Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
RSFredinka Pozri príspevok
ahoj Cinom,
Prosim existuje nejaka moznost obist hranicu 7m od suseda nakoľko nam dom nevyjde na pozemok chýba nám 1,5 pol metra staci vyjadrenie majitela susednej parcely ze súhlasí aby rozostup medzi stavby je 5,5m a anie 7m?
Ďakuejm za odpoveď
Najskôr k tomu či musí, môže, alebo má byť súhlas suseda. Ani jedno a nikdy. Netreba súhlas. O umiestnení rozhoduje stavebný úrad a nie sused. Je o tom tento link :





Vzdialenosť 7 m je povinná vtedy, ak je v protiľahlých stenách RD okno z obytnej miestnosti. Inak môže byť vzdialenosť medzi RD aj 4 m.

O vzdialenostiach medzi RD pojednáva § 6 vyhl. 532/2002 Z.z..
Výňatok :

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

________________________________________________

Podľa uvedeného, ak sa splnia podmienky v ods. 1 a pozemok vykazuje znaky stiesnených pomerov tak je možno umiestniť stavbu aj bližšie ako 7 m, aj keď sú okná z obytných miestností v protiľahlých stenách. Musí byť ich presvetlenie v súlade s STN. Takýto výpočet vypracuje (svetelno technická štúdia) projektant.



CIMOM
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

Ahoj CIMOM.prepac ale neviem ci si nepriehliadol moj dotaz na strane 54 bol posledny a tyka sa okna od suseda. Ak si to uz cital a nevies zatial odpoved tak sa osparvedlnujem . ale je to pre nas velmi dolezite. za odpoved vopred dakujem.
0 0
georgeP georgeP

georgeP je offline (nepripojený) georgeP

Ahoj,neviem ci moja otazka patri akurat do tejto casti, ale potrebujem poradit.Sme v stadiu hrubej stavby,uz sa ma robit keramicky strop.Hrubu stavbu nam robi firma.Kedze mame stavbu dost odruky, nemame moznost kontrolovat a stat nad pracou murarov,uz velakrat prideme takpovediac na hotove.A to je problem, teraz vidime aku nekvalitnu pracu nam firma odviedla.Obvodove mury su robene takym systemom, ze niekde su aj 2-3cm medzery, diery.Ukazali sme to stavebnemu dozoru-majitelovi firmy, on to uznal ze to je zle.Moja otazka znie, ako mame postupovat ,da sa s tym nieco robit?bojime sa ze nam tam budu velke tepelne straty,aj ked sa bude dom zateplovat, ale vyzera to hrozne.Moze sa s tym nieco urobit?Mame to reklamovat alebo ked sa to aj nejako opravi nebude od toho cely dom praskat?Je to robene z 38 Termobrik.Alebo mame sa dohodnut s inou firmou na oprave a naklady predlozit tomu prvemu?Da sa to vlastne opravit?Vyzera to dost zle.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
radek666 Pozri príspevok
ahoj. chcel by som sa spytat ci existuje nejaky zakon ktory by nam umoznil zastavat susedovi okienko ktore je do nasho dvora??? vznikla toziz situacia ked uz mame hotove vsetky projekty a zaziadali sme stavebny urad o st. povolenie.problem nastal vcera pocas stavebneho konania ked uradnicka oznamila nasej susede ze okienko chceme zamurovat z dovodu vymurovania nasej novej nosnej steny. kedze sme to preberali so susedom este predtym nez sme si dali projekt kreslit a nemal ziadne namietky tak sme to brali ze je vec z jeho strany vyriesena a nebude robit problem. nez sme zaziadali st. urad o povolenie boli sme tam zo vsetkymi projektami a vyslovene sme sa uradnicky pytali aj na to okienko ci ho susedovi mozme zamurovat .povedala ze urcite ano. po vcerajsom konflikte so susedou (ktora samozrejme nesuhlasi) si to uradnicka overovala na krajskom urade a oznamila nam ze potrebujeme pisomny suhlas susedov ze nam dovolia to okno zamurovat . ak ho nedodame pozastavi stavebne konanie.este dodam ze dom je v radovej zastavbe a nas pozemok je dost uzky 10m. takze toto riesenie bolo jedine ako tam rozumne napratat mensi dom.okno ktore sa ma zamurovat je jestvujuce a je z wc. dom je z roku 1968 ale neviem presne ci to je rok kolaudacie alebo zaciatok stavania.takze otazka uz zaznela na zaciatku mame nejaku sancu???? za rychlu odpoved vopred dakujem . a ospravedlnujem sa ak ak som sa nevyjadril dost presne . doplnim.

Nevšimol som si túto otázku .
1. Kedy bol postavený susedný dom (1968) ?
2. Kedy bol kolaudovaný vedľajší dom ?
3. Je postavený podľa stavebného povolenia, resp. podľa dokumentácie, ktorá bola overená stavebným úradom ?
4. Potreboval by som situáciu pozemku a susednej stavby.

Zatiaľ potrebujem odpovede na uvedené otázky.



CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
georgeP Pozri príspevok
Ahoj,neviem ci moja otazka patri akurat do tejto casti, ale potrebujem poradit.Sme v stadiu hrubej stavby,uz sa ma robit keramicky strop.Hrubu stavbu nam robi firma.Kedze mame stavbu dost odruky, nemame moznost kontrolovat a stat nad pracou murarov,uz velakrat prideme takpovediac na hotove.A to je problem, teraz vidime aku nekvalitnu pracu nam firma odviedla.Obvodove mury su robene takym systemom, ze niekde su aj 2-3cm medzery, diery.Ukazali sme to stavebnemu dozoru-majitelovi firmy, on to uznal ze to je zle.Moja otazka znie, ako mame postupovat ,da sa s tym nieco robit?bojime sa ze nam tam budu velke tepelne straty,aj ked sa bude dom zateplovat, ale vyzera to hrozne.Moze sa s tym nieco urobit?Mame to reklamovat alebo ked sa to aj nejako opravi nebude od toho cely dom praskat?Je to robene z 38 Termobrik.Alebo mame sa dohodnut s inou firmou na oprave a naklady predlozit tomu prvemu?Da sa to vlastne opravit?Vyzera to dost zle.
Toto je parketa občianskoprávna.
Určite si treba zvážiť, či dodávateľ pracuje kvalitne a či riskovať pokračovanie stavby s takým dodávateľom.
Všetko záleží na zmluve, ak ju máte. Od zmluvy sa dá určite odstúpiť, minimálne za nekvalitu. Treba sa poradiť s právnikom, ak sa nedohodnete s dodávateľom.
Uvedená nekvalita je určite dôvod na razantné riešenie z Vašej strany. Kladenie tehál, alebo tehloblokov v murive má presne určené pravidlá - normy. Na internete sa dá nájsť aj možná medzera medzi blokmi, ktorú uvádza výrobca.
Na statiku by to vplyv nemalo mať, ale ak sa nebude zatepľovať, tak určite na tepelné straty.

Len toľko.


CIMOM
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

CIMOM Pozri príspevok
Nevšimol som si túto otázku .
1. Kedy bol postavený susedný dom (1968) ?
2. Kedy bol kolaudovaný vedľajší dom ?
3. Je postavený podľa stavebného povolenia, resp. podľa dokumentácie, ktorá bola overená stavebným úradom ?
4. Potreboval by som situáciu pozemku a susednej stavby.

Zatiaľ potrebujem odpovede na uvedené otázky.



CIMOM
ahoj. pokusim sa zajtara zistit co bude v mojich silach.zatial dakujem za rychlu reakciu.
0 0
pavol88 pavol88

pavol88 je offline (nepripojený) pavol88

Ako som si vsimol tak su tu uvedene celkom relevantne odpovede. Chcem sa teda spytat dve otazky:

1) Ako postupovat ked chcem stavat na uzkom pozemku (11m), ked dom je siroky 7,5m - vychadza to najlepsie asi jeden meter od suseda ktory ma vedla rolicku a zvysok od suseda ktory ma na pozemku postaveny rodinny dom 0,5 metra od hranice pozemku. Jeho dom nema ziadne okna otocene ku mne. Co som videl v stavebnom zakone tak by to malo byt od suseda bez domu 2m a od suseda s domom bez okien minimalne 4m. Je mozna vobec nejaka vynimka? Potrebujem pisomny suhlas susedov alebo len dufat ze nebudu namietat pocas stavebneho konania?

2) Daju sa niekde ziskat udaje ako bude vyzerat stavebny zakon od 1.7.2010 - mam na mysli ohlasovanie stavieb do myslim 150m2 zastavanej plochy.

Za odpoved budem velmi vdacny!
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pavol88 Pozri príspevok
Ako som si vsimol tak su tu uvedene celkom relevantne odpovede. Chcem sa teda spytat dve otazky:

1) Ako postupovat ked chcem stavat na uzkom pozemku (11m), ked dom je siroky 7,5m - vychadza to najlepsie asi jeden meter od suseda ktory ma vedla rolicku a zvysok od suseda ktory ma na pozemku postaveny rodinny dom 0,5 metra od hranice pozemku. Jeho dom nema ziadne okna otocene ku mne. Co som videl v stavebnom zakone tak by to malo byt od suseda bez domu 2m a od suseda s domom bez okien minimalne 4m. Je mozna vobec nejaka vynimka? Potrebujem pisomny suhlas susedov alebo len dufat ze nebudu namietat pocas stavebneho konania?

2) Daju sa niekde ziskat udaje ako bude vyzerat stavebny zakon od 1.7.2010 - mam na mysli ohlasovanie stavieb do myslim 150m2 zastavanej plochy.

Za odpoved budem velmi vdacny!
Výňatok z vyhl. č. 532/2002 Z.z.

§ 6
Odstupy stavieb


(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.


__________________________________________________ ________________
K bodu č. 1 :V ods. 5 je uvedené, že možno umiestniť stavbu aj inak ako v ods. 3 a 4 za splnenia podmienok v ods. 1. Preložené, ak sa má stavba umiestniť inak, musí byť na to dôvod (stiesnené pomery) a zároveň musí projektant svoje umiestnenie odôvodniť. Ak je na susednom pozemku už jestvujúca stavba, tak svetelnotechnická štúdia preukazuje prípadné tienenie. Ja osobne, ak by aj stavba nebola, požadoval by som svetelnotechnickú štúdiu, ktorá by bola zameraná na to, ako sa dá umiestniť prípadná budúca stavba.
V niektorých príspevkoch na tejto téme som sa týmto už zaoberal, neviem teraz v ktorých.

Súhlas suseda netreba. Pozrieť link : http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html


K bodu č. 2 :
Prikladám návrh nového stavebného zákona.

PS : dúfam, že sa to podarí.


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 13.07.09 at 11:53
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

CIMON, velmi si cenim a myslim,ze nie len ja, co tu pre nas robis. Presla som vsetkych 55 stran a v mnohych prispevkoch som nasla radu.

My si planujeme postavit rod dom rozmerov cca 9x 14 m, V najblizsom case sa chystame podat na stavebne povolenie. Problem so susedmi nemame,ale jedineho,coho sa obavam je starosta. Aj ked nema ziadny relevantny dovod stavbu nepovolit, tak nam ju proste nepovoli...ved aj vecne bremeno cez obecny pozemok a s tym aj inzinierske siete sme "budovali" vdaka nemu 9 rokov!
Teda, podame papiere na stavebny urad, starosta stavbu nepovoli (verim,ze si najde dovod), my zacneme stavat aj tak.
Dajme tomu,ze stavebny urad nam da pokutu,ktoru zaplatime. Co nasleduje potom? Mozeme pokracovat v stavbe? stavebne konanie sa obnovi...zase dokolecka...
Poznam nejeden pripad,kedy stavebnik podal ziadost o stavebne povolenie,zaplatil poplatok a este nema stavebne povolenie a dom mu uz pomaly stoji a akoze postupne doklada rozne vyjadrenia....Som presvedcena,ze tak robi koli starostovi,lebo na predoslom pozemku mu stavbu nepovolil,tak ju postavil na rodicovskom pozemku.Nechcem sa tu bavit o stavbe nacierno alebo o poruseni stavebneho zakona. To viem,ze porusil.
Mna len cisto zaujima postup stavebneho uradu, a ako to skutocne v takychto pripadoch vyzera v praxi,nie podla zakona?
Dufam,ze som tu nepisala nejaky galimatias a da sa z toho vyjst.
Dakujem za odpoved.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Erika686 Pozri príspevok
CIMON, velmi si cenim a myslim,ze nie len ja, co tu pre nas robis. Presla som vsetkych 55 stran a v mnohych prispevkoch som nasla radu.

My si planujeme postavit rod dom rozmerov cca 9x 14 m, V najblizsom case sa chystame podat na stavebne povolenie. Problem so susedmi nemame,ale jedineho,coho sa obavam je starosta. Aj ked nema ziadny relevantny dovod stavbu nepovolit, tak nam ju proste nepovoli...ved aj vecne bremeno cez obecny pozemok a s tym aj inzinierske siete sme "budovali" vdaka nemu 9 rokov!
Teda, podame papiere na stavebny urad, starosta stavbu nepovoli (verim,ze si najde dovod), my zacneme stavat aj tak.
Dajme tomu,ze stavebny urad nam da pokutu,ktoru zaplatime. Co nasleduje potom? Mozeme pokracovat v stavbe? stavebne konanie sa obnovi...zase dokolecka...
Poznam nejeden pripad,kedy stavebnik podal ziadost o stavebne povolenie,zaplatil poplatok a este nema stavebne povolenie a dom mu uz pomaly stoji a akoze postupne doklada rozne vyjadrenia....Som presvedcena,ze tak robi koli starostovi,lebo na predoslom pozemku mu stavbu nepovolil,tak ju postavil na rodicovskom pozemku.Nechcem sa tu bavit o stavbe nacierno alebo o poruseni stavebneho zakona. To viem,ze porusil.
Mna len cisto zaujima postup stavebneho uradu, a ako to skutocne v takychto pripadoch vyzera v praxi,nie podla zakona?
Dufam,ze som tu nepisala nejaky galimatias a da sa z toho vyjst.
Dakujem za odpoved.

Pochopil som, že základná otázka je : Ako sa postupuje, keď stavebný úrad "nechce" vydať stavebné povolenie a ja začnem stavať ?

Toto je problém všeobecne na obciach, nakoľko správnym orgánom je starosta (§ 13 ods. 5 zákona 369/1990).

Podľa § 123 stavebného zákona § 123 si krajský stavebný úrad môže vyhradiť právomoc stavebného úradu pri jednotlivých technicky náročných alebo neobvyklých stavbách alebo pri opatrení s väčšími alebo rozsiahlejšími účinkami na životné prostredie v ich okolí. Toto sa pravdepodobne nebude dať aplikovať. Z praxe môžem uviesť iba o jednom KSÚ. Za posledných 9 rokov to nevyužil vôbec a neviem či aj predtým. Takže cesta to nie je.

Ak začať bez povolenia a v uvedenej popísanej situácii, tak ozaj len v extréme. Minimálne treba mať za sebou podanú žiadosť o stavebné povolenie. Preukázateľné prieťahy v konaní zo strany stavebného úradu. Podané sťažnosti na stavebný úrad - podanie na KSÚ, alebo aj podania na prokuratúre.

Extrémne sa dá vec riešiť aj podnetom na políciu ako zneužitie právomoci verejného činiteľa.
______________________

Ak bude preukázané to čo som uviedol vyššie, chcel by som vidieť ten KSÚ, ktorý by ponechal v odvolacom konaní prípadnú najväčšiu možnú pokutu a nevyužil by možnosť zmeny rozhodnutia v odvolacom konaní podľa § 59 správneho poriadku.

______________

Neviem či som odpovedal na otázku.


CIMOM
0 0
jurcikovaada jurcikovaada

jurcikovaada je offline (nepripojený) jurcikovaada

Prosím o radu, sme bezmocní. Bývame v paneláku, sme spoločenstvo a náš predseda je starý pán, ktorý odmieta aj tie najmenšie zmeny ( tvári sa akoby ten panelák patril jemu ). Chceme v byte viacmenej zrušiť jednu stenu z keramzitbetónu, máme aj statický posudok ktorý stavebne ošetruje a rieši celú stavbu a neohrozuje statiku budovy, len problém je v tom, že pri podaní žiadosti je treba aj súhlasné stanovisko spoločenstva, ktoré nemáme. Máme to podať na stavebný odbor bez toho? Má to význam, budú to posudzovať aj tak ? Ako máme postupovať, máme to začať robiť bez povolenia, v akej výške budeme pokutovaní? Ďakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jurcikovaada Pozri príspevok
Prosím o radu, sme bezmocní. Bývame v paneláku, sme spoločenstvo a náš predseda je starý pán, ktorý odmieta aj tie najmenšie zmeny ( tvári sa akoby ten panelák patril jemu ). Chceme v byte viacmenej zrušiť jednu stenu z keramzitbetónu, máme aj statický posudok ktorý stavebne ošetruje a rieši celú stavbu a neohrozuje statiku budovy, len problém je v tom, že pri podaní žiadosti je treba aj súhlasné stanovisko spoločenstva, ktoré nemáme.

1. Máme to podať na stavebný odbor bez toho?
2. Má to význam, budú to posudzovať aj tak ?
3. Ako máme postupovať, máme to začať robiť bez povolenia, v akej výške budeme pokutovaní? Ďakujem
Asi viete :
výňatok z § 11 zákona 182/1993
4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)
___________________________________________

K bodom :
1. Ak sa Vám nepodarí zohnať súhlas vlastníkov na schôdzi spoločenstva, a možno aj ano, ale asi Vám ho predseda nenapíše skúste nasledovné. Napíšte si na A4 text :
PREHLÁSENIE : My dole podpísaní vlastníci bytov v bytovom dome so súp. č. ........ v ........................, ktorý je postavený na ulici ................. týmto prehlasujeme, že súhlasíme, aby ................................. vykonal (i) vo svojom byte stavebné úpravy podľa projektovej dokumentácie vypracovanej .............................s dátumom vypracovania .......................... Zároveň súhlasíme s tým, aby na uvedené stavebné úpravy vydal stavebný úrad povolenie. Samozrejme, treba to dať podpísať a dosiahnuť aspoň nadpolovičnú väčšinu vlastníkov.
Ak pri stavebných úpravách zasahujete do nosnej konštrukcie stavby, malo by to byť cez stavebné povolenie. V konaní sú účastníci (mali by byť) všetci vlastníci bytových a nebytových priestorov. Ak sa v konaní objaví občianskoprávna námietka, stavebný úrad by mal konanie prerušiť a podľa § 137 odkázať účastníka konania s podaním námietky na súd. Ak v určenej lehote nepredloží doklad o tom, že svoju námietku podal na súd, stavebný úrad si môže spraviť úsudok sám a o námietke rozhodnúť.
Toto vidím ako jedinú cestu s tejto situácie.
Samozrejme, že je riešenie cez zákon 182/1993 Zb., ale to nebudem rozoberať.

2. Musia to posúdiť. Minimálne Vás vyzvú na doplnenie niektorých podkladov. Prípadná výzva bude mať aj psychologický význam na spoluvlastníkov. Môžete sa s ňou preukázať, resp. je to na niečo.

3. Na prvú časť ja neodpoviem, na druhú dávam výňatok zo stavebného zákona.
§ 105 ods. 2. písm. a) : Priestupku sa dopustí a pokutou do 25 000 Sk sa potresce ten, kto ako stavebník mení stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním.
Je tam ešte možnosť pokuty iba do 10 000, ale neviem rozsah prác.




CIMOM
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
Ideme stavať chatu - zrub v blízkosti lesa - štátny les (do 50 m) žiadali sme od lesákov vyjadrenie, či stavbu povolia (teraz čakám na rozhodnutie)...
Je neaký dôvod pre ktorý by mi stavbu nepovolili alebo je to tak individuálne, že sa na to vopred odpovedať nedá a musím si počkať na vyjadrenie lesákov?,

Ďakujem pekne
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ZDENIELA Pozri príspevok
Ideme stavať chatu - zrub v blízkosti lesa - štátny les (do 50 m) žiadali sme od lesákov vyjadrenie, či stavbu povolia (teraz čakám na rozhodnutie)...
Je neaký dôvod pre ktorý by mi stavbu nepovolili alebo je to tak individuálne, že sa na to vopred odpovedať nedá a musím si počkať na vyjadrenie lesákov?,

Ďakujem pekne
Neviem presne koho myslíte tými lesákmi.
Treba vyjadrenie Obvodného lesného úradu (ObÚ). Vyjadrenie Lesy š.p. môže byť len podklad pre ObÚ.
Bez vyjadrenia ObÚ Vám stavebný úrad povolenie nedá (nemal by dať).

____________________________________
Výňatok zo zákona 326/2005 Z.z. o lesoch

§ 10
Ochranné pásmo lesa
(1) Ochranné pásmo 15) lesa tvoria pozemky do vzdialenosti 50 m od hranice lesného pozemku.

(2) Na vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby a o využití územia 9) v ochrannom pásme lesa sa vyžaduje aj záväzné stanovisko orgánu štátnej správy lesného hospodárstva. Na udelenie záväzného stanoviska sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní. 12)

______________________

Neviem, či stačí. Niečo je aj v príspevku 3 v tejto téme.


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 14.07.09 at 08:35
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
CIMOM Pozri príspevok
Neviem presne koho myslíte tými lesákmi.
Treba vyjadrenie Obvodného lesného úradu (ObÚ). Vyjadrenie Lesy š.p. môže byť len podklad pre ObÚ.
Bez vyjadrenia ObÚ Vám stavebný úrad povolenie nedá (nemal by dať).

____________________________________
Výňatok zo zákona 326/2005 Z.z. o lesoch

§ 10
Ochranné pásmo lesa
(1) Ochranné pásmo 15) lesa tvoria pozemky do vzdialenosti 50 m od hranice lesného pozemku.

(2) Na vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby a o využití územia 9) v ochrannom pásme lesa sa vyžaduje aj záväzné stanovisko orgánu štátnej správy lesného hospodárstva. Na udelenie záväzného stanoviska sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní. 12)
______________________

Neviem, či stačí. Niečo je aj v príspevku 3 v tejto téme.


CIMOM
Ďakujem CIMOM.

Na Obvodnom lesnom úrade mi súhlas potrebný pre stavebné povolenie dajú, ale samozrejme len v prípade ak bude súhlasné stanovisko aj od Lesy š.p.
Takže na upresnenie chcem vedieť, či mi môžu Lesy š.p. z neakého dôvodu nepovoliť stavbu rekreačnej chaty v blízkosti lesa?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ZDENIELA Pozri príspevok
Ďakujem CIMOM.

Na Obvodnom lesnom úrade mi súhlas potrebný pre stavebné povolenie dajú, ale samozrejme len v prípade ak bude súhlasné stanovisko aj od Lesy š.p.
Takže na upresnenie chcem vedieť, či mi môžu Lesy š.p. z neakého dôvodu nepovoliť stavbu rekreačnej chaty v blízkosti lesa?
Upresním :
Lesy š.p. sú len vlastníkom (správcom) susednej nehnuteľnosti - lesov. Platí tu to isté ako v téme : http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html. Teda lesy Vám súhlas nedávajú, ale môžu dať stanovisko pre ObÚ. Ten Vám dáva súhlas, resp. stanovisko.


CIMOM
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
CIMOM Pozri príspevok
Upresním :
Lesy š.p. sú len vlastníkom (správcom) susednej nehnuteľnosti - lesov. Platí tu to isté ako v téme : http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html. Teda lesy Vám súhlas nedávajú, ale môžu dať stanovisko pre ObÚ. Ten Vám dáva súhlas, resp. stanovisko.


CIMOM
Neviem či tomu dobre rozumiem ... znamená to teda, že ak stanovisko od Lesy š.p. bude negatívne, určite bude negatívny súhlas i od ObÚ, no i napriek tomu môžem dostať na moju stavebné povolenie od Obecného úradu?
0 0
ninaclaudius ninaclaudius

ninaclaudius je offline (nepripojený) ninaclaudius

ahoj cimon, prosim o radu: chcem si na svojom pozemku - orna poda extravilan - postavit (zostavit) dreveny domcek zahradnu chatku z baumaxu velkost do 25 m2, a tiez dotiahnut elektriku - ciastocne po obecnej polnej ceste a ciastocne uz po mojom pozemku - orna poda, co potrebujem za papiere k elektrike a k domceku? a iny pripad: co potrebujem za papiere, ak by ten domcek mal normalne murovane zaklady? aj uzemne rozhodnutie? ci iba ohlasenie starostovi? dakujem moc za pomoc Z.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ZDENIELA Pozri príspevok
Neviem či tomu dobre rozumiem ... znamená to teda, že ak stanovisko od Lesy š.p. bude negatívne, určite bude negatívny súhlas i od ObÚ, no i napriek tomu môžem dostať na moju stavebné povolenie od Obecného úradu?
Nie!
Prípadné negatívne vyjadrenie lesov, neznamená, že stanovisko ObÚ bude negatívne. ObÚ sa musí vyjadriť v zmysle príslušných predpisov a zároveň sa vysporiadať so stanoviskom lesov, pričom musí zvážiť dôvody nesúhlasu.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ninaclaudius Pozri príspevok
ahoj cimon, prosim o radu: chcem si na svojom pozemku - orna poda extravilan - postavit (zostavit) dreveny domcek zahradnu chatku z baumaxu velkost do 25 m2, a tiez dotiahnut elektriku - ciastocne po obecnej polnej ceste a ciastocne uz po mojom pozemku - orna poda, co potrebujem za papiere k elektrike a k domceku? a iny pripad: co potrebujem za papiere, ak by ten domcek mal normalne murovane zaklady? aj uzemne rozhodnutie? ci iba ohlasenie starostovi? dakujem moc za pomoc Z.
Výňatok zo stavebného zákona :
§ 43
Stavba

Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.
______________________________________________

Z uvedeného vyplýva, že ak altánok bude položený na zemi, nebude napojený na verejné siete a ani sa nebude upravovať podklad, tak to nie je stavba a z hľadiska stavebného zákona to nevyžaduje nič.

Prípojka elektriky môže byť zriadená aj k pozemku, napr. na potreby záhrady a pod. Ak nebude napojená stavba (môže byť predlžovačkou ) tak to vplyv na vyššie uvedený odsek nemá vplyv. Prípojka je drobná stavba na ohlásenie stavebnému úradu.

Ak altánok bude mať základy, alebo bude napojený na verejné rozvodné siete, tak je stavbou a postupuje sa podľa § 53 a násl. stavebného zákona. V takom prípade musí byť jej umiestnenie v súlade s územným plánom. Postup je primerane popísaný v príspevku č. 3 tejto témy.

UPOZORŇUJEM :
Ak na pozemku nie je žiadna hlavná stavba, tak altánok, aj keby mal. napr. 10 m2 nie je drobnou stavbou. Pozri § 139b ods. 6 SZ.

PS : K § 43 SZ, ktorý pojednáva o stavbách (čo je stavba) som na tejto téme dal tuším na 99 % rozsiahly príspevok.

CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať