Zavrieť

Porady

Vlastná lokálna kotolňa v spoločnom dome.

energetický poradca
Pred obnovou a rekonštrukciou spoločného domu si treba uvedomiť postupnosť krokov. Pokiaľ začneme zateplením, vystavujeme sa riziku straty úspor v navýšenej cene za GJ od dodávateľa tepla. Vlastná kotolňa prináša priame úspory bez sledovania GJ. Sledujú sa iba spotreby plynu, vody a elektriny.
V našom dome sme usporili 1.000.000 .- sk za rok, slovom jeden milión korún, oproti centrálnemu vykurovaniu. Spoločný dom má 96, 3 - izbových bytov./ 1 - byt: 63 m 2 /. Úspora nám spláca úver a našetrili sme si pri tom ešte aj na zateplenie. Vrele odporúčam hlavne pri SVB.
Usporiadat
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

[QUOTE
Tiež nemáme merač tepla na potrubie na ohrev vody. Máme len plynomer a vodomer, takže predpokladám, že budem postupovať tak, ako uvádzaš v bode 2. To znamená, že podľa tohto, čo píšeš teraz asi nezistím náklady na ÚK a na TÚV, keďže neviem údaj množstva GJ. Musím si to prepočítať v lete, keď nebudeme kúriť a tak, ako si popísal. Teraz by som mohla asi približne percentuálne prepočítať na základe predchádzajúcich spotrieb, koľko bol pomer medzi ÚK a TÚV. Ale to mi moc nepomôže, pretože sme rozbehli teraz od decembra kotolňu a myslela som si, že dokážem na základe mesačnej spotreby prepočítať samozrejme približne spotrebu ÚK a TÚV. Ale asi nie. Ešte sa v tom všetkom len orientujem. [/QUOTE]

Ak zoberieš pomer (TÚV:ÚK) 30:70 % tak neurobíš veľku chybu.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

V lete počítaj na ohrev vody 7,6 m3/GJ a v zime 8 m3/GJ. Spalné teplo plynu počítaj 0,03413 GJ/m3.
Naposledy upravil Orim : 29.01.08 at 23:18
0 0
Tausk Pavol Tausk Pavol

Tausk Pavol je offline (nepripojený) Tausk Pavol

Tí čo už majú kotolňu v dome, prezraďte mi ako pri vybavovaní stavebného povolenia hodnotil Váš stavebný úrad CTZ, ako účastníka konania, alebo ako dotknutú osobu. V našom "perfektom" stavebnom zákone je to všetko pomotané a ja už 2 roky sa naťahujem s Mestom Komárno a KSÚ Nitra o vydanie stavebného povolenia kôli tejto hlúposti. Majitelia CTZ nesúhlasia a úradníci ich slepo poslúchajú. Nepomohol ani okresný prokurátor, ani krajský, ani protimonopolný úrad, ani najvyšší kontrolný úrad. Stavebné povolenie na kotolňu dostala len maďarká univerzita a jedna z maďarských škôlok, iní nemáme šancu. Poradí niekto???
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Je to ťažko takto povedať ako na to. Ja som to všetko osobne obchádzal žiadal vyjadrenia a na všetko som sa pýtal. Prečo nie, a ako by sa to dalo spraviť a pod. Keď som mal od všetkých súhlas tak stavebný úrad nemohol nič povedať. Síce to trochu trvalo ale súhlas sme dostali. Dodávateľovi tepla sme dali len výpoveď zmluvy keď sme mali všetko vybehané. Výpoveď bola v zmysle zákona dostatočne včas podaná. Do vybehávania stavebného povolenia sme dodávateľa tepla vôbec neťahali. Nesúhlas majiteľov CTZ nie je dôvod aby nedali stavebné povolenie. Nech ti oficiálne zdôvodnia prečo ti to nechcú dať. Zo zákona máš právo si to postaviť.
Ja viem mne sa teraz už ľahko hovorí. Neviem akú máte ale zmluvu o dodávke tepla.

Ale niektoré firmy robia tak, že vybavia aj papiere, je to síce drahšie ale menej starostí.
Naposledy upravil Orim : 31.01.08 at 22:13
0 0
Tausk Pavol Tausk Pavol

Tausk Pavol je offline (nepripojený) Tausk Pavol

Vážený Orim,
ďakujem za vyjadenie, ale nič som sa nedozvedel. Ako ste dali výpoveď? Zákon pozná len jediný prípad a to u nás nie je aktuálne (zmena teplonosnej látky). Iný dôvod neexistuje, to je hlúposť našich zákonov! Dodávateľa sme do toho neťahali ani my, ale náš slávny spoločný stavený úrad. Potom sa dodávateľ odvolal a Kr.stavebný úrad Nitra to filištínsky vrátil na nové konanie. Preto som sa pýtal, či niektorý iný SÚ dodávateľa prizval alebo nie. A prečo mi to nechcú dať? Na to mám už 54 listov od rôznych inštitúcií ale kotolňu aj tak nie. Ďakujem za ďalšie rady.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

vtedy ešte fungoval zákon 70/1998
Naposledy upravil Orim : 01.02.08 at 22:51
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Urobte to dohodou
My sme tiež platili poplatok - 270 000.- Sk

657/2004
§ 20
Podmienky skončenia odberu tepla

(1) Odberateľ a konečný spotrebiteľ môžu skončiť odber tepla

a) na základe zákona,
b) dohodou.

(2) Skončiť odber tepla na základe zákona možno, ak

a) dodávateľ tepla bez predchádzajúcej dohody s odberateľom a konečným spotrebiteľom zmení teplonosnú látku,
b) dodávateľ tepla ani po predchádzajúcej písomnej výzve odberateľa alebo konečného spotrebiteľa neodstráni nedostatky v kvalite, množstve a v spoľahlivosti dodávok tepla alebo neplní podstatné náležitosti zmluvy o dodávke a odbere tepla, najmä parametre teplonosnej látky a hospodárnosť dodávky tepla.

(3) Skončiť odber tepla môže odberateľ aj dohodou s dodávateľom, ak odberateľ uhradí dodávateľovi ekonomicky oprávnené náklady vyvolané odpojením odberateľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa.

(4) Rozsah ekonomicky oprávnených nákladov vyvolaných odpojením sa odberateľa alebo konečného spotrebiteľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa a spôsob ich výpočtu ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá úrad.3)
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Chcem len upozorniť tie SVB, ktoré prevádzkujú vlastné lokálne kotolne na plyn, že od 1. júla 2008 bude zemný plyn zdanený spotrebnou daňou vo výške 0,02 Sk/kWh, a to podľa ustanovenia § 30 zákona č. 609/2007 Z. z.o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov. Od 1. januára 2010 sa potom táto sadzba dane zvyšuje na 0,04 Sk/kWh.
Podľa ustanovenia § 31 ods. 1 písm. j) tohto zákona je plyn oslobodený od dane v prípade jeho použitia na výrobu tepla pre domácnosti. Na tento účel je však nevyhnutná registrácia ako „oprávnený spotrebiteľ plynu“, v tomto prípade je potrebné postupovať podľa prechodného ustanovenia § 48 ods. 9 až 13.
Pozor hlavne na dodržanie lehoty, ktorá už beží a trvá len do 31. marca 2008. Ak túto lehotu zmeškáte, žiadosť o registráciu bude možné podať až 1. júla 2008, a to podľa § 32, keďže v tento deň nadobudnú účinnosť všetky ustanovenia zákona č. 609/2007 Z. z., teda i § 32!
Pokiaľ ide o elektrinu, ktorá je predmetom dane podľa § 4 citovaného zákona, tá na tento účel oslobodená od dane nie je.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Excise Duty Pozri príspevok
Chcem len upozorniť tie SVB, ktoré prevádzkujú vlastné lokálne kotolne na plyn, že od 1. júla 2008 bude zemný plyn zdanený spotrebnou daňou vo výške 0,02 Sk/kWh, a to podľa ustanovenia § 30 zákona č. 609/2007 Z. z.o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov. Od 1. januára 2010 sa potom táto sadzba dane zvyšuje na 0,04 Sk/kWh.
Podľa ustanovenia § 31 ods. 1 písm. j) tohto zákona je plyn oslobodený od dane v prípade jeho použitia na výrobu tepla pre domácnosti. Na tento účel je však nevyhnutná registrácia ako „oprávnený spotrebiteľ plynu“, v tomto prípade je potrebné postupovať podľa prechodného ustanovenia § 48 ods. 9 až 13.
Pozor hlavne na dodržanie lehoty, ktorá už beží a trvá len do 31. marca 2008. Ak túto lehotu zmeškáte, žiadosť o registráciu bude možné podať až 1. júla 2008, a to podľa § 32, keďže v tento deň nadobudnú účinnosť všetky ustanovenia zákona č. 609/2007 Z. z., teda i § 32!
Pokiaľ ide o elektrinu, ktorá je predmetom dane podľa § 4 citovaného zákona, tá na tento účel oslobodená od dane nie je.
tie čísla sú dobré? Nič z toho čo uvádzaš som nenašiel. Zák 209/2007 je o cenných papieroch (finančné nástroje,investičné služby,investivne činnosti, klienti, obchodníci s cennými papiermi, banky atď). Sú tam paragrafy do §18a a potom až §33 a dalej. Medzi nimi nie je nič. Nie sú vypustené? Platnosť zák. je od 1.11.2007.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Julian Pozri príspevok
tie čísla sú dobré? Nič z toho čo uvádzaš som nenašiel. Zák 209/2007 je o cenných papieroch (finančné nástroje,investičné služby,investivne činnosti, klienti, obchodníci s cennými papiermi, banky atď). Sú tam paragrafy do §18a a potom až §33 a dalej. Medzi nimi nie je nič. Nie sú vypustené? Platnosť zák. je od 1.11.2007.
Zrejme si si zle prečítal môj príspevok, ja píšem o zákone č. 609/2007 Z. z.
0 0
Tausk Pavol Tausk Pavol

Tausk Pavol je offline (nepripojený) Tausk Pavol

uvádzaný paragraf poznám a preto som napísal, že zákon je hlúpy. odstavec 1a) nemôžeme použiť a na odstavec b) treba dvoch a ten druhý nemá záujem, teplo je zlatá baňa. Našich asi tak 650.000,- Sk je jeho jednorázových päť percent z jeho mesačného príjemu! A štátny orgán (stavebný úrad Komárno ale aj Kr. stav. úrad Nitra) kašle na zákon kde je napísané, že musí rozhodovať rýchlo, spravodlivo a ak už podobný prípad bol v republike riešený, musí sa snažiť ho tiež tak vyriešiť. Mafiánske a veľa podnikateľských kruhov má v tejto banánovej republike väčšiu moc ako štátne orgány.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Excise Duty Pozri príspevok
Zrejme si si zle prečítal môj príspevok, ja píšem o zákone č. 609/2007 Z. z.
Ja k tomuto pridám len nasledovný článok Excise ďakujeme.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Tausk Pavol Pozri príspevok
uvádzaný paragraf poznám a preto som napísal, že zákon je hlúpy. odstavec 1a) nemôžeme použiť a na odstavec b) treba dvoch a ten druhý nemá záujem, teplo je zlatá baňa. Našich asi tak 650.000,- Sk je jeho jednorázových päť percent z jeho mesačného príjemu! A štátny orgán (stavebný úrad Komárno ale aj Kr. stav. úrad Nitra) kašle na zákon kde je napísané, že musí rozhodovať rýchlo, spravodlivo a ak už podobný prípad bol v republike riešený, musí sa snažiť ho tiež tak vyriešiť. Mafiánske a veľa podnikateľských kruhov má v tejto banánovej republike väčšiu moc ako štátne orgány.
Moje poznatky Ti nepomôžu, my sme platili a ešte to nebolo také vyostrené ako teraz.

Už ste sa skúsili dohodnúť za akú cenu (oprávnené náklady) by to bol ochotný spraviť.
Naposledy upravil Orim : 06.02.08 at 13:12
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Neviete náhodou niekto presnú adresu colného úradu kam sa dávajú žiadosti na registráciu a na odber zemného plynu oslobodeného od dane, aj o vydanie povolenia na oslobodený zemný plyn.
Či to stačí niekde v mieste bydliska alebo to musí byť na nejakom centrálnom colnom úrade?
Naposledy upravil Orim : 06.02.08 at 13:11
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Orim Pozri príspevok
Neviete náhodou niekto presnú adresu colného úradu kam sa dávajú žiadosti na registráciu a na odber zemného plynu oslobodeného od dane, aj o vydanie povolenia na oslobodený zemný plyn.
Či to stačí niekde v mieste bydliska alebo to musí byť na nejakom centrálnom colnom úrade?
Treba pozorne prečítať § 3 zákona č. 609/2007 z. z. a následne pozrieť vyhlášku č. 736/2004 Z. z., teda hlavne jej prílohu.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Excise Duty Pozri príspevok
Treba pozorne prečítať § 3 zákona č. 609/2007 z. z. a následne pozrieť vyhlášku č. 736/2004 Z. z., teda hlavne jej prílohu.

dík nečítal som to celé len na preskáčku ospravedlňujem sa.

a pre tých čo to urobili tak ako ja.
§ 3
Správa dane


Správu dane vykonáva colný úrad, pričom jeho miestna príslušnosť sa riadi, ak ide o právnickú osobu, jej sídlom, a ak ide o fyzickú osobu, jej trvalým pobytom; ak právnická osoba nemá sídlo na území Slovenskej republiky alebo ak fyzická osoba nemá na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, je miestne príslušný Colný úrad Bratislava. Ak nie je možné takto určiť miestnu príslušnosť alebo ak je to na výkon správy dane účelnejšie, určí ju Colné riaditeľstvo Slovenskej republiky (ďalej len "colné riaditeľstvo"). Colné riaditeľstvo môže pre odštepný závod, inú organizačnú zložku alebo prevádzkareň právnickej osoby alebo fyzickej osoby určiť miestnu príslušnosť aj inak, ak je to na výkon správy dane účelnejšie.
Naposledy upravil Orim : 06.02.08 at 13:48
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Orim, tá príloha sa nás ale netýka, že? Ja som to tiež len preletela, takže som rada, že ste to sem prilepili a ušetrili nám ostatným kopec času.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

GabiZ Pozri príspevok
Orim, tá príloha sa nás ale netýka, že? Ja som to tiež len preletela, takže som rada, že ste to sem prilepili a ušetrili nám ostatným kopec času.
Tá prvá príloha to som klikol blbo mal som to v kope vedľa seba už je to opravené.
V tom zákone v prílohe je zoznam colných územných obvodov a ich sídla
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Volal som včera na colný úrad. Informovali ma že chystajú do zákona nejaké tlačivo ktoré sa bude vypĺňať. Počkajte trochu so žiadosťami.

Malo by sa to stihnúť do doby stanovenej v zákone
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Orim Pozri príspevok
Volal som včera na colný úrad. Informovali ma že chystajú do zákona nejaké tlačivo ktoré sa bude vypĺňať. Počkajte trochu so žiadosťami.

Malo by sa to stihnúť do doby stanovenej v zákone
Takáto informácia colného úradu sa nezakladá na pravde a je zavádzajúca. Nepripravuje sa žiadna novela zákona č. 609/2007 Z. z. a ani nijaké tlačivo, preto ešte raz dôrazne upozorňujem na lehotu podania žiadosti v zmysle ustanovenia § 48 ods. 9, táto lehota končí 31. marca 2008, máte na to už iba poldruha mesiaca!
Teda žiadne otáľanie, žiadosť treba predložiť colnému úradu v zmysle už platného ustanovenia zákona a trvať na jej vybavení.
Jediné tlačivo ktoré sa pripravuje, je vzor daňového priznania, a to na základe zmocňovacieho ustanovenia § 12 ods. 2 (elektrina), § 24 ods. 2 (uhlie) a § 36 ods. 2 (plyn). Treba sa držať toho, čo hovorí zákon, lebo jedine to je právne záväzné a nie toho, čo niekto povedal. To nemá nijakú právnu závaznosť ani vtedy, ak to povedal colný úrad. Ak prešvihnete lehotu na podanie žiadosti, colný úrad sa vám ani neospravedlní a povie vám, že je to iba váš problém.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať