Zavrieť

Porady

Zákon č.580/2004 o zdravotnom poistení v znení k 1.9.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prikladám novelu zákona o zdravotnom poistení schválenú v NRSR dňa 30.6.2005. Novela má účinnosť k 1.9.2005.

Zároveň prikladám úplné znenie zákona o zdravotnom poistení so zapracovanou novelou - teda stav platný od 1.9.2005.

Upozorňujem, že novelu zatiaľ nepodpísal prezident SR.

Uvedené znenie zákona bez záruky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.07.05 at 11:52
Usporiadat
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Neviem čo mám čítať aby som sa nedoplietla, lebo v príspevku č 1 p.Mihála kde je uvedený zákon po novele je VZ SZČO uvedený ako ZD neznížený o zaplatené poistné/2,14 a v zákone o zdravotnom poistení uvedenom v každom príspevku s aktívnym odkazovačom je uvedený ako ZD/2.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Do 31.8.2005 bol VZ SZČO daný ako ZD/2.

Od 1.9.2005 je VZ SZČO daný ako ZD neznížený o poistné na ZP/2,14.

Výpočet VZ týmto spôsobom bude prvýkrát aplikovaný v ročnom zúčtovaní SZČO za rok 2005, a potom pri stanovení preddavkov od júla 2006.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Takže aktívny odkazovač na zákon o zdr.poistení, ktorý je k 18.08.2005 aktualizovaný nemám čítať a to čo je aktuálne je zákon vo vašom príspevku č.1?

Alebo kde presne nájdem na porade aktuálne znenie platné od 1.9.2005?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Úplné znenie zákona, účinné od 1.9.2005, nájdete v tejto téme (v ktorej sa práve nachádzame), príspevok č.1.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak ste čítali vo štvrtkovej Pravde (18.8.2005) tematickú stranu k odvodom na zdravotné poistenie, prosím rýchlo zabudnite na to, čo ste sa tam dočítali. Sú tam hrubé chyby.
0 0
Ekonomko Ekonomko

Ekonomko je offline (nepripojený) Ekonomko

Pozdravujem
Snazil som sa pozorne si preciat vsetky prispevky k teme ZP a prestudovat zakon o ZP platny od 1.9.2005 mozno som to nepostrehol alebo neporozumel ak ano ospravedlnujem sa
Moje otazky zneju - som 1. zamestnanec vo firme xy
2. majitel a konatel spolocnoisti ab - ako konatel nepoberam odmenu
3. vykonavam cinnost na zaklade osobitneho predpisu - som SZCO od 2/05
Od 1.9.2005 by som sa mal odhlasit ako SZCO - konatel s 0 preddavkami ale prihlasit sa ako SZCO podla bodu 3
Zakon v § 13 ods 9 pis c hovori o min vym zaklade v pripade subehu platitelov poistneho neviem ci som o pochopil spravne - ale ak VZ zisteny ako SZCO bude mensi ako VZ ako zamestnanec platim odvody len ako zamestnanec?
Kedze ako SZCO som len od 2/05 preddavky by sa na mna nemali vztahovat §16/2/b
Ako SZCO zatial nemam prijem ale keby som mal prijem napr 77tis ako by to bolo s platbou poistneho? prijem by som dosiahol oktober az december 2005

Dufam ze som presne vyjadril moje otazky
S pozdravom Ekonomko
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Problém 1.:
Od 1.9. nemáte dôvod sa odhlasovať ako SZČO, keďže SZČO budete aj naďalej z dôvodu, že vykonávate činnosť podľa osobitného predpisu.

Problém 2.:
§ 13 ods.9 c) na príklade:

V októbri dosiahnete ako zamestnanec VZ 2000 Sk, lebo máte kratší prac.čas. Váš minimálny základ ako zamestnanca je minimálna mzda zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času, nech je to povedzme 1000 Sk.

Súčasne ako SZČO Vám vyjde VZ za celý rok 2005 povedzme 36000 Sk, čo v prepočte na mesiac znamená 3000 Sk. Váš minimálny základ SZČO je 6500 Sk.

Podľa § 13 ods.9 c) sa do úhrnu minimálnych základov za október započíta vyšší z Vašich minimálnych základov, teda Váš minimálny základ ako SZČO - teda suma 6500 Sk.

Netreba sa hneď zľaknúť, že to znamená vyššie odvody. V príncípe ide vlastne o to, že Váš VZ za celý rok 2005 v súčte z činnosti zamestnanca i SZČO musí byť najmenej minimálny základ zamestnanca za január + 11 x 6500 Sk za február až december. Ak ako zamestnanec za rok 2005 zarobíte povedzme 150000 Sk a ako SZČO dosiahnete VZ povedzme 20000 Sk, zaplatíte poistné zo 150000 Sk ako zamestnanec a z 20000 Sk ako SZČO.

Problém 3.:
Ako SZČO preddavky neplatíte, lebo ste začínajúca SZČO popri zamestnaní.

Problém 4.:
Je myslím vysvetlený pri probléme 2. Podáte ročné zúčtovanie, kde uvediete aj VZ dosiahnutý z činnosti SZČO atď.
VZ = základ dane z činnosti SZČO / 2.14
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

Nestretávate sa v praxi s problémom, vykazovania odpracovaného času napr. spoločníkovi, ktorý dostane príjem považovaný za príjem zo závislej činnosti a následne s určením minimálneho VZ takémuto zamestnancovi?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Toto bude problém, môj názor je, že v takomto prípade je minimálny základ postavený na roveň minimálneho základu zamestnanca s kratším pracovným časom.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Kaška naši spoločníci si dali minimálny VZ zamestnanca na plný úvazok a je po problémoch. Pre "evidenciu ich dochádzky" by som Ti doporučila urobiť internú smernicu", ktorú si spoločníci podpíšu a prispôsobiš si ju maximálne svojim podmienkam. Vzhľadom k tomu, že poisťovňa "má svoj odvod", už ich viac nemusí ostatné zaujímať.
0 0
nela nela

nela je offline (nepripojený) nela

p. Mihál,

ja by som sa chcela spýtať, ako je to s takými zamestnancami, ktorí sú súčasne zamestnaní aj na pracovnú zmluvu aj na dohodu o vykonaní práce a nespadajú do kategórie dôchodcov ani študentov. Musia takíto pracovníci platiť zdravotné poistenie aj z príjmov z dohody o vykonaní práce, pokiaľ prevyšujú 3250,- Sk?
Ďakujem.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Mňa by zaujímala odpoveď na otázku:
či si môže štatutár PO (nie konateľ s.r.o.) vyplatiť pred 1.9.2005 celoročnú odmenu za rok 2005 bez povinnosť odviesť %-tá do ZP ? A či ho v takomto prípade bude nutné prihlásiť ako zamestnanca od 1.9.2005 do ZP ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
nela
p. Mihál,

ja by som sa chcela spýtať, ako je to s takými zamestnancami, ktorí sú súčasne zamestnaní aj na pracovnú zmluvu aj na dohodu o vykonaní práce a nespadajú do kategórie dôchodcov ani študentov. Musia takíto pracovníci platiť zdravotné poistenie aj z príjmov z dohody o vykonaní práce, pokiaľ prevyšujú 3250,- Sk?
Ďakujem.
Nie, bez ohľadu na výšku príjmov z dohody. Dohody, dohody, vynález úžasný...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Janca
Mňa by zaujímala odpoveď na otázku:
či si môže štatutár PO (nie konateľ s.r.o.) vyplatiť pred 1.9.2005 celoročnú odmenu za rok 2005 bez povinnosť odviesť %-tá do ZP ? A či ho v takomto prípade bude nutné prihlásiť ako zamestnanca od 1.9.2005 do ZP ?
Zaujímavý je príjem štatutára za obdobie po 1.9.
Všetko predtým = za hrubou čiarou.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ale je "O.K." to vyplatenie odmeny "dopredu" ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Je nejaký zákon, ktorý by určoval ako sa majú vyplácať odmeny štatutárov PO?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Ďakujem, takže ak som dnes (hneď po víkende) dobre pochopila, je to len vec uznesenia a to naše má znenie, podľa ktorého ju vlastne môžem vyplatiť aj pred 1.9.2005.
Vďaka.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Len v medziach zákonov ....
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janca
Mňa by zaujímala odpoveď na otázku:
či si môže štatutár PO (nie konateľ s.r.o.) vyplatiť pred 1.9.2005 celoročnú odmenu za rok 2005
Z daňového a účtovného hľadiska:

Štatutár PO si sám nič nevypláca. Ak sa nejedná o konateľa, tak sa pravdepodobne jedná o člena štatutárneho orgánu. Odmeny členom štatutárneho orgánu podliehajú schvaľovaniu a podmienky nároku na ne vychádzajú spravidla so "zakladateľskej dokumentácie" právnickej osoby. Aby zaúčtované odmeny členov štatutárnych orgánov neboli zo strany finančnej kontroly spochybnené, musí byť výplata preukázaná (t.j. právny titul - nárok, správna výška aj správne obdobie).
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Samozrejme, že si ju nevyplatí sám. Trochu slengovo som to napísala, omlúvam sa. Vyplata tejto odmeny má oporu v uznesení, kde sa na členskej schôdzi dopredu dohodla a schválila určitá čiastka.
Ďakujem za názor.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať