Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
iviviv iviviv

iviviv je offline (nepripojený) iviviv

CIMOM Pozri príspevok
Tu asi nič.
Leda ak by susedná stavba bola na hranici a Vy by ste osadili stavbu taktiež na hranici, teda bol by to tzv. dvojdom.

Aj keď chcem, ale neporadím.


CIMOM

Nerozumiem odpovedi... Nic sa neda robit, alebo nic k tomu nepotrebujeme...?
Nas dom by priamo nesusedil so ziadnym domom (len so zahradami), len ho potrebujeme podat k hranici. Je to v starej zastavbe, ale nie v rade domov, ale na zahrade. Ta stara zastavba je klasicky husta, domy su na hraniciach pozemkov. V zahrade vedla (nie priamo susediacej),su tiez 2 novostavby a su od hranice na 1 meter. Tak ma zaujima, ze co k tomu potrebujeme, aby sme to aj my mohli posunut.
Dakujem
0 0
adikar adikar

adikar je offline (nepripojený) adikar

Dobrý deň. Mám v úmysle trocha prerobiť, prestavať strechu, záhradnej chatky. (presnejčie ju chcem predĺžiť cez pôdorys chatky a vytvoriť pod strechou malé podkravie) Podaďte mi prosím, čo je všetko potrebné a či je potrebné stavebné povolenie, projekt a tak ďalej. Ďakujem
0 0
mh586 mh586

mh586 je offline (nepripojený) mh586

este jeden nakres, tentokrat v mierke

i42.tinypic.com/dr9d0.jpg

medzi domom a pravym susedom su 3 metre
medzi domom a lavym susedom je min 5 metrov
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mh586 Pozri príspevok
este jeden nakres, tentokrat v mierke

i42.tinypic.com/dr9d0.jpg

medzi domom a pravym susedom su 3 metre
medzi domom a lavym susedom je min 5 metrov

Ráno som nepozeral na kóty. Podľa nového nákresu neviem prečo by Vaša stavba nemohla byť povolená.

Vzdialenosť od komunikácie máte v rozmedzí 5 až 10 m.

Vzdialenosť od hranice pozemku min 2 m.

Zastavanosť musíte mať do 0,25 %.

K tej garáži, či može byť ak sa prekročí zastavanosť ? nenašiel som v textovej časti nič viac než to, že parkovanie a garážovanie pri RD si zabezpečí každý na svojom pozemku. Takže zastavanosť je daná.

Mimochodom dúfam že tá textová časť na nete je schválená aj ako VZN, lebo iba vtedy je platná.


Asi som moc neporadil, ale iba toľko.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
adikar Pozri príspevok
Dobrý deň. Mám v úmysle trocha prerobiť, prestavať strechu, záhradnej chatky. (presnejčie ju chcem predĺžiť cez pôdorys chatky a vytvoriť pod strechou malé podkravie) Podaďte mi prosím, čo je všetko potrebné a či je potrebné stavebné povolenie, projekt a tak ďalej. Ďakujem
Treba stavebné povolenie, v príspevku č. 3 v tejto téme je postup, ktorý použijete primerane.

Dúfam, že ta chatka nie je v záhradkárskej oblasti, pre ktorú sú podľa územného plánu, resp. územného rozhodnutia obmedzenia. Potom platí to čo je dané. Môže tam byť napr. aj obmedzenie zobytňovať podkrovia a pod.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
iviviv Pozri príspevok
Nerozumiem odpovedi... Nic sa neda robit, alebo nic k tomu nepotrebujeme...?
Nas dom by priamo nesusedil so ziadnym domom (len so zahradami), len ho potrebujeme podat k hranici. Je to v starej zastavbe, ale nie v rade domov, ale na zahrade. Ta stara zastavba je klasicky husta, domy su na hraniciach pozemkov. V zahrade vedla (nie priamo susediacej),su tiez 2 novostavby a su od hranice na 1 meter. Tak ma zaujima, ze co k tomu potrebujeme, aby sme to aj my mohli posunut.
Dakujem
Nedá sa Vám takto poradiť. V predchádzajúcej otázke mi "mh586" priložil aj situáciu. Aj tak to nie je úplne ono, lebo to má previazanosť na územný plán.

K Vašej otázke. Uvádzate, že ste už podali žiadosť o SP. Nascenujte mi situáciu z PD.
Do vydania SP môžete meniť svoje podanie, takže treba konať.

PS : Pochopte ma, nechcem Vám uviesť blbosť, keď nemám všetky podklady. Radšej neuvediem nič, ako blbosť.


CIMOM
0 0
iviviv iviviv

iviviv je offline (nepripojený) iviviv

CIMOM Pozri príspevok
Nedá sa Vám takto poradiť. V predchádzajúcej otázke mi "mh586" priložil aj situáciu. Aj tak to nie je úplne ono, lebo to má previazanosť na územný plán.

K Vašej otázke. Uvádzate, že ste už podali žiadosť o SP. Nascenujte mi situáciu z PD.
Do vydania SP môžete meniť svoje podanie, takže treba konať.

PS : Pochopte ma, nechcem Vám uviesť blbosť, keď nemám všetky podklady. Radšej neuvediem nič, ako blbosť.


CIMOM
hmm..situaciu by som prilozila, ale neviem ako....
0 0
Gard Gard

Gard je offline (nepripojený) Gard

Zdravim CIMOM,

chcel by som skonzultovat jednu vec ohladne predaja pozemku, ktory patri obci. Obec predava pozemok dvom sukromnym osobam - susedom. Obaja susedia maju okrem toho svoje pozemky, ktore nadvazuju na obecny. Sukromny pozemok jedneho zo susedov ale zasahuje rohom asi 2m do pozemku druheho suseda. Otazka je : moze obec pri odpredaji zaviazat jedneho zo susedov, aby tento presah odstranil, resp.aby zriadil vecne bremeno pre druheho suseda (zdrzi sa postavenia plotu, resp.mu da pravo prechodu cez tento zasahujuci roh) ? Moze obec prijat taketo uznesenie pri odpredaji a dat takuto podmienku do uznesenia pri odpredaji ? Jasne ze na to musi byt vola obce, ale otazka je ci je to pravne priechodne. (t.j. riesit pri predaji obecneho pozemku aj susedsky problem)
Naposledy upravil Gard : 19.04.09 at 18:17
0 0
trsťa trsťa

trsťa je offline (nepripojený) trsťa

Dobrý deň,
neviem či viete poradiť aj v tejto problematike...
Máme už postavený rodinný dom na pozemku, ktorý je v LV zapísaný ako orná pôda. Chcem na katastri vykonať zmenu - pozemok pod domom zapísať ako stavebný pozemok. Dúfam, že som sa vyjadrila dobre, lebo v tomto nie som "doma". Neviete mi poradiť, čo všetko treba predložiť na katastri?
Viem, že tam treba nejakú žiadosť, ale neviem v akom znení, keďže ako vravím vyjadrovanie v tejto oblasti nie je moja parketa. Určite treba aj kolok, ale neviem v akej hodnote.
Ak prosím neviete konkrétne, poradili by ste mi kde to hľadať (okrem možnosti samotnej návštevy katastra - to je tak na celý deň).

ďakujem
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

trsťa: nas toto cochvila tiez caka, ale s tym rozdielom, ze este len ideme stavat... boli sme sa informovat na katastri (popri vybavovani LV a kat.mapy) a tam nas poslali na pozemkovy fond, ze tam nam budu vediet poradit... tam nam tetuska dala tlacivo (ziadost o vynatie pody) ale s tym mame prist az ked budeme mat suhlas mesta so zlucenim stavebneho a uzemneho konania... teraz cakame na ten suhlas, aby sme to mohli vybavit... ale ked som bola na katastri tak tam bola pani, kt. vybavovala toto az po postaveni domu a teraz jej to kvoli tomu nechceli skolaudovat a mala dost hlavu v smutku... ale nechcem zavadzat informaciami, ked neviem vsetky podrobnosti jej situacie...

tiez mam dotaz ku stavbe... mame podane stavebne povolenie... projekt je urobeny bez pivnice, ale dodatocne sme zistili, ze je lepsie vyzit svah na ciastocne podpivnicenie ako robit take hrube zaklady... je lepsie este doplnit projekt pivnice a zaniest to na stavebny urad? Co vsetko sa nam meni v projekte a teda co vsetko treba doniest? Napadli ma zaklady, samotny podorys pivnice, doplnok ku statike (stacilo by doplnit vyhlasenie statika co sa tym meni, daky vypocet, alebo statiku urobit nakomplet nanovo?) Na druhu stranu... bolo by velmi zle nedat to na stavebny urad a urobit tu pivnicu aj bez toho?? dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Gard Pozri príspevok
Zdravim CIMOM,

chcel by som skonzultovat jednu vec ohladne predaja pozemku, ktory patri obci. Obec predava pozemok dvom sukromnym osobam - susedom. Obaja susedia maju okrem toho svoje pozemky, ktore nadvazuju na obecny. Sukromny pozemok jedneho zo susedov ale zasahuje rohom asi 2m do pozemku druheho suseda. Otazka je : moze obec pri odpredaji zaviazat jedneho zo susedov, aby tento presah odstranil, resp.aby zriadil vecne bremeno pre druheho suseda (zdrzi sa postavenia plotu, resp.mu da pravo prechodu cez tento zasahujuci roh) ? Moze obec prijat taketo uznesenie pri odpredaji a dat takuto podmienku do uznesenia pri odpredaji ? Jasne ze na to musi byt vola obce, ale otazka je ci je to pravne priechodne. (t.j. riesit pri predaji obecneho pozemku aj susedsky problem)
Nie som právnik, teda môžem dať len svoj názor.

Môže. Kúna zmluva, v tomto prípade právny akt 2 zmluvných strán je záväzok, z ktorého plynú práva a povinnosti. Ak kupujúci niečo chce kúpiť, tak musí akceptovať podmienky predávajúceho, resp. plniť to čo sa dohodnú v zmluve.
Ak predávajúci dáva podmienku, s ktorou bude kupujúci súhlasiť tak nevidím dôvod prečo nie.

Len toľko, ale je to môj názor.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
trsťa Pozri príspevok
Dobrý deň,
neviem či viete poradiť aj v tejto problematike...
Máme už postavený rodinný dom na pozemku, ktorý je v LV zapísaný ako orná pôda. Chcem na katastri vykonať zmenu - pozemok pod domom zapísať ako stavebný pozemok. Dúfam, že som sa vyjadrila dobre, lebo v tomto nie som "doma". Neviete mi poradiť, čo všetko treba predložiť na katastri?
Viem, že tam treba nejakú žiadosť, ale neviem v akom znení, keďže ako vravím vyjadrovanie v tejto oblasti nie je moja parketa. Určite treba aj kolok, ale neviem v akej hodnote.
Ak prosím neviete konkrétne, poradili by ste mi kde to hľadať (okrem možnosti samotnej návštevy katastra - to je tak na celý deň).

ďakujem

Neviem, kedy to máte postavené. V katastri sa to dá prepísať len na základe stanoviska, resp. rozhodnutia príslušného orgánu na ochranu poľn. pôdy, t.j. obvodného pozemkového úradu.
Ak bola stavba postavená pred 25.06. 1992, tak by to bolo pre Vás najjednoduchšie, lebo nie je s tým prakticky žiadny problém.
Postupuje sa podľa § 11 zákona č. 220/2004 Z.z.


§ 11

(1) Orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23) z vlastného podnetu alebo na základe žiadosti vlastníka, prípadne užívateľa rozhodne o zmene poľnohospodárskeho druhu pozemku, ak

a) pred 25. júnom 1992 vplyvom ľudskej činnosti zmenil svoj charakter a nezodpovedá poľnohospodárskej pôde,
b) bol administratívne odňatý z poľnohospodárskeho pôdneho fondu a zanikol dôvod a účel odňatia, pričom nezmenil charakter poľnohospodárskej pôdy.

(2) Prílohou žiadosti vlastníka, prípadne užívateľa podľa odseku 1 sú základné identifikačné údaje o pozemku a technické podklady katastra potrebné na vyznačenie zmeny druhu pozemku v katastri.

Doporučujem VáM :

1. V prvom rade treba ísť na príslušný obvodný poz. úrad a tak postupom podľa § 11 spraviť zmenu v druhu pozemku.

2. Ak dátum postavenia je po uvedenom dátume, aj tak sa tomu nevyhnete.

3. Až následne treba ísť na kataster, neviem Vám so 100 % istotou povedať postup na katastri, ale pravdepodobne by sa malo jednať iba o zápis, zmenu skutočností, t.j. môhlo by to byť aj bez poplatku.


DODATOK :

Prikladám Vám približne vzorovú žiadosť na obvodný poz. úrad :

Vec : Žiadosť o zmenu druhu pozemku podľa § 11 zák. č. 220/2004 Z.z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zák. č. 245/2003 Z.z. o integrovanej prevencii a kontrole znenčisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov

__________________________________________
Žiadam Obvodný pozemkový úrad v ............. o vydanie rozhodnutia podľa § 11 zák. č. 220/2004 Z.z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zák. č. 245/2003 Z.z. o integrovanej prevencii a kontrole znenčisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov


pre stavbu .................................................. ..........č. parc:............................................. ..............
v katastrálnom území........................................... .................................................. ....................
pôvodný druh pozemku........................................... .................................................. ..................
vo výmere........................................... .................................................. ....................................
Odôvodnenie : .................................................. .................................................. .....................
.................................................. .................................................. .............................................
.................................................. .................................................. .............................................
.................................................. .................................................. .............................................

.....................................
podpis žiadateľa


_______________________________________


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
andreaS Pozri príspevok
trsťa: nas toto cochvila tiez caka, ale s tym rozdielom, ze este len ideme stavat... boli sme sa informovat na katastri (popri vybavovani LV a kat.mapy) a tam nas poslali na pozemkovy fond, ze tam nam budu vediet poradit... tam nam tetuska dala tlacivo (ziadost o vynatie pody) ale s tym mame prist az ked budeme mat suhlas mesta so zlucenim stavebneho a uzemneho konania... teraz cakame na ten suhlas, aby sme to mohli vybavit... ale ked som bola na katastri tak tam bola pani, kt. vybavovala toto az po postaveni domu a teraz jej to kvoli tomu nechceli skolaudovat a mala dost hlavu v smutku... ale nechcem zavadzat informaciami, ked neviem vsetky podrobnosti jej situacie...

tiez mam dotaz ku stavbe... mame podane stavebne povolenie... projekt je urobeny bez pivnice, ale dodatocne sme zistili, ze je lepsie vyzit svah na ciastocne podpivnicenie ako robit take hrube zaklady... je lepsie este doplnit projekt pivnice a zaniest to na stavebny urad? Co vsetko sa nam meni v projekte a teda co vsetko treba doniest? Napadli ma zaklady, samotny podorys pivnice, doplnok ku statike (stacilo by doplnit vyhlasenie statika co sa tym meni, daky vypocet, alebo statiku urobit nakomplet nanovo?) Na druhu stranu... bolo by velmi zle nedat to na stavebny urad a urobit tu pivnicu aj bez toho?? dakujem
Otázka je asi len k tej zmene stavby - pivnica.

No v takom prípade treba postupom podľa § 68 stavebného zákona požiadať o zmenu stavby ešte pred jej dokončením.
Jednoznačne treba prepracovať PD.
Určite sa nejedná o nepodstatnú zmenu.
Určite sa dá jednoznačne uvedené chápať (ak urobíte zmenu bez súhlasu SÚ) ako priestupok podľa § 105 SZ.


CIMOM
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

dakujem

ale stacilo by dat len daky dodatok k existujucemu projektu? Stal nas nemale peniaze a sme aj nasrdeny na architekta, ze nam nepovedal o moznosti podpivnicenia ako vyhodnejsej oproti tak vysokym zakladom... samotny projekt ostava, len z casti sa vyuzite "brucho" na pozemku na pivnicu a napojit schody do pivnice na dve mozne miesta v dome.

Zmenia sa nam tak zaklady (v dvoch urovniach) a ta statika by stacila len daky dodatok k existucej statike?
0 0
pepa78 pepa78

pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

Ak na pozemku stojí RD / má samostatné parcelné číslo / a chcem na záhrade postaviť objekt o rozmeroch 3,5 m x 7 m, s podkrovím a pultovou strechou, tak sa to dá považovať ako doplnková stavba k existujúcemu RD ??? Ďakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
andreaS Pozri príspevok
dakujem

ale stacilo by dat len daky dodatok k existujucemu projektu? Stal nas nemale peniaze a sme aj nasrdeny na architekta, ze nam nepovedal o moznosti podpivnicenia ako vyhodnejsej oproti tak vysokym zakladom... samotny projekt ostava, len z casti sa vyuzite "brucho" na pozemku na pivnicu a napojit schody do pivnice na dve mozne miesta v dome.

Zmenia sa nam tak zaklady (v dvoch urovniach) a ta statika by stacila len daky dodatok k existucej statike?
Nie!
Chcete meniť zakladanie stavby, t.j. prakticky to najhlavnejšie. Projektant vie, čo má robiť.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pepa78 Pozri príspevok
Ak na pozemku stojí RD / má samostatné parcelné číslo / a chcem na záhrade postaviť objekt o rozmeroch 3,5 m x 7 m, s podkrovím a pultovou strechou, tak sa to dá považovať ako doplnková stavba k existujúcemu RD ??? Ďakujem
Podľa plochy to môže mať charakter drobnej stavby, ak to nebude slúžiť na, napr. podnikateľský účel (dielňa a pod.).


CIMOM
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

volala som nakoniec projektantovi a ten potvrdil ze nakomplet nanovo cely projekt (samozrejme znova platit ako za cely projekt), navyse ma upozornil, ze najskor mam zavolat architektovi, lebo skor ma pocit, ze to architekt neschvali... ze by to skazilo dojem... tak sme to vyriesili tak, ze z toho nasho "brucha" dame dole este polovicu, aby sme zaklady nemuseli robit take vysoke

cimon aj tak dakujem za cas straveny odpovedou
0 0
IgyPop IgyPop

IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

Chcem sa spýtat, ci je mozné mat medzi domami mensí priestor, ako je definovaný v §6, bod 4. vyhl. č. 532/2002?
Máme uzky pozemok (9m), pricom z pravej strany je dom na hranici pozemku a z lavej strany je dom cca 2m. My by sme chceli stavat cca 1m od lavej hranice, cize celková vzdialenost medzi domami by bola cca 3m. Na existujúcom dome, ani na nasom nebudú v protilahlých stenách okná do obytných miesností. Zo strany lavého suseda máme predbezne ústny súhlas.

D.
0 0
anyva anyva

anyva je offline (nepripojený) anyva

Máme pozemok v susedstve cintorína a chceli by sme tam stavať. Pozemok je definovaný ako orná pôda a zastavané plochy a nádvoria. Je možné tam vôbec stavať? Podľa schváleného návrhu územného plánu sa pozemok nachádza v ochrannej zóne cintorína. Čo všetko potrebujeme vybaviť? Ďakujem za odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať