Zavrieť

Porady

Žitného nehoda - politika štátu

Na uvod vas chcem pochvalit. Nebol som tu asi tyzden a teraz som len tak letmo (cez vyhladavanie) pozerl, ci aj na Porade sa diskutuje o Zitneho nehode. Nastastie Porada je jednou z mala svetlych vynimiek - ziadnu takuto temu som tu nenasiel. Tie vsetky debaty a bulvarne clanky su nechutne a ani to tu nechcem rozoberat.

Pisem tu kvoli uplne niecomu inemu. Rad by som sa vyslovil k tomu, ake zvratene je myslenie vsetkych novinarov a aka zvratena je politika statu. O tejto nehode sa napisalo naozaj mnoho a este sa aj mnoho napise. Stale to iste, v podstate iba zivenie vasni, uvahy, spekulacie, detaily pohrebu, kto komu co neodpusti a ako koho spustali do hrobu, kto musel byt na tabletkach.
Ja by som ocakaval, ze tato nehoda (okrem bulvarnych dristov) otvori aj debatu o nutnosti (konecne) budovat chodniky pre cyklistov. Stat ale zjavne ide uplne opacnou cestou. Chce "zakazat" "cestne piratstvo". No - nic proti tomu. Ale ma to minimalne dva nedostatky. Jednak - policajti sa zjavne vyzuvaju z riesenia dopravnych nehod, teda clovek, ktory prekroci napriklad rychlost v mieste, kde to policajti uznaju za vhodne merat (napr. na rovnych prehladnych usekoch bez chodcov a cyklistov) izh zaujima, ale clovek, ktory sposobi nehodu so skodou do 120.000 Sk ich nezaujima.

Po druhe - namaha a peniaze sa investuju ocividne nespravnym smerom. Mozeme prijat aj 100 novych zakonov, mozeme hrozit pokutami aj 100.000 Sk, mozeme Zitneho zavriet hoci aj na 15 rokov, aj tak to neriesi zakladny problem - a to, ze vzdy sa najdu jedinci, ktori si pred jazdou vypiju, vzdy sa najdu taki, co budu telefonovat, vzdy sa najdu taki, ktori sa budu ponahlat a v urcitom momente im "strieknu" nervy. A vzdy sa najdu taki, ktori budu spoliehat na to, ze na odlahlych cestach priestupky nebudu dokumentovane.

Stat si mysli opak - chce nabrat 1.600 novych policajtov a nakupit uplne nove radary.

Ked som bol pred par dnami v Dansku, vozil ma tam nas partner, ktory sa chysta na Slovensko. Ma auto, ktore ma takmer 300 koni, napriek tomu jazdi slusne a ohladuplne. S cyklistami nema problem, pretoze vsetci jazdia po zvlastnych chodnikoch. Sam od seba sa ma spytal ako je to u nas, ci ludia vyuzivaju na cestu do prace bicykel. No - ja som musel povedat pravdu, pretoze sa sem onedlho chysta prist pozriet a sam to uvidi. Teda - povedal som, ze by aj vyuzivali, ale ze velmi nemozu, pretoze nemaju chodniky a jazda medzi autami je nebezpecna (to bolo 3 dni pred Zitneho nehodou).

Co sa tyka budovania chodnikov, argument je vzdy jeden a ten isty - nie su peniaze. Z coho by sa to stavalo? Kto to zaplati? Neda mi nepolozit si otazku - kolko bude stat 1.600 novych policajtov s radarmi? Pokusil som sa to vyratat, ale moja kalkulacka vyhlasila ERROR. Teda skusme to rucne. Ak je priemerny plat policajta iba 35 tis mesacne so vsetkymi poistkami a odvodmi, (asi bude viac) tak rocne to pri 1600 policajtoch vychadza na 672 mil. Sk. To su ale iba platy. Tito policajti urcite nebudu chodit do roboty v teplakoch na vlastych autach. Tie nove laserove radary tiez nebudu zadarmo. Myslim ze je iste, ze naklady budu rocne v miliardach, samozrejme je mi tazko odhadnut presnu sumu.

Kazdopadne, ak by to bolo rocne iba 2 miliardy, tak je to dost na to, aby sa za par nasledujucich rokov vybudovali cyklisticke chodniky aspon na najviac exponovanych usekoch ciest na Slovensku. Takreto nieco by ludom realne pomohlo. Ak mne zabije dieta nejaky dalsi Zitny, tak mi bude naozaj malo platne, ze pol hodinu pred tym od neho policajti vybrali 20.000 pokutu, alebo ze "by" mu dali 40.000 pokutu, ak by ho v tej osudnej zakrute namerali.
Usporiadat
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
To Bastian... Pochopil som Ťa. Ľudia v tvojom okoli maju narok iba na jeden nazor..na Tvoj.

Tak teda vyslov svoj. A ja ti ho komentovať nebudem. Zoberiem ho ako fakt. Keď tak čitam čo pišeš - určite mam toho viac za sebou v živote bez ohľadu na vek. Možno beriem život trošku inak.
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
Nechce sa mi čítať všetky príspevky a tak len v krátkosti pripojím svoj názor na otázky položené v hlavnom príspevku:

1. Cyklistické chodníky - nebudú nasledujúcich 6 rokov ..... toľko odhadujem, že bude pri moci ľavicová vláda, ktorej hlavnou prioritou je rozdávať ekonomicky slabším vrstvám peniaze všetkých daňových poplatníkov aby tým si kúpila ich voličské hlasy - takže na nejaké chodníky už nebudú peniaze.

2. Vodiči budú porušovať predpisy dovtedy, kým sa prezident, minister vnútra aj policajný prezident budú chváliť, ako išli po diaľnici 200 km/h, prípadne si kadejaký poslanec bude beztrestne parkovať na prechode pre chodcov, v zákaze zastavenia resp. mieste pre "vozíčkarov"
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
chlap Pozri príspevok
Nechce sa mi čítať všetky príspevky a tak len v krátkosti pripojím svoj názor na otázky položené v hlavnom príspevku:

1. Cyklistické chodníky - nebudú nasledujúcich 6 rokov ..... toľko odhadujem, že bude pri moci ľavicová vláda, ktorej hlavnou prioritou je rozdávať ekonomicky slabším vrstvám peniaze všetkých daňových poplatníkov aby tým si kúpila ich voličské hlasy - takže na nejaké chodníky už nebudú peniaze.

2. Vodiči budú porušovať predpisy dovtedy, kým sa prezident, minister vnútra aj policajný prezident budú chváliť, ako išli po diaľnici 200 km/h, prípadne si kadejaký poslanec bude beztrestne parkovať na prechode pre chodcov, v zákaze zastavenia resp. mieste pre "vozíčkarov"
To akoze cyklisticke chodniky su pre bohatych?
Vodici budu porusovat predpisy vzdy.
Nevinme politikov za to, co vyvadzame bez ich pricinenia, oni maju na hlave daleko ine kusky.
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
tetrisss Pozri príspevok
To akoze cyklisticke chodniky su pre bohatych?
Vodici budu porusovat predpisy vzdy.
Nevinme politikov za to, co vyvadzame bez ich pricinenia, oni maju na hlave daleko ine kusky.
Hovorí sa tomu psychológia ....... ak on môže porušovať predpisy, prečo by som aj ja nemohol porušovať ?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
chlap Pozri príspevok
Hovorí sa tomu psychológia ....... ak on môže porušovať predpisy, prečo by som aj ja nemohol porušovať ?

no Ty by si nemal porušovať predpisy, leda že by si mal tiež imunitu ako poslanci. v tom prípade veselo porušuj predpisy, lebo sa Ti ajtak nič nestane. žiadne postihy, pokuty a ešte si aj vypiť môžeš
0 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

neda mi nereagovat, vsimla som si temy, v ktorych sa misomiso s vervou rozpise a ked ma niekto odlisny pohlad na vec, pre mna zvlastnym sposobom temu opusta. tuto temu dokanca zalozil a nech sa nikto neurazi, ale ja ked nemam chut pisat, citat, tak to nerobim a neoznamujem to. ale to je len postreh a netreba nan reagovat.
a k temu cyklistova a motoristov...boli ste niekedy v amsterdame...ta pohoda a suhra medzi autami, cyklistami a inymi dopravnymi prostriedkami je krasna...
pekny zvysok dna vam prajem, pekne prazdniny, cistu mysel a poctive dodrziavanie pitneho rezimu prajem
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
korduľa Pozri príspevok
neda mi nereagovat, vsimla som si temy, v ktorych sa misomiso s vervou rozpise a ked ma niekto odlisny pohlad na vec, pre mna zvlastnym sposobom temu opusta. tuto temu dokanca zalozil a nech sa nikto neurazi, ale ja ked nemam chut pisat, citat, tak to nerobim a neoznamujem to. ale to je len postreh a netreba nan reagovat.
a k temu cyklistova a motoristov...boli ste niekedy v amsterdame...ta pohoda a suhra medzi autami, cyklistami a inymi dopravnymi prostriedkami je krasna...
pekny zvysok dna vam prajem, pekne prazdniny, cistu mysel a poctive dodrziavanie pitneho rezimu prajem
korduľa, hovoríš mi z duše, presne si vystihla podstatu, že dá tému a potom sa stiahne
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Viera Klimentová Pozri príspevok
Vždy, keď vidím hrubé porušenie dopravných predpisov, najmä frajerov na veľkých silných autách, želám si, aby vodič skončil v rukách dopravnej hliadky. Ale stáva sa to len vtedy, keď dôjde k nehode. Pri kontrolách som ani raz nemala šťastie vidieť odstavené terénne auto. Zmení sa to niekedy?
mám taký pocit, že to nikdy ani neuvidíme, aby policajti kontrolovali nejakého šoféra na silnom aute, a ani neskončia nikdy v rukách dpravnej hliadky, buď preto, že vedia kto to je, čí je to synáček a boja sa ich , alebo sú s nimi jedna ruka.......
a nikto ma nepresvedčí o opaku.
sama som bola svedkom, že v nemenovanom meste , kde bola 40- ka ,aspoň 90 kou, keď nie 100 kou pred očami policatov preletel frajer na silnom aute a oni sa robili, že nič nevidia. podľa mňa také silné autá sa boja aj zastavovať z dôvodu...........
takže na tvoju otázku, či sa to niekdy zmení, odpoviem, že NIE, nezmení sa to nikdy.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

korduľa Pozri príspevok
neda mi nereagovat, vsimla som si temy, v ktorych sa misomiso s vervou rozpise a ked ma niekto odlisny pohlad na vec, pre mna zvlastnym sposobom temu opusta. tuto temu dokanca zalozil a nech sa nikto neurazi, ale ja ked nemam chut pisat, citat, tak to nerobim a neoznamujem to. ale to je len postreh a netreba nan reagovat.
a k temu cyklistova a motoristov...boli ste niekedy v amsterdame...ta pohoda a suhra medzi autami, cyklistami a inymi dopravnymi prostriedkami je krasna...
pekny zvysok dna vam prajem, pekne prazdniny, cistu mysel a poctive dodrziavanie pitneho rezimu prajem
Asi už povedal všetko čo chcel... a oznámil odchod aby ste ho už nevťahovali do debaty
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

misomiso je dobry marketer. Za takuto temu ziskat tolko suhlasov a este z nej za 5 dni spravit aj 11 stran, pritom rozhadat kopec ludi, klobuk dole .
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
rickman Pozri príspevok
misomiso je dobry marketer. Za takuto temu ziskat tolko suhlasov a este z nej za 5 dni spravit aj 11 stran, pritom rozhadat kopec ludi, klobuk dole .
To sú najlepšie predpoklady na to, aby išiel do politiky.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Excise Duty Pozri príspevok
To sú najlepšie predpoklady na to, aby išiel do politiky.
Ze je dobry marketer? Nemyslim si. Nemyslim si ani, ze sa do politiky da dostat cez vedomosti a schopnosti - ak ano, tak len vo velmi obmedzenom pocte, ktory nepohne s nicim.

Ale ked sme uz pri tej politike, kto bude nas novy prezident?
0 0
waitinka7 waitinka7

waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

korduľa Pozri príspevok
boli ste niekedy v amsterdame...ta pohoda a suhra medzi autami, cyklistami a inymi dopravnymi prostriedkami je krasna...
pekny zvysok dna vam prajem, pekne prazdniny, cistu mysel a poctive dodrziavanie pitneho rezimu prajem
Amsterdam.jpg  
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

korduľa Pozri príspevok
...boli ste niekedy v amsterdame...ta pohoda a suhra
No bodaj by nie, ked tam legalne predavaju marisku. Potom nemaju ziaden stres.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Asi by nezaškodilo túto tému uzavrieť. Nikam to nesmeruje, pôvodný príspevok bol o niečom inom. Všetko čo sa píše teraz je
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

wagner Pozri príspevok
Asi by nezaškodilo túto tému uzavrieť. Nikam to nesmeruje, pôvodný príspevok bol o niečom inom. Všetko čo sa píše teraz je
Tak to aspon uzavrime nejakym peknym obrazkom:

Choc

(flickr)
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

wagner Pozri príspevok
Asi by nezaškodilo túto tému uzavrieť. Nikam to nesmeruje, pôvodný príspevok bol o niečom inom. Všetko čo sa píše teraz je
No kludne, mne to vadit nebude - ale - preco sa tu poniektori chcete hrat na policajtov? Ved su tu stovky takych tem, predovsetkym v neodbornych chlievikoch, v ktorych sa uz roky dookola diskutuje iba napr. o tom, co ma dnes potesilo a pod.

Preco chcete branit niekomu, aby sa aj v buducnosti vyjadril k teme nehodovosti cyklistov a chodcov, k aktualnej legislative a pod? Ved situacia sa meni a to, ze teraz k tomu uz nema kto co povedat este neznamena, ze v buducnosti niekto nepride s nejakou vhodnou myslienkou.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

misomiso Pozri príspevok
No kludne, mne to vadit nebude - ale - preco sa tu poniektori chcete hrat na policajtov? Ved su tu stovky takych tem, predovsetkym v neodbornych chlievikoch, v ktorych sa uz roky dookola diskutuje iba napr. o tom, co ma dnes potesilo a pod.

Preco chcete branit niekomu, aby sa aj v buducnosti vyjadril k teme nehodovosti cyklistov a chodcov, k aktualnej legislative a pod? Ved situacia sa meni a to, ze teraz k tomu uz nema kto co povedat este neznamena, ze v buducnosti niekto nepride s nejakou vhodnou myslienkou.
Suhlasim, no chcelo by to tu viac chlievikov. Pod cestovanim si predstavim ine veci, nez ktorych sa tyka tato tema .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Len, aby sme nestratili prehľad v chlievikoch... autom predsa cestujeme, či nie?
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Ano, aj bicyklom...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať