Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
pamela pamela

pamela je offline (nepripojený) pamela

Už som podala na kataster návrh na vklad, kde bude zapísaná rozostavaná stavba v zmysle GP, ktorý sme si dali spraviť, kde už dom má nové parc. číslo, takže keď to zapíšu do katastra, mali by sme obdržať LV už s dvomi parc.č.
0 0
kamka2002 kamka2002

kamka2002 je offline (nepripojený) kamka2002

CIMOM Pozri príspevok
Výňatok zo stavebného zákona :
§ 43
Stavba

Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.
______________________________________________

Z uvedeného vyplýva, že ak altánok bude položený na zemi, nebude napojený na verejné siete a ani sa nebude upravovať podklad, tak to nie je stavba a z hľadiska stavebného zákona to nevyžaduje nič.

Prípojka elektriky môže byť zriadená aj k pozemku, napr. na potreby záhrady a pod. Ak nebude napojená stavba (môže byť predlžovačkou ) tak to vplyv na vyššie uvedený odsek nemá vplyv. Prípojka je drobná stavba na ohlásenie stavebnému úradu.

Ak altánok bude mať základy, alebo bude napojený na verejné rozvodné siete, tak je stavbou a postupuje sa podľa § 53 a násl. stavebného zákona. V takom prípade musí byť jej umiestnenie v súlade s územným plánom. Postup je primerane popísaný v príspevku č. 3 tejto témy.

UPOZORŇUJEM :
Ak na pozemku nie je žiadna hlavná stavba, tak altánok, aj keby mal. napr. 10 m2 nie je drobnou stavbou. Pozri § 139b ods. 6 SZ.

PS : K § 43 SZ, ktorý pojednáva o stavbách (čo je stavba) som na tejto téme dal tuším na 99 % rozsiahly príspevok.

CIMOM
chcem sa spytat na to upozornenie: co teda je ten altanok bez hlavnej stavby? chceme si na novokupenom stavebnom pozemku postavit svojpomocne kolnu (9m2, polozenim na betonove kocky), nemame na nom ziadnu inu stavbu. mozeme to urobit bez ohlasenia?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
kamka2002 Pozri príspevok
chcem sa spytat na to upozornenie: co teda je ten altanok bez hlavnej stavby? chceme si na novokupenom stavebnom pozemku postavit svojpomocne kolnu (9m2, polozenim na betonove kocky), nemame na nom ziadnu inu stavbu. mozeme to urobit bez ohlasenia?
Uvediem zhodnotenie podľa dikcie stavebného zákona (SZ) :
1. Ak kôlňa vyžaduje úpravu podkladu, tak aj keď bude mať len 9 m2 je to podľa § 43 SZ stavba.
2. Základným predpokladom pre drobnú stavbu podľa § 139b ods. 6 SZ je doplnková funkcia pre hlavnú stavbu. Až po splnení tohto predpokladu nastupujú podmienky ako 25 m2 a pod. V ods. 7 sú uvedené ďalšie drobné stavby, pre ktoré uvedené podmienky netreba splniť.

Takže podľa uvedeného sa jedná o stavbu, ktorá nemá charakter drobnej stavby a vyžaduje stavebné povolenie.
Je to tak.

__________________________________________________ _____
Ak niekto so mnou nesúhlasí, nech mi to uvedie prosím písomne.

CIMOM
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

CIMOM Pozri príspevok
Nevšimol som si túto otázku .
1. Kedy bol postavený susedný dom (1968) ?
2. Kedy bol kolaudovaný vedľajší dom ?
3. Je postavený podľa stavebného povolenia, resp. podľa dokumentácie, ktorá bola overená stavebným úradom ?
4. Potreboval by som situáciu pozemku a susednej stavby.

Zatiaľ potrebujem odpovede na uvedené otázky.



CIMOM
Ahoj Cimom, budem sa ti snažit odpovedat na tvoje otázky aby si nám dokázal nejako poradit nakolko sme sa dostali do neriešitelnej a zúfalej situácie. Informácie o susednom dome sa mi podarili získať len okrajové nakolko ide o starý dom a dokumentácia od toho nieje žiadna a nedokážem to zistiť. len na základe tvrdenia susedy kedy sme s nou boli ešte za dobre bol dom postavený a skolaudovaný pred rokom 1976 čiže neriešili ho podľa súčastnej legislatívy ale podla predchádzajúceho zákona alebo podla čoho sa stavalo. či je postavený podľa stavebného povolenia na to mi uradníčka povedala že pokial je to taký starý dom podklady a projekty už nikto k tomu nenajde a v podstate to vyznelo tak že ani sa s tým nikto nebude zaoberat nakolko je to stávajúci stav a susedný rodinný dom je starý cez 50 rokov.

situáciu aj zameranie hraníc pozemku a stavby od geodeta spolu s fotodokumentáciou mám pripravené len neviem ako alebo kam ti tie obrázky mám naposielať. poprosil by som ta o info kam ti to poslať nakolko v porade som amtér a neviem ako sa sem vkladaju prílohy.

Teraz k vysvetleniu nášho neriešitelného problému:
Ako som ti spomínal náš dom je v radovej zástavbe do tvaru L čiže domy musia byt na hraniciach pozemku. Stávajúce domy máme aj ja aj sused na hraniciach len kedysi sa stavalo tak že aby bolo možné odvodniť daždovú vodu zo strechy tak zo strechy ktorá je smerovaná na moj dvor sa obvodová stena odsunula o 30cm aby sa tam dal dat žlab (asi vtedy neexistovali nástrešné žlaby). Ja teraz pri prestavbe nášho domu potrebujem natiahuť garáž dozadu aby som tam vobec dal nejaké auto ale problém vzniká v tom že tam zostáva tá 30 cm medzera nevyplnená v dĺžke 1,9 metra. S domom som na hranici pozemku ale na stavebnom úrade mi povedali že tam tá medzera nemože zostať že musíme byt nalepený na susedovy. dalšia vec je že sused má práve v tej časti okienko z neobytnej miestosti kde plánuje wc ale v súčastnej dobe je to nevyuživané nakolko neni ešte namontovane. technicky to bolo vyriešené s tým že by sa to zastavalo naplno ale s tým sused nesúhlasil. dalšia vec bola tá že náš sused mal z tej časti strechy orientovanej k nášmu pozemku zvedenú daždovú vodu na náš pozemok a nemal to ako vyriešiť s tou vodou. Tak som mu navrhol dohodu že my mu odvedieme daždovú vodu a on nám povolí tú zástavbu aby bolo na urade všetko ok. lenže on že s tým nesúhlasí a že on si vodu nejako zvedie na svoj pozemok a zbavý sa jej (síce neviem ako lebo technicky je to dost náročné) a že to okienko nech tam zostane.

Takže problém je to okno a tá 30cm medzera nakolko teraz sa tam bijú dva zákony.ja chcem stavat na svojom pozemku ale nemožem nakolko tam zostáva medzera ktorá je v súčastnej legislatíve neprístupná. sused má ku mne okno čo ma obmedzuje v realizácii mojho zámeru aj ked nijako nezasahujem do jeho pozemku.
sme teraz na mrtvom bode lebo nevieme ako dalej a prekreslovať plány sa nám moc nechce lebo to sú dalšie peniaze naviac a ani nemáme ako to inak dispozične vyriešit. a v neposlednom rade by sme musely bývať v dome z ktorého budeme neštastný kvoli nedokonalým zákonom a okienku 50x50cm.

Potrebovali by sme nejaku radu aby nám vydali stavebné povolenie a sused sa nemohol odvolať na kraj lebo to tento rok nezačneme robiť nič.

Napíš mi prosím kam by som mohol poslat tie podklady aby si sa vedel zorientovať. ak by si potreboval ešte dalšie informácie budem robiť všetko pre to aby som to zabezpečil. Nevie nám nikto poradiť čo s tým ked sused nemá absolutne záujem spolupracovat takže si naša posledná nádej inak musíme prekreslovať plány.

Zatiaľ Ďakujem a ospravedlňujem sa za dlhý príspevok ale snažil som sa na pochopenie našej situácie to napísať čo najpodrobnejšie.
0 0
robertkozich robertkozich

robertkozich je offline (nepripojený) robertkozich

chcem sa spytat..podla uzemneho planu ma byt stavba vzdialena od ulicnej ciary 6metrov...ako sa to da nejakou normalnou cestou zkratit na 4-5metrov.da sa to.
0 0
kamka2002 kamka2002

kamka2002 je offline (nepripojený) kamka2002

CIMOM Pozri príspevok
Uvediem zhodnotenie podľa dikcie stavebného zákona (SZ) :
1. Ak kôlňa vyžaduje úpravu podkladu, tak aj keď bude mať len 9 m2 je to podľa § 43 SZ stavba.
2. Základným predpokladom pre drobnú stavbu podľa § 139b ods. 6 SZ je doplnková funkcia pre hlavnú stavbu. Až po splnení tohto predpokladu nastupujú podmienky ako 25 m2 a pod. V ods. 7 sú uvedené ďalšie drobné stavby, pre ktoré uvedené podmienky netreba splniť.

Takže podľa uvedeného sa jedná o stavbu, ktorá nemá charakter drobnej stavby a vyžaduje stavebné povolenie.
Je to tak.

__________________________________________________ _____
Ak niekto so mnou nesúhlasí, nech mi to uvedie prosím písomne.

CIMOM
Pozerala som si znenie nového stavebného zákona účinného o rok a podľa prílohy č.1 mi vyšlo, že:
Stavby, ich zmeny, terénne úpravy, zariadenia a udržiavacie práce, ktoré nevyžadujú stavebné povolenie ani ohlásenie :
a) budovy
1) stavby nepodpivničené bez obytných miestností, bez hygienického zariadenia a vykurovania, ktoré neslúžia na ustajnenie zvierat a skladovanie horľavých kvapalín a plynov do 30 m zastavanej plochy a do 5 m výšky!!!


Nie je to príliš veľký skok, keď teraz na to potrebujem stavebné povolenie a o rok nič!!! Tak to vidím na realizáciu čiernej stavby na jeden rok (nebaví nás nosiť v aute hore-dolu kosu, krompáč, lopatu...), ako teraz riešiť stavebné povolenie
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
robertkozich Pozri príspevok
chcem sa spytat..podla uzemneho planu ma byt stavba vzdialena od ulicnej ciary 6metrov...ako sa to da nejakou normalnou cestou zkratit na 4-5metrov.da sa to.
Územný plán sa delí na smernú a záväznú časť. Záväzná časť je vo VZN.
Ak je to v záväznej časti, tak je to prakticky neprestrelné.
Viem si predstaviť "obísť" niečo iné, ako napr. zastavanosť uvádzanú v % (kto vie len tak zistiť, či je pozemok zastavaný na 30 aleboe na 40 %?), ale uličnú čiaru vidí každý.


Viac neporadím.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
kamka2002 Pozri príspevok
Pozerala som si znenie nového stavebného zákona účinného o rok a podľa prílohy č.1 mi vyšlo, že:
Stavby, ich zmeny, terénne úpravy, zariadenia a udržiavacie práce, ktoré nevyžadujú stavebné povolenie ani ohlásenie :
a) budovy
1) stavby nepodpivničené bez obytných miestností, bez hygienického zariadenia a vykurovania, ktoré neslúžia na ustajnenie zvierat a skladovanie horľavých kvapalín a plynov do 30 m zastavanej plochy a do 5 m výšky!!!


Nie je to príliš veľký skok, keď teraz na to potrebujem stavebné povolenie a o rok nič!!! Tak to vidím na realizáciu čiernej stavby na jeden rok (nebaví nás nosiť v aute hore-dolu kosu, krompáč, lopatu...), ako teraz riešiť stavebné povolenie
Priznám sa, že novým stavebným zákonom som sa zaoberal len okrajovo. Zo skúseností nepokladám za potrebné zaťažovať sa niečim, čo nie je schválené a môže sa ešte meniť.
Nemôžem Vám poradiť, či to máte alebo nemáte spraviť, ale môžem Vám sľúbiť, že ak budú nejaké problémy, tak sa mi kľudne môžete ozvať a pomôžem ako sa bude dať.


CIMOM
0 0
radek666 radek666

radek666 je offline (nepripojený) radek666

CIMOM Pozri príspevok
Nevšimol som si túto otázku .
1. Kedy bol postavený susedný dom (1968) ?
2. Kedy bol kolaudovaný vedľajší dom ?
3. Je postavený podľa stavebného povolenia, resp. podľa dokumentácie, ktorá bola overená stavebným úradom ?
4. Potreboval by som situáciu pozemku a susednej stavby.

Zatiaľ potrebujem odpovede na uvedené otázky.



CIMOM
Ahoj Cimom, budem sa ti snažit odpovedat na tvoje otázky aby si nám dokázal nejako poradit nakolko sme sa dostali do neriešitelnej a zúfalej situácie. Informácie o susednom dome sa mi podarili získať len okrajové nakolko ide o starý dom a dokumentácia od toho nieje žiadna a nedokážem to zistiť. len na základe tvrdenia susedy kedy sme s nou boli ešte za dobre bol dom postavený a skolaudovaný pred rokom 1976 čiže neriešili ho podľa súčastnej legislatívy ale podla predchádzajúceho zákona alebo podla čoho sa stavalo. či je postavený podľa stavebného povolenia na to mi uradníčka povedala že pokial je to taký starý dom podklady a projekty už nikto k tomu nenajde a v podstate to vyznelo tak že ani sa s tým nikto nebude zaoberat nakolko je to stávajúci stav a susedný rodinný dom je starý cez 50 rokov.

situáciu aj zameranie hraníc pozemku a stavby od geodeta spolu s fotodokumentáciou mám pripravené len neviem ako alebo kam ti tie obrázky mám naposielať. poprosil by som ta o info kam ti to poslať nakolko v porade som amtér a neviem ako sa sem vkladaju prílohy.

Teraz k vysvetleniu nášho neriešitelného problému:
Ako som ti spomínal náš dom je v radovej zástavbe do tvaru L čiže domy musia byt na hraniciach pozemku. Stávajúce domy máme aj ja aj sused na hraniciach len kedysi sa stavalo tak že aby bolo možné odvodniť daždovú vodu zo strechy tak zo strechy ktorá je smerovaná na moj dvor sa obvodová stena odsunula o 30cm aby sa tam dal dat žlab (asi vtedy neexistovali nástrešné žlaby). Ja teraz pri prestavbe nášho domu potrebujem natiahuť garáž dozadu aby som tam vobec dal nejaké auto ale problém vzniká v tom že tam zostáva tá 30 cm medzera nevyplnená v dĺžke 1,9 metra. S domom som na hranici pozemku ale na stavebnom úrade mi povedali že tam tá medzera nemože zostať že musíme byt nalepený na susedovy. dalšia vec je že sused má práve v tej časti okienko z neobytnej miestosti kde plánuje wc ale v súčastnej dobe je to nevyuživané nakolko neni ešte namontovane. technicky to bolo vyriešené s tým že by sa to zastavalo naplno ale s tým sused nesúhlasil. dalšia vec bola tá že náš sused mal z tej časti strechy orientovanej k nášmu pozemku zvedenú daždovú vodu na náš pozemok a nemal to ako vyriešiť s tou vodou. Tak som mu navrhol dohodu že my mu odvedieme daždovú vodu a on nám povolí tú zástavbu aby bolo na urade všetko ok. lenže on že s tým nesúhlasí a že on si vodu nejako zvedie na svoj pozemok a zbavý sa jej (síce neviem ako lebo technicky je to dost náročné) a že to okienko nech tam zostane.

Takže problém je to okno a tá 30cm medzera nakolko teraz sa tam bijú dva zákony.ja chcem stavat na svojom pozemku ale nemožem nakolko tam zostáva medzera ktorá je v súčastnej legislatíve neprístupná. sused má ku mne okno čo ma obmedzuje v realizácii mojho zámeru aj ked nijako nezasahujem do jeho pozemku.
sme teraz na mrtvom bode lebo nevieme ako dalej a prekreslovať plány sa nám moc nechce lebo to sú dalšie peniaze naviac a ani nemáme ako to inak dispozične vyriešit. a v neposlednom rade by sme musely bývať v dome z ktorého budeme neštastný kvoli nedokonalým zákonom a okienku 50x50cm.

Potrebovali by sme nejaku radu aby nám vydali stavebné povolenie a sused sa nemohol odvolať na kraj lebo to tento rok nezačneme robiť nič.

Napíš mi prosím kam by som mohol poslat tie podklady aby si sa vedel zorientovať. ak by si potreboval ešte dalšie informácie budem robiť všetko pre to aby som to zabezpečil. Nevie nám nikto poradiť čo s tým ked sused nemá absolutne záujem spolupracovat takže si naša posledná nádej inak musíme prekreslovať plány.

Zatiaľ Ďakujem a ospravedlňujem sa za dlhý príspevok ale snažil som sa na pochopenie našej situácie to napísať čo najpodrobnejšie.
0 0
ninaclaudius ninaclaudius

ninaclaudius je offline (nepripojený) ninaclaudius

CIMOM Pozri príspevok
Priznám sa, že novým stavebným zákonom som sa zaoberal len okrajovo. Zo skúseností nepokladám za potrebné zaťažovať sa niečim, čo nie je schválené a môže sa ešte meniť.
Nemôžem Vám poradiť, či to máte alebo nemáte spraviť, ale môžem Vám sľúbiť, že ak budú nejaké problémy, tak sa mi kľudne môžete ozvať a pomôžem ako sa bude dať.


CIMOM
ahoj cimon dakujem aj za ostatnych :-) za odpoved, este jedna otazka: ak na pozemku nie je NIC, a chcem doviest elektriku este predtým, podam ziadost na elektrarne a nepotrebujem ziadne papiere, ci klasicky aj uzemne konanie atd? tj. tyka sa to akejkolvek stavby v extravilane (okrem plota?) ze musi byt uzemne konanie za kazdych okolnosti ak na pozemku nie je nic? spravne som to pochopila? dakujem moc za ochotu Z.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
ninaclaudius Pozri príspevok
1. ak na pozemku nie je NIC, a chcem doviest elektriku este predtým, podam ziadost na elektrarne a nepotrebujem ziadne papiere, ci klasicky aj uzemne konanie atd?
2. tj. tyka sa to akejkolvek stavby v extravilane (okrem plota?) ze musi byt uzemne konanie za kazdych okolnosti ak na pozemku nie je nic?

K bodu 1 :
Neviem k čomu má byť tá elektrika. Určite nemôže byť len tak. Pravdepodobne by to nebola prípojka, ale rozšírenie siete NN. Takéto rozšírenie s najväčšou pravdepodobnosťou vyžaduje nielen stavebné, ale aj územné konanie. Neviem presne odpovedať bez ostatných údajov, ale moja odpoveď je na cca 90 %.


K bodu 2 :

Výňatok zo stavebného zákona : § 39a

(3) Rozhodnutie o umiestnení stavby sa nevyžaduje na

a) stavby, ktorých podmienky na umiestnenie podrobne rieši územný plán zóny, ak je to v jeho záväznej časti uvedené,
b) drobné stavby,
c) stavebné úpravy a udržiavacie práce,
d) stavby umiestňované v uzavretých priestoroch existujúcich stavieb, ak sa nemení vonkajšie pôdorysné ohraničenie a výškové usporiadanie priestoru,
e) informačné zariadenia, reklamné zariadenia a propagačné zariadenia.

(4) Stavebný úrad spojí územné konanie o umiestnení stavby so stavebným konaním pri jednoduchej stavbe alebo jej prístavbe a nadstavbe, ak sú podmienky umiestnenia jednoznačné vzhľadom na pomery v území; pri ostatných stavbách tak urobí za predpokladu, že podmienky na ich umiestnenie vyplývajú z územného plánu zóny.

(5) Stavebný úrad môže v rozhodnutí o umiestnení jednoduchej stavby, jej prístavby alebo nadstavby určiť, že na jej uskutočnenie postačí ohlásenie podľa § 55 ods. 2. Nevzťahuje sa to na stavby povoľované špeciálnymi, vojenskými a inými stavebnými úradmi podľa § 120 a 121.


_________________________________________



CIMOM
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Prosím o radu.
Pred domom máme klasické oplotenie. Betónový múrik a na ňom pletivo.
Bývame pri hlavnej ceste, ktorá je dosť hlučná a prašná, tak by sme chceli pletivo zrušiť a nadstaviť pevný múr.
Je potrebné toto nahlásiť, keď sa pôvodný betónový múrik zvýši napr. na 150 cm? Ak áno, komu sa to nahlasuje? Na obecnom úrade?
Ešte by ma zaujímalo, či mi to môže obec zamietnuť?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
arizona Pozri príspevok
Prosím o radu.
Pred domom máme klasické oplotenie. Betónový múrik a na ňom pletivo.
Bývame pri hlavnej ceste, ktorá je dosť hlučná a prašná, tak by sme chceli pletivo zrušiť a nadstaviť pevný múr.
1. Je potrebné toto nahlásiť, keď sa pôvodný betónový múrik zvýši napr. na 150 cm?
2. Ak áno, komu sa to nahlasuje?
3. Na obecnom úrade?
4. Ešte by ma zaujímalo, či mi to môže obec zamietnuť?
K bodom :1. Výňatok zo stavebného zákona : § 139b ods. 15
(15) Udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä

a) opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,


Takže treba ohlásenie stavebnému úradu.

2. a 3. Obci .

4. Teoreticky nie. Prakticky si viem predstaviť iba jeden dôvod. Kolízia s cestným zákonom, teda oplotenie (plné) by bránilo vo výhľade, napr. pri križovatke.

CIMOM

_________________________
Poznámka : Na tokto pokladané otázky sa mi najlepšie odpovedá, lebo sa jednoducho dajú očíslovať. Takáto odpoveď si myslím je aj pre Vás adresnejšia.
0 0
vratnik vratnik

vratnik je offline (nepripojený) vratnik

Dobry den,
Chcem sa spytat ak niekdo vie. Pozemok - trvale travne porasty je mozne vyuzivat podla platneho regulativu ako vcelin resp. salas. Podmienkou su drevene steny a dreveny sindel. Ako je to v pripade ked si chcem postavit vcelin. Je nejake obmedzenie na umiestnenie stavby na pozemku ? Posudzuju to ochranari ? Ako postupovat ? Dakujem za pripadne odpovede.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
vratnik Pozri príspevok
Dobry den,
Chcem sa spytat ak niekdo vie. Pozemok - trvale travne porasty je mozne vyuzivat podla platneho regulativu ako vcelin resp. salas. Podmienkou su drevene steny a dreveny sindel. Ako je to v pripade ked si chcem postavit vcelin. Je nejake obmedzenie na umiestnenie stavby na pozemku ? Posudzuju to ochranari ? Ako postupovat ? Dakujem za pripadne odpovede.
Ak sa nejedná o včelín, ktorý by bol budovou, ale o klasické včelíny, ktoré teda aspoň poznám ja, tak si treba položiť základnú otázku.
Je to stavba ?
Odpoveď treba hľadať v stavebnom zákone. V § 43 je uvedené :

§ 43
Stavba

Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.


Ak sa podľa uvedeného nejedná o stavbu, tak umiestnenie včelínov nemôže riešiť stavebný zákon, teda neriadia sa postupom podľa jeho ustanovení.

CIMOM
0 0
muraby muraby

muraby je offline (nepripojený) muraby

zdravim, spytam sa zopar veci.
dokoncil som pred rokom studium na stavebnej fakulte, pozemne stavby. som zamestnany v architektonickom atelieri, ale rozmyslam rozbehnut nieco sam. dozvedel som sa, ze by som mohol (bez pečiatky) projektovať určite druhy stavieb aj sam, ale nikde sa nemôžem dozvedieť ake obmedzenia a pravomoci mam. Co vsetko k tomu potrebujem vybaviť a ako by bolo najlepsie prevadzkovať takuto samostatnu činnosť.

vďaka
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
muraby Pozri príspevok
zdravim, spytam sa zopar veci.
dokoncil som pred rokom studium na stavebnej fakulte, pozemne stavby. som zamestnany v architektonickom atelieri, ale rozmyslam rozbehnut nieco sam. dozvedel som sa, ze by som mohol (bez pečiatky) projektovať určite druhy stavieb aj sam, ale nikde sa nemôžem dozvedieť ake obmedzenia a pravomoci mam. Co vsetko k tomu potrebujem vybaviť a ako by bolo najlepsie prevadzkovať takuto samostatnu činnosť.

vďaka

Výňatok zo stavebného zákona :

§ 45
(6) Za vybrané činnosti sa nepovažuje
a) vypracovanie dokumentácie a projektu jednoduchých stavieb, drobných stavieb a zmien týchto stavieb, ktoré môže vypracovať osoba s príslušným odborným vzdelaním, [/I]

§ 139b
1) Jednoduché stavby sú

a) bytové budovy, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 300 m2, majú jedno nadzemné podlažie, môžu mať aj jedno podzemné podlažie a podkrovie,
b) stavby na individuálnu rekreáciu,
c) prízemné stavby a stavby zariadenia staveniska, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a výšku 15 m,
d) oporné múry,
e) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 300 m2 a hĺbka 6 m.

(2) Stavby uvedené v odseku 1 písm. c) a e) sa považujú za jednoduché stavby iba vtedy, ak z hľadiska požiarnej bezpečnosti je pre ich užívanie počet osôb určený podľa technickej normy, najviac však 30 osôb.

(3) Za jednoduché stavby sa nepovažujú stavby skladov horľavín a výbušnín, stavby pre civilnú ochranu, stavby pre požiarnu ochranu, stavby uránového priemyslu a jadrových zariadení a stavby čerpacích staníc kvapalných palív, skvapalnených plynov alebo stlačených plynov pre pohon motorových vozidiel, stavby prečerpávacích staníc horľavých kvapalín, horľavých plynov a stavby plniarní tlakových nádob horľavým plynom alebo horenie podporujúcim plynom.

a

(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

(7) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.

(8) Za drobné stavby sa nepovažujú stavby skladov horľavín a výbušnín, stavby pre civilnú ochranu, stavby pre požiarnu ochranu, stavby uránového priemyslu a jadrových zariadení, vodné stavby, stavby čerpacích staníc kvapalných palív, skvapalnených plynov alebo stlačených plynov pre pohon motorových vozidiel, stavby prečerpávacích staníc horľavých kvapalín, horľavých plynov a stavby plniarní tlakových nádob horľavým plynom alebo horenie podporujúcim plynom.
__________________________________________________ ___

Z uvedeného je jasné čo môžeš projektovať samostatne.
Po nadobudnutí praxe môžeš požiadať o zápis do zoznamu odborne spôsobilých inžinierov, resp. architektov. Riadi sa to podľa zákona 138/1992 Zb.
__________________________________________________ _____________


PS : k podnikaniu si mušíš založiť min. živnosť, ale to je o inom.



CIMOM
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Dobrý deň prosím o radu - chcem na dvore postaviť kôlňu, ktorá bude zastrešená, štyri stojky ukotvené do zeme, dve steny budu z tehál - na sucho položené. Je potrebné k tomu stavebné povolenie... Vie mi niekto poradiť. Po novom vôbec nemám prehľad v stavebnom zákone. Jedná sa o plochu cca 30 m2.
ďakujem

mak
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mak Pozri príspevok
Dobrý deň prosím o radu -
1. chcem na dvore postaviť kôlňu, ktorá bude zastrešená, štyri stojky ukotvené do zeme, dve steny budu z tehál - na sucho položené. Je potrebné k tomu stavebné povolenie... Vie mi niekto poradiť. Jedná sa o plochu cca 30 m2.

2. Po novom vôbec nemám prehľad v stavebnom zákone.
ďakujem mak
1. Ak to bude do 25 m2, tak to stačí ohlásiť stavebnému úradu (obci). Obsah žiadosti je uvedený v § 5 a § 6 vyhl. 453/2000. (v príspevku 578
vyššie je uvedená definícia drobnej stavby)
2. Neviem čo znamená po novom, ale nový stavebný zákon ešte neexistuje. Pozri : http://www.porada.sk/t115767-navrh-n...ho-zakona.html


CIMOM
0 0
miriam75 miriam75

miriam75 je offline (nepripojený) miriam75

Ahoj,
prosim Ta,potrebovala by som radu ohladom ciernej stavby.
Som vlastnikom pozemku /ornej pody/, ktoru som dala do prenajmu druzstvu na pestovanie poln.plodin.
Vcera som vsak zistila,ze je tam zabetonovany velky bilboard.
Mozu nieco take bez mojho suhlasu urobit?
Dakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať