Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sttag Pozri príspevok
Dobry den, surne prosim o radu/napad/navrh/hocico co by pomohlo.

Takze moja priatelka kupila od svojej babky zahradu (1/2 z celeho pozemku) na ktorej sa chystame postavit RD...uz mame vsetko vybavene, ALE potrebujeme spisat zmluvu o zriadeni vecneho bremena, aby sme mali pravo vybudovat, ulozit a uzivat inzinierske siete z druhej 1/2 pozemku...vsetko by bolo ok no po smrti dedka ten pozemok zdedila babka a jej 3 synovia (kazdy 1/4)...no a jeden z vlastnikov odmieta podpisat zmluvu o zriadeni VB...

da sa s tym nieco robit? nejako ho obist? alebo staci ak suhlasi vacsina vlastnikov toho pozemku?

za rady vopred dakujem

Je to smola, ale stavebník musí preukázať, že má vlastnícke, alebo iné právo podľa § 139 ods. 1 SZ.

Ak chýba súhlas spoluvlastníka, tak existuje len cesta cez súd a tu musí nastúpiť advokát.

Nie vždy je výsledok jasný vopred.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
tinah.42 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, od kedy sa posudzuje vlastníctvo nehnuteľnosti:
od kolaudácie, alebo od začiatku/ platnosti stavebného povolenia?

Ďakujem
Nechápem presne otázku, ale vlastníctvo je preukázané zápisom v katastri.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mito009 Pozri príspevok
Dobrý deň,

oceňujem snahu pomôcť ľuďom a tvoju fundovanosť CIMON. Klobúk dole.

Mam aj ja jednu prosbu o radu na teba, ale i iných.

Som vlastníkom parcely cca 5r. Je to parcela, ktorá je v intraviláne obce, vedená ako orná pôda. Starosta parcelu pomenoval ako preluku medzi jestvujúcimi stavbami a ako vhodnú na zastavanie. Obec však nemá túto okrajovú časť zahrnutú v územnom pláne obce, ktorý je starý asi cca 30 rokov a ani zóny. Nie je teda možné spájať územné a stavebné konanie. To nevadí. Dal som si vyhotoviť projekt a chcel som byť ohľaduplný a tak som o tom detailne informoval susedov, že nech to nepočujú prvý krát na územnom konaní ako účastníci. Jeden zo spoluvlastníkov susednej nehnuteľnosti sa vyjadril, že on vznesie námietku, lebo že nesúhlasí, aby som staval. Nevedel uviesť dôvod, iba, že je zvyknutý, že ten pozemok je voľný a že má z tej strany pokoj a nechce aby sa to zmenilo. Ďalej, že ak tam postavím dom, že mu to tam bude zavadzať vo výhľade, ktorý je mimochodom na susedný dom a že to bude vysoké. Tak som dal prerobiť projekt na prízemný domček bez podkrovia a domnieval sa, že už snáď bude ok. Ale vôbec. Posledné slovo padlo, že súhlasiť nebude. Starosta ma upozornil, že keďže nie je spracovaný územný plán a sused vznesie pripomienku a nesúhlas, ktorá síce bude neopodstatnená, lebo dodržujem vzdialenosti, som na severnej strany, takže ani tienenie atď, že sa to posunie na krajský stavebný úrad a ten keď zistí, že nie je územný plán, tak konanie ukončí s rozhodnutím, že kým nebude územný plán, že stavať tam nie je dovolené. Takže mám pozemok, mám plnú garáž materiálu, ktorý som sa snažil nakúpiť za zvýhodnené ceny popredu ako boli peniažky a cieľ, ktorý už nie je ani tak postaviť, ale vôbec začať stavať je v nedohľadne.

Vedel by si poradiť ako s takouto situáciou niečo urobiť?
Nakoľko nepoznám všetky detaily, odporúčam podať návrh na vydanie územného rozhodnutia na stavebnom úrade.

Ak nebude vo veci návrhu reozhodnuté, tak je škoda všetko "hádzať" za hlavu.

Dodatok : Ak sa aj dopracujete k akémukoľvek rozhodnutiu, tak vždy existuje možnosť opravného prostriedku, a tým aj možnosť ..... vo Váš prospech.




CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
cdrcdrcdr123 Pozri príspevok
NEBERTE VSETKO CO POVIE CIMON VAZNE !!! SNAZI SA ZO ZAKONOV VYTAHOVAT RADY NO NIEKEDY SU TIE ZAKONY UZ STARE A NEAKTUALNE. BYT NA VASOM MIESTE BY SOM SI VECI OVERIL RADSEJ U DALSEJ OSOBY.

NIE VSETKO CO PORADIL JE TAK. JA SOM NA TO DOPLATIL.

PISEM TO LEN AKO POUCENIE PRE OSTATNYCH.
Málokedy si dovolím tykať.
Ak sa chceš so mnou v niečom sporiť, tak ťa žiadam, aby si bol/a/ konkrétny/a/.
Budem to pokladať za fér. Inak je to podľa mňa klasický eštebácky prístup. "Označím vinníka a idem
hľadať na ňom chyby, alebo ich ešte len vytvárať.” To neberiem.



A ešte :

cdrcdrcdr123 Pozri príspevok
NEBERTE V.....................................

1. NIE VSETKO CO PORADIL JE TAK. JA SOM NA TO DOPLATIL.

2. PISEM TO LEN AKO POUCENIE PRE OSTATNYCH.

Požiadam o spresnenie uvedených bodov. Rád sa poučím aj ja. Ak som v niečom zle poradil, tak je to aj pre mňa škola a určite to nebol úmysel.

V poslednom čase mám strašne málo času, tak ak sa dá spresniť, mám teraz min. 2 - 3 dni o niečo viac času.




DOVETOK :


Je o reakcia na toto ???????????????????????????



cdrcdrcdr123 Pozri príspevok
Zdravim CIMOM,
v prvom rade chcem odovzdat velku chvalu za to co robis. Clovek by si myslel normalne ze ti za to aj platia :-), lebo
dnes poskytovat tieto rady zadarmo je skor unikat.
Rad by som sa spytal toho viac, preto to rozdelim do kategorii a bude to dlhsie. Odpovedat mozes aj priebezne.
Verim ze tieto odpovede pomozu ostatnym, pretoze po prestudovani celej porady /cez 9 hodin/ som si nevsimol ze by tu na
to boli odpovede.
Takze skusim popisat moju situaciu.
Kupili sme pozemok ornu podu s tym ze sme vedeli ze v tej lokalite sa budu tahat siete nakolko tam bol zaujem jedneho
developera rozparcelovat pozemky. Cela lokalita je v ramci Uzemneho planu ako intravilan obce. V Uzemnom plane su ale
funkcne plochy nazvime ich ,,F,,, kde na kazdu plochu je regulacny list. Cez toto cele uzemie vedie mestska cesta ktora
ma byt verejna, je zakreslena aj v UP aj na katastri. Developer zacal postupne odspodu budovat IS. Riesil to ako funkcne
plochy, kde niekde mu povolili ale vynimku na stavebnom ze do tej polochy zahrnul napr pozemok alebo oblast z inej
funkcnej plochy. Problem ale je ze mal asi podplateny cely urad a tak obisiel mestsku cestu ktoru nebudoval /lebo hore v
oblasti mu nikto pozemky nepredal/ a zacal si robit prijazd k celej oblasti od spodu, s tym ze mu mesto dokonca na to
darovalo pozemok. Teraz je to v takom stave ze pred nasim pozemkom je ta mestska cesta nevybudovana hned za nou su IS a
bude tam aj vybudovana komunikacia (dalsie vetvy k pozemkom). IS su v stadiu budovania, maju byt odovzdane mestu, od
pozemku ich mam do 15 m. Funkcna plocha kde mame pozemok nazvime ju ,,F1,, mestsku cestu ,,C1,, a funkcnu plochu ktora
je hned za cestou kde su IS ,,F2,,. Takze developer spravil siete, po cestu na ,,F2,, kde ,,C1,, cestu uz nerobil, tz.
je tam len polna cesta a neriesil ani dalsiu lokalitu ,,F1,,.
No a tu zacina kamen urazu. Lebo developerovi jeden vlastnikov mu z ,,F1,, predal pozemok. A developer mu tam musi
dotahnut IS. Tak spravil urbanisticku studiu len navrh. Na to dostal od mesta vyjadrenie sa k urbanistickej studii, kde
je koeficient zastavanosti, vozovka, chodnik atd. Nic viac k tej ploche nebolo vydane, ziadne zavazne stanovisko, uzemne
rozhodnutie, stavebne nic. Prekvapilo ma ale ze na pozemku co je v ploche ,,F1,, su uz IS. Tak som sa zacal informovat
no a zistil som toto a tiez ze ich poziadavky na urade su niekedy odporujuce.
A tu su moje otazky, pekne poporadi
1.
Dal som si pravit GP. Rozdelil som parcelu na 4 casti kde hned na zaciatku parcely som odclenil 3,5 na prednu cestu, z
praveho boku na pristup k domu zo zadnej casti tiez 3,5 m. Stred pozemok ako ostatne plochy a zadok orna poda. Na
vynatie z podneho fondu chceli katastralnu mapu 8,- Eur a bonitu pody, ziadost o kataster o bonitu, tiez kolok 8,- E je
to spravne ? Musi bonitu pody vydat kataster ? nemozem si ju napr. zistit ja a vypisat tlacivo ? zda sa mi to byt
zbytocne + za prevod do C som musel zaplatit 33,- Eur kolky + 8 Eur za LV, momentalne to je na urade, prevedene to este
nie nie. Kde zistim ake potvrdenia sa mali naozaj predlozit? Mam pocit ze pracovnik mi povedal aj veci co som realne
nemusel dokladat. Preco je pozemok ako intavilan v UP mesta ale na LV mam extravilan ?
2.
V ploche ,,F1,, pred pozemkom ide cesta ,,C1,, 4m. No mesto ma poziadavky aby tam bola vybudovana komunikacia az 6m +
1,5m chodnik co je 7,5 m. Na otazku kde sa zoberie 3,5 m navyse, som dostal odpoved ze kazdy kto chce v danej lokalite
stavat musi dat na cestu zo svojho pozemku, inac mu nedaju stavebne povolenie, pripadne neskolauduju stavbu. Ma urad na
toto narok ? Moze odomna ziadat na cestu z pozemku?, a ked nedam, moze mi zabranit stavat ? preco tam napr. nemoze byt
len cesta 4,5 m ? jednosmerna ? ako dosiahnem zmenu ?
3.
Dal som si spravit projekt na dom. Na urade mi ale povedali ze nie je mozne ziskat stavebne povolenie, ani zlucit
stavebko s uzemkom, lebo na lokalitu ,,F1,, nie je uzemne rozhodnutie. Ma vyznam dat ziadost o SP s potvrdeniami ?
nechcem aby mi to zamietli napr ze tam nie je uzemne, pripadne cely kolotoc potom potvrdenia na uzemne aby som robil
odznova. Ze najprv musim spravit projekt na uzemne rozhodnutie + dolozit potvrdenia od jednotlivych uradov. Podotykam ze
ich je asi 40 kdezto k stavebku len 10. V projekte pre uzemne ze musi byt spravena komunikacia, siete atd. Musim robit
na celu oblast uzemne? Ak tam zatial nik okrem mna nechce stavat, a nemaju zaujem to riesit ? Ak by som napr. spravil
projekt na uzemne na polochu ,,F1,, musim aj vybudovat komunikaciu a siete ? Problem je ze SP vybavim za pol roka k domu
ak vsetko dobre pojde, no ak by som mal riesit aj IS s komunikaciu na celu lokalitu s majitelmi, tak sa to natiahne aj
na 3 roky a nemam na to ani peniaze.
4.
Zaujimave aje ale ze v ploche ,,F1,, developer predal jeden pozemok, siete tam dotiahol. Ako je mozne ze tam dotiahol
siete, bez toho aby na tu lokalitu bolo vydane stavebne alebo uzemne rozhodnutie ? Ak som sa na to pytal na urade,
povedali mi ze si ten jeden pozemok riesil v ramci plochy ,,F2,,. Ze na to predlozil projekt ze tam mal aj ten jeden
pozemok zahrnuty. Je to mozne ? aby si len tak niekto priradil pozemok do inej funkcnej plochy do ,,F2,,? a ked som
apeloval ze tak aj ja si priradim pozemok do tej plochy ,,F2,,, tak mi bolo povedane ze uz nemozem, lebo musim riesit
moju plochu ,,F1,,, pripadne aspon urcitu cast z tej plochy, tz. 3-4 pozemky.
5.
Pisomne som sa pytal na stavebnom urade na zaklade coho bolo vydane povolenie na vybudovanie IS developerom na pozemok v
ploche ,,F1,,. Odpoved som dostal ze stavebny urad nevydal ziadne rozhodnutie, ktore by povolovalo realizaciu IS na tom
pozemku. Potom ak to nevydal stabeny urad a siete su tam, kto to vydal ? Ako je mozne ze siete su tam a su zakreslene
riadne v projektovej dokumentacii ale tej co su k ploche ,,F2,,?? Potom su tam tie IS nacierno ? lebo napr. v SP k
sietam ani k ,,F2,, nie je ten pozemok spomenuty. Je to len v projekte. Ale na tom pozemku uz su.
6.
Ak od spravcov sieti zistim body napojenia a budem mat kladne stanovisko k napojeniu na IS. Bude to zakreslene aj v
projektovej dokumentacii. Moze mi stavebny urad nevydat SP, pripadne neskolaudovat?, lebo bude chciet aby som spravil
najprv uzemne rozhodnutie na celu lokalitu ? Moze mi stavebny urad zakazat napojenie ked siete su na ich cestach co boli
odovzdane mestu ? Mesto stale apeluje tym ze ak by sa napajal kazdy takto ze to sa neda, ze sa musi oblast zokruhovat,
aj komunikacia atd. Ako ja som ochotny prispiet respr. si vyriesit siete a komunikaciu pred pozemkom ale nie som ochotny
robit celu studiu a vsetko pre dalsich 5 mozemkov, ked viem ze ludia tam najblizsich 10 rokov stavat nebudu.
7.
Ak napr. nechcem plyn, musim ziadat stanovisko k SP aj od SPP ? Co sa priklada k ziadostiam, napr. SPP, BVS, ZE, VZP,
atd ? kde najdem co mam predlozit ? chcem to poslat vsade doporucene, vypisat ziadost, prilozit co treba atd. No napr. k
SP je asi 10 vyjadreni dotknutych organov k SP. To mam kazdemu dat original LV? katastralnu mapu ? projekt ? ci stacia
vsade kopie ? dalsia vec je ak mam pozemok este v E, a cakam na prepis do C, ale v C bude rozdelene na 4 casti. Davam
ziadost na cely pozemok ? alebo lebo len na cast kde sa bude stavat ako ostatna plocha ? Platili by potvrdenia ak by
boli ziadosti na ine cislo LV tz. cela vymera parcela E? a potom by som ziadost o SP podal na uz rozdelene parcely v C ?
Zastavanost sa pocita z celkovej vymery ? alebo ked to mam rozdelene na 4 casti tak vzdy z konkretnej casti ?
8.
Ako je napr. mozne ze v SP developerovi pri ,,F2,, bolo jasne povedane ze ma tam byt sirka komunikacie 6m + 1,5 m
chodnik a zrazu doslo k zmene co odsuhlasilo mesto a uz tam je vynimka a komunikacie tam mohol spravit len 4,5 m bez
chodnika ? Tien namiesto asfaltu tam moze byt uz len beton ? Obratiska na konci vetiev len nasyp makadam ?
9.
Ako zistim nap. stavebnu ciaru ? vzdialenost od cesty ? ked v regulacnom liste nie je zadefinovana. Pocita sa to od
zaciatku celkoveho pozemku ? Ak mam na zaciatku pozemku odclenene zatial na cestu 3,5 m. Musim to ratat od zaciatku
alebo od toho odclenenia 3,5 m. Dalsia otazka je ze k lokalite ,,F2,, bola tato ciara 6m, ak by som ratal ze tato
vzdialenost by bola aj na moju lokalitu ,,F1,, tak by to nebolo dobre. Lebo projekt mam tak ze pred domom cez polku domu
je 6m garaz nakolko sa to inac nedalo umiestnit. tz. ak ratam 3,5 m co musim nechat na cestu + 6m osadenie od ulicnej
ciary to mam uz 9,5 m a este + garaz 6 m to je 15,6 m a dom mi potom vychadza strasne dozadu. Potreboval by som od
ulicnej ciary znizit tuto vzdialenost na 2-3 m. Je to mozne ?
10.
Pri ziadosti o SP uvadzam vlastnikov okolitych pozemkov koho ? Ak plocha kde chcem stavat je vedla mojho pozmku uvadzam seba ci az suseda ?
11. Posledna otazka, ak napr. mi zamietnu ziadost o SP alebo budu chciuet aby som spravit toto a toto, ako zistim ci maju na to narok ? lebo urad si tvrdi nieco, ako zistim ci maju opodstatnene poziadavky ? Zas sa mi nechce s kazdou vecou chodit na krajsky stavebny urad sa stazovat.

Zatial toto, lebo je toho tak vela ze uz ani neviem co sa chcem poriadne spytat. Pripadne ak k niecomu budes potrebovat
blizsie info napis, alebo ked ma napadne co som zabudol dopisem. Snad to pochopis, co som pisal.
vdaka
Alebo na toto ? :


cdrcdrcdr123 Pozri príspevok
Cimon, skus mi odpovedat na prispevok 1489
vdaka

cdrcdrcdr123 Pozri príspevok
cimon pozri si prispevok 1489 a datum kedy som sa pytal, ako ked neches odpovedat naspis ale zbytocne ma neignoruj, dik, uz pisem 2x o to aby si sa pozrel na 1489 bolo to pisane uz dost davno


ODPOVEĎ NA DOVETOK :


Mám taký dojem, že sú to takmer všetky príspevky od . Takže ak som toho moc tomuto (tejto) "osobe" neporadil, tak som ani nemohol toho moc pokaziť, mimo toho, že som na extrémne dlhý dotaz ani neodpovedal.


Chcel som na to nejakým spôsobom odpovedať, ale z časového dôvodu som to stále odkladal. Pre ostatných dávam len jednu otázku do éteru. Koľko času by bolo treba nie len na prečítanie, ale aj na pochopenie a na kvalifikované odpovedanie.


V mojej téme - zadaní som jednoznačne uvideol, že mimo iného odpoviem v rámci mojej časovej možnosti.

NECH SI KAŽDÍ SPRAVÍ ÚSUDOK:


S pozdravom


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 15.05.11 at 14:03
0 0
lauritania lauritania

lauritania je offline (nepripojený) lauritania

Dobrý deň , chcem sa opýtať či je mi potrebné požiadať Mesto o stavebné povolenie , alebo či len stačí nejaká ohlasovacia povinnosť.
/ Každý mi tvrdí niečo iné , tak by som sa rada poradila ./

Jedná sa o zastrešenie a presklenenie terasy na dome , na 1.poschodí.

Bývame v radovej zástavbe , máme 1.poschodový rodinný dom , a na prvom poschodí máme otvorenú terasu , bez stien a strechy , v rozmere 12m2 . Terasu chceme zastrešiť a preskliť , jedná sa o 3 steny , 1 stena murovaná a 2 steny presklené .
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
lauritania Pozri príspevok
Dobrý deň , chcem sa opýtať či je mi potrebné požiadať Mesto o stavebné povolenie , alebo či len stačí nejaká ohlasovacia povinnosť.
/ Každý mi tvrdí niečo iné , tak by som sa rada poradila ./

Jedná sa o zastrešenie a presklenenie terasy na dome , na 1.poschodí.

Bývame v radovej zástavbe , máme 1.poschodový rodinný dom , a na prvom poschodí máme otvorenú terasu , bez stien a strechy , v rozmere 12m2 . Terasu chceme zastrešiť a preskliť , jedná sa o 3 steny , 1 stena murovaná a 2 steny presklené .
V tomto je to všetko na posúdení stavebného úradu.

Ohlásenie postačí mimo iného ak nedôjde k podstatnej zmene vzhľadu. Takžo čo je podstatná zmena. Nikde to nie je uvedené.


Odporúčam ohlásenie stavebnému úradu (§57 SZ) a stavebný úrad môže súhlasiť, alebo odkázať na stavebné konanie.


CIMOM
1 0
fefe30 fefe30

fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

V tejto téme je veľa užitočných informácií a tak vyjadrím aj svoj názor, pretože som ju do 3/4 prečítal. Je najme pre tých, ktorí si chcú vybavovať SP sami. Preto Cimonovi, patrí veľká vďaka, pretože tu veĺmi konkrétne radí.

Moja skúsenosť po prečítaní temy som si urobil hrubý obraz čo obnáša vybavovanie SP. Potom som si pripravil ešte nejaké otázky zobral kávičku a vínko a šiel na stavebný úrad popýtať sa na detaily.

Moje konanie bolo bez najmenších nedostatkov. Čakal som len na uplynutie predpísaných lehôt. No a týchto dňoch čakám na doručenie SP.(celkovo cca asi 45 dní)

Záver: priemerne rozmýšlajúci človek s pomocou CIMONOVYCH príspevkov nemá problém pri SP.
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
Len by som dodala, že platí len v prípade, že aj na stavebnom úrade je priemerne rozmýšlajúci človek

PS: Pri riešení stavebného povolenia mi CIMOMove rady veľmi pomohli a patrí mu aj moja veľká vďaka.
0 0
lauritania lauritania

lauritania je offline (nepripojený) lauritania

ďakujem pekne !!!!
0 0
Marek741220 Marek741220

Marek741220 je offline (nepripojený) Marek741220

Potrebujem radu páni. Bol som vyzvany obecnym uradom / stavebný urad/ aby som do 30 tich dní odo dna doručenia tejto vyzvy zdokladoval následovne:

Zmluvu o združenej investícii na výstavbu prístupovej komunikácie k navrhovaným domom na parcelách č.....a č....., z ktorej bude zrejmý termín vybavenia stavebného povolenia na stavbu komunikácie a termín realizácie oprávneným subjektom tak, aby komunikácia bola zhotovená do začatia užívania rodinných domov.

Potrebujem vedieť či môže odo mňa SU vyžadovať taketo niečo pri stavebnom konaní a konanie prerušit?
Podľa mojich zistení tuto cestu vybudovať može žiadať až pri kolaudacii RD.
Parcela pod navrhovanou komunikaciou nie je obecná.
Za odoved Vam Dakujem
0 0
dimma dimma

dimma je offline (nepripojený) dimma

Ahoj,

skusim este raz, teraz iba to najdolezitejsie:

Pred dvomi mesiacmi sme na stavebny urad dorucili ziadost o kolaudaciu, vratane vsetkych potrebnych dokladov. Zatial sa nam nikto neozval, neprisiel nam ziadny list, vies mi poradit ako mame postupovat ?

Pred viac ako mesiacom sme stavebnemu uradu zaslali "Oznamenie drobnej stavby", opat ziadna reakcia. Ako mame postupovat ? Ked zacneme stavat, mozeme dostat pokutu ?

Dakujem.

S pozdravom
Dimma
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Marek741220 Pozri príspevok
Potrebujem radu páni. Bol som vyzvany obecnym uradom / stavebný urad/ aby som do 30 tich dní odo dna doručenia tejto vyzvy zdokladoval následovne:

Zmluvu o združenej investícii na výstavbu prístupovej komunikácie k navrhovaným domom na parcelách č.....a č....., z ktorej bude zrejmý termín vybavenia stavebného povolenia na stavbu komunikácie a termín realizácie oprávneným subjektom tak, aby komunikácia bola zhotovená do začatia užívania rodinných domov.

Potrebujem vedieť či môže odo mňa SU vyžadovať taketo niečo pri stavebnom konaní a konanie prerušit?
Podľa mojich zistení tuto cestu vybudovať može žiadať až pri kolaudacii RD.
Parcela pod navrhovanou komunikaciou nie je obecná.
Za odoved Vam Dakujem
K prístupu :

Stavebný úrad môže požadovať dokladovanie spôsobu prístupu k stavebnému pozemku počas výstavby. Existuje x... možností. V žiadnom prípade nemôže už dnes konkretizovať formu takéhoto súhlasu (zmluvy).



Áno pri kolaudácii musí byť zabezpečený bezpečný prístup ku stavbe. Stavebný zákon to nedefinuje, ale môj názor je taký, že bezpečný prístup neznamená, že to musí byť zrovna fdokončená a skolaudovaná komunikácia.
Mimochodom na túto tému je viac názorov a v najbližších dňoch riešim dva takéto obdobné prípady. Ak sa mi to podarí preraziť, tak sa vyjadrím, svoj názor a nie len osobný, ale aj pracovný nechám nateraz bokom.


CIMOM
1 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
dimma Pozri príspevok
Ahoj,

skusim este raz, teraz iba to najdolezitejsie:

Pred dvomi mesiacmi sme na stavebny urad dorucili ziadost o kolaudaciu, vratane vsetkych potrebnych dokladov. Zatial sa nam nikto neozval, neprisiel nam ziadny list, vies mi poradit ako mame postupovat ?

Pred viac ako mesiacom sme stavebnemu uradu zaslali "Oznamenie drobnej stavby", opat ziadna reakcia. Ako mame postupovat ? Ked zacneme stavat, mozeme dostat pokutu ?

Dakujem.

S pozdravom
Dimma

Je to "deformácia" stavebného zákona, ale bez povolenoia stavebného úradu nie je možno nič realizovať.


Áno, možno uskutočňovať práce uvedené v § 139b ods. 15 SZ. Mimochodom je toho dosť.



CIMOM
1 0
Marek741220 Marek741220

Marek741220 je offline (nepripojený) Marek741220

Dakujem za odpoved, ale ešte ma zaujíma či MUSI to odo mna vyžadovat pri stavebnom konaní, pretože osoby na stavebnom urade sa tvaria ako mi chcú pomocť a ja mam pocit, že takymto konaním mi hadžu polena pod nohy aby som tam nestaval.
Príjazd je k mojmu pozemku je zabezpečený po vyjazdenej polnej ceste asi 160m od od obecnej cesty.Uzemne rozhodnutie bolo vydane v roku 2002. Mimochodom som spoluvlasnikom n časti parcely pod navrhovanou komunikaciou.
0 0
dimma dimma

dimma je offline (nepripojený) dimma

Dakujem za odpoved. Dnes som bola na stavebnom urade, ze ako to s tou kolaudaciou vyzera, ked preslo uz 60 dni a este sa neozvali... Pani co tam bola sa na mna vyslovene osopila, ze ma vela roboty a ze mam cakat.
Teraz neviem co mam robit, Cimom, mas nejaky napad prip. skusenosti, ako v takejto situacii postupovat ?

Dimma
0 0
Silencer78 Silencer78

Silencer78 je offline (nepripojený) Silencer78

Odporúčam pohroziť prokuratúrou - mne osobne sa to osvedčilo len spomenúť, že v krajnom prípade použijem aj takú možnosť a ochota bola zrazu na svete. Na druhej strane treba počítať s tým, že pracovníčka sa môže odplatiť zákonnými požiadavkami na doplnenie podkladov. Ak by to predsa len išlo na prokuratúru, tak lehota sa natiahne, lebo prokuratúra má tiež svoje lehoty na rozhodnutie (30 dní).
0 0
dimma dimma

dimma je offline (nepripojený) dimma

Silencer78 Pozri príspevok
Odporúčam pohroziť prokuratúrou - mne osobne sa to osvedčilo len spomenúť, že v krajnom prípade použijem aj takú možnosť a ochota bola zrazu na svete. Na druhej strane treba počítať s tým, že pracovníčka sa môže odplatiť zákonnými požiadavkami na doplnenie podkladov. Ak by to predsa len išlo na prokuratúru, tak lehota sa natiahne, lebo prokuratúra má tiež svoje lehoty na rozhodnutie (30 dní).
Ahoj Silencer78,
tiez som rozmyslala, ci neist za starostom, ze pani na stavebnom urade nedodrziava zakonne lehoty, potom som si ale uvedomila, ze ked budeme stavat plot zalezi iba na jej posudeni, ci jej bude stacit oznamenie, alebo bude chciet stavebne povolenie... je kopec dalsich schvalnosti, co mi ta pani moze robit a mne to bude otravovat zivot... preto som sa pytala, kto ma ake skusenosti a pripadne vyskusane postupy.
K tej prokurature - preco by to mala byt zalezitost pre prokuraturu ? Pani sice porusila zakon, ale da sa to kvalifikovat ako priestupok ?

Dimma
0 0
Silencer78 Silencer78

Silencer78 je offline (nepripojený) Silencer78

dimma Pozri príspevok
Ahoj Silencer78,
tiez som rozmyslala, ci neist za starostom, ze pani na stavebnom urade nedodrziava zakonne lehoty, potom som si ale uvedomila, ze ked budeme stavat plot zalezi iba na jej posudeni, ci jej bude stacit oznamenie, alebo bude chciet stavebne povolenie... je kopec dalsich schvalnosti, co mi ta pani moze robit a mne to bude otravovat zivot... preto som sa pytala, kto ma ake skusenosti a pripadne vyskusane postupy.
K tej prokurature - preco by to mala byt zalezitost pre prokuraturu ? Pani sice porusila zakon, ale da sa to kvalifikovat ako priestupok ?

Dimma
O tom, že by nejaká pracovníčka rozhodovala a posudzovala plot silne pochybujem. Pokiaľ dodržíte zákony a vyhlášky, pracovníčka si môže pískať. A pokiaľ by ste chceli ísť mimo zákona, aj tak jej treba niečo dať, ak by vôbec bola ochotná. Skôr sa treba slušne opýtať starostu, že už dávno ste dali žiadosť a nič sa s tým nedeje. Netreba zabúdať na to, že starosta je nadriadený pracovníčke - takže jemu asi tá pracovníčka neštekne do ksichtu, že má kopec roboty, lebo jeho to vôbec nemusí zaujímať. Obec si platí tú pracovníčku - aj keď je na spoločnom stavebnom úrade.

A k tej prokuratúre len toľko, že prokuratúra zabezpečuje dohľad nad verejnou správou. Na prokuratúru sa dáva podnet na preskúmanie postupu stavebného úradu. Nikoho za to síce nezavrú, ani sa to neposudzuje ako priestupok, ale rieši sa to protestom prokurátora. A ten protest nikto neberie na ľahkú váhu, preto sa to obec bude snažiť vyriešiť k vašej spokojnosti.

Ja osobne som to spomenul aj pracovníčke aj starostke, nakoľko chcem stavať tento rok. Pomohlo to - spomenul som to nie ako vyhrážku, ale v dobrom, že na tom ponáhľa a ktokoľvek nás bude chcieť zdržať, posunieme to na prokuratúru. Aj tak to však nestihneme, ale skôr kvôli tým blbým zákonným lehotám - začiatkom apríla začalo územné konanie a doteraz nemáme právoplatné územné rozhodnutie. Lepšie však začať stavať počas vybavovania stavebného povolenia ako úplne bez neho alebo bez územného rozhodnutia.

Otázka pre ostatných - vybavoval niekto predbežné stavebné povolenie aspoň na základovú dosku? Aby som mohol začať skôr ako skončia lehoty stavebného konania.
0 0
jozino.p jozino.p

jozino.p je offline (nepripojený) jozino.p

Dobry den,

hladam a nenachadzam zaidnu odpoved na temu celorocne obyvatelnej chatky.

Ak je pozemok stavebnym pozemkom da sa na nom stavat klasicky rodinny dom, no v pripade ze sa nejedna o stavebny pozemok da sa na nom stavat iba tzv. celorocne obyvatelna chatka ktora ak je architekt sikovny vie fungkovat rovnako ako rodinny dom.

Viete mi niekto poradit kde by som nasiel informacie k tejto teme, momentalne ma najviac zaujimaju ohranicenia, limity takej stavby.

Dakujem za akukolvek odpoved.
0 0
jozino.p jozino.p

jozino.p je offline (nepripojený) jozino.p

CIMOM Pozri príspevok
O svetlej výške miestnosti v podkroví sa pojednáva presne opačne, teba nie max. výška, ale min. výška.
Konkrétne v
§ 45 ods. 5 vyhl. č. 532/2002 Z.z.

(5) Svetlá výška obytnej miestnosti je daná slovenskou technickou normou. Svetlú výšku obytnej miestnosti možno znížiť na najmenej 2 400 mm a miestností v podkroví na 2 300 mm za podmienky, že ostatné významné stavebno-technické parametre na mikroklímu bytovej budovy sa v každom konkrétnom prípade ustanovia tak, aby sa dodržali základné požiadavky na tvorbu zdravého obytného prostredia.

Jednoduchá stavba je definovaná v § 139b ods. 1 písm. a) SZ a jej definícia je jasná, teda 1 nadzemné podlažie, jedno podzemné podlažie a môže mať aj obytné podkrovie. Podkrovie je bez ďalšej podmienky, teda mimo tej čo som uviedol.

Na výpočty Vami uvedené sa vôbec neviažte. Projektant zodpovedá za technické realizovanie PD a jej súlad s STN. O bytových budovách pojednáva STN 73 4301 . Priznám sa, že nestretol som sa v praxi o tom, že by nebolo uznané podkrovie RD ako podkrovie z dôvodu, ktorý uvádzate.


Záver : V pohode si dajte spraviť PD podľa svojich predstáv, projektant nech postupuje podľa príslušných STN a miestnosť pod strechou je jednoznačne podkrovie. Či budete mať výšku nadmurovania obvodového múru 1,3 alebo 1,45 alebo 1,5 m, stále je to priestor v podkroví, takže budete mať podľa stavebného zákona jednoduchú stavbu, ktorá sa postupom podľa § 39a ods. 4 SZ posudzuje v spojenom stavebnom a územnom konaní. Tento postup sa aplikuje taxatívne, takže stavebný úrad si nemôže vybrať či spojí konania alebo nie, musí spojiť.


Dúfam, že sa dá tomu porozumieť.


CIMOM
DObry den, citam celu vasu temu od zaciatku a zatial som na 13 strane. Dakujem za vasu ochotu takto pomahat ludom s ich problemami.

Chcem sa spytat este k otazke podkrovia, mozno to uz z vasej minulej odpovedi vyliva ale je podkrovie aj to co nema sedlovu strechu, mne sedlova strecha velmi nesedi, chcel by som mat horne poschodi ako nocnu cast ale s rovnou strechou, je toto horne poschodie stale podkrovim (aj ked tam teda ziaden krov nebude?)?

dakujem za Vasu odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať