Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
andrej757 andrej757

andrej757 je offline (nepripojený) andrej757

Nie CIMOM, praveze nie je zakreslena na katastri. Ale stala tam az kym sa nezrutila strecha. To mi vedia v pripade potreby dosvedcit aj domaci obyvatelia. dakujem za odpoved
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
skiam Pozri príspevok
1. Avsak mesto nam ako podmienku k vydaniu UR na cestu a siete urcilo, ze musime spisat zmluvu o buducej zmluve o darovani sieti a cesty mestu.

2. Moze mesto nieco take opravnene pozadovat?

3. Ako to co najlepsie urobit?

K bodu č. :

1. a 2.
- Zmluvu o budúcej zmluve si viem predstaviť pri ceste. Dodávam, že cestu nemusíte vôbec púšťať nakoľko existuje pojem účelové komunikácie, ktoré sú taktiež alebo môžu byť súčasťou miestnych komunikácií (§ 22 zákona č. 135/1961 Zb. - cestný zákon).
- Neviem si predstaviť, čo chce mesto robiť s ostatnými sieťami. Jediné čo ma napadá, je predať ich správcom do užívania - teda plyn a elektro. Vodu a kanalizáciu (verejnú) pravdepodobne vlastní samo a prevádzkuje to nejaký správca zo zákona. Mesto si tým navýši majetok. To iksté platí aj pri verejnom osvetlení.
- Veľmi opatrne by som zvážil odovzdanie niekomu niečo zadarmo.
- Mimo iného občianksy zákonník pozná pojem bezdôvodné obohatenie, a trestný zákon vidieranie. Toto nie je moja parketa.

3.
- Na komunikáciu spraviť zmluvu o budúcej zmluve, že to bude účelová komunikácia vo Vašom vlastníctve, ale s tým, že ju zahrniete do siete miestnych komunikácií. Pri rozšírení výstavby za Vami, vyrokovať participáciu od budúcich stavebníkov a potom riešiť prevod na mesto. Ľahko sa to píše, ale treba rokovať.
- Elektriku neodovzdávať, ale predať priamo správcovi. Mimochodom "rozvodné závody" (SSE, ZSE, VSE) rozšírenie siete financujú zo svojich. Stavebník platí len prípojku.
- Plyn je obdobne ako vyššie.
- Kanalizáciu a vodu neodovzdávajte. Budete vlastníci (zákon 442/2002) a každý, kto sa bude chcieť napojiť bude musieť platiť. Je to jednoducho napúísané, ale zase je to o rokovaní a vyjednávacích pozíciách.

- Poznám siete, ktoré sú budované ako súkromné a napojené sú na verejné rozvody. Pri napojení ďalších sa musí požadovať súhlas vlastníka.

Viac neviem dodať, možno by toho bolo aj viac.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
andrej757 Pozri príspevok
Nie CIMOM, praveze nie je zakreslena na katastri. Ale stala tam az kym sa nezrutila strecha. To mi vedia v pripade potreby dosvedcit aj domaci obyvatelia. dakujem za odpoved

Zo zákona, teda s pohľadu stavebnej legislatívy je to ako holý pozemok, teda nezastavaný.



CIMOM
0 0
andrej757 andrej757

andrej757 je offline (nepripojený) andrej757

CIMOM Pozri príspevok
Zo zákona, teda s pohľadu stavebnej legislatívy je to ako holý pozemok, teda nezastavaný.



CIMOM
A nedalo by sa to riesit tak , ze by som si dal urobit geometricky plan na zmenu stavu z E-ckoveho na ceckovy a zaroven by tam geodet pozemok na mieste kde stoja zvysky stavby zakreslil ako zastavanu plochu a takyto geometrak by som podal na zavkladovanie na kataster? Alebo sa to da nejako inak vyeiesit?
Co by bolo napriklad v pripade ak by tam este neposkodena stodola stala, ale nebola by zakreslaena na katastri, bol by v tom rozdiel?
0 0
zacik23 zacik23

zacik23 je offline (nepripojený) zacik23

ahoj CIMON,

mozes sa mi prosim ozvat na marian.gajdos(at)gmail.com, potreboval by som pomoct/poradit s "prehliadkou predmetu buduceho prevodu"

vdaka mG
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
andrej757 Pozri príspevok
A nedalo by sa to riesit tak , ze by som si dal urobit geometricky plan na zmenu stavu z E-ckoveho na ceckovy a zaroven by tam geodet pozemok na mieste kde stoja zvysky stavby zakreslil ako zastavanu plochu a takyto geometrak by som podal na zavkladovanie na kataster? Alebo sa to da nejako inak vyeiesit?
Co by bolo napriklad v pripade ak by tam este neposkodena stodola stala, ale nebola by zakreslaena na katastri, bol by v tom rozdiel?

Ak by tam ta stavba bola a nebola oficiálne povolená, tak sa postupuje podľa § 88a stavebného zákona - dodatočné povolenie stavby.

Doporučoval by som, nejakým spôsobom "zhmotniť stavbu nad terén".

Ak je stavba bez povolenia postavená pred októbrom 1976, tak postup podľa § 88a SZ sa neaplikuje.

V tom prípade by nemal byť dôvod na odstránenie stavby.

UPOZORŇUJEM :
1. GP vypracovať na stavbu - zameranie na pozemku.
2. Vybaviť postup podľa § 11 zákona č. 220/2004

§ 11

(1) Orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23) z vlastného podnetu alebo na základe žiadosti vlastníka, prípadne užívateľa rozhodne o zmene poľnohospodárskeho druhu pozemku, ak

a) pred 25. júnom 1992 vplyvom ľudskej činnosti zmenil svoj charakter a nezodpovedá poľnohospodárskej pôde,
b) bol administratívne odňatý z poľnohospodárskeho pôdneho fondu a zanikol dôvod a účel odňatia, pričom nezmenil charakter poľnohospodárskej pôdy.

(2) Prílohou žiadosti vlastníka, prípadne užívateľa podľa odseku 1 sú základné identifikačné údaje o pozemku a technické podklady katastra potrebné na vyznačenie zmeny druhu pozemku v katastri.


Asi toľko, všetko nemôžem dať na veb


CIMOM
0 0
andrej757 andrej757

andrej757 je offline (nepripojený) andrej757

CIMOM Pozri príspevok
Ak by tam ta stavba bola a nebola oficiálne povolená, tak sa postupuje podľa § 88a stavebného zákona - dodatočné povolenie stavby.

Doporučoval by som, nejakým spôsobom "zhmotniť stavbu nad terén".

Ak je stavba bez povolenia postavená pred októbrom 1976, tak postup podľa § 88a SZ sa neaplikuje.

V tom prípade by nemal byť dôvod na odstránenie stavby.

UPOZORŇUJEM :
1. GP vypracovať na stavbu - zameranie na pozemku.
2. Vybaviť postup podľa § 11 zákona č. 220/2004

§ 11

(1) Orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23) z vlastného podnetu alebo na základe žiadosti vlastníka, prípadne užívateľa rozhodne o zmene poľnohospodárskeho druhu pozemku, ak

a) pred 25. júnom 1992 vplyvom ľudskej činnosti zmenil svoj charakter a nezodpovedá poľnohospodárskej pôde,
b) bol administratívne odňatý z poľnohospodárskeho pôdneho fondu a zanikol dôvod a účel odňatia, pričom nezmenil charakter poľnohospodárskej pôdy.

(2) Prílohou žiadosti vlastníka, prípadne užívateľa podľa odseku 1 sú základné identifikačné údaje o pozemku a technické podklady katastra potrebné na vyznačenie zmeny druhu pozemku v katastri.


Asi toľko, všetko nemôžem dať na veb


CIMOM
Dakujem velmi pekne za pomoc. Stavba bola postavena pred rokom 1976. Este na spresnenie. Ak som dobre pochopil, najprv treba ist s geometrakom na pozemkovy urad a az tam ak to odsuhlasia dat to zapisat na katastri?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
andrej757 Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne za pomoc. Stavba bola postavena pred rokom 1976. Este na spresnenie. Ak som dobre pochopil, najprv treba ist s geometrakom na pozemkovy urad a az tam ak to odsuhlasia dat to zapisat na katastri?
Netvrdím, že to zapíšu na katastri.
To čo som uviedol je začiatok, ale toiež to môže naraziť na nejaké problémy. Treba to riešiť a niekde začať.


CIMOM
0 0
stavbar 1 stavbar 1

stavbar 1 je offline (nepripojený) stavbar 1

Ahoj, prosím o radu .
V máji minulého roku som sa rozhodol postaviť neďaleko domu altánok / 3x6 m/. Na stavebný úrad v našej obci som poslal oznámenie o drobnej stavbe.
Odpoveď bola kladná a tak som altánok postavil. Po roku som dostal upozornenie zo stavebného úradu, že na altánok potrebujem stavebné povolenie.
Platí povolenie z pred roka, alebo nie.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
stavbar 1 Pozri príspevok
Ahoj, prosím o radu .
V máji minulého roku som sa rozhodol postaviť neďaleko domu altánok / 3x6 m/. Na stavebný úrad v našej obci som poslal oznámenie o drobnej stavbe.
Odpoveď bola kladná a tak som altánok postavil. Po roku som dostal upozornenie zo stavebného úradu, že na altánok potrebujem stavebné povolenie.
Platí povolenie z pred roka, alebo nie.
V princípe áno.
Potrebujem nascenovať ten súhlas, a odpoviem aj na 100 %.
Pri protizákonnm súhlase pri ohlásení (nesprávnom) je tento súhlas neplatný od samého vydania.
Dá sa aj cez súkr. správy.

CIMOM
0 0
nathalie6 nathalie6

nathalie6 je offline (nepripojený) nathalie6

Ahoj!
Rozhodli sme sa pristavat pristavbu k rodinnemu domu mojich rodicov so samostatnym vchodom, avsak bez noveho supisneho cisla. Stary dom nie je velky (7x7) a pristavba by mala mat rozmery 6x8,5 m bez podpivnicenia a bez podkrovia. Na mieste, kde by mala pristavba stat bola v minulosti garaz (8x5 m), ktora je zaznacena aj na katastri.
Chcela by som sa opytat, ci je potrebne stavebne povolenie, ked ideme stavat na mieste povodnej stavby??
Ďakujem za odpoved!!!
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
nathalie6 Pozri príspevok
Ahoj!
Rozhodli sme sa pristavat pristavbu k rodinnemu domu mojich rodicov so samostatnym vchodom, avsak bez noveho supisneho cisla. Stary dom nie je velky (7x7) a pristavba by mala mat rozmery 6x8,5 m bez podpivnicenia a bez podkrovia. Na mieste, kde by mala pristavba stat bola v minulosti garaz (8x5 m), ktora je zaznacena aj na katastri.
Chcela by som sa opytat, ci je potrebne stavebne povolenie, ked ideme stavat na mieste povodnej stavby??
Ďakujem za odpoved!!!

Áno, musí byť stavebné povolenie.
Mimochodom takej prístavbe sa nové súpisné neprideľuje.


CIMOM
0 0
Maja B. Maja B.

Maja B. je offline (nepripojený) Maja B.

Prosím poraďte,
V obci s vybudovanou verejnou kanalizáciou sme podali žiadosť o stavebné povolenie na výstavbu rodinného domu.
V PD máme navrhnutú žumpu, nakoľko prípojka kanalizácie
nie je možná priamo z verejnej komunikácie, ale prípojka by sa musela viesť cez pozemky iných majiteľov, ktorí nie sú tomuto riešeniu naklonení. Okrem toho prípojka od nášho pozemku by bola cca 500 m.
Prosím poraďte, aké máme možnosti a akú úlohu v tomto probléme
má obecný úrad ( keď vyžaduje pripojenie na verejnú kanalizáciu, mal by technicky umožniť pripojenie sa na ňu).
Ďakujem za odpoveď.
MajaB.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Maja B. Pozri príspevok
Prosím poraďte, aké máme možnosti a akú úlohu v tomto probléme
má obecný úrad ( keď vyžaduje pripojenie na verejnú kanalizáciu, mal by technicky umožniť pripojenie sa na ňu).
MajaB.
1. Máte spracovaný územný plán obce.
2. Je Váš pozemok určený na zástavbu podľa územného plánu.
3. Ak ste odpovedali na oboje áno, tak treba pozrieť regulatívy k územnému plánu (záväzná časť UPD), či sa tam pojednáva o odkanalizovaní stavby, resp. podmienke napojenia na verejnú kanalizáciu.

Po doplnení odpoviem ďalej, zatial by to bolo bezpredmetné.


CIMOM
0 0
Maja B. Maja B.

Maja B. je offline (nepripojený) Maja B.

Zatiaľ ďakujem, zistím čo je na UPD, potom sa ozvem.
0 0
stepo stepo

stepo je offline (nepripojený) stepo

Zdravím.

Neviem ci budete vediet, ale chcem sa spytat na revíziu plynoinstalacie. V rodinnom dome mame zavedeny plyn (hodiny a reg. v oploteni) a odtial trubkami okolo domu. Revizna správa je vystavena a je OK. Teraz by som chcel zateplovat dom. Mozem "schovat" trubky do zeteplenia? Ak nie, musim si dat plynovy rozvod okolo domu prerobit firme tak, aby bol rozvod z vonka na zatepleni? A potom pravdepodobne bude musiet byt nova revizna sprava a tlak. skusa? A este jedna vec. Ako casto je potrebne v zmysle zakona vykonavat taketo revizne spravy? - alebo sa vykona iba raz a ta plati stale? Aky zakon, prip. vyhlaska pojednava o tom ako casto ma byt revizia vykanavana? Ďakujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
stepo Pozri príspevok
Zdravím.

1. Mozem "schovat" trubky do zeteplenia?
bralenem
2. Aky zakon, prip. vyhlaska pojednava o tom ako casto ma byt revizia vykanavana? Ďakujem.
3. Ako často je treba vykonávať skúšky kotlov.

K bodom :
1. Áno môžu sa schovať. Určite ich nemáte bez izolácie. Mali by sa dodatočne opatriť izoláciou ako bralenové trubky. Je to pracné, ale je to na svojom. Doporučujem pred realizáciou zavolať revízneho technika, ktorý odobrí postup.


2. a 3. Zákon NR SR č. 17/2007 Z. z. o pravidelnej kontrole kotlov, vykurovacích sústav a klimatizačných systémov a o zmene a doplnení niektorých zákonov


Intervaly pravidelnej kontroly kotlov v závislosti od menovitého výkonu, druhu spaľovaného paliva a kategórie budovy sú nasledovné:

Menovitý výkon kotla [kW] - od 20 vrátane do 30, palivo - fosílne tuhé a tekuté palivo okrem zemného plynu, interval pravidelnej kontroly (rodinné domy a bytové domy) - 10 rokov, interval pravidelnej kontroly (iné budovy) - 7 rokov,

Menovitý výkon kotla [kW] - od 20 vrátane do 30, palivo - zemný plyn, interval pravidelnej kontroly (rodinné domy a bytové domy) - 15 rokov, interval pravidelnej kontroly (iné budovy) - 12 rokov, menovitý výkon kotla [kW] - od 20 vrátane do 30, palivo - biomasa, bioplyn, interval pravidelnej kontroly (rodinné domy a bytové domy) - 15 rokov, interval pravidelnej kontroly (iné budovy) - 15 rokov,

Menovitý výkon kotla [kW] - od 30 vrátane do 100, palivo - fosílne tuhé a tekuté palivo okrem zemného plynu, interval pravidelnej kontroly (rodinné domy a bytové domy) - 4 roky, interval pravidelnej kontroly (iné budovy) - 4 roky,

Menovitý výkon kotla [kW] - od 30 vrátane do 100, palivo - zemný plyn, interval pravidelnej kontroly (rodinné domy a bytové domy) - 6 rokov, interval pravidelnej kontroly (iné budovy) - 6 rokov, menovitý výkon kotla [kW] - od 30 vrátane do 100, palivo - biomasa, bioplyn, interval pravidelnej kontroly (rodinné domy a bytové domy) - 10 rokov, interval pravidelnej kontroly (iné budovy) - 10 rokov,

Menovitý výkon kotla [kW] - od 100 vrátane, palivo - fosílne tuhé a tekuté palivo okrem zemného plynu, interval pravidelnej kontroly (rodinné domy a bytové domy) - 2 roky, interval pravidelnej kontroly (iné budovy) - 2 roky,

Menovitý výkon kotla [kW] - od 100 vrátane, palivo - zemný plyn, interval pravidelnej kontroly (rodinné domy a bytové domy) - 3 roky, interval pravidelnej kontroly (iné budovy) - 3 roky, Menovitý výkon kotla [kW] - od 100 vrátane, palivo - biomasa, bioplyn, interval pravidelnej kontroly (rodinné domy a bytové domy) - 6 rokov, interval pravidelnej kontroly (iné budovy) - 6 rokov.


Poznámka :
Ak máte nový kotol, tak prehliadky pravidelné vykoná revízny technik.
Dbajte na zapisovanie údajov do revíznej knižky.
Najnovšiu skúsenosť mám, kontaktujte ani nie predajcu, ale priamo centrálneho dovozcu, ako máte postupovať s revíziami, resp. oznamovaním údajov. Prečo ? Každý to môže mať inak, ale minulý týždeň som potreboval presne info o ohľadne jedného kotla. Výhradný dovozca mi vedel povedať len rok výroby, ale nič viac. Predchádzajúci majiteľ mu neoznámil údaje o montáži a pod. U iných kotlov by mi povedal aj deň predaja, dátumy revízii a pod. (spolu s hľadaním telefónu na internete mi to netrvalo viac ako 10 min. zistiť info)

Za ocenenie vopred ďakujem, ak niekto som mnou nesúhlasí, nech mi to prosím uvedie písomne



CIMOM
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

boli sme dnes x-ty krat na stavebnom urade zistit, co sa deje s nasou ziadostou a dnes nam povedali, ze vcera poslali postou list o zacati konania... este nam povedali, ze tam mame daky problem kvoli neznamemu vlastnikovi susedneho pozemku, tak som zvedava co presne bude napisane v tom liste, pretoze spolu so vsetkymi dokladmi ku ziadosti o stavebko sme pani, kt. nas ma na starosti hovorili, ze ta parcela pod nami patri tomu istemu cloveku, kt. predaval pozemok nam pretoze cez katasterportal vlastnika nezistia (parcela E) ale on uz ma doklady o tom, ze je vlastnik...

mozno sa budem pytat zajtra, ak to tam bude napisane, lebo ked sme podavali, tak nam tetuska hovorila, ze ak je neznamy vlastnik, tak sa to predlzi o lehotu kym ho vyzvu na uradnej tabuli, tam ze to ma byt dakych 60 dni... takze by sme zbytocne stali s povolenim na tomto bode...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
andreaS Pozri príspevok
boli sme dnes x-ty krat na stavebnom urade zistit, co sa deje s nasou ziadostou a dnes nam povedali, ze vcera poslali postou list o zacati konania... este nam povedali, ze tam mame daky problem kvoli neznamemu vlastnikovi susedneho pozemku, tak som zvedava co presne bude napisane v tom liste, pretoze spolu so vsetkymi dokladmi ku ziadosti o stavebko sme pani, kt. nas ma na starosti hovorili, ze ta parcela pod nami patri tomu istemu cloveku, kt. predaval pozemok nam pretoze cez katasterportal vlastnika nezistia (parcela E) ale on uz ma doklady o tom, ze je vlastnik...

mozno sa budem pytat zajtra, ak to tam bude napisane, lebo ked sme podavali, tak nam tetuska hovorila, ze ak je neznamy vlastnik, tak sa to predlzi o lehotu kym ho vyzvu na uradnej tabuli, tam ze to ma byt dakych 60 dni... takze by sme zbytocne stali s povolenim na tomto bode...


Ak už niečo poslali, tak by to mala byť pravdepodobne verejná vyhláška podľa § 36 ods. 4 a 61 ods. 4 SZ (spojené konanie).

Malo by to byť aj na úradnej tabuli obce a na internetovej stránke obce (treba pozrieť).

Ak stavebný úrad koná cez verejnú vyhlášku, tak na to musí byť zákonný dôvod. Nemôže konať len tak, lebo sa tak rozhodol, že možno ... . Také konanie by bolo protizákonné. Stavebný úrad musí v rozhodnutí odôvodniť prečo doručuje písomnosti verejnou vyhláškou.

Lehoty pri verejnej vyhláške :

1. 15 dní oznámenie na úradnej tabuli + min. 7 pracovných dní pred ústnym konaním alebo min. takáto lehota na vyjadrenie ak konanie nie je.

2. Vydanie rozhodnutia.

3. 15 dní vyvesenie na úradnej tabuli obce. Posledný deň je dňom doručenia a vtedy začína plynúť 15-dňová lehota na možnosť podať odvolania. To neplatí u tých, ktorým sa doručuje písomnosť do vlastných rúk. Tam platí lehota 15 dní odo dňa doručenia, resp. od fiktívneho doručenia podľa § 24 správneho poriadku (71/1967 Zb.- SP).


Celé konanie sa vlastne predĺži o 30 dní.
________________________________

To neplatí, ak sa niekto odvolá.
1. Upovedomenie o odvolaní verejnou vyhláškou 15 dní + aspoň 7 dní na vyjadrenie odo dňa upovedomenia.
2. Predloženie spisu a odvolania na krajský stavebný úrad - § 57 SP.
3. Rozhodnutie KSÚ verejnou vyhláškou, 15-ty deň vyvesenia deň právoplatnosti , resp. deň doručenia poslednému účastníkovi konania.


_____________________________________

V takomto konaní treba dobre dosledovať procesný postup stavebného úradu, aby sa kôli chybám nezrušilo rozhodnutie a vec nevrátila na nové konanie.
Môžem sa poprípade na to pozrieť.


Za ocenenie vopred ďakujem, ak niekto so mnou nesúhlasí, nech mi to prosím uvedie písomne.


CIMOM
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

prave som pozrela stranku mesta (napriek tomu ze sme obec, tak ziadost o stavebko sa niesla na mesto) a nie je tam nic takeho zo vcerajsieho datumu a prezrela som aj stranku obce a tam nemaju na stranke vobec taketo vyvesenia... ale uvidime zajtra, ked to poslali vcera, tak zajtra by to tu mohlo byt... tak potom napisem zatial dakujem a ocenujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať