Zavrieť

Porady

Vlastná lokálna kotolňa v spoločnom dome.

energetický poradca
Pred obnovou a rekonštrukciou spoločného domu si treba uvedomiť postupnosť krokov. Pokiaľ začneme zateplením, vystavujeme sa riziku straty úspor v navýšenej cene za GJ od dodávateľa tepla. Vlastná kotolňa prináša priame úspory bez sledovania GJ. Sledujú sa iba spotreby plynu, vody a elektriny.
V našom dome sme usporili 1.000.000 .- sk za rok, slovom jeden milión korún, oproti centrálnemu vykurovaniu. Spoločný dom má 96, 3 - izbových bytov./ 1 - byt: 63 m 2 /. Úspora nám spláca úver a našetrili sme si pri tom ešte aj na zateplenie. Vrele odporúčam hlavne pri SVB.
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Veľmi dobre sa to číta. Sen. Kurič je zahrnutý v úsporách? Revízie? Splátka úveru? Kúrite zrejme len na plyn? Kolektory ste nesondovali? V profile si pre mňa osobne zaujímavý, lebo aj tu zvažuijem nad kadečím. Ale teraz keď sa odpájaš od CZT platíš poplatky ešte aj za to že si. Zhruba o 2 roky sa bude paltiť ešte aj certifikácia kotolní. Ďalšie prachy, takže tých aspektov na zváženie veľmi veľa. Poprosím aj o ďalšie info. Vďaka.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Ladislav Somogyi Ladislav Somogyi

Ladislav Somogyi je offline (nepripojený) Ladislav Somogyi

energetický poradca
Vidím že problematike nerozumieš. Vnímaj rozumom, pýtaj sa a nekritizuj.
Všetko o čom píšem je realita, pozývam Ťa na exkurziu nášho SVB.
Riaď sa heslom: Nikdy sa nevzdávajte!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ďakujem za postreh. Ja som sa Ťa pýtala na Tvoje skúsenosti a nekritizovala. Ale keď myslíš, že je to kritika. Ďakujem za Tvoju odpoveď.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

A aj napíšeš čo som sa pýtala? Alebo v tomto to má byť niekde napísané,len to nevidím? No vidíš, že sa nevzdávam.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Nad kotolňou tvrdo uvažujeme už druhý rok a podľa vyjadrenia odborníkov je pravda to, čo píše Lacko. Tie bubáky ohľadom toho, že ľudia budú za vlastnú kotolňu v budúcnosti platiť skoro také náklady ako keď sú napojený teraz na CTZ sú hlúposti. Sondovala som situáciu aj v Bánovciach, kde sa mnohí dali na vlastné kotolne, teraz sú tam rôzne reakcie na biomasu, s ktorou sa tam v mnohých objektoch tiež uvažuje ale každopádne Laci patrí medzi tých šťastných, ktorým sa to podarilo. My sme si dali urobiť približne prepočet koľko by sme usporili vlastnou kotolňou, a robí nám to cca 500.000,- Sk (36 bytov). Tie energie síce pôjdu hore, to je pravda, ale určite sa nevyšplhajú na 680,- Sk/GJ. Teraz u nás dodávateľ plánuje zvýšiť cenu na 780,- Sk/GJ. Aj keď by som pripočítala revízie, človeka, ktorý by chodil kontrolovať kotle (pretože dnes sú plnoautomatizované a po zaškolení ich môže kontrolovať aj niekto z domu, záleží na ochote ľudí), nedostanem sa na takú vysokú cenu za GJ. Zo všetkých strán počúvame, že odpájanie od CTZ je nezmysel a všetci, ktorí tak urobia na to doplatia. Nedajte sa zastrašiť, treba si všetko riadne overiť a zistíte, že sa to oplatí. Toto je úmysel, lebo vedia, o akú zlatú baňu by prišli. Samozrejme, že niekto môže mať na celú vec iný názor, ale ja hovorím len to, čo mi potvrdili nezávislí odborníci, ľudia, ktorí už niekoľko kotolní zrealizovali a po roku prípadne dvoch je vidieť aj výsledky, ktoré sme si tiež overili.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Keď si pozrieš príspevky v inej téme o tom istom /pozriem a napíšem, myslím že ohľadom vlastných kotolní tu je už toto založené/ aj ja som sa zaujímala a aj sa stále zaujímam o to mať vlastnú kotolňu, nakoľko u nás by sa tým vyriešila aj SV a TÚV, kde platíme nehorázne koeficienty. Preto som sa pýtala na vedľajšie náklady spojené s prevádzkou vlastnej kotolne. Myslím, že to nehovorí o tom či sa v tejto problematike vyznám, resp. nevyznám. Ale chcela by som mať komplexný prehľad v rámci toho, o čom sa už vie. Teda preto som sa zaujímala aj o ďalšie náklady spojené s prevádzkou kotolne. Aj som dávala na poradu prílohy, kde je uvedené čo všetko sa má platiť pri odpájaní od CZT. Boli tam poplatky za následné doregulovanie, doplácať fixné náklady,... Je tam toho viac. Teraz ak sa mýlim prosím opravte ma aj Lacko aj Gabika aj ostatní, ktorí tiež majú záujem o vlastnú kotolňu. Ale toto nie je fórum, kde by mohol alebo mal alebo, ak som nepoužila správny výraz sa ospravedlňujem, ak sa mýlim v mojom pokuse získať prehľad aj o rizikách a ich výške aj po finančnej stránke. Neviem o tom že by som podceňovala, alebo zavrhovala alebo inak sa negatívne vyjadrila o tom mať vlastný zdroj.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Aj téma "nová kotolňa - zariadi to správcovská spoločnosť?".
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Elenka, samozrejme, že na to, aby sa človek rozhodol je potrebné mať správne a presné informácie, preto som tvoj vstup ja osobne nebrala ako keby si bola odporca odpájania sa od CTZ. Keďže Lacko tým prešiel, bolo by dobré, aby sa on konkrétne vyjadril aj k daným číslam, aj k terajším nákladom, čo všetko obsahujú a pod. Ja som zatiaľ len presvedčená o tom, že vlastný zdroj je stále výhodnejší, ale čo ukáže prax je niečo iné. Preto samozrejme treba dopredu vedieť, čo to všetko bude obnášať, aby sme neurobili chybu. Správny správca tak ako si písala musí byť informovaný aj o rizikách a celej finančnej stránke veci. Takže Lacko, vyjadri sa.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Veď ja som ho len poprosila o vyjadrenie sa a o info okolo toho. Ale "proti gustu žiadny dišputát".
0 0
Ladislav Somogyi Ladislav Somogyi

Ladislav Somogyi je offline (nepripojený) Ladislav Somogyi

energetický poradca
Takže po krátkej odmlke - náklady na prevádzku kotolne:
- dozor kotolne: 2 osoby, každá cca. 1000 - 1500.-Sk mesačne brutto,
ide tu o časovú pohotovosť a nie o fyzickú prácu
Dozor kotolne je potrebný z dôvodu fyzickej kontroly, automatická ekvitermická regulácia sama riadi chod kotolne na základe neustáleho vyhodnocovania vonkajšej a nadstavenej vnútornej teploty.
- náklady na elektrickú energiu: čerpadlá a osvetlenie 25 - 50 sk,byt a mesiac
V lete 1/2 náklady.
- revízie: 3.000 - 5000 .- Sk za rok, záleží od revízneho technika
Reálne je to 3.000 .- Sk ročne.
- pozáručný servis: 3.000 - 5. 000.- za rok, záleží od stavu techniky
Záruky na teleso kotla sa pohybujú od 10 do 15 rokov, okrem 2 ročnej zákonnej záruky na celé dielo.

Zhrniem: Vedľajšie náklady na prevádzku kotolne sú zanedbatelné oproti celkovým úsporám.

Momentálne máme spotrebu 3/4 m3 plynu na výrobu teplej vody denne na byt. To je pri tarife 10 sk za m3 plynu 7,50.- Sk denne na 1 byt. Pri predpokladanom doplnení tepelného systému solárnym systémom sa ušetrí
ešte 50 %.

Gradually step - postupnosť krokov pred výstavbou:
1 krok:
Energetický audit.

1+2=3:2= Úspora.

1 = Záloha na TÚV 1500.-
2 = Záluha na ÚK 1500.-
------
3 = Celková záloha 3000.- : 2 /vlastná kotolňa/ = 1500 Sk t.j.úspora oproti centrálnemu dodávateľovi tepla a teplej vody.

Netreba ani energetický audit, funguje to.

2 - krok: nabudúce.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ja len chcem napísať , že my máme doma vlastnú kotolňu vo svojom byte v paneláku....a neporovnateľne je to výhodnejšie ako keď sme boli napojení na centrálnu kotolňu. Kotol zabudovaný v skrini ani nikto nevidí, obsluhujeme si ho sami, náklady na kúrenie a teplú vodu nám klesli o riadnu sumu. Teplo máme tak ako chceme a zaplatíme si ozaj len za to, čo si spotrebujeme. Pritom sme sa toho všetkého vybavovania veľmi báli, ale stálo to za to. Mohli sme sa do tohoto pustiť už skôr.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ladislav Somogyi

Rád by som sa na to podíval.
Za koľko Sk vám predával GJ dodávateľ tepla a za koľko vyrobíte teplo vy?
To isté aj za TUV.
Naposledy upravil Orim : 10.07.06 at 20:51
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mne sa to osobne veľmi páči. Ak ma teda pozývaš, môžeme sa dohodnúť. Potom môžeš prísť pozrieť ako to beží unás. Tú kombináciu aj so solárkom uvíta isto veľa správcov aj členov SVB-čiek.
0 0
Ladislav Somogyi Ladislav Somogyi

Ladislav Somogyi je offline (nepripojený) Ladislav Somogyi

energetický poradca
Pokiaľ má niekto záujem o relevantné stretnutie na mieste činu, srdečne všetkých pozývam do Bánoviec nad Bebravou.

Navrhnite termíny, skúsime niektorý z termínov určiť ako spoločný.

Na dovolenku sa nechystám, pomáham dvom predsedom v Bánovciach s vybavovaním kotolne.

Podklady odovzdám v Bánovciach, kotolňu treba radšej raz vidieť ako o nej sto krát písať.

Asi som trochu stručný, ale štátny šimel ma vycvičil.

Ešte raz vás srdečne pozývam, pokiaľ nás bude viac, môže to byť dobrá párty.
0 0
Ladislav Somogyi Ladislav Somogyi

Ladislav Somogyi je offline (nepripojený) Ladislav Somogyi

energetický poradca
Orim
Ladislav Somogyi

Rád by som sa na to podíval.
Za koľko Sk vám predával GJ dodávateľ tepla a za koľko vyrobíte teplo vy?
To isté aj za TUV.
Senior ORIM, nasaď si okuliare a prídi sa pozrieť.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

OK môžem až po 24.7.2006. Múžeme byť aj viacerí????
Ale uvítal by som aj tie cenové relácie na ktoré som sa pýtal.

Dúfam, že je tak veľká, že okuliare nebudem potrebovať.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Laciiiii.....Tak to by som aj ja rada kukla. Kde si sa tulal? Potrebovali sme tu niekoho konkretneho, kto troška kopne do toho a tak hurá do Banoviec dufam že si pripraveny na to. Navrhnite teda nejaky konkretny termín.
Inak to čo pisala Elenka v uvode aj mna trochu trapi a samozrejme je to aj o vybavovaní, podmienkach a samotnom človeku, ktorí sa na to dá...Ale ak nas troška podporíš, bude to ovela jednoduchšie. Elenka a aj my všetci čo sme tu pozname zas vela iných problematík a mame vela skusenosti, preto sme tu na spravnom mieste a spravni ludia
Naposledy upravil Halli : 12.07.06 at 08:16
0 0
Ladislav Somogyi Ladislav Somogyi

Ladislav Somogyi je offline (nepripojený) Ladislav Somogyi

energetický poradca
V poriadku.
Orientačný termín je po 24.7.2006 od Orima.
Prvý navrhovaný je 28.- 30. 7. 2006 odo mňa.
Miesto stretnutia motorest ESO v Bánovciach n.B.
Záleží na vás či v piatok alebo cez víkend.
Potrebujeme sa skoordinovať časovo.
Finančne netreba toho veľa, cesta a stravné, písacie potreby a čistú hlavu.
Hodinu si prispôsobíme podľa potreby, prvotne navrhujem v poobedňajších hodinách v piatok, cez víkend v doobedňajších hodinách.

Poprosím o návrhy z dôvodu stanovenia dňa D a času Č.

Na tri dni sa odmlčím, cestujem po Slovensku za nešťastníkmi ktorí platia za 3 - izb. byt 8. až 9.000 .- Sk a nevedia prečo. Zatiaľ nepochopili že založenie SVB je absolútny základ.

Zdravím vás a teším sa na stretnutie.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ja a GabiZ by sme predbežne suhlasili s terminom 28.7. Na buduci týžden upresníme...dve volne miesta v aute ešte mám na trase Dubnica-Banovce
0 0
Dass Dass

Dass je offline (nepripojený) Dass

pozdravujem vsetkych s nevzdavajte to
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať