Zavrieť

Porady

Vlastná lokálna kotolňa v spoločnom dome.

energetický poradca
Pred obnovou a rekonštrukciou spoločného domu si treba uvedomiť postupnosť krokov. Pokiaľ začneme zateplením, vystavujeme sa riziku straty úspor v navýšenej cene za GJ od dodávateľa tepla. Vlastná kotolňa prináša priame úspory bez sledovania GJ. Sledujú sa iba spotreby plynu, vody a elektriny.
V našom dome sme usporili 1.000.000 .- sk za rok, slovom jeden milión korún, oproti centrálnemu vykurovaniu. Spoločný dom má 96, 3 - izbových bytov./ 1 - byt: 63 m 2 /. Úspora nám spláca úver a našetrili sme si pri tom ešte aj na zateplenie. Vrele odporúčam hlavne pri SVB.
Usporiadat
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Ahojte kolegovci. Náhodou som objavil link na realizáciu kotolne. www.provest.sk. Verím, že pomôže. (nemal som Vám to poslať ako SS?)
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

peton
Ahojte kolegovci. Náhodou som objavil link na realizáciu kotolne. www.provest.sk. Verím, že pomôže. (nemal som Vám to poslať ako SS?)
Mal ale čo už. :p Mne môžeš Peťko hocikedy.
0 0
sekacik sekacik

sekacik je offline (nepripojený) sekacik

bývam na vrchnom poschodí a mám samostatné plynové kúrenie. Výhodou bolo, že som sa odpojila od centrálneho pl. kúrenia, kt máme vo svojej bytovke. Tento rok sa odpojil ďalší byt na príyemí. Platíme len svoje a zbyšok bytovky svoje, vrátane strát, kt. to obnáša. Každý vie na čom je.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

sekacik
bývam na vrchnom poschodí a mám samostatné plynové kúrenie. Výhodou bolo, že som sa odpojila od centrálneho pl. kúrenia, kt máme vo svojej bytovke. Tento rok sa odpojil ďalší byt na príyemí. Platíme len svoje a zbyšok bytovky svoje, vrátane strát, kt. to obnáša. Každý vie na čom je.
hlavne že ste všetci spokojní

Bol to problém dostať povolenie aby ste si spravili vlastné kúrenie?
Ak to nie je tajomstvo na koľko to vyšlo a aké sú platby za rok za teplo a teplú vodu ak sa to dá teraz povedať aspoň orientačne. Do kedy je návratnosť.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Hm, niektorí sa odpájajú od CZT a stavajú si domáce kotolne. Iní sa odpájajú od domácich kotolní, a stavajú si samostatné kúrenie v bytoch...

Môj názor je, že vo všeobecnosti je CZT efektívnejšie, ako domáca kotolňa, a tá je efektívnejšia, ako samostatné kotolne v bytoch.

Druhá vec je stav na Slovensku, myslím tým hlavne deformované vzťahy výroba - spotreba, malá efektivita výroby a dopravy, žiadne úspory na miestach spotreby... Aj meranie a rozúčtovavanie spotreby tepla je často zdrojom sporov a diskusií o odpájaní sa od CZT, ale to je samostatná kapitola.

Už sme sa o tom pár krát rozprávali, napr. v téme Obnova bytového domu. Vtedy som písal o svojej skúsenosti z jedného švédskeho mesta. Dlhodobá koncepcia a podpora efektívneho nakladania s energiou v každej oblasti a na každej úrovni je podľa mňa to, čo u nás chýba, a v tom vidím hlavný problém.
0 0
svb ekocentrum svb ekocentrum

svb ekocentrum je offline (nepripojený) svb ekocentrum

SVB Presov - Ide o 3-vchodovy panelak a v nom 48 bytov. Este v roku 2003 sme urobili komplexnu rekonstrukciu panelaku. Islo o zateplenie obvodoveho plasta, vymena okien za plastove, vymena drevenych balkonov za murovane, zateplenie stropov v pivniciach, zateplenie 3 podlazi na schodiska, vyregulovanie systemu, vlastna domova kotolna, elektronicke meranie tepla, elektronicke regulovanie tepla s moznostou mat roznu teplotu v kazdom byte a dokonca aj v kazdej izbe, vymena vodorovnych rozvodov tepla, studenej a teplej vody. Na fonde oprav sme mali v tom case 35.000 SK, co stacilo na projekt pre stavebne povolenie pricom naklady na realizaciu celeho projektu boli 12,5 miliona korun.Uver na 80% nakladov nam za velmi vyhodnych podmienok poskytol SFRB.
Od roku 2003 sa nam mesacne zalohove platby nezvysili,napriek tomu ze ceny energii v tychto rokoch stupali. Tym chcem povedat, ze len komlexnou realizaciou su uspory citelne. V nasom pripade v rokoch 2004 a 2005 islo o uspory na energiach 58 %. DOPORUCEJEM OBNOVOVOVAT PANELAKY KOMPLEXNE !!!
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Naše SVB bolo založené 1.1.2005. Od tej doby sme urobili učitú vnútornú rekonštrukciu( výmena stupačiek,zateplenie pivničných stropov,vyregulovanie sústavy ÚK, montáž termostatických ventilov, montáž dig. meračov). Náš bytový dom je typu T-06B-8 poschodový-výškový.V našom obytnom dome je umiestnená kotolňa, ktorú vlastní býv. správca.Táto s.r.o je 100% vlastníkom mesta.Zariadenie kotolne bolo dané do žívania pred 10 rokmi. Na zhromaždení SVB majitelia navrhli odkúpenie kotolne. Mali sme jednanie na MÚ-samozrejme skoro nulovou dohodou. Oni nechcú predať a mi to chceme kúpiť. Musím ešte dodať, že naša bytovka neni zateplená, aj okná sú pôvodné-35ročné. Údajne SVB vo V. Krtíši už tento problém riešil.
Aké máte skúsenosti po odkúpení kotolne? Akým spôsobom máme riešiť tento problém? Budeme ako dodávatelia tepla?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Lokalita SVB okr. Lučenec
Naposledy upravil zsolt69 : 30.01.07 at 12:13 Dôvod: Lokalita SVB
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Koľko vám platia za prenájom priestorov???
Keď zateplíte budete v pohode aj bez kotolne. Určite tam máte na chodbe teplo z kotolne.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Orim
Koľko vám platia za prenájom priestorov???
Keď zateplíte budete v pohode aj bez kotolne. Určite tam máte na chodbe teplo z kotolne.
Dám krk na to, že žiadne nájomné im neplatia.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

zsolt69
Naše SVB bolo založené 1.1.2005. Od tej doby sme urobili učitú vnútornú rekonštrukciu( výmena stupačiek,zateplenie pivničných stropov,vyregulovanie sústavy ÚK, montáž termostatických ventilov, montáž dig. meračov). Náš bytový dom je typu T-06B-8 poschodový-výškový.V našom obytnom dome je umiestnená kotolňa, ktorú vlastní býv. správca.Táto s.r.o je 100% vlastníkom mesta.Zariadenie kotolne bolo dané do žívania pred 10 rokmi. Na zhromaždení SVB majitelia navrhli odkúpenie kotolne. Mali sme jednanie na MÚ-samozrejme skoro nulovou dohodou. Oni nechcú predať a mi to chceme kúpiť. Musím ešte dodať, že naša bytovka neni zateplená, aj okná sú pôvodné-35ročné. Údajne SVB vo V. Krtíši už tento problém riešil.
Aké máte skúsenosti po odkúpení kotolne? Akým spôsobom máme riešiť tento problém? Budeme ako dodávatelia tepla?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Lokalita SVB okr. Lučenec
Zalezi aj na tom ako je specifikovana kotlna, mate ju ako vecne bremeno?
Platbu do FO si moze SVB odhlasovat podla vlastneho uvazenia .Vlastnik kotolne je v tomto prípade menšina a musi pristupit na platbu. V dome, ktorý spravujem je tiež kotolna a mesto nam plati do FO 50,- Sk/m2 a mesiac.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Máte pravdu, prenájom neplatia.
Keby sme im odsúhlasili prenájom, aká je najvyššia suma za m2???
Môžu nám to započítať do Gj???
Na zateplenie bytovky ešte nemáme peniaze, a úver ešte podľa mňa je skoro. Po založení SVB sa platilo len 5.- Sk za m2. Po dvoch rokoch odsúhlasili len 7.- Sk na m2. Je to strašne málo. Musíme rešpektovať väčšinu. Teraz sme mali problém aj s jedným neplatičom (dražba bola 30.01.07). Stále počujem len názory, aby sme odkúpili kotolňu. Škoda, že ani jeden nepovie s akým spôsobom získať peniaze.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

zsolt69
Máte pravdu, prenájom neplatia.
Keby sme im odsúhlasili prenájom, aká je najvyššia suma za m2???
Môžu nám to započítať do Gj???
Na zateplenie bytovky ešte nemáme peniaze, a úver ešte podľa mňa je skoro. Po založení SVB sa platilo len 5.- Sk za m2. Po dvoch rokoch odsúhlasili len 7.- Sk na m2. Je to strašne málo. Musíme rešpektovať väčšinu. Teraz sme mali problém aj s jedným neplatičom (dražba bola 30.01.07). Stále počujem len názory, aby sme odkúpili kotolňu. Škoda, že ani jeden nepovie s akým spôsobom získať peniaze.
mesto vam urcite kotolnu nepreda-aj tak na nu nemate,lebo by im vznikli naklady na vybudovanie novej za predpokladu,ze je z nej dodávana energia aj do inych objektov.Platbu si urcite sami na zhromazdeni ,ja by som navrhla
minimalne 30,- Sk/m2 a mesiac?Gj vam nemozu zaratat.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

lubica_02
mesto vam urcite kotolnu nepreda-aj tak na nu nemate,lebo by im vznikli naklady na vybudovanie novej za predpokladu,ze je z nej dodávana energia aj do inych objektov.Platbu si urcite sami na zhromazdeni ,ja by som navrhla
minimalne 30,- Sk/m2 a mesiac?Gj vam nemozu zaratat.
Táto kotolňa je umiestnená v našej bytovke, a vykuruje len naše byty. Práve preto chceme odkúpiť. Bytovka má 8 poschodí a 24 bytov. Môžme aj zmlúvu vypovedať, ale na nové zariadenie potrebujeme cca.1 000 000.- Sk. Preto sme v patovej situácii-nemáme na výber.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

zsolt69
Táto kotolňa je umiestnená v našej bytovke, a vykuruje len naše byty. Práve preto chceme odkúpiť. Bytovka má 8 poschodí a 24 bytov. Môžme aj zmlúvu vypovedať, ale na nové zariadenie potrebujeme cca.1 000 000.- Sk. Preto sme v patovej situácii-nemáme na výber.
Skoda,ze pri odkupeni bytov ste netrvali na predaji VS,vtedy by to bolo lahsie,
podielali by ste sa na odkupeni sumou podla spoluvl. podielu. Mam v sprave dom, ktory ma tiez staru kotolnu -zasobuje teplom len 18 bytov a zatial si ju len opravuju a sporia peniaze na novu. Pre odkupenie vymenicky skuste este raz rokovat z mestom a ked nie, dajte im platit do FO 100,- Sk/m2 a mesiac, mozno si to rozmyslia. Vyska platby za taketo priestory nie je zakonom stanovena.
Vela uspechov
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

lubica_02
Skoda,ze pri odkupeni bytov ste netrvali na predaji VS,vtedy by to bolo lahsie,
podielali by ste sa na odkupeni sumou podla spoluvl. podielu. Mam v sprave dom, ktory ma tiez staru kotolnu -zasobuje teplom len 18 bytov a zatial si ju len opravuju a sporia peniaze na novu. Pre odkupenie vymenicky skuste este raz rokovat z mestom a ked nie, dajte im platit do FO 100,- Sk/m2 a mesiac, mozno si to rozmyslia. Vyska platby za taketo priestory nie je zakonom stanovena.
Vela uspechov
Ja som prišiel bývať sem len pred 4 rokmi. SVB sme vytvorili v roku 2005. Už vtedy boli odkúpené všetky byty. Škoda.
My sme už jednali s mestom, primátor navrhol, aby sme dali žiadosť na mest. zastupiteľstvo. Oni by odsúhlasili, lenže neviem na akú cenu ohodnotí ich znalec. Keby sme nesúhlasili s ich znalcom, môžme zavolať aj my? Môže byť veľký rozdiel medzi súdnymi znalcami?
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

zsolt69
Ja som prišiel bývať sem len pred 4 rokmi. SVB sme vytvorili v roku 2005. Už vtedy boli odkúpené všetky byty. Škoda.
My sme už jednali s mestom, primátor navrhol, aby sme dali žiadosť na mest. zastupiteľstvo. Oni by odsúhlasili, lenže neviem na akú cenu ohodnotí ich znalec. Keby sme nesúhlasili s ich znalcom, môžme zavolať aj my? Môže byť veľký rozdiel medzi súdnymi znalcami?
Ja by som vyskusala najprv odhad znalcom, od primatora a zistila by som trhovu cenu nebytovych priestorov vo vasom meste.V pripade vysokej cen od mesta , by som oslovila iného znalca - tie posudky by sa nemali moc cenovo rychádzať.
Ešte jeden nápad - čo tak dohodnut sa na samostatnom vykurovaní jednotlivých bytov?
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

1., Pri samostatnom vykurovaní musí každý majiteľ bytu zakúpiť kotol na vlastné náklady. Aj dôchodcovia bývajú tu, musíme brať ohlad aj na nich.
2., Musí byť osadený buď turbo alebo poloturbo kotol. Bytovka by vyzerala ako rozstrielaný dom( 24 vývodov od kotlov).
Údajne SVB vo V. Krtíši odkupoval kotol, len sa neviem snimi spojiť.
Vďaka za rady.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

zsolt69
1., Pri samostatnom vykurovaní musí každý majiteľ bytu zakúpiť kotol na vlastné náklady. Aj dôchodcovia bývajú tu, musíme brať ohlad aj na nich.
2., Musí byť osadený buď turbo alebo poloturbo kotol. Bytovka by vyzerala ako rozstrielaný dom( 24 vývodov od kotlov).
Údajne SVB vo V. Krtíši odkupoval kotol, len sa neviem snimi spojiť.
Vďaka za rady.
Ak chcete tento problem vyriešit,musite presne vediet co chcete:
- ak vam odpredaju kotolnu za x sk
- ak ju budete musiet opravit a udržiavat v prevadykovom stave so vsetkymi reviziami a naslednymi opravami za x Sk
1. nemate na do st financií a ak by ste chceli mat musite sa dohodnut na zvysenej platbe do FO a to viem, že zas by ste mali problem s dochodcami,to poynam. V jednom dome platia 15,- Sk/m2 v bytoch a tiez sa to dochodcom nepaci. Niektorí vlastnici yaujali stanovisko,že niektorí dochodcovia už byty darovali detom,vnúčatám...,tak by im mali oni teraz zaplatit FO.
- naklady na kotle pre jednotlivé byty a ich montáž sú tiež velké a objavi sa predchádzajúci problém s financiami,ale toto je vyhodnejšie v ramci uspory za rok na teplo a TÚV,dajú sa vybavit splátky,keď ste SVB úver,toto je menej nákladné na opravy ako VS
- kotle sú rôzne, komín bymohol byť na jednu stupačku spoločný,takže by ste nemali dom ako ementál
Všetko v dome a hlavne staršom su veľké investície,ale treba si stanoviť priority .
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

zsolt69
1., Pri samostatnom vykurovaní musí každý majiteľ bytu zakúpiť kotol na vlastné náklady. Aj dôchodcovia bývajú tu, musíme brať ohlad aj na nich.
2., Musí byť osadený buď turbo alebo poloturbo kotol. Bytovka by vyzerala ako rozstrielaný dom( 24 vývodov od kotlov).
Údajne SVB vo V. Krtíši odkupoval kotol, len sa neviem snimi spojiť.
Vďaka za rady.
Ak chcete tento problem vyriešit,musite presne vediet co chcete:
- ak vam odpredaju kotolnu za x sk
- ak ju budete musiet opravit a udržiavat v prevadykovom stave so vsetkymi reviziami a naslednymi opravami za x Sk
1. nemate na do st financií a ak by ste chceli mat musite sa dohodnut na zvysenej platbe do FO a to viem, že zas by ste mali problem s dochodcami,to poznam. V jednom dome platia 15,- Sk/m2 v bytoch a tiez sa to dochodcom nepaci. Niektorí vlastnici zaujali stanovisko,že niektorí dochodcovia už byty darovali detom,vnúčatám...,tak by im mali oni teraz zaplatit FO.
- naklady na kotle pre jednotlivé byty a ich montáž sú tiež velké a objavi sa predchádzajúci problém s financiami,ale toto je vyhodnejšie v ramci uspory za rok na teplo a TÚV,dajú sa vybavit splátky,keď ste SVB úver,toto je menej nákladné na opravy ako VS
- kotle sú rôzne, komín bymohol byť na jednu stupačku spoločný,takže by ste nemali dom ako ementál
Všetko v dome a hlavne staršom su veľké investície,ale treba si stanoviť priority .
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) - regionálna pobočka Trenčín vydala a doručila do schránok informáciu o problematike zásobovania teplom z vlastných kotolní.
Urobte si sami o tom vlastný úsudok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať