Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávok do nákladov.

Ku dňu 30.11.2007 budeme evidovať 5-pohľadávok po lehote splatnosti 1-rok, v sume asi 600.000,- Sk. Naša spoločnosť vie, že tieto pohľadávky sú nedobitné, nakoľko spoločnoasť už zanikla. Nechceme sa s týmito pohľadávkami ťahať na súd, lebo poplatky na súdne trovy atd by boli asi 56.000,- co vieme, že už by sme zas nikdy nevideli a ležali by niekde ladom.
No potrebovala by som poradiť, ako postupovať pri odpisani tychto pohľadávok, či treba tvoriť aj nejake opravne položky, alebo ich môžem odpísať k 31.12.2007 všetky do nákladov-t.j. Daňových.
Prosím poradte mi ak ma niekto skusenosti s podobným prípadom.
Usporiadat
kafts@zoznam.sk kafts@zoznam.sk

kafts@zoznam.sk je offline (nepripojený) kafts@zoznam.sk

Ahojte poraďáci chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Čítam tu Vaše odpovede na otázky ohľadom odpisu pohľadávok. Dostala som na spracovanie jednu novú firmu ktorá má v saldokonte ešte pohľadávku z roku 1999 a je premlčaná môžem ju v roku 2008 odpísať do nákladov alebo musím tvoriť opravnú položku dalšiu mám z roku 2006 tú môžem opísať? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem. Som prihlásená medzi Vami už dlho a často si tu chodím čitať vaše otázky a odpovede a vždy som si tu našla aj niečo pre mňa ale teraz som sa rozhodla Vám aj napísať. Ešte raz Vám ďakujem.
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Máme pohľadávku z roku 1998 vo výške Sk 100.000,-, voči firme,
ktorá išla do konkurzu. V zmysle predpisov sme si uplatnili pohľadávku
na súde- bola uznaná a zaradená do IV.triedy a dlho nič.
Ešte podotýkam, že nebola tvorená žiadna opravná položka.
V roku 2007 sme od správcu konkurznej podstaty na základe našej
žiadosti dostali oznámenie citujem "nepredpokladáme, že dôjde
k uspokojeniu" . Predpoklad -nepredpoklad asi ťažko vysvetlíme
z daňového hladiska, preto sme čakali ešte rok 2008.
Prosím poradiť, či ju môžeme nejako v r.2008 odpísať daňovo na základe toho oznamemia, alebo či ju máme stále viesť v účtovníctve.
0 0
skvrnka skvrnka

skvrnka je offline (nepripojený) skvrnka

Neviem prosím niekto poradiť s tou starou pohľadávkou,
ktorú by sme najradšej daňovo odpísali, lebo
myslím, že po tých rokoch a odpovedi správcu
konkurznej podstaty by sa do dalo.
0 0
zaziki zaziki

zaziki je offline (nepripojený) zaziki

Dobrý den,
poprosim o info:
1/ v r.2008 firma vystavila 2 OFA, ktore neboli uhradene v leh.splatnosti uz v r.2008 – kazda pohladavka je do 1 000 Sk. Predpokladame, ze dane pohladavky uz nebudu uhradene ani v nasl. rokoch (a nejde o toho isteho odberatela).
Otazka – je mozne Odpisat pohladavku – do 10 000 Sk – dla paragr. 19, odst.2, písm.i nasledovne:
a/ v r.2008 – neuctovat odpis pohladavky , ani netvorit OP k danym pohladavkam ,
b/ v r.2009 – detto – netvorim ani OP, ani neuctujem o odpise pohladavky
c/ v r.2010 – kedy je 24 mes. po lehote splatnosti - odpisem pohladavky v 100% vyske 546 / 311, kde 546 je dan.výdavok, zniz. ZD.
Je to o.k. po uctovnej i danovej stranke?
DAKUJEM !!!
0 0
Jergi Jergi

Jergi je offline (nepripojený) Jergi

Prosím o radu.
Na pohľadávku z r.2005 v sume 307 000,- Sk som k 31.12.2006 tvorila OP vo výške 100% ( 558/391 ) - daňovo uznaná.

Dĺžnik fyzicky prestal existovať, nemá žiadnú činnosť,žiadný majetok, ale v OR stále figuruje.Pohľadávka nebude uhradená.
Na súd sme to nedali, boli by to ďalšie zbytočné náklady.Majitelia sa ani, predpokladám, nezdržiavajú na Slovensku.

K 31.12.2007 som pohľ. účtovne odpísala 391/311.
Potrebujem k odpisu nejaký doklad?
Mala som ju vyradiť zo salda??

Druhú pohľadávku na toho istého dĺžnika v sume 550 000,- Sk splatnú v jan. 2006 som k 31.12.2007 rovno odpísala 546/311.
Mala som najskôr tvoriť opravnú položku a potom ju odpísať, alebo môže byť priamo odpis.
Kedže sú pohľ. odpísané predpokladám, že na OP, ktoré som na ne tvorila sa nevzťahuje par. 52 ods.9 ZDP - prepočet opravných položiek platný od 1.1.2008?!! Alebo ano?
Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Jergi Pozri príspevok
Prosím o radu.
Na pohľadávku z r.2005 v sume 307 000,- Sk som k 31.12.2006 tvorila OP vo výške 100% ( 558/391 ) - daňovo uznaná.

Dĺžnik fyzicky prestal existovať, nemá žiadnú činnosť,žiadný majetok, ale v OR stále figuruje.Pohľadávka nebude uhradená.
Na súd sme to nedali, boli by to ďalšie zbytočné náklady.Majitelia sa ani, predpokladám, nezdržiavajú na Slovensku.
fyzicky? to by musel umrieť, nie?
K 31.12.2007 som pohľ. účtovne odpísala 391/311.
Mala som ju vyradiť zo salda?? áno, ved je odpísaná

Druhú pohľadávku na toho istého dĺžnika v sume 550 000,- Sk splatnú v jan. 2006 som k 31.12.2007 rovno odpísala 546/311.
Mala som najskôr tvoriť opravnú položku a potom ju odpísať, alebo môže byť priamo odpis. ak splňa podmienky pre OP, môže sa aj odpísať.
Kedže sú pohľ. odpísané predpokladám, že na OP, ktoré som na ne tvorila sa nevzťahuje par. 52 ods.9 ZDP - prepočet opravných položiek platný od 1.1.2008?!! Alebo ano?
Ďakujem.
pomôže ti toto: môj príspevok 14
http://www.porada.sk/t98999-oprava-o...-poloziek.html
0 0
Jergi Jergi

Jergi je offline (nepripojený) Jergi

Kejka,
moc-krát ďakujem, nebola som si istá.

Ešte prosím tvoj názor:
je treba dokazovať daňovákom, že pohľadávka bola riziková? A ako?

Posielali sme upomienky, ktoré sa vracali ako nedoručené, telefon zrušený,konateľ tam už nepracoval a majitel s.r.o. sa potuluje niekde v zahraničí a je nedosiahnuteľný ( má toho veľa za ušami).
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Poprosím Vás o radu:

ešte v roku 2005 sme zaplatili zálohu zahranič.firme , ktorú nám do dnešného dňa nevrátili a zrejme ani nevrátia, tak sme sa rozhodli že túto pohľadávku evidovanú na účte 314 , ktorá k 31.12.2007 bola vo výške 3252,Sk vyradiť .

- je možne vyradiť poskytnutú zálohu spôsobom 546/314 ?
- je potrebné ku dňu vyradenia prepočítať kurzom NBS nakoľko sa jednalo o zálohu uhradenú v Eur a vyčísliť kurz.rozdiel ?
- suma bola do výšky 10 tis, splatnosť je viac ako 36 mes ale bola uhradená ( 314/221 ) čiže v roku 2005 nebola účtovaná vo výnosoch , tak si základ dane upravím: túto sumu uvádzam v DP riadok 14 tab A-zvýšim si základ dane.
Naposledy upravil misolga : 12.03.09 at 11:01 Dôvod: oprava otázky
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

A ešte jedna otázka : naozaj som už prečítala množstvo príspevkov v témach odpis pohľadávok a tvorba opravné položky ale čo ma mätie je dph. Ak platca dph tvorí opravnú položku v možstve príspevkov som sa dočítala že tvorba OP je z celkovej sumy pohľadávky vrátane dph. Teraz som ale niekde vyhrabala citát :

-opravné položky sa tvoria k rizikovým pohľadávkam, ktoré boli zahrnuté do príjmov - t.j. daňovo uznateľnými. OP nie nie možné tvoriť na pohľadávky z titulu pôžičiek, poskytnutých záloh ktoré neboli účtované do výnosov ani k DPH , ktorá je síce u platiteľov DPH súčasťou pohľadávky, no nebola zahrnutá do príjmov.

Ako účtujete opravné položky a odpis pohľadávok platcovia dph? - ja v roku 2007 so sumou vrátane dph
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
misolga Pozri príspevok
A ešte jedna otázka : naozaj som už prečítala množstvo príspevkov v témach odpis pohľadávok a tvorba opravné položky ale čo ma mätie je dph. Ak platca dph tvorí opravnú položku v možstve príspevkov som sa dočítala že tvorba OP je z celkovej sumy pohľadávky vrátane dph. Teraz som ale niekde vyhrabala citát :

-opravné položky sa tvoria k rizikovým pohľadávkam, ktoré boli zahrnuté do príjmov - t.j. daňovo uznateľnými. OP nie nie možné tvoriť na pohľadávky z titulu pôžičiek, poskytnutých záloh ktoré neboli účtované do výnosov ani k DPH , ktorá je síce u platiteľov DPH súčasťou pohľadávky, no nebola zahrnutá do príjmov.

Ako účtujete opravné položky a odpis pohľadávok platcovia dph? - ja v roku 2007 so sumou vrátane dph
upresni zdroj citátu.
agentúru JPP neberiem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Jergi Pozri príspevok
Kejka,
moc-krát ďakujem, nebola som si istá.

Ešte prosím tvoj názor:
je treba dokazovať daňovákom, že pohľadávka bola riziková? A ako?

Posielali sme upomienky, ktoré sa vracali ako nedoručené, telefon zrušený,konateľ tam už nepracoval a majitel s.r.o. sa potuluje niekde v zahraničí a je nedosiahnuteľný ( má toho veľa za ušami).
podčiarknuté sa ti nejaví dostatočné?
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

KEJKA Pozri príspevok
upresni zdroj citátu.
agentúru JPP neberiem.
Kejka,
môj citát nie je vyjadrenie Dú ale článok z vydavateľstva Poradca 2008 -Zákonné opravné položky,ale neviem ktoré číslo, pretože to mám na CD ,ktoré mi zaslali s ich publikáciami. Nedarí sami ho prilepiť sem, jedine ak ti ho pošlem faxom.. Podobná debata bola aj v Jú - odpis pohľadávky v Jú , kde Ajka pridala vyjadrenie ÚDR B.B. - pohľadávky pre účel ZDP bez dph.

ešte dopĺňam : keď som mala v r 2004 daň.kontrolu pohľadávku som odpísala v celú aj s dph a nikto nič nenamietal.
Naposledy upravil misolga : 12.03.09 at 15:18 Dôvod: doplnenie
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

misolga Pozri príspevok
A ešte jedna otázka : naozaj som už prečítala množstvo príspevkov v témach odpis pohľadávok a tvorba opravné položky ale čo ma mätie je dph. Ak platca dph tvorí opravnú položku v možstve príspevkov som sa dočítala že tvorba OP je z celkovej sumy pohľadávky vrátane dph. Teraz som ale niekde vyhrabala citát :

-opravné položky sa tvoria k rizikovým pohľadávkam, ktoré boli zahrnuté do príjmov - t.j. daňovo uznateľnými. OP nie nie možné tvoriť na pohľadávky z titulu pôžičiek, poskytnutých záloh ktoré neboli účtované do výnosov ani k DPH , ktorá je síce u platiteľov DPH súčasťou pohľadávky, no nebola zahrnutá do príjmov.

Ako účtujete opravné položky a odpis pohľadávok platcovia dph? - ja v roku 2007 so sumou vrátane dph
OP sa tvorí k pohľadávkam, ktorých menovitá hodnota je hodnota, ktorej súčasťou je aj DPH. Vyplýva to z usmernenia MF SR č. MF/009465/2005-721 (bod 10), ktoré bolo uverejnené vo FS č. 5/2005, link prikladám:

http://www.finance.gov.sk/Documents/...05/FS_5_05.pdf

Citujem aj odstavec, ktorý o tom pojednáva:

"Zároveň výška opravnej položky zahrnovanej
do daňových výdavkov je viazaná na menovitú
hodnotu pohľadávky, t. j. hodnotu, súčasťou
ktorej je aj daň z pridanej hodnoty. Na základe
prechodných ustanovení § 52 ods.18 zákona,
sa ustanovenie § 20 ods. 14 zákona použije na
pohľadávky, ktoré vznikli po nadobudnutí účinnosti
zákona t. j. od 1. januára 2004."
1 0
H.B. H.B.

H.B. je offline (nepripojený) H.B.

Potrebujem jednu pohľadávku odpísať, kde spoločnosť bola zrušená 09/2007. Právny dôvod zrušenia: rozhodnutím konkurzného súdu o zamietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku. Lenže bola vymazaná z OR až 01/2008.Právny dôvod výmazu: ex offo výmaz. Môžem si túto pohľadávku daňovo odpísať v roku 2008, alebo som ju mala odpísať daňovo ešte v roku 2007?
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Mozem prosim nasledovne chapat ako neuhradenu pohladavku?

Ide o dobropis k Fakture prijatej, ktory bol splatny v r. 2004, ciastka za tri spolu je cca 500,- Sk. Avsak je to na zavazkovom ucte 321 s mínusom.

Je to nizka suma a dalo by sa to danovo odpisat. Keby som to teda mohla chapat ako pohladavku, ake pouzit ucty? Mohla by som si to preuctovat na 315 a potom danovo odpisem 546/315. Moze byt?????????????
Dakujem za kazdu odpoved.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

H.B. Pozri príspevok
Potrebujem jednu pohľadávku odpísať, kde spoločnosť bola zrušená 09/2007. Právny dôvod zrušenia: rozhodnutím konkurzného súdu o zamietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku. Lenže bola vymazaná z OR až 01/2008.Právny dôvod výmazu: ex offo výmaz. Môžem si túto pohľadávku daňovo odpísať v roku 2008, alebo som ju mala odpísať daňovo ešte v roku 2007?
Odpis takejto pohľadávky je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 2 písm. h/ bod 1 ZoDP v roku, v ktorom rozhodnutie súdu nadobudlo právoplatnosť.
Je potrebné mať k dispozícii uznesenie, ktorým sa preukáže zrušenie konkurzu.
Uznesenia o zrušení konkurzov sú zverejňované v Obchodnom vestníku.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Iva1 Pozri príspevok
Mozem prosim nasledovne chapat ako neuhradenu pohladavku?

Ide o dobropis k Fakture prijatej, ktory bol splatny v r. 2004, ciastka za tri spolu je cca 500,- Sk. Avsak je to na zavazkovom ucte 321 s mínusom.

Je to nizka suma a dalo by sa to danovo odpisat. Keby som to teda mohla chapat ako pohladavku, ake pouzit ucty? Mohla by som si to preuctovat na 315 a potom danovo odpisem 546/315. Moze byt?????????????
Dakujem za kazdu odpoved.
Áno, preúčtovať na 315 a ak pohľadávka spĺňa podmienky podľa § 19 ods.2 písm. i) ZoDP, tak je možné ju daňovo odpísať.
0 0
H.B. H.B.

H.B. je offline (nepripojený) H.B.

ingi Pozri príspevok
Odpis takejto pohľadávky je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 2 písm. h/ bod 1 ZoDP v roku, v ktorom rozhodnutie súdu nadobudlo právoplatnosť.
Je potrebné mať k dispozícii uznesenie, ktorým sa preukáže zrušenie konkurzu.
Uznesenia o zrušení konkurzov sú zverejňované v Obchodnom vestníku.
Lenže ja nikde nemôžem nájsť kedy rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť. Mám len tieto údaje: uznesenie súdu z 07/2007, že zamieta konkurz pre nedostatok majetku, toto uznesenie bolo doručené do zbierky listin 09/2007 a výmaz nastal 01/2008.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

H.B. Pozri príspevok
Lenže ja nikde nemôžem nájsť kedy rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť. Mám len tieto údaje: uznesenie súdu z 07/2007, že zamieta konkurz pre nedostatok majetku, toto uznesenie bolo doručené do zbierky listin 09/2007 a výmaz nastal 01/2008.
Našla som:

"Ak súd zastaví konkurzné konanie pre nedostatok majetku, účinky začatia konkurzného konania zanikajú až zverejnením oznamu o nadobudnutí právoplatnosti uznesenia o zastavení konkurzného konania pre nedostatok majetku v Obchodnom vestníku. Súd zverejní oznam o nadobudnutí právoplatnosti tohto uznesenia v Obchodnom vestníku bezodkladne po tom, čo uznesenie nadobudne právoplatnosť. Ak je dlžník zapísaný do obchodného registra, súd právoplatné uznesenie o zastavení konkurzného konania pre nedostatok majetku doručí príslušnému registrovému súdu."

Takže je potrebné zistiť, kedy bol oznam o nadobudnutí právoplatnosti uznesenia zverejnený v Obchodnom vestníku a podľa toho postupovať. Ak tomu tak bolo ešte v r. 2007 (mám obavu, že áno), daňový odpis pohľadávky patrí ešte do tohto ÚO.
1 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

ahojte, potrebovala by som poradiť.

v účtovníctve máme postúpenú pohľadávku v sume cca 50 tis. - postúpenie bolo ešte v roku 2003, ale tipujem, že pohľadávka môže byť aj staršia (nemám k nahliadnutiu pôvodné doklady, predtým účtovníctvo viedla iná firma). Do dnešného dňa nebolo z tejto pohľadávky zaplatené nič. Pravdepodobne ide o premlčanú pohľadávku - nie sú k nej žiadne doklady, kde by dlžník uznal svôj dlh, nič sa v tejto veci nekonalo. Keďže je to postúpená pohľadávka, netvorila sa k nej opravná položka.

Dá sa takáto pohľadávka daňovo odpísať - úplne alebo aspoň časť? Alebo iba nedaňovo?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať