Zavrieť

Porady

Zákon č.580/2004 o zdravotnom poistení v znení k 1.9.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prikladám novelu zákona o zdravotnom poistení schválenú v NRSR dňa 30.6.2005. Novela má účinnosť k 1.9.2005.

Zároveň prikladám úplné znenie zákona o zdravotnom poistení so zapracovanou novelou - teda stav platný od 1.9.2005.

Upozorňujem, že novelu zatiaľ nepodpísal prezident SR.

Uvedené znenie zákona bez záruky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.07.05 at 11:52
Usporiadat
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

Ďakujem p. Mihál.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ESTER
Ak je niekto SZČO a má prerušenú živnosť o čom oznámenie zaslal do ZP je aj naďale považovaný za SZČO? Pýtam sa to preto lebo stále mi to nedá, že si v ZP nerozumiem s pracovníčkami pri vysvetľovaní môjho problému. Manžel má prerušenú živnosť a momentálne je zamestnancom. V roku 2004 mal aj príjmy z inej SZČO na čo povolenie-živnosť nepotrebuje. V ZP tvrdia, že nemá platiť žiadne preddavky lebo má prerušenú živnosť ale ja im hovorím, že SZČO to nie je len živnosť takže podľa mňa by si mal preddavky platiť. V ZP sa z výpisu z daňového priznania riadia len §6 a hovoria, že oni nevedia z čoho sú tie príjmy, tak som tomu porozumela, že všetko považujú zjednodušene za živnosť. Ukázala som im vo výpise z daňového priznania aj riadky príjmov a tie sú aj z iných činností ako živnosť, ale ako sa zdá oni im pozornosť nevenujú len §6. Rozmýšľam nad tým, že im zanesiem zmluvu na základe ktorej manžel vykonáva činnosť na ktorú živnosť nepotrebuje. Alebo som to mala urobiť už dávnejšie a niečo som zmeškala? Preto sa pýtam či SZČO s prerušenou živnosťou je stále evidovaná ako SZČO.
???
Skúsim problém ešte raz zrozumiteľnejšie formulovať za Vás.

Váš manžel vykonáva činnosť, podľa ktorej sa považuje na účely zákona o ZP za SZČO (napr. je profesionálny športovec) a súčasne je aj živnostník. Teda sú až dva dôvody súčasne, prečo sa považuje za SZČO.

Živnosť pozastaví. Keby bol len živnostníkom, tak sa musí z poisťovne odhlásiť ako SZČO. Keďže však aj naďalej je "profesionálnym športovcom" - teda druhú činnosť stále vykonáva - ako SZČO sa odhlásiť nesmie - hoci jeden dôvod (živnosť) padol, druhý stále zostáva.

Takže zostáva SZČO, a čo je podstatné, platí si preddavky tak, ako si ich platil pred pozastavením živnosti.
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

Podľa akého paragrafu sa má zaokrúhľovat na koruny nahor za zamestnanca a za organiz. na mesačnom výkaze od 1. 9. ?
0 0
MajaV MajaV

MajaV je offline (nepripojený) MajaV

deha
Podľa akého paragrafu sa má zaokrúhľovat na koruny nahor za zamestnanca a za organiz. na mesačnom výkaze od 1. 9. ?
Paragraf 16.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Jozef Mihál
???
Skúsim problém ešte raz zrozumiteľnejšie formulovať za Vás.

Váš manžel vykonáva činnosť, podľa ktorej sa považuje na účely zákona o ZP za SZČO (napr. je profesionálny športovec) a súčasne je aj živnostník. Teda sú až dva dôvody súčasne, prečo sa považuje za SZČO.

Živnosť pozastaví. Keby bol len živnostníkom, tak sa musí z poisťovne odhlásiť ako SZČO. Keďže však aj naďalej je "profesionálnym športovcom" - teda druhú činnosť stále vykonáva - ako SZČO sa odhlásiť nesmie - hoci jeden dôvod (živnosť) padol, druhý stále zostáva.

Takže zostáva SZČO, a čo je podstatné, platí si preddavky tak, ako si ich platil pred pozastavením živnosti.
Pán, Mihál. Píšete, že si má platiť preddavky tak, ako si ich platil pred pozastavením živnosti. Ale on je súčasne od pozastavenia živnosti zamestnancom. Má si teda niečo platiť do SP a ZP, ak jeho príjmy z inej činnosti ako živnosti boli do 78000?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak sa stal zamestnancom, ako SZČo platí preddavky vypočítané ako 1/12 zo 14% z polovice základu dane dosiahnutého podľa § 6 ZDP za rok 2004, pričom jeho preddavok už nemusií byť najmenej 910 Sk, a ak vychádza menej ako 100 Sk, neplatí sa vôbec.
0 0
lue lue

lue je offline (nepripojený) lue

dobry den,mozte mi niekto poradit
- som student VS - externe studium
- pracujem na Dohodu o brigadnickej praci studenta od 21.10.2005 do 9.1.2006

moja otazka je,vyska mojho prijmu by mala byt 13 000,- mesacne alebo 15 000,- mesacne,aby to bolo pre mna cim najvyhodnejsie z hladiska platenia zdravotneho poistenia
dakujem za radu
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Študuješ externe, ak iné zamestnanie (ani živnosť nemáš), tak z hľadiska zdravotného poistenia je jedno, či máš 13000 alebo 15000 Sk mesačne. Ak príjem presiahne 13000 Sk v úhrne za celé obdobie od septembra do decembra (čo presiahne), musíš z dohôd zaplatiť 14% poistné (v ročnom zúčtovaní).

Ak si zamestnaný (alebo ši SZČO), príjem z dohôd je pre zdravotné poistenie nezaujímavý - môžeš zarobiť na dohody koľko chceš, poistné na ZP z nich neplatíš
0 0
mmade mmade

mmade je offline (nepripojený) mmade

Dobry den,
prosim vas potrebovala by som poradit. Dostala som upozornenie od znameho, ze vraj konatel, ktory nepobera ziadny prijem, je povinny od 6.9. platit i socialne poistenie do socialnej poistovne a to iste sa vraj tyka dobrovolne nezamestnanych osob. Mne sa to zda ako velky blud, ale nie som si uplne ista. Neviete mi niekto pomoct, ci nahodou nenastala v socialnom poisteni takato zmena?
dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nezmysel .
0 0
estera estera

estera je offline (nepripojený) estera

Pán Mihál, prosím Vás o radu. Som zamestnaná v a.s., zároveň pracujem na dohodu o vykonaní práce v s.r.o./ doma/ a som aj sprostredkovateľka DSS. Od účinnosti zákona o zdravot. poistení /01.09.2005/ sa majú z dohôd platiť preddavky na zdravotné poistenie. Nerozumiem tomu, či aj ja mám platiť preddavky, aj keď som zamestnaná a odvody mi zamestnávateľ odvádza? Alebo odvádzanie preddavkov z dohôd musia iba tí, ktorí nie sú zamestnaní?
Ďakujem. Estera
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
K predošlým dvom príspevkom od somij touto cestrou pripájam súhlas.

estera:
Z dôhod sa preddavky na zdravotné poistenie neplatia. Ak ste zamestnancom v a.s. XY a súčasne máte príjem z dohody o VP v QWE s.r.o., tak na príjem z dohody sa na účely zdr.poistenia neprihliada - neplatia sa ani preddavky ani sa tento príjem nezapočítava do ročného zúčtovania.

Niečo iné je to v prípade tzv. dobrovoľne nezamestnanej osoby (DNO). Tá si platí preddavky 575 mesačne, bez ohľadu na to, či má alebo nemá nejaký príjem z dohody o VP. Ak jej príjem z dohody za sept.-dec.2005 prevýši sumu 13000 Sk, musí si podať ročné zúčtovanie a v ňom uviesť tento príjem. Atď.
0 0
MáriaPaM MáriaPaM

MáriaPaM je offline (nepripojený) MáriaPaM

Ak má študent v Poľsku vybavený formulár E111 a kartu pobytu na 5 rokov, dokedy spĺňa podmienky pre poistenca štátu, ak si tam chce začať privyrábať na štúdium?

Tam zrejme podľa výšky a typu príjmu bude podľa ich zákona platiť zdravotné poistenie, ale kedy a čo je povinný oznámiť tu v zdravotnej poisťovni?

Ako bude poistený keď príde v lete na 2-3 mesiace na Slovensko?
A sociálne poistenie sa ho tu myslím netýka, dôchodkové sa mu asi dobrovoľne platiť neoplatí.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

V Zbierke vyšiel zákon o zdravotnom poistení v úpnom znení. Pripájam ho a súčasne ho pripojím aj do Dokumentov.
0 0
imik imik

imik je offline (nepripojený) imik

Chcem poprosiť o radu.Som zamestnaná a od mája 2004 vykonávam prácu aj na živnosť. Za rok 2004 som mala príjem zo živnosti 40.000,- Sk. V tomto roku mám od januára zatiaľ príjem zo živnosti taktiež do 40.000,- Sk. Som povinná zálohovo platiť odvody do zdravotnej poisťovne aj zo živnosti? Akosi sa stále v tom neviem vyznať. Ďakujem za radu.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Vymeriavací základ pre SZČO, ak je táto zamestnaná a má príjem 40.000 Sk zo živnosti by mali byť podľa zákona o ZP odvody za zdravotné poistenie nasledovné: VZ je 40.000- 25% paušálne výdavky(10.000)/2,14=14.019 Sk
Poistné na ZP je 14% zo sumy 14.019 Sk=1.963 Sk.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

imik
Chcem poprosiť o radu.Som zamestnaná a od mája 2004 vykonávam prácu aj na živnosť. Za rok 2004 som mala príjem zo živnosti 40.000,- Sk. V tomto roku mám od januára zatiaľ príjem zo živnosti taktiež do 40.000,- Sk. Som povinná zálohovo platiť odvody do zdravotnej poisťovne aj zo živnosti? Akosi sa stále v tom neviem vyznať. Ďakujem za radu.
Imik, musíš napísať aký si mala základ dane , t.j. príjem mínus výdaj.
0 0
imik imik

imik je offline (nepripojený) imik

Za obdobie 05-12/2004 zo živnosti som mala príjmy 38.900 a výdaje vo výške 46.500. Takže v daňovom priznaní som bola v strate cce 7.600,- Sk.
Viem, že v konečnom výsledku mi vyjde povinnosť zaplatiť nejaké odvody za rok 2005, ale chcela som vedieť, či je možné to zaplatiť po ročnom zúčtovaní. Samozrejme, že keby sa mi príjmy zvýšili, by som uhradila preddavok, ale zatiaľ to k tomu nespeje. BOli to len príjmy z uzatvárania zmlúv pre DSS a tie momentálne nerobím.
Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Keďže si bola v strate, preddavky na poistné ZP neplatíš.
0 0
imik imik

imik je offline (nepripojený) imik

Ďakujem, myslela som, či to táto novela nejako nezmenila. Aspoň už viem presne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať