Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Téma je uzavretá.
Severin Tejkovsky Severin Tejkovsky
Dobrý večer. Poprosil by som Vás o radu.

Budem kupovať byt, ktorý je pôvodom dvojizbový. Byt prešiel rekonštrukciou na trojizbový - bola pridaná v jednej izbe priečka(ostatné priečky ostali bez zmeny). Táto zmena bola riešená bez stavebného povolenia.

Aké hrozby z tohoto vyplývajú pre mňa ako kupujúceho ( v kúpnej zmluve je byt uvedený ako dvojizbový). Je možné dodatočne povolenie vybaviť?

Ďakujem za info
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

wagner Pozri príspevok
Stavebný zákon presne vymedzuje drobné stavby:
(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Pokiaľ Tebou citované drobné stavby splňajú podmienku, že je to k hlavnej stavbe, tak sú to drobné stavby. Náčrtok robíš na každú stavbu zvlášť, teda každá stavba osobitne je drobná stavba.
Problém je takýto: úradníčka stavebného úradu požaduje stavebné povolenie na bazén menší ako 25m2 aj na altánok menší ako 25m2, napriek tomu, že postačuje len ohlásenie. Zdôvodňuje to tým, že geodet oba objekty zameral a sú vložené a zakreslené na katastri, zatiaľ ako "orná pôda". Čo jej povedať, keďže požaduje niečo protiprávne?
0 0
werth2d werth2d

werth2d je offline (nepripojený) werth2d

Deň by mal mať minimálne 48 hodín, aby som stihol aspoň časť toho, čo mám naplánované! ...viac
Severin Tejkovsky Pozri príspevok
Dobrý večer. Poprosil by som Vás o radu.

Budem kupovať byt, ktorý je pôvodom dvojizbový. Byt prešiel rekonštrukciou na trojizbový - bola pridaná v jednej izbe priečka(ostatné priečky ostali bez zmeny). Táto zmena bola riešená bez stavebného povolenia.

Aké hrozby z tohoto vyplývajú pre mňa ako kupujúceho ( v kúpnej zmluve je byt uvedený ako dvojizbový). Je možné dodatočne povolenie vybaviť?

Ďakujem za info
Ideálne by bolo, keby to zlegalizuje doterajší vlastník. Čiže vybavý dodatočné SP, pravdepodobne zaplatí symbolickú pokutu, nahlási u správcu bytového domu a všetko možné s tým súvisiace. Respektíve, to isté môžeš urobiť ty po kúpe, ale zbytočne by si platil za povolenie za niekoho iného. Ak je kúpa realizovaná cez hypotéku, môže to byť problém pre znalca.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

deli. Pozri príspevok
Problém je takýto: úradníčka stavebného úradu požaduje stavebné povolenie na bazén menší ako 25m2 aj na altánok menší ako 25m2, napriek tomu, že postačuje len ohlásenie. Zdôvodňuje to tým, že geodet oba objekty zameral a sú vložené a zakreslené na katastri, zatiaľ ako "orná pôda". Čo jej povedať, keďže požaduje niečo protiprávne?
Obec má právo určiť, že na drobnú stavbu bude potrebné stavebné povolenie: Ale už neviem či to hovorí zákon o správnom konaní, alebo vyhláška k stavebnému zákonu. Kedysi som aj ja rozhodla o tom, že vlastník si musel vybaviť stavebné povolenie na oplotenie. Myslím si, že by si mal požiadať o vyňatie z pôdneho fondu,alebo potrebuješ zmenu ornej pôdy na inú formu pôdy (napr. dvor) lebo bez toho Ti stavebné povolenie nevydajú. Na ornej pôde nemôžeš stavať. Asi v tomto je celý problém. Inak ak sa dobre pamätám, za takéto stavebné povolenie sa vtedy neplatilo, dnes neviem, nemám čas študovať zaákony.
1 0
zebricka zebricka

zebricka je offline (nepripojený) zebricka

Dobry vecer, mam otazku:
Asi tri roky dozadu manzela oslovili susedia, ci mozu stavat na hranici, manzel sa neporadil, podpisal... susedia dom postavili s presahom strechy asi jeden meter na nas pozemok... manzel ziadal odstranenie stavu v case stavby, vraj ked on bude potrebovat stavat, tak zmenia typ strechy :-O.... nebyvame tam, nie sme tam casto, nemali sme moznost sledovat stav neustale.... dom je uz aj skolaudovany, zapisany na LV, strecha nezmenena, ake mame moznosti dany stav zmenit? /ano, chyba sa stala aj na nasej strane, ze sme vobec suhlasili so stavbou na hranici, detto, ze sme nenapadli vec pocas stavebneho konania/... a mame vobec pravo tam tu strechu nemat, ked sme suhlasili so stavbou na hranici, je moznost, ze pri tom podpise mohlo byt uvedene aj nieco take, ze tam ten presah bude?..... dakujem za odpoved....
0 0
vlado 33 vlado 33

vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

Prosím o radu: Sused ide stavať dom ktorý je vzdialený od môjho oplotenia 7 m. Bude mať na vrchnom poschodí okná zo spálne ktoré smerujú na môj pozemok. Otázka je to v súlade zo zákonom? Určite tu také niečo je ale potrebujem to vedieť do zajtra rána a neviem to nejako nájsť.
0 1
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Neporušuje nič. Od hranice tvojho pozemku je dostatočne vzdialený. Niečo si preštuduj tu: http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...ky-a-odpovede/ a tu: http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/stavebny-zakon/ a http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/...anice-pozemku/
Ale pokiaľ má stavebné povolenie a v projekte tie okná sú - nič neporušuje.
1 0
vlado 33 vlado 33

vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

Ďakujem to som potreboval vedieť.
0 0
severko severko

severko je offline (nepripojený) severko

Dobrý deň. Nemáte niekto vedomosť, či treba na postavenie kríža so sochou Krista vo výške asi tri metre na pozemku vo vlastníctve štátu stavebné povolenie alebo povolenia obecného úradu pre drobnú stavbu?
Ďakujem.
0 0
MrSpok MrSpok

MrSpok je offline (nepripojený) MrSpok

Zdravím CIMOM ,je tu toho veľa, ak sa to už preberalo prosím prilepť sem odkaz...
Ide o to že máme ornú pôdu v extraviláne obce ktorá má 350 obyvateľov a teda nemá územné plánovanie, chceme si ho ohradiť a umiestniť naň mobilný sklad s rozmerom 4x12m, ešte neviem či bude mať vlastný podvozok alebo bude len tak položený, každopádne pôjde o mobilný objekt (teda ide o krátkodobé prenosné zariadenie - podľa §56c) takže sa nejedná o stavbu v zmysle SZ §43 pretože nebude pevne spojený so zemou a ani nebude pripojený na IS pretože žiadne sa v okolí nenachádzajú. Keďže je miesto na ktorom chcem objekt postaviť v miernom sklone budem potrebovať vyrovnať plochu čo bude v najhlbšom mieste cca 25-30cm a plošne to bude 5x15m a ornicu z toho miesta zúžitkujem v inej časti pozemku – a keby sa to zatrávnilo tak by to nebolo ani vidieť, tým pádom to nijak nemení vzhľad prostredia alebo odtokové pomery - SZ §71. Z toho všetkého mi vychádza že na stavebný úrad alebo na obecný zahlásim že si idem ohradiť/oplotiť svoj pozemok a umiestniť mobilný objekt, priložím nákres, a nemal by byť žiaden problém, alebo sa mýlim?!


§ 56
Stavebné povolenie ani ohlásenie sa nevyžaduje
c) pri krátkodobých prenosných zariadeniach, ako sú predajné stánky, konštrukcie a zariadenia na slávnostnú výzdobu a osvetlenie budov,

§ 43
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie
a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.

§ 71
(1) Povolenie stavebného úradu vyžadujú, pokiaľ na to nie sú príslušné podľa osobitných predpisov iné orgány,
a) terénne úpravy, ktorými sa podstatne mení vzhľad prostredia alebo odtokové pomery,
Naposledy upravil MrSpok : 12.10.12 at 09:51 Dôvod: oprava textu
0 0
Rosch Rosch

Rosch je offline (nepripojený) Rosch

Dobrý večer.

Dovoľte mi poprosiť Vás o radu. Máme RD tesne pred dokončením - stavať sme začali na základe vydaného stavebného povolenia. V priebehu výstavby sme celú stavbu dispozične, rozmerovo a celkovou zastavanou plochou zmenili. Nezasiahli sme do užívateľských práv na susedných pozemkoch a ani sme nenarušili žiadny verejný záujem. Máme vyjadrenia inštitúcií (ktoré sa nám vyjadrovali aj na začiatku v stavebnom konaní pred vydaním stavebného povolenia...), že namajú námietky voči našej stavbe.
Teraz nám ide o to, či nahlásiť zmenu stavby pred jej dokončením a spojiť to v jednom konaní s kolaudačným konaním, alebo je potrebné zažiadať o dodatočné stavebné povolenie s kolaudačným konaním a spojiť to do jedného konania.

Poraďte prosím.
0 0
83gene 83gene

83gene je offline (nepripojený) 83gene

Dobry den,
sme firma, ktora sa chysta rekonstruovat budovu, ktoru nevlastnime ale platime najom. Stavebne povolenie ma firma, ktora budovu vlastni. My od nej mame suhlas na rekonstrukciu na nase naklady, kedze ona na to financie nema. otazka znie, ci moze nasa firma uskutocnit rekonstrukciu bez obav ak je stavebne povolenie na inu firmu, pripadne bolo by to v sulade so zakonom ak by sme stavebne povolenie odkupili po dokonceni? Da sa to?
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

urobte zmluvu že rekonštrukciu vykonávate pre firmu XY
0 0
83gene 83gene

83gene je offline (nepripojený) 83gene

My takuto zmluvu mame uzavretu s nasim dodavatelom. Mozeme teda mat este jednu pricom budeme vystupovat my ako dodavatel?
0 0
thomasko1 thomasko1

thomasko1 je offline (nepripojený) thomasko1

Dobrý deň. Na prenajatom pozemku chcem umiestniť unimobunku, bude sa v nej vykonávať predajná činnosť (služby). Zarazili ma na stavebnom úrade, kde na to chcú stavebné povolenie (údajne kvôli pripojeniu na elektrinu) a poplatok za jeho vydanie 1000€. Je toto pravda??????
0 0
suzana83 suzana83

suzana83 je offline (nepripojený) suzana83

dobrý deň,

radi by sme s manželom uskutočnili rekonštrukcii podkrovia v rodičovskom dome, pričom LV je na rodičov. ako postupovať pri získaní SP? je potrebná zmluva alebo vyhlásenie, ktorým nám dávajú súhlas o povolení?Ďakujem za odpoveď
0 0
EvaB. EvaB.

EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac
Ohlásenie drobnej stavby - stavba oplotenia pozemku podaná 27. 9. 2012 - dokedy sa musí vyjadriť stavebná komisia obce? Čo ak nebolo ohlásenie drobnej stavby podané kompletne - chýba im tam nejaký doklad, potrebujú upresnenie a pod. - mali by sa ozvať?
Ďakujem.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

EvaB. Pozri príspevok
Ohlásenie drobnej stavby - stavba oplotenia pozemku podaná 27. 9. 2012 - dokedy sa musí vyjadriť stavebná komisia obce? Čo ak nebolo ohlásenie drobnej stavby podané kompletne - chýba im tam nejaký doklad, potrebujú upresnenie a pod. - mali by sa ozvať?
Ďakujem.
Prosím Ťa, to na akom laze bývaš? Stavebná komisia vybavuje drobné stavby? Veď drobné stavby patria na vybavenie zamestnancovi obce a pokiaľ ten má pochybnosti, tak si to má ísť pozrieť. Neviem či to bolo poslané poštou, alebo osobne, ale ja som to vždy zaniesla osobne. Za príslušnou pracovníčkou s tým, že pozri si, či Ti tam niečo nechýba. A keďže ma poznajú, tak sa iba zasmiali, zapísali do pošty a bolo vybavené. Keď to nebolo doručené naspäť do 30 dní, nabehla som tam a pýtala som si stanovisko k žiadosti o drobnej stavbe s tým, že už uplynulko 30 dní. Samozrejme nebolo hotové, sadla som si tam a čakala, pokiaľ ho vyrobia. A to šofér naháňal starostu po dedine aby to podpísal. Neodišla by som odtiaľ, ani keby ma chceli vyhodiť. To by bolo ich posledné. Od vtedy vedia kedy je 30 deň a je to doručené, alebo pripravené. Ale také vymoženosti ako ja nemá veľa ľudí.
Na to musíš mať jednoducho prirodzenú autoritu a skúsenosti.
0 0
Wes Wes

Wes je offline (nepripojený) Wes

Zdravím poraďakov,

keďže sme sa pustili do "behu" za tzv. stavebným povolením potreboval by som radu.
Je možné vybaviť stavebné povolenie, aj keď zatiaľ nie je elektrická prípojka pri pozemku? Jedna sa o to, že v obci ma byť riešená nová trafostanica pre pripojenie novej ulice, avšak do dnešného dňa elektrárne čakajú na projekt od obci.

Ako vybaviť v takomto prípade stavebné povolenie?
Je možné uviesť, že stavba bude pripojená na elektrocentrálu a pred dokončením sa uvedie zmena?
Projekt domu je katalógový. Máme súhlasne stanovisko so zmenou od firmy, ktorá projekt predáva.
Stačí tento súhlas alebo je potrebné ešte nejaké vyjadrenie od elektrárni?

Ako postupovať?

Ďakujem.
0 0
EvaB. EvaB.

EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac
wagner Pozri príspevok
Prosím Ťa, to na akom laze bývaš? Stavebná komisia vybavuje drobné stavby? Veď drobné stavby patria na vybavenie zamestnancovi obce a pokiaľ ten má pochybnosti, tak si to má ísť pozrieť. Neviem či to bolo poslané poštou, alebo osobne, ale ja som to vždy zaniesla osobne. Za príslušnou pracovníčkou s tým, že pozri si, či Ti tam niečo nechýba. A keďže ma poznajú, tak sa iba zasmiali, zapísali do pošty a bolo vybavené. Keď to nebolo doručené naspäť do 30 dní, nabehla som tam a pýtala som si stanovisko k žiadosti o drobnej stavbe s tým, že už uplynulko 30 dní. Samozrejme nebolo hotové, sadla som si tam a čakala, pokiaľ ho vyrobia. A to šofér naháňal starostu po dedine aby to podpísal. Neodišla by som odtiaľ, ani keby ma chceli vyhodiť. To by bolo ich posledné. Od vtedy vedia kedy je 30 deň a je to doručené, alebo pripravené. Ale také vymoženosti ako ja nemá veľa ľudí.
Na to musíš mať jednoducho prirodzenú autoritu a skúsenosti.

Bývam v dedine, aj keď nie priamo, ale medzi dvoma dolinami k nej patriacimi. Okrem elektriky tu nemáme žiadne siete. Ani po nich netúžim, len zjazdná cesta nám chýba, lebo dostať sa sem autom najmä v zime býva problém. Usadlosť patrí mojej rodine presne 100 rokov a za ten čas obec dokázala akurát vystavovať platobné výmery na dane.
Ale k veci: Ohlásenie som zaniesla osobne. Pracovníčke sa pri preberaní nepáčili listy vlastníctva, podala som to len s obyčajnými kópiami staršieho dáta. Chcela originály alebo ich overené kópie a nie staršie ako tri mesiace. Viem, že v iných obciach a hlavne mestách stačí dokladovať vlastníctvo akýmkoľvek výpisom. To čo platilo včera už dnes nemusí platiť - môžem mať LV spred mesiaca, ale už môžem mať aj predané. Očakávam asi veľa od pracovníčky, ktorá dokázala v povolení na samostatne hospodáriaceho roľníka v oblasti vinohradníctva a vinárstva napísať ako hlavnú činnosť automatizované spracovanie dát.
Takže s čím tam mám nabehnúť? Kde nájdem lehoty?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať