Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jojo164 jojo164

jojo164 je offline (nepripojený) jojo164

Potreboval by som poradiť ako to vlastne je s kolaudáciou. Ako zhotoviteľ stavby som podal návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia. Tento návrh bol zamietnutý, lebo stavebné povolenie žiadal a aj polo vydané na súkromnú osobu. Pritom stavebníkom a aj investorom je niekto iný, zhotoviteľom ďalší a o stavebné povolenie žiadal niekto tretí. Pritom ja ako zhotoviteľ stavbu neodovzdám stavebníkovi a investorovi v jednej osobe bez kolaudačného rozhodnutia. Ako to teda vlastne je. Čo môžem robiť.
Ďakujem
0 0
yannisa yannisa

yannisa je offline (nepripojený) yannisa

Môžem ťa aj ja poprosiť o radu...
Mám taký problém, mám ornú pôdu, chcela by som tam stavať tri domy.
Pozemok sa nachádza mimo zastavaného územia obce, starosta nám to nechce zaradiť do intravilánu obce, aj ked práve ide meniť zemný plán obce. Ide tam zaradiť parcely, ktoré sa nachádzajú asi dva kilometre od intravilánu, nase parcely sú len desať metrov od intravilánu...
Chcela by som radu ako postupovať aby sa tam dalo stavať, aby nám bolo vystavené stavebné povolenie.
Ps: na susednej parcele je postavený dom, kde dostal stavebné povolenie majiteľ pozemku ktorý sa nachádza presne v takej istej situácii, mimo intravilánu obce. Môže sa povoliť stavba aj mimo intravilánu obce?
Ďakujem pekne...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
yannisa Pozri príspevok
Môžem ťa aj ja poprosiť o radu...
Mám taký problém, mám ornú pôdu, chcela by som tam stavať tri domy.
Pozemok sa nachádza mimo zastavaného územia obce, starosta nám to nechce zaradiť do intravilánu obce, aj ked práve ide meniť zemný plán obce. Ide tam zaradiť parcely, ktoré sa nachádzajú asi dva kilometre od intravilánu, nase parcely sú len desať metrov od intravilánu...
Chcela by som radu ako postupovať aby sa tam dalo stavať, aby nám bolo vystavené stavebné povolenie.
Ps: na susednej parcele je postavený dom, kde dostal stavebné povolenie majiteľ pozemku ktorý sa nachádza presne v takej istej situácii, mimo intravilánu obce. Môže sa povoliť stavba aj mimo intravilánu obce?
Ďakujem pekne...
Odpoviem!
Niektoré veci si musím zistiť, resp. odkonzultovať. Vopred poviem, že jediné riešenie vidím v zmene územného plánu. Sú aj iné možnosti, ale nechcem písať a radiť voloviny. Pokúsim sa najneskôr zajtra večer, resp. vo štrtok.

CIMOM
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

chcel by som sa opytat na vec ohladne stavebneho pozemku.
Priklad:
rodina vlastni pozemok s domom. Rozhodne sa stavat este jeden dom na tom pozemku v zahrade, ktory je treba vynat ako stavebny. otazka je ci sa da vynat ako stavebny pozemok len konkretna cast zahrady(kde sa bude stavat, napriklad podorys domu), s tym, ze prijazd k tomu domu a okolity pozemok by bol ako zahrada. Ako by to bolo ked sa preda cast zahrady s prijazdom, berie sa ako stavebny pozemok cela odpredana zahrada, alebo len ta cast kde sa bude stavat-podorys buduceho domu?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
alltracboy Pozri príspevok
chcel by som sa opytat na vec ohladne stavebneho pozemku.
Priklad:
rodina vlastni pozemok s domom. Rozhodne sa stavat este jeden dom na tom pozemku v zahrade, ktory je treba vynat ako stavebny. otazka je ci sa da vynat ako stavebny pozemok len konkretna cast zahrady(kde sa bude stavat, napriklad podorys domu), s tym, ze prijazd k tomu domu a okolity pozemok by bol ako zahrada. Ako by to bolo ked sa preda cast zahrady s prijazdom, berie sa ako stavebny pozemok cela odpredana zahrada, alebo len ta cast kde sa bude stavat-podorys buduceho domu?

Podľa § 17 zák. č. 220/2004 Z.z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zák. č. 245/2003 sa vyníma len zastavaná plocha.
V žiadosti sa uvádza plocha stavby, resp. garáže, resp. príjazdovej komunikácie atď.
Nemusí sa vyňať celý pozemok.


CIMOM
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

CIMOM Pozri príspevok
Podľa § 17 zák. č. 220/2004 Z.z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zák. č. 245/2003 sa vyníma len zastavaná plocha.
V žiadosti sa uvádza plocha stavby, resp. garáže, resp. príjazdovej komunikácie atď.
Nemusí sa vyňať celý pozemok.


CIMOM
Plochou stavby sa rozumie "zastavaná" alebo s rímsovými presahmi? Nemusí sa v tomto prípade pripísať tarcha na prístupovú komunikáciu v zadnej časti.( pre prípad predaja prednej - vecné bremeno prístupu)?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Milan.Žiška Pozri príspevok
Plochou stavby sa rozumie "zastavaná" alebo s rímsovými presahmi? Nemusí sa v tomto prípade pripísať tarcha na prístupovú komunikáciu v zadnej časti.( pre prípad predaja prednej - vecné bremeno prístupu)?

Plocha zastavaná. Iba takáto plocha sa vyníma z pozemku.

Ťarcha na pozemok ? Táto otázka tam nebola. Samozrejme doporučujem zriadiť vecné bremeno a aj zápis do katastra nehnuteľností.
V mojom niektorom príspevku (kto chce musí si ich pracne prelistovať), neviem už v ktorom, som k tejto otázke venoval viac priestoru a jednoznačne som doporučoval, každú dohodu o užívaní iného (nie stavebníkovho) pozemku preniesť na paier a hneď, neodkladať to.
Aj zriadenie inžinierskych sietí.

CIMOM
0 0
Peter6160 Peter6160

Peter6160 je offline (nepripojený) Peter6160

Dobry deň, chcel by som sa spytat ako so stavbou umiestnenou pri lese, resp. pri hranici CHKO Male Karpaty. Stavba by bola umiestnena asi 20 m od spominanej hranice a nachadzala by sa na pozemku v intravilane obce. Nachadzajú sa tu nejake ochranné pásma a pod. Ďakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Peter6160 Pozri príspevok
Dobry deň, chcel by som sa spytat ako so stavbou umiestnenou pri lese, resp. pri hranici CHKO Male Karpaty. Stavba by bola umiestnena asi 20 m od spominanej hranice a nachadzala by sa na pozemku v intravilane obce. Nachadzajú sa tu nejake ochranné pásma a pod. Ďakujem
1. Zákon č. 326/2005 Z.z. o lesoch

- § 56 Orgány štátnej správy lesného hospodárstva
(1) Štátnu správu na úseku lesného hospodárstva vykonáva
c) obvodný lesný úrad.

- § 10 Ochranné pásmo lesa
(1) Ochranné pásmo 15) lesa tvoria pozemky do vzdialenosti 50 m od hranice lesného pozemku.
(2) Na vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby a o využití územia 9) v ochrannom pásme lesa sa vyžaduje aj záväzné stanovisko orgánu štátnej správy lesného hospodárstva. Na udelenie záväzného stanoviska sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.


CHKO nič nemá spoločné s umiestnením, resp. povolením stavby.


CIMOM
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
CINOM , skvelá téma a myslím si , že toto na Porade fakt chýbalo . Oceňujem Vašu pomoc a veru tému som ohodnotila aj hviezdičkami.

Teraz ma tu napadla jedna záležitosť z pohľadu Stavebného zákona , toľko krát na Porade diskutovaná a názory sa nám rôznia .

Popíšte nám prosím z pohľadu stavebného zákona , do akej miery sa stavebný úrad má vyjadrovať resp. schvaľovať zriadenú kanceláriu na vykonávanie živnosti v oblasti napríklad účtovníckych služieb , ktorú si zriadim doma buď v RD , alebo v panelovom byte . Ani tak nejde o účtovnícke služby , ale keby ste to mohli rozviesť všeobecne ...čiže zriadime si kanceláriu doma , ktorú využívame na podnikateľský účel .

Je potrebné k tomuto súhlas stavebného úradu , resp. je potrebné vyňatie z bytového fondu , alebo ako postupovať .
Na Porade sú také témy ako napríklad ..zriadenie kancelárie doma, podnikanie v rodinnom dome a podobne , ale nie vždy odpovede sú pochopené . Myslím , že Stavebný úrad ešte tieto veci nekontroluje do takej miery , že by si bolo potrebné z toho robiť hlavu a preto by som Vás prosila o vyjadrenie sa .

Za odpoveď vopred ďakujem .

To , že sú témy na Porade podkladám týmto ....

http://www.porada.sk/t79872-podnikan...+rodinnom+dome
http://www.porada.sk/t82495-podnikan...+rodinnom+dome
http://www.porada.sk/t8973-kancelari...+rodinnom+dome
http://www.porada.sk/t14092-podnikan...+rodinnom+dome
http://www.porada.sk/t99804-kancelar...t=Kancel%E1ria
Naposledy upravil Zita5 : 25.02.09 at 14:55 Dôvod: Priloženie tém
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
yannisa Pozri príspevok
Môžem ťa aj ja poprosiť o radu...
Mám taký problém, mám ornú pôdu, chcela by som tam stavať tri domy.
Pozemok sa nachádza mimo zastavaného územia obce, starosta nám to nechce zaradiť do intravilánu obce, aj ked práve ide meniť zemný plán obce. Ide tam zaradiť parcely, ktoré sa nachádzajú asi dva kilometre od intravilánu, nase parcely sú len desať metrov od intravilánu...
Chcela by som radu ako postupovať aby sa tam dalo stavať, aby nám bolo vystavené stavebné povolenie.
Ps: na susednej parcele je postavený dom, kde dostal stavebné povolenie majiteľ pozemku ktorý sa nachádza presne v takej istej situácii, mimo intravilánu obce. Môže sa povoliť stavba aj mimo intravilánu obce?
Ďakujem pekne...
§ 17 SZ

2) Orgány územného plánovania obstarávajú územnoplánovaciu dokumentáciu

a) z vlastného podnetu,
b) z podnetu iných orgánov štátnej správy a obcí,
c) z podnetu fyzických osôb alebo právnických osôb.

Územnoplánovacia dokumentácia (UPD) sa obstaráva na základe ods. 2, t.j. aj na podnet občana.



Ak sa už UPD obstaráva a obec nevyhovie občanovi z nešpecifikovaných dôvodov (čas, financie a pod.) má občan možnosť ponúknuť obci riešenie podľa
§ 19 SZ
Náklady na obstaranie

Náklady spojené s obstaraním územnoplánovacej dokumentácie uhrádza orgán územného plánovania, ktorý ju obstaráva. Orgán územného plánovania môže však požadovať čiastočnú alebo úplnú úhradu nákladov za obstaranie územnoplánovacej dokumentácie od orgánov štátnej správy, orgánov samosprávnych krajov, obcí, fyzických osôb alebo právnických osôb, ktorých výhradná potreba vyvolala obstaranie územnoplánovacej dokumentácie.



Ak obec ani takto nemieni "výsť" v ústrety občanovi, tak musí svoje konanie náležite odôvodniť, najmä ak sa jedná o už prebiehajúce prerokovanie UPD. V takom prípade je možnosť, že postupom podľa

§ 25 SZ

1) Pred predložením návrhu územného plánu na schválenie sa preskúma, či

a) obsah návrhu je v súlade so záväznou časťou schválenej územnoplánovacej dokumentácie vyššieho stupňa,
b) obsah návrhu a postup jeho obstarania a prerokovania sú v súlade s príslušnými právnymi predpismi,
c) návrh je v súlade so zadaním,
d) návrh je v súlade s rozsahom územného plánu,
e) záväzná časť územného plánu navrhovaná na vyhlásenie všeobecne záväzným právnym predpisom je v súlade s § 13.

(2) Podkladom na preskúmanie podľa odseku 1 je návrh územného plánu, vyhodnotenie stanovísk a pripomienok z prerokovania návrhu a návrh všeobecne záväzného právneho predpisu, ktorým sa vyhlasuje záväzná časť územného plánu. Výsledok posúdenia podľa odseku 1 so súhlasným alebo s nesúhlasným stanoviskom k návrhu územného plánu s jeho zdôvodnením oznámi príslušný orgán obstarávateľovi do 30 dní.


Podľa odseku 2 sa postup obce prehodnocuje na krajskom stavebnom úrade (KSU) a je možnosť, že KSÚ vyhodnotí postup obce ako nesprávny.


Iná možnosť neexistuje.

Aspoň toľko, dúfam, že pomôže.

CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 25.02.09 at 18:04
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

CIMOM Pozri príspevok
1. Je stavebným zásahom vybúranie nenosnej priečky (medzi kúpeľňou a WC). Stavebným zásahom ako takým áno, ale je to nepodstatná zmena zmena, ktorá nevyžaduje žiadne povolenie pred jej uskutočnením, nakoľko stavba sa ešte len uskutočňuje a nezasahuje sa do nosnej konštrukcie stavby. V kolaudačnom konaní sa dokladá PD skutočného vyhotovenia stavby, v ktorej sa zakreslia zmeny v dispozičnom riešení stavby. V kolaudačnom konaní sa postupuje podľa § 81 ods. 4 SZ - 50/1976.

2. Zmeny v eklektickej sieti - to znamená že sme si dali napr. premiestniť zásuvky, zapojiť na viac zásuvky. Nejedná sa podliehajúcu akémukoľvek povoleniu. Zmeny sa musia zapracovať do PD skutočného vyhotovenia, inak Vám revízny technik nevydá revíznu správu, nakoľko nemá ako revíziu vykonať. V 10 % mu to možno vadiť nebude, ale radšej sa na to nachystať.

3. Premiestnenie kotla z chodby do kúpeľne. Zakresliť do PD, tak ako k bodu č. 1. V tomto prípade treba brať ohľad aj na bezpečnosť z hľadiska ochrany pred požiarmi. Neviem takto posúdiť, či treba vyjadrenie ORHaZZ, ale aj tak sa zúčastňujú kolaudačného konania. Taktiež treba posúdiť umiestnenia z hľadiska hygieny. Odvetranie priestorov a pod. RUVZ sa taktiež zúčastňuje kolaudačného konania.

4.[U]Treba tieto zmeny niekde zakresľovať? Neviem či aj toto rieši stavebný zákon, ak nie prosím poraďte kde to mám hľadať. [/u] Uviedol som vyššie.

5 . A čo potrebuje stavebník ku kolaudácií? Návrh na kolaudáciu sa podáva podľa § 79 SZ v spojení s § 17 vyhl. č. 453/2000.

6. Uvedené sa týka bytového domu. Pri RD sa RUVZ a ORHaZZ nezúčastňuje.

Pozn. : Neviem prečo sa zaťažuje vlastník bytu s kolaudáciou? To by mal mať na starosti stavebník (ten od koho ste kúpili byt). Zmeny by mal vyznačiť v PD zhotoviteľ a tak odovzdať PD pri prevzatí a odovzdaní stavby - § 554 a násl. zákona č. 513/1991 Zb. - Obchodný zákonník.

Aspoň tolko

CIMOM
Ďakujem pekne za informácie. A prečo sa zaujímam o kolaudáciu? Pretože chcem byť informovaná o tom čo nám má odovzdať, aby sme neskôr nezistili, že nám niečo nedal. A keďže sa nerozumiem tejto oblasti, tak nechcem len príjmať informácie, ktoré nemusia byť presné, jasné a podložené zákonom.
Príjemný deň.
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Prosím Vás pekne, mohli by ste mi poradiť?

Plánujem prestavbu rodinného domu a chcel by som vedieť, či keď plánujem na strane domu, ktorá susedí s pozemkom suseda, dať okno kúpeľne (alebo inej neobytnej miestnosti), či je potrebné, aby som aj o tomto okne informoval suseda.

Veľmi pekne ďakujem.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Na nové okno budeš potrebovať stavebné povolenie, lebo je to zásah do nosnej konštrukcie stavby domu. K tomu bude potrebné stanovisko suseda v rámci stavebného konania.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
emarosl Pozri príspevok
Prosím Vás pekne, mohli by ste mi poradiť?

Plánujem prestavbu rodinného domu a chcel by som vedieť, či keď plánujem na strane domu, ktorá susedí s pozemkom suseda, dať okno kúpeľne (alebo inej neobytnej miestnosti), či je potrebné, aby som aj o tomto okne informoval suseda.

Veľmi pekne ďakujem.
Používate výraz "prestavba". Predpokladám, že idete cestou stavebného povolenia. Okno z nebytovej miestnosti môžete umiestniť od susedného pozemku bez akéhokoľvej obmedzenia. Súhlas suseda vôbec, ale vôbec nepotrebujete.
To je aj odkaz k predchádzajúcemu príspevku.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Zita5 Pozri príspevok
CINOM , skvelá téma a myslím si , že toto na Porade fakt chýbalo . Oceňujem Vašu pomoc a veru tému som ohodnotila aj hviezdičkami.

Teraz ma tu napadla jedna záležitosť z pohľadu Stavebného zákona , toľko krát na Porade diskutovaná a názory sa nám rôznia .

Popíšte nám prosím z pohľadu stavebného zákona , do akej miery sa stavebný úrad má vyjadrovať resp. schvaľovať zriadenú kanceláriu na vykonávanie živnosti v oblasti napríklad účtovníckych služieb , ktorú si zriadim doma buď v RD , alebo v panelovom byte . Ani tak nejde o účtovnícke služby , ale keby ste to mohli rozviesť všeobecne ...čiže zriadime si kanceláriu doma , ktorú využívame na podnikateľský účel .

Je potrebné k tomuto súhlas stavebného úradu , resp. je potrebné vyňatie z bytového fondu , alebo ako postupovať .
Na Porade sú také témy ako napríklad ..zriadenie kancelárie doma, podnikanie v rodinnom dome a podobne , ale nie vždy odpovede sú pochopené . Myslím , že Stavebný úrad ešte tieto veci nekontroluje do takej miery , že by si bolo potrebné z toho robiť hlavu a preto by som Vás prosila o vyjadrenie sa .

Za odpoveď vopred ďakujem .

[/url]
Nevyhýbam sa odpovede.
Nechcem uviesť iba úvahy a špekulácie. Pokúsim sa spraviť výklad, ako ho chápem ja, ale svoje argumenty aj oprieť o právne ustanovenia. Táto téma vyžaduje viac času, ktorý t.č. nemám. Na časť otázok môžem uviesť odpoveď, ale nechcem tému "trhať".
Odpovede na ostatné otázky sú pre mňa určitým relaxom bez komplikovanejšieho tvorenia, ale táto téma taká nie je.
Takže určite odpoviem. Ak to nebude do nedele (asi nie), tak až za týždeň (budem mimo). Možno na poradu "vletím", ale len ako relax.


CIMOM
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Súhlas suseda vôbec, ale vôbec nepotrebujete.
CIMON nemôžem s Tebou súhlasiť. Pokiaľ ide cestou stavebného povolenia, tak sused je účastníkom stavebného konania a dáva stanovisko, tak ako som napísala. Nie je pravda, že sa na suseda vykašlú . Pokiaľ si stavebný úrad plní svoje povinnosti, tak musí prizvať všetkých účastníkov konania a tým sused je. Nehovorila som o súhlase, ale písala som o stanovisku. Je rozdiel súhlas a stanovisko. Pokiaľ je stanovisko v rozpore so stavebným zákonom, tak si nič nepomôže, ale pokiaľ je v súlade so stavebným zákonom, tak ho stavebný úrad musí akceptovať.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
wagner Pozri príspevok
Súhlas suseda vôbec, ale vôbec nepotrebujete.
CIMON nemôžem s Tebou súhlasiť. Pokiaľ ide cestou stavebného povolenia, tak sused je účastníkom stavebného konania a dáva stanovisko, tak ako som napísala. Nie je pravda, že sa na suseda vykašlú . Pokiaľ si stavebný úrad plní svoje povinnosti, tak musí prizvať všetkých účastníkov konania a tým sused je. Nehovorila som o súhlase, ale písala som o stanovisku. Je rozdiel súhlas a stanovisko. Pokiaľ je stanovisko v rozpore so stavebným zákonom, tak si nič nepomôže, ale pokiaľ je v súlade so stavebným zákonom, tak ho stavebný úrad musí akceptovať.
Nič v zlom, ale v tvojej rade je uvedené, že je potrebné jeho stanovisko. Žiadne iné podmienky.


Samozrejme, že vlastník stavebného konania je účastníkom konania a v konaní môže vystupovať aktívne, resp. pasívne.
AKTÍVNE :
1. Zúčastní sa ústneho konania a neuplatní námietky.
2. Zúčastní sa ústneho konania a uplatní námietky.
3. Nezúčastní sa ústneho konania, ale písomne uplatní námietky.
4. Podá odvolanie (môže aj keď nemá námietky v konaní a nezúčastní sa ústneho konania).

PASÍVNE :
O konaní vie (prevzal oznámenie o začatí konani), ale nevykoná žiadny aktívny úkon.

Poznámka :

§ 33 správneho poriadku (zák, 71/1967)

(1) Účastník konania a zúčastnená osoba má právo navrhovať dôkazy a ich doplnenie a klásť svedkom a znalcom otázky pri ústnom pojednávaní a miestnej ohliadke.

(2) Správny orgán je povinný dať účastníkom konania a zúčastneným osobám možnosť, aby sa pred vydaním rozhodnutia mohli vyjadriť k jeho podkladu i k spôsobu jeho zistenia, prípadne navrhnúť jeho doplnenie.

Ešte stále si myslíš, že je potrebné jeho stanovisko.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Toto je odpoveď na otázku na inej téme.


Veľmi veľa ľudí si myslí, že drobná stavba je stavba do 25 m2 a hotovo.
Je to veľmi mylný dojem.
Uvádzam citát z
§ 139b stavebného zákona


ods. (6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

písm. a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
písm. b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

(7) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.


Ak ste si pozorne prečítali, tak charakteristika drobnej stavby má jednu základnú podmienku, ktorú často nevedia ani pracovníci stavebného úradu, resp. nedávno ešte nevedeli aplikovať v praxi. Musí mať doplnkovú funkciu a nemôže podstatne ovplyvniť životné prostredie.
Až po splnení týchto podmienok nastupuje písm. a) a b) ods. 6.

T.j., ak stavba má napr. 15 m2, ale je na pozemku ako hlavná stavba , nejedná sa o drobnú stavbu.
Úplne extrémne: Altánok 2 x 2 m, ktorý bude na pozemku ako prvá stavba, musí byť posúdený v stavebnom konaní. Naproti tomu taká istá stavba o rozmeroch 5 x 5 m pri rodinnom dome sa ohlási stavebnému úradu ako drobná stavba – doplnková k RD.


CIMOM
0 0
pistik8 pistik8

pistik8 je offline (nepripojený) pistik8

CIMOM

Prave teraz mam problem s drobnou stavbou...

Minule leto som postavil drobnu stavbu( SKLAD) v jednom rohu pozemku , odstupy severne 50 cm, zapadne 50 cm od hranice pozemku. Podorys 6x4 m = 24 m2. ohlasovaciu povinnost som si splnil, dokonca teta na miestnom urade povedala, ze ma dava ako priklad ostatnym.. K ohlaseniu som dolozil vsetko potrebne, a tak isto OBEC odo mna ziadala SUHLAS SUSEDA, ze tam idem nieco stavat a v akej vzdialenosti. Bolo mi vysvetlene , ze to musi byt pokial idem menej ako 2 m ku hranici pozemku... Obaja susedia suhlasili....
Tato DROBNA STAVBA uz JE POSTAVENA....

Planujem teraz na jar stavat v druhom rohu pozemku opat drobnu stavbu ( GARAZ) , opat vzdialenosti juzne 50 cm od hranice , a zapadne 50 cm od hranice pozemku. Garaz bude presnou kopiu vyssie spomenuteho skladu, len z juznej strany bude garazova brana...

MOJ PROBLEM spociva v tom, ze teraz moj sused (zo zapadnej strany) ktory mi PRVU drobnu stavbu podpisal ze s nou suhlasi, pri GARAZI mi robi problem s tym ze blizsie ako dva metre ku hranici pozemku nemozem ist, povedal mu to projektant, a on mi ten suhlas nepodpise... na miestnom urade mi povedali ze bez suhlasu suseda mi povolenie nevydaju....

Ako mam toto riesit, ked mi viaceri ludia tvrdia ze pre drobne stavby odstupy stavieb ako pri rodinnych domoch neplatia...

Miesto BA-mestska cast ....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať