Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
alltracboy Pozri príspevok
opytam sa este jednu velmi konkretnu vec. Kedze sa ide stavat dom v existujucej zahrade, za prvym domom ktory je kompletne pripojeny na inzinierske siete, a vtavebnik je majitel celeho pozemku a tiez pripojok, cize sa novy objekt bude pripajat cez existujuci objekt, je vobec v tom pripade nutne chodit za vodarmi, plynarmi a pod, ked vsetky tie siete uz su zavedene na pozemok a pouzivane?
Podľa "sieťarskych" zákonov (o energetike 656/2004 a o verejn. vodovodoch a kanalizáciaách 442/2002) takéto napojenie nie je prípojkou, takže nevyjadrujú sa.
Doporučujem len, prehodnotiť kapacitu jestvujúcich prípojok.
Netvrdím, že si to takto vysvetlí aj stavebný úrad, ale je to tak.

POZNÁMKA :
Nechápem, prečo by sa mala novostavba napájať takýmto spôsobom. Je to predpoklad pre problémy do budúcna. Určite by som to takto neriešil.
Napr. pri plyne sa platí podľa ročnej spotreby na plynomer/byt (RD). Väčšia spotreba, väčšia taxa za 1 m3. DTTO je to aj pri elektrike za 1 kW.


CIMOM
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

samozrejme ze vsetky siete sa natiahnu k jestvujucim na pozemku, ale chceme to napojit cez rozdvojky, lebo rozkopavat cestu kvoly novym nieje sranda. Ja len ci to v prvom momente nezjednodusi ziskanie stavebneho povolenia-nechce sa mi moc behat po vodarnach a plynarnach apod.. podla toho co sa tu pise sa zda byt stavebne brnkacka, ale ked niekomu poviem ze si to budem robit sam tak sa divia ze mam na to nervy a cas ako by to malo trvat rok a mal by som lietat po uradoch mesiac v kuse.. Zajtra pojdem na stavebne a poviem im nech mi presne napisu - podciarknu co budem potrebovat. Aj tak je to asi individualne. Rozhodne by som chcel stavat na jar. Snad to stihnem.

Este jedna vec.. ktoru teraz musim vybavit.. a to ziskat koty sieti pre zakreslenie domu na pozemok. Na stavebnom to nemaju.. a neviem ako to ziskat od spravcov. Take nieco ani nemaju na strankach
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

tu ani nejde o to ako sa to pripoji ale treba si uvedomit,ze vsetko co je po hodiny alebo nejake meracie zariadenie hradi firma na svoje naklady a pochybujem,ze budu chtiet nieco urobit navyse.Mi so zenou sme to mali podobne.Pripojka vody je dlha 85 metrov aj ked uz stoji stary dom a mi stavame za nim,jednoducho vodarne dali do podmienok sachtu 3 metre od hlavnej rury co je na ceste.

postavdom.webnode.sk
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Chcem pokračovať v tejto téme.


Princíp pri jej zakladaní bol taký, že kto položil otázku, na tú som odpovedal. Tento princíp sa udržal dosť dlho.

Téma je už aj tak dosť rozsiahla, ale poprosím jednu vec.

Ak mám pokračovať ďalej, tak poprosím, aby sa princíp zachoval. Zakladal som ju pre Vás. Aj za cenu, že bude mať menej príspevkov chcem v nej pokračovať v základnom princípe, aj keď nemám toľko času venovať sa jej ako predtým. Myslím, že som niektorým pomohol a mám záujem aj pomôcť.


Dík za pochopenie.


CIMOM
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

Este jednu vec na cimona kedze je tu asi jediny zakona znaly.. Co vsetko musi mat dom ku kolaudacii?

Musim ho mat omietnuty? Alebo staci hotova kuchyna, kupelna, a izba? Patam sa preto, lebo nemam moc penazi na dom a chcel by som ho mat skolaudovany cim skor. Cize v akom stadiu musi byt novostavba aby bola skolaudovana.
0 0
Memento1980 Memento1980

Memento1980 je offline (nepripojený) Memento1980

Dobry den,

mozno mi budete vediet poradit aj pri tomto probleme:

Chceme kupit pozemok na stavbu domu. Pozemok sucasny majitel kupil od urbarskeho spolocenstva. Na liste vlastnictva figuruje ako vacsinovy vlastnik (95% podiel). Potom je tam este dalsich 58 vlastnikov, ktorych podiely spravuje urbarske spolocenstvo (kazdy vlastni menej ako 2 m pozemku). S urbarskym spolocenstvom ma majitel zmluvu, ze bude moct odkupit zvysne podiely za 20 Euro / m. Postupne podiely prechadzaju na majitela. Aj v sucasnoti je na katastri na danej parcele plomba (mal by sa stat 97% vlastnikom).

Na vedlajsich pozemkoch, ktore su vo velmi podobnom stave (Majitel okolo 95% + ostatnych X podielnikov), uz maju postavene rodinne domy.

Chcem sa teda opytat:
1. pokial by som kupil dany pozemok a mal by som zmluvu s urbarom o prednostnom prave na odkup podielov, je mozne na takomto pozemku stavat (vybavit stavebne povolenie)?
2. Ma urbarske spolocenstvo pravo zastupovat pri predaji podielnikov? (ked maju velmi male podiely na pozemku)
3. Mam vobec zvazovat kupu daneho pozemku?

Dakujem za ochotu a cas.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Memento1980 Pozri príspevok
Dobry den,

mozno mi budete vediet poradit aj pri tomto probleme:

Dakujem za ochotu a cas.
Podstatna vec je to, či sa jedná o spoločenstvo s právnou subjektivitou.

CIMOM
0 0
Memento1980 Memento1980

Memento1980 je offline (nepripojený) Memento1980

CIMOM Pozri príspevok
Podstatna vec je to, či sa jedná o spoločenstvo s právnou subjektivitou.

CIMOM
tak tomuto velmi nerozumiem. ako to zistim? pokial je to spolocenstvo s pravnou subjektivitou tak co to pre mna znamena?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
alltracboy Pozri príspevok
Este jednu vec na cimona kedze je tu asi jediny zakona znaly.. Co vsetko musi mat dom ku kolaudacii?

1. Musim ho mat omietnuty?
2. Alebo staci hotova kuchyna, kupelna, a izba?
3. Cize v akom stadiu musi byt novostavba aby bola skolaudovana.
1. Omietnutý z vonku nemusí byť. Určite to nie je závada, ktorá bráni riadnemu užívaniu stavby.
2. Tejto časti úplne nerozumiem. Jednoznačne môžem uviesť, že ak nebudem mať napr. plávajúce podlahy, alebo PVC alebo podhľad, alebo osadené dvere, tak stavba sa dá skolaudovať.
3. Podľa povahy stavby a jej skutkového stavu. Paušálne sa nedá povedať.


Výňatok zo stavebného zákona :



§ 81b


Kolaudačné rozhodnutie sa nevydá, ak nie je zaistená bezpečnosť a ochrana zdravia ľudí a životného prostredia, ako aj riadne užívanie stavby na určený účel, najmä ak

a) nie je podľa dokumentácie overenej stavebným úradom v stavebnom konaní zabezpečené vykurovanie stavby a pripojenie na rozvod vody, elektriny a na kanalizačnú sieť,
b) nie je zaistená bezpečná a plynulá prevádzka výťahov podľa overenej dokumentácie,
c) nie je zaistený bezpečný prístup a príchod k stavbám,
d) nie sú splnené podmienky stavebného povolenia na nevyhnutnú komplexnosť výstavby a na vylúčenie negatívnych účinkov stavby na okolité životné prostredie, prípadne ich obmedzenie na prípustnú mieru,
e) nie sú predložené doklady o vyhovujúcich výsledkoch predpísaných skúšok a vyhlásenia výrobcu o zhode stavebných výrobkov (§ 43f).



CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Memento1980 Pozri príspevok
Dobry den,

mozno mi budete vediet poradit aj pri tomto probleme:

Chceme kupit pozemok na stavbu domu. Pozemok sucasny majitel kupil od urbarskeho spolocenstva. Na liste vlastnictva figuruje ako vacsinovy vlastnik (95% podiel). Potom je tam este dalsich 58 vlastnikov, ktorych podiely spravuje urbarske spolocenstvo (kazdy vlastni menej ako 2 m pozemku). S urbarskym spolocenstvom ma majitel zmluvu, ze bude moct odkupit zvysne podiely za 20 Euro / m. Postupne podiely prechadzaju na majitela. Aj v sucasnoti je na katastri na danej parcele plomba (mal by sa stat 97% vlastnikom).

Na vedlajsich pozemkoch, ktore su vo velmi podobnom stave (Majitel okolo 95% + ostatnych X podielnikov), uz maju postavene rodinne domy.

Chcem sa teda opytat:
1. pokial by som kupil dany pozemok a mal by som zmluvu s urbarom o prednostnom prave na odkup podielov, je mozne na takomto pozemku stavat (vybavit stavebne povolenie)?
2. Ma urbarske spolocenstvo pravo zastupovat pri predaji podielnikov? (ked maju velmi male podiely na pozemku)
3. Mam vobec zvazovat kupu daneho pozemku?

Dakujem za ochotu a cas.
Ak by sa prevod podielov robil formou drobenia, tak sa postupuje podľa zákona a platí § 4 a ďalší postup je v zákone :

Výňatok zo zákona č. 181/1995 Z.z. o pozemkových spoločenstvách



§ 4

3) Úprava podmienok drobenia vlastníckych podielov spoločnej nehnuteľnosti je
a) v spoločenstve bez právnej subjektivity súčasťou vyhlásenia o združení,
b) v spoločenstve s právnou subjektivitou súčasťou zmluvy o založení.


§ 7


Členovia spoločenstva môžu prevádzať svoj vlastnícky podiel spoločnej nehnuteľnosti a s ním súvisiace práva a povinnosti len za podmienok ustanovených v tomto zákone a vo vyhlásení spoločníkov o združení alebo v zmluve o založení a v osobitnom predpise. /14/


Jednoducho si treba pozrieť celý zákon.



CIMOM
0 0
Memento1980 Memento1980

Memento1980 je offline (nepripojený) Memento1980

CIMOM Pozri príspevok
Ak by sa prevod podielov robil formou drobenia, tak sa postupuje podľa zákona a platí § 4 a ďalší postup je v zákone :

Výňatok zo zákona č. 181/1995 Z.z. o pozemkových spoločenstvách


CIMOM
je vobec mozne stavat na takomto pozemku? kde nie som vlastnik 1/1?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Memento1980 Pozri príspevok
je vobec mozne stavat na takomto pozemku? kde nie som vlastnik 1/1?
Áno, ak mám "iné právo" k pozemku.


Výňatok zo stavebného zákona :


§ 139
Vymedzenie niektorých pojmov



(1) Pod pojmom "iné práva k pozemkom a stavbám" použitým v spojení "vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich" sa podľa povahy prípadu rozumie

a) užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy alebo dohody o budúcej kúpnej zmluve, z ktorých vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu, 13)
b) právo vyplývajúce z vecného bremena spojeného s pozemkom alebo stavbou, 13a)
c) právo vyplývajúce z iných právnych predpisov. 13b)



CIMOM
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

mozu sa robit zaklady a doska pred vydanim stavebneho povolenia?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
alltracboy Pozri príspevok
mozu sa robit zaklady a doska pred vydanim stavebneho povolenia?

Nie, je to začatie stavby bez stavebného povolenia.
Ak je už vydané SP a nie je právoplatné a niekto to napadne, je to dôvod na zastavenie konania (§60 ods. 2 písm. f/ SZ).
Celý proces sa začne odznova formou dodatočného povolenia stavby (§88a SZ) .


CIMOM
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

ako sú presne definované základy ?
napr. mna teraz jedna fy presviedča, že na základy do hlbky 50 cm - teda do nezamrzajúcej hlbky nepotrebujem povolenie. a hlavne, že na problém zo stavebným povolením treba " sťažujúceho sa suseda ", a ja stavám na poli...
je to tak ?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
bjuty smis Pozri príspevok
ako sú presne definované základy ?
napr. mna teraz jedna fy presviedča, že na základy do hlbky 50 cm - teda do nezamrzajúcej hlbky nepotrebujem povolenie. a hlavne, že na problém zo stavebným povolením treba " sťažujúceho sa suseda ", a ja stavám na poli...
je to tak ?
Základná otázka.

Ukázala ta firma nejaký relevantný zákonný dôkaz o tom, čo tvrdí ?

Moja odpoveď :

Zákonný nie je, ale logický áno. Ak takto presvedčí stavebníka, tak má robotu.

Ešte jedna vec . Pre fyzickú osobu platí v takom prípade § 105 SZ - priestupok. Pre právnickú, ak stavá stavbu ako zhotoviteľ bez povolenia platí § 106 SZ, t.j. správny delikt. Je to podstatne väčšia "pálka".

Záver : Jednoznačne nemá pravdu.


CIMOM
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
bjuty smis Pozri príspevok
ako sú presne definované základy ?
napr. mna teraz jedna fy presviedča, že na základy do hlbky 50 cm - teda do nezamrzajúcej hlbky nepotrebujem povolenie. a hlavne, že na problém zo stavebným povolením treba " sťažujúceho sa suseda ", a ja stavám na poli...
je to tak ?
Nakúp si silne upokojujúce tabletky a začni behať po úradoch. Ja som vybavoval stav. povolenie od apríla a dostal som ho teraz. Len UHA 2x 30dni + Pozemkovy úrad 30dni VVS 30dni atd atd....
A nezamrzná hĺbka nieje 50cm , piše sa tu o tom na porade dosť aké hlboké majú byť základy. 50cm by som nedal ani pod garáž.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

CIMON,
aká pokuta mi hrozí, ak by som pto riskol a začal stavť bez platného povolenia ? A kto udeluje prípadnú pokutu, obec-alebo stavebný úrad. V mojom prípade obec nemá stavebný úrad, je v okresnom meste aj pre danú obec...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
bjuty smis Pozri príspevok
CIMON,
aká pokuta mi hrozí, ak by som pto riskol a začal stavť bez platného povolenia ? A kto udeluje prípadnú pokutu, obec-alebo stavebný úrad. V mojom prípade obec nemá stavebný úrad, je v okresnom meste aj pre danú obec...

Výňatok zo stavebného zákona :


§ 105


3) Priestupku sa dopustí a pokutou do 1 milióna Sk sa potresce ten, kto

a) vykonáva činnosti, na ktoré je potrebné územné rozhodnutie bez takého rozhodnutia alebo v rozpore s ním,
b) ako stavebník uskutočňuje novú stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním,

Doplním :
Stavebným úradom je vždy obec (mesto). Aj keď stavebnú agendu robí spoločný stavebný úrad.
Každé rozhodnutie podpisuje za svoj kataster (obec, mesto) starosta, alebo primátor.


Poznámka : Sk treba prerátať na €, v zákone samotnom to nie je.

CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 01.11.09 at 20:46
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať