Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
VieraPopluharova Pozri príspevok
Vie mi niekto, prosim odporucit dobreho projektanta, za primeranu cenu? Potrebujem prerobit z volne stojacej garaze,spojenou s letnou kuchynou a hospodarskou budovou na prizemny maly domcek pre 2 osoby.
K tomu treba pridať aj lokalitu.


CIMOM
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Ide o Pezinok, moze byt i okolie, alebo Bratislava.
0 0
robertkozich robertkozich

robertkozich je offline (nepripojený) robertkozich

Dobry den,kupujem pozemok 9,5m x 28m.je to v zastavbe mädzi uz stojacimi domami.kazdy dom je na hranici pozemku suseda.Moze sa stav ze sused mi nepovoli takto stavat?akosa to da riesit,mam ist najprv za nim a spytat sa alebo existuje nejaka vynimka nakolko je to uzky pozemok,pred tym tam stal stary dom ktory bol na hranici pozemku suseda.dakujem za odpoved.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
robertkozich Pozri príspevok
Dobry den,kupujem pozemok 9,5m x 28m.je to v zastavbe mädzi uz stojacimi domami.kazdy dom je na hranici pozemku suseda.Moze sa stav ze sused mi nepovoli takto stavat?akosa to da riesit,mam ist najprv za nim a spytat sa alebo existuje nejaka vynimka nakolko je to uzky pozemok,pred tym tam stal stary dom ktory bol na hranici pozemku suseda.dakujem za odpoved.
Všetko záleží od umiestnenia okien na susedných stavbách.

O vzdialenostiach medzi RD a aj o výnimke pri umiestnení stavby pojednáva § 6 vyhl. 532/2002 Z.z.

Od suseda podľa zákona netreba súhlas. Informovať ho niečo iné. K tomu dodám link : http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html


CIMOM
0 0
moky03 moky03

moky03 je offline (nepripojený) moky03

[QUOTE=CIMOM;1012947]KOLAUDÁCIA STAVBY :

Návrh sa podáva podľa 79 ods. 2 stavebného zákona (50/1976 Zb.)
V § 17 a 18 vyhl. č. 453/2000 Z.z. je uvedené, čo sa má obsahovať návrh a čo sa má pripraviť ku konaniu

Doklady ku kolaudácii RD (požije sa primerane podľa jednotlivej stavby) :

1. Doklady uvedené v stavebnom povolení
2. Doklad o likvidácii stavebného odpadu
3. Revízne správy elektro, plyn,
4. Revízna správa elektro, plyn - prípojky
5. Doklady o tlakových skúškach vnútorných rozvodov vody, kúrenia
6. Doklad o vodo nepriepustnosti žumpy (certifikát žumpy)
7. Geometrický plán zamerania stavby
8. Doklady o vlastnostiach použitých materiálov (certifikáty a pod.)
9. Na ústne konanie sa pripraví PD overená v stavebnom konaní
10. V PD sa vyznačia podstatné zmeny oproti PD overenej v stavebnom konaní

Poznámka :
a) Ak sa stavba realizuje dodávateľsky, tak všetky doklady o predpísaných skúškach a vlastnostiach stavebných materiálov požadovať od zhotoviteľa.
b) Ak sa stavba realizuje svojpomocne, tak niektoré doklady (2, 5, 6) možno nahradiť prehlásením, resp. doklady 5 a 6 jednoduchým zápisom (protokolom)

_______________________
uvedené som umiestnil na túto tému aby som to v budúcnosti ľahšie našiel na základe otázky k inej téme.





Chcel by som sa spytat,cez leto chcem kolaudovat rekonstrukciu RD a strechu sme neumyselne potiahli o 80 cm vyssie ako je v projekte a miesto vstupneho schodiska vznikla terasa 4x3 metre ako mam postupovat aby bolo vsetko v poriadku?A bleskozvod musi byt?Dakujem
0 0
moky03 moky03

moky03 je offline (nepripojený) moky03

Chcel by som sa spytat,cez leto chcem kolaudovat rekonstrukciu RD a strechu sme neumyselne potiahli o 80 cm vyssie ako je v projekte a miesto vstupneho schodiska vznikla terasa 4x3 metre ako mam postupovat aby bolo vsetko v poriadku?A bleskozvod musi byt?Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
moky03 Pozri príspevok
1. Chcel by som sa spytat,cez leto chcem kolaudovat rekonstrukciu RD a strechu sme neumyselne potiahli o 80 cm vyssie ako je v projekte
2. a miesto vstupneho schodiska vznikla terasa 4x3 metre ako mam postupovat aby bolo vsetko v poriadku?
3. A bleskozvod musi byt?
Dakujem
1. Neviem čo je to potiahli, ale mám za to, že voľným pohľadom sa to nezistí, nepokladal by som to za dôležité, ak nedošlo k prípadnému zatieneniu susedných domov. Ak nie sú žiadne, tak by som uviedol skutočnú výšku.

2. Uviesť to v návrhu na kolaudáciu, kolaudačné konanie sa môže spojiť aj so zmenou stavby(§82 ods. 2 SZ).

3. To je vec projektanta, ale myslím že zemnenie je dobré najmä z hľadiska bezpečnosti el. zariadení (môže sa nahradiť - doplniť prúdovým chráničom).


CIMOM
0 0
Danka27 Danka27

Danka27 je offline (nepripojený) Danka27

Mozem aj ja jednu otazocku?
Mame problem so stavebnym povolenim. Kupovali sme schvalne stavebny pozemok, na ktorom sa moze ihned stavat. Pozemok je riadne schvaleny v uzem.plane. Predlozili sme vsetky pozadovane doklady na staveb.urad, ale konanie nam prerusili a vyzvali nas na doplnenie o "doklady, ktorymi stavebnici preukazu zabezpecenie pristupu po parcele, ktoru vlastnia 2 mne cudzie osoby k nasmu pozemku". Ta parcela je pristupova cesta vlastne k nasmu pozemku a pozemku suseda a davam do pozornosti, ze za nasim pozemkom sa nachadza uz asi 15 rokov skolaudovany dom, ktory ma pristup tou istou cestou a potom este cez nas pozemok /vec.bremeno/. Nechapem, co po nas na staveb.urade chcu. Na otazku, ze preco dom za nami staveb.povolenie dostal sme dostali odpoved: lebo prechadza cez vas pozemok
Tato pristupova cesta je jedina mozna, ktorou sa mozme dostat k nasmu pozemku, inej cesty niet.
V uzem.plane je nas domcek pekne nakresleny, schvaleny... tak ja neviem preco nam robia problemy. Poradite mi ako postupovat?
Dakujem, D.
0 0
robertkozich robertkozich

robertkozich je offline (nepripojený) robertkozich

Tak dnes som sa rozpraval so susedou jednou aj druhou.jedna robi problemi ze musim 2 metre od hranice tak mi to teraz vychadza ze sa mi tam zmesti projekt 5.75x??,ta druha suseda je OK tak od nej budem 1.75metra.ma niekto podobny projekt poschodoveho domu? ako este moze zasahovat do toho ta neprijemna suseda dufam ze uz nijak.ako ju viem obist?
0 0
borbi borbi

borbi je offline (nepripojený) borbi

zdravim.chcel by som poziadat o stavebne povolenie hned po kupe pozemku este predtym nez prebehnu na katastri tie veci spojene s kupou nehnutelnosti.neviem ako sa to presne vola "zavkladovanie"?je to vobec mozne.dik.
0 0
jezo421 jezo421

jezo421 je offline (nepripojený) jezo421

borbi Pozri príspevok
zdravim.chcel by som poziadat o stavebne povolenie hned po kupe pozemku ...
To tazko, uz pri ziskavani vyjadreni roznych institucii (elektrarne apd), musis prikladat k ziadosti list vlastnictva.
0 0
richard33 richard33

richard33 je offline (nepripojený) richard33

Dobry den, prosim poradte ako postupovat, ked planovana ulicna ciara nerespektuje objekt holodom novostavby rod. domu, ktory mal vydane riadne stavebne povolenie, jeho orientaciu a krajnica novej ulice by mala prebiehat 1,5 m od priecelia domu. Je mozne nejakym sposobom tento stav pozitivne ovplyvnit? Dakujem za vase odpovede.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
robertkozich Pozri príspevok
Tak dnes som sa rozpraval so susedou jednou aj druhou.jedna robi problemi ze musim 2 metre od hranice tak mi to teraz vychadza ze sa mi tam zmesti projekt 5.75x??,ta druha suseda je OK tak od nej budem 1.75metra.ma niekto podobny projekt poschodoveho domu? ako este moze zasahovat do toho ta neprijemna suseda dufam ze uz nijak.ako ju viem obist?
Ak sa jedná o malý pozemok so stiesnenými pomermi, tak § 6 vyhl. 532/2002 Z.z. umožňuje aj iné vzdialenosti RD ako 2 m od hranice.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
borbi Pozri príspevok
zdravim.chcel by som poziadat o stavebne povolenie hned po kupe pozemku este predtym nez prebehnu na katastri tie veci spojene s kupou nehnutelnosti.neviem ako sa to presne vola "zavkladovanie"?je to vobec mozne.dik.
Samozrejme, že sa to dá.
Najlepšie je, ak je takáto klauzula už priamo v zmluve, teda, že aj pred povolením vkladu môžete uskutočniť úkony spojené s budúcou výstavbou.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
richard33 Pozri príspevok
Dobry den, prosim poradte ako postupovat, ked planovana ulicna ciara nerespektuje objekt holodom novostavby rod. domu, ktory mal vydane riadne stavebne povolenie, jeho orientaciu a krajnica novej ulice by mala prebiehat 1,5 m od priecelia domu. Je mozne nejakym sposobom tento stav pozitivne ovplyvnit? Dakujem za vase odpovede.
Ak sa jedná o novú stavbu cesty, tak jej musí predbiehať územné konanie. V tomto konaní sa musia uplatniť všetky námietky k umiestneniu. Je možnosť podať aj odvolanie, vtedy vec preskúma nadriadený orgán.


CIMOM
0 0
lenka.bambulka lenka.bambulka

lenka.bambulka je offline (nepripojený) lenka.bambulka

ahoj prosim potrebovala by som poradit.Vedlajsi budovu rekonstruuju vo vysokej miere.Hlavna podstata veci je ze tato stavba(strecha) ma byt o 8 metrov vyssia ako povodne.A to je ten problem,ktory nastal.Ak to pojde do takej vysky tak cely nas dom bude odrezany od slnka,pretoze je to aj jedina strana z ktorej nam dopada slnko na dom.stavebnik dal sice vypracovat posudenie na preslnenie,ktore vsak je sice podla normy ale je to len minimum a to 90 minut denne(spodna hranica normy STN73 43 01)mam nejaku sancu domoct sa toho aby nam nezatienili dom???povodne ako bola strecha na susednej stavbe nie je problem az toto.Diky moc...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
lenka.bambulka Pozri príspevok
ahoj prosim potrebovala by som poradit.Vedlajsi budovu rekonstruuju vo vysokej miere.Hlavna podstata veci je ze tato stavba(strecha) ma byt o 8 metrov vyssia ako povodne.A to je ten problem,ktory nastal.Ak to pojde do takej vysky tak cely nas dom bude odrezany od slnka,pretoze je to aj jedina strana z ktorej nam dopada slnko na dom.stavebnik dal sice vypracovat posudenie na preslnenie,ktore vsak je sice podla normy ale je to len minimum a to 90 minut denne(spodna hranica normy STN73 43 01)mam nejaku sancu domoct sa toho aby nam nezatienili dom???povodne ako bola strecha na susednej stavbe nie je problem az toto.Diky moc...
Veď predsa muselo byť územné konanie, resp. stavebné konanie, takže bola možnosť podať odvolanie.

CIMOM
0 0
lenka.bambulka lenka.bambulka

lenka.bambulka je offline (nepripojený) lenka.bambulka

CIMOM Pozri príspevok
Veď predsa muselo byť územné konanie, resp. stavebné konanie, takže bola možnosť podať odvolanie.

CIMOM
:-) no ved aj bolo stavebne konanie a namietka bola ze nesuhlasim s navysenim stavby...tak vypracoval stavebnik posudenie o preslneni stavby :-) co teda nebolo v moj prospech ani v najmensom...tak mi poslali rozhodnutie o stavebnom povoleni a mozem sa odvolat...len neviem na com mam zacat stavat v odvolani??ci to ma vlastne ma vyznam?
0 0
Memento1980 Memento1980

Memento1980 je offline (nepripojený) Memento1980

Dobry den,

dnes sme dostali stavebne povolenie. Musime ale cakat, kedy nadobudne pravoplatnost (moznost pre ucastnikov odvolat sa do 15 dni od dorucenia). Da sa tento proces nejako urychlit? Ked si obehame ucastnikov a dame im podpisat nejake prehlasenie, ze sa zriekaju moznosti odvolania? Ak ano, ake nalezitosti by mal splnat tento dokument (prehlasenie), aby sme si zbytocne nevybijal baterky (resp. da sa niekde stiahnut vzor)?

Dalsia otazka. Je mozne legalne zacat pripravne prace (stiahnutie ornice, vytycenie stavby, vykop zakladov) bez pravoplatneho stavebneho povolenia? Ak hrozia za to nejake postihy, dokazete mi povedat hornu hranicu?

Ospravedlnujem sa za mnozstvo otazok a vopred dakujem za radu
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Tlačivo "prehlasenie o zrieknuti sa odvolania" ti daju na SU.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať