Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jalesa jalesa

jalesa je offline (nepripojený) jalesa

Dobrý večer, chcem sa opýtať ako postupovať, pozemok je už v našom vlastníctve, chceme na jeho časti stavať. Je potrebné vyňať z pôdneho fondu plochu potrebnú pod stavbu domu, prístupovú cestu a uloženie materiálu. Ale ešte nemáme projekty, dá sa to urobiť ešte pred tým ako budú vypracované??? Územné rozhodnutie obce ešte nemáme ale máme potvrdenie obce o plánovaní rozšírenia intravilánu obce . Stačí to ku vynímaniu z pôdneho fondu??
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jalesa Pozri príspevok
Dobrý večer, chcem sa opýtať ako postupovať, pozemok je už v našom vlastníctve, chceme na jeho časti stavať. Je potrebné vyňať z pôdneho fondu plochu potrebnú pod stavbu domu, prístupovú cestu a uloženie materiálu. Ale ešte nemáme projekty, dá sa to urobiť ešte pred tým ako budú vypracované??? Územné rozhodnutie obce ešte nemáme ale máme potvrdenie obce o plánovaní rozšírenia intravilánu obce . Stačí to ku vynímaniu z pôdneho fondu??
Nie. Pozemok by mal byť podľa UPD ako stavebný, teda v intraviláne.
Vyňatie je najmenší problém aj počas konania.

Mimochodom, ak to má byť rodinný dom - jednoduchá dtavba - § 139b ods. 1 písm. a) SZ, tak konania sa spájajú - § 39a ods. 4 SZ + § 61 SZ.

CIMOM
0 0
ninaclaudius ninaclaudius

ninaclaudius je offline (nepripojený) ninaclaudius

ahoj pridam otazku k predchadzajucej tvojej odpovedi: je spojene uzemko so stavebnym aj vtedy ked je to extravilan? jalesa pise ze obec planuje rozsirenie intravilanu, tak som to chapala ze su extravilan a maju to oddelene? ci ako to je? dik za vysvetlenie ahoj.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ninaclaudius Pozri príspevok
ahoj pridam otazku k predchadzajucej tvojej odpovedi: je spojene uzemko so stavebnym aj vtedy ked je to extravilan? jalesa pise ze obec planuje rozsirenie intravilanu, tak som to chapala ze su extravilan a maju to oddelene? ci ako to je? dik za vysvetlenie ahoj.
Ak sa jedná o extravilán, tak nie je čo spájať, lebo pozemok nie je určený na zástavbu, teda nemôže sa stavba umiestniť ani povoliť.
Aj "čierna" stavba, teda ak by bolo konanie o dodatočnom povolení stavby - § 88a SZ, by bola povolená v rozpore so zákonom.


CIMOM
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

chcela by som sa spýtať, či je v poriadku tento problém:
za mojim plotom cca 4 m obec postavila obecnú bytovku. Ja s manželom ako vlastníci susediaceho pozemku sme nedostali žiadne oznámenie o začatí stavby .... absolútne nič. Ani ďalší 2 susedia nič nedostali. Takže teraz máme do dvora cca 12 okien s cudzími ľuďmi.
Ide ešte o rok 2002. Viem, že už asi nič nezmôžeme, ale ako by som "donútila" obec, aby medzi nami postavila napr. plný plot?
Alebo čo by si mi poradil?
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Dobrý deň.
chcela by som sa spítať ako treba postupovať, keď chceme zatepliť RD a požiadať ŠFRB o bezúročnú pôžičku? treba si dať vypracovať cen.ponuku od kvalifik.firmy a vyplniť žiadosť + ostatných cca 15 dokladov doložiť alebo ako?
PS: RD vlastní moja mama 3/4 a ja dcéra 1/4, môže aj mama žiadať keď má 70r.(asi nie, že?).
Aký príjmem môžem mať aby mi pôžičku dali, a kde nájdem firmy, kt.majú certifikát k zateplovaniu, kt.musí splňať jednu z podmienok.
Vopred vďaka za odpoveď.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Olgica Pozri príspevok
Dobrý deň.
chcela by som sa spítať ako treba postupovať, keď chceme zatepliť RD a požiadať ŠFRB o bezúročnú pôžičku? treba si dať vypracovať cen.ponuku od kvalifik.firmy a vyplniť žiadosť + ostatných cca 15 dokladov doložiť alebo ako?
PS: RD vlastní moja mama 3/4 a ja dcéra 1/4, môže aj mama žiadať keď má 70r.(asi nie, že?).
Aký príjmem môžem mať aby mi pôžičku dali, a kde nájdem firmy, kt.majú certifikát k zateplovaniu, kt.musí splňať jednu z podmienok.
Vopred vďaka za odpoveď.
Dík za dôveru, ale nie je to úplne moja parketa. Stále sa tam niečo mení, myslím podmienky a pod.
Takže to čo som "včera" vedel, už nemusí byť pravda.
Dávam Vám link, kde je toho viac, resp. všetko : http://www.build.gov.sk/mvrrsr/index...lang=sk&cat=79


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
janaGT Pozri príspevok
chcela by som sa spýtať, či je v poriadku tento problém:
za mojim plotom cca 4 m obec postavila obecnú bytovku. Ja s manželom ako vlastníci susediaceho pozemku sme nedostali žiadne oznámenie o začatí stavby .... absolútne nič. Ani ďalší 2 susedia nič nedostali. Takže teraz máme do dvora cca 12 okien s cudzími ľuďmi.
Ide ešte o rok 2002. Viem, že už asi nič nezmôžeme, ale ako by som "donútila" obec, aby medzi nami postavila napr. plný plot?
Alebo čo by si mi poradil?
No, ak to je tak, ako je uvedené, tak je tá stavba v rozpore so zákonom.

Rozhodnutie, právoplatné možno napadnúť do 3 rokov od jeho právoplatnosti - 62 alebo § 65 správneho poriadku - 71/1967 - SP. To stavebné a pravdepodobne aj kolaudačné je už právoplatné viac ako 3 roky.

Kolaudačné nemožno napadnúť, lebo nie ste účastníkom konania (ak nie sú na Vašom pozemku).

Nastáva jedna možnosť, napadnúť stavebné povolenie. Je to možno nelogické, že kolaudačné sa už napadnúť nemôže (kôli 3 rokom) ale stavebné- staršie áno. Môj názor je taký, že stavebné nie je právoplatné doteraz (ak je to tak ako je uvedené v otázke). Predpoklad pre nadobudnutie právoplatnosti je doručenie rozhodnutia účastníkovi konania (§ 51 a § 52 SP).
Ak sa napadne stavebné (možno aj podnetom na prokuratúru, alebo krajský stavebný úrad), tak vzniká predpoklad pre jeho zrušenie. V takom prípade je defacto na zrušenie aj kolaudačné rozhodnutie v konaní podľa § 62resp. 65 SP. O kolaudačnom musia konať druhostupňové orgány ex offo.
Následne by mal stavebný úrad konať podľa § 88a stavebného zákona v spojení s § 88b SZ.


Uvedené môžete použiť ako "nátzlaqkový" argument na obec. Možno dosiahnete nový plot. Mimochodom Váš pozemok znehodnotili.


CIMOM
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

CIMOM Pozri príspevok
No, ak to je tak, ako je uvedené, tak je tá stavba v rozpore so zákonom.

Rozhodnutie, právoplatné možno napadnúť do 3 rokov od jeho právoplatnosti - 62 alebo § 65 správneho poriadku - 71/1967 - SP. To stavebné a pravdepodobne aj kolaudačné je už právoplatné viac ako 3 roky.

Kolaudačné nemožno napadnúť, lebo nie ste účastníkom konania (ak nie sú na Vašom pozemku).

Nastáva jedna možnosť, napadnúť stavebné povolenie. Je to možno nelogické, že kolaudačné sa už napadnúť nemôže (kôli 3 rokom) ale stavebné- staršie áno. Môj názor je taký, že stavebné nie je právoplatné doteraz (ak je to tak ako je uvedené v otázke). Predpoklad pre nadobudnutie právoplatnosti je doručenie rozhodnutia účastníkovi konania (§ 51 a § 52 SP).
Ak sa napadne stavebné (možno aj podnetom na prokuratúru, alebo krajský stavebný úrad), tak vzniká predpoklad pre jeho zrušenie. V takom prípade je defacto na zrušenie aj kolaudačné rozhodnutie v konaní podľa § 62resp. 65 SP. O kolaudačnom musia konať druhostupňové orgány ex offo.
Následne by mal stavebný úrad konať podľa § 88a stavebného zákona v spojení s § 88b SZ.


Uvedené môžete použiť ako "nátzlaqkový" argument na obec. Možno dosiahnete nový plot. Mimochodom Váš pozemok znehodnotili.


CIMOM
takže čo všetko by som potrebovala k uvedenému? Aké podklady a doklady?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
janaGT Pozri príspevok
takže čo všetko by som potrebovala k uvedenému? Aké podklady a doklady?
Najskôr opravujem na "nátlakový" argument.

Zvážiť si, či ísť na obec a pohroziť im uvedeným postupom.
Ak je to tak, ako je uvedené v otázke, tak určite sa dosiahne zrušenie kolaudačného rozhodnutia.

Má to rozsiahli dopad na vlastníka stavby alebo už na vlastníkov stavby.

Pôžičky ? (nemajú kolaudačné podľa zmluvy, možno)
Kataster ? ( zrušenie zápisu v katastri, ...

Je toho viac, to takto neviem.

Neviem viac poradiť.
Myslím, že je toho uvedeného dosť na to ako postupovať, len si treba vybrať.
Blbo napísané, najskôr "vydierať". Nerád používam tento výraz, ale mne keby niekto postavil bytovku 4,0 m od hranice pozemku a bez mojej možnosti vyjadriť sa, tak by som konal a už dávno.


CIMOM
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

konať dávno - vieš, my sme tiež stavali, vybavovačky, behačky, problémy, - najskôr si to človek nejako tú bytovku za domov neuvedomoval, až teraz časom, keď už máš kľud, bývaš ... to stále bije do očí.
ešte mi poraď, ten § 51 a 52 SP - nemôžem nájsť.
a ešte ma napdá, myslíš si, že by si mohla obec dovoliť urobiť niečo také bez toho, aby mala nejakú oporu v zákone?
Aby som nevyzerala ako debil, ak by som sa rozhodla nejako zabojovať.
0 0
jalesa jalesa

jalesa je offline (nepripojený) jalesa

CIMOM Pozri príspevok
Nie. Pozemok by mal byť podľa UPD ako stavebný, teda v intraviláne.
Vyňatie je najmenší problém aj počas konania.

Mimochodom, ak to má byť rodinný dom - jednoduchá dtavba - § 139b ods. 1 písm. a) SZ, tak konania sa spájajú - § 39a ods. 4 SZ + § 61 SZ.

CIMOM
ďakujem za odpoveď idem mrknúť paragrafy. ešte raz dík ale ak tomu dobre rozumiem najskôr musím mať od obce doklad(asi územné rozhodnutie)že moja parcela je v intraviláne. Som úplný laik. preto také krkolomné otázky
Naposledy upravil jalesa : 29.06.09 at 10:18
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
janaGT Pozri príspevok
konať dávno - vieš, my sme tiež stavali, vybavovačky, behačky, problémy, - najskôr si to človek nejako tú bytovku za domov neuvedomoval, až teraz časom, keď už máš kľud, bývaš ... to stále bije do očí.
ešte mi poraď, ten § 51 a 52 SP - nemôžem nájsť.
a ešte ma napdá, myslíš si, že by si mohla obec dovoliť urobiť niečo také bez toho, aby mala nejakú oporu v zákone?
Aby som nevyzerala ako debil, ak by som sa rozhodla nejako zabojovať.
Výňatok zo správneho poriadku - 71/1967 Zb.


§ 51
Oznámenie rozhodnutia
(1) Rozhodnutie sa účastníkovi konania oznamuje doručením písomného vyhotovenia tohto rozhodnutia, ak zákon neustanovuje inak. Deň doručenia rozhodnutia je dňom jeho oznámenia.

(2) Účastníkovi konania, ktorý je prítomný, môže sa rozhodnutie oznámiť ústnym vyhlásením; deň ústneho vyhlásenia rozhodnutia je dňom oznámenia rozhodnutia len vtedy, pokiaľ sa prítomný účastník konania vzdal nároku na doručenie písomného vyhotovenia rozhodnutia.

(3) Ak sa namiesto doručenia písomného vyhotovenia rozhodnutia vydáva osobitný doklad, je dňom oznámenia rozhodnutia deň prevzatia dokladu. Ak sa namiesto doručenia písomného vyhotovenia rozhodnutia poskytuje plnenie, je dňom oznámenia rozhodnutia deň prijatia prvého poskytnutého plnenia.

§ 52
Právoplatnosť a vykonateľnosť rozhodnutia

(1) Rozhodnutie, proti ktorému sa nemožno odvolať (podať rozklad), je právoplatné.

(2) Rozhodnutie je vykonateľné, ak sa proti nemu nemožno odvolať (podať rozklad) alebo ak odvolanie (rozklad) nemá odkladný účinok.


Právne taký stav, ako je uvedené červeným nenastal, lebo rozhodnutie nebolo oznámené - doručené.
Takže najskôr musí byť oznámené a až potom, ak sa nikto neodvolá môže byť právoplatné.
Ak niektorí účastníci neboli o konaní upovedomení a ani im nebolo oznámené rozhodnutie, tak nemôže byť právoplatné.
To platí, aj keď na rozhodnutí je doložka právoplatnosti.


Či obec môhla vykonať niečo také ? Áno, úplne v pohode. Viem aj o iných veciach a možno aj horších.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jalesa Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď idem mrknúť paragrafy. ešte raz dík ale ak tomu dobre rozumiem najskôr musím mať od obce doklad(asi územné rozhodnutie)že moja parcela je v intraviláne. Som úplný laik. preto také krkolomné otázky
Možno aj na tomto linku : http://www.porada.sk/t114538-zaciatok-stavby.html

pravdepodobne je to obdobné.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
MILÍ PORAĎÁCI :


Dovolím si menšiu štatistiku tohto linku (čísla som zaokrúhlil) :

Počet videní : 20 000
Počet príspevkov : 500
Počet mojich príspevkov : 240 (ak 1 = 10 min, tak 2400 min = 40,0 hod)
Počet strán : 50
Doba trvania témy : 5 mesiacov
Založená : 1.2. 2009
Počet bodov udelených téme: 15
Počet bodov mne udelených : 100
Počet súhlasov s mojimi príspevkami : 80
Počet ľudí, ktorým pomohlo : ?
Počet ľudí, ktorým pomôže : dúfam že

Ďakujem všetkým, ktorí ocenili moje príspevky a súhlasili s mojimi príspevkami. Ďakujem aj všetkým, ktorí dôverovali mojím radám a postupovali podľa nich.
Ospravedlňujem sa všetkým, ktorým som nepomohol a všetkým, ktorým som neodpovedal priamo alebo konkrétne. Musím uviesť, že ťažko sa niekedy odpovedá. Ja viem o čom píšem, pre mňa je to čo uvádzam jasné a neuvedomujem si, že na druhej strane môže byť niekto, kto sa so stavebnou agendou stretáva možno 1 krát.

Verím, že budem mať aj naďalej dosť času na pokračovanie v porade. Ocenením pre mňa je Váš záujem. Priznám sa, že poteší aj nejaký ten bodík. Takže idem do ďalších 50 strán, alebo 500 príspevkov, alebo .....

CIMOM
0 0
oborgelem oborgelem

oborgelem je offline (nepripojený) oborgelem

Dobrý deň .
Chcel by som vedieť,ak mi niekto vie poradiť,poprosím,aký je postup vybavovania stavebného povolenia.Totiž dostal som od mesta pozemok do prenájmu na umiestnenie prefabrikovanej garáže.Údajne je potrebné si vybaviť
stavebné povolenie aj keď sa jedná o vybetónovanie podkladu pre prenosnú garáž.K žiadosti, ale treba,vraj,priložiť projekt a vyjadrenia majiteľov inžinierskych sietí (plynári, vodári,telefonisti atď.)Chcem sa teda spýtať,je tento postup správny a či je to stanovené v stavebnom.alebo inom zákone,prípadne akom zákone.Hlavne ma zaujíma,či je potrebný projekt na kus podkladu pod Garáž.
Zatiaľ ďakujem, s pozdravom, Gelem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
oborgelem Pozri príspevok
Dobrý deň .
Chcel by som vedieť,ak mi niekto vie poradiť,poprosím,aký je postup vybavovania stavebného povolenia.Totiž dostal som od mesta pozemok do prenájmu na umiestnenie prefabrikovanej garáže.Údajne je potrebné si vybaviť
stavebné povolenie aj keď sa jedná o vybetónovanie podkladu pre prenosnú garáž.K žiadosti, ale treba,vraj,priložiť projekt a vyjadrenia majiteľov inžinierskych sietí (plynári, vodári,telefonisti atď.)Chcem sa teda spýtať,je tento postup správny a či je to stanovené v stavebnom.alebo inom zákone,prípadne akom zákone.Hlavne ma zaujíma,či je potrebný projekt na kus podkladu pod Garáž.
Zatiaľ ďakujem, s pozdravom, Gelem.
Odpovedal by som ti duplicitne.
Na tvojej téme som ti odpovedal ja.
link : http://www.porada.sk/t115010-stavebne-povolenie2.html
CIMOM
0 0
gorytnacka gorytnacka

gorytnacka je offline (nepripojený) gorytnacka

Ahoj,

Potrebovala by som poradiť ohľadom mojho plánovaného otvorenia súkromnej škôlky. Našla som vhodný prenájom pre túto moju činnosť a objekt bol už aj schválený regionálnym úradom. Majiteľia domu ale len budú kolaudovať a stavebný úrad dom skolauduje ako "záhradný dom". Je v mojom prípade potrebné ohlásiť stavebnému úradu, že si plánujem otvoriť súkromnú škôlku v "záhradnom dome"? Alebo s tým stavebný úrad nemá čo do činenia, kedže je uzatváram prenajímateľskú zmluvu s majiteľom domu? Dakujem za odpoved.

gorytnacka
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

prave som sa vratila zo stavebnehu uradu, mali sme termin kvoli stavebnemu povoleniu, nikto sa neprisiel stazovat, ci namietat a pisomne tiez nic neprislo... spisali sme zapisnicu a teta nam este napise ze stavebny urad suhlasi s premenou na stavebne parcely, zatelefonuje mi ze to je hotove, zbehnem na pozemkovy vynat to na stavebne parcely este jej to donesiem a vyda nam stavebne povolenie
0 0
AlenkaMisakova AlenkaMisakova

AlenkaMisakova je offline (nepripojený) AlenkaMisakova

Je nutne vecne bremeno?

Chceme vybudovat elektricku pripojku na nas pozemok. Podla elektrarni si mame elektriku zviezt zo vzdusneho vedenia. Vedenie ide ponad nas pozemok, ale stlpy su u susedov. Susedkyn stlp je len 1.5 m od hranice pozemku, a tak sme aj urobili projekt od tohto stlpu u susedky a elektrarne projekt schvalili. Teraz ideme robit ohlasenie vybudovania pripojky na obci. Je nutne susedke dat vecne bremeno na pozemok? Mame dobre vztahy a ziadne komplikacie s vecnym bremenom si nechceme robit, takze by sme sa tomu chceli vyhnut. Je to len 1.5 metra, navyse do roka tam uz bude elektrika v zemi a cize sa tato pripojka zrusi. Vecne bremeno by bola pre nas len zbytocna papierovacka. Susedku ale nastrasili, ze tam bude treba vecne bremeno. Je to pravda?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať