Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
gabina85 Pozri príspevok
Dobry den, velmi pekne by som Vas chcela poprosit o radu.
Situacia je takato:
Kupujeme starsi dom, s tym, ze nie vsetky drobne stavby a upravy na dome boli zlegalizovane. Po dohode s majitelom, ktory uz bohuzial nema zdravotny stav na to aby to vsetko vybavoval, vybavujeme my, ako novy majitelia.
Problem je v tom, ze z banky nam neschvalili uver, lebo nesedi skutkovy stav s pravnym.
Povodny majitelia si pristavili k domu kotolnu a malu predsien. A nedali to zapisat do LV ani do katastr.mapy, podorys domu sa zmenil, ale nemaju k tomu ziadne papiere.
Prosim Vas ako postupovat? aby sme tieto pristavby mohli zapisat do LV a do mapy?bez toho aby sme museli vybavovat dodatocne stavebne povolenie, projekt, kolaudaciu, atd.

VOpred velmi pekne dakujem
Ak je to zmenené po roku 1976, tak jediná možnosť je formou dodatočného povolenia stavby (§ 88a SZ).
Podľa § 88a ods. 9 sa konanie o dodatočnom povolení spojí s kolaudačným, ak je už stavba dokončená.
K tomuto konaniu musíte mať geometrický plán, a to je spolu s rozhodnutím základným predpokladom aby sa skutkový stav dal do súladu s právnym.
Je to jediná forma.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pivko Pozri príspevok
Ako ďaleko si možem od susedovho plota postaviť drevený altánok 3,5x3,5 m resp.budu na náradie 4x3 ?
1. Tak, aby stavba prípadne netienila obytné miestnosti stavby na susednom pozemku.
2. Tak, aby sa dala udržiavať z vlastného pozemku.

To sú dva základné predpoklady.
POZNÁMKA : Ak je to záhrada podľa LV, treba na to súhlas obvodného pozemkového úradu.


CIMOM
1 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
CIMOM Pozri príspevok
1. Tak, aby stavba prípadne netienila obytné miestnosti stavby na susednom pozemku.
2. Tak, aby sa dala udržiavať z vlastného pozemku.

To sú dva základné predpoklady.
POZNÁMKA : Ak je to záhrada podľa LV, treba na to súhlas obvodného pozemkového úradu.


CIMOM
Obidve podmienky spĺňam a potrebujem to ohlásiť ako drobnú stavbu? Je to ako som písal drevený altánok 8 uholník 3,5 x 3,5 m a drevený domček 4x3m. Obe na konci pozemku pri rodinnom dome a sused nemá za plotom žiadnu stavbu tak že mu tienim iba tak na burinu.
Naposledy upravil pivko : 23.06.10 at 12:44
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pivko Pozri príspevok
Obidve podmienky spĺňam a potrebujem to ohlásiť ako drobnú stavbu? Je to ako som písal drevený altánok 8 uholník 3,5 x 3,5 m a drevený domček 4x3m. Obe na konci pozemku pri rodinnom dome a sused nemá za plotom žiadnu stavbu tak že mu tienim iba tak na burinu.
Jedná sa o drobné stavby , nakoľko sú doplnkové funkciou k hlavnej stavbe RD a spĺňajú plochu do 25 m2.


CIMOM
1 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
CIMOM Pozri príspevok
Jedná sa o drobné stavby , nakoľko sú doplnkové funkciou k hlavnej stavbe RD a spĺňajú plochu do 25 m2.


CIMOM
Drobná stavba je doplnkovou funkciou RD len že ja ešte dom len staviam-zatiaľ hrubá stavba a altánok s domčekom už stojí
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Pekny den,
prosim poradit.
V novembri 2008 nadobudlo pravoplatnost moje UR. V auguste 2009 som poziadala o stavebne povolenie. Teraz sa zistilo, ze k UR sa vyjadroval dotknuty organ, ktory tam nemal byt a teraz mi vznikla nova skutocnost, ze dotknuty organ aktualny nebol prizvany. Moze byt take UR neplatne bez vyjadrenia aktualneho dotknuteho organu?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
wegamizi Pozri príspevok
Pekny den,
prosim poradit.
V novembri 2008 nadobudlo pravoplatnost moje UR. V auguste 2009 som poziadala o stavebne povolenie. Teraz sa zistilo, ze k UR sa vyjadroval dotknuty organ, ktory tam nemal byt a teraz mi vznikla nova skutocnost, ze dotknuty organ aktualny nebol prizvany. Moze byt take UR neplatne bez vyjadrenia aktualneho dotknuteho organu?
To sa nedá takto povedať.
Všetko záleží od toho, kto bol opomenutý a aký to môže mať za následok.
Ak tento opomenutý dotknutý orgán nemá zásadné pripomienky, alebo dokonca zamietavé stanovisko, tak v tom problém nevidím. Najlepšie je, ak by sa jeho pripomienky dali uplatniť ešte v stavebnom konaní, teda na umiestnenie stavby to nemá vplyv.
Treba prihliadať na práva nadobuidnuté dobromyselne.


CIMOM
1 0
gabina85 gabina85

gabina85 je offline (nepripojený) gabina85

CIMOM Pozri príspevok
Ak je to zmenené po roku 1976, tak jediná možnosť je formou dodatočného povolenia stavby (§ 88a SZ).
Podľa § 88a ods. 9 sa konanie o dodatočnom povolení spojí s kolaudačným, ak je už stavba dokončená.
K tomuto konaniu musíte mať geometrický plán, a to je spolu s rozhodnutím základným predpokladom aby sa skutkový stav dal do súladu s právnym.
Je to jediná forma.


CIMOM
Dobry den , dakujem velmi pekne za informaciu.
Takze staci ak mi obecny urad da cestne prehlasenie , ze pristavba bola ukoncena do roku 1976 + si dam vypracovat novy geometricky plan so zakreslenymi pristavbami a odnesiem to na kataster?
Tie pristavby musia mat aj vlastne supisne cislo? ide o kotolnu a predsien ako som spominala, ani jedna pristavba nema viac ako 25m stvorcovych.

Dakujem velmi pekne
Dnes 05:59 AM
0 0
jpo76 jpo76

jpo76 je offline (nepripojený) jpo76

CIMOM Pozri príspevok
Nedá sa to takto len z popisu určiť. Treba vychádzať z toho, že obytné miestnosti musia spĺňať STN o presvetlení obytných miestností.


CIMOM

Mne ide skôr o tú vzdialenosť, kuchyňa vzhľadom na plochu nebude obytná miestnosť a izby na poschodí budú dostatočne presvetlené, lebo susedný dom je o 1.5m nižšie.
Ďakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
gabina85 Pozri príspevok
Dobry den , dakujem velmi pekne za informaciu.
Takze staci ak mi obecny urad da cestne prehlasenie , ze pristavba bola ukoncena do roku 1976 + si dam vypracovat novy geometricky plan so zakreslenymi pristavbami a odnesiem to na kataster?
Tie pristavby musia mat aj vlastne supisne cislo? ide o kotolnu a predsien ako som spominala, ani jedna pristavba nema viac ako 25m stvorcovych.

Dakujem velmi pekne
Dnes 05:59 AM
Vlastné súpisné číslo nie.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jpo76 Pozri príspevok
Mne ide skôr o tú vzdialenosť, kuchyňa vzhľadom na plochu nebude obytná miestnosť a izby na poschodí budú dostatočne presvetlené, lebo susedný dom je o 1.5m nižšie.
Ďakujem
Treba posudzovať aj susedný dom, ak má okná z obyt. miestností.


CIMOM
0 0
gabina85 gabina85

gabina85 je offline (nepripojený) gabina85

CIMOM Pozri príspevok
Vlastné súpisné číslo nie.


CIMOM
Dakujem velmi pekne za dobre spravy
0 0
Memento1980 Memento1980

Memento1980 je offline (nepripojený) Memento1980

Zdravim,

Mam stavebne povolenie a podpisy od vsetkych ucastnikov konania, ze prebrali stavebne povolenie a zriekaju sa odvolania. Pani na stavebnom urade si stale potrebuje nieco dokazovat. Este nam nedala peciatku o pravoplatnosti, pretoze sa jej vraj nevratila jedna dorucenka.

Mozem zacat stahovat ornicu a kopat zaklady? Hrozi za to pokuta?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Memento1980 Pozri príspevok
Zdravim,

Mam stavebne povolenie a podpisy od vsetkych ucastnikov konania, ze prebrali stavebne povolenie a zriekaju sa odvolania. Pani na stavebnom urade si stale potrebuje nieco dokazovat. Este nam nedala peciatku o pravoplatnosti, pretoze sa jej vraj nevratila jedna dorucenka.

Mozem zacat stahovat ornicu a kopat zaklady? Hrozi za to pokuta?
Ak sú podpisy od všetkých účastníkov konania, tak nemá na čo čakať.
Ak jej chýba návratka od nejakého dotknutého orgánu, tak to nemá vplyv na právoplatnosť, lebo nie je účastníkom konania.
Začať ? ! - Je to risk pre pár dní.

Pokuta ? Áno, podľa § 105 SZ.


CIMOM
2 0
jpo76 jpo76

jpo76 je offline (nepripojený) jpo76

CIMOM Pozri príspevok
Treba posudzovať aj susedný dom, ak má okná z obyt. miestností.


CIMOM
Susedný dom nemá k nám žiadne okná.
0 0
Memento1980 Memento1980

Memento1980 je offline (nepripojený) Memento1980

CIMOM Pozri príspevok
Ak sú podpisy od všetkých účastníkov konania, tak nemá na čo čakať.
Ak jej chýba návratka od nejakého dotknutého orgánu, tak to nemá vplyv na právoplatnosť, lebo nie je účastníkom konania.
Začať ? ! - Je to risk pre pár dní.

Pokuta ? Áno, podľa § 105 SZ.


CIMOM
kto udeluje pokuty? Obec alebo stavebny urad (ten je spolocny pre viacero obci)? respektive dava sa pokuta len na podnet obce? pani zo stavebneho si zobrala 3 tyzdne dovolenky... Starosta dal ustny suhlas na zacatie stavby bez pokuty, dokazem ho dotlacit aj k pisomnemu. Je mi to na nieco platne?
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Memento1980 Pozri príspevok
kto udeluje pokuty? Obec alebo stavebny urad (ten je spolocny pre viacero obci)? respektive dava sa pokuta len na podnet obce? pani zo stavebneho si zobrala 3 tyzdne dovolenky... Starosta dal ustny suhlas na zacatie stavby bez pokuty, dokazem ho dotlacit aj k pisomnemu. Je mi to na nieco platne?
Poznám prípad - viaceré pracovníčky na stavebnom úrade povedali, nech kľudne stavajú, že povolenie príde, že je to už len formalita. Ale neprišlo a bolo zamietnuté - aj keď to bola chyba zo strany úradu.
0 0
Memento1980 Memento1980

Memento1980 je offline (nepripojený) Memento1980

ErinErin Pozri príspevok
Poznám prípad - viaceré pracovníčky na stavebnom úrade povedali, nech kľudne stavajú, že povolenie príde, že je to už len formalita. Ale neprišlo a bolo zamietnuté - aj keď to bola chyba zo strany úradu.
lenze my uz stavebne povolenie mame vydane, vsetci ucastnici stavebneho konania sa nam podpisali, ze prebrali stavebne povolenie a ze sa zriekaju odvolania voci tomuto povoleniu. na zaklade tohoto, sme tyzden cakali, ze nam stavebny urad potvrdi pravoplatnost stavebneho povolenia. nestalo sa tak a navyse si pracovnicka spolocneho stavebneho uradu zobrala od dnes do 17 jula dovolenku.... zastupitelnost uplne nula bodov...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Memento1980 Pozri príspevok
kto udeluje pokuty? Obec alebo stavebny urad (ten je spolocny pre viacero obci)? respektive dava sa pokuta len na podnet obce? pani zo stavebneho si zobrala 3 tyzdne dovolenky... Starosta dal ustny suhlas na zacatie stavby bez pokuty, dokazem ho dotlacit aj k pisomnemu. Je mi to na nieco platne?
Pokuta udeľuje obec, ako stavebný úrad.
Žiadny písomný súhlas nenahradí stavebné povolenie. Taký súhlas by bol v rozpore so zákonom.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Memento1980 Pozri príspevok
lenze my uz stavebne povolenie mame vydane, vsetci ucastnici stavebneho konania sa nam podpisali, ze prebrali stavebne povolenie a ze sa zriekaju odvolania voci tomuto povoleniu. na zaklade tohoto, sme tyzden cakali, ze nam stavebny urad potvrdi pravoplatnost stavebneho povolenia. nestalo sa tak a navyse si pracovnicka spolocneho stavebneho uradu zobrala od dnes do 17 jula dovolenku.... zastupitelnost uplne nula bodov...
Ak sa všetci účastníci konania vzdali odvolania, tak je to OK.
Vyznačenie právoplatnosti je len formalita. V pohode sa môže začať a na nič nečakať.

CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať