Zavrieť

Porady

Zákon č.580/2004 o zdravotnom poistení v znení k 1.9.2005

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prikladám novelu zákona o zdravotnom poistení schválenú v NRSR dňa 30.6.2005. Novela má účinnosť k 1.9.2005.

Zároveň prikladám úplné znenie zákona o zdravotnom poistení so zapracovanou novelou - teda stav platný od 1.9.2005.

Upozorňujem, že novelu zatiaľ nepodpísal prezident SR.

Uvedené znenie zákona bez záruky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.07.05 at 11:52
Usporiadat
Zuzka11 Zuzka11

Zuzka11 je offline (nepripojený) Zuzka11

Pán Mihál, unikla mi maličkosť - podpísal už prezident zákon 580/2004 ? Alebo ho vrátil do parlamentu?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pán prezident dostal novelu zákona 580/2004 13.júla. 15 dňová lehota na vyjadrenie vyprší 28.júla. Takže zatiaľ čakáme.
0 0
Zuzka11 Zuzka11

Zuzka11 je offline (nepripojený) Zuzka11

Jozef Mihál
Pán prezident dostal novelu zákona 580/2004 13.júla. 15 dňová lehota na vyjadrenie vyprší 28.júla. Takže zatiaľ čakáme.
Ďakujem:-)
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Jozef Mihál
Neprihliada sa z titulu § 31 ods.9 "nového zákona".
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Pekný zvyšok dňa.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Ešte jednu otázku p. Mihál, pre niekoho možno banálnu,

Vyplatené príjmy napr. v septembri za august dohodárovi, členovi štat. orgánu pôjdu do úhrnu príjmov za obdobie do platnosti novely alebo po novele (ak bude platnosť od 1/9/2005)?

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mirkaska
Ešte jednu otázku p. Mihál, pre niekoho možno banálnu,

Vyplatené príjmy napr. v septembri za august dohodárovi, členovi štat. orgánu pôjdu do úhrnu príjmov za obdobie do platnosti novely alebo po novele (ak bude platnosť od 1/9/2005)?

Ďakujem veľmi pekne.
...pôjdu do augusta, teda do obdobia pred novelou.
0 0
tamara tamara

tamara je offline (nepripojený) tamara

ahojte, mam otazocku..moja sestra ma dvojicky, teraz v juli maju 5 rokov, tak sa ide nahlasit na urad prace...pocula som nieco o 6 rocnej materskej ale na zdravotnej poistovni jej povedali, ze zdravotne by si musela platit sama....prosim ako je to? dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
tamara
ahojte, mam otazocku..moja sestra ma dvojicky, teraz v juli maju 5 rokov, tak sa ide nahlasit na urad prace...pocula som nieco o 6 rocnej materskej ale na zdravotnej poistovni jej povedali, ze zdravotne by si musela platit sama....prosim ako je to? dakujem
Počas platnosti akuálneho zákona (tj. určite do 31.8., možno do 30.9.) platí zdravotné poistenie štát, aj keď nie je ani nebude nahlásená na Úrade práce.

Po novele, teda od 1.9. (1.10.) ak deti nemá v škôlke ale celodenne sa o ne stará, platí štát až do dovŕšenia 6 rokov veku detí.
0 0
tamara tamara

tamara je offline (nepripojený) tamara

takze ak tomu dobre rozumiem, pri patnosti terajsieho zákona by sa vobec nemusela zaevidovat na urad prace, ak sa rozhodne zostat na 6 rocnej materskej a zdravotne bude za nu platit stat? lebo pracovnicka socialnej poistovne jej povedala, ze v tomto pripade si ho bude musiet platit sama /v pondelok sa tam bola informovať/ a od platnosti noveho je to to iste, akurat nemoze dat deti do skolky? pytam sa mozno ako nechapajuca,ale ked v kazdej institucii cloveku povedia nieco ine....ak by sa dalo, poprosim o odpoved, dost ma to súri a chcem si byt na istom.....dakujem
Jozef Mihál
Počas platnosti akuálneho zákona (tj. určite do 31.8., možno do 30.9.) platí zdravotné poistenie štát, aj keď nie je ani nebude nahlásená na Úrade práce.

Po novele, teda od 1.9. (1.10.) ak deti nemá v škôlke ale celodenne sa o ne stará, platí štát až do dovŕšenia 6 rokov veku detí.
0 0
miroj miroj

miroj je offline (nepripojený) miroj

Dobrý deň.
Som prípad, na ktorý sa vzťahuje §13 ods.5, som zamestancom(konateľom) a mám aj príjmy podľa §6 ods.2 zákona o dani z príjmu. Mám povinnosť platiť z týchto príjmov 14% z vymer.základu. Nemám povinnosť platiť z týchto príjmov preddavky a podľa znenia §19 ani vykonať ročné zúčtovanie. Problém vidím v konštrukcii §19 ods.1 písm. c, resp. d. Ako vlastne zaplatím poistné z vyššie uvedených príjmov?

Mám aj problém s pochopením §19 ods.1 písm. c,d. Aká je logická väzba medzi vetou 1 a 2 (a-and, alebo-or)? Veta 3 je viazaná spojkou "a" iba na druhú časť vety 2. Zdá sa, že by to mal byť výraz:
"veta 1" and ("1.časť vety 2" or ("2.časť vety 2" and "veta 3"))
V tom prípade naozaj nemám povinosť vykonať ročné zúčtovanie, nakoľko som zamestnancom a moje príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy (rozumiem tomu tak,že porovnanie sa vykoná v každom mesiaci jednotlivo). Už som z toho zmätený. Čo je vlastne cieľom §19 ods.1 písm. c,d?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
tamara
takze ak tomu dobre rozumiem, pri platnosti terajsieho zákona by sa vobec nemusela zaevidovat na urad prace, ak sa rozhodne zostat na 6 rocnej materskej a zdravotne bude za nu platit stat? ...a od platnosti noveho je to to iste, akurat nemoze dat deti do skolky?
Pri súčasnom zákone sa nemusí registrovať na úrade práce - platiť bude stále za ňu štát.

Odo dňa platnosti novely štát platí len za určité skupiny osôb, medzi ne patria aj ženy, starajúce sa o dieťa do dovŕšenia 6 roku - dieťa ale nesmie byť v škôlke.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
miroj
Dobrý deň.
Som prípad, na ktorý sa vzťahuje §13 ods.5, som zamestancom(konateľom) a mám aj príjmy podľa §6 ods.2 zákona o dani z príjmu. Mám povinnosť platiť z týchto príjmov 14% z vymer.základu. Nemám povinnosť platiť z týchto príjmov preddavky a podľa znenia §19 ani vykonať ročné zúčtovanie. Problém vidím v konštrukcii §19 ods.1 písm. c, resp. d. Ako vlastne zaplatím poistné z vyššie uvedených príjmov?

Mám aj problém s pochopením §19 ods.1 písm. c,d. Aká je logická väzba medzi vetou 1 a 2 (a-and, alebo-or)? Veta 3 je viazaná spojkou "a" iba na druhú časť vety 2. Zdá sa, že by to mal byť výraz:
"veta 1" and ("1.časť vety 2" or ("2.časť vety 2" and "veta 3"))
V tom prípade naozaj nemám povinosť vykonať ročné zúčtovanie, nakoľko som zamestnancom a moje príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy (rozumiem tomu tak,že porovnanie sa vykoná v každom mesiaci jednotlivo). Už som z toho zmätený. Čo je vlastne cieľom §19 ods.1 písm. c,d?
Najprv vytiahnime z nového znenia § 19 ods.1:

§ 19

Ročné zúčtovanie poistného

<I>(1) Poistenec je povinný vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok a podať ho v príslušnej zdravotnej poisťovni do konca februára nasledujúceho kalendárneho roka, ak<INS cite=mailto:MZ%20SR dateTime=2005-06-13T15:29> </INS>ďalej nie je uvedené inak. Poistenec, ktorý je v rozhodujúcom období len samostatne zárobkovo činnou osobou je povinný vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok a podať ho do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka. Povinnosť podľa tohto odseku sa nevzťahuje na poistenca, ktorý bol počas celého predchádzajúceho kalendárneho roka<O:p</O:p</I>

a) poistencom, za ktorého platí poistné štát a úhrn jeho vymeriavacích základov podľa § 13 ods. 1 až 8 nepresiahol &frac12; úhrnu minimálnych miezd za predchádzajúci kalendárny rok,<O:p</O:p

b) platiteľom podľa § 11 ods. 2 a jeho príjem podľa § 13 ods. 7 nepresiahol &frac12; úhrnu minimálnych miezd za predchádzajúci kalendárny rok,<O:p</O:p

c) zamestnancom a to<O:p</O:p

1. iba u jedného zamestnávateľa alebo u viacerých zamestnávateľov postupne, <O:p</O:p

2. jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy alebo vo všetkých mesiacoch presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a<O:p</O:p

3. nemal príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu,<SUP>46</SUP>) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou,<SUP>39t</SUP>) alebo

d) zamestnancom a to<O:p</O:p

1. u viacerých zamestnávateľov súčasne,<O:p</O:p

2. jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy alebo vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a<O:p</O:p

3. nemal príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu,<SUP>46</SUP>) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou.<SUP>39t</SUP>)


Väzba medzi bodmi 1. až 3. v oboch písmenách c) i d) je "a".


Takže "čistý" zamestnanec nie je povinný vykonať ročné zúčtovanie (RZ) ak:
- je len zamestnancom u jediného zamestnávateľa alebo mal viacerých zamestnávateľov počas roka postupne A SÚČASNE
- jeho príjmy "nekolísali" A SÚČASNE
- nemal žiaden príjem podľa § 6 ZDP okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou.


Druhá možnosť - "čistý" zamestnanec nie je povinný vykonať ročné zúčtovanie (RZ) ak:
- je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov počas roka súbežne A SÚČASNE
- jeho príjmy vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov "nekolísali" A SÚČASNE
- nemal žiaden príjem podľa § 6 ZDP okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou.


Vo Vašom prípade máte povinosť vykonať ročné zúčtovanie. Síce ste len zamestnancom a Vaše príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy, ale máte aj príjmy podľa § 6 ods.2 ZDP. Nesplnili ste teda podmienku v bode 3. z toho vyplýva povinnosť RZ.
<O:p</O:p
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.07.05 at 11:02
0 0
miroj miroj

miroj je offline (nepripojený) miroj

Jozef Mihál

Väzba medzi bodmi 1. až 3. v oboch písmenách c) i d) je "a".


Takže "čistý" zamestnanec nie je povinný vykonať ročné zúčtovanie (RZ) ak:
- je len zamestnancom u jediného zamestnávateľa alebo mal viacerých zamestnávateľov počas roka postupne A SÚČASNE
- jeho príjmy "nekolísali" A SÚČASNE
- nemal žiaden príjem podľa § 6 ZDP okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou.


Druhá možnosť - "čistý" zamestnanec nie je povinný vykonať ročné zúčtovanie (RZ) ak:
- je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov počas roka súbežne A SÚČASNE
- jeho príjmy vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov "nekolísali" A SÚČASNE
- nemal žiaden príjem podľa § 6 ZDP okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou.


Vo Vašom prípade máte povinosť vykonať ročné zúčtovanie. Síce ste len zamestnancom a Vaše príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy, ale máte aj príjmy podľa § 6 ods.2 ZDP. Nesplnili ste teda podmienku v bode 3. z toho vyplýva povinnosť RZ.
<O:p</O:p
No... aby to bolo jednoznačné a čisté mala by byť spojka "a" uvedená v samostatnom riadku (myslím, že som sa s takouto konštrukciou už v niektorom zákone stretol), alebo minimálne by mala byť uvedená aj na konci vety č.1.. Samostané uvedenie spojky "a" je lepšie aj z toho dôvodu, že 2. veta je rozdelená spojkou "alebo" a na konci vety je uvedená spojka "a". Myslím, že aj podľa pravidiel vyhodnocovania logických výrazov sa najprv spracujú väzby typu AND, až potom väzvy typu OR(ja pre istotu používam zátvorky).
0 0
tamara tamara

tamara je offline (nepripojený) tamara

Jozef Mihál
Pri súčasnom zákone sa nemusí registrovať na úrade práce - platiť bude stále za ňu štát.

Odo dňa platnosti novely štát platí len za určité skupiny osôb, medzi ne patria aj ženy, starajúce sa o dieťa do dovŕšenia 6 roku - dieťa ale nesmie byť v škôlke.
p. Mihal, velmi ste mi pomohli, dakujem a zelam pekny den
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
miroj
No... aby to bolo jednoznačné a čisté mala by byť spojka "a" uvedená v samostatnom riadku
Mne odkojenému na množinách, matematických olympiádach, MFF a napokon 15 rokoch programovania to nemusíte hovoriť. Právnici však používajú inú reč. Podľa nich stačí, ak pri alternatívnych možnostiach je príslušná spojka a/alebo pred poslednou "odrážkou. A zákony sa píšu rečou právnikov.
0 0
tamara tamara

tamara je offline (nepripojený) tamara

tamara
takze ak tomu dobre rozumiem, pri patnosti terajsieho zákona by sa vobec nemusela zaevidovat na urad prace, ak sa rozhodne zostat na 6 rocnej materskej a zdravotne bude za nu platit stat? lebo pracovnicka socialnej poistovne jej povedala, ze v tomto pripade si ho bude musiet platit sama /v pondelok sa tam bola informovať/ a od platnosti noveho je to to iste, akurat nemoze dat deti do skolky? pytam sa mozno ako nechapajuca,ale ked v kazdej institucii cloveku povedia nieco ine....ak by sa dalo, poprosim o odpoved, dost ma to súri a chcem si byt na istom.....dakujem
p. Mihal, mam este jeden dotaz...informovala som sa ohladom tej veci na socialnej,tam ma odkazali na zdravotnu a zo zdravotnej zase na socialnu...kto je vlastne v tomto pripade kompetentny? dakujem
0 0
yogi yogi

yogi je offline (nepripojený) yogi

Pan Mihal, prosim o odpoved na otazku o zdravotnom poisteni:
Som trvalo cely rok 2005 zamestnany u jedneho zamestnavatela, danovy zaklad z prijmu zo zamestnania za rok 2005 bude vyssi ako 100.000 Sk. Popri zamestnani som v roku 2005 mal uzatvorenych niekolko dohod o vykonani prac s inym zamestnavatelom, na odmenach za dohody som dostal cistych 100.000 Sk (dan odviedol zamestnavatel).

Pri rocnom zuctovani zdravotneho poistenia bude brany prijem len z trvaleho zamestnania, alebo sa pripocitava aj odmena za dohody?? Moze mi rocne zuctovanie v tomto pripade urobit moj zamestnavatel, u ktoreho som trvalo zamestnany??
Preddavky na zdravotne poistenie z odmeny za dohody odvadzane neboli.
Vopred dakujem.
yogi
0 0
Téry Téry

Téry je offline (nepripojený) Téry

yogi
Pan Mihal, prosim o odpoved na otazku o zdravotnom poisteni:
Som trvalo cely rok 2005 zamestnany u jedneho zamestnavatela, danovy zaklad z prijmu zo zamestnania za rok 2005 bude vyssi ako 100.000 Sk. Popri zamestnani som v roku 2005 mal uzatvorenych niekolko dohod o vykonani prac s inym zamestnavatelom, na odmenach za dohody som dostal cistych 100.000 Sk (dan odviedol zamestnavatel).

Pri rocnom zuctovani zdravotneho poistenia bude brany prijem len z trvaleho zamestnania, alebo sa pripocitava aj odmena za dohody?? Moze mi rocne zuctovanie v tomto pripade urobit moj zamestnavatel, u ktoreho som trvalo zamestnany??
Preddavky na zdravotne poistenie z odmeny za dohody odvadzane neboli.
Vopred dakujem.
yogi
Nie som sice pan Mihal ale viem tak odpoviem. Odmena z dohody sa do rocneho zuctovania nezapocitava, kedze si bol cely rok zamestnany.
0 0
yenefer yenefer

yenefer je offline (nepripojený) yenefer

Jozef Mihál
Vysvetlenie osobnej celodennej starostlivosti cez zákon o rodičovskom prípevku nie je možné, pretože od 1.7.2005 pojem "osobná starostlivosť" zo zákona o RP vypadol.

Takže viď môj predošlý príspevok.

Zmyslom § 11 ods.8k) je umožniť ženám byť doma s dieťaťom do 6 rokov veku, bez toho, aby boli považované za "ženy v domácnosti" alebo "dobrovoľne nezamestnané osoby". Ak dá dieťa do škôlky, už to nie je osobná celodenná starostlivosť.

Na záver - nič netrvá večne, ani stav akéhokoľvek zákona. Osobne sa mi celkom pozdáva úprava § 11 ods.8k), podľa ktorej by sa umožnilo aby dieťa navštevovalo škôlku, jasle a pod. v rozsahu povedzme do 4 hodín denne. Logiku to má.
UPS! Jaspiw sklamalo, nemajú zapracovanú novelu, to som ešte za dva roky nepostrehla :-(

Večne netrvá ani moja RD :-D
Veru, tie aspoň 4 hod. sú potrebné ako soľ! Ale zase do súkromnej škôlky (príp. jaslí) na ktoré štát neprispieva dať dieťa môžem. Ostanem doma ( nemyslím tým konkrétne seba, ale všeobecne), RP mi pobeží, teda ZP za mňa potiahne štát... hmmmm :-/
0 0
yenefer yenefer

yenefer je offline (nepripojený) yenefer

Pre Tamaru a otázku o 6 ročnej "materskej":
Tu asi vznikol trochu chaos kvôli názvu úradu. Na úrade práce sociálnych vecí a rodiny sa teraz vybavujú všetky štátne sociálne dávky. Evidovať sa teda musí ak chce poberať rodičovský prísevok ( na sociálnom je myslené nie SP ale odbor sociálnych vecí a rodiny na úrade práce sociálnych vecí a rodiny),ale nie ako nezamestnaný uchádzač o zamestnanie :-) Kým má nárok na rodičovský príspevok, ako uchádzača o zamestnanie ju nezaevidujú, resp. nemôže poberať dávku v nezamestnanosti kým má nárok na rodičovský príspevok. Pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať