Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
katkavar katkavar

katkavar je offline (nepripojený) katkavar

pivko Pozri príspevok
Už to tu bolo rozoberané najmenej 100x
Ak sú okná tak 7m ,ak niesu 4m , vzdialenosť hranice pozemku 2m, žiadne vyjadrenie susedov netreba ,ZÁKON je ZÁKON.
Nemam tolko casu citat 138 stran Ja viem, ze zakon je zakon, ale tych 7m je od susednej nehnutelnosti a u nas ziadna nie je... Hadam mi nechces povedat, ze v takom pripade to mam ratat od hranice pozemku??? mam pozemok siroky 18m, to by som musela mat sirku domu 4m. Mne to logicky vychadza, ze ked tam dom nestoji, tak by som mala dodrzat polovicu, t.j.3,5m, lebo ak nie, tak to by som bola obmedzena ja...
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
katkavar Pozri príspevok
Nemam tolko casu citat 138 stran Ja viem, ze zakon je zakon, ale tych 7m je od susednej nehnutelnosti a u nas ziadna nie je... Hadam mi nechces povedat, ze v takom pripade to mam ratat od hranice pozemku??? mam pozemok siroky 18m, to by som musela mat sirku domu 4m. Mne to logicky vychadza, ze ked tam dom nestoji, tak by som mala dodrzat polovicu, t.j.3,5m, lebo ak nie, tak to by som bola obmedzena ja...
Keď tam nieje žiadny dom ,ale role tak stačí 2m od hranice pozemku.
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

CIMOM Pozri príspevok
Ak bude zrušené územné rozhodnutie, atk bude nasledovať aj stavebné povolenie.
V tom prípade nastupuje postup podľa § 88a v spojení s § 88b stavebného zákona. Neplatí sa už správny poplatok a stavebný úrad musí konať tak, aby "nezaťažoval" stavebníka, teda nie je na ňom predkladať doklady o tom, že stavba nie je v rozpore s verejnými záujmami až tak, ako pri nepovolenej stavby bez akého koľvek povolenia.
V tomto prípade postupoval nesprávne správny orgán.

Ak bude stavba už dokončená, môže sa postupovať aj podľa § 88a ods. 9 SZ - konanie spojiť s kolaudáciou.


CIMOM

nechcem predbiehat udalosti, ale co ak bude v rozpore s verejnymi zaujmami?? co hrozi stavebnemu uradu a mne?? ako postupovat ked nebudu ochotni stavbu skolaudovat, resp. povolit zmeny pred dokoncenim?? Vdaka
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
katkavar Pozri príspevok
To CIMOM: Este mam jednu otazku, osadenie domu mame z jednej strany 4,2m, z druhej 4,8m, na obidve strany mame okna z izieb, zakon hovori o 7m od susednej nehnutelnosti, vedla su len role, ziadne domy, podla mna som so vzdialenostami v pohode (min. 3,5m=polovica zo 7m), treba aj v tomto pripade vyjadrenie od susedov?
Vdaka.

Treba súhlas suseda ???

Tu je odpoveď :
http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html


CIMOM
1 0
katkavar katkavar

katkavar je offline (nepripojený) katkavar

CIMOM, dakujem za odpovede. V konecnom dosledku si aj tak nepomozeme, lebo "postavit sa na zadne" a zaryto stat za svojou pravdou moze sposobit akurat nevolu uradnicky na stavebnom... S tymto mestskym uradom som uz riesila jednu zalezitost, preto viem, ze tety sa boja o svoje teple miestocko v statnej sprave a nespravia razne rozhodnutie... takze ma to bude stat stovku navyse, no ovela viac ma stve, ze tym blbcom za plotom musim ist po voli...
0 0
cervusko cervusko

cervusko je offline (nepripojený) cervusko

Zdravím CIMOM, poprosil by som ešte doplniť príspevok 1374 o odpoveď na otázku č. 1, teda ak je to možné... Ďakujem veľmi pekne za cenné rady.
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

katkavar Pozri príspevok
CIMOM, dakujem za odpovede. V konecnom dosledku si aj tak nepomozeme, lebo "postavit sa na zadne" a zaryto stat za svojou pravdou moze sposobit akurat nevolu uradnicky na stavebnom... S tymto mestskym uradom som uz riesila jednu zalezitost, preto viem, ze tety sa boja o svoje teple miestocko v statnej sprave a nespravia razne rozhodnutie... takze ma to bude stat stovku navyse, no ovela viac ma stve, ze tym blbcom za plotom musim ist po voli...
Keď čítam tvoj problém tak mám pocit ako by som sa vrátil späť do minulosti spred niekoľko mesiacov.
Tiež som riešil plot nakoľko sused protestoval, tiež som riešil odvolávanie suseda kvôli stavbe domu, dokonca som si dovolil naprojektovať dom 1,5 od spoločnej hranice. SP som riešil 7,5 mesiaca a každý deň čakal čo nové prinesie sused a úrad. Dnes 4 mesiace po nadobudnutí SP som spravil strop.

Všetko je na zvážení SU, zákon má veľmi veľa možností treba len vedieť použiť tú správnu a nakloniť si úradníkov na svoju stranu. Niekedy stačí aby sa sused pár krát vyjadril a oni pochopili čo je zač, inokedy musíš dať za pravdu úradníkom a spraviť čo oni chcú a niekedy zase naopak postaviť si hlavu a ísť proti prúdu.

Moja rada znie. Nikdy sa nevzdať a ísť si za svojím.
0 0
jedentaky jedentaky

jedentaky je offline (nepripojený) jedentaky

Ahoj CIMOM,
mame takyto problem: sused si na hranici s nami postavil dom a jeho strecha presahuje nad nas. Toto sa tu uz riesilo, ale my tam mame plot, ponad ktory jeho strecha presahuje cca 40cm. V projekte mal strechu sedlovu bez presahu k nam, ale zmenil ju na valbovu a teda mu "vznikol" presah.

Teraz to chce skolaudovat a chce od nas zriadenie vecneho bremena, ani sam nevie presne akeho. My ziadne bremeno na LV samozrejme nechceme mat.

Ake mame moznosti? Predat / prenajat je podla mna nezmysel, ved tam mame nas plot a okrasne rastliny. Niekto spominal sud, ale preco by sme my mali platit nejake sudne poplatky, ked nie my nieco chceme... Nie je najlepsie riesenie prerobenie strechy (sused to samozrejme nechce)? Na staveb. urade mi jedna pani povedala ze si nepamata ze by niekedy sud rozhodol zburat nejaku stavbu.

Dakujem, Martin
1 0
stavebnik stavebnik

stavebnik je offline (nepripojený) stavebnik

Ahoj CIMOM, mozem poziadat o kolaudaciu domu, ak este nemam skolaudovanu pristupovu cestu k tomuto domu? V uzemnom rozhodnuti mam uvedene, ze musi byt najprv skolaudovana cesta a az potom dom. Musi byt tato podmienka dodrzana? Dakujem
0 0
25252 25252

25252 je offline (nepripojený) 25252

Dobrý deń,
mám záujem o kúpu pozemku v obci. na LV je to orná pôda v zastavanom území obce. Na koho sa obrátiť so žiadosťou o to, či mi na pozemku dovolia stavať RD. Ako je to s dočasnou prípojkou elektriny, ktorú budem využívať pri stavbe. Na koho sa obrátiť?
A ešte jedna otázka: Aké podmienky sú na to, ak by som chcela v dome mať elektrické kúrenie na nižšiu sadzbu ( nočný prúd).
Som vo všetkom laik, tak mi pomôžte...
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

25252 Pozri príspevok
Dobrý deń,
mám záujem o kúpu pozemku v obci. na LV je to orná pôda v zastavanom území obce. Na koho sa obrátiť so žiadosťou o to, či mi na pozemku dovolia stavať RD. Ako je to s dočasnou prípojkou elektriny, ktorú budem využívať pri stavbe. Na koho sa obrátiť?
A ešte jedna otázka: Aké podmienky sú na to, ak by som chcela v dome mať elektrické kúrenie na nižšiu sadzbu ( nočný prúd).
Som vo všetkom laik, tak mi pomôžte...
no najprv musíš ísť na pozemkový úrad a vyňať pôdu s pôdneho fondu aby si dostala stavebné povolenie(teda mala na čom stavať). Od nového roka má byť vyňatie zadarmo.
NO ak chceš mať elektrické kúrenie tak v prvom rade sa opýtaj na elektrárňach či vôbec ťa zapoja. Budeš mať vešký odber tak ak si na konci vetvy tak na to zabudni. Neutiahlo by to.
1 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jedentaky Pozri príspevok
Ahoj CIMOM,
mame takyto problem: sused si na hranici s nami postavil dom a jeho strecha presahuje nad nas. Toto sa tu uz riesilo, ale my tam mame plot, ponad ktory jeho strecha presahuje cca 40cm. V projekte mal strechu sedlovu bez presahu k nam, ale zmenil ju na valbovu a teda mu "vznikol" presah.

Teraz to chce skolaudovat a chce od nas zriadenie vecneho bremena, ani sam nevie presne akeho. My ziadne bremeno na LV samozrejme nechceme mat.

Ake mame moznosti? Predat / prenajat je podla mna nezmysel, ved tam mame nas plot a okrasne rastliny. Niekto spominal sud, ale preco by sme my mali platit nejake sudne poplatky, ked nie my nieco chceme... Nie je najlepsie riesenie prerobenie strechy (sused to samozrejme nechce)? Na staveb. urade mi jedna pani povedala ze si nepamata ze by niekedy sud rozhodol zburat nejaku stavbu.

Dakujem, Martin

Stavebnému úradu jednoznačne písomne oznámiť, že v prípadnom kolaudačnom konaní ste účastník konania. V klasickom prípade to tak nie je.

Stavebný úrad, ak nedôjde k dohode bude musieť nariadiť buď úpravu strechy, alebo Vás odkázať na súd, ale nemôže vydať bez súhlasu kolaudačné rozhodnutie.

Ak by ho aj vydal bez Vášho vedomia, tak napadnite toto rozhodnutie, jednoznačne je na zrušenie.



CIMOM
1 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
stavebnik Pozri príspevok
Ahoj CIMOM, mozem poziadat o kolaudaciu domu, ak este nemam skolaudovanu pristupovu cestu k tomuto domu? V uzemnom rozhodnuti mam uvedene, ze musi byt najprv skolaudovana cesta a az potom dom. Musi byt tato podmienka dodrzana? Dakujem

Áno.



CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
25252 Pozri príspevok
Dobrý deń,
mám záujem o kúpu pozemku v obci. na LV je to orná pôda v zastavanom území obce. Na koho sa obrátiť so žiadosťou o to, či mi na pozemku dovolia stavať RD. Ako je to s dočasnou prípojkou elektriny, ktorú budem využívať pri stavbe. Na koho sa obrátiť?
A ešte jedna otázka: Aké podmienky sú na to, ak by som chcela v dome mať elektrické kúrenie na nižšiu sadzbu ( nočný prúd).
Som vo všetkom laik, tak mi pomôžte...

V prvom rade písomne požiadať mesto (obec) o územnoplánovaciu informáciu, teda o vyjadrenie na aký účel je pozemok určený podľa územného plánu obce.

Ak nie je územný plán (niektoré obce nemusia mať zo zákona) tak požiadať aspoň o predbežné stanovisko (podotýkam, že nie je záväzné).



CIMOM
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

Ahoj CIMON,

nejedna sa o stavebne povolenie, ale skusim.

Okrem projektu, ake podklady mi musi odovzdat projektant,
zivnostensky list, ..... ?

Alebo staci peciatka projektanta a urad si overi pravost?

dakujem
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

day Pozri príspevok
Ahoj CIMON,

nejedna sa o stavebne povolenie, ale skusim.

Okrem projektu, ake podklady mi musi odovzdat projektant,
zivnostensky list, ..... ?

Alebo staci peciatka projektanta a urad si overi pravost?

dakujem
Záleží na tom, ako bola zadaná objednávka.
Keďže projektová dokumentácia má viac stupňov...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
day Pozri príspevok
Ahoj CIMON,

nejedna sa o stavebne povolenie, ale skusim.

Okrem projektu, ake podklady mi musi odovzdat projektant,
zivnostensky list, ..... ?

Alebo staci peciatka projektanta a urad si overi pravost?

dakujem

Stačí pečiatka. Stavebnému úradu stačí pečiatka - jednoznačne, predsa nie je daňový úrad, ani živnostenský úrad.


CIMOM
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

dakujem
0 0
veronika2509 veronika2509

veronika2509 je offline (nepripojený) veronika2509

Zdravím, mali sme stavebné konanie, ohľadom stavby malého domčeka, kde dodržujeme odstupové vzdialenosti, nikomu necloníme sme viac menej sami, dookola tak 20 až 30 je další dom. Na konanie sa dostavil jeden učastník, vlastník susednej parcely, kde nám nesúhlasil takmer s ničím. Prečo ideme staviať s ytongu, máme urobený geologický posudok, kvôli zosuvu-tak isto ho napadol vraj sú tam zle formulované vety a nezmysly....teda má nárok na takéto nezmysly-starať sa o moje základy, o druh materiálu.....alebo len umiestnenie stavby a odstupy.kedy môžem povedať že sa nemá čo starať do materiálu, odvodnenia ....Ďakujem
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Nemá do toho čo mudrovať,to je vaša vec z čoho a ako dom postavíte.Geologický prieskum nech si dá urobiť on a na základe získaných informácii nech napadne vašu stavbu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať