Zavrieť

Porady

Žitného nehoda - politika štátu

Na uvod vas chcem pochvalit. Nebol som tu asi tyzden a teraz som len tak letmo (cez vyhladavanie) pozerl, ci aj na Porade sa diskutuje o Zitneho nehode. Nastastie Porada je jednou z mala svetlych vynimiek - ziadnu takuto temu som tu nenasiel. Tie vsetky debaty a bulvarne clanky su nechutne a ani to tu nechcem rozoberat.

Pisem tu kvoli uplne niecomu inemu. Rad by som sa vyslovil k tomu, ake zvratene je myslenie vsetkych novinarov a aka zvratena je politika statu. O tejto nehode sa napisalo naozaj mnoho a este sa aj mnoho napise. Stale to iste, v podstate iba zivenie vasni, uvahy, spekulacie, detaily pohrebu, kto komu co neodpusti a ako koho spustali do hrobu, kto musel byt na tabletkach.
Ja by som ocakaval, ze tato nehoda (okrem bulvarnych dristov) otvori aj debatu o nutnosti (konecne) budovat chodniky pre cyklistov. Stat ale zjavne ide uplne opacnou cestou. Chce "zakazat" "cestne piratstvo". No - nic proti tomu. Ale ma to minimalne dva nedostatky. Jednak - policajti sa zjavne vyzuvaju z riesenia dopravnych nehod, teda clovek, ktory prekroci napriklad rychlost v mieste, kde to policajti uznaju za vhodne merat (napr. na rovnych prehladnych usekoch bez chodcov a cyklistov) izh zaujima, ale clovek, ktory sposobi nehodu so skodou do 120.000 Sk ich nezaujima.

Po druhe - namaha a peniaze sa investuju ocividne nespravnym smerom. Mozeme prijat aj 100 novych zakonov, mozeme hrozit pokutami aj 100.000 Sk, mozeme Zitneho zavriet hoci aj na 15 rokov, aj tak to neriesi zakladny problem - a to, ze vzdy sa najdu jedinci, ktori si pred jazdou vypiju, vzdy sa najdu taki, co budu telefonovat, vzdy sa najdu taki, ktori sa budu ponahlat a v urcitom momente im "strieknu" nervy. A vzdy sa najdu taki, ktori budu spoliehat na to, ze na odlahlych cestach priestupky nebudu dokumentovane.

Stat si mysli opak - chce nabrat 1.600 novych policajtov a nakupit uplne nove radary.

Ked som bol pred par dnami v Dansku, vozil ma tam nas partner, ktory sa chysta na Slovensko. Ma auto, ktore ma takmer 300 koni, napriek tomu jazdi slusne a ohladuplne. S cyklistami nema problem, pretoze vsetci jazdia po zvlastnych chodnikoch. Sam od seba sa ma spytal ako je to u nas, ci ludia vyuzivaju na cestu do prace bicykel. No - ja som musel povedat pravdu, pretoze sa sem onedlho chysta prist pozriet a sam to uvidi. Teda - povedal som, ze by aj vyuzivali, ale ze velmi nemozu, pretoze nemaju chodniky a jazda medzi autami je nebezpecna (to bolo 3 dni pred Zitneho nehodou).

Co sa tyka budovania chodnikov, argument je vzdy jeden a ten isty - nie su peniaze. Z coho by sa to stavalo? Kto to zaplati? Neda mi nepolozit si otazku - kolko bude stat 1.600 novych policajtov s radarmi? Pokusil som sa to vyratat, ale moja kalkulacka vyhlasila ERROR. Teda skusme to rucne. Ak je priemerny plat policajta iba 35 tis mesacne so vsetkymi poistkami a odvodmi, (asi bude viac) tak rocne to pri 1600 policajtoch vychadza na 672 mil. Sk. To su ale iba platy. Tito policajti urcite nebudu chodit do roboty v teplakoch na vlastych autach. Tie nove laserove radary tiez nebudu zadarmo. Myslim ze je iste, ze naklady budu rocne v miliardach, samozrejme je mi tazko odhadnut presnu sumu.

Kazdopadne, ak by to bolo rocne iba 2 miliardy, tak je to dost na to, aby sa za par nasledujucich rokov vybudovali cyklisticke chodniky aspon na najviac exponovanych usekoch ciest na Slovensku. Takreto nieco by ludom realne pomohlo. Ak mne zabije dieta nejaky dalsi Zitny, tak mi bude naozaj malo platne, ze pol hodinu pred tym od neho policajti vybrali 20.000 pokutu, alebo ze "by" mu dali 40.000 pokutu, ak by ho v tej osudnej zakrute namerali.
Usporiadat
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

bepo Pozri príspevok
zaujímavé že nikomu nenapadne odstrkávať traktor hoci väčšina cyklistov je rýchlejšia ako traktor.
Prave v novom cestnom zakone je sprisnenie rezimu pristupu traktorov na cesty 1. triedy - nastastie.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Inak sa BEPO cudujem, ze prave ty sa nepridas k tym, co chcu budovat vsade chodniky, kde je to len mozne, lebo vidim, ze si cyklista. To co pises o arogancii je samozrejme 100% pravda, len moj nazor je, ze je dost zbytocne nad tym bedakat, pretoze arogancia zaziva na celom svete vzostup a zastavit to moze iba nejaka dalsia svetova vojna. (Po kazdej vojne boli ludia vzdy krotki a ochotni si pomahat - potom zacali coraz viac vzdy uplatnovat svoje lakte).

Teda ako cyklista by si si mal byt vedomy toho, ze ta na ceste neochrania nejake reci o arogancii, ani cestny zakon. Ak mne u nas chybaju chodniky pre cyklistov, tak ani nie preto, ze denne jazdim autom, ale preto, ze by som rad niekedy sadol aj na bycikel. Bohuzial nemozem, okrem lesnych ciest, nie som samovrah.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Jasne že najlepšie by bolo mať všade extra cyklochodníky ale zas nie som Marťan- nedajú sa vybudovať úplne všade takže čím viac sa rozšíri názor že cyklisti sú škodná a treba ich vytláčať príp ohrozovať tak tým to bude horšie, stačí že tu v BA je hrádza kde chodia spolu cyklisti a korčuliari a už tam boli smrteľné úrazy a to nehovorím že tam ľudia majú pustených psov bez vodítka- po slovensky vôdzka- a nech si niekto skúsi ísť 40km/h a vyhýbať sa pobehujúcemu psovi, ja som to zažil v skupine a stačilo mi. Môžem byť aj ja arogantný a bezohľadný, nosiť so sebou zbraň a strieľať ich ale k čomu to bude dobré? Tu ani za 100 rokov nebudú všade cyklochodníky takže sú dve alternatívy: môžem sadnúť do auta a prispievať k zhusteniu dopravy a stáť v zápchach alebo môžem použiť bicykel a v 80% prípadov som všade rýchlejšie a nemám problém s parkovaním. Čím viac ľudí bude na bicykli tým to pre cyklistov bude menej nebezpečné ale posielať cyklistov medzi chodcov je totálne nebezpečné a neuskutočniteľné. Ak to vzájomné rešpektovanie ide v krajinách kde je ešte hustejšia premávka tak to musí ísť aj na Slovensku, len do tých hláv aj treba niečo dostať. Neviem prečo sa nájdu ľudia čo bojujú proti zníženiu rýchlosti v meste zo 60 km/h na 50km/h, ten rozdiel v rýchlosti je minimálny ale v brzdnej dráhe to ide exponenciálne. A k porovnaniu automobilizmu a letectvu- ak sa stane nehoda s lietadlom, poučia sa z toho aj konštruktéri aj piloti, zapracujú im to do trenažérov. Ak sa stane nehoda autu, poučia sa iba konštruktéri, vodičom je to absolútne šuma fuk.
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

Je to všetko o ľuďoch a tolerancii.

Vodiči nadávajú na chodcov a cyklistov.
Chodci na vodičov a cyklistov.
Cyklisti na vodičov a chodcov.

Každý má svoju pravdu.

Pritom sama ja, ak idem na pešo som chodcom, keď sadnem na bicykel som cyklistom a keď sadnem do auta za volant som vodičom. Nepozerajme sa na nastolený problém len z jednej pozície. Ale pochopme všetkých a hlavne ak som chodcom nerobím to čo by sa mi ako vodičovi nepáčilo. Skrátka - nerobme druhým to čo nechceme aby robili nám.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

misomiso Pozri príspevok
Inak sa BEPO cudujem, ze prave ty sa nepridas k tym, co chcu budovat vsade chodniky, kde je to len mozne, lebo vidim, ze si cyklista. To co pises o arogancii je samozrejme 100% pravda, len moj nazor je, ze je dost zbytocne nad tym bedakat, pretoze arogancia zaziva na celom svete vzostup a zastavit to moze iba nejaka dalsia svetova vojna. (Po kazdej vojne boli ludia vzdy krotki a ochotni si pomahat - potom zacali coraz viac vzdy uplatnovat svoje lakte).

Teda ako cyklista by si si mal byt vedomy toho, ze ta na ceste neochrania nejake reci o arogancii, ani cestny zakon. Ak mne u nas chybaju chodniky pre cyklistov, tak ani nie preto, ze denne jazdim autom, ale preto, ze by som rad niekedy sadol aj na bycikel. Bohuzial nemozem, okrem lesnych ciest, nie som samovrah.
Nechcela som už reagovať v tejto téme, ale ....
Pripadá mi už Mišomišo smiešne ako regauješ na ľudí, ktorí nepovedia:"Áno sme za cyklistické chodníky a je to dôležitejšie ako všetko ostatné..." Možno je to aj práve preto, že Bepa poznám osobne aj ako motoristu aj ako cyklistu aj ako človeka a najmä pri tejto Tvojej odpovedi ma napadlo čo píšem. Neviem, kde si čítal, že Bepo sa nepridal k tým, ktorí podporujú cyklistické chodníky a je tak naivný, že si myslí, že rečami o arogancii sa na ceste ochráni, ja som to nečítala, len sa snažil vyjadriť tak ako mnoho iných , že je veľa ostatných vecí, na ktoré sa treba tiež zamerať ....

Použijem teraz Tvoju obľúbenú farebnú grafiku

Áno som za cyklistické chodníky, ako asi aj všetci píšuci do tejto témy....

Viem však, že to je jedna stotina, ktorá pomôže riešiť dnes divokú situáciu v doprave. Píšeš, že jazdíš 40 - 45 000 km bez nehody....áno všetká česť, ale ja môžem napísať, že jazdím 33 rokov bez nehody a dá sa povedať, že jazdím každý deň, ale dodnes to bolo 33 rokov bez nehody a zajtra to už byť nemusí a nemusím byť pritom ja vinná ani z jedného percenta, a preto nikde netvrdím, že som, dobrý šofér, ktorý ....
Súhlasím s Tebou, že veľa nehôd je z nepozornosti vodičov /ale nielen.../ a písala som Ti už predtým, že slovičkáriš, keď tým, ktorí sa snažíme napísať o.i.,aby sa dodržovali limity rýchlosti, lebo neprimeraná rýchlosť jedným z najnebezpečnejších dôsledkov nehôd, ako tým, že sa dívame na tachometer spôsobíme pomaly nehodu , lebo sme nepozorní /teraz som expresívna tak ako Ty... Samozrejme, že netvrdím, že dodržujem stále rýchlosť, raz dva sa mi stane, že v Bratislave na obchvate najmä večer sa pristihnem, že idem aj 110 , ale nepotrebujem za to stále hľadieť na tachometer, jednoducho tú rýchlosť cítim, skontrolujem a bum noha dolu z pedála... atď, atď.

Ja som nedala súhlas pod Tvoj prvý príspevok, nie preto, že nie som za budovanie cyklistických chodníkov - áno som.... ale zopakujem znova, je to jedno z opatrení zvýšenia bezpečnosti na cestách.
Nedala som súhlas aj preto, že na jednej strane pochváliš Poradu, že sa k tejto téme členovia nevyjadrovali ako všetky iné fóra a bulvárne plátky a na strane druhej dáš názov témy, ako keby pomaly štát mohol za to, že sa tá nehoda stala /tu Ťa zas chytám za slovíčka ako aj Ty ostatných ...
Nedala som súhlas aj práve preto, že si nemyslím, že v prípade tejto dopravnej nehody by cyklistický chodník pomohol - skôr si myslím, že nie. Vodič vyletel, resp. ho vynieslo do protismeru, preletel cez priekopu a skončil na strome-je otázne aký cyklistický chodník by tam bol a kde by na ňom skončil - teda bicyklista sa nevyskytoval v smere jazdy vodiča
Viem však, že som teraz čítala neviem presne kde, že policajti merali po tejto nehode na tomto úseku rýchlosť a všetci vodiči išli primeranou rýchlosťou.Či sa Ti to zdá smiešne alebo nie, tých nehôd, v ktorých nie sú účastníkmi cyklisti je viac a určite dobre postavené radary zastavia nejedného vodiča pred následnou dopravnou nehodou.To že píšeš, že stavajú radary, kde buzerujú niekde na 40-tke, jasné áno, ale radary stoja aj na nebezpečných úsekoch a tam určite pomôžu, či sa mi to ako vodičovi páči, že ma buzerujú alebo nie.Neviem prečo by mal systém fungovať práve v doprave, keď nefunguje v celku, ale každý z nás môže prispievať v daných systémoch k zlepšeniu a v doprave to môžeme urobiť ohľaduplnou jazdou.
Ty mňa zas nikdy nepresvedčíš, že Ty dokážeš vždy a všetko odhadnúť tak, aby sa nič nestalo- bohužiaľ taký nie sme nikto. Niekto to dokáže viac niekto menej, ale....
Prirodzene by sme sa my ako ľudia bez represií v legislatíve chovali ako v džungli...
Naposledy upravil evina : 25.07.08 at 08:57
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

evina Pozri príspevok
Nedala som súhlas aj preto, že na jednej strane pochváliš Poradu, že sa k tejto téme členovia nevyjadrovali ako všetky iné fóra a bulvárne plátky a na strane druhej dáš názov témy, ako keby pomaly štát mohol za to, že sa tá nehoda stala
Ten nazov som nedal nahodou - ano, som presvedceny, ze stat zanedbava svoje povinnosti, ze sa sprava nekoncepcne a neodborne. Je uplne jedno, ci by prave v pripade Zitneho nehody chodnik pomohol alebo nie. Iste je to, ze by pomohol v cca 80% pripadoch, kedy zomieraju cyklisti na nasich cestach a deje sa tak dost casto.

Stat sa sprava nekoncepcne v oblasti dopravy - a nejde iba o cyklisticke chodniky. Napriklad trvalo 20 rokov, kym si kompetentni uvedomili, ze treba nakupit vahy a sankcionovat pretazene kamiony. Tie sposobuju v lete vyjazdne "kolaje", ktore zapricinuju nehody, ked zacne prsat. Niekto dostane aquaplaning, niekto sa zlakne, ked dostane prival vody na celne sklo, do statistiky sa napise neprimerana rychlost, ale prvotna pricina su rozsiahle kaluze, sposobene kamionmi za horuceho pocasia. Este aj teraz sa stat sprava voci kamionom, ktore masivne nicia cesty celkom bezzubo a sposobuje tymto pristupom obrovske ekonomicke straty. Po prve - vazenie pretazenych kamionov je stale sporadicke. Po druhe ked su extremne horucavy (naposledy minule leto) vsetci zareaguju v podobe docasneho zakazu jazdy v poludnajsich hodinach (vratane Poliakov, ktori si severnejsie) ale my nic. Zazil som, ako sa pocas jedneho extremne horuceho tyzdna podarilo znicit mnoho km novovybudovanych ciest. Doslova kazdy den bolo mozne na najfrekventovanejsich usekoch sledovat zmeny k horsiemu. Nas stat dokonca nie je schopny ani vynutit si zaplatenie dialnicneho poplatku od zahranicnych dopravcov (bili o tom nejake prispevky v TV, potom to zakapalo).

Ja som vzdy skor za prevenciu, nie za hasenie poziaru. Stat sa sprava rovnako nezodpovedne vo viacerych oblastiach. Povodne su dobrym prikladom. Na prevenciu vraj nie su peniaze. (prosim nespochybnujte toto moje tvrdenie, pretoze zijem v obci, ktora bola postihnuta povodnou a ziadala o prostriedky a prevenciu, resp. pomoc od Povodia, kedze tok potoka je v ich kompetencii, takze viem presne, kolko sa "investuje") Lenze ak uz pride k masivnym skodam, tak sa tam zrazu v noci objavi Fico s Kalinakom a slubuju odskodnenie. No ano - to dobre vyzera, vsade naokolo su emocie vybicovane na maximum, babky si nestihaju utierat slzy do zaster, takze ak niekto odrazu pride a povie - POMOZEME (prenasane v priamom prenose vsetkymi televiziami), tak to ma nejaky marketingovy efekt. Budovane protipovodnovych opatreni v casoch, kedy neprsi, by taky marketingovy efekt ani z daleka neprinieslo.

Ja viem, ze som asi pichol do osieho hniezda, ked som si dovolil z niecoho obvinit stat v case, kedy je pri kormidle Fico a ma 50% podporu. Teda kazdy druhy diskutujuci sa citi byt tymto pobureny, bez ohladu na to, ze by mu ten chodnik v konecnom dosledku tiez pomohol. Tak - aby som to uviedol na spravnu mieru. Fica neobvinujem z populizmu a necinnosti o nic viac, ako vsetkych jeho predchodcov, Dzurindu, Meciara, Carnogurskeho a neviem, koho este. Bohuzial Slovensko nemalo este premiera, ktoremu by po case nestupla slava do hlavy a ktoreho by trapili take veci, ako su cyklisticke chodniky. A to sme tu mali dokonca cyklistu - Dzurindu. Ale jednu vec si treba uvedomit. Tym ponovembrovym vladam by som to asi nedaval za vinu,pretoze kriesili ekonomiku z popola. Teraz, ked nasa ekonomika bezi tak, ako ziadna naokolo, by sa dalo cakat, ze nas zacnu trapit aj take veci. Bohuzial, nezacali.

A este k tej dileme - ci chodniky, alebo radary. Poznate Paretovo pravidlo? To hovori, ze 20% ludi vypije 80% piva, 80% tovaru z obchodov je ukradnutych 20%-mi zakaznikov, 20% soferov sposobi 80% nehod a.t.d. Dokonca niekedy ten pomer byva aj ovela menej vyvazeny, napr. 95 : 5.

Niekedy mi naozaj pripadate, ako komunisti, ktori tvrdili, ze ludia sa daju vychovat. Ano, daju. Ale vychovavat mozete iba tych 95% slusnych, alebo viac - menej slusnych ludi, ktori ale aj tak v podstate nemaju na svedomi ziadne nehody, alebo skoro ziadne. Tych 5%, su nevychovatelni. A dokonca sa neda ani vsetkych ich pochytat, zobrat im vodicaky, a potom, ked soferuju bez, postrkat do vazenia. Preco sa nedaju pochytat vsetci zlodeji? Pretoze jestvuje slusny dorast. Rovnako na cestach. Ja som vyrastal este za sociku - aky bol vtedy poriadok? VB (dnesna policia) mala absolutne pravomoci, za zabitie policajta bol automaticky trest smrti. Vyrastal som v partii ludi, z ktorych mnohi dnes uz ani neziju. Bud sa udrogovali, alebo spachali samovrazdu vo vazeni. Sused bol asi o 4 roky starsi a jazdil Rally. Cele dni sme s kamosmi stravili unho v garazi a upravovali Skodovky tak, ze sme na tom robili 100 km/h pod 8 sekund. Lenze ten kamos na tych autach nejazdil iba na pretekoch, to by ho nebavilo. Jazdili sme po celej Bratislave, samozrejme bez SPZ. Policajti nemali sancu, samozrejme sme jazdili na cervenu, v protismere a pod. Ti policajti zurili, ked sa dozvedeli, kde kamos byva, hliadkovali cele dni pred barakom, aby ho prychitili. Potom mu normalne domov prisli zobrat vodicak. Samozrejme, ze jazdil dalej. Cim viac ardenalinu, tym lepsie. Je zbytocne tu pisat podrobnosti, ale ked citam take spravy, ze sa nejaki mladi zabili na Racianskej ceste v 180 km rychlosti, ked ich nahanali policajti, tak si spomeniem na detstvo.

To bol prosim socializmus. Dnes takychto ludi iba priduda. Je kopec milionarskych deticiek, ktore dostanu k 18 narodeninam auto s 350 konmi. Tych bude nahanacka s policajtmi iba lakat - ved tatino vybavi. Nic nenasvedcuje tomu, ze by ludstvo smerovalo k vacsej disciplinovanosti a pokore. Ak nejaky statny uradnik tvrdi, ze si svoju ulohu splnil tym, ze nakupil nove radary, tak nepatri na svoje miesto. Na "zapade" sa motorizmus vyvijal trocha prirodzenejsie, tam nie je tak casto auto zbranou a nastrojom prezentacie moci, ale tiez tam maju takych darebakov a bez cyklistickych chodnikov si uz zivot nevedia ani predstavit.
0 0
janomila janomila

janomila je offline (nepripojený) janomila

Milá Evina, už som sem nechcela písať. Chcem Ti len povedať, že ma teší, že nie len ja patrím medzi tých, ktorý si dovolia nesúhlasiť s mnohými názormi autora tejto témy. Ale asi bude lepšie, ak využiješ svoju inteligenciu (podľa Tvojho príspevku je na veľmi slušnej úrovni) na niečo iné ako na omieľanie toho istého. Na tejto téme je to tak, že kto nekope so mnou, kope proti mne. Nepomôže Ti rozum, inteligencia, skúsenosti, všeobecný rozhľad či záujem o veci verejné. Je proste ťažké diskutovať stále dokola o tom istom. Môžeš to povedať storakým spôsobom, aj tak je to hlúposť, lebo je to Tvoj názor a je iný. Ale vo všetkom ostatnom Ti želám veľa entuziazmu a výdrže.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

misomiso Pozri príspevok
Ten nazov som nedal nahodou - ano, som presvedceny, ze stat zanedbava svoje povinnosti, ze sa sprava nekoncepcne a neodborne. Je uplne jedno, ci by prave v pripade Zitneho nehody chodnik pomohol alebo nie. Iste je to, ze by pomohol v cca 80% pripadoch, kedy zomieraju cyklisti na nasich cestach a deje sa tak dost casto.

Stat sa sprava nekoncepcne v oblasti dopravy - a nejde iba o cyklisticke chodniky.
Misomiso už len posledná reakcia, aj to len preto, aby si si najmä pri následne vypichnutých vetách uvedomil, že reaguješ tak, akokeby sme boli naivní, pomaly ničomu nerozumeli atď. /preto som reagovala vyššie/ a ja nemám rada takú komunikáciu. Na hrubo vytlačenú vetu som napísala:

Neviem prečo by mal systém fungovať práve v doprave, keď nefunguje v celku, ale každý z nás môže prispievať v daných systémoch k zlepšeniu a v doprave to môžeme urobiť ohľaduplnou jazdou.


misomiso Pozri príspevok

Ja som vzdy skor za prevenciu, nie za hasenie poziaru. Stat sa sprava rovnako nezodpovedne vo viacerych oblastiach. Povodne su dobrym prikladom.
Áno to práve začalo niekde v tom komunizme
misomiso Pozri príspevok
T
Ja viem, ze som asi pichol do osieho hniezda, ked som si dovolil z niecoho obvinit stat v case,
Myslím, že si pichol úplne ale úplne vedľa...a mám pocit, že naše príslevky nečítaš, alebo zámerne nechceš presne čítať.
misomiso Pozri príspevok
T
Niekedy mi naozaj pripadate, ako komunisti, ktori tvrdili, ze ludia sa daju vychovat.
To bol prosim socializmus. .
Toto sú tie vyjadrenia, ktoré neviem prečo používaš, ak nikoho nepoznáš osobne....
Áno viem presne čo bol socializmus. Písala som, že jazdím 33 rokov Jediné čo tvrdím, že mali komunisti lepšie zvládnuté bolo školstvo. Nebudem sa tu rozširovať len preventíne, aby ma niekto neobvinil, že podporujem klamstvá, ktoré sme sa učili napr. v histórii. Toto školstvo sa určite viac zaujúmalo o zdravý a sčasti aj duchovný vývin mládeže. Tí, ktorí vtedy žili vedia o čom hovorím, netreba sa ďalej rozpisovať. Áno Mišomišo verím, že ľudia sa dajú sčasti prevychovať , a preto sa celý môj život snažím o nápravu v tých systémoch, ktorých pôsobím.

misomiso Pozri príspevok
To bol prosim socializmus. Dnes takychto ludi iba priduda. Je kopec milionarskych deticiek, ktore dostanu k 18 narodeninam auto s 350 konmi. Tych bude nahanacka s policajtmi iba lakat - ved tatino vybavi. Nic nenasvedcuje tomu, ze by ludstvo smerovalo k vacsej disciplinovanosti a pokore. Ak nejaky statny uradnik tvrdi, ze si svoju ulohu splnil tym, ze nakupil nove radary, tak nepatri na svoje miesto. Na "zapade" sa motorizmus vyvijal trocha prirodzenejsie, tam nie je tak casto auto zbranou a nastrojom prezentacie moci, ale tiez tam maju takych darebakov a bez cyklistickych chodnikov si uz zivot nevedia ani predstavit.
Áno, žiješ predsa tu a my všetci tiež a vieme o čom to je....Vždy svetom vládla túžba po moci a peniazoch...
Áno, samozrejme, že sa vyvíjal, lebo majú aj inú históriu, ušetrenú práve toho socializmu
Misomiso, ak zoorganizueš nejakú kampaň za budovanie cyklistických chodníkov, daj vedieť, prihlásim sa Všetko dobré....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

janomila Pozri príspevok
. Ale vo všetkom ostatnom Ti želám veľa entuziazmu a výdrže.
Ďakujem ten mám ja vždy
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

evina Pozri príspevok


Jediné čo tvrdím, že mali komunisti lepšie zvládnuté bolo školstvo. Nebudem sa tu rozširovať len preventíne, aby ma niekto neobvinil, že podporujem klamstvá, ktoré sme sa učili napr. v histórii. Toto školstvo sa určite viac zaujúmalo o zdravý a sčasti aj duchovný vývin mládeže.
Trocha sme odbocili od temy. Ale ked sme uz pri tom skolstve za komunizmu - nie som si tym taky isty. Okrem rustiny neucili ziadne cudzie jazyky, zato ucili triednu nenavist, ako povinnost, ktoru so musi kazdy mlady clovek osvojit.
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

misomiso Pozri príspevok
... Okrem rustiny neucili ziadne cudzie jazyky, zato ucili triednu nenavist...
Toto vôbec nie je pravda. Kto chcel mohol chodiť aj na iné cudzie jazyky. Bežne to bola nemčina, alebo angličtina, dokonca aj francúština a patrilo to medzi nepovinné predmety, tak ako aj náboženstvo. A na stredných školách bol jeden z takýchto jazykov povinný predmet!
Každá doba prináša to "svoje". Hoci aj vo vymývaní mozgov. A nesocialistické štáty? V čom boli lepšie v školstve? Veď ich učili len láske ku vlasti. A to až tak, že začali utláčať a dokonca zabíjať nepríslušnikov svojho kmeňa /ale aj vlastného/! Toto sa deje v každom zriadení. A vedomostná úroveň? No o tej radšej pomlčím...
na margo štátneho zriadenia....ešte sa nepodarilo nikomu vymyslieť také zriadenie, ktoré by vyhovovalo všetkým.
misomiso Pozri príspevok
Vyrastal som v partii ludi, z ktorych mnohi dnes uz ani neziju. Bud sa udrogovali, alebo spachali samovrazdu vo vazeni ...
a na vine samozrejme bolo štátne zriadenie a zákony. Nie samotný jedinec, ktorý predpokladám bol už dospelý a zodpovedal sám za seba.

misomiso, z Tvojich príspevkov cítiť, že ti niekto veľmi ublížil, alebo len momentálne prežívaš nejaké nepríjemné chvíle, hm?
Napísala som v tejto téme, že pre mňa už debata nemá zmysel. Áno, čo sa týka motorizmu. Nuž ale ako čítam ďalej....
Naposledy upravil ola : 25.07.08 at 07:27
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

ola Pozri príspevok
a na vine samozrejme bolo štátne zriadenie a zákony. Nie samotný jedinec, ktorý predpokladám bol už dospelý a zodpovedal sám za seba.

misomiso, z Tvojich príspevkov cítiť, že ti niekto veľmi ublížil, alebo len momentálne prežívaš nejaké nepríjemné chvíle, hm?
Napísala som v tejto téme, že pre mňa už debata nemá zmysel. Áno, čo sa týka motorizmu. Nuž ale ako čítam ďalej....
Ale ved co je na tom take tazke pochopit? Samozrejme, ze na vine su jedinci, ale ved je to iba o tom, ze tito jedinci tu budu vzdy. Preto nas (iba) zakon na cestach neochrani a nezabezpeci bezpecnost tym najslabsim. Cyklisticke chodniky vacsinou ano.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

misomiso Pozri príspevok
Trocha sme odbocili od temy. Ale ked sme uz pri tom skolstve za komunizmu - nie som si tym taky isty. Okrem rustiny neucili ziadne cudzie jazyky, zato ucili triednu nenavist, ako povinnost, ktoru so musi kazdy mlady clovek osvojit.
Áno odbočili sme od témy, ale na toto /alebo aj na toto / som práve neupozorňovala. Mala som na mysli telocviky, pravidelné kontroly ortopédov, zubárov, povinné branné cvičenia atť atď. ako aj návštevy divadiel a koncertov.....

evina Pozri príspevok
M Nebudem sa tu rozširovať len preventíne, aby ma niekto neobvinil, že podporujem klamstvá, ktoré sme sa učili napr. v histórii. Toto školstvo sa určite viac zaujúmalo o zdravý a sčasti aj duchovný vývin mládeže. Tí, ktorí vtedy žili vedia o čom hovorím, netreba sa ďalej rozpisovať. Áno Mišomišo verím, že ľudia sa dajú sčasti prevychovať , a preto sa celý môj život snažím o nápravu v tých systémoch, ktorých pôsobím.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

misomiso Pozri príspevok
Ale ved co je na tom take tazke pochopit? Samozrejme, ze na vine su jedinci, ale ved je to iba o tom, ze tito jedinci tu budu vzdy. Preto nas (iba) zakon na cestach neochrani a nezabezpeci bezpecnost tym najslabsim. Cyklisticke chodniky vacsinou ano.
Ak by sme nemali zákon o cestnej premávke sme už všetci motoristi asi mŕtvi...
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ono aby niečo dobre fungovalo nestačí urobiť len jeden krok. Takže samozrejme je potrebný cestný zákon, aby každý účastník cestnej premávky poznal pravidlá a vedel čo má na cestách "robiť", taktiež je potrebné, aby účastníci cestnej premávky boli tolerantní a dodržiavali tieto pravidlá. Ale v neposlednom rade sú potrebné chodníky pre cyklistov, aby pri takej veľkej premávke boli cesty bezpečnejšie aj pre motoristov, ale hlavne pre cyklistov. Predsa sú len na cestách menej chránení.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

evina Pozri príspevok
Áno odbočili sme od témy, ale na toto /alebo aj na toto / som práve neupozorňovala. Mala som na mysli telocviky, pravidelné kontroly ortopédov, zubárov, povinné branné cvičenia atť atď. ako aj návštevy divadiel a koncertov.....
Ano, to mas pravdu.

... a to je fajn, ze si si dala de facto sama sebe suhlas
Naposledy upravil misomiso : 25.07.08 at 10:03
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

misomiso Pozri príspevok
Ano, to mas pravdu.

... a to je fajn, ze si si dala de facto sama sebe suhlas
Rozmýšľala som dlho či ho tam dám, aby si to nepovedal ...ale dala som súhlas na to školstvo v komunizme
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

PO SZM a SZM ( iskričky, pionieri a socialistický zväz mládeže) boli aj odborníkmi z vtedajšieho západu vysoko hodnotené ako perfektný program protidrogovej prevencie mládeže.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Odbocka od temy ma usvedcuje v tom, co je mi uz davno jasne, je jedno, ci je socializmus, porevolucna dzungla alebo budujeme znova trhovy kapitalizmus, je jedno ci nam vladne Dzurinda alebo Fico, vzdy je to nadvlada nad nami obycajnymi ludmi, na ktorych nikomu nezalezi, naopak, zda sa mi, ze je to este horsie. Potrebni sme len pol roka pred volbami. Kam vlastne speje ludska spolocnost?, vsetky stare overene tradicie, zakony a normy uz pomaly neplatia a co ich nahradilo?, no nic.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

tetrisss Pozri príspevok
Odbocka od temy ma usvedcuje v tom, co je mi uz davno jasne, je jedno, ci je socializmus, porevolucna dzungla alebo budujeme znova trhovy kapitalizmus, je jedno ci nam vladne Dzurinda alebo Fico, vzdy je to nadvlada nad nami obycajnymi ludmi, na ktorych nikomu nezalezi, naopak, zda sa mi, ze je to este horsie. Potrebni sme len pol roka pred volbami. Kam vlastne speje ludska spolocnost?, vsetky stare overene tradicie, zakony a normy uz pomaly neplatia a co ich nahradilo?, no nic.
Politici sú len deťmi spoločnosti... a preto by sme sa mali prestať čudovať... Tetris nie je to nadvláda nad nami obyčajnými ľuďmi... Je to normálna nadvláda väčšiny.
Až keď bude viac Slovákov rozmýšľať trocha inak, až vtedy bude aj politika samotná trocha iná. Je to sebaklam myslieť si, že to iba tí politici...

Minulý týždeň som tu mal návštevu zo Španielska a keď sa ma pýtali, kto tu vládne tak som sa zasekol... Keď som im povedal mená našich vladárov, tak som si uvedomil, že sú práve tí, ktorých som tam ani náhodou nechcel vidieť. Ale je to iba zrkadlo spoločnosti... a podľa hanba národa, keď si zvolí takých klamárov a hulvátov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať