Zavrieť

Porady

Žitného nehoda - politika štátu

Na uvod vas chcem pochvalit. Nebol som tu asi tyzden a teraz som len tak letmo (cez vyhladavanie) pozerl, ci aj na Porade sa diskutuje o Zitneho nehode. Nastastie Porada je jednou z mala svetlych vynimiek - ziadnu takuto temu som tu nenasiel. Tie vsetky debaty a bulvarne clanky su nechutne a ani to tu nechcem rozoberat.

Pisem tu kvoli uplne niecomu inemu. Rad by som sa vyslovil k tomu, ake zvratene je myslenie vsetkych novinarov a aka zvratena je politika statu. O tejto nehode sa napisalo naozaj mnoho a este sa aj mnoho napise. Stale to iste, v podstate iba zivenie vasni, uvahy, spekulacie, detaily pohrebu, kto komu co neodpusti a ako koho spustali do hrobu, kto musel byt na tabletkach.
Ja by som ocakaval, ze tato nehoda (okrem bulvarnych dristov) otvori aj debatu o nutnosti (konecne) budovat chodniky pre cyklistov. Stat ale zjavne ide uplne opacnou cestou. Chce "zakazat" "cestne piratstvo". No - nic proti tomu. Ale ma to minimalne dva nedostatky. Jednak - policajti sa zjavne vyzuvaju z riesenia dopravnych nehod, teda clovek, ktory prekroci napriklad rychlost v mieste, kde to policajti uznaju za vhodne merat (napr. na rovnych prehladnych usekoch bez chodcov a cyklistov) izh zaujima, ale clovek, ktory sposobi nehodu so skodou do 120.000 Sk ich nezaujima.

Po druhe - namaha a peniaze sa investuju ocividne nespravnym smerom. Mozeme prijat aj 100 novych zakonov, mozeme hrozit pokutami aj 100.000 Sk, mozeme Zitneho zavriet hoci aj na 15 rokov, aj tak to neriesi zakladny problem - a to, ze vzdy sa najdu jedinci, ktori si pred jazdou vypiju, vzdy sa najdu taki, co budu telefonovat, vzdy sa najdu taki, ktori sa budu ponahlat a v urcitom momente im "strieknu" nervy. A vzdy sa najdu taki, ktori budu spoliehat na to, ze na odlahlych cestach priestupky nebudu dokumentovane.

Stat si mysli opak - chce nabrat 1.600 novych policajtov a nakupit uplne nove radary.

Ked som bol pred par dnami v Dansku, vozil ma tam nas partner, ktory sa chysta na Slovensko. Ma auto, ktore ma takmer 300 koni, napriek tomu jazdi slusne a ohladuplne. S cyklistami nema problem, pretoze vsetci jazdia po zvlastnych chodnikoch. Sam od seba sa ma spytal ako je to u nas, ci ludia vyuzivaju na cestu do prace bicykel. No - ja som musel povedat pravdu, pretoze sa sem onedlho chysta prist pozriet a sam to uvidi. Teda - povedal som, ze by aj vyuzivali, ale ze velmi nemozu, pretoze nemaju chodniky a jazda medzi autami je nebezpecna (to bolo 3 dni pred Zitneho nehodou).

Co sa tyka budovania chodnikov, argument je vzdy jeden a ten isty - nie su peniaze. Z coho by sa to stavalo? Kto to zaplati? Neda mi nepolozit si otazku - kolko bude stat 1.600 novych policajtov s radarmi? Pokusil som sa to vyratat, ale moja kalkulacka vyhlasila ERROR. Teda skusme to rucne. Ak je priemerny plat policajta iba 35 tis mesacne so vsetkymi poistkami a odvodmi, (asi bude viac) tak rocne to pri 1600 policajtoch vychadza na 672 mil. Sk. To su ale iba platy. Tito policajti urcite nebudu chodit do roboty v teplakoch na vlastych autach. Tie nove laserove radary tiez nebudu zadarmo. Myslim ze je iste, ze naklady budu rocne v miliardach, samozrejme je mi tazko odhadnut presnu sumu.

Kazdopadne, ak by to bolo rocne iba 2 miliardy, tak je to dost na to, aby sa za par nasledujucich rokov vybudovali cyklisticke chodniky aspon na najviac exponovanych usekoch ciest na Slovensku. Takreto nieco by ludom realne pomohlo. Ak mne zabije dieta nejaky dalsi Zitny, tak mi bude naozaj malo platne, ze pol hodinu pred tym od neho policajti vybrali 20.000 pokutu, alebo ze "by" mu dali 40.000 pokutu, ak by ho v tej osudnej zakrute namerali.
Usporiadat
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Viera Klimentová Pozri príspevok
A tomu ty hovoríš k a m a r á t!!!!. Dúfam, že na neho nepozeráš s rešpektom a uznaním - obdivom. Iba ak uznaním jeho schopnosti zneužívania svojej pozície policajta a obdivom jeho drzosti a bezcharakternosti. Raz sa však môže situácia obrátiť a natrafí na "agenta" a bude po vystatovaní.
Bol to moj najlepsi kamarat a teraz sa stretneme 2x do roka a aj to nahodou.....
Kazdy nech si domysli.....
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

ALDA Pozri príspevok
Vždy je na vine polícia? Veď policajti-dopraváci netvoria zákony. V prípade, že nám policajt nepomôže je vinný, ak pomôže, zasa je zlý...pretože sa to nedozvieme a na koniec, je to jeho povinnosť. Chcela by som vidieť ako by sme sa správali, keby sme boli na ich miestach.
No ako by som sa spraval na mieste policajta? No mozno by sa mi tiez pacilo machrovat z vrtulnika alebo z 250 konoveho Prasata. Mozno by sa mi pacilo vsade zapinat majaky, aj ked netreba. Mozno by sa mi velmi pacilo brat uplatky a je kludne mozne, ze by som si priam vychutnaval ako sa trasu nohy dochodcom, po tom, co im najdem v lekarnicke stary obvaz a postrasim ich 2000 korunovou pokutou - (to preto, aby dali nakoniec aspon tisicku) - ked uz by som nemal odvahu zastavovat vyholene hlavy na Audinach.

Toto vsetko je mozne - ved ludia sme omylni a hresia aj knazi, vsetci sa mozeme nechat zlakat vidinou moci a penazi.

Lenze tato tema nie je o zlyhani jednotlivca, ale o POLITIKE STATU. Presne tak, ako nemienim rozoberat zlyhanie nejakeho jednotlivca (v tomto pripade ZITNEHO) ale ide mi o systemove opatrenia (budovanie chodnikov pre cyklistov, lepsie dopravne znacenie, lepsi cestny zakon) tak tu nemienim riesit ani zlyhania jednotlivych policajtov, ale opat velmi nezdravy PRISTUP STATU. Zda, sa, ze v tomto sa trocha vracia socializmus, kde armada a policia boli uplne absolutnou prioritou (preco asi ). Dnes to tu mame znova. Na chodniky nie su peniaze, na rychlovlak do Kosic - to uz nemozeme ani snivat, ale policajtom sa kupuju same nove auta, motorky a vrtulniky.

Minule kupili nejakych kopec specialnych Nissanov pre prevoz psov. No nic proti tomu. Ale kedno stalo "po specialnej uprave" 2 mil Sk. Ako moze stat take auto 2 mil. Sk? Ved ta specialna uprava spocivala vo vybudovani styroch kotercov v kufri auta, nic viac. Ked niekto (ministerstvo) nakupuje od jedneho importera 150 aut, nemal by dostat lepsiu cenu???

Ja som nahodou isiel po "ceste smrti" okolo Zlatych Moraviec, ked si policajti rozvazali tieto nove auta do svojich regionov. No bolo vidno, ako surne tieto auta potrebovali mat doma - psy sa uz nemohli dockat, pretoze ti policajti, ktori isli bez majaka a sireny predbiehali takym sposobom, ze oprotiiduce auta museli flekovat na krajnici. Vsetci sme tam isli asi 110 (bezna rychlost na tej ceste 1. triedy) ale im to nestacilo, a predierali sa pomedzi nas tak, ze viac si nedovoli ziaden "cestny pirat". Proste - chlapci dostali novu hracku, tak ju bolo treba vyskusat.

No tazko kritizovat jednotlivych policajtov. Keby som ja bol na ich mieste, mozno by som sa naozaj spraval rovnako, vidiac, ako si ma stat hycka a rozmaznava. Je to vsetko vecou pristupu vlady a ministra, nikto ma nepresvedci o opaku. Policajti dnes jednoducho nemaju pocit, ze by mali neikomu sluzit za peniaze danovych poplatnikov, ale ziskavaju coraz viac pocit nadradenej kasty - ako za socializmu...
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

No pekne si to napisal, normalne ako z novin.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Polícia by mala ísť vzorom. Bohužiaľ to tak ale nie je. Denne je možné ich stretnúť v uliciach neupravených, s cigaretou v ústach... na cestách nepoužívajú smerovky, v obciach často idú buď 100 km/h alebo naschvál 40 km/h, vlastne porušujú všetky predpisy za čo potom ostatných idú pokutovať... Najlepšie je, keď si na zastavovanie áut vyberú to „ideálne“ miesto - napr. tesne za zákrutou, križovatkou...

Vždy keď som vybavoval prepis auta, tak som tŕpol na akého policajta natrafím. Niektorí sa s ľuďmi rozprávajú ako s hlupákmi, niektorí kričia, niektorí si robia srandu z ľudí...

Kamarát mal raz v Trnave super zážitok. Večer išiel zo stanice keď zrazu začul ako na neho kričí policajt z auta „Hej poď sem“. Keď podišiel k autu, uvidel vnútri ožratého policajta s cigaretou v ústach... akože ho išiel legitimovať. Pravdaže si neodpustil pár frajerských rečičiek... Ale to asi majú povinné, lebo sa s tým bežne stretávam pri komunikácii s nimi.

Ešte jedna príhoda čo som videl minule pred reštauráciou, kde som sa išiel naobedovať. Akurát vchádzali do nej aj dvaja policajti. Jeden z nich sa ale vo dverách zvrtol, lebo uvidel prichádzajúceho chalana na skútri, ktorí sa išiel tiež najesť... Mal prilbu, svetlo mal zapnuté a ani nevyzeral na opitého. Skôr to bol ten typ slušáka. Že by práve to naštartovalo toho policajta? Ja keby som bol na jeho mieste, tak idem dnu a najem sa... a nechám na pokoji aj toho chalana. Často mám pocit, že si trúfajú len na slušných ľudí. Ich oberajú o čas, energiu a aj peniaze. Len by som bol zvedavý, či by tak isto pristúpil aj k hrubokrkému holohlavcovi, ktorý by vystupoval z čierneho BMW. Totižto práve tam by sa žiadalolo to krotenie a buzerovanie.

Tie vrtuľníky to je už ale silná káva. Keď ich človek telefonicky upozorní na pravidelné porušovanie dopr. predpisov, tak to ich nezaujíma... Tak potom načo tie lety vrtuľníkom? Tak je to zaujímavejšie či originálnejšie? Asi áno, asi im ide iba o to... smutné na tom je hlavne to, že im to my financujeme.

O mestskej polícii je asi škoda hovoriť – to je asi o tom istom len v inej farbe. Napr. keď som im zatelefonoval a chcel im nadiktovať nejaké údaje, tak som musel chvíľu čakať, kým si odbehol pohľadať pero... Bol som prekvapený, lebo som si myslel, že vedľa telefónu majú aspoň tie dve najpotrebnejšie pomôcky (papier, pero). Bohvie čo tam mal rozložené, keď tam nemal miesto na to... Že by monopoly, karty či krížovky... A možno mu krivdím – možno tam mal len rozložený obed a pochutnával si na nejakej pečenej husi...

Ak štát nevie zariadiť to, aby sa policajti správali ako „páni Policajti“ a nie ako „arogantní frajeri“, tak ľudia by mali otvoriť ústa a mali by sa sťažovať a bombardovať telef. či mailom nadriadených... A to by mali robiť nielen čo sa týka polície, ale aj všetkého ostatného. Či už ide o reštauráciu, obchod alebo úrad...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Tak nam tata Meciar oddialil 50 v obci a vysoke pokuty. Merci beaucoup.
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

K povodnej teme-a co cakate v tejto bananovej republike???? Povodne mal ist 200km/h, teraz uz to je 120, a ta zakruta vobec nie je taka ostra ako je-vsetko sa da prekrutit, a to verte ze o par rokov(ked to dospeje k nejakemu rozsudku) budu vinni cyklisti, ze tam nemali co robit(co vobec cyklisti robia na ceste na ktorej zitny pravidelne chodieva 150 a viac ked o tom vedeli??), a chudak rastik na to doplatil..ten ich zazaluje za krive obvinenia a osocovanie a bude pytat tucne odskodne-to mi verte, to je realita!!

najhorsie na tom je ze kdekolvek na svete by to obcanov zaujimalo a aj by to otvorene prejavili, kdezto tu je to uz kazdemu jedno.. akurat mi je luto rodiny toho chlapca :-(((..
s ruskom na vecne casy a nikdy inak!!
0 0
janulik46 janulik46

janulik46 je offline (nepripojený) janulik46

no kazdy ma nato vlastny nazor, to je pravda, ale aj tak sa musi zodpovedat za svoje ciny a za svoje skutky.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

sulko Pozri príspevok
K povodnej teme-a co cakate v tejto bananovej republike???? Povodne mal ist 200km/h, teraz uz to je 120,
Povodna tema v podstate nebola ani tak o Zitneho vine alebo nevine, ako skor o dopravnej politike statu, v tomto pripade o budovani chodnikov pre cyklistov. Myslim, ze nedavna reakcia ministra Kalinaka na to, ze bol jeho sofer pristihnuty pri "piratskej" jazde mestom velmi dobre vystihuje politiku sucasneho ministerstva k bezpecnosti na cestach.

Ist 115 po mokrej ceste v meste bez zapnuteho majaku naozaj nema nic spolocne s uprimnou snahou o znizenie poctu nehod.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Minister Kaliňák neprekročil tieň svojich predchodcov, dokonca ani tych spred 89 roku. Aj vtedy bola spoločnosť sekularizovana na my a oni.

OT: Je dosť možné, že minister oblubuje rychlu jazdu ešte z čias, ked jazdil medzi motorkármi.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Hlavne casom mozno vytriezveju aj ti poradaci, co tu horlili za novy cestny zakon a ako argument uvadzali arogantnu jazdu cestnych piratov.

Rad by som vas teda upozornil, ze ak nabuduce stretnete napr. biely VW Touareg ktory vas v meste za dazda predbehne rychlostou 115 km/h cez plnu ciaru a potom zmizne cez pruh vyhradeny pre BUS, tak vobec nemusi ist o cestneho pirata, ale o policajta, ktory v ramci svojej roboty uplne legalne niekoho vezie napr. z televizie domov, alebo hoci na chatu. Je teda dost mozne, ze velka cast tych, proti ktorym tu tak horlite vobec nie su cestni pirati a ze si od cestneho zakona slubujete nemozne - asi ako Americania od Obamu.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Tak pred pol rokom som otvoril tuto temu s cielom poukazat na to, ze investicie do dopravnej infrastruktury by zachranili viac zivotov ako nakup policajnych radarov.

http://www.sme.sk/c/4318840/rusnovod...-zabranit.html

12 mrtvych. Neoznacene zeleznicne priecestie. V Europskej Unii v 21. storoci.

Kolko by stal semafor alebo rampy? Jeden, dva alebo az tri radary? Alebo 0,2 superrychleho luxusneho policajneho auta, ci 0,036 policajneho vrtulnika, z ktoreho hliadkuju policajti a hlasie, ci niekto nebodaj nepresiel cez plnu ciaru?

Kalinak bude buzerovat ludi, ktori jazdia po hlavnych pertzalskych tahoch 56, to ale zivoty na cestach nezachrani.
Naposledy upravil misomiso : 21.02.09 at 15:32
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Ale už zvolali tlačovku a idu to riešiť,nestačí?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Teda mne to nestačí. U nás sa vždy všetko rieši až potom, keď zbytočne vyhasnú ľudské životy. Poznám ten úsek, keď som tade išla, tak som mala zimomriavky na chrbte. A takých železničných priecestí je na Slovensku stovky.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Španieli čo boli u mňa na návšteve sa iba čudovali, koľko nebezpečných žel. priecestí tu máme. Je to fakt zaujímavé, že sa v prvom rade nedajú na poriadok tieto (aspoň tie frekventované)... ale sa investuje do drahých áut, radarov... Asi by mali prehodnotiť, čo je dôležitejšie. Či vyzbierané pokuty, alebo zachránené ľudské životy.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

BXLmiami Pozri príspevok
Ale už zvolali tlačovku a idu to riešiť,nestačí?
Tak to teda rozhodne nestaci. Tlacovka v ziadnom pripade nestaci. Stat v tomto uplne zlyhal. namiesto uprimnej snahy zvysit bezpecnost na cestach su policajti iba podporovani v tom, aby machrovali v 3 - milionovych autach a buzerovali za hluposti. Snaha o "zvysenie bezpecnosti" sa premenila iba na exhibiciu jedneho manekyna v mediach, ktory sa BTW necha prevazat "statnym" autom po mokrej ceste v obci 115 a este je potom drzy na novinarov.

Toto mne ako obcanovi teda rozhodne nestaci. Kedy sa naposledy hovorilo nieco o nejakom chodniku pre cyklistov? Alebo o zabezpeceni zeleznicnych prejazdov? Teraz tlacovka? Ked ludia ziadali demisiu ministra? Akoze aby sme neprisli o preferencie pre volbami tak rychlo zvolame tlacovku a potom aj tak do stratena? Az sa zacinam hanbit, kde zijem.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

A este nieco. Keby som ja zakladal politicku stranu, tak si dam ako jeden z cielov opravit povrch vsetkych ciest.

Na tom priecesti boli take diery, ze tam ten autobus musel zastavit. Nech mi niekto hovori, ze stav ciest nema na nehodovost vplyv, ze staci ak vodici prisposobia rychlost stavu vozovky. Ten vodic prisposobil a tu je vysledok. Nie vzdy plati, ze com pomalsie, tym bezpecnejsie.

Teraz ho chudaka caka sud za to, ze nedal prednost vlaku. To je vrchol cynizmu zo strany tohto statu.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
misomiso Pozri príspevok
A este nieco. Keby som ja zakladal politicku stranu, tak si dam ako jeden z cielov opravit povrch vsetkych ciest.

Na tom priecesti boli take diery, ze tam ten autobus musel zastavit. Nech mi niekto hovori, ze stav ciest nema na nehodovost vplyv, ze staci ak vodici prisposobia rychlost stavu vozovky. Ten vodic prisposobil a tu je vysledok. Nie vzdy plati, ze com pomalsie, tym bezpecnejsie.

Teraz ho chudaka caka sud za to, ze nedal prednost vlaku. To je vrchol cynizmu zo strany tohto statu.
Teraz som na pochybách , hlavne pri poslednej vete

Čo ma spoločné nedanie prednosti vlaku s cynizmom štátu ?

Veď to bol vrchol cynizmu od šoféra autobusu , že nedal prednosť


No , že je to smutné , toť veľký fakt !

Ale vláda sa nahrnula pomaly celá ....


A aby bolo jasné , tiež mi idú na nervy z toho ich celého nového zákona ......., ktorí je nedotiahnutý do konca .


Juraj
Naposledy upravil buchač : 21.02.09 at 19:17
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Na Google Earth je to miesto krasne vidno. Kazdy si to moze najst a zmerat, ze po najblizsiu zakrutu na trati krytu stromami je 175 m.

Teraz budu skumat, ci vodic pred priecestim zastal alebo nie, lebo to bola jeho povinnost. No ak aj nezastal, pravdepodobne by to nepomohlo. Brzdna draha vlaku je dlhsia a autobus nie je bicykel.

Navyse treba ratat aj s hmlou alebo snezenim. Dnes sa v telke hovorkyna ZSR vyjadrila, ze tam nechranene priecestie vyhovuje. Ja neviem, ako vobec niekto moze obhajovat take riesenie. Kazdy, kto prechadzal niekedy nechranene priecestie v hustej hmle alebo silnom snezeni vie, ze je to cista ruska ruleta.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Žel prechod v Polomke nepoznám ale poznám žel prechod do Jaroviec, je to rovinka a žel trať je na násype o 3 m vyššie ako zvyšok, na obidve strany je to rovinka asi 3km viditeľná a aj tak sa tam stali nehody, neskôr tam dorobili svetelnú signalizáciu ale kto nie je schopný na 1 km vidieť vlak nie je schopný ani šoférovať a hazarduje so životmi ostatných a že sa stretne zrovna s vlakom je jeho chyba a hlúposť. Neterba na každé priecestie rampy a signalizáciu, to zrovna potom môžme chcieť aby sa v zime posýpalo soľou aj v lese lebo čo keď sa tam niekto pošmykne a doláme sa?
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

misomiso Pozri príspevok
Hlavne casom mozno vytriezveju aj ti poradaci, co tu horlili za novy cestny zakon a ako argument uvadzali arogantnu jazdu cestnych piratov.

Rad by som vas teda upozornil, ze ak nabuduce stretnete napr. biely VW Touareg ktory vas v meste za dazda predbehne rychlostou 115 km/h cez plnu ciaru a potom zmizne cez pruh vyhradeny pre BUS, tak vobec nemusi ist o cestneho pirata, ale o policajta, ktory v ramci svojej roboty uplne legalne niekoho vezie napr. z televizie domov, alebo hoci na chatu. Je teda dost mozne, ze velka cast tych, proti ktorym tu tak horlite vobec nie su cestni pirati a ze si od cestneho zakona slubujete nemozne - asi ako Americania od Obamu.
.. a preto sa vo vyhlaske uvadza ze nemozes branit jazde rychlejsie iducemu vozidlu, aj ked prekracuje mpr-a ze ta ohrozi to nikoho nezuajima
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať