Zavrieť

Porady

účtovanie v MRP

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Mam 2 otazky:

1. Od čoho závisia zelené políčka v účtovnom deníku - má to tak byt?
2. ako sa rozšíruje text faktúry?
Usporiadat
mks mks

mks je offline (nepripojený) mks

zelené políčka v peňažnom denníku sú príjmy a biele sú výdavky, to je jedno či sú to pokladničné, bankové doklady alebo faktúry dodavateľské alebo odberateľské
0 0
mks mks

mks je offline (nepripojený) mks

zrejmé to nemáte nastavené, pozrite sa v ponuke - nastavenie - kliknite na program a pozrite sa ako tam mate nastavené DPH
0 0
miakral miakral

miakral je offline (nepripojený) miakral

ešte by som sa vrátila k mojej otázke,doúčtovávam ten rok 2009ako som písala a zatiaľ mi sedí príjem aj výdaj s danovým priznaním,len vo výkaze o príjmoch a výdavkoch mi nesedí predaj tovaru a ostatné príjmy aj som našla chybu,kamarátka dala do predaja tovaru aj prijaté úroky,ktoré ja mám v ostatných príjmoch.neviem čo je teraz dobré urobiť,či to mám prehodiť tak ako to dala ona a v roku 2010 to účtovať správne,alebo to nechať tak a nebude sa mi to zhodovať s výkazom´,ktoré bolo priložené k daň.priznaniu
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

Chcem sa spýtať takú vec, keď urobím prevod roka, zostanú mi tam vo vydaných faktúrach neuhradené faktúry za rok 2010. Má to tak byť? Lebo v MRP kážu urobiť kontrolu na účtovné dátumy a tam mi vyhodí všetky faktúry za rok 2009, lebo aj minulý po prevode roka tam zostali faktúry za min. rok, ktoré neboli uhradené. Je to tak dobre?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Pri ročnej uzávierke ti musia zostať neuhradené faktúry z minulého roka.
2 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

OK, díky. A keď ešte nemám uzavretý rok, môžem kľudne vypisovať fa na rok 2011, že? Len si nastavím číslovanie....
0 0
miakral miakral

miakral je offline (nepripojený) miakral

kamarátka mi robila daň.priznanie za rok 2009 ale neviedla mi účtovníctvo,až teraz som sa k tomu odhodlala a nahadzujem si všetko a chcem si uzavrieť rok 2009,aby som mohla ísť na rok 2010,ktorý som si nahadzovala od začiatku,ale nechcela som ho uzavrieť než budem mať uzavretý rok 2009.som začiatočník a mám problém aj s maličkosťami:-/...pri nahadzovaní roku 2009 mi všetko sedí príjem,výdaj,pokladňa aj účty v bankách,len ked si dám výstupy a ročný výkaz,mám tam úplne iné údaje a dokonca pravú tabuľku mám všade nulu prosím poradte mi...trápim sa tu celý deň pri pc,za mesiac čakáme bábenko,tak by som si to chcela dať všetko čím skôr doporiadku a potom sa venovať maličkému......dakujeeeeeem
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

miakral Pozri príspevok
kamarátka mi robila daň.priznanie za rok 2009 ale neviedla mi účtovníctvo,až teraz som sa k tomu odhodlala a nahadzujem si všetko a chcem si uzavrieť rok 2009,aby som mohla ísť na rok 2010,ktorý som si nahadzovala od začiatku,ale nechcela som ho uzavrieť než budem mať uzavretý rok 2009.som začiatočník a mám problém aj s maličkosťami:-/...pri nahadzovaní roku 2009 mi všetko sedí príjem,výdaj,pokladňa aj účty v bankách,len ked si dám výstupy a ročný výkaz,mám tam úplne iné údaje a dokonca pravú tabuľku mám všade nulu prosím poradte mi...trápim sa tu celý deň pri pc,za mesiac čakáme bábenko,tak by som si to chcela dať všetko čím skôr doporiadku a potom sa venovať maličkému......dakujeeeeeem
Blahoželám, bábätku aj rodičom veľa šťastia, zdravia a lásky
Pozri si v roku 2009 počiatočné stavy. Denník - Funkcie-Počiatočné stavy. Ak si začala podnikať v roku 2009, počiatočné stavy máš nulové. V roku 2009 máš len bežné, nie minulé obdobie. Ak je to takto, tak je to správne. Uzávierkou roku 2009 Ti vzniknú počiatočné stavy pre rok 2010, a až za rok 2010 budeš mať aj minulé obdobie.
1 0
miakral miakral

miakral je offline (nepripojený) miakral

dakujeeem DAV za prianie,veľmi sa už tešíme na maličké..
áno,začala som podnikať v júni 2009 počiatočné stavy boli nulové,len účet v banke nie,nakoľko som nemala podnikateľský účet.ale neviem stále,či je v poriadku,že mi ukazuje aj po nahodení už všetkých operácií v ročnom výkaze dátum od 31.12.-31.12.2009 výber ukážka ročný výkaz ok tak tam mám iné hodnotynapr. pokladne,predaj tovaru, tak som taká neistá či to je v poriadku...,alebo sa mi to ešte pri uzatváraní roka pomenia tie hodnoty tak ako majú aj ked tam už nič nahadzovať nebudem....:-/
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Hodnoty by sa už meniť nemali, nie je dôvod. Skús pozrieť, aké sú rozdiely a pouvažovať, z čoho vznikli. Napríklad dátum nie je z roku 2009, druh výdavku je zle zadaný. Ak nemáš veľa dokladov, vytlač si Denník a skontroluj na doklady. Daj si pauzu a vráť sa k tomu o nejakú hodinku znovu. Dakedy je chyba taká malichernosť, a aj keby si mala pri nej text "JA SOM CHYBA,OPRAV MA!" tak si to nevšimneš a o chvíľu, už oddýchnutá, nájdeš chybu aj od dverí .
Skús si urobiť kontrolu na dátumy v programe a aj mimo programu takú logickú kontrolu :
1. príjmy v banke a príjmy v pokladni :spočítaj ich, odpočítaj od nich priebežné položky a musia sa rovnať príjmom OZD +NOZD.
2. Výdavky v banke a výdavky v pokladni : ten istý spôsob.
Naposledy upravil Dav : 27.01.11 at 20:41
2 0
miakral miakral

miakral je offline (nepripojený) miakral

ja postupne zisťujem,že tam mám asi kopu chýb..začínam sa obávať,že to sama nezvládnem:-(((,šla som si robiť kontrolu faktúr cez kontrolu a vypisuje mi tam,že zoznam vydaných faktúr s chybnými čiastkami a to isté aj pri prijatých a úplne pri všetkých...ved som tam nahadzovala,len to čo som mala napísané na faktúre.....
0 0
miakral miakral

miakral je offline (nepripojený) miakral

Čiastky vo faktúre Prepočítané čiastky
---------------------------- ----------------------------
FAKTÚRA ZÁKLAD DPH ZÁKLAD DPH ROZDIEL V SADZBE
================================================== ====================================
001/2009 0,00 10,51 oslobodené
001/2009 10,51 0,00 mimo DPH
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Ty si plátca DPH? Ak nie, skontroluj si Nastavenie programu , aby si nemala zaškrtnutého plátcu.
Ak by program pýtal typ DPH vo faktúre, daj 39- Neovplyvňujúce DPH. Ak nie si platiteľ dane, dávaš z faktúry sumu spolu s DPH. Akoby tam ani nebola. Koľko si zaplatila Ty dodávateľovi.

Ak si platiteľ, potom typ DPH podľa toho, či máš, alebo nemáš nárok na odpočet.
1 0
miakral miakral

miakral je offline (nepripojený) miakral

nie práveže nie som platca dph a ani ho nemám zaškrtnutého v nastaveniach...
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Tak typ DPH 39 a malo by to byť v poriadku. Ak sú všetky rozdiely len v tom, ako si uviedla v predošlom príspevku, ale sumy sú rovnaké, tam chyba nie je. V Denníku máš tiež typ DPH všade pri výdavkoch 39 a pri príjmoch 19?
1 0
miakral miakral

miakral je offline (nepripojený) miakral

akurát som ich kontrolovala mám všetky 39 a19 tak ako majú byť.vyskúšam ísť dalej ...dakujeeeem moc
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Neviem síce, aké MRP máš, ale v MRP WIN keď klikneš na výstupy, musíš udať dátum od 1.1.2009 do 31.12.2009. Keďže sme v roku 2011, automaticky tam vyskakuje aktuálny dátum, a teda neukazuje údaje roku ktorý účtuješ, teda 2009. Aspoň mne sa to už stalo, skoro som šalela, nevedela som nájsť chybu, až keď som si dala správny dátum, všetko bolo v poriadku.
1 0
miakral miakral

miakral je offline (nepripojený) miakral

DAV urobila som tú kontrolu ako si mi napísala v peňažnom denníku vytlačila som ho,sedí mi to,len príjem v banke+pokladni mi sedí s príjmom NZD+POZD až vtedy,ked odpočítam počiatočný stav,je to v poriadku?
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Dobre.
Ďalšie kontroly :
Skontroluj Pokladňu a Banku : Počiatočné stavy+ príjmy - výdaje = Konečný stav.
Priebežné položky : zostatok by mal byť nulový. Jedine, ak si dávala vklad do banky z pokladne, alebo platila kartou a do 31.12. sa tieto pohyby nezrealizovali v banke, môžeš mať zostatok na priebežných položkách.
Skontroluj, či máš všetky uhradené faktúry v Peňažnom denníku.
Skontroluj si položky NZD, či niečo z toho nemá byť OZD, a naopak, OZD, či nemá byť v NOZD.
Urob si Výkazy ( nastav dátum výberu 1.1.2009 -31.12.2009) a skontroluj, kde je rozdiel oproti Výkazom pri Daňovom priznaní. Účtovala si rok 2009, tie čísla by Ti mohli byť povedomé. Nezabudla si na nejaký záväzok?
Skús si spočítať ciferný súčet rozdielu. Ak je to číslo 9, mohla sa kamarátka, alebo aj Ty pomýliť, napísať napríklad číslo 78 namiesto 87, alebo 3,50 namiesto 5,30. (87-78=9) (5,3-3,50=1,8; 1+8=9)
1 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
miakral Pozri príspevok
Čiastky vo faktúre Prepočítané čiastky
---------------------------- ----------------------------
FAKTÚRA ZÁKLAD DPH ZÁKLAD DPH ROZDIEL V SADZBE
================================================== ====================================
001/2009 0,00 10,51 oslobodené
001/2009 10,51 0,00 mimo DPH
ak Ti toto vypisuje,
potom choď na danú faktúru,
ak máš typ 39, potom v texte faktúry by mala byť kolonka dph vyplnená na mimo, nie prázdny riadok, lebo potom toto berie ako oslobedené od dph a nie mimo dph.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať