Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Snoophy Pozri príspevok
V jednoduchosti otázka:
Môžem si vybaviť vyjadrenie od T-Comu k stavebnému a buraciemu povoleniu ked pozemok nieje ešte môj (je na prepise na katastri).
Teda vyjadrenie bude pýtať predajca ale stavebné budem vybavovať už ja.

Alebo mám počkať na LV? Na katastri povedali že je to už v pojednávaní ale ako dlho im to ešte potrvá... o pár dní to budú 2 mesiace.
Vybavovať na seba. Veď keď je už podpísaná zmluva, tak prepis na katastri je len proces.
Právo máte na základe zmluvy + máte ďalší doklad o potvrdení návrhu na vklad.


CIMOM
0 0
tomas424 tomas424

tomas424 je offline (nepripojený) tomas424

Zdravim,

zaujimala by ma jedna vec. Je mozne postavenie billboardu na ornej pode? parcela, na ktorej chcem billboard postavit ma cez 4.000 m2, takze by asi nebolo vhodne ju celu skusat preklasifikovat na stavebny pozemok ak by to bolo nutne. Resp. da sa preklasifikovat len cast parcely? Velmi pekne dakujem.
0 0
tomas424 tomas424

tomas424 je offline (nepripojený) tomas424

Dobry den,

poprosil by som o jednu radu. Chcel by som postavit billboard na ornej pode. Je to mozne alebo ju je treba najskor preklasifikovat na stavebny pozemok. parcela ma rozlohu cez 4.000 m2, ak by to bolo teda nutne, je mozno vynat len urcitu cast a tu preklasifikovat?
Dakujem za odpoved.
0 0
dankylka dankylka

dankylka je offline (nepripojený) dankylka

Dobrý deň, spolu so stavbou RD by sme chceli stavať aj kôlňu a prístrešok pre auto.
Jedna strana RD bude vzdialená od susedného pozemku 3,5m a práve do tohoto priestoru by sme chceli postaviť prístrešok (8x3m) a kôlňu (7x3m), takže by boli vzdialené od susedného pozemku 0,5m. Zastrešenie prístrešku aj kôlne bude riešené predĺžením strechy RD, kôlňa bude jednou stenou pristavená k RD, ale bude mať samostatný vchod zo záhrady, nebude prevádzkovo spojená s RD.
Pôvodne som uvažovala, že kôlňa aj prístrešok sa budú považovať za drobné stavby a môžu byť umiestnené 0,5m od hranice pozemku. Na SÚ mi povedali, že musím dodržať vzdialenosť 2m od susedného pozemku, pretože prístrešok aj kôlňa sa v tomto prípade považujú za súčasť RD. Úradníčka argumentovala tým, že budú mať spoločnú strechu s RD, ale keď nad tým tak rozmýšľam, tak tu možno ide aj o to, že na pozemku ešte nič nie je postavené a teda ten náš prístrešok a kôlnička nesplnia podmienku, že musia mať doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (tá vlastne ešte nie je postavená)? Moja otázka znie, či je to tak, jako tvrdí SÚ? Ak áno, budeme musieť so stavbou prístrešku aj kôlne počkať až po kolaudácii RD a potom to budeme riešiť ohlásením drobnej stavby. Nebolo by možné ohlásiť drobnú stavbu, ak je napríklad postavená ešte len hrubá stavba RD?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

tomas424 Pozri príspevok
Dobry den,

poprosil by som o jednu radu. Chcel by som postavit billboard na ornej pode. Je to mozne alebo ju je treba najskor preklasifikovat na stavebny pozemok. parcela ma rozlohu cez 4.000 m2, ak by to bolo teda nutne, je mozno vynat len urcitu cast a tu preklasifikovat?
Dakujem za odpoved.
Dá sa preklasifikovať tá časť parcely, na ktorú si dáš spraviť GP a táto časť bude zapísaná do KN ako stavebný pozemok.
2 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

dankylka Pozri príspevok
Dobrý deň, spolu so stavbou RD by sme chceli stavať aj kôlňu a prístrešok pre auto.
Jedna strana RD bude vzdialená od susedného pozemku 3,5m a práve do tohoto priestoru by sme chceli postaviť prístrešok (8x3m) a kôlňu (7x3m), takže by boli vzdialené od susedného pozemku 0,5m. Zastrešenie prístrešku aj kôlne bude riešené predĺžením strechy RD, kôlňa bude jednou stenou pristavená k RD, ale bude mať samostatný vchod zo záhrady, nebude prevádzkovo spojená s RD.
Pôvodne som uvažovala, že kôlňa aj prístrešok sa budú považovať za drobné stavby a môžu byť umiestnené 0,5m od hranice pozemku. Na SÚ mi povedali, že musím dodržať vzdialenosť 2m od susedného pozemku, pretože prístrešok aj kôlňa sa v tomto prípade považujú za súčasť RD. Úradníčka argumentovala tým, že budú mať spoločnú strechu s RD, ale keď nad tým tak rozmýšľam, tak tu možno ide aj o to, že na pozemku ešte nič nie je postavené a teda ten náš prístrešok a kôlnička nesplnia podmienku, že musia mať doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (tá vlastne ešte nie je postavená)? Moja otázka znie, či je to tak, jako tvrdí SÚ? Ak áno, budeme musieť so stavbou prístrešku aj kôlne počkať až po kolaudácii RD a potom to budeme riešiť ohlásením drobnej stavby. Nebolo by možné ohlásiť drobnú stavbu, ak je napríklad postavená ešte len hrubá stavba RD?
Na stavebnom úrade majú pravdu, pokiaľ strecha RD bude prekrývať kôlňu, tak musíš dodržať vzdialenosť 2m. Drobná stavba nesmie byť spojená s hlavnou stavbou, vtedy to bude vždy prístavba na ktorú treba SP a dodržať odstup od suseda 2m
2 0
dankylka dankylka

dankylka je offline (nepripojený) dankylka

Na stavebnom úrade majú pravdu, pokiaľ strecha RD bude prekrývať kôlňu, tak musíš dodržať vzdialenosť 2m. Drobná stavba nesmie byť spojená s hlavnou stavbou, vtedy to bude vždy prístavba na ktorú treba SP a dodržať odstup od suseda 2m


Vychádzam z § 139b SZ:
(5) Zmeny dokončených stavieb sú

a) nadstavby, ktorými sa stavby zvyšujú,
b) prístavby, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou,
c) stavebné úpravy, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavby.

Kôlňa nebude prevádzkovo spojená s RD, nemožno ju teda považovať za prístavbu, hoci stavbu pôdorysne rozširuje. V prípade prístrešku neviem určiť, kam ho zaradiť.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

chcem sa spýtať, môže sused bez môjho vedomia vkročiť na môj pozemok aj keď nie je z jeho strany ohradený ( povinnosť ohradenia má on z tej strany), a presne cez miesto, kde máme vedené siete ( hlavný prívod el.energie, plyn, kanalizácia ), vodovodná šachta, kanal. šachta - môže tade behať s fúrikom plným betónu, prenášať ťažké betónové stĺpy na plot, ktorý momentálne robí? Ešte poznamenám, že on si najskôr urobil chodníky s dlažbou a teraz má zo svojej strany minimálny prístup.
A bez nášho súhlasu chodia cez náš pozemok všetci jeho brigádnici, stúpajú po šachtách, prípojkách ...., zostáva po nich more cigaretových ohorkov, udupaná tráva ...
Naposledy upravil janaGT : 12.04.10 at 12:20
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

janaGT Pozri príspevok
chcem sa spýtať, môže sused bez môjho vedomia vkročiť na môj pozemok aj keď nie je z jeho strany ohradený ( povinnosť ohradenia má on z tej strany), a presne cez miesto, kde máme vedené siete ( hlavný prívod el.energie, plyn, kanalizácia ), vodovodná šachta, kanal. šachta - môže tade behať s fúrikom plným betónu, prenášať ťažké betónové stĺpy na plot, ktorý momentálne robí? Ešte poznamenám, že on si najskôr urobil chodníky s dlažbou a teraz má zo svojej strany minimálny prístup.
A bez nášho súhlasu chodia cez náš pozemok všetci jeho brigádnici, stúpajú po šachtách, prípojkách ...., zostáva po nich more cigaretových ohorkov, udupaná tráva ...
Vstúpiť na Tvoj pozemok môže iba s Tvojim súhlasom. Jednoducho ich nepusti - natiahni tam pichľavý drôt. Neviem ale ktorý zákon hovorí, že si to oplotenie musí postaviť on. Ja mám oplotenie zo štyroch strán, tiež som chcela mať pokoj a nikto sa oplocovať jednoducho nechystal. Čo neurobíš pre pokoj v duši.Inak vyhláška k stavebnému zákonu upravuje oplotenie nasledovne:

§ 12
Oplotenie pozemku

(1) Pozemok zastavaný stavbou musí byť oplotený, ak

a) stavba môže pôsobiť nepriaznivo na životné prostredie,
b) treba zamedziť voľný pohyb osôb alebo zvierat,
c) stavbu treba chrániť pred okolitými vplyvmi,
d) stavbu treba chrániť pred vstupom neoprávnenej osoby.

(2) Oplotenie nesmie

a) svojím rozsahom, tvarom a použitým materiálom narušiť charakter stavby na oplocovanom pozemku a v jeho okolí,
b) zasahovať do rozhľadového poľa pripojenia stavby na pozemnú komunikáciu,
c) ohrozovať bezpečnosť účastníkov cestnej premávky a iných osôb.

(3) Stavebný pozemok pozdĺž verejnej cesty, ulice alebo námestia, športoviska a ihriska, kempingu a rekreačného priestoru, skladiska a odstavnej plochy, násypu a výkopu musí byť oplotený, ak to vyžaduje bezpečnosť osôb a poriadok.
2 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

wagner Pozri príspevok
Vstúpiť na Tvoj pozemok môže iba s Tvojim súhlasom. Jednoducho ich nepusti - natiahni tam pichľavý drôt. Neviem ale ktorý zákon hovorí, že si to oplotenie musí postaviť on. Ja mám oplotenie zo štyroch strán, tiež som chcela mať pokoj a nikto sa oplocovať jednoducho nechystal. Čo neurobíš pre pokoj v duši.Inak vyhláška k stavebnému zákonu upravuje oplotenie nasledovne:

§ 12
Oplotenie pozemku

(1) Pozemok zastavaný stavbou musí byť oplotený, ak

a) stavba môže pôsobiť nepriaznivo na životné prostredie,
b) treba zamedziť voľný pohyb osôb alebo zvierat,
c) stavbu treba chrániť pred okolitými vplyvmi,
d) stavbu treba chrániť pred vstupom neoprávnenej osoby.

(2) Oplotenie nesmie

a) svojím rozsahom, tvarom a použitým materiálom narušiť charakter stavby na oplocovanom pozemku a v jeho okolí,
b) zasahovať do rozhľadového poľa pripojenia stavby na pozemnú komunikáciu,
c) ohrozovať bezpečnosť účastníkov cestnej premávky a iných osôb.

(3) Stavebný pozemok pozdĺž verejnej cesty, ulice alebo námestia, športoviska a ihriska, kempingu a rekreačného priestoru, skladiska a odstavnej plochy, násypu a výkopu musí byť oplotený, ak to vyžaduje bezpečnosť osôb a poriadok.
mne ide teraz hlavne o to, aby mi náhodou nepoškodil prípojky a šachty, ako sa mám a môžem brániť?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

janaGT Pozri príspevok
mne ide teraz hlavne o to, aby mi náhodou nepoškodil prípojky a šachty, ako sa mám a môžem brániť?
Na hranici pozemku si natiahni pichľavý drôt, čím si vymedzíš svoju nehnuteľnosť. Natiahni to aspoň v troch radoch a tým im zabrániš vstup na Tvoj pozemok. Nemáš momentálne iné riešenie, iba zabrániť vstupu na svoj pozemok. Ak ho prestrihnú, zavolaj policajtov že Ti poškodili oplotenie. Na to nepotrebuješ povolenie od úradu - pichneš koly a natiahneš drôt. To nie je stavba pevne spojená so zemou.
3 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
tomas424 Pozri príspevok
Zdravim,

1: Je mozne postavenie billboardu na ornej pode?
2. da sa preklasifikovat len cast parcely? Velmi pekne dakujem.
1. Áno
2. Uvedené je možné na základe územného plánu (ak to umožňuje).

CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 12.04.10 at 14:56
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
dankylka Pozri príspevok
Dobrý deň, spolu so stavbou RD by sme chceli stavať aj kôlňu a prístrešok pre auto.
Jedna strana RD bude vzdialená od susedného pozemku 3,5m a práve do tohoto priestoru by sme chceli postaviť prístrešok (8x3m) a kôlňu (7x3m), takže by boli vzdialené od susedného pozemku 0,5m. Zastrešenie prístrešku aj kôlne bude riešené predĺžením strechy RD, kôlňa bude jednou stenou pristavená k RD, ale bude mať samostatný vchod zo záhrady, nebude prevádzkovo spojená s RD.
Pôvodne som uvažovala, že kôlňa aj prístrešok sa budú považovať za drobné stavby a môžu byť umiestnené 0,5m od hranice pozemku. Na SÚ mi povedali, že musím dodržať vzdialenosť 2m od susedného pozemku, pretože prístrešok aj kôlňa sa v tomto prípade považujú za súčasť RD. Úradníčka argumentovala tým, že budú mať spoločnú strechu s RD, ale keď nad tým tak rozmýšľam, tak tu možno ide aj o to, že na pozemku ešte nič nie je postavené a teda ten náš prístrešok a kôlnička nesplnia podmienku, že musia mať doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (tá vlastne ešte nie je postavená)? Moja otázka znie, či je to tak, jako tvrdí SÚ? Ak áno, budeme musieť so stavbou prístrešku aj kôlne počkať až po kolaudácii RD a potom to budeme riešiť ohlásením drobnej stavby. Nebolo by možné ohlásiť drobnú stavbu, ak je napríklad postavená ešte len hrubá stavba RD?
Moja otázka znie, či je to tak, jako tvrdí SÚ?
Výňatok zo stavebného zákona
§ 139b


5. Zmeny dokončených stavieb sú

b) prístavby, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou,



Takže, ak stavby nie sú prevádzkovo spojené, nejedná sa o prístavbu. Taxatívne je uvedené, že musia byť splnené obe podmienky.

___________________________
Nebolo by možné ohlásiť drobnú stavbu, ak je napríklad postavená ešte len hrubá stavba RD?

S týmto som sa ešte nestretol, ele podľa mňa to neodporuje zákonu. V zákone je uvedené, že drobná stavby mimo iného tvorí doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe (§ 139b ods. 6 SZ). Hlavná stavba je daná. Pozemok je určený na zástavbu RD, teda nevidím v tom problém, aby sa nemohla povoliť drobná stavba. Zákon taxatívne neuvádza, že hlavná stavba musí byť už skolaudovaná.


CIMOM
1 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
janaGT Pozri príspevok
chcem sa spýtať, môže sused bez môjho vedomia vkročiť na môj pozemok aj keď nie je z jeho strany ohradený ( povinnosť ohradenia má on z tej strany), a presne cez miesto, kde máme vedené siete ( hlavný prívod el.energie, plyn, kanalizácia ), vodovodná šachta, kanal. šachta - môže tade behať s fúrikom plným betónu, prenášať ťažké betónové stĺpy na plot, ktorý momentálne robí? Ešte poznamenám, že on si najskôr urobil chodníky s dlažbou a teraz má zo svojej strany minimálny prístup.
A bez nášho súhlasu chodia cez náš pozemok všetci jeho brigádnici, stúpajú po šachtách, prípojkách ...., zostáva po nich more cigaretových ohorkov, udupaná tráva ...
To je čisto občiansko právna vec.
Samozrejme, že by nemal, ale .........

Mimochodom povinnosť robiť plot nie je nikde zakotvená, myslím tým to, že z ktorej strany. Každý si môže dokonca spraviť aj svoj.

CIMOM
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

CIMOM Pozri príspevok
To je čisto občiansko právna vec.
Samozrejme, že by nemal, ale .........

Mimochodom povinnosť robiť plot nie je nikde zakotvená, myslím tým to, že z ktorej strany. Každý si môže dokonca spraviť aj svoj.

CIMOM
sme ulica so 16 rodinnými domami, z toho 15 robili plot z pravej strany, len on jediný - náš sused plot neurobil.
Takže ak som správne pochopila, keď mu poviem, že si neželám, aby z našej strany a po mojom pozemku vozil betón a jeho brigádnici sa tam zdržiavali a robili bordel, musí to akceptovať?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
janaGT Pozri príspevok
sme ulica so 16 rodinnými domami, z toho 15 robili plot z pravej strany, len on jediný - náš sused plot neurobil.
Takže ak som správne pochopila, keď mu poviem, že si neželám, aby z našej strany a po mojom pozemku vozil betón a jeho brigádnici sa tam zdržiavali a robili bordel, musí to akceptovať?
Samozrejme.
Ak vniká na Váš pozemok, tak min. je to nejaký priestupok, napr. občianske spolunažívanie a pod.

CIMOM
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

CIMOM Pozri príspevok
Samozrejme.
Ak vniká na Váš pozemok, tak min. je to nejaký priestupok, napr. občianske spolunažívanie a pod.

CIMOM
a na aký zákon a paragraf sa môžem odvolať?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
janaGT Pozri príspevok
a na aký zákon a paragraf sa môžem odvolať?
Podnet na políciu. Občan nemusí vedieť konkrétne porušenie zákona.

CIMOM
1 0
gabullka gabullka

gabullka je offline (nepripojený) gabullka

Dobrý deň.

Prosím súrne o radu.
Rada by som vedela, ako sa postupuje v situácii, že sused na vedľajšom pozemku chcel stavať, vzniesla som námietku počas stavebného konania a teraz sme sa dohodli, že s daným projektom súhlasím. Mala by som sa asi vyjadriť Stavebnému úradu a to písomne? Je nutné, aby to bolo potvrdené notárom? Alebo mám ísť osobne na Stavebný úrad?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
gabullka Pozri príspevok
Dobrý deň.

Prosím súrne o radu.
Rada by som vedela, ako sa postupuje v situácii, že sused na vedľajšom pozemku chcel stavať, vzniesla som námietku počas stavebného konania a teraz sme sa dohodli, že s daným projektom súhlasím. Mala by som sa asi vyjadriť Stavebnému úradu a to písomne? Je nutné, aby to bolo potvrdené notárom? Alebo mám ísť osobne na Stavebný úrad?
Nič sa nedeje.
Stavebný úrad aj tak musí rozhodnúť podľa právnych predpisov, takže Váš súhlas je irelevantný.
Ak chcete napraviť určité "susedské vzťahy" chodte na stavebný úrad a "ztiahnite" svoje námietky, resp. predložte písomné stanovisko, že na uplatnených námietkach netrváte a žiadate stavebný úrad aby o nich podľa § 66 ods. 1 stavebného zákona nerozhodoval. Nemusí to byť overené.

Mimochodom ak aj stiahnete námietky, ale umniestnenie stavby je v rozpore s práv. predpismy, stavebný úrad nemôže povoliť stavbu, bez ohľadu na uplatnené námietky, alebo neuplatnené alebo ztiahnuté.

CIMOM
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať