Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bowl bowl

bowl je offline (nepripojený) bowl

CIMOM Pozri príspevok
K bodom :
1. Samozrejme, že mimo a len mimo. Samosmtatným podaním spolu s kolkom za 16,5 €. Inak pre stavebný úrad je to podklad (vyjadrenie) bez ktorého nemôže vydať rozhodnutie podľa § 85 SZ (vyplýva to zo zákona 355/2007).

2. To si treba s nimi dohodnúť, ale vyjadrujú sa k PD. Samozrejme, že ak sú to len stavebné úpravy, tak stačí "jednoduchá" PD. Pôdorys miestností s plochami, povrchovými úpravami (umývateľnými), vyznačením WC, sociálok, umiestnením teplej a studenej tečúcej vody, možnosťou vetrania miestností a pod. (uvedené je to, čo ich zaujíma a k čomu sa mimo iného vyjadrujú).

3. Samozrejme § 5.

4. No ak územný plán v danej budove, resp. aj v danom území nepovoľuje umiestnenie prevádzok obdobného účelu, tak všetko behanie by bolo zbytočné. ÚPD je možno aj na internete. Treba pozrieť, na čo je dané územie definované a v regulatívoch čo je povolené a zakázané. Tento bod som uviedol ako extrém, môže sa stať v 1 %. Niekedy aj to je moc.



CIMOM
Veľmi Ste nám pomohol.
Ďakujem pekne.
0 0
zapolsky zapolsky

zapolsky je offline (nepripojený) zapolsky

dobry den

chcem sa este spytat... ak z domu so 4 miestnosti zburam 3 (cize stvrtu ktora ma nadstavbu nechavam) a neskor by som chcel pristavovat k nej na povodne miesto je to ako pristavba, alebo uplne nova stavba... ide o to ze nie je dodrzana vzdialenost 2 metre od susedovho domu... jednoducho ten dom okrem stvrtej miestnosti, ktora je z palenej tehly je v katastrofalnom stave, pretoze je z nepalenej tehly a potrebujem ho zvalit... akoby by som dospel k tomu aby som mohol neskor nie teraz stavat na povodnom mieste... nemam este ziadnu predstavu ako by som riesil dostavbu, tak ani projekt teraz robit nebudem...
vopred vdaka za odpoved... sorry ze je to tak komplikovane pisane
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
zapolsky Pozri príspevok
dobry den

chcem sa este spytat... ak z domu so 4 miestnosti zburam 3 (cize stvrtu ktora ma nadstavbu nechavam) a neskor by som chcel pristavovat k nej na povodne miesto je to ako pristavba, alebo uplne nova stavba... ide o to ze nie je dodrzana vzdialenost 2 metre od susedovho domu... jednoducho ten dom okrem stvrtej miestnosti, ktora je z palenej tehly je v katastrofalnom stave, pretoze je z nepalenej tehly a potrebujem ho zvalit... akoby by som dospel k tomu aby som mohol neskor nie teraz stavat na povodnom mieste... nemam este ziadnu predstavu ako by som riesil dostavbu, tak ani projekt teraz robit nebudem...
vopred vdaka za odpoved... sorry ze je to tak komplikovane pisane
§ 139b ods. 5 SZ - zmeny dokončených stavieb. - výňatok

(5) Zmeny dokončených stavieb sú

a) nadstavby, ktorými sa stavby zvyšujú,
b) prístavby, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou,
c) stavebné úpravy, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavby.

Viac to nebudem rozvádzať. Keď to budte mať aktuálne, tak sa môžete ozvať aj s projektantom.


CIMOM
0 0
didushik didushik

didushik je offline (nepripojený) didushik

Mýlim sa alebo od budúceho roka nebude treba behať po úradoch a vybavovať stavebné povolenie. Vážne bude stačiť len ohlasovacia povinnosť. Mňa sa to veľmi týka pretože na budúci rok chceme začať stavať menší rodinný domček.
Ďakujem ta radu.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
didushik Pozri príspevok
Mýlim sa alebo od budúceho roka nebude treba behať po úradoch a vybavovať stavebné povolenie. Vážne bude stačiť len ohlasovacia povinnosť. Mňa sa to veľmi týka pretože na budúci rok chceme začať stavať menší rodinný domček.
Ďakujem ta radu.
S tým behaním je to napísané tu : http://www.porada.sk/t115767-navrh-n...ho-zakona.html

CIMOM
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

na stavebnom povoleni nerozumiem tomuto:

- podľa ust. § 66 odst.2 písm.h) stavebného zákona je stavebník povinný oznámiť začatie stavby (vobec nevieme co to znamena, co mame urobit)
- pred zahájením výstavby je stavebník povinný odsúhlasiť všetky podzemné a nadzemné vedenia u príslušných správcov sietí a vytýčiť ich na tvare miesta. Pri realizacii stavebných objektov je nutné dodržať STN o križovaní a priestorovej úprave vedení technického vybavenia ako aj podmienky stanovené správcami inžinierskych sietí. (vyjadrenia k sietam sme odovzdali ku povoleniu, mame aj mapy so zakreslenim sieti ako idu, ziadna siet nam podla vyjadreni nejde miestom, kde je umiestneny dom... jedine susedova vodovodna pripojka nam ide zaciatkom parcely, tam musime dat pozor na vedenie plynu a kanalizacie)
- podľa ust. § 43i odst. 3 písm b) stavebného zákona "Stavenisko musí byť označené ako stavenisko s uvedením potrebných udajov o stavbe a účastíkoch výstavby (názov stavby, stavebník, stavebný dozor, termín začatia a ukončenia prác, číslo a dátum stavebného povolenia) - staci uvedene veci v zatvorke napisat na A4, kt. dame zalaminovat a umiestnime na plot pri pristupovej casti?
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

andreaS Pozri príspevok
na stavebnom povoleni nerozumiem tomuto:

1. podľa ust. § 66 odst.2 písm.h) stavebného zákona je stavebník povinný oznámiť začatie stavby (vobec nevieme co to znamena, co mame urobit)
2. pred zahájením výstavby je stavebník povinný odsúhlasiť všetky podzemné a nadzemné vedenia u príslušných správcov sietí a vytýčiť ich na tvare miesta. Pri realizacii stavebných objektov je nutné dodržať STN o križovaní a priestorovej úprave vedení technického vybavenia ako aj podmienky stanovené správcami inžinierskych sietí. (vyjadrenia k sietam sme odovzdali ku povoleniu, mame aj mapy so zakreslenim sieti ako idu, ziadna siet nam podla vyjadreni nejde miestom, kde je umiestneny dom... jedine susedova vodovodna pripojka nam ide zaciatkom parcely, tam musime dat pozor na vedenie plynu a kanalizacie)
3. podľa ust. § 43i odst. 3 písm b) stavebného zákona "Stavenisko musí byť označené ako stavenisko s uvedením potrebných udajov o stavbe a účastíkoch výstavby (názov stavby, stavebník, stavebný dozor, termín začatia a ukončenia prác, číslo a dátum stavebného povolenia) - staci uvedene veci v zatvorke napisat na A4, kt. dame zalaminovat a umiestnime na plot pri pristupovej casti?
1. na stavebný úrad zanesieš vyplnený formulár. posielam ako súbor
2. ked budeš robit prípojky tak si necháš na mieste vytýčiť trasy inžinierskych sietí (vypípať trubky a káble pod zemou)
3. pri takýchto malých projektoch to ani nejako extra nevyžadujú ale do stavebného povolenia ti to napísať musia. ale ked to urobíš ako si napísala tak nič nepokazíš.

Radek
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
andreaS Pozri príspevok
na stavebnom povoleni nerozumiem tomuto:

1. podľa ust. § 66 odst.2 písm.h) stavebného zákona je stavebník povinný oznámiť začatie stavby (vobec nevieme co to znamena, co mame urobit)
2. pred zahájením výstavby je stavebník povinný odsúhlasiť všetky podzemné a nadzemné vedenia u príslušných správcov sietí a vytýčiť ich na tvare miesta. ......
3. podľa ust. § 43i odst. 3 písm b) stavebného zákona "Stavenisko musí byť označené ako stavenisko s uvedením potrebných udajov o stavbe a účastíkoch výstavby ............
1. radek666 už odpovedal. Doplnil aj tlačivo. Môže byť aj tak ako uviedol (len tie §-fy tam nemajú čo robiť). Inak stačí na papier aj ručne napísať oznámenie o tom, že dňa xy ste začali so stavbou "......" podľa stavebného povolenia zo dňa .. vydaného pod č.s. .................. DAŤ CEZ PODATELŇU, alebo proti podpisu.

- tento oznam býva podceňovaný, ale môže mať vplyv na x vecí. Napr. ak sa stavba realizuje v rozpore so stavebným povolením, mám doklad o tom, že som začal v uvedený dátum a podľa § 20 zákona o priestupkoch možno uložiť sankciu len do dvoch rokov. Ak som napr. posunul stavbu, tak musí byť jasné, že to bolo už pri začatí, a teda lehota je definovateľná.

2. je to klasická formulácia do podmienok stavebného povolenia. Ak nemám na stavebnom pozemku žiadne siete, mám o tom doklady od správcov sietí, tak nemusím robiť nič.

3. Stačí dať do fólie.


CIMOM
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

dakujem obom

este taka otazka... ked teda zanesieme ze zaciname zajtra so stavbou a prave zajtra uplynie doba 15 dni odkedy sme si my prevzali stavebne povolenie, bude to OK, alebo s tym oznamenim mame este chvilu pockat?

ps: laminator mame doma, takze neni problem zalaminovat oznacenie staveniska
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

andreaS Pozri príspevok
dakujem obom

este taka otazka... ked teda zanesieme ze zaciname zajtra so stavbou a prave zajtra uplynie doba 15 dni odkedy sme si my prevzali stavebne povolenie, bude to OK, alebo s tym oznamenim mame este chvilu pockat?

ps: laminator mame doma, takze neni problem zalaminovat oznacenie staveniska
Poklial ti zajtra nadobudne SP právoplatnosť možeš začať stavať. Papier tam zanes s tým že zajtra začínajú stavebné práce. Na nič čakať nemusíš.

Leda že by sa ti niekto v tých 15 dňoch odvolal a SP ti nenadobudlo právoplatnosť.

Inak ked tam ponesieš ten papier o začatí stavby tak si zober to paré čo ti orazili a overili na stavenbom úrade tam ti ešte dopíšu právoplatnosť nadobudlo SP dňom xy. Zober si ten papier o začatí stavby 2x a jeden nech ti orazia aby si mala doklad aj ty.

Radek
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

volal mi manzel (je na pozemku s chlapmi co si nanovo vymeriavaju zaklady) a bol aj so susedom a ten sa mu priznal, ze este si nebol prevziat na poste list zo stavebneho uradu tykajuci sa nasho vydaneho stav.povolenia...

neni to tak, ze tych 15 dni sa pocita od posledneh oprevzatia zasielky?

Radsej sa pytam, aby nedoslo k zbytocnemu omylu.
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

andreaS Pozri príspevok
volal mi manzel (je na pozemku s chlapmi co si nanovo vymeriavaju zaklady) a bol aj so susedom a ten sa mu priznal, ze este si nebol prevziat na poste list zo stavebneho uradu tykajuci sa nasho vydaneho stav.povolenia...

neni to tak, ze tych 15 dni sa pocita od posledneh oprevzatia zasielky?

Radsej sa pytam, aby nedoslo k zbytocnemu omylu.
15 dní od prevzatia posledného. takže od vtedy ti nadobudne právoplatnosť. Urýchliť to možeš len vzdaním sa odvolania ale neviem ako ste zo susedom.

Radek
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
andreaS Pozri príspevok
volal mi manzel (je na pozemku s chlapmi co si nanovo vymeriavaju zaklady) a bol aj so susedom a ten sa mu priznal, ze este si nebol prevziat na poste list zo stavebneho uradu tykajuci sa nasho vydaneho stav.povolenia...

neni to tak, ze tych 15 dni sa pocita od posledneh oprevzatia zasielky?

Radsej sa pytam, aby nedoslo k zbytocnemu omylu.
Je to tak čiastočne. Ak sa doručuje obálkou s opakovaným doručením, tak za doručenie je tretí deň od uloženia na pošte (§24 zák. 71/1967).

S tým susedom. Ak nie je problém, dajte mu podpísať papier, na ktorom bude uvedené, že rozhodnutie mu bolo oznámené a zároveň sa vzdáva odvolania. V tom prípade ho máte vyriešeného. Môžete tak urobiť na všetkých, vrátane seba, projektanta a pod.

Takéto vyjadrenie nemá nič spoločné s tým, že na pošte ešte neprevzal stavebko. Môhol ho prevziať od Vás v kópii a pod.


CIMOM
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

susedia su chvalabohu v pohode tuk tuk tuk ... zakazdym co nas vymaknu na pozemku tak sa pristavia a pytaju sa, kedy zacneme stavat
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

andreaS Pozri príspevok
susedia su chvalabohu v pohode tuk tuk tuk ... zakazdym co nas vymaknu na pozemku tak sa pristavia a pytaju sa, kedy zacneme stavat
napíšte si papier "vzdanie sa odvolania". obehajte si všetkých čo sú účastníkmi stavebného konania mimo správcov sietí a máš to poriešené. ak to budeš mať máš právoplatnosť. je to jedna A4 kde budú všetci podpísaný.

Upozorňujem že tam musia byť všetci čo sú uvedený na oznámení o stavebnom konaní (vy obaja, susedia všetci, projektant, stavebný dozor a pod.) inak sa može stať že ti bude chýbať jeden podpis a budeš tam kde si teraz.

Radek

PS. a ked sa budu susedia pýtať kedy začnete stavať tak im povedz že až ked budú mať cestu okolo pošty
Naposledy upravil radek666 : 24.08.09 at 09:41 Dôvod: PS
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende


Pri zakladaní tejto témy som možno špecificky, ale s dobrým úmyslom chcel taký systém, že na položenú otázku (najlepšie adresnú) aj adresne odpoviem.

Myslím, že aj napriek inej filozofii porady sa mi to vcelku darilo.

Chcem poprosiť o zachovanie takéhoto systému v tejto téme, lebo inak sa stane úplne neprehľadná. Keď bude chcieť niekto čítať rady, určite ocení adresnosť odpovedí, resp. taký systém ako som chcel, t.j. otázka, odpoveď, otázka, odpoveď, otázka, ...........


Ďakujem za pochopenie.



CIMOM
0 0
sadik sadik

sadik je offline (nepripojený) sadik

Dobry vecer, vedel by mi niekto poradit, kto mi vyplni tlacivo "Bilancia skrývky poľnohospodárskej pôdy trvalo odnímanej" ? Vypisuje sa tam Spracovateľ bilancie(čo by asi mala byť osoba spôsobilá na toto), ale to netuším, kto to môže byť. A taktiež sú tam údaje o pôde, ktoré nepoznám(hrúbka humusového horizontu,navrhovaná hĺbka skrývky).
Niekde som čítal, že si to sám vypíšem, ale sa mi to akosi nezdá. Poradí niekto či si to môžem sám vypísať(ako) alebo potrebujem niekoho na to?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sadik Pozri príspevok
Dobry vecer, vedel by mi niekto poradit, kto mi vyplni tlacivo "Bilancia skrývky poľnohospodárskej pôdy trvalo odnímanej" ? Vypisuje sa tam Spracovateľ bilancie(čo by asi mala byť osoba spôsobilá na toto), ale to netuším, kto to môže byť. A taktiež sú tam údaje o pôde, ktoré nepoznám(hrúbka humusového horizontu,navrhovaná hĺbka skrývky).
Niekde som čítal, že si to sám vypíšem, ale sa mi to akosi nezdá. Poradí niekto či si to môžem sám vypísať(ako) alebo potrebujem niekoho na to?
Neviem o akú plochu sa jedná, ale určite Vám to musia pomôcť na obvodnom pozemkovom úrade.
Ak sa jedná o malú plochu, napr. pre rodinný dom tak stačí uviesť, že zeminu použijete na úpravu vlastného pozemku po výstavbe.


CIMOM
0 0
sucan sucan

sucan je offline (nepripojený) sucan

Dobrý deň,
vo štvrtok mám stretnutie s účastníkmi stavebného konania a mám obavu hlavne z jedného suseda. Podľa geometrického plánu je jeho múrik cca. 80 cm v mojom pozemku a on si želá zakomponovať túto vec do stavebného konania.
Preto sa chcem spýtať: je múrik tiež predmetom stavebného konania? Ide mi o to, aby nerobil pri konaní obštrukcie a aby som dostal stavebné povolenie. V projekte nie je riešené žiadne oplotenie, jedná sa iba o stavbu RD. Ako sa pripraviť na jeho pripomienky pred pracovníčkou stavebného úradu? Podotýkam, že som sa snažil v projekte dodržať hranicu pozemkov 2,0 m, týmto pádom som od inkriminovaného múrika vzdialený cca. 1,20 m.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sucan Pozri príspevok
Dobrý deň,
vo štvrtok mám stretnutie s účastníkmi stavebného konania a mám obavu hlavne z jedného suseda. Podľa geometrického plánu je jeho múrik cca. 80 cm v mojom pozemku a on si želá zakomponovať túto vec do stavebného konania.
Preto sa chcem spýtať: je múrik tiež predmetom stavebného konania? Ide mi o to, aby nerobil pri konaní obštrukcie a aby som dostal stavebné povolenie. V projekte nie je riešené žiadne oplotenie, jedná sa iba o stavbu RD. Ako sa pripraviť na jeho pripomienky pred pracovníčkou stavebného úradu? Podotýkam, že som sa snažil v projekte dodržať hranicu pozemkov 2,0 m, týmto pádom som od inkriminovaného múrika vzdialený cca. 1,20 m.
Nepoznám presne pomery, ale tu moc nepomôžem.
Riešenie takéhoto problému je tzv. "učebnicový príklad" pre aplikovanie § 137 ods. 2 SZ - odkázanie s námietkou na súd.

CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať