Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
6hviezda6 Pozri príspevok
Ahoj Cimon,
sme na konci projektovej fázy. Máme 12 metrový pozemok a chceme postaviť dom široký 6,5m. 1m od susedného pozemku. Sused súhlasí, nič na ňom nemá a ani stavať v budúcnosti sa na ňom nebude (má šírku cca 5m) predať ho nechce ( Mám si aj ja dať pre stavebný úrad od projektanta vypracovať to odôvodnenie?? Mysleli sme len že ak pri stavebnom konaní nebude namietať bude všetko ok.
Možno som to nazval odôvodnenie, ale mala by to byť súčasť technickej správy. Ja osobne som to robil na 0,5 až 1,5 strany - záleží od stavby.
Možno to stavebný úrad nebude požadovať, ale pre projektanta je to vec na 20 - 60 min. Ak to už robil, tak to zvládne aj skôr.


CIMOM
0 0
6hviezda6 6hviezda6

6hviezda6 je offline (nepripojený) 6hviezda6

Ďakujem
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

CIMOM Pozri príspevok
Možno som to nazval odôvodnenie, ale mala by to byť súčasť technickej správy. Ja osobne som to robil na 0,5 až 1,5 strany - záleží od stavby.
Možno to stavebný úrad nebude požadovať, ale pre projektanta je to vec na 20 - 60 min. Ak to už robil, tak to zvládne aj skôr.


CIMOM
tak tomuto nerozumiem. Projektujem uz 17 rokov a nikdy nikto nic take ani len nespomenul, ani zakaznik ani stavebny urad. Co sa ma na tych 0.5 až 1,5m akoze pisat?
že stavebnik chce stavat 1m od hranice v rozpore so stavebnym zakonom? Co s tym ma projektant?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
deli. Pozri príspevok
tak tomuto nerozumiem. Projektujem uz 17 rokov a nikdy nikto nic take ani len nespomenul, ani zakaznik ani stavebny urad. Co sa ma na tych 0.5 až 1,5m akoze pisat?
že stavebnik chce stavat 1m od hranice v rozpore so stavebnym zakonom? Co s tym ma projektant?

Ak projektant neumiestni stavbu, napr. RD podľa § 6 ods. 3 vyhl. č. 532/2002 Z.z., teda
- 2 m od hranice pozemkov,
- 4 resp. 7 m od susednej stavby,

tak musí odôvodniť, že takéto umiestnenie spĺňa podmienky v odseku č. 1 uvedeného ust. vyhl.




Výňatok z vyhl. č. 532/2002 Z.z..




§ 6
Odstupy stavieb



(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.


___________________________________


Kto umiestňuje stavbu ?
Projektant.

Kto si má odôvodniť umiestnenie stavby ? Projektant.

Podľa čoho má odôvodniť iné umiestnenie ako je uvedené v ods. 3 a 4 ? Podľa ods. 5.


Nechcem, aby sa to bralo osobne, ale stavebníci sú často postavení v konaní do situácie, že sami odôvodňujú umiestnenie stavby, čelia námietkam účastníkov konania a čo je najhoršie, nevedia sa brániť voči stavebnému úradu. Tu je tiež nezastupiteľná úloha projektanta, ten totiž zodpovedá za PD.



CIMOM
1 0
ami ami

ami je offline (nepripojený) ami

Ahojte, ako je to pri buracom povoleni?
Do ziadosti sme uviedli firmu, ktora by to mala burat. Ale stavebny urad teraz ziada potvrdenie stavebneho dozoru a zmluvu s firmou. Lenze ja este nemam uzavretu zmluvu s firmou - tu budem mat az ked mi daju buracie povolenie
Je ta firma ktoru sme uvidli ucastnikom konania a bude jej dorucene buracie povolenie? a co ked náhodou potom bude burat niekto iný??

Dakujem za odpoved
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ami Pozri príspevok
Ahojte, ako je to pri buracom povoleni?
Do ziadosti sme uviedli firmu, ktora by to mala burat. Ale stavebny urad teraz ziada potvrdenie stavebneho dozoru a zmluvu s firmou. Lenze ja este nemam uzavretu zmluvu s firmou - tu budem mat az ked mi daju buracie povolenie
Je ta firma ktoru sme uvidli ucastnikom konania a bude jej dorucene buracie povolenie? a co ked náhodou potom bude burat niekto iný??

Dakujem za odpoved
Pred vidaním rozhodnutia nemôže SÚ požadovať zmluvu.

Ak sa to má búrať zhotoviteľom, tak nebude tam stavebný dozor, ale oprávnený stavbyvedúci.

SÚ Vám môže dať podmienku, že mu oznámite zhotoviteľa. Vy ho dnes ani nemusúte poznať (§ 66 ods. 3 písm. h/ SZ).

Výňatok
V záväzných podmienkach uskutočňovania stavby sa podľa potreby ďalej určí:

h) oznámenie mena (názvu) a adresy (sídla) zhotoviteľa stavby, ak bude určený vo výberovom konaní [§ 62 ods. 1 písm. d)],



Takže postup SÚ je protizákonný.


CIMOM
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

CIMOM Pozri príspevok
Ak projektant neumiestni stavbu, napr. RD podľa § 6 ods. 3 vyhl. č. 532/2002 Z.z., teda
- 2 m od hranice pozemkov,
- 4 resp. 7 m od susednej stavby,

tak musí odôvodniť, že takéto umiestnenie spĺňa podmienky v odseku č. 1 uvedeného ust. vyhl.




Výňatok z vyhl. č. 532/2002 Z.z..



§ 6
Odstupy stavieb


(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.

___________________________________


Kto umiestňuje stavbu ? Projektant.

Kto si má odôvodniť umiestnenie stavby ? Projektant.

Podľa čoho má odôvodniť iné umiestnenie ako je uvedené v ods. 3 a 4 ? Podľa ods. 5.


Nechcem, aby sa to bralo osobne, ale stavebníci sú často postavení v konaní do situácie, že sami odôvodňujú umiestnenie stavby, čelia námietkam účastníkov konania a čo je najhoršie, nevedia sa brániť voči stavebnému úradu. Tu je tiež nezastupiteľná úloha projektanta, ten totiž zodpovedá za PD.



CIMOM
Isteže, ale projektant predsa nemôže odmietnuť ZAKRESLIŤ stavbu na pozemok podľa požiadavky stavebníka. Má ho UPOZORNIŤ na znenie zákona. Je to práve zákazník, ktorý trvá na umiestnení v rozpore so zákonom.
Kto umiestňuje stavbu ? Projektant? Nie, projektant zakreslí podľa požiadavkjy zákazníka. Stavbu nakoniec umiestni stavebný úrad svojím súhlasom.

Kto si má odôvodniť umiestnenie stavby ? Projektant? Nie. Stavebník. Veď on si dáva stavbu v rozpore so zákonom. A ak nedostane súhlas? Projektant mu má uhradiť všetky trovy?

NIE. Toto nemá oporu v Zákone.

CIMOM, veľmi si vážim tvoje odpovede a učím sa z nich. Ale toto je už nezmysel.

Má projektant odmietnuť zakresliť dom na pozemok? Pretože nie je v súlade so zákonom? Úplný nezmysel!
0 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

CIMOM Pozri príspevok

Nechcem, aby sa to bralo osobne, ale stavebníci sú často postavení v konaní do situácie, že sami odôvodňujú umiestnenie stavby, čelia námietkam účastníkov konania a čo je najhoršie, nevedia sa brániť voči stavebnému úradu. Tu je tiež nezastupiteľná úloha projektanta, ten totiž zodpovedá za PD.



CIMOM
Voči stavebnému úradu sa nevedia brániť ani sami projektanti.
0 0
6hviezda6 6hviezda6

6hviezda6 je offline (nepripojený) 6hviezda6

Ahojte, ja som sa pýtala ako laik, lebo neviem ako postupovať a keďže sú to naozaj stiesnené podmienky tak neviem kto si to má obhájiť. Osadenie stavby sme predebatovali s projektantkou a ona sama navrhla ako by to mohlo byť. SÚ má prevalcuje nejakými zákonmi tak preto by sa mi aj hodilo od niekoho kto má stavebné vzdelanie, prax (projektant), že sa k tomu vyjadrí. To že ja tetuške na SÚ poviem že takto to je lebo to ináč nejde tak mi len veľmi ťažko uverí. No šak uvidím ako pochodím. Čo kto vyžadoval, potom napíšem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
deli. Pozri príspevok
Isteže, ale projektant predsa nemôže odmietnuť ZAKRESLIŤ stavbu na pozemok podľa požiadavky stavebníka. Má ho UPOZORNIŤ na znenie zákona. Je to práve zákazník, ktorý trvá na umiestnení v rozpore so zákonom.
Kto umiestňuje stavbu ? Projektant? Nie, projektant zakreslí podľa požiadavkjy zákazníka. Stavbu nakoniec umiestni stavebný úrad svojím súhlasom.

Kto si má odôvodniť umiestnenie stavby ? Projektant? Nie. Stavebník. Veď on si dáva stavbu v rozpore so zákonom. A ak nedostane súhlas? Projektant mu má uhradiť všetky trovy?

NIE. Toto nemá oporu v Zákone.

CIMOM, veľmi si vážim tvoje odpovede a učím sa z nich. Ale toto je už nezmysel.

Má projektant odmietnuť zakresliť dom na pozemok? Pretože nie je v súlade so zákonom? Úplný nezmysel!

Poprosím projektanta, ktorý mi naprojektuje to čo budem ja chceť a bude mi i zodpovedať svojou "licenciou" za to, že ten projekt bude "priechodný" na stavebnom úrade a aj realizovateľný

Moja odpoveď : hipoteticky :


1. Vlastním pozemok na vrchole Gerlachovského štítu.
Chcem tam postaviť ................


2. Vlastním pozemok v zátopovej oblasti.
Chcem tam postaviť pioniersky tábor, resp. budovy na tento účel.


3. Vlastním pozemok pod jestvujúcou skládkou.
Chcem tam postaviť .............................. !? (možno aj hotel, ale žiadam, aby bolo uvedené, že je navrhnutý a postavený na smetisku )


4. Vlastním národnú kultúrnu pamiatku.
Chcem s nej spraviť ................... (niečo úplne iné, ako je zámer štátu).

_________________________________________
Dávam si iba jednu podmienku : Nech to projektantant navrhne ako chce, ale nech to mám povolené od stavebného úradu a od tohto štátu.


Dovetok :

Ak nie je projektant zodpovedný za to čo projektuje a na aký účel, tak nech neprojektuje.

Projektant totiž musí byť zodpovedný nie len za to, na aký účel projektuje stavbu (teda zistiť skutkový stav ÚPD), na akom pozemku (zistiť geológiu), či bude užívania schopná (odborne navrhnuté stavebné konštrukcie), ale aj za to, že sa jeho dielo vôbec dá realizovať.


Viac k tomu nebudem dodávať.


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 25.02.11 at 19:25
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

Ahoj CIMOM

Tak v prvom rade chvála ti za tvoju pomoc a radu pre nás všetkých, určite si mnohým ušetril kopu času a nervov. Čítal som tému do strany 100 takmer poctivo a dočitam ju dokonca, ale nepredpokladám, že na moje otázky tu nenájdem odpovede.

Môj problém znie nasledovne. Môj svokor vlastní dva susediace pozemky. Na jednom z nich stojí jeho rodinný dom. Dajme tomu, že sme sa so ženou rozhodli stavať hneď vedľa neho nový RD, ale dispozične nám to vychádza tak, že by sme novostavbou zasahovali do oboch pozemkov. Možné je, že by sme sa museli priblížiť k jeho domu bližšie ako povoľuje zákon (pokiaľ v protiahlých stenách nie je okno obytnej miestnosti, je možné postaviť RD v stiesnených podmienkách od seba vzdialené 4m) ja by som potreboval ísť na 2m. No ale otázok v mojom prípade je viac:

1. Je možné stavať na svokrovom pozemku keby som s ním uzavrel dajme tomu nájomnú zmluvu na užívanie tejto nehnuteľnosti na neurčito?

2. Je možné postaviť tento plánovaný RD aj takým spôsobom, že bude presahovať rozlohou na oboch pozemkoch?

3. Je možné porušiť najbližší prípustný odskok v teoretickom prípade, že by aj nový rodinný dom bol vedený ako svokrov majetok (tie hore spomenuté 2m)?

4. Zaujíma ma ešte teoretický prípad v ktorom by som chcel stavať RD zo strany, kde má svokor okná obytných miestností (min. odskok 7m). V prípade, že svokor bude tvrdiť (pre stavebný úrad), že to nie sú obytné miestnosti, akým spôsobom to môže stavebný úrad dokázať? (svokor by súhlasil aj s menším odskokom - cca 5m)

5. Pokiaľ další susediaci cudzí pozemok nemá založený LV a je možné, že niektory podielový vlastníci nie sú známy, alebo už umreli a nik po nich nededil daný pozemok, kto je zaň prizvaný k stavebnému konaniu?

Sú to možno trošku zvláštne otázky, ale v mojom prípade sa veľmi tažko na daných pozemkoch vyberá miesto osadenia stavby vzhľadom na atypické tvary oboch pozemkov. Pokiaľ by bolo treba pošlem oscanovanú snímku z geometrického plánu pre lepšiu predstavu v SS

Ocenil by som keby si mi odpovedal tvojim nazorom, pretoze vynatkov zo zakonov som precital dost za tych 100 stran :-)

Pekne dakujem, Juraj
0 0
salli12 salli12

salli12 je offline (nepripojený) salli12

cimon -citam o teme povolenie suhlas suseda na stavbu.to chapem ze asi pytaju ten suhlas protizakonne.chcem sa spytat ci treba suhlas suseda ked chcem zacat podnikat.mam plot len z jednym susedom.jeho dom lezi na druhej strane jeho pozemku.dakujem
0 0
taawewe taawewe

taawewe je offline (nepripojený) taawewe

Ahoj,citala som si tvoje prispevky,no nie vsetky,takze ak sa ta budem pytat na nieco,na co si uz odpovedal,vopred sa ospravedlnujem a rovno ma poslito vsetko citat
Byvame v 6bytovej starej bytovke.Spodok pivnice,pod nami sussedia,my a nad nami podkrovie.
Cheli by sme si ho prerobit na byt-treba tam zaviest vodu a plyn(je tam sice vyvod komina,ale obrovsky,treba ho zburat a zmensit),elektrika tam je len potiahnut.
Strechu 50 ročnú chceme tiež vymeniť,keďže je šikmá,zároveň to aj využiť a spraviť na venci normálne steny a na to novú strechhu,inakk to berie veľa priestoru.Takže vlastne urobíme akoby nadstavbu alebo ako je to definované?
A poprosila by som ťa,čo po novom,ako potom postupovaťkrok za krokom...
Zaujíma ma aj to,či treba súhlas susedov a ešte jedna vec.
K dverám vedie chodba _____I túto chodbu by sme chceli na zábradlí domurovať a vlastne si z nej spraviť bytovú,našu chodbu,nie vonkajšiu.Ale to už vôbec neviem ako pri nej treba postupovatť,ku komu patrí...či je to celej bytovky či naše,keďže to je pred našimi dverami...?
Chceme všetko robiť svojpomocne
/samozrejme alektrika,voda,plyn...odbornici:P)
Ďakujem
0 0
jasteraic jasteraic

jasteraic je offline (nepripojený) jasteraic

Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Už ste mi tu pred rokom veľmi dobre poradili a napriek peripetiám s neznesiteľným susedom sa nám podarilo úspešne vybaviť a zrekonštruovať rodinný dom. Teraz by sme ešte chceli opraviť plot. Z dvoch strán domu je vybetonovaný múrik, ktorý sa rozpadá. Tento potrebujeme rozbiť, vybetonovať nanovo a od cestnej komunikácie chceme plot urobiť z tvárnic - stĺpiky a medzi ne osadiť kované časti. Zo strany od suseda dáme len pletivo. Náš dom nestojí na hranici pozemku ale cca 1,5m od neho a preto by sme chceli dohradiť aj časť za domom. Je tam už vybetonovaný základ, v ktorom sú už predpripravené otvory, kde sa dajú osadiť stĺpiky. Snáď som to napísala zrozumiteľne. Moja otázka znie: aká žiadosť a aké doklady je potrebné predložiť na obecný (stavebný) úrad, aby sme toto mohli zrealizovať v súlade so zákonom. Tiež ma zaujíma, do akej výšky takýto plot môže siahať. Budeme tiež ohrádzať aj pozemok za domom - orná pôda, kde chceme dať stĺpiky, ktoré nie sú v zemi zabetonované, sú tam zasadené len akýmsi klinom. Je aj k tomuto potrebné niečo vybavovať?
0 0
traffic1 traffic1

traffic1 je offline (nepripojený) traffic1

Dobrý deň,
mal by som otázku ohľadom platnosti rozhodnutia o umiestnení stavby. Viem, že platí 2 roky odo dňa kedy nadobudlo právoplatnosť. Avšak podľa § 40 stavebného zákona nestráca platnosť pokiaľ bola v lehote platnosti podaná žiadosť o stavebné povolenie.
Náš prípad: Stavebný úrad ešte v roku 2010 prerušil stavebné konanie z dôvodu doplnenia žiadosti, následne (avšak po 60dňovej lehote) bola podaná žiadosť o predĺženie lehoty na doplnenie žiadosti, na ktorú neprišla žiadna odpoveď až pred pár dňami prišlo rozhodnutie o zastavení stavebného konania. Podľa mňa sa nemáme voči rozhodnutiu o zastavení konania na základe čoho odvolať, takže by ma zaujímalo ako je to momentálne s platnosťou rozhodnutia o umiestnení stavby, bude možne podať žiadosť o stavebné povolenie opätovne s odvolaním sa na územné rozhodnutie z roku 2007?

Ďakujem za odpoveď.
0 0
cdrcdrcdr123 cdrcdrcdr123

cdrcdrcdr123 je offline (nepripojený) cdrcdrcdr123

cimon pozri si prispevok 1489 a datum kedy som sa pytal, ako ked neches odpovedat naspis ale zbytocne ma neignoruj, dik, uz pisem 2x o to aby si sa pozrel na 1489 bolo to pisane uz dost davno
0 0
petmac petmac

petmac je offline (nepripojený) petmac

deli. Pozri príspevok
Voči stavebnému úradu sa nevedia brániť ani sami projektanti.
Osadenie stavby na mensiu vzdialenost od susedneho pozemku si treba dat podpisat susedovi na papier, nielen ustna dohoda... Casto sa to potom zabudne :-) a su problemy :-)
0 0
petmac petmac

petmac je offline (nepripojený) petmac

taawewe Pozri príspevok
Ahoj,citala som si tvoje prispevky,no nie vsetky,takze ak sa ta budem pytat na nieco,na co si uz odpovedal,vopred sa ospravedlnujem a rovno ma poslito vsetko citat
Byvame v 6bytovej starej bytovke.Spodok pivnice,pod nami sussedia,my a nad nami podkrovie.
Cheli by sme si ho prerobit na byt-treba tam zaviest vodu a plyn(je tam sice vyvod komina,ale obrovsky,treba ho zburat a zmensit),elektrika tam je len potiahnut.
Strechu 50 ročnú chceme tiež vymeniť,keďže je šikmá,zároveň to aj využiť a spraviť na venci normálne steny a na to novú strechhu,inakk to berie veľa priestoru.Takže vlastne urobíme akoby nadstavbu alebo ako je to definované?
A poprosila by som ťa,čo po novom,ako potom postupovaťkrok za krokom...
Zaujíma ma aj to,či treba súhlas susedov a ešte jedna vec.
K dverám vedie chodba _____I túto chodbu by sme chceli na zábradlí domurovať a vlastne si z nej spraviť bytovú,našu chodbu,nie vonkajšiu.Ale to už vôbec neviem ako pri nej treba postupovatť,ku komu patrí...či je to celej bytovky či naše,keďže to je pred našimi dverami...?
Chceme všetko robiť svojpomocne
/samozrejme alektrika,voda,plyn...odbornici:P)
Ďakujem

Tak pri takej rekonstrukcii a nadstavbe bude musiet byt suhlas od vsetkych vlastnikov - kedze su to vlastne spolocne priestory a vlastnia ich vsetci. Musite sa s nimi dohodnut... Az potom sa to vybavuje cez projektanta a na uradoch...
0 0
dragoboarder dragoboarder

dragoboarder je offline (nepripojený) dragoboarder

Ahojte poradaci, mam otazku, chcem si stavat pristresok cca 7x3m, nic zlozite 6 hranolov do zeme zabetonovanych + strecha, potrebujem stavebne povolenie, alebo nieco? dakujem za odpoved.
0 0
januska.k januska.k

januska.k je offline (nepripojený) januska.k

ahojte poradaci, tiez mam otazocku, len neviem, ci sa s tym niekto uz stretol. byvame v bytovom tehlovom dome (novostavba), kde mame velky satnik, ktory by sme chceli premenit na izbu - spravit v nom okno. iste je potrebne stavebne povolenie. neviete mi poradit, ci to je vobec mozne a co vsetko k tomu potrebujeme?
dakujem za odpovede
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať