Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Dobrý deň
Aky je postup pri vybavovaní stavebného povolenia?
Čo všetko je k tomu potrebné?
Ďakujem vopred za radu.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
IgyPop Pozri príspevok
Chcem sa spýtat, ci je mozné mat medzi domami mensí priestor, ako je definovaný v §6, bod 4. vyhl. č. 532/2002?
Máme uzky pozemok (9m), pricom z pravej strany je dom na hranici pozemku a z lavej strany je dom cca 2m. My by sme chceli stavat cca 1m od lavej hranice, cize celková vzdialenost medzi domami by bola cca 3m. Na existujúcom dome, ani na nasom nebudú v protilahlých stenách okná do obytných miesností. Zo strany lavého suseda máme predbezne ústny súhlas.

D.
Nechcem bez situácie presne uviesť čo a ako, ale z Vášho popisu sa mi zdá jediné možné umiestnenie presne opačne, teda z pravej strany.
Tam uvádzate dom na hranici. Pozemok máte široký 9 m. Z ľavej strany je dom 2 m.
Treba aplikovať § 6 ods. 5 vyhl. 532/2002.

Takže :
Z prava na hranici.
Dom široký 7 m.
Z ľava 2 m, teda 4 m od susedného domu.

Samozrejme, že to je len bez znalostí presného umiestnenia.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pivko Pozri príspevok
Dobrý deň
Aky je postup pri vybavovaní stavebného povolenia?
Čo všetko je k tomu potrebné?
Ďakujem vopred za radu.

Postup pri stavebnom konaní, resp. vybavovaní podkladov je v príspevku č. 3 tejto témy (aj v ďalších).

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
anyva Pozri príspevok
Máme pozemok v susedstve cintorína a chceli by sme tam stavať. Pozemok je definovaný ako orná pôda a zastavané plochy a nádvoria. Je možné tam vôbec stavať? Podľa schváleného návrhu územného plánu sa pozemok nachádza v ochrannej zóne cintorína. Čo všetko potrebujeme vybaviť? Ďakujem za odpoveď
Orná pôda asi nebude problém.
Problém je cintorín a jeho ochranné pásmo uvedené v § 16 ods. 8 zákona 470/2005 - 50 m.
Dôležité je podrobne si preštudovať regulatívi v územnom pláne.
V tomto momente viac neporadím, nechcem dávať kladné nálady, keď podľa mňa, ak ste v ochrannom pásme novostavbu nepostavíte.


CIMOM
0 0
petros petros

petros je offline (nepripojený) petros

chcem sa spytat ak chcem na zahrade postavit unimobunku je to limitovane m2/3-4unimo bunky/a je tam časová hranica užívania/ked nechcem murovanu koli stavebnemu povoleniu a rýchlemu užívaniu/ dakujem
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
IgyPop Pozri príspevok
Chcem sa spýtat, ci je mozné mat medzi domami mensí priestor, ako je definovaný v §6, bod 4. vyhl. č. 532/2002?
Máme uzky pozemok (9m), pricom z pravej strany je dom na hranici pozemku a z lavej strany je dom cca 2m. My by sme chceli stavat cca 1m od lavej hranice, cize celková vzdialenost medzi domami by bola cca 3m. Na existujúcom dome, ani na nasom nebudú v protilahlých stenách okná do obytných miesností. Zo strany lavého suseda máme predbezne ústny súhlas.

D.
Mám podobný problém s umiestnenim domu, vraj existuje nejaka vynimka že može byť vzdialenosť medzi domami 3m / sused ma na moj pozemok len okienko z WC a ja na jeho dom nebudem mať žiadne okno/
0 0
wazzap wazzap

wazzap je offline (nepripojený) wazzap

Ahoj, pridavam sa k chvale a vdake za tvoju pomoc

Chcem sa spytat, aky je postup pri zmene uzemneho planu... konkretne bratislavy... co treba dolozit atd...
Moj problem je totiz taky ze mam pozemok, ktory je v liste vlastnictva vedeny ako zahradkarska oblast, je v intravilari... ... ale uzemny plan s tymto pozemkom nepocita pre buducu vystavbu...
Mam vobec realnu sancu s tymto pohnut?
Pocul som nieco take ze sa to da ale je to dost drahe... kolko mi asi nepovies co?
Vopred vdaka
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
petros Pozri príspevok
chcem sa spytat ak chcem na zahrade postavit unimobunku je to limitovane m2/3-4unimo bunky/a je tam časová hranica užívania/ked nechcem murovanu koli stavebnemu povoleniu a rýchlemu užívaniu/ dakujem
Odpovedzte mi na základné otázky :
1. bude unimobunka napojená na siete
2. bude -//- mať základy
3. bude si -//- vyžadovať úpravu podkladu (výkop, ...)


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
wazzap Pozri príspevok
Ahoj, pridavam sa k chvale a vdake za tvoju pomoc

Chcem sa spytat, aky je postup pri zmene uzemneho planu... konkretne bratislavy... co treba dolozit atd...
Moj problem je totiz taky ze mam pozemok, ktory je v liste vlastnictva vedeny ako zahradkarska oblast, je v intravilari... ... ale uzemny plan s tymto pozemkom nepocita pre buducu vystavbu...
Mam vobec realnu sancu s tymto pohnut?
Pocul som nieco take ze sa to da ale je to dost drahe... kolko mi asi nepovies co?
Vopred vdaka
Koľko to stojí sa nedá paušálne povedať.
Zmena územného plánu (funkčného využitia územia) je proces, ktorý upravuje stavebný zákon.
Náklady s tým spojené znáša obec, ale treba si pozrieť § 19 stavebného zákona (spolufinancovanie).
Pochybujem, že by obec len kôli jednému pozemku bez tlaku silných investorov menila ÚPD, ale držím palce.
Viac neporadím v tomto. Dík za dôveru.


CIMOM
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Existuje nejaká výnimka že može byť vzdialenosť medzi domami len 3m ?Mám také info že áno ako ju vybaviť?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pivko Pozri príspevok
Existuje nejaká výnimka že može byť vzdialenosť medzi domami len 3m ?Mám také info že áno ako ju vybaviť?
To sa nevybavuje.
Nedá sa na takúto otázku odpovedať áno a ani nie.
Každé umiestnenie stavby RD iné ako je uvedené v § 6 ods. 2 a 3 vyhl. 532/2002 sa musí odôvodnňovať.
V niektorých prípadoch v stiesnených pomeroch možnmo umiestniť stavbu aj inak a v niektorých nie.


CIMOM
0 0
anyva anyva

anyva je offline (nepripojený) anyva

Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, len sa v tom nevyznám, čo znamená "regulatívy v územnom pláne"? V tejto ochrannej zóne už stoja nejaké novostavby. Dá sa s tým niečo robiť? Ďakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
anyva Pozri príspevok
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, len sa v tom nevyznám, čo znamená "regulatívy v územnom pláne"? V tejto ochrannej zóne už stoja nejaké novostavby. Dá sa s tým niečo robiť? Ďakujem

Regulatívy v ÚPD : je to textová záväzná časť ÚPD, ktorá býva schválená ako VZN, resp. súčasť VZN. Pojednáva mimo iného o podmienkach výstavby, prípustnosť, výnimočnú prípustnosť , neprípustnosť a pod. (býva aj na internetovej stránkje mesta, obce)

Pozn. : Ak nie je ako VZN, tak nemôže byť záväzná.


CIMOM
0 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

Geodet nám bol merať pozemok,určil hranicu.Susedovi sa to ale nezdalo a zavolal druhého a ten nameral cca 60cm vedľa čo je pri dĺžke parcely celkom slušných pár m2.Je to možné ??? Tz.,že jeden z nich sa sekol a o dosť.Čo mám robiť???
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
balunka Pozri príspevok
Geodet nám bol merať pozemok,určil hranicu.Susedovi sa to ale nezdalo a zavolal druhého a ten nameral cca 60cm vedľa čo je pri dĺžke parcely celkom slušných pár m2.Je to možné ??? Tz.,že jeden z nich sa sekol a o dosť.Čo mám robiť???

Neviem z akého hľadiska to potrebujete. Či pre usporiadanie hranice, alebo uvažujete stavať.
Taký rozdiel môže vzniknúť.
Ak chcete stavať, hranica by mala byť nespochybniteľná. Je možno stavať aj keď je pochybnosť, ale nechcem Vás s tým zaťažovať. V takom prípade treba vedieť aplikovať § 137 stavebného zákona.

Ak to chcete pre iné, tak konkretizujte.


CIMOM
0 0
petros petros

petros je offline (nepripojený) petros

cimon/ 1-unimo bude napojena na vodu-elektr-žumpa
2-chcem unimo položit na betonove kocky
3-bude treba vyrovnat teren nakolko je záhrada vo svahu
Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
petros Pozri príspevok
cimon/ 1-unimo bude napojena na vodu-elektr-žumpa
2-chcem unimo položit na betonove kocky
3-bude treba vyrovnat teren nakolko je záhrada vo svahu
Dakujem


No, myslel som, že to nebude napojené na siete a ani to nebude vyžadovať úpravu podkladu. Potom by to nebola stavba a nevyžadovalo by to nič.

Uvedené mi vychádza tak, že sa jedná o stavbu podľa § 43 stavebného zákona, ale teraz akú.
Ak na pozemku nič nie je (iná stavba) tak dokonca sa bude jednať o stavbu, ktorá bude vyžadovať stavebné povolenie. Nie je to v tom prípade drobná stvba, ktorá je doplnkovou stavbou k hlavnej stavbe.
Je to tak.
Ak tie unimobunky budú tvoriť súbor (prepojené), tak je to jednoznačne stavba.


CIMOM
0 0
richi272 richi272

richi272 je offline (nepripojený) richi272

Prosim vas o radu.
Moze obec postavit na obecnom pozemku, kt.sa nachadza v zastavbe, medzi dvoma RD nieco ako maly Kulturny dom so spolocenskou miestnostou na rozne akcie obce, oslavy, svatby, veselice a pod ak:
- je postavena z jednej strany na hranici pozemku so susediacim RD. Nakolko tento dom ma prechodnu "podbranu" , bola by fakticky opreta o mury tohoto RD.
- vzdialenost protilahleho obvod.muru tejto stavby je od muru druheho RD cca 2 metre, ktore zaroven tvoria jediny prechod do dvora tohoto KD.
- hrozi obmedzovanie obyvatelov tychto dvoch RD hlukom v pripade spoloc.akcii
- dvor KD susedi priamo s uvedenym RD, cize hrozi poskodzovanie majetku a aj vykonavanie zakl.hyg.potrieb na mury domu osobami pod vpl.alkoholu.
- obec nema kanalizaciu a na vyvoz septiku zostavaju uvedene 2 metre- na naklad.automobil??
- hrozi mozny pokles financnej hodnoty uvedenych RD z dovodov uvedenych vyssie.

Dakujem za odpoved
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
richi272 Pozri príspevok
Prosim vas o radu.
Moze obec postavit na obecnom pozemku, kt.sa nachadza v zastavbe, medzi dvoma RD nieco ako maly Kulturny dom so spolocenskou miestnostou na rozne akcie obce, oslavy, svatby, veselice a pod ak:
- je postavena z jednej strany na hranici pozemku so susediacim RD. Nakolko tento dom ma prechodnu "podbranu" , bola by fakticky opreta o mury tohoto RD.
- vzdialenost protilahleho obvod.muru tejto stavby je od muru druheho RD cca 2 metre, ktore zaroven tvoria jediny prechod do dvora tohoto KD.
- hrozi obmedzovanie obyvatelov tychto dvoch RD hlukom v pripade spoloc.akcii
- dvor KD susedi priamo s uvedenym RD, cize hrozi poskodzovanie majetku a aj vykonavanie zakl.hyg.potrieb na mury domu osobami pod vpl.alkoholu.
- obec nema kanalizaciu a na vyvoz septiku zostavaju uvedene 2 metre- na naklad.automobil??
- hrozi mozny pokles financnej hodnoty uvedenych RD z dovodov uvedenych vyssie.

Dakujem za odpoved

Postaviť sa dá všetko. Ide o to, či na základe povolenia alebo "načierno", alebo na základe zákonného alebo protizákonného stavebného povolenia .

Z to Vášho mi vyplýva, že je pravdepodobne porušené všetko, ak sa to ide povoliť, alebo bolo povolené. Je tam toho toľko , až sa mi to nezdá.


Priznám sa, že sa to nedá ani písomne rozobrať, lebo by to bol elaborát. Ak chcete, niečo uvediem, ale potrebujem vedieť či :

1. je to v štádiu konania o povolení
2. alebo je to už povolené
3. alebo sa to stavá bez povolenia.

4. Je, alebo má to byť nová stavba, alebo prestavba existujúcej.



CIMOM
0 0
richi272 richi272

richi272 je offline (nepripojený) richi272

CIMOM Pozri príspevok
Postaviť sa dá všetko. Ide o to, či na základe povolenia alebo "načierno", alebo na základe zákonného alebo protizákonného stavebného povolenia .

Z to Vášho mi vyplýva, že je pravdepodobne porušené všetko, ak sa to ide povoliť, alebo bolo povolené. Je tam toho toľko , až sa mi to nezdá.


Priznám sa, že sa to nedá ani písomne rozobrať, lebo by to bol elaborát. Ak chcete, niečo uvediem, ale potrebujem vedieť či :

1. je to v štádiu konania o povolení
2. alebo je to už povolené
3. alebo sa to stavá bez povolenia.

4. Je, alebo má to byť nová stavba, alebo prestavba existujúcej.



CIMOM
stavebné povolenie bolo zrejme vydané na rekonštrukciu s plánovaným využitim ako klub seniorov. teraz prišlo rozhodnutie o zmene stavby pred dokončením, kde je uvedené: "Zmena stavby budovy osvetového strediska(využitie budovy v minulosti-cca pred15 rokmi), pozostávajúca z nadstavby,prístavby,stavebných úprav,terénnych úprav a spevnených plôch." Teraz je budova nevyužívaná. Ma tam byť viacúčelová sála, miestnost výuky)neuvedené konkrétnejsie), schodisko, kotolňa,WC muži,WC ZŤP,upratovačka,WC ženy,chodba,internetová miestnosť,spoločenská miestnosť,vstupná chodba. z toho mi stále vychádza jediné-kamuflovaný názov kultúrneho domu.
uvádza sa aj podkrovie- povalové priestory. tak poval, al.podkrovie? co si mam vybrať? Terénne úpravy vraj nebudú realizované. jedná sa o existujúcu budovu, ktorej časť bola zbúraná a zostávajúcej časti sa týka táto prestavba a dostavba.je to však zároveň staticky narušená budova. to je asi tak v skratke. ano, dalo by sa napísat o tom veľa. je toho toľko,že mi niekto asi ani neuverí,ale všetko je to reál. bolo by mozné poslať aj foto, ale ak sa dá,na nejakú mailovú schranku. nechcem to tu veľmi zverejňovať.
ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať