Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jano.stary jano.stary

jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

Som úprimne a pozitívne prekvapený Vašou ochotou!

Aj ja mám problém, ktorý síce ste tu už vysvetloval, ale môj je predsa len
trošičku iný:

Mám byt, ktorý je navrchu bytového domu (povedzme "pod strechou"). Byt má vymurované všetky steny do plnej výšky. Strecha (pultová), strop, povala, neviem to ani nazvať je iba väzníkový krov s podveseným sadrokartónovým podhľadom, nie sú v byte žiadne "šikminy". Po prečítaní normy STN 734301 Budovy na bývanie som dospel k názoru, že je to vlastne podkrovný byt. Z toho mi vyplýva, že kolaudačné rozhodnutie by malo byť urobené na dve nadzemné podlažia a podkovie i keď zdanlivo zvonku sa jedná o bytový dom s tromi nadzemnými podlažiami bez podkrovia. Norma vyslovene vyžaduje rozlíšenie medzi pojmami aj so správnym použitím.

Stavebné povolenie bolo vydané na tri nadzemné podlažia a určuje stavebníkovi dodržať "príslušné technické normy" avšak podľa všetkého stavebník urobil dve podlažia a podkrovie. Kolaudačné hovorí iba o troch nadzemných podlažiach. Je to správne? Mýlim sa niekde v mojich zisteniach?

ďakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pepa78 Pozri príspevok
Dik CIMOM za odpoved ohľadom postupu k SP, ale zaujíma ma ešte jedna vec...na streche našeho rodiinného domu máme stlpik a na ňom je elektrické vedenie pre suseda...má právo ho tam mať? Jedná sa o to, že keď my zbúrame starú stavbu on ostane bez elektriny...dik za odpoveď
Uvedenú vec treba rieši s príslušným rozvodným závodom.
Jednoznačne je to vyvolaná investícia z Vašej strany.
Neviem ako to je technický riešené, ale ak je to len prípojka k jednej susednej stavbe, tak rozvodné závody sa možno budú snažiť dotlačiť Vás aj suseda preložiť prípojku mimo Vás, resp. do zeme. Neviem, ale v tomto neporadím.
K veci, či to tam môže byť zvážte či je dobré mať menší problém so susedom, ak ho budete obchádzať. Radšej by som šiel za ním a mal by som jasno v jednej veci, t.j. či je ochotný participovať finančne na preložení jeho prípojky.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mya-24 Pozri príspevok
ahoj. rozhodli sme sa s manzelom stavat, cakame na stavebne povolenie. ale trapia nas susedia - su to dve pohostinstva vedla seba. jedno pred casom vyhorelo a postali tam nove, uz murovane, nemaju vsak stavebne povolenie, zaklady su presne na hranici pozemkov (nasim a ich), je to vo vlastnictve obce (obydve stavby) a ona ich prenajima. ludia nam chodia na pozemok vykonavat potrebu. uz sme si to oplotili pletivom, ale aj tak tam chodia. ako sa mozme proti tomu branit? mozme si dat podmienku aby nam tam oni postali ten plot? uz aj s odpratanim ich neporiadku po stavbe sme mali problemy, vsetok stavebny neporiadok bol na nasom pozemku, az ked sme dali pisomnu ziadost na urad, az potom ho odpratali. cely pozemok mame rozryty odnich. mohol by si nam poradit co by sme s tym mohli robit, kedze oni si idu vybavovat to stavebne povolenie a my sa budeme moct k tomu vyjadrit.
Väčšia časť je občianskoprávnych. To treba riešiť s právnikom cestou súdu, resp. podaním trestného oznámenia na polícii. Môže sa jednať o poškodzovanie cudzej veci a pod.

K stavebnoprávnym uvediem :
1. Ak je stavba užívaná ako prevádzka a nemá stavebné, resp. kolaudačné rozhodnutie tak sa jedná o porušenie stavebného zákona, teda správny delikt podľa § 106 ods. 1 písm. a), § 106 ods. písm. b) a § 106 ods. 3 písm. d) stavebného zákona. Podľa Sk možno uložiť najvyššiu pokutu do výšky 5 mil sk.

2. Ak nie je vydané koludačné rozhodnutie, tak prevádzka nemôže byť povolená príslušným RUVZ (hygiena). Tak isto je to pod pokutou podľa ich zákona.

3. V konaní o dodatočnom povolení stavby treba uplatniť pripomienky a námietky. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o už jestvujúcu prevádzku, viete presne zadefinovať svoje námietky.

4. Uvádzate, že základy sú presne na hranici pozemku. Možno je to "blbé", ale pre Vás by bolo najlepšie, keby zasahovali do Vášho pozemku aspoň 1 cm. Ku konaniu o dodatočnom povolení stavby musí byť predložení geometrický plán zamerania stavby. Ak by stavba bola na Vašom pozemku, tak stavebný úrad musí konanie podľa § 88a ods. 3 prerušiť až do rozhodnutia súdu. V tom čase sa samozrejme nemôže užívať stavba, aspoň nie legálne.

5. K tej podmienke postaviť plot. Treba vychádzať z ust. § 12 vyhl. č. 532/2002 Z.z., v ktorom je uvedené :
Oplotenie pozemku
(1) Pozemok zastavaný stavbou musí byť oplotený, ak

a) stavba môže pôsobiť nepriaznivo na životné prostredie,
b) treba zamedziť voľný pohyb osôb alebo zvierat,
c) stavbu treba chrániť pred okolitými vplyvmi,
d) stavbu treba chrániť pred vstupom neoprávnenej osoby.

Asi toľko.


CIMOM
__________________________________________________ ______
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jano.stary Pozri príspevok
Som úprimne a pozitívne prekvapený Vašou ochotou!

Aj ja mám problém, ktorý síce ste tu už vysvetloval, ale môj je predsa len
trošičku iný:

Mám byt, ktorý je navrchu bytového domu (povedzme "pod strechou"). Byt má vymurované všetky steny do plnej výšky. Strecha (pultová), strop, povala, neviem to ani nazvať je iba väzníkový krov s podveseným sadrokartónovým podhľadom, nie sú v byte žiadne "šikminy". Po prečítaní normy STN 734301 Budovy na bývanie som dospel k názoru, že je to vlastne podkrovný byt. Z toho mi vyplýva, že kolaudačné rozhodnutie by malo byť urobené na dve nadzemné podlažia a podkovie i keď zdanlivo zvonku sa jedná o bytový dom s tromi nadzemnými podlažiami bez podkrovia. Norma vyslovene vyžaduje rozlíšenie medzi pojmami aj so správnym použitím.

Stavebné povolenie bolo vydané na tri nadzemné podlažia a určuje stavebníkovi dodržať "príslušné technické normy" avšak podľa všetkého stavebník urobil dve podlažia a podkrovie. Kolaudačné hovorí iba o troch nadzemných podlažiach. Je to správne? Mýlim sa niekde v mojich zisteniach?

ďakujem
Neviem presne čo sledujete uvedeným, ale v jednom máte pravdu. Stavebný úrad musí presne definovať stavbu, lebo ak Vaša stavba má 2 nadzemné podlažia a jedno podkrovné a max. 3 byty, tak je to podľa ust. § 43b ods. 1 písm. b) v spojení s ods. 3 tohoto ustanovania stavebného zákona rodinný dom.

Zo strany stavebného úradu alebo predávajúceho sa môže jednať o chybu v názve. Môžete sa mýliť aj Vy. Z toho, čo ste uviedli mi vyplýva, že možno máte podkrovný byt (treba viedieť aj konštrukciu obvodového muriava a pod.), ale či sa jedná o rodinný dom je podmienené aj tým, že budova môže mať najviac 3 byty.

Všetko je jednoducho možno zistiť aj z PD na stavebnom úrade.


CIMOM

_______________________________________________

Za ocenenie ďakujem. Ak niekto so mnou nesúhlasí, nech mi to uvedie písomne. Aj za nesúhlas ďakujem.
0 0
jano.stary jano.stary

jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

Dakujem za odpoved na uvedene, mal by som doplnujucu otazku, je uvedena za, na konci:

************************************************** *
Pôvodca textu príspevku: jano.stary
Som úprimne a pozitívne prekvapený Vašou ochotou!

Aj ja mám problém, ktorý síce ste tu už vysvetloval, ale môj je predsa len
trošičku iný:

Mám byt, ktorý je navrchu bytového domu (povedzme "pod strechou"). Byt má vymurované všetky steny do plnej výšky. Strecha (pultová), strop, povala, neviem to ani nazvať je iba väzníkový krov s podveseným sadrokartónovým podhľadom, nie sú v byte žiadne "šikminy". Po prečítaní normy STN 734301 Budovy na bývanie som dospel k názoru, že je to vlastne podkrovný byt. Z toho mi vyplýva, že kolaudačné rozhodnutie by malo byť urobené na dve nadzemné podlažia a podkovie i keď zdanlivo zvonku sa jedná o bytový dom s tromi nadzemnými podlažiami bez podkrovia. Norma vyslovene vyžaduje rozlíšenie medzi pojmami aj so správnym použitím.

Stavebné povolenie bolo vydané na tri nadzemné podlažia a určuje stavebníkovi dodržať "príslušné technické normy" avšak podľa všetkého stavebník urobil dve podlažia a podkrovie. Kolaudačné hovorí iba o troch nadzemných podlažiach. Je to správne? Mýlim sa niekde v mojich zisteniach?

ďakujem

Neviem presne čo sledujete uvedeným, ale v jednom máte pravdu. Stavebný úrad musí presne definovať stavbu, lebo ak Vaša stavba má 2 nadzemné podlažia a jedno podkrovné a max. 3 byty, tak je to podľa ust. § 43b ods. 1 písm. b) v spojení s ods. 3 tohoto ustanovania stavebného zákona rodinný dom.

Zo strany stavebného úradu alebo predávajúceho sa môže jednať o chybu v názve. Môžete sa mýliť aj Vy. Z toho, čo ste uviedli mi vyplýva, že možno máte podkrovný byt (treba viedieť aj konštrukciu obvodového muriava a pod.), ale či sa jedná o rodinný dom je podmienené aj tým, že budova môže mať najviac 3 byty.

Všetko je jednoducho možno zistiť aj z PD na stavebnom úrade.

************************************************** **

Ten bytovy dom ma vo vchode 6 bytov takze rodinny dom to nie je.
Zaujala ma ale Vasa poznamka o type obvodoveho muriva, moze zavisiet typ /podkrovie / nejako od typu obvodoveho muriva? Nikde v norme som nenasiel zmienku o type muriva.

A v noci ma napadla este jedna otazka: Co to znamena, ked projekt je overeny? Moze byt overeny v ten isty den ako je vydane stavebne povolenie? Nie je tam zakonna doba na odvolanie voci overeniu 15 dni ako na kazde uradne rozhodnutie? Je stavebne povolenie vobec platne alebo je absolutne neplatne?

Este by som upresnil: obvodove tehlove mury hrubky 40cm a vnutorne priecky su vymurovane do vysky 300cm, navrchu je veniec a rovno na venci lezi vaznikovy krov, nie je tam ani pomurnica. Zo spodneho hranola vaznikov visi sadrokarton a na nom lezi sklena vata,
takze vyska v byte je asi 250-260cm.
Na hornom hranole su drevene dosky s asfaltovym pasom. Medzi hornym sikmym a dolnym vodorovnym hranolom su zig-zag hranolceky, co tvori jeden vaznik. vazniky su rovnake vo vzdialenosti 80cm od seba a opakuju sa na celej streche.

Netajim sa tym, ze Vas chcem "dotlacit" k vyjadreniu, ze moj byt je podkrovny a preto skusim citovat z normy 734301, ze podkrovie je priestor vymedzeny krovom a ostatnymi castami..... myslim, ze to plati v mojom pripade, pretoze ak odstanim vaznikovy krov, ten sa neda nijako delit, sadrokarton spadne a byt prestane existovat kedze zostanu iba hole mury s oknami, mylim sa? Sadrokarton sa neda povazovat za deliacu horizontalnu konstrukciu, je to iba nieco co visi......

dakujem
Naposledy upravil jano.stary : 17.04.09 at 07:01
0 0
ghladky8 ghladky8

ghladky8 je offline (nepripojený) ghladky8

dobry den CIMOM,mozete mi poradit prosim?
Chcem si postavit na svojom pozemku RD 8x8m,potrebujem sa vyhnut suhlasu alebo vyjadreniu susedov k stavebnemu povoleniu.
Za predpokladu ak rozdelim moju parcelu na 2 parcely a budem mat 2 LV,2 geometricke plany:
parcela na ktorej budem stavat: 18x25m
susediacou parcelou by bola zvysna cast mojho pozemku:2,25x25m od ktorej chcem dodrzat odstup 2m.
Otazkou je: mozem bit jej majitelom a mozem dat sam sebe suhlas-vyjadrenie k staveb. povoleniu? alebo musi parcelu vlastnit niekto iny?
Napr. ak je to mozne: Priatelka,ak parcelu nadobudne pred manzelstvom, moze davat suhlas ak budeme neskor manzelia aj ked bude tiez ako stavebnik pri stavbe na druhej parcele?
Dakujem,budem cakat na odpoved ak je to mozne.
0 0
mh586 mh586

mh586 je offline (nepripojený) mh586

CIMOM, Rad by som vas poziadal o radu:

obrazok:
i39.tinypic.com/2kmrh4.jpg

Situacia:
1.Regulatívy v územnom pláne:
koeficient zastavania pozemku max 0,25
max. hĺbka zástavby 15 m ( dĺžka domu)
stavebná čiara 5 m
odstupy od okraja pozemku min. 2m
2.garaz 6x4 by sa stavala dodatocne
3. stavat sa bude (dom aj garaz) az podla noveho stavebneho zakona

Otazky:
1. ake su moznosti domom presiahnut hlbku zastavby, kto to schvaluje, ake faktory sa beru do uvahy?
2. zahrnaju sa do zastavanej plochy ktorej sa vypocitava koeficient zastavania aj presahy strechy(a. standardne cca 70cm, b. nad terasou cca 200 cm)?
3.je mozne dodatocne dostavat garaz ak dom zastaval 0.25 pozemku a garazou by bol koeficient zastavania prekroceny?
4. vztahuje sa hlbka zastavby aj na garaz? t.j mozem stavat za ciarou 20 (5+15) metrov od cesty?
5. potrebujem suhlas susedov na umiestnenie garaze na hranici pozemku?
6. je nejaka norma predpisujuca sirku pristupovej komunikacie ku garazi (na obr. priestor medzi domom a susedom 3)?

Velka vdaka za vas cas a ochotu pomoct.
0 0
spanielka21 spanielka21

spanielka21 je offline (nepripojený) spanielka21

Dobrý deň, mna by zaujímalo, kto vydáva a spracúvava bilanciu skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy s návrhom na jej hospodárne využitie, ak ide o stavbu RD.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
spanielka21 Pozri príspevok
Dobrý deň, mna by zaujímalo, kto vydáva a spracúvava bilanciu skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy s návrhom na jej hospodárne využitie, ak ide o stavbu RD.
Obvodný pozemkový úrad, ak je to pozemok určený na zastavanie a nemá t.č. charakter zastavaného pozemku, t.j. ak je to orná pôda alebo trávnatý porast a pod.
Vyjadrenie nedajú bez stanoviska stavebného úradu. Musí byť určený na zastavanie podľa územnéího plánu, alebo predložíte oznámenie o začatí územného konania alebo spojeného územného a stavebného konania.
Do 500 m2 v intraviláne je to iba súhlasom. Nad rozhodnutím.

Dodávam, podmienky určujú iba vtedy, resp. vynímajú ak to nie je stavebný pozemok podľa LV.


CIMOM



PS : Na predchádzajúce otázky odpoviem, keď budem doma.
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 17.04.09 at 19:22 Dôvod: chyby, slovosled
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jano.stary Pozri príspevok

1. Zaujala ma ale Vasa poznamka o type obvodoveho muriva, moze zavisiet typ /podkrovie / nejako od typu obvodoveho muriva?

2. Co to znamena, ked projekt je overeny?

3. Moze byt overeny v ten isty den ako je vydane stavebne povolenie?

4. Nie je tam zakonna doba na odvolanie voci overeniu 15 dni ako na kazde uradne rozhodnutie?

5. Je stavebne povolenie vobec platne alebo je absolutne neplatne?


dakujem

K bodom :
1. NIE.

2. Stavebný úrad odtlačkom pečiatky potvrdí výkresy z PD.

3. ÁNO. Iba v ten istý deň.

4. Zákonná doba ano. Stavebný úrad dáva dátum rovnaký ako na stavebnom povolení. Môže počkať, či sa niekto neodvolá. Inak je to OK.

5. ÁNO, je platné ak tam nie je nič iné.


K priestorom. Je to podkrovný priestor jednoznačne. To doplnenie od Vás som chcel len navyše, vedel som, žte to je podkrovné už včera, len som chcel viac info, aby som Váís zbytočne nezavádzal.
Ospravedlňujem sa.


CIMOM
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aj ja mám problém,už som ho formulovala v nej téme, nikto sa nevyjadril, citujem
Máme montovanú šachtu pred plánovaným domom, vybrali sme veľkú tuším 160-170, je tam dovedená obecná voda. A je tu návrh - v tejto šachte naraziť studňu a umiestniť darling - stále neviem Zo šachty je potrebné vyviesť pod základy trubky-hadice na oba spôsoby zásobovania vodou. Vodu zo studne chcem len do WC A samozrejme vyviesť do záhrady na polievanie - ,
V stavebnom povolení nemám žiadne obmedzenia , čo sa týka oecnej vody.
Šachta je moja, a studne do 10m3 ano netreba nahlasovať. Pritom už dva ja ludia mi povedali, že s tým môže byť problém, ked to chcem mať v jednej šachte. Nechcem zbytočne chodiť na úrad a rozvirovať dskusiu, ak to nie je vyslovene zakázané, tak by som tú studňu newchala naraziť. Studniar mi k tomu nič nepovedal, dokonca sám to navrhol.
Čo mám teda robiť, aby som sa nedostala do konflktu so zákonom?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ghladky8 Pozri príspevok
1. Chcem si postavit na svojom pozemku RD 8x8m,potrebujem sa vyhnut suhlasu alebo vyjadreniu susedov k stavebnemu povoleniu.

2. Otazkou je: mozem bit jej majitelom a mozem dat sam sebe suhlas-vyjadrenie k staveb. povoleniu?
Dakujem,budem cakat na odpoved ak je to mozne.

Doporučujem pozorne prečítať si túto tému od začiatku. Nemám čas prechádzať ju, ale viackrát som písal o súhlase suseda. Určite je niečo hneď v príspevku č. 3. Nepotrebujete ho!!!

Žiadny pozemok nerozdeľujte, ušetríte cca 250 až 320 €. Investujte ich inde, napr. priateľke na darček .

K jednotlyvím bodom :
1. Už som uviedol.
2. Načo budete dávať sam sebe súhlas ?


NESTRESUJTE SA !!!

Stavbu osadte na svoj pozemok, pozrite si § 6 vyhl. 532/2002 - pojednáva o vzdialenostiach RD.
Opakujem sa, určite si prečítajte moje príspevky.

Dodávam Vám, do pozornosti tému, ktorú som už zamkol, ale kôli Vašej otázke ju opäť na niekoľko dní otvorím :

http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mh586 Pozri príspevok
CIMOM, Rad by som vas poziadal o radu:

obrazok:
i39.tinypic.com/2kmrh4.jpg

Situacia:
1.Regulatívy v územnom pláne:
koeficient zastavania pozemku max 0,25
max. hĺbka zástavby 15 m ( dĺžka domu)
stavebná čiara 5 m
odstupy od okraja pozemku min. 2m
2.garaz 6x4 by sa stavala dodatocne
3. stavat sa bude (dom aj garaz) az podla noveho stavebneho zakona

1. ake su moznosti domom presiahnut hlbku zastavby, kto to schvaluje, ake faktory sa beru do uvahy?
2. zahrnaju sa do zastavanej plochy ktorej sa vypocitava koeficient zastavania aj presahy strechy (a. standardne cca 70cm, b. nad terasou cca 200 cm) ?
3. je mozne dodatocne dostavat garaz ak dom zastaval 0.25 pozemku a garazou by bol koeficient zastavania prekroceny?
4. vztahuje sa hlbka zastavby aj na garaz? t.j mozem stavat za ciarou 20 (5+15) metrov od cesty?
5. potrebujem suhlas susedov na umiestnenie garaze na hranici pozemku?
6. je nejaka norma predpisujuca sirku pristupovej komunikacie ku garazi (na obr. priestor medzi domom a susedom 3)?


Velka vdaka za vas cas a ochotu pomoct.
[/COLOR]

Neviem, kde je ten obrázok, odpoviem zatiaľ na niektoré otázky :
2. Presah strechy určite nie. Konkrétne viem o prípade, je na súde, kde sa do geometrického plánu premietlo aj zateplenie budovy.
5. 1. Ak pôjdete cestou stavebného konania, tak nie ak nebudete zastavovať jeho pozemok. Ak nedá súhlas na vstup na svoj pozemok, napr. pri postavení lešenia a pod., postupuje sa podľa § 135 SZ. Vteda stavebný úrad nariaďuje opatrenia na cudzom pozemku.
5.2. Ak pôjdete cestou ohlásenia stavebnému úradu taktiež nie, ak nepôjdete na jeho pozemok. Ak budte počas výstavby používať susedný pozemok tak áno. Pridávam § 5 ods. 1 vyhl. č. 453/2000, cit.
"Ohlásenie drobnej stavby obsahuje
e) ak sa pri uskutočňovaní stavby majú použiť susedné nehnuteľnosti, vyjadrenie vlastníka tejto nehnuteľnosti."



Neviem Vám bez obrázku poradiť. Možno, resp. určite by mi pomohol aj link na územný plán. Vtedy viem poradiť presne, ale takto je to len v polohe neurčitej a nerád by som zavádzal, alebo dával len domnienky.

Doplnte mi to, a .....


CIMOM
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
aj ja mám problém,už som ho formulovala v nej téme, nikto sa nevyjadril, citujem
Máme montovanú šachtu pred plánovaným domom, vybrali sme veľkú tuším 160-170, je tam dovedená obecná voda. A je tu návrh - v tejto šachte naraziť studňu a umiestniť darling - stále neviem Zo šachty je potrebné vyviesť pod základy trubky-hadice na oba spôsoby zásobovania vodou. Vodu zo studne chcem len do WC A samozrejme vyviesť do záhrady na polievanie - ,
V stavebnom povolení nemám žiadne obmedzenia , čo sa týka oecnej vody.
Šachta je moja, a studne do 10m3 ano netreba nahlasovať. Pritom už dva ja ludia mi povedali, že s tým môže byť problém, ked to chcem mať v jednej šachte. Nechcem zbytočne chodiť na úrad a rozvirovať dskusiu, ak to nie je vyslovene zakázané, tak by som tú studňu newchala naraziť. Studniar mi k tomu nič nepovedal, dokonca sám to navrhol.
Čo mám teda robiť, aby som sa nedostala do konflktu so zákonom?
posúvam
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
KEJKA Pozri príspevok
aj ja mám problém,už som ho formulovala v nej téme, nikto sa nevyjadril, citujem
Máme montovanú šachtu pred plánovaným domom, vybrali sme veľkú tuším 160-170, je tam dovedená obecná voda. A je tu návrh - v tejto šachte naraziť studňu a umiestniť darling - stále neviem Zo šachty je potrebné vyviesť pod základy trubky-hadice na oba spôsoby zásobovania vodou. Vodu zo studne chcem len do WC A samozrejme vyviesť do záhrady na polievanie -
V stavebnom povolení nemám žiadne obmedzenia , čo sa týka oecnej vody.
Šachta je moja, a studne do 10m3 ano netreba nahlasovať. Pritom už dva ja ludia mi povedali, že s tým môže byť problém, ked to chcem mať v jednej šachte. Nechcem zbytočne chodiť na úrad a rozvirovať dskusiu, ak to nie je vyslovene zakázané, tak by som tú studňu newchala naraziť. Studniar mi k tomu nič nepovedal, dokonca sám to navrhol.
Čo mám teda robiť, aby som sa nedostala do konflktu so zákonom?


zákon 364/2004 Z.z. o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon)



§ 18
Všeobecné užívanie vôd

(1) Každý môže na vlastné nebezpečenstvo a bez povolenia alebo súhlasu orgánu štátnej vodnej správy odoberať alebo inak používať povrchové vody alebo podzemné vody na uspokojovanie osobných potrieb domácností, ak sa takýto odber alebo iné používanie vykonáva na mieste, ktoré je na to vhodné, jednoduchým vodným zariadením a spôsobom, ktorý neobmedzí alebo neznemožní rovnaké používanie iným osobám.

(2) Povolenie alebo súhlas orgánu štátnej vodnej správy nie sú potrebné na zachytávanie povrchovej vody jednoduchými vodnými zariadeniami na jednotlivých nehnuteľnostiach ani na zmenu jej prirodzeného odtoku občasne tečúcich nesústredených vôd na účely ochrany týchto nehnuteľností proti škodlivým účinkom vody.

(3) Jednoduchými vodnými zariadeniami na odbery podzemných vôd sú domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne a pramenné záchytky s výdatnosťou prameňa menšou ako 10 l/min. a prenosné nádoby.

(4) Jednoduchými vodnými zariadeniami na odbery povrchových vôd sú zariadenia na gravitačný odber povrchových vôd alebo na ich čerpanie s možnosťou odberu do 60 l/min. Jednoduchými zariadeniami na zachytávanie povrchových vôd je zvod a zachytenie povrchových vôd v nádržiach s obsahom vody do 5 m3, záchytné priekopy, zvod a zachytenie vôd v nádržiach z povrchového odtoku.

(5) Pri všeobecnom užívaní vôd sa nesmie ohrozovať ani zhoršiť ich kvalita alebo zdravotná bezchybnosť, poškodzovať životné prostredie a prírodné dedičstvo, zhoršovať odtokové pomery, poškodzovať brehy, vodné stavby a zariadenia, zariadenia na chov rýb. Všeobecné užívanie vôd nesmie slúžiť na podnikateľské účely.

(6) Orgán štátnej vodnej správy môže všeobecné užívanie vôd bez náhrady obmedziť, zmeniť alebo zakázať, ak to vyžaduje ochrana zdravia a bezpečnosť osôb, ochrana vodných stavieb a zariadení, ochrana rybárstva a ochrana prírody a krajiny. Pôsobnosť orgánov na ochranu zdravia podľa osobitného predpisu25) nie je tým dotknutá.

__________________________________________________ _______________

Stavebný zákon (50/1976)


§ 139b

(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

doĺňam : (teda aj studne)

__________________________________________________ __________


zákon č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach


§ 23

(3) Vlastník verejnej kanalizácie uzatvorí zmluvu, ak
a) žiadateľ o pripojenie na verejnú kanalizáciu spĺňa technické podmienky týkajúce sa najmä miesta a spôsobu pripojenia na verejnú kanalizáciu vrátane technických podmienok na umiestnenie meradla a


__________________________________________________ _______________


Studňa do 3 m je drobná stavba.
Studňa nad 3 m vyžaduje povolenie špeciálneho stavebného úradu (ObÚ ŽP) - § 26 vodného zákona.
Ako budete merať splaškovú vodu, ak vodu nebudete čerpať od vodárny ?


Poznámka : inak robí sa to aj tak ako píšete.

_______________________________________

Nebudem viac písať, ak je otázka aj teraz, tak mi ju môžete napísať. Určite bude už konkrétnejšia.

CIMOM


Za súhlas vopred ďakujem, ak niekto so mnou nesúhlasí, nech mi to uvedie prosím písomne.



DOPLNOK :

Dopĺňam jednu osobnú skúsenosť. Pri tom RD mali tiež studňu, ale ako jediný zdroj vody. Nemali žumpu, ale ale napájali sa na verejnú kanlaizáciu. Museli dať vodomer na prívod zo studne, až potom sa mohli napojiť na kanalizáciu.
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 18.04.09 at 17:25 Dôvod: DOPLNOK
0 0
iviviv iviviv

iviviv je offline (nepripojený) iviviv

Poprosim o radu.. Chceli by sme stavbu osadit menej ako 2 metre od hranice susediacich pozemkov. Susediace pozemky su zahrady. Najblizsie domy su vzdialene cca 20m. Starsie domy su stavane na hranici pozemkov.
Osadenie nam projektant urobil na 2 m.
Co nam treba k tomu, aby bolo mozne stavbu osadit blizsie? Ziadne siete tadial neprechadzaju... Ziadost na stavebne povolenie sme uz ale podali s osadenim 2m...
Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
iviviv Pozri príspevok
Poprosim o radu.. Chceli by sme stavbu osadit menej ako 2 metre od hranice susediacich pozemkov. Susediace pozemky su zahrady. Najblizsie domy su vzdialene cca 20m. Starsie domy su stavane na hranici pozemkov.
Osadenie nam projektant urobil na 2 m.
Co nam treba k tomu, aby bolo mozne stavbu osadit blizsie? Ziadne siete tadial neprechadzaju... Ziadost na stavebne povolenie sme uz ale podali s osadenim 2m...
Dakujem
Tu asi nič.
Leda ak by susedná stavba bola na hranici a Vy by ste osadili stavbu taktiež na hranici, teda bol by to tzv. dvojdom.

Aj keď chcem, ale neporadím.


CIMOM
0 0
mh586 mh586

mh586 je offline (nepripojený) mh586

OBRAZOK:
link vyznacit, skopirovat a otvorit v novom okne

i39.tinypic.com/2kmrh4.jpg

inak som to spravit nevedel, som tu novy
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mh586 Pozri príspevok
OBRAZOK:
link vyznacit, skopirovat a otvorit v novom okne

i39.tinypic.com/2kmrh4.jpg

inak som to spravit nevedel, som tu novy
len na rýchlo, nemám teraz čas.

To su jednoznančne stiesnené pomery, a nie je to len tak, že si to umiestnite 2 m. Vysvetlím to večer.
CIMOM
0 0
mh586 mh586

mh586 je offline (nepripojený) mh586

stiesnene pomery sa mi nezdaju, pozemok ma 26x32 metrov a okolite su len o malo mensie, nie je problem dodrzat odsup 2 metre pd pozemku suseda3 a z opacnej strany akykolvek odsup je potrebny. rozmery pozemku na obrazku nie su v mierke, len som chcel naznacit ulicnu ciaru a hlbku zastavby.

uzemny plan je tu:

uzemneplany.sk/upn/krasna-nad-hornadom

regulativy tu na strane 4 dole:

uzemneplany.sk/texty-upn/krasna-nad-hornadom/?etapa=155&text=662
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať