Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Silencer78 Silencer78

Silencer78 je offline (nepripojený) Silencer78

CIMOM Pozri príspevok
Výňatok zo SZ :



§ 140a
Dotknuté orgány



(1) Dotknutým orgánom podľa tohto zákona je

a) orgán verejnej správy, ktorý je správnym orgánom chrániacim záujmy uvedené v § 126 ods. 1, ak konanie podľa osobitného predpisu upravujúceho jeho pôsobnosť je súčasťou konania podľa tohto zákona, má naň nadväzovať alebo s ním súvisí,
b) obec, ak nie je stavebným úradom podľa tohto zákona a konanie sa týka pozemku alebo stavby na jej území okrem stavby diaľnice a cesty pre motorové vozidlá,
c) vlastník sietí a zariadení technického vybavenia územia a iná právnická osoba, ak to ustanovuje osobitný predpis. 15)

(2) Na území hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy a mesta Košice sú dotknutými orgánmi mestské časti, ak podľa Štatútu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy vykonáva kompetencie stavebného úradu hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava alebo Štatútu mesta Košice kompetencie stavebného úradu vykonáva mesto Košice. Ak kompetencie stavebného úradu vykonáva mestská časť, dotknutým orgánom je hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava alebo mesto Košice.

(3) Dotknuté orgány v konaniach podľa tohto zákona chránia záujmy uvedené v § 126 ods. 1 v rámci svojej pôsobnosti najmä tým, že majú právo nazerať do spisov, podávať záväzné stanoviská podľa § 140b, zúčastňovať sa na ústnom pojednávaní a miestnej obhliadke a vykonávať so stavebným úradom spoločné úkony podľa tohto zákona.




§ 34
Účastníci územného konania


(1) Účastníkom územného konania je navrhovateľ, obec, ak nie je stavebným úradom príslušným na územné konanie a ten, komu toto postavenie vyplýva z osobitného predpisu. 1g)

(2) V územnom konaní o umiestnení stavby, o využívaní územia, o stavebnej uzávere a o ochrannom pásme sú účastníkmi konania aj právnické osoby a fyzické osoby, ktorých vlastnícke alebo iné práva k pozemkom alebo stavbám, ako aj k susedným pozemkom a stavbám vrátane bytov môžu byť rozhodnutím priamo dotknuté.

(3) Účastníkmi územného konania nie sú nájomcovia bytov a nebytových priestorov.



__________________________________________________ ___________

ZHRNUTÉ :

1. Stanovisko obce je irelevantné, nakoľko je stavebným úradom a tak sleduje dodržanie podmienok UPD a pod. (aj keď je spoločný stavebný úrad, obec je stavebným úradom - podpisuje to starosta obce)

2. Ak je obec vlastníkom susedných stavieb, alebo pozemkov a môžu byť jej práva dotknuté, tak účastníkom konania. Tam si môže uplatniť svoje práva ako účastník.



Stavebné úrady konanajú vo väčšine protizákonne, resp. zodpovednosť prenášajú na stanovisko obce. To nie je zákonný postup. Toto nezmením.


Podal by som návrh aj bez ich stanoviska. Stavebný úrad musí konať. Nech Vás vyzve na doplnenie podania v rozpore so zákonom. Budete mať rozhodnutie, ktoré je preskúmateľné.



CIMOM
Prišlo nám vyjadrenie, 14 bodov na doplnenie (hrôza), ale k našej argumentácii, že stanovisko obce nepotrebujeme nám napísali toto:

V zmysle § 32 ods. 1, 2 a 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov (ďalej len „správny poriadok“) v nadväznosti na § 4 ods. 3 písm. d) zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, v znení neskorších predpisov, stavebný úrad ako podklad pre rozhodnutie požaduje predložiť stanovisko obce XXX.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
deli. Pozri príspevok
Isteže, ale projektant predsa nemôže odmietnuť ZAKRESLIŤ stavbu na pozemok podľa požiadavky stavebníka. Má ho UPOZORNIŤ na znenie zákona. Je to práve zákazník, ktorý trvá na umiestnení v rozpore so zákonom.
Kto umiestňuje stavbu ? Projektant? Nie, projektant zakreslí podľa požiadavkjy zákazníka. Stavbu nakoniec umiestni stavebný úrad svojím súhlasom.

Kto si má odôvodniť umiestnenie stavby ? Projektant? Nie. Stavebník. Veď on si dáva stavbu v rozpore so zákonom. A ak nedostane súhlas? Projektant mu má uhradiť všetky trovy?

NIE. Toto nemá oporu v Zákone.

CIMOM, veľmi si vážim tvoje odpovede a učím sa z nich. Ale toto je už nezmysel.

Má projektant odmietnuť zakresliť dom na pozemok? Pretože nie je v súlade so zákonom? Úplný nezmysel!

Ja som stavbár.

Pýtam sa :

1. Chcem kúpiť to auto, ale chcem ušetriť na brzdovej kapaline. Poprosím ju nedať do systému.

2. Som zákazník v reštaurácii. Poprosím guláš bez červenej papriky, alebo bez cubule, alebo ....

3. ..................

_____

Poznámka :

Nezabudnem na vyjadrenie českého zabávača - kuchára - ... Petra Novotného. Približne ho budem citovať :

V TV hovoril o tom, že bol na zápase Chelsie v Anglicku a tam sa zastavil v stávkovej kancelárii.
Chcel vsadiť, že niektorý hráč dá gól, pričom dostal odpoveď, že tento hráč nehrá teda nie je na čo vsadiť.
Ako zabávač sa opýtal, či si môže staviť sám na seba, že dá gól.

Ako odpoveď dostal, že u nich je možno vsadiť na čokoľvek, a dokonca spravia aj výnimku. Ak si vsadí sám na seba, tak si môže aj sám určiť kurz.

_____________________

Uvedené je u mňa skoro to isté, len s tým rozdielom, že Peter mal možnosť rozhodnúť sa sám.


Stavebník sa nerozhoduje sám a projektant má projektovať to, čo sa dá aj postaviť (automechanik - auto bude pojazdné; kuchár - jedlo sa dá zjesť, a pod. ).


Toľko k tomu ako sa umiestňuje stavba. Nechcem ísť do žiadnej polemiky a nikomu nevnucujem svoj názor.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
6hviezda6 Pozri príspevok
Ahojte, ja som sa pýtala ako laik, lebo neviem ako postupovať a keďže sú to naozaj stiesnené podmienky tak neviem kto si to má obhájiť. Osadenie stavby sme predebatovali s projektantkou a ona sama navrhla ako by to mohlo byť. SÚ má prevalcuje nejakými zákonmi tak preto by sa mi aj hodilo od niekoho kto má stavebné vzdelanie, prax (projektant), že sa k tomu vyjadrí. To že ja tetuške na SÚ poviem že takto to je lebo to ináč nejde tak mi len veľmi ťažko uverí. No šak uvidím ako pochodím. Čo kto vyžadoval, potom napíšem.
Projektant je účastníkom konania v časti PD, ktorá sa ho týka. Teda svoju prácu môže obhajovať sám na stavebnom konaní.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
salli12 Pozri príspevok
cimon -citam o teme povolenie suhlas suseda na stavbu.to chapem ze asi pytaju ten suhlas protizakonne.chcem sa spytat ci treba suhlas suseda ked chcem zacat podnikat.mam plot len z jednym susedom.jeho dom lezi na druhej strane jeho pozemku.dakujem
Ak som dobre pochopil, tak by sa malo jednať o konanie o zmene v užívaní stavby.
Ak sused nevlastní stavbu, alebo pozemok zastavaní stavbou, ktorá je predmetom konania (podnikania) tak nič s konaním nemá .

Pojednávajú o tom ustanovanie § 85 v spojení s ustanoveniami o kolaudácii stavby.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
taawewe Pozri príspevok
Ahoj,citala som si tvoje prispevky,no nie vsetky,takze ak sa ta budem pytat na nieco,na co si uz odpovedal,vopred sa ospravedlnujem a rovno ma poslito vsetko citat
Byvame v 6bytovej starej bytovke.Spodok pivnice,pod nami sussedia,my a nad nami podkrovie.
Cheli by sme si ho prerobit na byt-treba tam zaviest vodu a plyn(je tam sice vyvod komina,ale obrovsky,treba ho zburat a zmensit),elektrika tam je len potiahnut.
Strechu 50 ročnú chceme tiež vymeniť,keďže je šikmá,zároveň to aj využiť a spraviť na venci normálne steny a na to novú strechhu,inakk to berie veľa priestoru.Takže vlastne urobíme akoby nadstavbu alebo ako je to definované?
A poprosila by som ťa,čo po novom,ako potom postupovaťkrok za krokom...
Zaujíma ma aj to,či treba súhlas susedov a ešte jedna vec.
K dverám vedie chodba _____I túto chodbu by sme chceli na zábradlí domurovať a vlastne si z nej spraviť bytovú,našu chodbu,nie vonkajšiu.Ale to už vôbec neviem ako pri nej treba postupovatť,ku komu patrí...či je to celej bytovky či naše,keďže to je pred našimi dverami...?
Chceme všetko robiť svojpomocne
/samozrejme alektrika,voda,plyn...odbornici:P)
Ďakujem
Svojpomocne sa nemôže robiť nič, aspoň podľa zákona (§ 44 v spojení s § 45 a 139b ods. 1 SZ).

O tom čo sa môže pojednáva (o postupe) zákon č. 182/1993 ZUb. o bytových a nebytových priestoroch v platnom znení.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jasteraic Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu. Už ste mi tu pred rokom veľmi dobre poradili a napriek peripetiám s neznesiteľným susedom sa nám podarilo úspešne vybaviť a zrekonštruovať rodinný dom. Teraz by sme ešte chceli opraviť plot. Z dvoch strán domu je vybetonovaný múrik, ktorý sa rozpadá. Tento potrebujeme rozbiť, vybetonovať nanovo a od cestnej komunikácie chceme plot urobiť z tvárnic - stĺpiky a medzi ne osadiť kované časti. Zo strany od suseda dáme len pletivo. Náš dom nestojí na hranici pozemku ale cca 1,5m od neho a preto by sme chceli dohradiť aj časť za domom. Je tam už vybetonovaný základ, v ktorom sú už predpripravené otvory, kde sa dajú osadiť stĺpiky. Snáď som to napísala zrozumiteľne. Moja otázka znie: aká žiadosť a aké doklady je potrebné predložiť na obecný (stavebný) úrad, aby sme toto mohli zrealizovať v súlade so zákonom. Tiež ma zaujíma, do akej výšky takýto plot môže siahať. Budeme tiež ohrádzať aj pozemok za domom - orná pôda, kde chceme dať stĺpiky, ktoré nie sú v zemi zabetonované, sú tam zasadené len akýmsi klinom. Je aj k tomuto potrebné niečo vybavovať?
Skúste si pozrieť § 139b ods. 15 SZ.



CIMOM
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

ahoj

Ked si tu mohol by si prosim skusi poradit aj mne? Je to druhy prispevok na strane 156

Pekne diky
0 0
kucharrr kucharrr

kucharrr je offline (nepripojený) kucharrr

Žiadam o radu ,

V Z.z. 453/2000 $8 , (2) f. (a následne $10 , (1) g.) sa píše : K žiadosti o stavebné povolenie sa prikladá -„ak ide o stavbu uskutočňovanú svojpomocou, vyhlásenie stavebného dozoru alebo kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať odborné vedenie uskutočňovania stavby.
Jedná sa o jednoduchú stavbu, RD.

Moja 1/ otázka : Musí byť Stavebný dozor s odborným zameraním výsostne Pozemné stavby ? Postačuje stavebný dozor s iným odborným zameraním napr. dopravné stavby, TZB, mostné stavby , atď. stavebného smeru.

Otázka č.2 : Pojem Kvalifikované osoba , čo musí spľňať ? Je vyhovujúce vzdelanie vysokoškolské stavebného smeru a koľko je minimálna prax v stavebníctve pre potreby k stavebnému povoleniu ?

ďakujem za prečítanie
kucharrr
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
yyakuzaa Pozri príspevok
Ahoj CIMOM

Tak ................ :

1. Je možné stavať na svokrovom pozemku keby som s ním uzavrel dajme tomu nájomnú zmluvu na užívanie tejto nehnuteľnosti na neurčito?

2. Je možné postaviť tento plánovaný RD aj takým spôsobom, že bude presahovať rozlohou na oboch pozemkoch?

3. Je možné porušiť najbližší prípustný odskok v teoretickom prípade, že by aj nový rodinný dom bol vedený ako svokrov majetok (tie hore spomenuté 2m)?

4. Zaujíma ma ešte teoretický prípad v ktorom by som chcel stavať RD zo strany, kde má svokor okná obytných miestností (min. odskok 7m). V prípade, že svokor bude tvrdiť (pre stavebný úrad), že to nie sú obytné miestnosti, akým spôsobom to môže stavebný úrad dokázať? (svokor by súhlasil aj s menším odskokom - cca 5m)

5. Pokiaľ další susediaci cudzí pozemok nemá založený LV a je možné, že niektory podielový vlastníci nie sú známy, alebo už umreli a nik po nich nededil daný pozemok, kto je zaň prizvaný k stavebnému konaniu?

Sú to možno trošku zvláštne otázky, ale v mojom prípade sa veľmi tažko na daných pozemkoch vyberá miesto osadenia stavby vzhľadom na atypické tvary oboch pozemkov. Pokiaľ by bolo treba pošlem oscanovanú snímku z geometrického plánu pre lepšiu predstavu v SS

Ocenil by som keby si mi odpovedal tvojim nazorom, pretoze vynatkov zo zakonov som precital dost za tych 100 stran :-)

Pekne dakujem, Juraj

K bodom :

1. Áno - § 139 ods. 1 SZ.

2. Áno.

3. Teoreticky áno, ale treba preukázať stiesnené pomery a riešenie podmienok uvedených v § 6 ods. 1 vyhl. 532/2002 Z.z. - najmä protipožiarne opatrenia.

4. neriešim .

5. Rieši sa to verejnou vyhláškou.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
dragoboarder Pozri príspevok
Ahojte poradaci, mam otazku, chcem si stavat pristresok cca 7x3m, nic zlozite 6 hranolov do zeme zabetonovanych + strecha, potrebujem stavebne povolenie, alebo nieco? dakujem za odpoved.
Ak bude tvoriť doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe, napr. k rodinnému domu tak postačuje ohlásenie.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
januska.k Pozri príspevok
ahojte poradaci, tiez mam otazocku, len neviem, ci sa s tym niekto uz stretol. byvame v bytovom tehlovom dome (novostavba), kde mame velky satnik, ktory by sme chceli premenit na izbu - spravit v nom okno. iste je potrebne stavebne povolenie. neviete mi poradit, ci to je vobec mozne a co vsetko k tomu potrebujeme?
dakujem za odpovede
Jednoduchú PD.
Stanovisko SVB, alebo súhlas nadpolovičnej väčšina vlastníkov bytov.
Žiadosť o SP.



CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Silencer78 Pozri príspevok
Prišlo nám vyjadrenie, 14 bodov na doplnenie (hrôza), ale k našej argumentácii, že stanovisko obce nepotrebujeme nám napísali toto:

V zmysle § 32 ods. 1, 2 a 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov (ďalej len „správny poriadok“) v nadväznosti na § 4 ods. 3 písm. d) zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, v znení neskorších predpisov, stavebný úrad ako podklad pre rozhodnutie požaduje predložiť stanovisko obce XXX.
Stanovisko obce podľa § 4 ods. 3 písm. d) sa vyžaduje k podnikateľskej činnosti a nie k stavebnej činnosti.
Ak stavebný úrad niečo požaduje od obce, tak nech si to podľa § 32 SP vyžiada sám.



CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
kucharrr Pozri príspevok
Žiadam o radu ,

V Z.z. 453/2000 $8 , (2) f. (a následne $10 , (1) g.) sa píše : K žiadosti o stavebné povolenie sa prikladá -„ak ide o stavbu uskutočňovanú svojpomocou, vyhlásenie stavebného dozoru alebo kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať odborné vedenie uskutočňovania stavby.
Jedná sa o jednoduchú stavbu, RD.

Moja 1/ otázka : Musí byť Stavebný dozor s odborným zameraním výsostne Pozemné stavby ? Postačuje stavebný dozor s iným odborným zameraním napr. dopravné stavby, TZB, mostné stavby , atď. stavebného smeru.

Otázka č.2 : Pojem Kvalifikované osoba , čo musí spľňať ? Je vyhovujúce vzdelanie vysokoškolské stavebného smeru a koľko je minimálna prax v stavebníctve pre potreby k stavebnému povoleniu ?

ďakujem za prečítanie
kucharrr

1. Ak sa bavíme o RD, tak áno.

2. Výňatok z § 45 SZ ods. 6 :


Za vybrané činnosti sa nepovažuje

a) vypracovanie dokumentácie a projektu jednoduchých stavieb, drobných stavieb a zmien týchto stavieb, ktoré môže vypracovať osoba s príslušným odborným vzdelaním,
b) vedenie uskutočňovania jednoduchých stavieb uvedených v § 139b ods. 1 písm. b) a c) , drobných stavieb a zmien týchto stavieb.


CIMOM
0 0
traffic1 traffic1

traffic1 je offline (nepripojený) traffic1

Príspevok #1556, mohol by sa niekto vyjadriť, ak s tým má skúsenosť?
Ďakujem pekne.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
traffic1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
mal by som otázku ohľadom platnosti rozhodnutia o umiestnení stavby. Viem, že platí 2 roky odo dňa kedy nadobudlo právoplatnosť. Avšak podľa § 40 stavebného zákona nestráca platnosť pokiaľ bola v lehote platnosti podaná žiadosť o stavebné povolenie.
Náš prípad: Stavebný úrad ešte v roku 2010 prerušil stavebné konanie z dôvodu doplnenia žiadosti, následne (avšak po 60dňovej lehote) bola podaná žiadosť o predĺženie lehoty na doplnenie žiadosti, na ktorú neprišla žiadna odpoveď až pred pár dňami prišlo rozhodnutie o zastavení stavebného konania. Podľa mňa sa nemáme voči rozhodnutiu o zastavení konania na základe čoho odvolať, takže by ma zaujímalo ako je to momentálne s platnosťou rozhodnutia o umiestnení stavby, bude možne podať žiadosť o stavebné povolenie opätovne s odvolaním sa na územné rozhodnutie z roku 2007?

Ďakujem za odpoveď.

Neviem o akú stavbu sa jedná.


Voči rozhodnutiu o zastavení konania sa možno odvolať, takže treba to využiť. Ak to rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, územné rozhodnutie stratí platnosť.


CIMOM
0 0
traffic1 traffic1

traffic1 je offline (nepripojený) traffic1

Jedná sa o polyfunkčný objekt.
Územné rozhodnutie bolo vydané ešte v súlade s predchádzajúcim územným plánom. Nový územný plán už s podobnou funkciou v území nepočíta.
Odvolanie sme podali v lehote, ale neviem či je nedodržiavanie zákonných lehôt zo strany úradov dostatočne dobrý dôvod na zmenu rozhodnutia stavebného úradu a následné obnovenie konania.
Ďakujem ešte raz za odpoveď. Ešte v tom len začínam chodiť, takže každá rada dobrá.
Dúfal som, že podľa toho § 40 bude ešte stále možné aj v prípade nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o zastavení stavebného konania aspoň podať žiadosť o začatie nového stavebného konania s uplatnením územného rozhodnutia z roku 2007.
0 0
Silencer78 Silencer78

Silencer78 je offline (nepripojený) Silencer78

Mám relatívne jednoduchú otázku:
Na žiadosť o územné rozhodnutie sa musia uvádzať susedia.
Ja som však uviedol iba vlastníkov susedných C-čkových parciel.
Je potrebné uviesť aj tých z E-čkových parciel? Aj keď je to je ďalších 25 ľudí? Či sa považujú za neznámych vlastníkov a rieši sa to iba vyvesením na úradnej tabuli?

Ďakujem za odpoveď.
0 0
1slavo 1slavo

1slavo je offline (nepripojený) 1slavo

ahoj CIMON. čo je vlastn ČOV- hlavna stavba, alebo doplnková drobna stavba k hlavnej stavbe (na pozemku mám už RD- 50 ročný, čistíčka bude preň). Pytam sa preto, lebo pri podavaní žiadosti o SP mi pani na obvodnom úrade ŽP s neistotou povedala výšku správného poplatku. Došlo mi to až po prečítaní niektorých tvojích odpovedi. Lebo za drobnú stavbu sa neplatí a pre hlavnu stavbu (ČOV) sa spravny poplatok určuje podľa rozpočtu stavby- minimálne 33 EUR. CIMON vďaka - si správny chlapík. ak sa zle pytam, tak ma prosím usmerni.
0 0
marcelaR marcelaR

marcelaR je offline (nepripojený) marcelaR

dobry deň,chcela by som reagovať na vyjadrenie o tom,že netreba vyjadrenie majiteľov sus.nehnutelnosti k staveb.povoleniu.Ja so prave dočítala st.zákon,kde sa píše,že treba.Tak ako vlastne???O par dní ma čaká sedenie a viem,že sused tam nebude súhlasíť s našou stavbou.Objektívne dôvody nemá,len je strašný podrýpavač,tak nebude súhlasiť len tak,z princípu.Kto mi pomôže?dik
0 0
jsroslav jsroslav

jsroslav je offline (nepripojený) jsroslav

Dobrý večer. Chcel by som sa opýtať, podľa § 88a stav. zák.
konanie o dodatočnom povolení stavby

(2) Ak vlastník stavby požadované doklady podľa odstavca (1) nepredloží v určenej lehote alebo ak sa na ich podklade preukáže rozpor stavby s verejným záujmom, stavebný úrad nariadi odstránenie stavby.

Na druhej strane však ak stavebník požadované doklady nepredloží v stanovenej lehote a stavba nie je podľa § 88 odst. (b) v rozpore s verejným záujmom, nemusí túto stavbu odstrániť. Maximálne dostane nejakú minimálnu pokutu a v stavbe môže ďalej pokračovať. Alebo sa mýlim? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať