Zavrieť

Porady

Služobná cesta a práca nadčas

som taká aká som
Chcela by som vedieť aj názor ostatných.

Ak zamestnanca - údržbára vyšlete do našej pobočky na opačnom konci republiky, má nárok aj na preplatenie práce nadčas?
Som trochu na pochybách, nakoľko nikde v cestovných náhradách to nenajdete a ani v §57 sa nadčas nespomína.
Ja som za to že má cesťák a on tvrdí, že má aj nadčas? Kto ho skontroluje, že 10x nestál?
No čo vy ostatní na to?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

niik Pozri príspevok
Zdravím,

riešim ten istý problém s náhradami pre zamestnancov na služobných cestách. Našiel som nový Zákon o Cestovných náhradách č. 40/2009 a je tam veľa vysvetlené.
Niekomu si odpovedal? Alebo si sa chcel niečo spýtať?
0 0
Silvia S Silvia S

Silvia S je offline (nepripojený) Silvia S

Chobot Pozri príspevok
Pravda, pravda. U nás to má kazdý v prac. zmluve a basta.
Dobrý deň, mohli by ste nám poradiť ako to máte v zmluve a basta? Dá sa to aplikovať aj na prípadný nadčas? Nakoľko máme nadčasy u zamestnancov, ktoré im síce nikto neprikázal (tým pádom nemali čo robiť). Osobne si tiež však myslím,že to majú tiež zohľadnené v pohyblivej zložke. Skrátka jedná sa mi o to, aby sme to mali v poriadku a hlavne obhájiteľné. Vopred veľmi pekne ďakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Silvia S Pozri príspevok
Dobrý deň, mohli by ste nám poradiť ako to máte v zmluve a basta? Dá sa to aplikovať aj na prípadný nadčas? Nakoľko máme nadčasy u zamestnancov, ktoré im síce nikto neprikázal (tým pádom nemali čo robiť). Osobne si tiež však myslím,že to majú tiež zohľadnené v pohyblivej zložke. Skrátka jedná sa mi o to, aby sme to mali v poriadku a hlavne obhájiteľné. Vopred veľmi pekne ďakujem.
Ak zamestnanec zostáva na pracovisku bez dohody, alebo príkazu na prácu nadčas, tak sa o nadčas nejedná.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mzdarka renca Pozri príspevok
Ak zamestnanec zostáva na pracovisku bez dohody, alebo príkazu na prácu nadčas, tak sa o nadčas nejedná.
Presne tak, ZP § 97 presne definuje, čo je to práca nadčas:

Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.


Pokiaľ to neprikázal, alebo s tým vyslovene nesúhlasil (zamestnanec zostane dobrovoľne na pracovisku dlhšie) tak sa nejedná o prácu nadčas.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Silvia S Pozri príspevok
Dobrý deň, mohli by ste nám poradiť ako to máte v zmluve a basta? Dá sa to aplikovať aj na prípadný nadčas? Nakoľko máme nadčasy u zamestnancov, ktoré im síce nikto neprikázal (tým pádom nemali čo robiť). Osobne si tiež však myslím,že to majú tiež zohľadnené v pohyblivej zložke. Skrátka jedná sa mi o to, aby sme to mali v poriadku a hlavne obhájiteľné. Vopred veľmi pekne ďakujem.
Pozor, pracovné cesty a práca nadčas sú dve rozdielne veci.

V prípade prac. ciest stačí v PZ napísať, že zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodli, že zamestnanec súhlasí s vyslaním na pracovnú cestu. Je to v § 57 ZP:
Zamestnávateľ môže zamestnanca vyslať na pracovnú cestu mimo obvodu obce pravidelného pracoviska alebo bydliska zamestnanca na nevyhnutne potrebné obdobie len s jeho súhlasom. To neplatí, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z povahy dohodnutého druhu práce alebo miesta výkonu práce alebo ak možnosť vyslania na pracovnú cestu je dohodnutá v pracovnej zmluve. Na pracovnej ceste zamestnanec vykonáva prácu podľa pokynov vedúceho zamestnanca, ktorý ho na pracovnú cestu vyslal.

Alebo chceš vedieť presnú formuláciu dohody? To sa musím pozrieť v mojej PZ, z hlavy to neviem.

ČO sa týka práce nadčas, tá sa môže zohľadniť v mzde. AK sa v PZ dohodne, že zamestnanec má v mzde zohľadnenú prípadnú prácu nadčas, tak za prácu nadčas (tú skutočnú, ktorú nariadi zamestnávateľ) nemá nárok na mzdu a príplatok. Dá sa to ale uplatniť len pri presne vymedzenom okruhu zametnancov, uvedených v § 121 ods. 2:

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
0 0
Silvia S Silvia S

Silvia S je offline (nepripojený) Silvia S

Ďakujem za Vaše názory, našťastie mám podobné v hlave. Vedela som, že som sa zle vyjadrila a popletiem Vás. Nevadí, aspoň som si ich oprášila. Jednalo sa mi o to, že u nás zamestnanci často zostávajú po svojej pracovnej dobe na pracovisku, ale nadčasy im neplatíme (podotýkam, že zostávajú bez príkazu nadriadeného) Nadriadení si ich ohodnotia v pohyblivých zložkách. Nikde však nefiguruje nadčas a bojím sa, aby raz niekto "nevykrikoval", že to nemá zaplatené. Ale asi ako ste mi poradili: nemáš príkaz, nemáš čo robiť nadčas.
Čo sa týka tej "formulky" do PZ, tak by som bola rada, keby to tam mali. Žiaľ kolektívnu zmluvu nemáme. Kde by som však zistila, kto konkrétny sa chápe pod zamestnancami, ktorí vykonávajú konc.,syst, tvorivé...činnosti? Aby sa zasa niekto nebránil, že tam nepatrí. Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.
Naposledy upravil Silvia S : 01.07.09 at 19:56
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Silvia S Pozri príspevok
Ďakujem za Vaše názory, našťastie mám podobné v hlave. Vedela som, že sa zle vyjadrila a popletiem Vás. Nevadí, aspoň som si oprášila. Jednalo sa mi o to, že u nás zamestnanci často zostávajú po svojej pracovnej dobe na pracovisku, ale nadčasy im neplatíme (podotýkam, že zostávajú bez príkazu nadriadeného) Vyplývame my z toho aj skutočnosť, že nadriadení si ich ohodnotia v pohyblivých zložkách. Nikde však nefiguruje nadčas a bojím sa, aby raz niekto nevykrikoval, že to nemá zaplatené. Ale asi ako ste my poradili: nemáš príkaz, nemáš čo robiť nadčas.
Čo sa týka tej "formulky" do PZ, tak by som bola rada, keby to tam mali. Žiaľ kolektívnu zmluvu nemáme. Kde by som však zistila, kto konkrétny sa chápe pod zamestnancami, ktorí vykonávajú konc.,syst, tvorivé...činnosti? Aby sa zasa niekto nebránil, že tam nepatrí. Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa.
Každý zamestnanec by podľa správnosti mal mať buď priamo v pracovnej zmluve, alebo na osobitnom dokumente (napr. popis pracovnej činnosti, či náplň práce, alebo inak pomenovanom) uvedené, čo presne má vo firme robiť. A ak tam je nejaký bod, ktorý hovorí, že je to napr. pracovník, ktorý tvorí metodické pokyny pre obchodnú sieť, alebo ak je v PZ uvedené, že je to vedúci oddelenia, alebo že je manažér logistiky skladu, tak je jasné, že do tejto kategórie patrí. Pokiaľ zamestnávateľ nevie preukázať, že je to metodický, či koncepčný alebo iný z toho zoznamu pracovník, tak nemôže dohodnúť nadčasovú prácu v mzde.

Ak aj je taká dohoda, nikde nie je vylúčené, že aj takému zamestnancovi zamestnávateľ dobrovoľne nadčasy preplatí. AJ to je možné.
0 0
Drobcisko Drobcisko

Drobcisko je offline (nepripojený) Drobcisko

Ja mam na vas uplne iny dotaz ohladne cestovneho, chcem vediet ze ak mam do mesiaca len par ciest a nemienim znasat torturu buzerovania a viacnasobneho prepisovania tlaciva a kazdomesacneho menenia pravidiel vyplnania tlaciva ci som povinny predlozit cestovny prikaz aj ked nechcem uplatnit nahradu cestovnych vydavkov? nepytajte sa preco zaco , proste ci spravim nieco protizakonne ked si neuplatnim narok na nahradu cestovneho. a ak dobre citam zakon o cestovnych nahradach tak je tam napisane ze vyplnene tlacivo vam pred cestou odovzda pracovnik opravneny na sluzobnu cestu vas poslat, samozrejme casy sa doplnaju podla realneho cestovania ale ostatne mam dostat vyplnene,
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Drobcisko Pozri príspevok
Ja mam na vas uplne iny dotaz ohladne cestovneho, chcem vediet ze ak mam do mesiaca len par ciest a nemienim znasat torturu buzerovania a viacnasobneho prepisovania tlaciva a kazdomesacneho menenia pravidiel vyplnania tlaciva ci som povinny predlozit cestovny prikaz aj ked nechcem uplatnit nahradu cestovnych vydavkov? nepytajte sa preco zaco , proste ci spravim nieco protizakonne ked si neuplatnim narok na nahradu cestovneho. a ak dobre citam zakon o cestovnych nahradach tak je tam napisane ze vyplnene tlacivo vam pred cestou odovzda pracovnik opravneny na sluzobnu cestu vas poslat, samozrejme casy sa doplnaju podla realneho cestovania ale ostatne mam dostat vyplnene,
ÁNo, príkaz na cestu máš dostať od zamestnáv. pred jej začiatkom, ale nemusíš si ju vyúčtovávať, len v prípade, že si na ňu dostal zálohu.
0 0
Drobcisko Drobcisko

Drobcisko je offline (nepripojený) Drobcisko

este raz, ziadna zaloha len mam za mesiac dve cesty a nemienim si ich uplatnit na preplatenie cestovnych nahrad, co som podla zakona v tomto pripade porusil?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Drobcisko Pozri príspevok
este raz, ziadna zaloha len mam za mesiac dve cesty a nemienim si ich uplatnit na preplatenie cestovnych nahrad, co som podla zakona v tomto pripade porusil?
Čo ešte raz? veď som napísala snáď jasne, či?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Drobcisko Pozri príspevok
Ja mam na vas uplne iny dotaz ohladne cestovneho, chcem vediet ze ak mam do mesiaca len par ciest a nemienim znasat torturu buzerovania a viacnasobneho prepisovania tlaciva a kazdomesacneho menenia pravidiel vyplnania tlaciva ci som povinny predlozit cestovny prikaz aj ked nechcem uplatnit nahradu cestovnych vydavkov? nepytajte sa preco zaco , proste ci spravim nieco protizakonne ked si neuplatnim narok na nahradu cestovneho. a ak dobre citam zakon o cestovnych nahradach tak je tam napisane ze vyplnene tlacivo vam pred cestou odovzda pracovnik opravneny na sluzobnu cestu vas poslat, samozrejme casy sa doplnaju podla realneho cestovania ale ostatne mam dostat vyplnene,
zakon o cestovnych nahradach to definuje jasne:

§36
(7) Zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa skočenia pracovnej cesty alebo inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady podľa tohto zákona predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie náhrad a vrátiť nevyúčtovaný preddavok, ak nie je v kolektívnej zmluve, alebo v písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá, alebo vo vnútornom predpise zamestnávateľa určená dlhšia doba, najdlhšie však do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na náhrady skončená.
0 0
Drobcisko Drobcisko

Drobcisko je offline (nepripojený) Drobcisko

Ja si to vysvetlujem tak ze ak si uplatnujem narok na vyuctovanie pracovnej cesty tak musim do 10 dni odovzdat vyplneny cestovny prikaz,ak si narok neuplatnujem tak cestak neodovzdam a cestovne mi nebude vyplatene, v zakone neviem najst ani zmienku o tom co sa deje ak zamestnanec sluzobnu cestu absolvuje k spokojnosti zamestnavatela a vyuctovanie pracovnej cesty si neuplatni,
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Drobcisko Pozri príspevok
Ja si to vysvetlujem tak ze ak si uplatnujem narok na vyuctovanie pracovnej cesty tak musim do 10 dni odovzdat vyplneny cestovny prikaz,ak si narok neuplatnujem tak cestak neodovzdam a cestovne mi nebude vyplatene, v zakone neviem najst ani zmienku o tom co sa deje ak zamestnanec sluzobnu cestu absolvuje k spokojnosti zamestnavatela a vyuctovanie pracovnej cesty si neuplatni,
cestovny prikaz vratis vyplneny a dopises nan, ze sa vzdavas naroku na cestovne nahrady (ktore su podla skutocnosti vycislene). ja ako zamestnavatel by som ti aj napriek tomu tieto nahrady vyplatila. mohol by si neskor spekulativne tvrdit, ze si sa vzdal naroku pod natlakom.

nechapem co spekulujes, zakon hovori o povinnosti odovzdat vyuctovanie. vyuctovanie vypisujes v pracovnej dobe - ak mas problem vypisat tlacivo, poziadaj nejakeho kolegu/kolegynu o pomoc.
0 0
dana99 dana99

dana99 je offline (nepripojený) dana99

Dobrý večer.

Prosím Vás, ako sa berie čas strávený na služobnej ceste po skončení pracovnej doby? Patrí za takto strávený čas nejaká náhrada? Ide o služobnú cestu v trvaní 30 dní, čiže sú tam aj soboty, nedele a sviatky, kedy sa zamestnanec nemohol vrátiť domov.

Za odpovede vopred ďakujem.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

dana99 Pozri príspevok
Dobrý večer.

Prosím Vás, ako sa berie čas strávený na služobnej ceste po skončení pracovnej doby? Patrí za takto strávený čas nejaká náhrada? Ide o služobnú cestu v trvaní 30 dní, čiže sú tam aj soboty, nedele a sviatky, kedy sa zamestnanec nemohol vrátiť domov.

Za odpovede vopred ďakujem.
po skonceni pracovnej doby ma osobne volno, ziadna nahrada mu nepatri
je mozne vopred dohodnut navstevu rodiny

§4/1 ZCN
e) náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny do miesta pobytu 3) alebo medzi zamestnávateľom a zamestnancom vopred dohodnutého miesta pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, ak podľa určených podmienok pracovná cesta trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich kalendárnych dní, a to každý týždeň, ak nie je v kolektívnej zmluve, prípadne v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá táto náhrada za dlhší čas, najdlhšie však za jeden mesiac.

§ 12
Náhrada výdavkov za cesty na návštevu rodiny


Ak sa zamestnanec so zamestnávateľom pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu písomne dohodne na návšteve rodiny zamestnanca v mieste jej pobytu 3) alebo v dohodnutom mieste pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, patrí zamestnancovi náhrada písomne dohodnutých výdavkov, najviac v rozsahu, do výšky a za podmienok ako pri zahraničnej pracovnej ceste. Ustanovenie § 4 ods. 1 písm. e) sa nevzťahuje na cesty na návštevu rodiny zamestnanca vyslaného na zahraničnú pracovnú cestu.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dana99 Pozri príspevok
Dobrý večer.

Prosím Vás, ako sa berie čas strávený na služobnej ceste po skončení pracovnej doby? Patrí za takto strávený čas nejaká náhrada? Ide o služobnú cestu v trvaní 30 dní, čiže sú tam aj soboty, nedele a sviatky, kedy sa zamestnanec nemohol vrátiť domov.

Za odpovede vopred ďakujem.
Za ten čas patrí len náhrada cestovných náhrad (stravné, vreckové, vedľajšie výdavky), ale nie náhrady mzdy a nie je to ani práca nadčas.

Bolo to už viackrát popisované, treba si prečítať staršie témy (aj túto treba čítať celú a nie znovu sa pýtať na to isté):

http://www.porada.sk/t35452-pracovny...nej-cesty.html

http://www.porada.sk/t19788-pracovny...nej-ceste.html
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

Dobry den, kde by som prosim Vas nasla tabulku stravneho pre tuzemsko a zahranicie aktualne pre rok 2012?
Dakujem..
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

tuzemsko opatrenie c. 533/2010
zahranicie opatrenie c. 472/2011


preco davas tu istu otazku do viacerych tem?
Naposledy upravil avalik : 11.04.12 at 08:45
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

Dala som to sem preto, lebo v inej teme som nemala moznost dat dopyt.
Davala som dopyt na tabulku v exceli.

bola som v teme od Chobot:
Stravné a vreckové pre tuzemské a zahraničné pracovné cesty + krátenie stravného
16:36

nie je tam moznost zadat dotaz, takze preto.
Naposledy upravil airin.nice : 11.04.12 at 10:14
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať