Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Silencer78 Pozri príspevok
Mám relatívne jednoduchú otázku:
Na žiadosť o územné rozhodnutie sa musia uvádzať susedia.
Ja som však uviedol iba vlastníkov susedných C-čkových parciel.
Je potrebné uviesť aj tých z E-čkových parciel? Aj keď je to je ďalších 25 ľudí? Či sa považujú za neznámych vlastníkov a rieši sa to iba vyvesením na úradnej tabuli?

Ďakujem za odpoveď.
Len detail, uvádzajú sa účastníci konania. Neznamená to, že sú to vždy všetci susedia.

Odporučujem doplniť známych vlastníkov susedných nehnuteľností, ak by mali byť účastníci konani (stavbou dotknutí).


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
1slavo Pozri príspevok
ahoj CIMON. čo je vlastn ČOV- hlavna stavba, alebo doplnková drobna stavba k hlavnej stavbe (na pozemku mám už RD- 50 ročný, čistíčka bude preň). Pytam sa preto, lebo pri podavaní žiadosti o SP mi pani na obvodnom úrade ŽP s neistotou povedala výšku správného poplatku. Došlo mi to až po prečítaní niektorých tvojích odpovedi. Lebo za drobnú stavbu sa neplatí a pre hlavnu stavbu (ČOV) sa spravny poplatok určuje podľa rozpočtu stavby- minimálne 33 EUR. CIMON vďaka - si správny chlapík. ak sa zle pytam, tak ma prosím usmerni.
ČOV je vodná stavba, teda nemá charakter drobnej stavby.
Povoľuje sa v stavebnom konaní.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
marcelaR Pozri príspevok
dobry deň,chcela by som reagovať na vyjadrenie o tom,že netreba vyjadrenie majiteľov sus.nehnutelnosti k staveb.povoleniu.Ja so prave dočítala st.zákon,kde sa píše,že treba.Tak ako vlastne???O par dní ma čaká sedenie a viem,že sused tam nebude súhlasíť s našou stavbou.Objektívne dôvody nemá,len je strašný podrýpavač,tak nebude súhlasiť len tak,z princípu.Kto mi pomôže?dik
VÝBORNE !!!




Ak ste sa to niekde dočítala, tak to prosím uveďte.
Pridajte to aj na túto stránku (link) a máte odmenu :
http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html

Samozrejme, že sa bavíme o stavbe, ak sa nezasahuje na susedný pozemok, lebo ak sa zasahuje, tak sa nie len vyjadruje, ale k stavebnému konaniu sa dokladá aj doklad podľa § 139b ods. 1 SZ.


CIMOM
1 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jsroslav Pozri príspevok
Dobrý večer. Chcel by som sa opýtať, podľa § 88a stav. zák.
konanie o dodatočnom povolení stavby

(2) Ak vlastník stavby požadované doklady podľa odstavca (1) nepredloží v určenej lehote alebo ak sa na ich podklade preukáže rozpor stavby s verejným záujmom, stavebný úrad nariadi odstránenie stavby.

Na druhej strane však ak stavebník požadované doklady nepredloží v stanovenej lehote a stavba nie je podľa § 88 odst. (b) v rozpore s verejným záujmom, nemusí túto stavbu odstrániť. Maximálne dostane nejakú minimálnu pokutu a v stavbe môže ďalej pokračovať. Alebo sa mýlim? Ďakujem.
Platia dve zásady :
Stavba nesmie byť v rozpore s verejnými záujmami.

Stavba - musí sa požiadať o jej dodatočné povolenie. Ak sa tak neučiní, stavebný úrad by mal konať podľa § 88 SZ, t.j. nie o dodatočnom povolení stavby, ale o jej odstránení.


CIMOM
1 0
kassiopeia kassiopeia

kassiopeia je offline (nepripojený) kassiopeia

dobry den.chcem sa opytat.mame na katastralnej mape zakreslenu budovu na zahrade.kedze bola stara a postupom casu zacala sa rozpadavat tak sme su zburali.zaklady ostali.teraz chceme s nej postavit dom 8mx8m. predtym mala rozmery budova 6,5mx5m.potrerbujeme stavebne povolenie alebo staci iba ohlasit to obci cize stavebnemu uradu????dakujem
0 0
pachovan pachovan

pachovan je offline (nepripojený) pachovan

chcel by som poprosit o radu, viem ze uz tu bolo vela povedane, ale nenasiel som ziadne cisla o nutnom odstupe od susednej nehnutelnosti.
V kratkosti, pozemok siroky 11m, RD sirka 5,5m, pri dome pristresok pre auto-4 drevene stlpy cca 0,5m od susedovej nehnutelnosti, krovy zo strechy RD na uz spomenute stlpy s pomurnicou. Samozrejme okap. Pristresok nezakryva ziadne okno.
Musim mat povolenie od suseda? Na obecnom urade ho odomna ziadaju. Ak treba aky odstup musim dodrzat ak "nechcem" jednat so susedom?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
kassiopeia Pozri príspevok
dobry den.chcem sa opytat.mame na katastralnej mape zakreslenu budovu na zahrade.kedze bola stara a postupom casu zacala sa rozpadavat tak sme su zburali.zaklady ostali.teraz chceme s nej postavit dom 8mx8m. predtym mala rozmery budova 6,5mx5m.potrerbujeme stavebne povolenie alebo staci iba ohlasit to obci cize stavebnemu uradu????dakujem
Jedna sa o x- otázok.
Odpoviem len na :
1. všetko necham bokom, takže ........... platí min. § 139b SZ".
2. ".zaklady ostali.teraz chceme s nej postavit dom 8mx8m." -v každom prípade treba stavebné povolenie !!!!!!!

CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 28.03.11 at 20:53
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pachovan Pozri príspevok
chcel by som poprosit o radu, viem ze uz tu bolo vela povedane, ale nenasiel som ziadne cisla o nutnom odstupe od susednej nehnutelnosti.
V kratkosti, pozemok siroky 11m, RD sirka 5,5m, pri dome pristresok pre auto-4 drevene stlpy cca 0,5m od susedovej nehnutelnosti, krovy zo strechy RD na uz spomenute stlpy s pomurnicou. Samozrejme okap. Pristresok nezakryva ziadne okno.
Musim mat povolenie od suseda? Na obecnom urade ho odomna ziadaju. Ak treba aky odstup musim dodrzat ak "nechcem" jednat so susedom?
Ďakujem za túto otázku.

Všetko čo som uvádzal doteraz malo a má podľa mňa určitú právnu hodnotu. Po tejto otázke končín, lebo to asi ..............................

Mimochodom ohľadom toho súhlasu suseda som toho už uviedol dosť nielen v tejto téme, ale aj v XY témach a aj v : http://www.porada.sk/t106294-odmena-...rad-a-pre.html



CIMOM
0 0
pachovan pachovan

pachovan je offline (nepripojený) pachovan

mne skor islo o to co mi moze obecny urad nepovolit ak "nechce" byt sudcom, ale vyhybavo povie ze mi neda povolenie bez vyjadrenia suseda. skor co nema pravo mi zakazat?
0 0
130rs 130rs

130rs je offline (nepripojený) 130rs

Prosím o radu, skončila mi lehota výstavby rodinného domu uvedená v stavebnom povolení. Čo s tým ďaľej? Nie som si istý, ďakujem za rady. Dom je rozostavaný, nie však dokončený.
0 0
marcelaR marcelaR

marcelaR je offline (nepripojený) marcelaR

v stav.povolení sa neudáva,do kedy má byť dom postavený,alebo sa mýlim????Tam sa uvádza platnosť stav.povolenia a ty musíš v tejto lehote začať staviať a potom má st,povolenie neobmedzenú platnosť.Ak by si v tejto lehote nezačal(čo nie je tvoj prípad)po dvoch rokoch platnosť končí a musel by si požiadať na stav.urade o predlženie,čo nie je problém.Pomohlo???
0 0
130rs 130rs

130rs je offline (nepripojený) 130rs

Ďakujem ale veľmi nie, ja mám uvedené aj že stavba bude dokončená do dvoch rokov od nadobudnutia právoplatnosti stavebného povolenia. Nie som si istý, či mi hrozí nejaká pokuta, alebo čo s tým.
0 0
marcelaR marcelaR

marcelaR je offline (nepripojený) marcelaR

tak to počujem prvý krat,že st.urad dá podmienku,medy má byť stavba ukončená,ale ked to tam máte,....určite dá najlepšiu odpoved st.úrad.Na to ste sa mali pýtať ale už dávno.Jediné,čo ma napadá je,že skolaudovať do 2 rokoch sa musí,ak dostanete pôžičku zo Štatneho fondu rozvoja bývania.
0 0
erika.eleniak erika.eleniak

erika.eleniak je offline (nepripojený) erika.eleniak

Zdravim Cimom,
prosim, chcem si nechat vybavit staveb povolenie. Uz mam aj vybratu, ale chcem poprosit o radu, aku zmluvu treba s touto osobou spisat? Vraj doklad dat nemoze, pretoze uz nema zivnost, tak som uvazovala nad spisanim nejakej zmluvy, z ktorej by bolo jasne, ze tolko a tolko sme zaplatili za to a za to..Ja tiez nie som ani pravnic.osoba, ani zivnostnik.
Dakujem za odpoved!
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
130rs Pozri príspevok
Prosím o radu, skončila mi lehota výstavby rodinného domu uvedená v stavebnom povolení. Čo s tým ďaľej? Nie som si istý, ďakujem za rady. Dom je rozostavaný, nie však dokončený.
Stavebný zákon na to pamätá.

Postupuje sa podľa § 68 SZ - zmena stavby ešte pred jej dokončením spočívajúca v zmene podmienok uvedených v stavebnom povolení.

Ak to nie je nutné, resp. ak je stavba pred dokončením, tak vykašlať sa na to.

Podľa mňa by som to riešil iba vtedy, ak by to vyžadovala banka a pod.



CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
erika.eleniak Pozri príspevok
Zdravim Cimom,
prosim, chcem si nechat vybavit staveb povolenie. Uz mam aj vybratu, ale chcem poprosit o radu, aku zmluvu treba s touto osobou spisat? Vraj doklad dat nemoze, pretoze uz nema zivnost, tak som uvazovala nad spisanim nejakej zmluvy, z ktorej by bolo jasne, ze tolko a tolko sme zaplatili za to a za to..Ja tiez nie som ani pravnic.osoba, ani zivnostnik.
Dakujem za odpoved!

V tejto veci nie je čo radiť. Všetko je vec dôvery a vec dohody. Záleží aj na tom, o akú stavbu sa jedná a aké bude treba doklady. Napr. vyňatie z PPF, LPF, územné konanie, iba stavebné spojené s územ,ným, je stavba v nejakých ochranných pásmach (napr. vodného zdroja, železníc a pod. ). Jerdnoducho od tohoto všetkého sa odvíja aj cena.

Viem si predstaviť, nejakú zálohu na začiatku a ostatné až po vybavení. Záloha by slúžila na vedľajšie výdavky a na kolky a správne poplatky.


CIMOM
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

prosim o radu
Dom mi stoji na pozemku, ktory nema zalozeny LV. Su na nom podielovy vlastnici ktorych je viacero (info mam z ROEPu). Snazime sa vysporiadat tento pozemok a poodkupovat podiely od znamych vlastnikov. Jeden z nih chce za svoj podiel nekrestanske peniaze, tak sme mysleli ze ho vynechame a zrusime s nim podielnictvo na zaklade sudu odhradenim jeho podielu. On sa nam ale teraz vyhrozuje, ze nas zazaluje za neopravnene pouzivanie cudzej veci. Ma na to pravo? Ak treba este dalsie info, tak doplnim
0 0
venant venant

venant je offline (nepripojený) venant

Prosim o radu.

Chcem stavat dom na svojom pozemku, hrana planovaneho domu je 8 m od zadnej hranice pozemku. Susedny pozemok (ten zozadu) ma neznamych vlastnikov. Potrebujem uzemne rozhodnutie a nasledne stavebne povolenie.

Pre cely proces to znamena, ak som to dobre pochopil, oznamovanie verejnou vyhlaskou - vyvesenie 15 dni na nejakej vyveske a nasledne cakanie na pripadne namietky 15 dni - najprv proces uz. rozhodnutia, potom pravoplatnost UR, a nasledne proces stav. povolenia, a pravoplatnost STP = celkovo 4 mesiace).

Da sa toto nejako urychlit?

Napriklad tym, ze by som od pozemku odclenil 5,5 m siroky pas, tym padom budem 2.5 m od hrany susedneho pozemku, a vyjadrovat sa k tomu budem z danej strany vlastne len ja sam? Teda, ak je 5,5 m dost siroky pozemok. Viem, ze podobne veci sa ludia snazia riesit pri uzkch rozostupoch, aby sa sused nemohol vyjadrovat, tam to vzhladom na rozmery samozrejme nejde. Ako je to v tomto pripade?

Vyjadrenie od zvysku susedov urychlim ich pisomnym suhlasom.

dakujem
venant
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
yyakuzaa Pozri príspevok
prosim o radu
Dom mi stoji na pozemku, ktory nema zalozeny LV. Su na nom podielovy vlastnici ktorych je viacero (info mam z ROEPu). Snazime sa vysporiadat tento pozemok a poodkupovat podiely od znamych vlastnikov. Jeden z nih chce za svoj podiel nekrestanske peniaze, tak sme mysleli ze ho vynechame a zrusime s nim podielnictvo na zaklade sudu odhradenim jeho podielu. On sa nam ale teraz vyhrozuje, ze nas zazaluje za neopravnene pouzivanie cudzej veci. Ma na to pravo? Ak treba este dalsie info, tak doplnim
Právne veci občianskoprávneho charakteru nie je moja parketa.
Podľa mojich skúseností uvedený podielový vlastník nemá pravdu.
Jednoznačne by som išiel na súd a riešil usporiadanie vlastníctva.


CIMOM
0 0
Fabian7 Fabian7

Fabian7 je offline (nepripojený) Fabian7

Pozdravujem Vas
Potreboval by som poradit ohladne cesty, ktoru podmienuju k vydaniu stavebneho povolenie resp. ku skolaudovaniu. Cesta k mojmu stavebnemu pozemku je v dlzke 700 vedena ako ulica mesta a ide aj 300 m cez les, ktory patri mestu. Tych 300 m. nie je vyznacenych v katastralnej mape osobitne. Nedaleko mojho pozemku stoji zopar chatiek- domov, ktore su na tejto ulici a ku ktorym vedie tiez tato podla nich polna cesta. Mesto podmienuje vydanie povolenia tym, ze musim urobit 6 m siroku cestu pre moj jeden dom pritom ide o slepu ulicu a musi byt asfaltova odkanalizovana, osvetlena a s chodnikom? Prisom dokonca mi tvrdi, ze ta cesta nemoze ist ani 300 m cez ich les, ale cez pozemky okolo lesa, pritom je to nerealne, lebo mnohe nemaju kde tu cestu pustit?
Je toto konanie v sulade so zakonom resp. kde sa pise o takychto podmienkach. Mne osobne tato polna csta vyhovuje, ale som ochotny ju spevnit na svoje naklady makadanom, ale nie asfaltkou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať