Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Marek741220 Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, ale ešte ma zaujíma či MUSI to odo mna vyžadovat pri stavebnom konaní, pretože osoby na stavebnom urade sa tvaria ako mi chcú pomocť a ja mam pocit, že takymto konaním mi hadžu polena pod nohy aby som tam nestaval.
Príjazd je k mojmu pozemku je zabezpečený po vyjazdenej polnej ceste asi 160m od od obecnej cesty.Uzemne rozhodnutie bolo vydane v roku 2002. Mimochodom som spoluvlasnikom n časti parcely pod navrhovanou komunikaciou.
Len dodám, že územné rozhodnutie platí 2 roky (3 roky líniová stavba). V tejto lehote musí byť podaná žiadosť o stavebné povolenie.


CIMOM
1 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Silencer78 Pozri príspevok
O tom, že by nejaká pracovníčka rozhodovala a posudzovala plot silne pochybujem. Pokiaľ dodržíte zákony a vyhlášky, pracovníčka si môže pískať. A pokiaľ by ste chceli ísť mimo zákona, aj tak jej treba niečo dať, ak by vôbec bola ochotná. Skôr sa treba slušne opýtať starostu, že už dávno ste dali žiadosť a nič sa s tým nedeje. Netreba zabúdať na to, že starosta je nadriadený pracovníčke - takže jemu asi tá pracovníčka neštekne do ksichtu, že má kopec roboty, lebo jeho to vôbec nemusí zaujímať. Obec si platí tú pracovníčku - aj keď je na spoločnom stavebnom úrade.

A k tej prokuratúre len toľko, že prokuratúra zabezpečuje dohľad nad verejnou správou. Na prokuratúru sa dáva podnet na preskúmanie postupu stavebného úradu. Nikoho za to síce nezavrú, ani sa to neposudzuje ako priestupok, ale rieši sa to protestom prokurátora. A ten protest nikto neberie na ľahkú váhu, preto sa to obec bude snažiť vyriešiť k vašej spokojnosti.

Ja osobne som to spomenul aj pracovníčke aj starostke, nakoľko chcem stavať tento rok. Pomohlo to - spomenul som to nie ako vyhrážku, ale v dobrom, že na tom ponáhľa a ktokoľvek nás bude chcieť zdržať, posunieme to na prokuratúru. Aj tak to však nestihneme, ale skôr kvôli tým blbým zákonným lehotám - začiatkom apríla začalo územné konanie a doteraz nemáme právoplatné územné rozhodnutie. Lepšie však začať stavať počas vybavovania stavebného povolenia ako úplne bez neho alebo bez územného rozhodnutia.

Otázka pre ostatných - vybavoval niekto predbežné stavebné povolenie aspoň na základovú dosku? Aby som mohol začať skôr ako skončia lehoty stavebného konania.
Pre Dimmu je každá rada dobrá, ale všetko záleží mna diplomacii. Najskôr by som išielcestou starostu.

K tomu oploteniu. Dá sa spraviť na ohlásenie ako drobná stavba, ale stavebný úrad môže bez odôvodnenia určiť, že podlieha stavebnému povoleniu.
Len toľko.


CIMOM
1 0
jozino.p jozino.p

jozino.p je offline (nepripojený) jozino.p

Dobry den,

prosim vas o pomoc (radu), ak by ste mi mohli poradit v otazke podkrovia. Kde najdem jasne definovane co je to podkrovie? chcelo by to definiciu, napr. ze sklon strechy aspon 30stupnov alebo nieco podobne, nasiel som normu STN 73 4301 – Budovy na bývanie 12.5 2.19 - Podkrovie: vnútorný priestor domu prístupný z posledného nadzemného podlažia vymedzený konštrukciou krovu a ďalšími stavebnými konštrukciami; určený je na účelové využitie.
Tu mi zase vystupuje otazka co je to Krov ?

moj problem je jednoduchy, na parcele kde chcem stavat je povolena pivnica, 1 NP a podkrovie. Ja by som chcel mat aj podkrovne miestnosti normalne s rovnymi (vertikalnymi) stenami. Je to mozne alebo niet vychodiska a musim stavat sikmu strechu?

Dakujem za akukolvek odpoved.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

jozino.p Pozri príspevok
Dobry den,

prosim vas o pomoc (radu), ak by ste mi mohli poradit v otazke podkrovia. Kde najdem jasne definovane co je to podkrovie? chcelo by to definiciu, napr. ze sklon strechy aspon 30stupnov alebo nieco podobne, nasiel som normu STN 73 4301 – Budovy na bývanie 12.5 2.19 - Podkrovie: vnútorný priestor domu prístupný z posledného nadzemného podlažia vymedzený konštrukciou krovu a ďalšími stavebnými konštrukciami; určený je na účelové využitie.
Tu mi zase vystupuje otazka co je to Krov ?

moj problem je jednoduchy, na parcele kde chcem stavat je povolena pivnica, 1 NP a podkrovie. Ja by som chcel mat aj podkrovne miestnosti normalne s rovnymi (vertikalnymi) stenami. Je to mozne alebo niet vychodiska a musim stavat sikmu strechu?

Dakujem za akukolvek odpoved.
Skúsim - snáď ma doplnia alebo opravia skúsenejší: U sedlovej strechy je podkrovie definované tak, že aspoň 2/3 podlahovej plochy sú pod šikmou strechou = časť priestoru má menej ako popisované normy výšky 2,3m ako to tu bolo popísané. (Teda je tam šikmina povedzme od podlahy alebo od pomúrnice dajme tomu 0,5m). Ak steny dvihneš a pomer spomínaných plôch podlahy bude nižší - budeš mať viac plnohodnotného priestoru - už budeš mať podlažie a nie podkrovie.
Možno by sa ti oplatilo skočiť na stavebný úrad a rovno sa tam popýtať, čo môžeš stavať a ako to dať do projektu...
1 0
jozino.p jozino.p

jozino.p je offline (nepripojený) jozino.p

ErinErin> dakujem za odpoved, na stavebnom som sa bol popytat len tam mi to nevedel povedat presne, ze si nebol isty ako je to teraz a ci sa to nezmenilo.

Nastastie som uz cely problem s architektom vyriesil.
0 0
Maria Podolská Maria Podolská

Maria Podolská je offline (nepripojený) Maria Podolská

Dobry podvecer vedel by mi niekto poradit chceli by sme si postavit rodinny domcek na pozemku rozlohou 1200 m2, ale mame jeden problem vedla nas je pozemok, ktorym majitelom je obec a chcu tam postavit bytovku.Je niaaka vzdialenost od nasho buduceho domu do ktorej bytovku nemozu postavit, alebo je to uplne jedno?Obec nam dala aj ponuku vymeny pozemku, ale na takom mieste kde niesu ani inzinierske siete, a pozemok je do kopca.Na nasom pozemku su aj inzinierske siete a je tam rovny teren, ma to len jednu nevihodu ze sa tiahne po pri hlavnej ceste.Nevedel by mi niekto poradit co mame robit, ci vymenit alebo ako viete ked tam postavia bytovku nebudeme mat ziadne sukromie, bude nam vidno vsetko do dvora, cela jedna strana bytov nam bude pozerat do dvora.Im ide o to ze ked im vymenime pozemok tak tam postavia dve bytovky.
0 0
ecoatelier ecoatelier

ecoatelier je offline (nepripojený) ecoatelier

Skus pozriet modernerodinnedomy.sk/archives/82
0 0
lukas567 lukas567

lukas567 je offline (nepripojený) lukas567

Dobry den pan CIMON !
Chcel by som vas poprosit fundovanu odpoved ohladne zmeny vyskoveho bodu podlahy RD. Zvysil som vysku zakladov o 2 rady salovacich tvarnic a cca 60 cm a tym padom aj celu stavbu.
Moze mi stavebny urad udelit pokutu pripadne dom neskolaudovat? Ako to mam riesit? Pripadne da sa to riesit az na konci vystavby pri priprave podkladov ku kolaudacii?
Dakujem velmi pekne za odpoved !
S pozdravom
0 0
a.amply a.amply

a.amply je offline (nepripojený) a.amply

Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať či je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie pri vybudovaní opracoviska pre kone o rozmere 80x35m, teda priestoru kde bude možné jazdiť na koňoch (úprava pozemku, rozprestretie zeminy,oplotenie,..). Ďakujem
0 0
Silencer78 Silencer78

Silencer78 je offline (nepripojený) Silencer78

Zaujímalo by ma, kto môže nahlásiť čiernu stavbu? Iba účastník konania alebo hocikto, kto pôjde okolo? Ide o to, že mám územné rozhodnutie, ale stavebné nestihnem. Počas jeho vybavovania už začnem stavať. Môže ma udať hocikto, alebo iba tí, čo boli účastníci územného konania?
0 0
ejla ejla

ejla je offline (nepripojený) ejla

Dobrý deň,
prosím vás o radu ako postupovať podľa nového stavebného zákona, keď plánujeme postaviť malý rodinný dom do 100m2. Čo sa týka stavebného povolenia, vyňatia pozemku a pod. Pozemok je v extraviláne.
Môže sa vyskytnúť nejaká prekážka, že nám domček nepovolia? Ďakujem pekne za rady.
0 0
jezo421 jezo421

jezo421 je offline (nepripojený) jezo421

ejla Pozri príspevok
Pozemok je v extraviláne.Môže sa vyskytnúť nejaká prekážka, že nám domček nepovolia?
Aby sa tam dalo stavat, mal by byt pozemok v uzemnom plane obce. Pred stavebnym povolenim budete zrejme potrebovat uzemne rozhodnutie, v extravilane to obvykle nechcu zlucovat. Kazdopadne jeden z potrebnych dokladov pre stavebny urad je suhlas obce, takze treba zacat u starostu...
1 0
ejla ejla

ejla je offline (nepripojený) ejla

Ďakujem,čo sa týka územného plánu obec nemá žiadny, pretože má počet obyvateľov do 200.Obecný úrad nám dal súhlas no neviem ako ďalej postupovať.Myslím, že treba vyňatie z PF, môžu nám tam robiť problémy?
0 0
jezo421 jezo421

jezo421 je offline (nepripojený) jezo421

ejla Pozri príspevok
Obecný úrad nám dal súhlas no neviem ako ďalej postupovať.Myslím, že treba vyňatie z PF, môžu nám tam robiť problémy?
Treba zajst na stavebny urad a spytat sa ci budu suhlasit so zlucenim uzemneho a stavebneho konania. Ak nebudu, treba dat ziadost o uzemne rozhodnutie (treba k tomu kopu vyjadreni a nejaku skicu od projektanta, je to obvykle napisane na formulari ziadosti). Vynatie pody sa robi az po uzemnom.
0 0
korma korma

korma je offline (nepripojený) korma

my sme problém s vyňatím z pôdneho fondu nemali-požiadali sme o vyňatie do 500m2-potrebovali sme žiadosť,3€ kolok, kópiu katastrálnej mapy,list vlastníctva a situáciu osadenia stavby
0 0
Tomáš Pokorný Tomáš Pokorný
Dobrý deň.
Prosím o radu v nasledovnej veci.
Kúpil som stavbu (dom) v ktorom bola predajňa obuvi so skladom a prerobil som ho na auto a pneu servis. Chcel by som to zlegálniť. Ako mám postupovať ?
Na aké úrady a čo treba oznámiť ? (HaZZ, ŽP, RÚVZ a pod. )

Ďakujem.
0 0
sandra19 sandra19

sandra19 je offline (nepripojený) sandra19

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom kolaudácii, snáď to spadá do tejto témy. Mám takýto problém - bolo vydané stavebné povolenie jedno na stavbu dvojdomu. Je možné, dostavať jeden dom z tých dvoch a skolaudovať ho v pohode alebo si to vyžaduje zmenu stavebného povolenia a napr. preklasifikovania typu domu, príp. vydaním 2 stavebných povolení a druhá otázka : zmena pred dokončením, je možné ju zaznačiť rukou do projektu alebo je nutné to mať v elektronickej forme. To sa pýtam preto, že by projektant nestíhal. Menili sa vonkajšie rozmery a typ strechy - celkovo sa dom zmenšoval. Mohol by byť s týmito zmenami pri kolaudácii? Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
0 0
vratnik vratnik

vratnik je offline (nepripojený) vratnik

Silencer78 Pozri príspevok
Zaujímalo by ma, kto môže nahlásiť čiernu stavbu? Iba účastník konania alebo hocikto, kto pôjde okolo? Ide o to, že mám územné rozhodnutie, ale stavebné nestihnem. Počas jeho vybavovania už začnem stavať. Môže ma udať hocikto, alebo iba tí, čo boli účastníci územného konania?
Pri ustnom konani na SP - na jeho konci chodia z uradu zo stavebnikom na parcelu preverit, ci uz bola zacata stavba.
0 0
Silencer78 Silencer78

Silencer78 je offline (nepripojený) Silencer78

vratnik Pozri príspevok
Pri ustnom konani na SP - na jeho konci chodia z uradu zo stavebnikom na parcelu preverit, ci uz bola zacata stavba.
Už pri územnom konaní stavebný úrad upustil od miestneho zisťovania - teda aj od ústneho konania. Nepredpokladám, že pri následnom SP to bolo inak ...
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

potrebuješ to ohlasiť aj na stavebnom úrade ako zmenu stavby, ďalej životné prostredie (odpadové hospodárstvo,...) HaZZ - vypracovanie smerníc , plánov,.... a následne keď všetko splníš potom ti vydajú kolaudačé rozhodnutie na servis
Pred pol rokom som to u HaZZ vybavoval kamaratovi
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať