Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Viki K. Pozri príspevok
1. Na krajskom stavebnom úrade mi povedali, že to že to je vedené ako rezerva na IBV znamená, že pozemok je určený na IBV, ale zároveň je možné ho využiť aj na niečo, že to nie je presne stanovené, že to je určené na IBV.

3. Čiže stavebný úrad je povinný vypracovať štúdiu? a môže nás požiadať o participácii na štúdii? v zásade som správne pochopila, že je povinný vypracovať štúdiu a na jej financovaní sa buď zúčastníme alebo nie?

Starosta nám tvrdí, že každá lokalita sa musí riešiť vcelku. Len v našom prípade to nie je možné, pozemky čo sú vedľa ešte nie sú predané. To máme čakať kým ich predajú? A on vôbec neberie do úvahy túto skutočnosť, čiže je možné postupovať individuálne, nie? Môže na tom trvať že chce najprv úzmenú štúdiu?

ďakujem

Bez zbytočného "obkecávania" uvediem nasledovné :
Pozemok (Váš) možno riešiť iby zmenou územného plánu. Ak obec nebude chceť zafinancovať štúdiu, musíte si ju zafionancovať sami.

Klasickým postupom zmeny územného plánu, prerokovanie a násl. možno účel plôch zadefinovať pre bytový výstavbu v rodinných domoch formou územného plánu zóny.

Ak sa obec "zašprajcuje", tak s tým nepohnete.

_____________________________
Viac neporadím.

CIMOM
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

Priklad: dom na hranici pozemku, do susednej zahrady okno neobytneho priestoru, pokial by mal mat ten dom obytne podkrovie, je mozne spravit okna z izieb do susednej zahrady (stresne okna)?

dik
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
alltracboy Pozri príspevok
Priklad: dom na hranici pozemku, do susednej zahrady okno neobytneho priestoru, pokial by mal mat ten dom obytne podkrovie, je mozne spravit okna z izieb do susednej zahrady (stresne okna)?

dik
Áno. Strešné okná nie sú v protiľahlej stene. Obmedzenie sa odvoláva iba na okná v protiľahlých stenách (§ 6 vyhl. 532/2002).
0 0
abutilon abutilon

abutilon je offline (nepripojený) abutilon

som nenápadná osoba
Prosím radu:
Na záhrade v záhradkárskej osade máme postavenú pivnicu z jednej tretiny v zemi v svahu.Bola postavená predchádzajúcim majiteľom na základe ohlasovacej povinnosti na OÚ.Keďže stavba zateká cez rovnú strechu a chátra aj napriek údržbe,chceme postaviť na pivnicu jednu podkrovnú miestnosť so strmou strechou.Ako mám postupovať?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
abutilon Pozri príspevok
Prosím radu:
Na záhrade v záhradkárskej osade máme postavenú pivnicu z jednej tretiny v zemi v svahu.Bola postavená predchádzajúcim majiteľom na základe ohlasovacej povinnosti na OÚ.Keďže stavba zateká cez rovnú strechu a chátra aj napriek údržbe,chceme postaviť na pivnicu jednu podkrovnú miestnosť so strmou strechou.Ako mám postupovať?
Odhliadnuc od územného plánu (nepoznám ho), treba ísť cestou stavebného povolenia.
Pochybujem, že pre dané územie je vydané územné rozhodnutie, v ktorom by boli zadefinované stavby, ktoré nepodliehajú vydaniu stavebného povolenia.

Takže doporučujem klasický postup pri stavebnom povolení , tuším je to príspevok 3 na tejto téme, ktorý v skratke hovorí o postupe.

Upozorňujem, že ak by niekto radil, že to je drobná stavba a treba postupovať nejakým ohlásením a pod., tak vopred to odmietam. Na 99 % sa nejedná o drobnú stavbu. Určite nespĺňa základnú podmienku pre drobné stavby, t.j. netvorí doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe. Toto je totiž základný predpoklad, až potom sa posudzuje plocha, výška a hĺbka.

Aspoň jedno plus : Ak pôjdete cestou stavebného povolenia (jedniná legálna cesta), tak sa dopracujete aj ku kolaudačnému rozhodnutiu, následne zápisu do katastra, možno aj so súpisným číslom. Určite sa tým finančne zhodnotí snaha aj náklady na vybavovanie.


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 28.03.09 at 18:36
0 0
tataniko1 tataniko1

tataniko1 je offline (nepripojený) tataniko1

Dobry den prajem, na dome ktory vlastnim som sa rozhodol vymenit strechu, nakolko je strecha “pozliepana” chcem zmenit i tvar strechy. Jedna sa o stary dom, preto chcem pouzit ako stresnu krytinu plech, kvoli odlahceniu. Moj problem je v tom, ze architektovi bolo povedane, ze potrebuje vyjadrenie od hasicov a od hasicov ma vyjadrenie take, ze od susedovej strany je potrebne vybudovat nehorlavu priecku. Domy su “nalepene” na seba, okapova vzdialenost je dodrzana. Moja otazka je, musim na streche vybudovat takuto protipoziarnu stenu (hovori sa o stene cca 2.5 m). Dakujem za odpoved pripadne o usmernenie na zakony.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
tataniko1 Pozri príspevok
Dobry den prajem, na dome ktory vlastnim som sa rozhodol vymenit strechu, nakolko je strecha “pozliepana” chcem zmenit i tvar strechy. Jedna sa o stary dom, preto chcem pouzit ako stresnu krytinu plech, kvoli odlahceniu. Moj problem je v tom, ze architektovi bolo povedane, ze potrebuje vyjadrenie od hasicov a od hasicov ma vyjadrenie take, ze od susedovej strany je potrebne vybudovat nehorlavu priecku. Domy su “nalepene” na seba, okapova vzdialenost je dodrzana. Moja otazka je, musim na streche vybudovat takuto protipoziarnu stenu (hovori sa o stene cca 2.5 m). Dakujem za odpoved pripadne o usmernenie na zakony.

K Vašej prestavbe sa podľa zákona o požiarnej ochrane nemusia vyjadrovať hasiči - ORHaZZ.

Nič to nemení na tom, že bezpečnostné predpisy, t.j. aj protipožiarne musia byť dodržané.

Každý projketant bez ohľadu na to či sa k tomu niekto vyjadruje je povinný rešpektovať predpisy a podľa toho projektovať.
Ak ste už boli u hasičov, tak určite si nevymysleli vybudovanie protipožiarnej priečky. Viac neporadím.
____________________________

CIMOM
0 0
jezevcik88 jezevcik88

jezevcik88 je offline (nepripojený) jezevcik88

Mam murovanu chatu v chatkovej oblasti.Vacsina su nizsie objekty se sedlovou strechou. Ja mam kocku s rovnou strechou a chcel by som spravit obyvatelne podkrovie. Tj. Vytiahnut stity. VYska budovy teda vzrastie. Treba stavebne povolenie alebo len oznamit rekonstrukciu strechy? Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jezevcik88 Pozri príspevok
Mam murovanu chatu v chatkovej oblasti.Vacsina su nizsie objekty se sedlovou strechou. Ja mam kocku s rovnou strechou a chcel by som spravit obyvatelne podkrovie. Tj. Vytiahnut stity. VYska budovy teda vzrastie. Treba stavebne povolenie alebo len oznamit rekonstrukciu strechy? Dakujem
Zo zákona sa jedná o nadstavbu, ktorá podlieha vydaniu stavebného povolenia.


§ 55 ods. 2 stavebného zákona : Ohlásenie stavebnému úradu postačí

písm. c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;

Takže, len toľko


CIMOM
0 0
JozefMelich JozefMelich

JozefMelich je offline (nepripojený) JozefMelich

Prosim vas vie niekto ake su najnovsie zmeny v stavebnom zakone? alebo kde by som to nasiel? poradte Dakujem
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
CIMOM Pozri príspevok
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Dobry deň
aká musí byť min. vzdialenosť domu od domu? ak sused nemá namietky hoc by bola aj 1m
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
JozefMelich Pozri príspevok
Prosim vas vie niekto ake su najnovsie zmeny v stavebnom zakone? alebo kde by som to nasiel? poradte Dakujem




link na všetky predpisy

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm

stavebný zákon - 50/1976


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pivko Pozri príspevok
Dobry deň
aká musí byť min. vzdialenosť domu od domu? ak sused nemá namietky hoc by bola aj 1m
Na tejto téme je toho viac, napr. v príspevku č. 92 (ja som ho tiež manuálne hľadal). Ak je záujem treba pozrieť.

Mimochodom susedov súhlas je úplne irelevantný. Stavba musí byť umiestnená v súlade s ust. § 6 vyhl. č. 532/2002. Ak je v rozpore, susedov súhlas nie je nad povinnosti z tejto vyhlášky.


CIMOM
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
CIMOM Pozri príspevok
Na tejto téme je toho viac, napr. v príspevku č. 92 (ja som ho tiež manuálne hľadal). Ak je záujem treba pozrieť.

Mimochodom susedov súhlas je úplne irelevantný. Stavba musí byť umiestnená v súlade s ust. § 6 vyhl. č. 532/2002. Ak je v rozpore, susedov súhlas nie je nad povinnosti z tejto vyhlášky.


CIMOM
Ak dodržím 4m musím doložiť tie merania (svetelno technická štúdia ak sú okná z obyt. miestností) a dokladovať splnenie podmienok podľa ods. 1 vyhl. č. 532/2002.
??????????
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pivko Pozri príspevok
Ak dodržím 4m musím doložiť tie merania (svetelno technická štúdia ak sú okná z obyt. miestností) a dokladovať splnenie podmienok podľa ods. 1 vyhl. č. 532/2002.
??????????

Nechápem presne otázku.
Ak sú stavby RD od seba 4 m , tak nemôžu myť okná z obytných miestností a tým pádom netreba mať svetelnotechnickú štúdiu.
Svetelnotechnická štúdia sa mimo iného musí robiť aj vtedy, ak je vzdialenosť 7m a viac. A to vtedy, ak by bola pochybnosť, že stavby si budú navzájom tieniť obytné miestnosti.

Ak mám presne odpovedať potrebujem presne formulovať otázku.


CIMOM
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
CIMOM Pozri príspevok
Nechápem presne otázku.
Ak sú stavby RD od seba 4 m , tak nemôžu myť okná z obytných miestností a tým pádom netreba mať svetelnotechnickú štúdiu.
Svetelnotechnická štúdia sa mimo iného musí robiť aj vtedy, ak je vzdialenosť 7m a viac. A to vtedy, ak by bola pochybnosť, že stavby si budú navzájom tieniť obytné miestnosti.

Ak mám presne odpovedať potrebujem presne formulovať otázku.


CIMOM
Tak že ešte raz a dufam že naposledy.Možem postaviť dom/bez svetelnej štúdie / vedľa susedovho vo vzdialenosti 4m ak ma sused na stene oproti mojmu buducemu domu len okienka z WC a ja tak isto dodržím že nebudem mať okná z obytných miestností smerom na jeho dom?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pivko Pozri príspevok
1. Možem postaviť dom/bez svetelnej štúdie / vedľa susedovho vo vzdialenosti 4m ak ma sused na stene oproti mojmu buducemu domu len okienka z WC a ja tak isto dodržím že nebudem mať okná z obytných miestností smerom na jeho dom?

Áno. Z hľadiska vzdialeností RD navzájom áno.

Z hľadiska vzdialeností stavby od hranice pozemku sa nevyjadrujem.


CIMOM
0 0
linko1 linko1

linko1 je offline (nepripojený) linko1

:-)
CIMOM,
potrebujem poradiť,
máme pozemok v chatovej oblasti, chceli by sme tam postaviť chatku, problém bude si v tom, že cez vedľajsí pozemok vedú stožiare s vysokým napätím, ale cez náš nie,
viem, že tam musí byť dodržané ochranné pásmo, len nikde neviem nájsť koľko metrov to musí byť,
dakujem, Oli
0 0
ninaclaudius ninaclaudius

ninaclaudius je offline (nepripojený) ninaclaudius

pre CIMON: Prosím o odpoveď - dosť veľmi súrne

tuto si písal, citujem:

"UPOZORŇUJEM :
Stiesnené pomery, resp. "iné umiestnenia" nie je možné aplikovať pri stavbe RD, ak na susednom pozemku ešte nie je stavba. Vtedy sa musí vychádzať z rovnosti práv vlastníkov pozemkov. K tejto veci som sa už detailne vyjadril v niektorom mojom príspevku.
CIMOM"


- otázka: podľa akého paragrafu? odseku? vyhlášky 532/2002 môžem argumentovať starostovi (je trochu zadubený, a drží sa nejakých 5 a 2 metrových vzdialeností), práve v tomto prípade? majiteľ prvej parcely ide stavať, sused-ja ešte nič postavené nemám, majiteľ prvej parcely dom osadí 2 m od spoločnej hranice pozemkov, aj starosta mu to "dovolil" - ja argumentujem tvojou citáciou, že musí ísť na 3,5 m od spoločnej hranice, ale musím to starostovi skonkretizovať - uviesť mu presne tú pasáž z vyhlášky, on v nej asi nevie čítať, bohužiaľ ja ju nemám k dispozícií, tak aby som to tam nehľadala, veľmi pekne ďakujem za odpoveď - dosť to súri, už dnes bolo neskoro, sused začal kopať bez vydaného SP.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
linko1 Pozri príspevok
CIMOM,
potrebujem poradiť,
máme pozemok v chatovej oblasti, chceli by sme tam postaviť chatku, problém bude si v tom, že cez vedľajsí pozemok vedú stožiare s vysokým napätím, ale cez náš nie,
viem, že tam musí byť dodržané ochranné pásmo, len nikde neviem nájsť koľko metrov to musí byť,
dakujem, Oli

Ochranné pásmo je v § 36 zákona č. 656/2004 Z.z. o energetike ...

Výňatok :

(2) Ochranné pásmo vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia je vymedzené zvislými rovinami po oboch stranách vedenia vo vodorovnej vzdialenosti meranej kolmo na vedenie od krajného vodiča. Vzdialenosť obidvoch rovín od krajných vodičov je pri napätí,

a) od 1 kV do 35 kV vrátane

1. pre vodiče bez izolácie 10 m; v súvislých lesných priesekoch 7 m,
2. pre vodiče so základnou izoláciou 4 m; v súvislých lesných priesekoch 2 m,
3. pre zavesené káblové vedenie 1 m,

b) od 35 kV do 110 kV vrátane 15 m,
c) od 110 kV do 220 kV vrátane 20 m,
d) od 220 kV do 400 kV vrátane 25 m,
e) nad 400 kV 35 m.

(3) Ochranné pásmo zaveseného káblového vedenia s napätím od 35 kV do 110 kV vrátane je 2 m od krajného vodiča na každú stranu.

(4) V ochrannom pásme vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia a pod elektrickým vedením je zakázané


Treba si pozrieť celý .

___________________________________

CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať