Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Dobrý deň, chela by som sa poradiť. Mám pozemok, ku ktorému potrebujem zriadiť vodovodnú a kanalizačnú obecnú prípojku. Problém je v tom, že pozemok pred maojím domom má vo vlastníctve iný majitel, a cestu ktorá vedie k domu máme spoločnú. Chcela som ťahať prípjky cez spoločnú cestu, no spolumajiteľ mi nechce dať súhlas. Viete mi poradiť ako postupovať ďalej?
Projekty mám urobené no na Ocu mi starosta odmietol dať oznámenie o drobnej stavbe, dokiaľ nemám súhlas solumajiteľa.
Ďakujem.
0 0
peco9 peco9

peco9 je offline (nepripojený) peco9

Zdravím. Poprosím o radu. Na projektovej dokumentácii k stavebnému konaniu som zapísaný ako investor stavby. Ako majiteľ pozemku je zapísaná moja manželka. K žiadosti o začatí s.k. je potrebné doložiť list vlastníctva k pozemku a ja neviem či môžem žiadať o povolenie ja, alebo spolu s manželkou.
Práve vyplňujem rôzne žiadosti a nechcem to pokaziť, žeby mi to nevrátili.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
invest Pozri príspevok
Dobrý deň, chela by som sa poradiť. Mám pozemok, ku ktorému potrebujem zriadiť vodovodnú a kanalizačnú obecnú prípojku. Problém je v tom, že pozemok pred maojím domom má vo vlastníctve iný majitel, a cestu ktorá vedie k domu máme spoločnú. Chcela som ťahať prípjky cez spoločnú cestu, no spolumajiteľ mi nechce dať súhlas. Viete mi poradiť ako postupovať ďalej?
Projekty mám urobené no na Ocu mi starosta odmietol dať oznámenie o drobnej stavbe, dokiaľ nemám súhlas solumajiteľa.
Ďakujem.
Starosta postupuje správne.
Tu platí, že o spoločnej veci sa rozhoduje spoločne podľa počtu vlastníckeho podielu.
Ak sa nedohodnete, tak sa musíte obrátiť len na súd.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
peco9 Pozri príspevok
Zdravím. Poprosím o radu. Na projektovej dokumentácii k stavebnému konaniu som zapísaný ako investor stavby. Ako majiteľ pozemku je zapísaná moja manželka. K žiadosti o začatí s.k. je potrebné doložiť list vlastníctva k pozemku a ja neviem či môžem žiadať o povolenie ja, alebo spolu s manželkou.
Práve vyplňujem rôzne žiadosti a nechcem to pokaziť, žeby mi to nevrátili.
Uvedení môžete byť obaja spolu s manželkou.
Nie je v tom žiadny problém.
Už som k tejto veci uviedol viac príspevkov v tejto téme.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
dvojicka Pozri príspevok
Dobry den CIMON,
snazila som sa preluskat celou diskusiou od zaciatku, ale v 2/3 som uz nevladala, tak si dovolim opytat sa.

Viete mi poradit, s cim vsetkym zacat pri stavani domu? Ako by sme mali postupovat a na co nezabudnut? /kupa projektu...osadenie domu na pozemok-ako a kde dat schvalovat a pod.../
Vopred vdaka za odpoved. Velmi si cenim, ako pomahate v tejto oblasti.z
Odpoveď na túto otázku je vlastne celý manuál.

Len jedno :

Skôr než začnete vypracovávať PD, zistite si, či stavba na pozemku môže byť postavená podľa :
1 . podmienok územného plánu
2. trasovaní jestvujúcich vedení a ich prípadných ochranných pásiem.

Pozrite si príspevok č. 3 v tejto téme, je to tak všeobecne uvedené, čo treba.

Na konkrétnu otázku odpoviem, dík za pochopenie.

(existuje x možností odpovedí na Vašu otázku, napr. bzude treba vyňatie pozemku, povolenie malého zdroja znečisťovania ovzdšia, stavebný dozor pri svojpomocnej stavbe, .....)


CIMOM
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Dobroslava Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, a čo v tom prípade, keď vlastníkom RD, pri ktorom má garáž stáť ako samostatný objekt, sú starí rodičia manželky?
Ďakujem pekne za odpovede, ale ešte sa spýtam, čo ak tá garáž bude väčšia ako 25 m2 /čo asi bude/, predpokladám, že tu už bude potrebné stavebné povolenie. Čo v tomto prípade s pozemkom, ktorý nie je napísaný na vlastníka garáže? Aký je v tomto prípade postup?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Dobroslava Pozri príspevok
Ďakujem pekne za odpovede, ale ešte sa spýtam, čo ak tá garáž bude väčšia ako 25 m2 /čo asi bude/, predpokladám, že tu už bude potrebné stavebné povolenie. Čo v tomto prípade s pozemkom, ktorý nie je napísaný na vlastníka garáže? Aký je v tomto prípade postup?
Garáž pri RD nad 25 m2 nespĺňa charakter drobnej stavby, teda musí ísť režimom stavebného konania a násl. stavebného povolenia.
Ak stavebník nie je vlastníkom pozemku zastavaného stavbou, musí mať doklad o inom práve podľa § 139 ods. 1 SZ (nájomná zmluva, zmluva o budúcej zmluve a ...)


CIMOM
0 0
pilkar pilkar

pilkar je offline (nepripojený) pilkar

Ahoj , chceme stavať rodinný dom , ale pozemok je orná pôda , ako postupovať pri vybavovaní a kde treba ísť ? Ďakujem !
0 0
šody šody

šody je offline (nepripojený) šody

Dobrý deň,
zvažujeme kúpu pozemku 20x30 m v novom, skoro úplne zastavanom "satelite". Po obhliadke sme ale zistili, že oba susedné domy sú postavené 2 m od hranice "môjho" pozemku. Musel by som teda dom umiestniť minimálne 5 m od oboch strán pozemku?
Ak môžem ešte jednu otázku: ak je stanovená minimálna vzdialenosť domu od cesty 3 m, platí to aj na garáž, ktorá je z predu "prilepená" o dom? Nemohla by garáž začínať bližšie k ceste?
Ďakujem vopred za odpoveď.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pilkar Pozri príspevok
Ahoj , chceme stavať rodinný dom , ale pozemok je orná pôda , ako postupovať pri vybavovaní a kde treba ísť ? Ďakujem !
Najskôr musí byť pozemok zahrnutý ako stavebný v územnom pláne.
Ďalší postup je v tejto téme, asi v posledných 20 príspevkoch min 3 x uvedený.
Ospravedlňujem sa, ale treba to nájsť.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
šody Pozri príspevok
Dobrý deň,
1. Musel by som teda dom umiestniť minimálne 5 m od oboch strán pozemku?
2. Ak môžem ešte jednu otázku: ak je stanovená minimálna vzdialenosť domu od cesty 3 m, platí to aj na garáž, ktorá je z predu "prilepená" o dom?
3. Nemohla by garáž začínať bližšie k ceste?
Ďakujem vopred za odpoveď.

K bodom :
1. Ak nebudú okná z obytných miestností, tak stačí 2 m. Mimochodom toto je to, čo som viackrát písal, že rovnosť práv vlastníkov pozemkov musí byť zachovaná. Ak majú tie stavby okná z obytných miestností, tak musíte ísť na 7m, alebo napadnúť ich povolenie ako rozhodnutie vydané v rozpore so zákonom.

2. V § 6 ods. 6 vyhl. č. 532/2002 sa hovorí

"(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.".


3. Môhla, ak to nie je v rozpore s územným plánom (regulatívy).


CIMOM
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

Dobry den,
mam v plane pristavit k domu terasu, bude mat murovane zaklady, strechu, rozmery asi 3x4 m. Podla vsetkeho ide o doplnkovu stavbu na ktoru staci ohlasenie stavebnemu uradu. Zaujimaju ma lae dve veci:
1. terasa sa bude nachadzat asi 1 m od susedneho pozemku, je potrebne riesit tuto vzdialenost (a chciet pripadne nejake vyjadrenie susedov) aj ked ide len o terasu? Terasa bude vlastne predlzenim domu, ten sa rovnako nachadza cca 1 m od sused. pozemku.
2. pozemok pod terasou je v sucasnosti klasifikovany ako zahrada, stane sa z neho zastavana plocha, resp. je potrebne uzemne konanie?
Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mlisa Pozri príspevok
Dobry den,
mam v plane pristavit k domu terasu, bude mat murovane zaklady, strechu, rozmery asi 3x4 m. Podla vsetkeho ide o doplnkovu stavbu na ktoru staci ohlasenie stavebnemu uradu. Zaujimaju ma lae dve veci:
1. terasa sa bude nachadzat asi 1 m od susedneho pozemku, je potrebne riesit tuto vzdialenost (a chciet pripadne nejake vyjadrenie susedov) aj ked ide len o terasu? Terasa bude vlastne predlzenim domu, ten sa rovnako nachadza cca 1 m od sused. pozemku.
2. pozemok pod terasou je v sucasnosti klasifikovany ako zahrada, stane sa z neho zastavana plocha, resp. je potrebne uzemne konanie?
Dakujem

K bodu :
1. Vyjadrenie susedov netreba. Je to prístavba, takže stavebný úrda musí postupovať aj podľa § 6 vyhl. č. 532/2002.
2. Treba súhlas obvodného pozemkového úradu, v tejto téme som dal aj vzor žiadosti.


CIMOM
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

CIMOM Pozri príspevok
K bodu :

2. Treba súhlas obvodného pozemkového úradu, v tejto téme som dal aj vzor žiadosti.


CIMOM
Dakujem.
Ten vzor som pozrela, aj prislusny zakon (220/2004) a podla § 17 ods 5 je prilohou ziadosti o vynatie aj pravoplatne uzemne rozhodnutie. Takze aj tak treba ist najprv na stavebny urad?
Okrem ineho som si vsimla ze prilohou je aj "bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy s návrhom na jej hospodárne využiti" (§ 17, ods. 5 pism c)) Co je to a kde to mozem zohnat??
0 0
Miro 1 Miro 1

Miro 1 je offline (nepripojený) Miro 1

Dobrý deň,

neviete mi prosím povedať ako ďaleko od cesty musí byť plot, ktorý ohraničuje pozemok. V našom prípade sa jedná o rohový pozemok a mňa zaujíma najmä vzdialenosť plotu od bočnej cesty, nie od prednej pred pozemkom, resp. domom. Rovnako by som sa chcel opýtať ako najbližšie od tohto plotu (z boku) je možné začať stavať garáž, ktorá bude pripojená k domu.

Ďakujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mlisa Pozri príspevok
Dakujem.
Ten vzor som pozrela, aj prislusny zakon (220/2004) a podla § 17 ods 5 je prilohou ziadosti o vynatie aj pravoplatne uzemne rozhodnutie. Takze aj tak treba ist najprv na stavebny urad?
Okrem ineho som si vsimla ze prilohou je aj "bilancia skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy s návrhom na jej hospodárne využiti" (§ 17, ods. 5 pism c)) Co je to a kde to mozem zohnat??
Prílohou nemusí byť územné rozhodnutie, ak sa nevydáva. Vaša prístavba podlieha postupu podľa § 39a ods. 4 SZ, t.j. spojené úz. a st. konanie.
Stačí Vám oznámenie o začatí stavebného konania, alebo stanovisko obce, že bude konať v spojenom stavebnom konaní.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Miro 1 Pozri príspevok
Dobrý deň,

neviete mi prosím povedať ako ďaleko od cesty musí byť plot, ktorý ohraničuje pozemok. V našom prípade sa jedná o rohový pozemok a mňa zaujíma najmä vzdialenosť plotu od bočnej cesty, nie od prednej pred pozemkom, resp. domom. Rovnako by som sa chcel opýtať ako najbližšie od tohto plotu (z boku) je možné začať stavať garáž, ktorá bude pripojená k domu.

Ďakujem.

Zákon 135/1961 a príslušné vyhlášky pojednávajú o 0,50 m.


CIMOM
0 0
andrej757 andrej757

andrej757 je offline (nepripojený) andrej757

Dobry den,
chcel by som vas poprosit o pomoc s nasledovnym problemom. Vlastnim parcelu reg-E, vedenu ako trvaly travny porast, mimo zastavane uzemie obce. Pozemeok nie je v uzemnom plane ako stavebny. Na tejto parcele stala predtym stodola, z ktorej ostali ale len zaklady a zvysok kamennej podmurovky. Je to na lazoch mimo obce.

Chcel by som tuto stodolu znova postavit a upravit na rekreacne ucely. Dalo by sa to vyriesit tak, ze by som si dal urobit geometrak s tym, ze by mi to zakreslili ako zastavanu plochu? Zaroven by sa to zmenilo asi na parcelu C.
Alebo je nejaka ina moznost?

Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
andrej757 Pozri príspevok
Dobry den,
chcel by som vas poprosit o pomoc s nasledovnym problemom. Vlastnim parcelu reg-E, vedenu ako trvaly travny porast, mimo zastavane uzemie obce. Pozemeok nie je v uzemnom plane ako stavebny. Na tejto parcele stala predtym stodola, z ktorej ostali ale len zaklady a zvysok kamennej podmurovky. Je to na lazoch mimo obce.

Chcel by som tuto stodolu znova postavit a upravit na rekreacne ucely. Dalo by sa to vyriesit tak, ze by som si dal urobit geometrak s tym, ze by mi to zakreslili ako zastavanu plochu? Zaroven by sa to zmenilo asi na parcelu C.
Alebo je nejaka ina moznost?

Dakujem
Bola táto stavba zakreslená v katastrálnej mape (kastastri)?


CIMOM
0 0
skiam skiam

skiam je offline (nepripojený) skiam

Sme skupina kamaratov, a kupili sme vacsi pozemk, preparcelovali a chceme tam postavit vlastne rodinne domy.
Kedze ale vlastnime vstupny pozemok do planovanej oblasti vystavby (pre cca 30 domov) bolo nutne pocitat s tym, ze cez nas pozemok pojde pristupova cesta a siete pre dalsie parcely, ktore su za nami. S tym nemame problem.
Avsak mesto nam ako podmienku k vydaniu UR na cestu a siete urcilo, ze musime spisat zmluvu o buducej zmluve o darovani sieti a cesty mestu.
Ak to vsak urobime, nemame ziadnu paku na majitelov dalsich pozemkov (ktorym stupla cena pozemkov zadarmo) aby sa spolupodielali na vystavbe cesty a sieti.

- Moze mesto nieco take opravnene pozadovat?
- Ako to co najlepsie urobit? Nechceme branit dalsim majitelom vyuzivat nasu cestu, ani nam nevadi darovat cestu mestu (kedze ju budu spravovat) ale chceme docielit, aby nam buduci majitelia prispeli (spravodlivou) ciastkou na naklady.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať