Zavrieť

Porady

materská v r.2006

Chcem sa opytať:
- predpokladany termin pôrodu : 24.januar 2006
- som zamestnana, pracujem uz od r. 1999 bez pauzy, od 01.03.2005 v novej firme
- hruba mzda v novom zamestani 12 500 v hrubom.

1. ako sa mi bude počitat materska, kto mi ju bude platit?
2. ako postupovať aby som mala čo najvyššiu matersku ?
3. na čo všetko budem mať nárok, čo všetko mi treba povybavovať / pred, počas, po ukončení materskej / ?

Som prijata v novej firme na dobu určitu do 28.02.2006, takze tym sa aj asi skonči v danej firme môj pracovny pomer - budem na materskej.

Jedna sa o naše prve dieta, toľko sa menia zakony, že človek nestiha sledovať, manžel veľa nezaraba, preto by som chcela vediet ako sa pripravit a čo povybavovať.

Veľmi veľmi pekne dakujem.
S.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
levandula
Chcem sa poradiť. Zamestankyňa má PP na dobu určitú( do IX.2006) a na MD
ide v októbri.
1. Predĺžiť jej zmluvu a RO bude za rok 2005?
2. Nechať ju vystúpiť a RO bude za rok 2006, kde sa nám valorizovali platy ?
3. Zamestnávateľ jej chce dať zmluvu ako domácej pracovníčke( zrejme počas MD a RP ). Vystaviť jej ju od 1.X.2006 alebo od ukončenia MD(28 týždňov)?
Prajem krásny deň a ďakujem.
Ak jej chcete ako firma pomôcť, nechaj uplynúť PP na dobu určitú do 30.9.2006, od 1.10.2006 s ňou uzatvor nový PP (môže byť aj na dobu určitú) s max. VZ 25911 Sk, materské sa jej bude počítať z tohto VZ za predpokladu, že v posledných 2 rokoch bola povinne nemocensky poistená ako zamestnanec aspoň 270 dní.
Počas poberania materského (28, resp.37 týždňov) nemôže mať príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, môže mať iba príjem na dohodu o vykonaní prác. Ak ju chcete zamestnávať na PZ, potom až po vyčerpaní MD.
Naposledy upravil ajobs : 21.09.06 at 07:51
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ajobs
Počas poberania materského (28, resp.37 týždňov) nemôže mať pracovnú zmluvu, môže mať iba dohodu o vykonaní prác. Ak ju chcete zamestnávať na PZ, potom až po vyčerpaní MD.
Poopravím, pracovnú zmluvu môže mať ale nemôže na pracovnú zmluvu pracovať - nesmie mať z nej príjem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
Poopravím, pracovnú zmluvu môže mať ale nemôže na pracovnú zmluvu pracovať - nesmie mať z nej príjem.
Vďaka za upozornenie, opravil som to.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

levandula
Chcem sa poradiť. Zamestankyňa má PP na dobu určitú( do IX.2006) a na MD
ide v októbri.
1. Predĺžiť jej zmluvu a RO bude za rok 2005? Nie.
2. Nechať ju vystúpiť a RO bude za rok 2006, kde sa nám valorizovali platy ? ÁNO.
3. Zamestnávateľ jej chce dať zmluvu ako domácej pracovníčke( zrejme počas MD a RP ). Vystaviť jej ju od 1.X.2006 alebo od ukončenia MD(28 týždňov)? Od 1.10.2006 novú PZ s max.VZ 25911,-Sk, ale nesmie mať cez MD príjem, takže to bude prac.pomer s prerušením počas MD.Samozrejme pre nárok na materské musí splniť podmienku 270 dní nemocensky poistená v období 2 rokov pred pôrodom.
Ak bude vykonávať prácu ako domáca pracovníčka - jednotlivé výkony prác vykonávať na dohodu o výkone práce.

Prajem krásny deň a ďakujem.
K jednotlivým bodom otázky to čo poradili v predch.príspevkoch.
Naposledy upravil Martinella : 21.09.06 at 08:30
0 0
levandula levandula

levandula je offline (nepripojený) levandula

Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za promtné odpovede.
Prajem všetko dobré.

Levandula
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Je pravdou, že 1.7.2005 nastala zmena v platení poistenia štátom. Ale...
Vo všeobecnosti plátí, že štát platí len zdravotné poistenie. Výnimkou však je fyzická osoba, ktorá sa celodenne stará o dieťa do 6 rokov, prípadne do 7 rokov. Teda aj za ženu na rodičovskej dovolenke. Vtedy za ňu štát platí zdratotné, ale aj dôchodkové poistenie. Štát za ňu neplatí len nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
Naposledy upravil Marti.ka : 22.09.06 at 06:08
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

Olgica
Dnes mi dala kolegyňa (chodí na školenie - mzdy) prečítať metodický pokyn o MD.
Zmena od 01.07.2005 - rodičovská dovolenka od 01.07.2005 - je to prerušenie povinnosti platiť dôchodkové poistenie a v tomto čase za Vás štát neplatí poistenie!!!

s tymto nesuhlasim. Od 1.7.2005 ma zena na MD prerusene poistenie, ale nie dochodkove!, len nemocenske a v nezamestnanosti. Preto sa polemizovalo, ze ak zena pojde druhykrat na matersku, tak sa moze stat, ze nebude mat narok na matersku, lebo nesplni podmienku naroku na nemocensku davku - byt aspon 270 dni nemocensky poistena za posledne dva roky. No od 1.8.2006 plati novela, ze na posudzovanie materskeho sa toto prerusenie bude povazovat ako za obdobie, kedy je ta zena poistena, aby jej ten narok na novu matersku vznikol.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

brikina
s tymto nesuhlasim. Od 1.7.2005 ma zena na MD prerusene poistenie, ale nie dochodkove!, len nemocenske a v nezamestnanosti. Preto sa polemizovalo, ze ak zena pojde druhykrat na matersku, tak sa moze stat, ze nebude mat narok na matersku, lebo nesplni podmienku naroku na nemocensku davku - byt aspon 270 dni nemocensky poistena za posledne dva roky. No od 1.8.2006 plati novela, ze na posudzovanie materskeho sa toto prerusenie bude povazovat ako za obdobie, kedy je ta zena poistena, aby jej ten narok na novu matersku vznikol.
Trochu upresním.
Po 1.7.2005 žena na materskej (28 alebo 37 týždňov) preruŠenie poistného nemala. Žena na rodičovskej dovolenke (po 28. alebo 37.týždni) mala prerušenie poistného (zo zamestnania) a to všetkých poistení aj dôchodkového. Ale za túto za ňu platil poistné na dôchodkové poistenie štát až do 6, resp. 7 rokov veku dieťaťa.
Po 1.8.2006 žena, ktorá sa stará o dieťa, ak chce aby za ňu poistné platil štát, musí sa ísť prihlásiť na dôchodkové poistenie (štátom). Prihlásiť sa nemusí zamestnankyňa, ktorá sa k 1.8.2006 už o dieťa starala (podľa pokynov SP). Všetky ženy, ktorým sa narodí dieťa po 1.8.2006, bez ohľadu na to, či sú zamestnané, nezamestnané alebo SZČO sa môžu prihlásiť na dôchodkové poistenie (štátom) a v takom prípade štát za nich bude platiť poistné na DP. Prihlásiť sa musia do 15 dní od narodenia dieťaťa. Ak sa neprihlásia, štát za nich poistné na DP platiť nebude. Ak sa prihlásia neskôr, štát za nich bude platiť poistné na DP najskôr odo dňa podania prihlášky.
Ešte doplním, pri zdravom dieťati štát platí poistné najviac do 6 rokov veku dieťaťa (§15 ods1 písm.c). Pri dieťati s ŤZP po 1.8.2006 štát platí poistné od 6 rokov do 18 rokov veku dieťaťa (§15 ods1 písm.d). Treba upozorniť, že pri dieťati s ŤZP pri dosiahnutí 6 rokov, sa treba z prvého poistenia (§15 ods1 písm.c) odhlásiť a prihlásiť sa na druhé poistenie (§15 ods1 písm.d).
Naposledy upravil Jana Motyčková : 22.09.06 at 07:24
0 0
G331 G331

G331 je offline (nepripojený) G331

Ešte sa vrátim k materskej a vymeriavaciemu základu.(Príspevok č. 260):
Načo mám prerušovať dobrovoľné nemocenské poistenie? Nestačí mi len zvýšiť vymeriavací základ na maximálny?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

G331
Ešte sa vrátim k materskej a vymeriavaciemu základu.(Príspevok č. 260):
Načo mám prerušovať dobrovoľné nemocenské poistenie? Nestačí mi len zvýšiť vymeriavací základ na maximálny?
Bez prerušenia dobrovoľného poistenia by sa pri nástupe na materskú v r.2007 materská počítala zo súčtu VZ za celý rok 2006 deleno počet dní poistenia, t.j. napr. pri zmene VZ na maximum z (9x6900+3x25911)/365 = cca 401 Sk. Pri prerušení poistného sa materské bude počítať VZ dosiahnutých od začiatku poistenia, deleno dni od začiatku poistenia, t.j. napr. ak znovu začne poistenie 1.10.2006 (29.9. sa predtým zruší), tak z 3x25911/92 = cca 845 Sk. Z tých súm potom budeš dostávať 55% za každý kalendárny deň.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

somij
Podmienka 270 dní je do skutoćného pôrodu !


Mala by si dostať materskú aj z maximálneho VZ zo zamestnania aj z toho, čo si platila minulý rok ako SZČO. Papiere Ti poradí niekto iný, ale asi 2x.
Papiere som odniesla 1x ziadost o materske za SZCO a 1x ziadost ako dobrovolny platca nemocenskeho.
Dnes mi volala pani zo SP (musim povedat ze bola velmi mila) a nestastne mi oznamila, ze zatial mi mozu vyplatit len materske zo SZCO, nakolko podmienku z dobrovolneho splnim az 8.11. budu k tomu potrebovat rodny list. Celkom jej odlahlo ked som ju ubezpecila ze s tym pocitam a este mi poradila aby som sa setrila nech mi to vyjde . Ale upozornila ma ze na vypocet materskeho sa mi spocitavaju VZ z oboch poisteni a ak tu podmienku 270 dni splnim dostanem matersku z max. VZ dokopy, (nie zvlast zo SZCO a zvlast z dobrovolneho poistenia).
Takze ak vie niekto poradit ci to naozaj je v zakone ako mi povedala, alebo by som mala narok na materske zvlast pocitane z kazdeho poistenia, poradte prosim. Ale aj tak je to sakra rozdiel dostat nejaky 4000,- alebo 14000,-.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nika.sum
Papiere som odniesla 1x ziadost o materske za SZCO a 1x ziadost ako dobrovolny platca nemocenskeho.
Dnes mi volala pani zo SP (musim povedat ze bola velmi mila) a nestastne mi oznamila, ze zatial mi mozu vyplatit len materske zo SZCO, nakolko podmienku z dobrovolneho splnim az 8.11. budu k tomu potrebovat rodny list. Celkom jej odlahlo ked som ju ubezpecila ze s tym pocitam a este mi poradila aby som sa setrila nech mi to vyjde . Ale upozornila ma ze na vypocet materskeho sa mi spocitavaju VZ z oboch poisteni a ak tu podmienku 270 dni splnim dostanem matersku z max. VZ dokopy, (nie zvlast zo SZCO a zvlast z dobrovolneho poistenia).
Takze ak vie niekto poradit ci to naozaj je v zakone ako mi povedala, alebo by som mala narok na materske zvlast pocitane z kazdeho poistenia, poradte prosim. Ale aj tak je to sakra rozdiel dostat nejaky 4000,- alebo 14000,-.
Nika, napíš, aké RO pre oba typy poistení si mala, a aké sú VZ v nich, pokiaľ možno, uveď to presne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
nika.sum
...upozornila ma ze na vypocet materskeho sa mi spocitavaju VZ z oboch poisteni a ak tu podmienku 270 dni splnim dostanem matersku z max. VZ dokopy, (nie zvlast zo SZCO a zvlast z dobrovolneho poistenia).
Citujem zo zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení účinnom od 1.8.2006, § 58 ods.2:

"Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna."

To znamená, že sa pre každé nemocenské poistenie osobitne určí postupom podľa § 55 zákona denný vymeriavací základ, denné vymeriavacie základy sa spočítajú a materské je 55% zo súčtu DVZ.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ajobs
Nika, napíš, aké RO pre oba typy poistení si mala, a aké sú VZ v nich, pokiaľ možno, uveď to presne.
Povinne odvody ako SZCO som mala z min. VZ a som povinne poistena uz viac ako 4 roky. Co sa tyka dobrovolneho NP:
v r. 2005 som bola poistena od 1.7.2005 do 30.9.2005 min.VZ
v r. 2006 od 12.5. do 31.8. min VZ
od 4.9. trva max. VZ 25911
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Jozef Mihál
Citujem zo zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení účinnom od 1.8.2006, § 58 ods.2:

"Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna."

To znamená, že sa pre každé nemocenské poistenie osobitne určí postupom podľa § 55 zákona denný vymeriavací základ, denné vymeriavacie základy sa spočítajú a materské je 55% zo súčtu DVZ.
P. Mihal, len mi bolo povedane, ze ten súcet VZ nesmie prekrocit max. VZ (25911) a preto som si vraj z dobrovolneho NP zbytocne dala max. VZ stacil by mi vraj (25911 - 6900 VZ zo SZCO= 19011). Nedostanem vyssiu matersku ako je vypocitana z VZ 25911. Ak to tak nie je budem iba rada a rada si povypisujem s tetuskami na SP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nika.sum
P. Mihal, len mi bolo povedane, ze ten súcet VZ nesmie prekrocit max. VZ (25911) a preto som si vraj z dobrovolneho NP zbytocne dala max. VZ stacil by mi vraj (25911 - 6900 VZ zo SZCO= 19011). Nedostanem vyssiu matersku ako je vypocitana z VZ 25911. Ak to tak nie je budem iba rada a rada si povypisujem s tetuskami na SP.
Naozaj je pravda, že si si z dobrovoľného poistenia zbytočne dala maximum, pretože je pravda, že mesačný VZ môže byť maximálne 25911, takže dobrovoľné stačilo platiť z rozdielu 19011.
Môžeš si požiadať o vrátenie poistného zaplateného navyše.
Rovnako je pravda, že sa ti spočítavajú VZ pokiaľ sa prekrýva obdobie. Takže ak sa ti bude počítať materská z VZ SZČO za rok 2006 a rovnako z VZ DNP za rok 2006 tak sa to spočíta a dostať môžeš maximálne jednu maximálnu nemocenskú dávku.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem Janka za odpoved. No co uz, aj tak budem rada ak dostanem tu max. davku, je to oproti davky vypocitanej z min. VZ velky rozdiel. Teraz je aj tak najdolezitejsie aby bolo babo v poriadku.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Po skončení materskej si nezabudni vždy vypýtať OČR keď bude dieťa choré a tiež na seba PN. Ak si DNP ponecháš, tak budeš mať potom nárok na ošetrovné aj nemocenské. To isté by bolo aj z povinného poistenia, ak neprerušíš živnosť.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

somij
Po skončení materskej si nezabudni vždy vypýtať OČR keď bude dieťa choré a tiež na seba PN. Ak si DNP ponecháš, tak budeš mať potom nárok na ošetrovné aj nemocenské. To isté by bolo aj z povinného poistenia, ak neprerušíš živnosť.
Neviem, ci sa mi oplati nechat DNP, alebo ak ano tak znizit znova na minimum. Ked neprerusim zivnost ale budem poberat rodicovsky aj tak mam narok na PN a OCR?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak si ponecháš poistenia, počas materskej poistné neplatíš, potom môžeš platiť ďalej z minima, dávky sa budú ale počítať z minulého roka. Ku koncu roka poistenie zrušíš (budeš mať 42 dní ochrannú lehotu, kedy PN vyplácajú) a pred koncom roka sa opäť poistíś z maxima (aby si mala ďalší rok max.nemocenské dávky), v januári to zmeníš na minimum atď., až kým nezmenia zákon.
Počas poberania RP máš nárok na nemocenské aj ošetrovné.
Za zváženie stojí to prerušenie živnosti - ak by si ju neprerušila (resp. nenahlásila SP ze činnosť nevykonávaš), musíš platiť aj dôchodkové poistenia, čo je celkom zbytočné, lebo ak by si to neplatila ty, tak by DP za teba platil štát.
T.j. ja by som prerušila živnosť (alebo nahlásila, že ju nevykonávam) a ponechala by som si DNP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať