Zavrieť

Porady

účtovanie v MRP

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Mam 2 otazky:

1. Od čoho závisia zelené políčka v účtovnom deníku - má to tak byt?
2. ako sa rozšíruje text faktúry?
Usporiadat
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

blondy Pozri príspevok
Nakoľko sa mi častejšie dostanú do rúk doklady z iných mesiacov, zvykla som si upraviť číselnú radu podľa mesiacov, teda každý mesiac mám číslovanie od 1 napr januárové sú VPDJAN001, februárové VPDFEB001 ...,takže keď mi klient donesie bloček neskôr, mám ho zaradený a zaúčtovaný vždy v aktuálnom mesiaci ako posledný.
aj ja som to robila rovnakým spôsobom a z rovnakého dôvodu./účtujem v JÚ/.Vlani sme však mali kontrolu na DP za rok 2007, a tam mi to bolo vytknuté, aby som tento spôsob číslovania dokladov už od ďalšieho roku nepoužívala. Pokutu som však nedostala, len sa to holt daňovákom nepáčilo.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
m.hladka Pozri príspevok
A ja radšej volím postup, že zabudnutý zápis očíslujem lomítkom abecedy, napr. PV128/a, PP103/a, potom dám prečíslovať podľa dátumu a pekne to program poposúva v pokladničnej knihe.
U platiteľa DPH tento postup je menej priechodný. Preto používam to čo som opísal vyššie. A skúsenosť z praxe je taká, že lomítko + písmeno k už existujúcemu číslu dokladu DÚ nemá moc v láske....
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

m.hladka Pozri príspevok
A ja radšej volím postup, že zabudnutý zápis očíslujem lomítkom abecedy, napr. PV128/a, PP103/a, potom dám prečíslovať podľa dátumu a pekne to program poposúva v pokladničnej knihe.
ja zase dam pomlcku a k tomu 1, napr. VD10001-1
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
všetkých zdravím, asi som zle zaradila otázku ale potrebujem poradiť: ak mám prijatú faktúru a na nej dátum splatnosti 09.08.2010, dátum dodania 31.08.2010 a dátum vyhotovenia 23.07.2010. môžem zaevidovať pfa s dátumom dodania menším ako dátum splatnosti alebo mám dať dátum dodania= dátum vyhotovenia? vopred ďakujem, slávka
0 0
sassanka sassanka

sassanka je offline (nepripojený) sassanka

Všetkým Vám pekne ďakujem. A čo robíte ak mi šéf priniesol faktúru za jún 2010 s príjmovým? To ako robíte? Lebo poradové číslo pri evidencii prijatých faktúr tiež nebude v tom období čiže v júny. On sa ospravedlnil,ale čo ja teraz neviem tiež čo mám s tým robiť. Našťastie sú to za vodárske práce bez DPH. Prosím, poradili by ste mi aj s týmto? Ďakujem pekne.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
sassanka Pozri príspevok
Všetkým Vám pekne ďakujem. A čo robíte ak mi šéf priniesol faktúru za jún 2010 s príjmovým? To ako robíte? Lebo poradové číslo pri evidencii prijatých faktúr tiež nebude v tom období čiže v júny. On sa ospravedlnil,ale čo ja teraz neviem tiež čo mám s tým robiť. Našťastie sú to za vodárske práce bez DPH. Prosím, poradili by ste mi aj s týmto? Ďakujem pekne.

Ja by som na faktúru napísal, že kedy šéf odovzdal, a dal mu to podísať. A podľa toho dátumu zaevidovať. VPD ako bolo písané vyššie.
0 0
sassanka sassanka

sassanka je offline (nepripojený) sassanka

Chcem sa ešte spýtať. Dátum zaradenia dávate deň kedy prišla faktúra? A odpočítanie dane v prijatých faktúrach aký dátum dávate? Lebo to hodí dátum podĺa toho aký dáme prišla faktúra. Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

sassanka Pozri príspevok
Chcem sa ešte spýtať. Dátum zaradenia dávate deň kedy prišla faktúra? A odpočítanie dane v prijatých faktúrach aký dátum dávate? Lebo to hodí dátum podĺa toho aký dáme prišla faktúra. Ďakujem za vysvetlenie.
Dátum odpočítania dane si dáš ručne taký, aký skutočne potrebuješ - deň odpočítania DPH.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

sassanka Pozri príspevok
Všetkým Vám pekne ďakujem. A čo robíte ak mi šéf priniesol faktúru za jún 2010 s príjmovým? To ako robíte? Lebo poradové číslo pri evidencii prijatých faktúr tiež nebude v tom období čiže v júny. On sa ospravedlnil,ale čo ja teraz neviem tiež čo mám s tým robiť. Našťastie sú to za vodárske práce bez DPH. Prosím, poradili by ste mi aj s týmto? Ďakujem pekne.
Toto sa mi stáva často a nič s tým nedokážem urobiť.
Zaúčtujem to vtedy, kedy mi to donesie. Aj výdavkový doklad - veď ho zaplatil zo svojho a z pokladne si to dal neskôr.
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ahojte, mám otázku: tržba z výherného automatu je v mrp pohyb 2( predaj výrobkov a služieb)?
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Áno, ako píšeš.
0 0
patriciak patriciak

patriciak je offline (nepripojený) patriciak

Dobrý večer, potrebovala by som poradiť. Mám dobropis z krajín EU vystavený 02.12.2010, faktúru z EU vystavenú 6.12.2010.
Faktúru samozdaním TYP DPH 49, dobropis TYP DPH 49 znamienkom -. Z dobropisu odvediem daň? priznanie DPH mi vychadza daň z faktúry 0 a z dobropisu odviesť daň. Mám to správne?
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
veľmi pekne ďakujem siporka, pekný deň
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
chcem sa opýtať skúsenejších, vyčerpaná dotácia z úpsvar na konci roka je v mrp pohyb 9 nepen?
0 0
abm abm

abm je offline (nepripojený) abm

slavka124 Pozri príspevok
chcem sa opýtať skúsenejších, vyčerpaná dotácia z úpsvar na konci roka je v mrp pohyb 9 nepen?
Príspevok z ÚPSVR som účtovala:
1. pri prijatí peňazí na účet ako príjem neovplyvňujúci ZD 13 - úvery, dotácie, dary, vklady, mám tu len dotáciu
2. keď použijem tieto peniaze na napr. platba do zdrav. poisť. účtujem to ako výdavok ovplyvňujúci ZD platby do fondov 24,
3. zároveň nepeňažný pohyb 9 - ostatné zdaniteľné prijmy
4. zároveň 13 - úvery, dotácie, dary, vklady mínusom tú istú sumu. Takto mám prehľad vždy, koľko mám vyčerpané z príspevku, a hneď ako mám daňový výdavok mám aj daňový príjem, takže to nemusím sledovať zvlášť. Ale možno aj na konci roka môžeš jednorázovo dať do 9 - ostatné zdaniteľné príjmy, len musíš ponížiť aj príspevok pri príjmoch neovplyvňujúcich ZD, aby keď vyčerpáš príspevok ti to tam nestrašilo.
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
veľmi pekne ďakujem abm, ja to účtujem príjem dotácia pohyb 13 pnzd, čo kúpim z dotácie: podľa toho čo to je vozd a plus to hneď odčítam od záväzku voči upsvar a na koniec roka vyčerpanú dotáciu dám ako vozd id000x, len som si nebola istá či je to nepen.
pekný deň
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Ahojte,
chcem sa opýtať aký typ DPH dávate ak účtujete vratné flaše, výherné automaty, poštu nakoľko ide o oslobodené veci.

Ja som to skúšala nasledovne, samozrejme bez DPH
nákup vrat. flaše- typ dph 40
predaj vrat. flaše- typ dph 10

takto bere do riadku - oslobodené, ale neviem, či do daňového priznania DPH mám správne
riadok 3 - tržba+predaj vrat. flaše
riadok 15 - výherne automaty + vrat. flaše
riadok 16 - výherne automaty bez vrat. flaše

A poštu som skúšala tieť s typ DPH 40. Je to takto správne?
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ak môžem poprosiť, k tej otázke odo mňa: tú sumu vyčerpanej dotácie som ešte zaúčtovala na pohyb 13 s mínusovým znamienkom.ale, ak sa má aj zaúčtovať tá vyčerpaná suma ako pozd: dáva sa nepen alebo sa o tú sumu zvýši aj účtovná pokladňa. z tej dotácie som celá popletená
0 0
abm abm

abm je offline (nepripojený) abm

ahoj slavka124. Pri prijme dotácie na účet si už peňažný pohyb zaúčtovala ako PNZD. Ak čerpáš dotáciu tak je to nepeňažný pohyb POZD sa zvýši a PNZD mínusom sa zníži. Výdavok, ktorý uplatňuješ z dotácie je peňažný pohyb VOZD. A ešte tvoja predchádzajúca odpoveď: asi len preklep, ale na konci roka čerpanie dotácie ja POZD nie VOZD.
0 0
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
veľmi pekne ďakujem, konečne chápem: už bolo na čase, čo? krajan je krajan.... len neviem či ona alebo on? ale aj tak vekáááááááááá vďaka za trpezlivosť
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať