Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Dobré vzťahy sa nedajú dosiahnuť. Lebo ja budujem a sused pestuje. Aj pri prizývaní k vytyčovaniu som dostal odpoveď choď do p.... . A teraz som obviňovaný z toho, že som ho neprizval a z porušovania zákona. Len som si to chcel ujasniť. Vďaka.
0 0
Hana987 Hana987

Hana987 je offline (nepripojený) Hana987

Ahojte,
mohli by ste mi prosím poradiť. Kúpila som pozemok so stavebným povolením. chcem na ňom stavať iný dom než mal developer schválený v SP, preto som na stavebný úrad podala žiadosť na zmenu stavby pred dokončením so všetkou dokumentáciou, projektom, súhlasom obce a súhlasom odb. životného prostredia.
1. Zaujímalo by ma, či musím teraz čakať až SU vydá povolenie, resp. súhlas so zmenou stavby pred dokončením, alebo môžem začať stavať?
Druhá vec ktorá mi nie je celkom jasná, zastavanosť pozemku mám 30%, t.j. 152 m2, dom má ZP 118 a pristavaná garáž 30 m2.
2. Rátajú sa do ZP aj terasy? resp. spevnené plochy? Nikde som túto informáciu nenašla presne zadefinovanú. V prípade že ano, prakticky by som prekročila index zastavanosti, je to problém (terasa je cca 20 m2). aké sú prípadné dôsledky? Podotýkam že projekt aj so situačkou bol na obci a obec vydala záväzné stanovisko, že s umiestnením stavby na pozemok súhlasí (dokladala som ho SÚ). Môže sa stať že to stavebný úrad vyhodnotí inak?
Ďakujem za radu
0 0
radgid radgid

radgid je offline (nepripojený) radgid

Hana987 Pozri príspevok
Ahojte,
mohli by ste mi prosím poradiť. Kúpila som pozemok so stavebným povolením. chcem na ňom stavať iný dom než mal developer schválený v SP, preto som na stavebný úrad podala žiadosť na zmenu stavby pred dokončením so všetkou dokumentáciou, projektom, súhlasom obce a súhlasom odb. životného prostredia.
1. Zaujímalo by ma, či musím teraz čakať až SU vydá povolenie, resp. súhlas so zmenou stavby pred dokončením, alebo môžem začať stavať?
Druhá vec ktorá mi nie je celkom jasná, zastavanosť pozemku mám 30%, t.j. 152 m2, dom má ZP 118 a pristavaná garáž 30 m2.
2. Rátajú sa do ZP aj terasy? resp. spevnené plochy? Nikde som túto informáciu nenašla presne zadefinovanú. V prípade že ano, prakticky by som prekročila index zastavanosti, je to problém (terasa je cca 20 m2). aké sú prípadné dôsledky? Podotýkam že projekt aj so situačkou bol na obci a obec vydala záväzné stanovisko, že s umiestnením stavby na pozemok súhlasí (dokladala som ho SÚ). Môže sa stať že to stavebný úrad vyhodnotí inak?
Ďakujem za radu
Terasy sa rataju do zastavanej plochy. My sme mali podobny problem - index zastavanosti 25%, s terasou sme mali prekrocit o cca 10m2.
Projektant odporucil do projektu na stavebne povolenie terasu nezakreslit (respektive pri tlaci dokumentacie na stavebne povolenie vymazat terasu), v realizacnom projekte ju ale nechat a pri realizacii vsak zaklady pod terasu urobit a po kolaudacii terasu dokoncit :-)
Tak neviem, je dost mozne ze niekto na stavebnom urade je punktickar a da si tu namahu nazriet do uzemneho planu a zrata plochu teras+domu+spevnenych ploch.
1 0
Hana987 Hana987

Hana987 je offline (nepripojený) Hana987

Hm, koniec koncov toto je tiež riešenie.....Ďakujem :-)
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Hana987 Pozri príspevok
Ahojte,
mohli by ste mi prosím poradiť. Kúpila som pozemok so stavebným povolením. chcem na ňom stavať iný dom než mal developer schválený v SP, preto som na stavebný úrad podala žiadosť na zmenu stavby pred dokončením so všetkou dokumentáciou, projektom, súhlasom obce a súhlasom odb. životného prostredia.
1. Zaujímalo by ma, či musím teraz čakať až SU vydá povolenie, resp. súhlas so zmenou stavby pred dokončením, alebo môžem začať stavať?
....................inak?
Ďakujem za radu
Odpovedám na časť otázky č. 1 :

Áno môže sa začať stavať, len nesmie to byť až moc okato inak, ako je PD overená v stavebnom konaní. Podaná žiadosť o zmenu (§68 SZ) neznamená, že sa nemôže začať stavať.


CIMOM
0 0
mariannadr mariannadr

mariannadr je offline (nepripojený) mariannadr

Prosím o radu.
V stavebnom povolení z roku 2008 máme uvedené ukončenie stavby 7/2010. Ale my sme ešte nekolaudovali, lebo nemáme urobené balkóny. Má sa to nahlásiť na stavebný úrad alebo rovno ísť po dokončení balkónov požiadať o kolaudáciu?
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mariannadr Pozri príspevok
Prosím o radu.
V stavebnom povolení z roku 2008 máme uvedené ukončenie stavby 7/2010. Ale my sme ešte nekolaudovali, lebo nemáme urobené balkóny. Má sa to nahlásiť na stavebný úrad alebo rovno ísť po dokončení balkónov požiadať o kolaudáciu?
Ďakujem veľmi pekne.
Ak ste neni viazaný nejakým úverom a pod., tak dokončite balkóny a podajte návrh.

Ak by ste chceli oficiálne predĺžiť termín dokončenia, postupuje sa podľa § 68 SZ, teda zmena stavby ešte pred jej dokončením a platí sa spr. poplatok 23,00 €.


CIMOM
0 0
gaboboy87 gaboboy87

gaboboy87 je offline (nepripojený) gaboboy87

Dobrý deň..... mám jednu otázku...... či je možné stavať reklamnú tabulu v cintoríne....ide o bilboard ..... Cintorín sa už nepoužíva cca 40 rokov, ale je chránený.... obecný úrad dal súhlas na stavbu tejto nechutnej stavby na mieste niekdajších hrobov mojich/ našich/ predkov .... opýtal som sa miestneho pána, ktorý je vlastne poverenou osobou na zriaďovanie miestnych cintorínov v našej obci / 3 pohrebiská máme/ ....on o výstavbe nič nevedel ...s ním to nik neprerokoval, nespomenul...spomínal my že existuje taký zákon, že na mieste bývalého pohrebiska je zakázané stavať betónový základ....miesto pohrebiska môže byť len prestavané na rekreačnú oblasť-park....čiže lavičky, chodník..., nie na 4-5 metrové reklamné tabuľe atď.. starosta dal poverenie na výstavbu bilboardu / asi bez súhlasu miestneho zastupiteľstva - čiže to nemôže byť právoplatné/ .... tá tabuľa už stojí , špatí okoliu..... je to uprostred obce..... okolo tabule sú 100-150 ročné náhrobné kamene .....250 ročný kríž ....aké možnosti mám, čo môže spraviť obyvateľ proti takejto nechutnej stavbe??? .... nad petíciou som už rozmýšľal, 95% obyvateľov dediny /1500 obyvateľov/ túto stavbu odsudzuje................za pomoc/ radu vopred Ďakujem
0 0
cervusko cervusko

cervusko je offline (nepripojený) cervusko

Dobrý deň, nerozumiem jednému ustanoveniu SZ, resp. neviem si predstaviť, ako to v praxi funguje, preto by som chcel Cimona poprosiť o vysvetlenie:

§ 88a ods. 1 druhá veta - Ak bola stavba začatá bez právoplatného stavebného povolenia, ktoré už bolo vydané, stavebný úrad posúdi súlad stavby s verejnými záujmami na základe záväzných stanovísk podľa § 140b a podkladov predložených v stavebnom konaní.
Otázky:
- Zastavuje v tomto prípade st. úrad konanie podľa § 60 ods. 2 písm. f) SZ ?
- Oznamuje st. úrad konanie o dodatočnom povolení stavby opäť všetkým účastníkom konania?
- Majú možnosť účastníci konania opätovne sa vyjadriť k predmetu konania, pokiaľ neuplatnili svoje námietky v riadnom stavebnom konaní?
- Musí stavebník aj v tomto prípade doložiť všetky stanoviská dotknutých orgánov, že stavba nie je v rozpore s verejným záujmom, keď v riadnom stavebnom konaní neboli v stanovenom termíne st. úradu doručené?
- je súlad stavby s územným plánom verejným záujmom?

Ďakujem za cenné rady z praxe.
0 0
katkavar katkavar

katkavar je offline (nepripojený) katkavar

Ahoj, citam, ze si tu uz riesil podobny problem so stavbou plota a neprijemnym susedom...
Nieco podobne je aj u mna. Mama mi darovala spoluvlastnicky podiel na pozemku, ten sme si vynali, dali spravit GP (teda z povodneho sme ukrojili tretinu a vytvorili jednu novu hranicu), ohlasili drobnu stavbu, dostali povolenie, napriek vsemozne snahe mileho suseda zabranit nam v stavbe, postavili sme plot... Rozhodli sme sa stavat dom. Bezi nam uzemne konanie, v ktorom spoluvlastnici susedneho pozemku (vratane uz spominaneho suseda) vzniesli namietku... spochybnuju hranicu naseho pozemku, kde stoji plot... tvrdia, ze 3metre su este ich. Jedine, co predlozili, bola nejaka katarstralna mapka (oni to totiz maju stale parcelu "E"). Uradnicka zo stavebneho vsak po nas chce predlozit vytycovaci nacrt a protokol, aby videla, ze je to skutocne spravne (hoci z vonkajsej strany oplotenia su stale geodeticke znacenia). Tvrdi, ze to musime mat. A ze bez toho sme nemohli ani plot stavat. Lenze tento pozemok bol zamerany a vypracovany GP uz v r.1996 a nam geodet nerobil nove vytycenie, iba nam znovuvyznacil hranice, kedze povodne znacenie nam pan sused "zlikvidoval" este vtedy. Myslis, ze uradnicka postupuje spravne? Podla mna by mala pytat od susedov predlozit dokaz o svojom tvrdeni. Dakujem za odpoved.
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

ja som mal v stavebnom povoleni automaticky zahrnute aj dolozenie vytycovacieho protokolu pred zacatim stavby-neviem ako pri plote ale pri dome sa to vyzaduje zo zakona?? urcite by som si to dal spravit, obzvlast pokial je protivny sused-drahe to nebude a mas sa cim ohanat. ale cimom poradi lepsie.
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

Otazka pre CIMOMa-
na zaklade pravopl. stav. povolenia bola postavena stavba, na ktoru uz budem v dohladnej dobe ziadat vydanie kolaudacneho rozhodnutia, medzitym ale okr. prokurator navrhol zrusit rozhodnutie o umiestneni stavby, nakolko vraj bolo vydane v rozpore so zakonom. ako sa to mna ako stavebnika dotkne?
od juna mi stav. urad nevratil povoleny projekt zmeny stavby pred dokoncenim(jednalo sa o riesenie kanalizacie), mam podozrenie ze aj s kolaudaciou budu zbytocne odklady a prietahy.
coho sa obavat a ako postupovat?

Vdaka
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
cervusko Pozri príspevok
Dobrý deň, nerozumiem jednému ustanoveniu SZ, resp. neviem si predstaviť, ako to v praxi funguje, preto by som chcel Cimona poprosiť o vysvetlenie:

§ 88a ods. 1 druhá veta - Ak bola stavba začatá bez právoplatného stavebného povolenia, ktoré už bolo vydané, stavebný úrad posúdi súlad stavby s verejnými záujmami na základe záväzných stanovísk podľa § 140b a podkladov predložených v stavebnom konaní.
Otázky:

1. Zastavuje v tomto prípade st. úrad konanie podľa § 60 ods. 2 písm. f) SZ ?

2. Oznamuje st. úrad konanie o dodatočnom povolení stavby opäť všetkým účastníkom konania?

3. Majú možnosť účastníci konania opätovne sa vyjadriť k predmetu konania, pokiaľ neuplatnili svoje námietky v riadnom stavebnom konaní?

4. Musí stavebník aj v tomto prípade doložiť všetky stanoviská dotknutých orgánov, že stavba nie je v rozpore s verejným záujmom, keď v riadnom stavebnom konaní neboli v stanovenom termíne st. úradu doručené?

5. je súlad stavby s územným plánom verejným záujmom?

Ďakujem za cenné rady z praxe.

K otázkam :

1. Doplním samostatne.

2. Áno

3. Áno

4. Stavebný úrad môže použiť predložené vyjadrenia, stanoviská a pod. predložené v stavebnom konaní. Ak niektoré neboli, tak stavebník ich musí zabezpečiť, v tomto prípade je bremeno preukázania dodržania verejných záujmov na ňom.

5. Áno.


CIMOM
1 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
katkavar Pozri príspevok
Ahoj, citam, ze si tu uz riesil podobny problem so stavbou plota a neprijemnym susedom...
Nieco podobne je aj u mna. Mama mi darovala spoluvlastnicky podiel na pozemku, ten sme si vynali, dali spravit GP (teda z povodneho sme ukrojili tretinu a vytvorili jednu novu hranicu), ohlasili drobnu stavbu, dostali povolenie, napriek vsemozne snahe mileho suseda zabranit nam v stavbe, postavili sme plot... Rozhodli sme sa stavat dom. Bezi nam uzemne konanie, v ktorom spoluvlastnici susedneho pozemku (vratane uz spominaneho suseda) vzniesli namietku... spochybnuju hranicu naseho pozemku, kde stoji plot... tvrdia, ze 3metre su este ich. Jedine, co predlozili, bola nejaka katarstralna mapka (oni to totiz maju stale parcelu "E"). Uradnicka zo stavebneho vsak po nas chce predlozit vytycovaci nacrt a protokol, aby videla, ze je to skutocne spravne (hoci z vonkajsej strany oplotenia su stale geodeticke znacenia). Tvrdi, ze to musime mat. A ze bez toho sme nemohli ani plot stavat. Lenze tento pozemok bol zamerany a vypracovany GP uz v r.1996 a nam geodet nerobil nove vytycenie, iba nam znovuvyznacil hranice, kedze povodne znacenie nam pan sused "zlikvidoval" este vtedy. Myslis, ze uradnicka postupuje spravne? Podla mna by mala pytat od susedov predlozit dokaz o svojom tvrdeni. Dakujem za odpoved.
V tomto prípade by mal stavebný úrad skúmať všetky dôkazy, ktoré su mú predložené, teda aj Vaše nové zameranie.

Mám za to, že po ich vyhodnotení aj tak musí nastať postup podľa § 137 ods. 2 a 3 SZ. Ak suseda nepredloží dôkaz o tom, že podala návrh na súd, stavebný úrad si môže urobiť úsudok sám. K tomu bude potrebné aj to Vaše nové zameranie.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sulko Pozri príspevok
Otazka pre CIMOMa-
na zaklade pravopl. stav. povolenia bola postavena stavba, na ktoru uz budem v dohladnej dobe ziadat vydanie kolaudacneho rozhodnutia, medzitym ale okr. prokurator navrhol zrusit rozhodnutie o umiestneni stavby, nakolko vraj bolo vydane v rozpore so zakonom. ako sa to mna ako stavebnika dotkne?
od juna mi stav. urad nevratil povoleny projekt zmeny stavby pred dokoncenim(jednalo sa o riesenie kanalizacie), mam podozrenie ze aj s kolaudaciou budu zbytocne odklady a prietahy.
coho sa obavat a ako postupovat?

Vdaka
Ak bude zrušené územné rozhodnutie, atk bude nasledovať aj stavebné povolenie.
V tom prípade nastupuje postup podľa § 88a v spojení s § 88b stavebného zákona. Neplatí sa už správny poplatok a stavebný úrad musí konať tak, aby "nezaťažoval" stavebníka, teda nie je na ňom predkladať doklady o tom, že stavba nie je v rozpore s verejnými záujmami až tak, ako pri nepovolenej stavby bez akého koľvek povolenia.
V tomto prípade postupoval nesprávne správny orgán.

Ak bude stavba už dokončená, môže sa postupovať aj podľa § 88a ods. 9 SZ - konanie spojiť s kolaudáciou.


CIMOM
0 0
katkavar katkavar

katkavar je offline (nepripojený) katkavar

Lenze nam nerobil nove zameranie. Zameranie bolo robene v r.1996, avsak geodeticke znacenie vtedy zahadne zmizlo, takze nam geodet vyznacil tie body este raz. Prvy problem s tym sme mali, ked sme stavali plot, dodnes ho nemame dokonceny, lebo sused tvrdi, ze ho mame zle, ze hranica je inde (hoci oficialne to zamerane nemaju, mali geodeta, ktory im to zameral, oznacil, ale vraj len bez papiera, potvrdil stav, aky je, ale oni znacenie odstranili a vyvracaju to, co ten geodet povedal). Ziada od nas vytycovaci protokol (hoci hranica bola dana este v r.96) a ked som dala na neho staznost na ob.ur., teta sa priklonila k tomu, co tvrdi sused. Hoci je tam jeden inziniersky kol este z povodneho zamerania, ona tvrdi, ze to nie je pre nu dokaz... :-/
Dakujem ti za odpoved.
0 0
katkavar katkavar

katkavar je offline (nepripojený) katkavar

Sulko, ale ten vytycovaci musi byt na stavbu, nie na pozemok, alebo sa mylim?
V dokumentacii, ktoru sme davali na uzemne je osadenie stavby na pozemku a tam su aj koty a vzdialenosti hranic pozemku, takze podla mna je to dostatocna informacia. Tieto vzdialenosti ma aj v GP.
0 0
katkavar katkavar

katkavar je offline (nepripojený) katkavar

To CIMOM: Este mam jednu otazku, osadenie domu mame z jednej strany 4,2m, z druhej 4,8m, na obidve strany mame okna z izieb, zakon hovori o 7m od susednej nehnutelnosti, vedla su len role, ziadne domy, podla mna som so vzdialenostami v pohode (min. 3,5m=polovica zo 7m), treba aj v tomto pripade vyjadrenie od susedov?
Vdaka.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
katkavar Pozri príspevok
To CIMOM: Este mam jednu otazku, osadenie domu mame z jednej strany 4,2m, z druhej 4,8m, na obidve strany mame okna z izieb, zakon hovori o 7m od susednej nehnutelnosti, vedla su len role, ziadne domy, podla mna som so vzdialenostami v pohode (min. 3,5m=polovica zo 7m), treba aj v tomto pripade vyjadrenie od susedov?
Vdaka.
NIE.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
katkavar Pozri príspevok
To CIMOM: Este mam jednu otazku, osadenie domu mame z jednej strany 4,2m, z druhej 4,8m, na obidve strany mame okna z izieb, zakon hovori o 7m od susednej nehnutelnosti, vedla su len role, ziadne domy, podla mna som so vzdialenostami v pohode (min. 3,5m=polovica zo 7m), treba aj v tomto pripade vyjadrenie od susedov?
Vdaka.
Už to tu bolo rozoberané najmenej 100x
Ak sú okná tak 7m ,ak niesu 4m , vzdialenosť hranice pozemku 2m, žiadne vyjadrenie susedov netreba ,ZÁKON je ZÁKON.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať