Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Téma je uzavretá.
MattSVK MattSVK

MattSVK je offline (nepripojený) MattSVK

Dobry den,
chcel by som sa opytat ci platna regulativa (odstup min. 2m od hranice pozemku) sa vztahuje len na novostavby, alebo aj na pristavby?
Zahradny domcek stoji 1.5m od hranice pozemku. Budem nuteny robit pristavbu s odskokom 0.5m, alebo mozem ist v sucastnej linii steny? (1.5m od hranice pozemku)

Vopred dakujem za odpoved.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
MattSVK Pozri príspevok
Dobry den,
chcel by som sa opytat ci platna regulativa (odstup min. 2m od hranice pozemku) sa vztahuje len na novostavby, alebo aj na pristavby?
Zahradny domcek stoji 1.5m od hranice pozemku. Budem nuteny robit pristavbu s odskokom 0.5m, alebo mozem ist v sucastnej linii steny? (1.5m od hranice pozemku)

Vopred dakujem za odpoved.

Vzdialenosti platia aj pre prístavby.

Treba však posúdiť vec individuálne.

V § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z. je mimo iného určená vzdialenosť 2,0 m od spoločnej hranice pozemkov, ale pri dodržaní podmienok v ods. 1 môže byť aj menšia.

Takže treba si pozrieť tie podmienky, projektant ich musí vyhodnotiť a stavebný úrad by nemal mať problém.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Lucia991 Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu. Rozhodli sme sa začať s úpravou záhrady po dostavbe RD. Na opačnom konci pozemku ako sú RD plánujeme na celej šírke nasledovné: od okraja kolňu na náradie (3,5 x 3,5m), hneď vedľa prístrešok na auto (3,5 x 5,4m) - plne otvorený bez murov len so zámkovou dlažbou a hneď vedľa neho garáž (5,4 x 3m) - privezenú hotovú len postavenú na pozemok bez pevného základu. Tieto tri stavby zaberú celú šírku nášho pozemku a budú mať jednu spoločnú strechu. Otázka č. 1: budú tieto tri stavby brané ako drobné (na základe rozmerov alebo z nich jedna strecha urobí stavbu na ktorú je potrebne stavebne povolenie? Otázka č. 2: čo sa týka odstupu od hranice susedného pozemku, vzťahuje sa odstup 2m aj na ine stavby alebo len RD. Prípadne je možné postaviť kolňu aj na hranicu pozemku ak tým neobmedzím užívanie pozemku susedného ? Ďakujem za odpoveď!
1. Stavby by sa mali posúdiť ako jedna stavba.

2. Vzdialenosti môžu byť aj menšie ako 2,0 m - viď príspevok vyššie. Iné umiestnenie musí umožniť mimo iného údžbu stavby z vlastného pozemku.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
skyle Pozri príspevok
Mam stavebne povolenie zo dna 16.5.2012. Stavat este nemozem, nakolko si este jeden sused neprevzal obalku, ale ratam, ze najneskor 15.6 by som mohla mat uz opeciatkovane papiere a teda stavat. Narazila som na mensi problem. Moj dom ma zastavanu plochu 87,9m2, uzitkovu 154,7m2, obytnu 93,6m2. Predmetny dom je dvojpodlazny bez podpivnicenia, prestreseny sedlovou strechou. Na stavebnom urade tvrdia, ze ide o zlozitu stavbu, nakolko nemam izby podkrovne ale s normalnou svetlou vyskou. Mam stavebny dozor s certifikatom na vykonavanie tejto cinnosti, avsak na stavebnom urade odo mna ziadaju firmu, ktora mi to bude stavat. Tvrdia, ze to nemozem stavat svojpomocne. Mne sa to nezda. Mam dohodu so zivnostnikmi, ktory mi budu stavbu realizovat, ale ani zivnostnici to nemozu byt. Musi to byt firma a musim priniest kopiu z obchodneho registra.
Moja otazka:,,Maju pravdu? Ak nie, budem rada, ak napises kde najdem zakon, ktorym im mozem dokazat, ze nemaju pravdu."

Vopred velmi pekne dakujem.
Priznám sa, že tomu nerozumiem. Veď ak sa už čaká iba na právoplatnosť stavebného povolenia, tak stavebný úrad musel už uskutočňovanie stavby riešiť.

Ak sa má robiť dodávateľsky, musí byť zabezpečené odborné vedenie stavby stavbyvedúcim.


CIMOM
0 0
hotentot hotentot

hotentot je offline (nepripojený) hotentot

Dobrý deň,
uvažujem kúpiť pozemok so záhradnou chatkou v záhradkárskej oblasti, v ktorej bývajú viacerí ľudia už natrvalo. Na stavebnom úrade mi povedali, že tam možno stavať, ale len stavbu s určitým rozmerom pôdorysu (tuším 5x6m ???)
V tomto článku http://drotovan.blog.sme.sk/c/273308...-a-rychlo.html
sa zas píše, že také obmedzenie už nejestvuje. Tak ako je to vlastne?
Vďaka za odpoveď.
0 0
Zamilion Zamilion

Zamilion je offline (nepripojený) Zamilion

STAROSTKA obce odmieta podpísať kolaudačné rozhodnutie.
Dobrý deň,
starostka istej obce nám odmietla podpísať kolaudačné rozhodnutie z dôvodu, že vie o našom osobnom prepojení na prednostu istého mestského úradu, ktorý jej obci v rámci spoločnej obecnej úradovne niečo prisľúbil a teraz to odmieta splniť a starostka po nás chce, aby sme jej to u toho prednostu vybavili, že potom nám kolaudačné podpíše.
Pracovník stavebného úradu nám nachystal kolaudačné rozhodnutie na našu stavbu už v marci tohto roku.
Ako máme postupovať voči starostke, aby sme ju prinútili podpísať kolaudačné rozhodnutie? Už sme jej zaslali písomnú výzvu s uvedením, že z jej strany sa jedná okrem iného aj o zneužitie právomoci verejného činiteľa. A máme nachystanú sťažnosť na Krajský stavebný úrad. Existuje ešte nejaký právny krok, ktorý by sme mohli urobiť? Ide nám o to, aby kolaudačné rozhodnutie bolo podpísané čo najskôr a nechceme sa roky ťahať po súdoch a iných inštitúciách.
ďakujem.
0 0
Silencer78 Silencer78

Silencer78 je offline (nepripojený) Silencer78

My riešime iný problém so starostkou, ale tiež sme podali podnet na prokuratúru na nečinnosť, čo je aj váš prípad. Prokurátor rozhodol a podal upozornenie prokurátora a stanovil lehotu 30 dní na rozhodnutie pre starostku. Pokiaľ nerozhodne, koná ďalej prokurátor. Zároveň v tejto veci podajte podnet aj na krajský stavebný úrad. Ten v našom prípade zase rieši našu sťažnosť na postup stavebného úradu. Rovnako ten vydá rozhodnutie s lehotou na splnenie - tu už však ak starostka nesplní lehotu, môže ísť trestné oznámenie na starostku na zneužitie právomoci verejného činiteľa.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
hotentot Pozri príspevok
Dobrý deň,
uvažujem kúpiť pozemok so záhradnou chatkou v záhradkárskej oblasti, v ktorej bývajú viacerí ľudia už natrvalo. Na stavebnom úrade mi povedali, že tam možno stavať, ale len stavbu s určitým rozmerom pôdorysu (tuším 5x6m ???)
V tomto článku http://drotovan.blog.sme.sk/c/273308...-a-rychlo.html
sa zas píše, že také obmedzenie už nejestvuje. Tak ako je to vlastne?
Vďaka za odpoveď.

Stavebný úrad môže mať pravdu.
Aj v článku majúpravdu.
__________________

U oboch treba ešte veci - info doplniť o ďalšie a potom sa dá povedať, či sa to aplikovať na konkrétnu situáciu .

Napr. Stavebný úrad má pravdu, ak je pre dané územie vydané územné rozhodnutie, ktoré reguluje výstavbu v celej chatovej osade. Tu môžu byť obmedzenia, ktoré stavebný úrad uvádza (veľkosť stavby). Inak nie je možné, aby stavebný úrad (ak nie sú iné regulatívy - územný plán zóny a pod.) reguloval veľkosť stavby.

Obmedzujúca je aj veľkosť pozemku.


K tomu článku :
Definícia chatky, chaty a pod. síce v právnych predpisoch absentuje, ale obec má aj iné možnosti regulovania výstavby. Bola tam spomenutá možnosť cez územný plán.

Ja som uviedol tú, že pre dané územie môže byť vydané územné rozhodnutie - teda aj reguly.

Poznámka : Ak niekomu povolím chatku, bez vody a pod. tak nemôže odo mňa do budúcna chcieť, aby som mu robil prípojku vody, kanalizácie, novú cestu a pod.
Jednoducho má to aj skolaudované ako chatu a tak to je. Ak to užíva ako RD, tak to má aj svoje negatíva.


takže pravda je uprostred a vždy treba mať viac info, aby sa dalo odborne zareagovať.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Zamilion Pozri príspevok
STAROSTKA obce odmieta podpísať kolaudačné rozhodnutie.
Dobrý deň,
starostka istej obce nám odmietla podpísať kolaudačné rozhodnutie z dôvodu, že vie o našom osobnom prepojení na prednostu istého mestského úradu, ktorý jej obci v rámci spoločnej obecnej úradovne niečo prisľúbil a teraz to odmieta splniť a starostka po nás chce, aby sme jej to u toho prednostu vybavili, že potom nám kolaudačné podpíše.
Pracovník stavebného úradu nám nachystal kolaudačné rozhodnutie na našu stavbu už v marci tohto roku.
Ako máme postupovať voči starostke, aby sme ju prinútili podpísať kolaudačné rozhodnutie? Už sme jej zaslali písomnú výzvu s uvedením, že z jej strany sa jedná okrem iného aj o zneužitie právomoci verejného činiteľa. A máme nachystanú sťažnosť na Krajský stavebný úrad. Existuje ešte nejaký právny krok, ktorý by sme mohli urobiť? Ide nám o to, aby kolaudačné rozhodnutie bolo podpísané čo najskôr a nechceme sa roky ťahať po súdoch a iných inštitúciách.
ďakujem.
Už jedna vec je spomenutá - príslušný krajský stavebný úrad

- druhá možnosť - prokuratúra (nečinnosť stavebného úradu)

- tretia možnosť - polícia (zneužitie právomoci ver. činiteľa, ale to nie je moja parketa či to napĺňa skutok)


CIMOM
0 0
atrej99 atrej99

atrej99 je offline (nepripojený) atrej99

CIMOM Pozri príspevok
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Dobrý deň
bývam v bytovom dome kde si 4 bytové jednotky...postavená v r.1959
aj napriek uvedenému veku bytovky len ja jediný mám záujem o zateplenie...
je možne vykonať len čiastočne zateplenie?môjo bytu
potrebujem stavebné povolenie?
voči obecnému úrady mám len oznamovaciu povinnosť alebo aj ich mám žiadať o povolenie?
podpisy od susedou mám...
0 0
zavrska zavrska

zavrska je offline (nepripojený) zavrska

potrebovala by som radu.je povinny obecny urad ktory vydal stav.povolenie zabezpečit inž.siete ako napríklad privod obecnej vody na hranicu mojho pozemku.dakujem
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

nie nie je povinný
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

dobrocani Pozri príspevok
Potreboval by som radu.
Rekonštruujem starší rodinný dom, ktorý je postavený na hranici pozemku a jeho strecha presahuje nad susedný pozemok cca 40cm. Keďže je strecha v dezolátnom stave musím ju celú vymeniť. Presah strechy chcem zväčšiť(ochrana nosného múra) a mám na to aj predbežný súhlas suseda. Moja otázka znie, aký môže byť maximálny presah strechy nad susedov pozemok, aby postačoval súhlas suseda a od akého presahu musí byť vložené bremeno z presahu na list vlastníctva susedovho pozemku(tomu sa chcem vyhnúť). stavebný úrad mi totiž bez vecného bremena nechce vydať stavebné povolenie, aj keď tak v posledných rokoch urobil vo viacerých iných prípadoch.
Za rady vopred dakujem
Strecha nesmie presahovať na susedný pozemok. Ani milimeter.
Ak sa tak stalo, musí tam byť vecné bremeno. Ak nie je, sú dve možnosti:
1. presah je načierno, sused sa môže dovolávať práva na súde. Obrali ste ho o tých 40cm.
2. Presah je legálny, ale v starých mapách (ešte z dôb Márie-Terézie) sa to nezakresľovalo, preto je možné, že tých 40 cm je legálne vašich, nie suseda. Zvislica žľabu je potom hranica. Potom aj z druhej strany Vášho pozemku je 40 cm druhého suseda, ktorému tam tiež presahuje strecha.

častý problém, často sa rieši až súdnou cestou medzi oboma susedmi, keď si jeden sused zväčší presah a zasiahne do susedovhopozemku.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
atrej99 Pozri príspevok
Dobrý deň
bývam v bytovom dome kde si 4 bytové jednotky...postavená v r.1959
aj napriek uvedenému veku bytovky len ja jediný mám záujem o zateplenie...

1. je možne vykonať len čiastočne zateplenie?môjo bytu
2. potrebujem stavebné povolenie?
3. voči obecnému úrady mám len oznamovaciu povinnosť alebo aj ich mám žiadať o povolenie?
podpisy od susedou mám...

1. Áno.
2. a 3. Záleží na stavebnom úrade. Malo by sa to ohlásiť ako stavebné úpravy. Stavebný úrad zaujme stanovisko - súhlas alebo odkáže vec na stavebné povolenie.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
NIE.

Určite NIE


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
deli. Pozri príspevok
Strecha nesmie presahovať na susedný pozemok. Ani milimeter.
Ak sa tak stalo, musí tam byť vecné bremeno. Ak nie je, sú dve možnosti:
1. presah je načierno, sused sa môže dovolávať práva na súde. Obrali ste ho o tých 40cm.
2. Presah je legálny, ale v starých mapách (ešte z dôb Márie-Terézie) sa to nezakresľovalo, preto je možné, že tých 40 cm je legálne vašich, nie suseda. Zvislica žľabu je potom hranica. Potom aj z druhej strany Vášho pozemku je 40 cm druhého suseda, ktorému tam tiež presahuje strecha.

častý problém, často sa rieši až súdnou cestou medzi oboma susedmi, keď si jeden sused zväčší presah a zasiahne do susedovhopozemku.

Nemôžem sa stotožniť s touto odpoveďou.

1. Strecha môže presahovať nad susedný pozemok, ak sa tak susedia dohodnú. K susednému pozemku treba doložiť doklad o inom práve podľa § 139 ods. 1 stavebného zákona.
2. Zriadenie vecného bremena je občianskoprávna vec, na ktorej sa suedia MôŽu dohodnúť, ale nemusia.
3. Strecha, ak je jesvujúca nemusí byť vždy na čierno. Stavba mohla byť tak povolená, len sa nevedelo o presahu. Existuje judikát súdu, ktorý pojednáva o tom, že takýto presah musí sused strpieť, dokonca sa môže takýto pozemok aj vydržať.
4. K tomu koho a aký je pozemok, kde je hranica a súšťanie zvyslice sa nevyjadrujem.

Číslo judikátu: 35/2003
link : http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/....asp?skupina=1

Koho to zaujíma odporúčam.

CIMOM
2 0
Krat* Krat*

Krat* je offline (nepripojený) Krat*

Chcem sa opitat alebo skôr poradiť máme doma sadrokartónové steny , a keď som išiel s balkónu kolenom som kúsok rohu odbil no nie že by som spravil dieru ale proste omietka odpadla nie je v nej diera, neviem ako sa to dá opraviť viem asi že tam pôjde omietka a asi strierka ? Mám len 14 rokov a keby že to uvidí otec tak ma asi zabije lebo dom má ledva 7 mesiacov za radu ďakujem.
Naposledy upravil Krat* : 25.06.12 at 05:46
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Krat* Pozri príspevok
Chcem sa opitat alebo skôr poradiť máme doma sadrokartónové steny , a keď som išiel s balkónu kolenom som kúsok rohu odbil no nie že by som spravil dieru ale proste omietka odpadla nie je v nej diera, neviem ako sa to dá opraviť viem asi že tam pôjde omietka a asi strierka ? Mám len 14 rokov a keby že to uvidí otec tak ma asi zabije lebo dom má ledva 7 mesiacov za radu ďakujem.
Perefektná úprimnosť.

Tak tu úprimnosť dotiahni do dokonalosti.

Vieš čím ???

Jednoducho sa priznaj, lebo možno spravíš ešte väčšiu škodu ako je.

Za kúsok steny nikdo nikoho nezabil.

CIMOM
0 0
verads verads

verads je offline (nepripojený) verads

Dobry den , mám stary dom a chcela by som si na pozemku postavit letnu kuchynku, počula som, že ked niekto chce postavit do 25m2 stavbu , akože je to drobná stavba , v mojom prípade letná kuchynka , ale vraj nesmu byt základy nesmie tam byt elektrina voda ani plyn je to možné? čiže bez inžinierkych sieti. Ja mám na pozemku vodu aj elektrinu, a nemohla by som ju napojit na letnu kuchynku ? to mi nejak nesedi. A kebyže chcem väčšie postavit tak od koho alebo kde si mám vybavit stavebne povolenie a kolko to asi stoji v trnavskom kraji presnejšie v okrese Galanta a projekt napr, na dve miestnosti 5x5 kolko by to asi stalo , Dakujem
0 0
ventuska ventuska

ventuska je offline (nepripojený) ventuska

Na ovocne stromy netreba suhlas
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať