Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
janula94 janula94

janula94 je offline (nepripojený) janula94

Obec nemôže previesť vlastníctvo svojho majetku priamym predajom na fyzickú osobu, ktorá je v tejto obci
a) starostom obce,
b) poslancom obecného zastupiteľstva,
c) štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu právnickej osoby zriadenej alebo založenej obcou,
d) prednostom obecného úradu,
e) zamestnancom obce,
f) hlavným kontrolórom obce,
g) blízkou osobou22e) osôb uvedených v písmenách a) až f).
0 0
jamosa jamosa

jamosa je offline (nepripojený) jamosa

Ďakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
janula94 Pozri príspevok
Obec nemôže previesť vlastníctvo svojho majetku priamym predajom na fyzickú osobu, ktorá je v tejto obci
a) starostom obce,
b) poslancom obecného zastupiteľstva,
c) štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu právnickej osoby zriadenej alebo založenej obcou,
d) prednostom obecného úradu,
e) zamestnancom obce,
f) hlavným kontrolórom obce,
g) blízkou osobou22e) osôb uvedených v písmenách a) až f).

Dopĺňam a ďakujem za opravenie môjho príspevku.
Dávam celé znenie, lebo je možnosť odkúpiť majetok obce za dodržania určitých podmienok.

Výňatok zo zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí


§ 9a


(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, prevody vlastníctva majetku obce sa musia vykonať
a) na základe obchodnej verejnej súťaže, 22b)
b) dobrovoľnou dražbou22c) (ďalej len "dražba") alebo
c) priamym predajom najmenej za cenu vo výške všeobecnej hodnoty majetku stanovenej podľa osobitného predpisu.22d)

(2) Obec zverejní zámer predať svoj majetok a jeho spôsob na svojej úradnej tabuli, na internetovej stránke obce, ak ju má obec zriadenú, a v regionálnej tlači. Ak ide o prevod podľa odseku 1 písm. a) a b), musí oznámenie v regionálnej tlači obsahovať aspoň miesto, kde sú zverejnené podmienky obchodnej verejnej súťaže alebo dražby.

(3) Podmienky obchodnej verejnej súťaže obec uverejní minimálne na 15 dní pred uzávierkou na podávanie návrhov do obchodnej verejnej súťaže.

(4) Na prevod majetku obce dražbou sa vzťahuje osobitný zákon.22c)

(5) Obec zverejní zámer predať svoj majetok priamym predajom najmenej na 15 dní. Zároveň zverejní lehotu na doručenie cenových ponúk záujemcov. Obec nemôže previesť vlastníctvo svojho majetku priamym predajom, ak všeobecná hodnota majetku stanovená podľa osobitného predpisu22d) presiahne 40 000 eur. Nehnuteľnosť musí byť jednoznačne identifikovaná tak, aby nebola zameniteľná s inou nehnuteľnosťou. Stanovenie všeobecnej hodnoty majetku obce22d) pri priamom predaji nesmie byť v deň schválenia prevodu obecným zastupiteľstvom staršie ako šesť mesiacov.

(6) Obec nemôže previesť vlastníctvo svojho majetku priamym predajom na fyzickú osobu, ktorá je v tejto obci
a) starostom obce,
b) poslancom obecného zastupiteľstva,
c) štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu právnickej osoby zriadenej alebo založenej obcou,
d) prednostom obecného úradu,
e) zamestnancom obce,
f) hlavným kontrolórom obce,
g) blízkou osobou22e) osôb uvedených v písmenách a) až f).

(7) Obec nemôže previesť vlastníctvo svojho majetku priamym predajom na právnickú osobu, v ktorej zakladateľom, vlastníkom obchodného podielu, štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, členom riadiaceho, výkonného alebo dozorného orgánu je osoba uvedená v odseku 6; to neplatí, ak ide o právnickú osobu, ktorej zakladateľom je obec alebo v ktorej má obec obchodný podiel.

(8) Ustanovenia odsekov 1 až 7 sa nepoužijú pri prevode majetku obce, a to
a) bytu alebo pozemku podľa osobitného predpisu, 22a)
b) pozemku zastavaného stavbou vo vlastníctve nadobúdateľa vrátane priľahlej plochy, ktorá svojím umiestnením a využitím tvorí neoddeliteľný celok so stavbou,
c) podielu majetku obce, ktorým sa realizuje zákonné predkupné právo, 22f)
d) hnuteľnej veci, ktorej zostatková cena je nižšia ako 3 500 eur,
e) v prípadoch hodných osobitného zreteľa, o ktorých obecné zastupiteľstvo rozhodne trojpätinovou väčšinou prítomných poslancov.

(9) Ustanovenia odsekov 1 až 3 a 5 až 7 je obec povinná primerane uplatniť aj pri prenechávaní majetku obce do nájmu, a to najmenej za také nájomné, za aké sa v tom čase a na tom mieste obvykle prenechávajú do nájmu na dohodnutý účel rovnaké alebo porovnateľné nehnuteľnosti, okrem
a) hnuteľnej veci vo vlastníctve obce, ktorej zostatková cena je nižšia ako 3 500 eur,
b) nájmu majetku obce, ktorého trvanie s tým istým nájomcom neprekročí desať dní v kalendárnom mesiaci,
c) prípadov hodných osobitného zreteľa, o ktorých obecné zastupiteľstvo rozhodne trojpätinovou väčšinou prítomných poslancov.

(10) Osobitné predpisy v oblasti štátnej pomoci nie sú týmto zákonom dotknuté.




CIMOM
0 0
pavol88 pavol88

pavol88 je offline (nepripojený) pavol88

Ahoj CIMOM,

Chcem sa informovat ohladom stavebneho povolenia:
Planujem vystavbu rodinneho domu ku ktoremu som si zapezpecoval jednotlive casti projektovej dokumentacie individualne - mam teda vypracovane projekty - architektury, statiky, elektroinstalacie, zdravotechniky, vykurovania (dva kotle - jeden na plyn a druhy na tuhe palivo), tepelnotechnicky posudok. Nie je mi vobec jasne ci je potrebne mat k stavebnemu povoleniu uz aj projekt elektrickej pripojky k pozemku, resp. projekt plynu (ked mozem kurit drevom a plyn mozem napojit az neskor...). Mam s tymito projektami mierne komplikacie a zdrzuje ma to v zacati vystavby. Da sa nejako zistit ktore casti dokumentacie su v danom pripade nevyhnutne alebo to zavisi aj od konkretneho staveneho uradu?

Dakujem.
0 0
Ostara Ostara

Ostara je offline (nepripojený) Ostara

Zdravim.
Chceli by sme prerobit stare humno na obytny dom. humno sa nachadza na lazoch, teda bez kanalizacie, voda by bola zo studne.
Co vsetko potrebujeme na ziskanie stavebneho povolenia?
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Dobrý deň
chcem sa opýtať čo sa stane ak po vydaní stavebného povolenia Stavebným úradom / pri dodržaní všetkých regulatívov/ jeden z účastníkov konania-sused by odmietol podpísať vyhlásenie že sa v zmysle ust. 53 zákona č.71/1967zb o správnom konaní neskorších predpisov vzdáva práva na odvolanie voči vydanému rozhodnutiu.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pavol88 Pozri príspevok
Ahoj CIMOM,

Chcem sa informovat ohladom stavebneho povolenia:
Planujem vystavbu rodinneho domu ku ktoremu som si zapezpecoval jednotlive casti projektovej dokumentacie individualne - mam teda vypracovane projekty - architektury, statiky, elektroinstalacie, zdravotechniky, vykurovania (dva kotle - jeden na plyn a druhy na tuhe palivo), tepelnotechnicky posudok. Nie je mi vobec jasne ci je potrebne mat k stavebnemu povoleniu uz aj projekt elektrickej pripojky k pozemku, resp. projekt plynu (ked mozem kurit drevom a plyn mozem napojit az neskor...). Mam s tymito projektami mierne komplikacie a zdrzuje ma to v zacati vystavby. Da sa nejako zistit ktore casti dokumentacie su v danom pripade nevyhnutne alebo to zavisi aj od konkretneho staveneho uradu?

Dakujem.
K tej prípojke uvádzam výňatok zo SZ

62


(1) V stavebnom konaní stavebný úrad preskúma najmä,

a) či dokumentácia spĺňa zastavovacie podmienky určené územným plánom zóny alebo podmienky územného rozhodnutia,
b) či dokumentácia spĺňa požiadavky týkajúce sa verejných záujmov, predovšetkým ochrany životného prostredia, ochrany zdravia a života ľudí, a či zodpovedá všeobecným technickým požiadavkám na výstavbu ustanoveným týmto zákonom a osobitnými predpismi, 4a)
c) či je zabezpečená komplexnosť a plynulosť výstavby, či je zabezpečené včasné vybudovanie technického, občianskeho alebo iného vybavenia potrebného na riadne užívanie,
d) či bude stavbu uskutočňovať osoba oprávnená na uskutočňovanie stavieb, alebo ak stavbu bude uskutočňovať stavebník svojpomocou, či je zabezpečené vedenie uskutočňovania stavby stavebným dozorom alebo kvalifikovanou osobou; ak zhotoviteľ stavby bude určený vo výberovom konaní, stavebník oznámi zhotoviteľa stavby stavebnému úradu do pätnástich dní po skončení výberového konania.



CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Ostara Pozri príspevok
Zdravim.
Chceli by sme prerobit stare humno na obytny dom. humno sa nachadza na lazoch, teda bez kanalizacie, voda by bola zo studne.
Co vsetko potrebujeme na ziskanie stavebneho povolenia?
Príspevok č. 3 v tejto téme.

Treba ho brať primerane pomerom.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pivko Pozri príspevok
Dobrý deň
chcem sa opýtať čo sa stane ak po vydaní stavebného povolenia Stavebným úradom / pri dodržaní všetkých regulatívov/ jeden z účastníkov konania-sused by odmietol podpísať vyhlásenie že sa v zmysle ust. 53 zákona č.71/1967zb o správnom konaní neskorších predpisov vzdáva práva na odvolanie voči vydanému rozhodnutiu.
Ak sa nikto neodvolá, tak po 154 dňoch od prevzatia rozhodnutia posledným účastníkom konania nadobúda rozhodnutie právoplatnosť.
§ 24 zák. č. 71/1967 Zb. umožňuje nadobudnutie právoplatnosti aj bez prevzatia rozhodnutia.


CIMOM
0 0
bababulka bababulka

bababulka je offline (nepripojený) bababulka

Dobrý večer!
Chcela by som sa informovať ďalej, že keď nemôžem odkúpiť pozemok od obecného úradu ako zamestnanec, potom akým spôsobom to môžem vlastniť?
A keď obyvateľ, na ktorého sa nevzťahuje zákon (ako na zamestnanca, poslanca, starostu atď ) odkúpi daný pozemok (50-60 metrov štvorcvových), za aký čas to môže predať ( po týždni, po mesiaci alebo po roku )napr. mne ako zamestnancovi obecného úradu?
Keby sme to chceli dať zamerať, približne koľko by to stálo?
Keď poslanci 100% súhlasia s predajom pozemku, mne ako zamestnancovi OÚ, ktorý nemá hodnotu 3500 eur a v zákone č. 138/1991 Zb. o majetku obcí píše aj to v 8. odseku e) bode, že v prípadoch hodných osobitného zreteľa, o ktorých obecné zastupiteľstvo rozhodne trojpätinovou väčšinou prítomných poslancov, tak nerozumiem prečo by som to nemohla kúpiť.

Prosím poradte mi čím skôr.

Ďakujem
Naposledy upravil bababulka : 22.09.09 at 16:20
0 0
noro noro

noro je offline (nepripojený) noro

CIMOM Pozri príspevok
Ak sa nikto neodvolá, tak po 154 dňoch od
15 dňoch, nie?
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

noro Pozri príspevok
15 dňoch, nie?
No, ja by som to tiez potrebovala ujasnit ako to je vlastne s tymi lehotami,lebo ak som dobre citala zakon,tam sa o ziadnych lehotach nepise (naozaj,ked dobre vidim).
My sme vcera dostali stavebne povolenie a pan na stavebnom nam povedal,ze mame 20 dni pockat a potom nam da to "tlacivo",ze STAVBA POVOLENA.
Tak ako?
0 0
noro noro

noro je offline (nepripojený) noro

Erika686 Pozri príspevok
No, ja by som to tiez potrebovala ujasnit ako to je vlastne s tymi lehotami,lebo ak som dobre citala zakon,tam sa o ziadnych lehotach nepise (naozaj,ked dobre vidim).
My sme vcera dostali stavebne povolenie a pan na stavebnom nam povedal,ze mame 20 dni pockat a potom nam da to "tlacivo",ze STAVBA POVOLENA.
Tak ako?
Lehoty upravuje zákon o správnom konaní (správny poriadok). Od doručenia rozhodnutia beží 15 dňová lehota na podanie odvolania, ak sa nik z účastníkov neodvolá, rozhodnutie je právoplatné. Dôležité je, kedy rozhodnutie prevzal posledný z účastníkov.

Problém je teda s doručovaním.

Teoreticky úrad pošle rozhodnutie a nasleduje takýto - najdlhší možný - kolotoč: 1 deň má pošta na doručenie, 1 deň na opakované doručenie (§ 24 ods. 2, myslím, že pošta to vôbec nerobí), 3 dni na prevzatie nedoručenej zásielky, 15 dní na podanie odvolania, 1 deň na jeho doručenie na úrad.

Teória (zákon) sa však rozchádza s praxou. Pošta nerobí opakované doručovanie / doručenku vráti na úrad až po 18 dňoch / úrad pošle rozhodnutie na adresu, kde sa účastník nezdržiava / účastník pošle odvolanie v lehote, ale z Austrálie a to putuje na úrad dva týždne / ...).
§ 24 správneho poriadku:
Doručenie do vlastných rúk


(1) Dôležité písomnosti, najmä rozhodnutia, sa doručujú do vlastných rúk adresátovi alebo osobe, ktorá sa preukáže jeho splnomocnením na preberanie zásielok.

(2) Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržiava, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že písomnosť príde znovu doručiť v určený deň a hodinu. Ak nový pokus o doručenie zostane bezvýsledný, doručovateľ uloží písomnosť na pošte a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát nevyzdvihne písomnosť do troch dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel.

(3) Ak adresát bezdôvodne odoprel písomnosť prijať, jedoručená dňom, keď sa jej prijatie odoprelo; na to musí doručovateľ adresáta upozorniť.

(4) Ak má účastník konania, ktorý sa zdržiava v cudzine alebo tam má sídlo, opatrovníka alebo zástupcu v tuzemsku, doručí sa písomnosť tomuto opatrovníkovi alebo zástupcovi.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

Citát:
Pôvodca textu príspevku: bjuty smis Pozri príspevok
Ahoj, poprosím aj já o radu.
Môžem dostať stavebné povolenie, ak ešte namám zavedené IS ?
Kúpil som stavebný pozemok a sused - brat predávajúcej je ochotný mi poskytnuť el. prúd. Zmluvu s elektrárňami zatial nemám... Dakujem
Samozrejme.
Veď predmetom stavebného povolenia býva aj povolenie na prípojky na IS.

Iné je to pri kolaudácii.

Na stavebnom mi povolenie bez súhlasu-vyjadrenia ZSE nechcú vydať.Problém je vtom, že predávajúca pozemku IS zavedie až na budúci rok,nemá ešte projekt a ja by som chcel postaviť HS už na jeseň. Je nejaká možnosť. Dakujem
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Nazdar CIMOM
na oktober mam oznamene územné a stavebné konanie. V oznámení je uvedené že po ústnom pojednévaní na úrade bude pojednávanie pokračovať na mieste stavby. A teraz sa chcem opytať či bude nejaký problém ak som v predstihu dal z plochy na ktorej idem stavat / je na ňu schválené vyňatie / odstrániť 20cm ornice a presunul som si ju do zadnej časti pozemku.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pivko Pozri príspevok
Nazdar CIMOM
na oktober mam oznamene územné a stavebné konanie. V oznámení je uvedené že po ústnom pojednévaní na úrade bude pojednávanie pokračovať na mieste stavby. A teraz sa chcem opytať či bude nejaký problém ak som v predstihu dal z plochy na ktorej idem stavat / je na ňu schválené vyňatie / odstrániť 20cm ornice a presunul som si ju do zadnej časti pozemku.
Myslím, že nie. Ak sa nerobia terénne úpravy (§ 72 SZ), alebo stavebné práce charakterom stavby (§43 SZ), tak samotné odstránenie ornice by nemalo vadiť ak nie je iné napísané vo vyňatí.


CIMOM
0 0
Edo1 Edo1

Edo1 je offline (nepripojený) Edo1

Dobrý deň. Potreboval by som radu. Vlastním pozemok v záhradkarskej oblasti s postavenou chatou. Plánoval som zmenit ho na stavebný a zahájit stavbu RD. Narazil som na problém územného plánu. Táto oblasť nie je do úp zahrnutá. Mám ešte nejaké možnosti? Došla mi informácia, že by bolo možné rozšírenie záhr. domu až do 10x10m. Neviem sa dopátrať k legislatíve. Aké to má podmienky, prekážky a úlisnoti. A aký by som mal zahájiť postup. Ďakujem za pomoc. E
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Edo1 Pozri príspevok
Dobrý deň. Potreboval by som radu. Vlastním pozemok v záhradkarskej oblasti s postavenou chatou. Plánoval som zmenit ho na stavebný a zahájit stavbu RD. Narazil som na problém územného plánu. Táto oblasť nie je do úp zahrnutá. Mám ešte nejaké možnosti? Došla mi informácia, že by bolo možné rozšírenie záhr. domu až do 10x10m. Neviem sa dopátrať k legislatíve. Aké to má podmienky, prekážky a úlisnoti. A aký by som mal zahájiť postup. Ďakujem za pomoc. E
RD určit nie.
Muselo by to mať stále charakter záhr. osady. Možné zväčšenie by mohlo byť, ak by to umožňovalo napr. územné rozhodnutie na osadu.

CIMOM
0 0
jankazb jankazb

jankazb je offline (nepripojený) jankazb

Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac
Bude problém pri kolaudácii, ak sme sa rozhodli pri stavbe RD urobiť aj terasu (cca 40m2)? Nebola súčasťou projektu.Zväčší to vlastne rozmer domu. Dali sme to zakresliť geodetovi už teraz ako rozostavanú stavbu vrátane domu. Dá sa to ako zmena stavby pred dokončením? Ako drobná stavba by to asi rozmermi neprešlo. Kolaudáciu predpokladáme v budúcom roku. Alebo počkáme na avizovanú zmenu zákona o drobných stavbách?
Vopred ďakujem za odpovede.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jankazb Pozri príspevok
Bude problém pri kolaudácii, ak sme sa rozhodli pri stavbe RD urobiť aj terasu (cca 40m2)? Nebola súčasťou projektu.Zväčší to vlastne rozmer domu. Dali sme to zakresliť geodetovi už teraz ako rozostavanú stavbu vrátane domu. Dá sa to ako zmena stavby pred dokončením? Ako drobná stavba by to asi rozmermi neprešlo. Kolaudáciu predpokladáme v budúcom roku. Alebo počkáme na avizovanú zmenu zákona o drobných stavbách?
Vopred ďakujem za odpovede.

Ja by som šiel zmenou stavby ešte pred jej dokončením.

CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať