Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
sucan sucan

sucan je offline (nepripojený) sucan

Túto odpoveď beriem, ale môžem sa vyhovoriť na to, že múrik nie je tá vec, ohľadom ktorej sa máme so susedmi zísť. Predsa len, jedná sa o dom, nie?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sucan Pozri príspevok
Dobrý deň,
vo štvrtok mám stretnutie s účastníkmi stavebného konania a mám obavu hlavne z jedného suseda. Podľa geometrického plánu je jeho múrik cca. 80 cm v mojom pozemku a on si želá zakomponovať túto vec do stavebného konania.
Preto sa chcem spýtať: je múrik tiež predmetom stavebného konania? Ide mi o to, aby nerobil pri konaní obštrukcie a aby som dostal stavebné povolenie. V projekte nie je riešené žiadne oplotenie, jedná sa iba o stavbu RD. Ako sa pripraviť na jeho pripomienky pred pracovníčkou stavebného úradu? Podotýkam, že som sa snažil v projekte dodržať hranicu pozemkov 2,0 m, týmto pádom som od inkriminovaného múrika vzdialený cca. 1,20 m.
Nepoznám presne pomery, ale tu moc nepomôžem.
Riešenie takéhoto problému je tzv. "učebnicový príklad" pre aplikovanie § 137 ods. 2 SZ - odkázanie s námietkou na súd.

CIMOM


sucan Pozri príspevok
Túto odpoveď beriem, ale môžem sa vyhovoriť na to, že múrik nie je tá vec, ohľadom ktorej sa máme so susedmi zísť. Predsa len, jedná sa o dom, nie?
Samozrejme, že neriešite plot, ale budete konať o povolení stavby.
Ale ak hranica pozemku, teda tým aj plot bude bude mať vplyv na povolenie stavby s prihliadnutím na iust. § 6 vyhl. 532/2002 , teda na vzdialenosti stavieb navzájom, alebo stavby od hranice pozemku, tak to problém je aj v stavebnom konaní. Tým problémom myslím plot.
Takáto námietka by mala vplyv na umiestnenie stavby.

Ak by ste sa sporili o hranicu a stavbu umiestňovali vo vzdialenosti napr. 10,0 m, tak nejaký 1,0 meter nemá vplyv na umiestnenie stavby. Vtedy by stavebný úrad nemal ani aplikovať § 137 ods. 2 SZ, ebo takáto občianskoprávna námietka nemá vplyv, tak ako som uviedol.


Treba to ponímať takto.



CIMOM
0 0
sandra19 sandra19

sandra19 je offline (nepripojený) sandra19

Dobrý deň, mala by som ešte raz otázku, ktorá sa až tak netýka samotného stavebného konania, ale predsa - aspoň malé nasmerovanie .... Stavebné povolenie bolo vydané ako zlúčené pre dvojdom. Pozemok bol v tom čase 50/50. Kvôli hypotéke sme začali riešiť rozdelenie na dva pozemky a dve súpisné čísla, aby druhá rodina nemusela ručiť pre banku svojim domom. Teraz nam naša právnička, ktorá to vybavuje dala info, že nepôjde rozdeliť, resp. zmeniť typ pozemku, ktorý bol doteraz vedený ako záhrada, že ako stavebný pozemok to bude až po kolaudácii a až potom bude možné rozdeliť pozemok na dve časti. Problém je v tom, že pokiaľ sa to nerozdelí, nedostaneme hypotéku a tým pádom dom nedostaviame ... Prosím o radu, či je to naozaj tak, alebo je možné to vyriešiť. Ďakujem za všetky cenné rady.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sandra19 Pozri príspevok
.................
Teraz nam naša právnička, ktorá to vybavuje dala info, že nepôjde rozdeliť, resp. zmeniť typ pozemku, ktorý bol doteraz vedený ako záhrada, že ako stavebný pozemok to bude až po kolaudácii a až potom bude možné rozdeliť pozemok na dve časti. .............možné to vyriešiť. Ďakujem za všetky cenné rady.


Výňatok zo zákona č. 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku
za komunálne odpady a drobné stavebné odpady


§ 6
Predmet dane


(4) Na účely tohto zákona sa za stavebný pozemok považuje pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení až do právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na stavbu , ktorá je predmetom dane zo stavieb podľa § 10 ods. 2, alebo stavba s bytmi a nebytovými priestormi, ktoré sú predmetom dane z bytov podľa § 14. Celkovú výmeru stavebného pozemku tvoria parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení.


Skúste uvedené.

Pravdepodobne ste aj opomenuli vyňat pozemok cez tuším § 17 zák. 220/2004.
Skúste si spraviť geometrický plán rozostavanej stavby, kataster zapíše aj takúto stavbu ak má zastrešené aspoň jedno podlažie nad zemou. Odčlente zastavaný pozemok na 2 pozemky. Zmenením kultúry na pozemkovom úrade s podporou uvedeného zákona a spolu s geometrickým plánom Vám kultúru pozemku prepíšu a zapíšu aj stavbu.

Súpisné číslo môžete dostať aj na rozostavanú stavbu :




Výňatok zo zákona 369/1990 Zb. o obecnom zriadení
:

§ 2c

Číslovanie stavieb


(3) Na účely prevodu vlastníctva k stavbe a poistenia stavby môže obec určiť stavebníkovi súpisné číslo a orientačné číslo aj bez kolaudačného rozhodnutia.


Asi toľko.


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 26.08.09 at 10:46 Dôvod: a zapíšu aj stavbu
0 0
tinky-binky tinky-binky

tinky-binky je offline (nepripojený) tinky-binky

cytológ
Dobrý deň, hľadala som, ale nenašla. Chcem sa opýtať, možno takú jednoduchú vec, pre mňa ale nie. Chceme prerábať byt - kompletná rekonštrukcia - výmena umakartového jadra za murované, odpojenie sa od centrálneho vykurovania a jeho náhrada vlastným podlahovým kúrením, výmena balkónovej steny, zasklenie balkóna, zmena umiestnenia kuchynskej linky - bude v inej izbe. Potrebujeme stavebné povolenie ? Nemyslím, že nám stačí ohlásenie. Poradíte mi ako na to ? Ďakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
tinky-binky Pozri príspevok
Dobrý deň, hľadala som, ale nenašla. Chcem sa opýtať, možno takú jednoduchú vec, pre mňa ale nie. Chceme prerábať byt - kompletná rekonštrukcia - výmena umakartového jadra za murované, odpojenie sa od centrálneho vykurovania a jeho náhrada vlastným podlahovým kúrením, výmena balkónovej steny, zasklenie balkóna, zmena umiestnenia kuchynskej linky - bude v inej izbe. Potrebujeme stavebné povolenie ? Nemyslím, že nám stačí ohlásenie. Poradíte mi ako na to ? Ďakujem
To je zmes stavebných prác.
Neviem ako sa má robiť balkón, ale ak nedôjde k zmene v členení okien a vymení sa len pôvodná drevená časť za murovanú, tak môže to ísť cez ohlásenie.
Ak sa nebudú búrať vnútorné nosné steny, tak tiež to môže ísť cez ohlásenie.
Neviem, ako pristupuje k tomu púríslušný stavebný úrad.

Iné je odpojenie od vykurovania.
Treba si pozrieť tepelnú koncepciu obce. Je záväzná pre stavebný úrad z hľadiska odpájania od centrálneho zdroja vykurovania. Legislatívne je to zložitejšie. Niektoré obce to vôbec neumožňujú.
Ak to bude aktuálne, tak uvediem viac.

Určite bude treba súhlas spoluvlastníkov v dome, min. nadpolovičný.


CIMOM
0 0
tinky-binky tinky-binky

tinky-binky je offline (nepripojený) tinky-binky

cytológ
CIMOM Pozri príspevok
To je zmes stavebných prác.
Neviem ako sa má robiť balkón, ale ak nedôjde k zmene v členení okien a vymení sa len pôvodná drevená časť za murovanú, tak môže to ísť cez ohlásenie.
Ak sa nebudú búrať vnútorné nosné steny, tak tiež to môže ísť cez ohlásenie.
Neviem, ako pristupuje k tomu púríslušný stavebný úrad.

Iné je odpojenie od vykurovania.
Treba si pozrieť tepelnú koncepciu obce. Je záväzná pre stavebný úrad z hľadiska odpájania od centrálneho zdroja vykurovania. Legislatívne je to zložitejšie. Niektoré obce to vôbec neumožňujú.
Ak to bude aktuálne, tak uvediem viac.

Určite bude treba súhlas spoluvlastníkov v dome, min. nadpolovičný.


CIMOM
zatiaľ veľmi pekne ďakujem. pozriem si tú tepelnú koncepciu obce, a ak by bol problém, určite sa ozvem
0 0
chipoliny1 chipoliny1

chipoliny1 je offline (nepripojený) chipoliny1

Dobrý deň
Chystám sa stavať RD, mám vybratý pozemok na ktorom sa nachádza aj starý RD(na stavebný materiál), tento dom je postavený 25m od cesty 1.triedy v zastavanom území obce. Ja by som chcel stavať ešte bližšie(pozemok je pod úrovňou pretože cesta ide do kopca) a v územnom konaní mi hovorili o stavebnej čiare ktorá má viesť vraj 30m od cesty, ale to v danej obci nespĺňa ani jeden dom. Prosím o radu. Ďakujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
chipoliny1 Pozri príspevok
Dobrý deň
Chystám sa stavať RD, mám vybratý pozemok na ktorom sa nachádza aj starý RD(na stavebný materiál), tento dom je postavený 25m od cesty 1.triedy v zastavanom území obce. Ja by som chcel stavať ešte bližšie(pozemok je pod úrovňou pretože cesta ide do kopca) a v územnom konaní mi hovorili o stavebnej čiare ktorá má viesť vraj 30m od cesty, ale to v danej obci nespĺňa ani jeden dom. Prosím o radu. Ďakujem.
Výňatok zo zákona č. 135/1961 - cestný zákon


§ 11
Cestné ochranné pásma





(1) Na ochranu diaľníc, ciest a miestnych komunikácií a premávky na nich mimo územia zastaveného alebo určeného na súvislé zastavanie slúžia cestné ochranné pásma. Pre jednotlivé druhy a kategórie týchto komunikácií určí šírku ochranných pásem vykonávací predpis, a to pri diaľniciach a cestách vyšších tried v rozsahu 50 až 100 metrov od osi priľahlého jazdného pásu, pri cestách nižších tried a miestnych komunikáciách 15 až 25 metrov od osi vozovky, nad a pod pozemnou komunikáciou. Cestné ochranné pásmo pre novobudované alebo rekonštruované diaľnice, cesty a miestne komunikácie vzniká dňom nadobudnutia právoplatnosti územného rozhodnutia.

(2) V cestných ochranných pásmach je zakázaná alebo obmedzená činnosť, ktorá by mohla ohroziť diaľnice, cesty alebo miestne komunikácie alebo premávku na nich; príslušný cestný správny orgán povoľuje v odôvodnených prípadoch výnimky z tohto zákazu alebo obmedzenia záväzným stanoviskom.2ab)

(3) Príslušný cestný správny orgán môže nariadiť vlastníkovi, správcovi alebo užívateľovi nehnuteľností alebo zariadenia, aby v cestnom ochrannom pásme odstránil alebo upravil stavbu alebo zariadenie, stromy, kry alebo iné porasty, prípadne aby upravil povrch pôdy. Náhrada za odstránené stavby a zariadenia sa poskytuje, ak sa vykonali pred určením cestného ochranného pásma; za stavby a zariadenia postavené po určení cestného ochranného pásma sa poskytuje náhrada len vtedy, ak boli postavené podľa podmienok určených pri povolení stavby alebo zariadenia, ak z týchto podmienok nevyplýva, že náhrada sa neposkytne. Výšku náhrady určí príslušný cestný správny orgán. Ostatné stavby a zariadenia je povinný ich vlastník, správca alebo užívateľ nehnuteľností odstrániť bez náhrady.

(4) Obmedzenia v ochranných pásmach podľa odseku 2 sa nevzťahujú na súčasti diaľnic, ciest a miestnych komunikácií, označníky zastávok, zastávky a čakárne hromadnej dopravy, meračské značky, signály a ich zariadenia na mapovanie, ak sú umiestnené tak, aby nezhoršovali bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a nesťažovali údržbu komunikácie.

(5) Žiadosť o povolenie výnimky podľa odseku 2 sa podáva v štádiu prípravnej dokumentácie. Výnimky možno povoliť len v odôvodnených prípadoch, ak tým nebudú dotknuté verejné záujmy, najmä dopravné záujmy a záujmy správy dotknutej komunikácie. Povolením výnimiek nesmie dôjsť k rozšíreniu súvislej zástavby obcí obstavovaním komunikácie. Povolenie výnimky možno viazať na podmienky. Na povolenie výnimky sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.1)


Zatiaľ len toľko


CIMOM
0 0
chipoliny1 chipoliny1

chipoliny1 je offline (nepripojený) chipoliny1

Dobrý deň
Takže to v zastavanom území obce neplatí? V tej obci nie je ani jeden dom d danom rozsahu.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
chipoliny1 Pozri príspevok
Dobrý deň
Takže to v zastavanom území obce neplatí? V tej obci nie je ani jeden dom d danom rozsahu.
Výňatok zo zákona č. 135/1961 Zb. - cestný zákon

§ 11
Cestné ochranné pásma


(1) Na ochranu diaľníc, ciest a miestnych komunikácií a premávky na nich mimo územia zastaveného alebo určeného na súvislé zastavanie slúžia cestné ochranné pásma. Pre jednotlivé druhy a kategórie týchto komunikácií určí šírku ochranných pásem vykonávací predpis, a to pri diaľniciach a cestách vyšších tried v rozsahu 50 až 100 metrov od osi priľahlého jazdného pásu, pri cestách nižších tried a miestnych komunikáciách 15 až 25 metrov od osi vozovky, nad a pod pozemnou komunikáciou. Cestné ochranné pásmo pre novobudované alebo rekonštruované diaľnice, cesty a miestne komunikácie vzniká dňom nadobudnutia právoplatnosti územného rozhodnutia.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
dpoveď na túto tému :
http://www.porada.sk/t118785-salovanie-poradte.html

Majky11 Pozri príspevok
Ahojte všetci...

Chcel by som sa Vás opýtať na šalovanie základov. Ide o to že idem robiť výkop a následne by som chcel zašalovať základy. Budúci domček má rozmery 11 na 11 m. Dom má stáť v mierne svahovitom teréne. Niesom odborník a preto som tu.

Svokor tvrdí, že lepšie je zaliať betón najprv do roviny z terénom, aj keď na miernom svahu to asi bude nemožné nakoľko ak bude na jedno mieste rovina, tak na tom vyššom ostane aj tak viditeľný výkop. On tvrdí že ak tak nespravíme tak bude padať hlina "zosúvať sa pôda" pri upevňovaní šalungu.

Ja by som chcel aby základy boli " jednoliate" a teda po výkope pripraviť šalung a zaliať to naraz, teda nad terén... Ako by to malo byť správne? resp. ako ste to robili vy ?

Druhá vec, ktorá ma zaujíma je, že ak mám v projekte výkop do hĺbky 80 cm, pri svahovitom teréne, kopem všetko na 80 cm, alebo pripočítavam prevýšenie terénu, a teda v mojom prípade je to 30 cm, a teda hore kopem do 1,1m ? Tým pádom v reze bude spodok výkopu v rovine...

???????

Dík za Váš čas a odpovede...



Majky


Ak je to PD, za ktorú sa zaplatilo, tak tam musí byť uvedená kóta : HVB.HVB - hlavný výškový bod.
Bez tejto kóty, alebo údaju nikto nepreberte PD !!! To Vám Doporučujem. Jedná sa o PD, keď Vám ju robia projektanti ako situáciu osadenia stavby.

Áno, môže Vám to predražiť PD, je to na Vašu ochranu.
PREČO :
1. Musí sa projektovať kanalizácia - myslím tým gravitačná (dá sa len podľa spádu- teda podľa výškových kót - HVB a pod).
2. Nedá sa "osadiť stavba". (bez výškových kót ??)
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 31.08.09 at 22:40
0 0
genred genred

genred je offline (nepripojený) genred

Vazeni priatelia,
prosim Vas o radu v nasledujucom pripade, ktory sa tyka stavebneho zakona. Kupili sme stavebny pozemok a chceme na nom stavat. Vzhladom k tomu, ze je problem s pristupovou komunikaciou k pozemku zo strany obce, poradili nam, ze v legislative je zakomponovana cast zakona, ktora hovori o tom, ze kazdy pozemok musi mat pristupovu kominikaciu. Sme rozhodnuti cestu financovat z vlastnych zdrojov, tak nechapem, preco ma starosta problem.
Prosim, ak niekto z Vas ma moznost preverit tento zakon, napiste mi, prosim. Na zaver uvediem, ze niektore pozemky povolenie na komunikaciu maju (???) a k predmetnemu pozemku su privedene vsetky inzinierske siete.
Dakujem za odpoved... Prajem krasny den...
0 0
georgeP georgeP

georgeP je offline (nepripojený) georgeP

Zaujima ma ci mozem ziadat prispevok zo SFRB na rozostavany rodinny dom?
0 0
jamosa jamosa

jamosa je offline (nepripojený) jamosa

Ahoj Cimon. Chcela by som sa ťa spýtať, ako sa postupuje v prípade, že zistíš, že GP vypracovaný geodetom bol zakreslený účelovo a tak zapísaný i v katast. Jedná sa o to, že naši susedia majú vystavené domy bez právoplatných povolení, Pôvodné boli vydané ešte v roku 2002 s tým, že nás ako susedov obišli nesprávnym doručovaním - jedná sa o podvod, ktorý riešime. Začali stavať až v roku 2006. My sme chceli začať stavať v roku 2007 a vtedy sme na to prišli. Teraz to riešime, aj cez prokuratúru(ktorá dala staveb.úradu súhrnné upozornenie), stavebný úrad, nám robí prieťahy a susedom chcel legalizovať stavby dokonca bez všetkých stanovísk a vyjadrení, dokonca aj projektov, na čo sme sa ohradili a teraz im už asi 7 mesiacov predlžuje lehoty na predloženie dokladov. Susedia využili to, že na ich pozemku stala chata, ktorá asi pred viac ako 15 rokmi vyhorela, potom plochu vyrovnali a v blízkosti vystavili bungalov, ktorý má viac ako 2 násobnú plochu - dali si to zakresliť geodetovi (ten to nezakreslil dokonca tak, ako je to realne) a na katastri použili to staré číslo a dali ho k bungalovu. Neviem, ako to máme riešiť, či nejakou reklamáciou, alebo? Náš prípad je dosť komplikovaný, tak to tu nerozoberám celé, lebo by som musela zapísať aj štyri strany. Máme pocit, že takto - podvodom si chceli susedia zlegalizovať čiernu stavbu. Za akúkošvek radu vopred ďakujem.
Naposledy upravil jamosa : 02.09.09 at 19:30
0 0
andrej757 andrej757

andrej757 je offline (nepripojený) andrej757

Ahoj CIMOM,

mam takyto problem. Vlastnim pozemok cca 3000 metrov stvorcovych na okraji obce, ktory je vedeny na liste vlastnictva ako orna poda. Obec mi ale vyrubuje dan z nehnutelnosti ako za stavebny pozemok a argumentuje tym, ze su to pozemky urcene v uzemnom plane na zastavanie IBV a boli tam pritiahnute aj vsetky siete na harnicu pozemku.(je to novobudovana ulica) Tento rok zvysili dane o 100% a 270 Euro sa mi uz zda dost vela. Na pozemku zatial ale v najblizsich rokoch stavat nic nechcem. Musim naozaj platit taku vysoku dan?

Dakujem
0 0
chipoliny1 chipoliny1

chipoliny1 je offline (nepripojený) chipoliny1

Dobrý deň
Možno už to bolo spomínané ale nenašiel som to. Chcel rekonštruovať starý dom + prístavba(veľká rekonštrukcia - strecha, omietky, okná...) a potreboval by som vedieť čo sa rozumie pod pojmom prístavba - teda čím je to obmedzené(m2, výška a pod.) Vie že to musí mať SP alebo nie?

Ďakujem
0 0
miriam75 miriam75

miriam75 je offline (nepripojený) miriam75

Dobry den,
este v juli som sa pytala na stavbu toho bilboardu na mojom pozemku...nakoniec sa to riesi tak, ze sa bude pozemok predavat...len teraz zalezi,ci sa dohodneme na cene....
miriam
0 0
jasteraic jasteraic

jasteraic je offline (nepripojený) jasteraic

Ahoj Cimom, mám otázku ohľadom dodtočného schválenia stavby. Začali sme realizovať pristavenie vstupnej verandy s rozmermi 3x4m, ktorú chceme nadstrešiť zimnou záhradou (tá bude spojená s chodbou v podkroví domu). Vybavujeme dodatočné staveb. povolenie (dnes sme dostali oznámenie o začatí konania + pozvanie na ústne konanie), lebo nás udal sused, ktorý najskôr súhlasil, teraz už nie. Zatiaľ máme postavené len základy a stavbu sme hneď po udaní zastavili. Dom, ku ktorému sa prístavba realizuje je 1m od spoločnej hranice, ide o starý skolaudovaný dom. Stena prístavby, ktorá bude najbližšou k spoločnej hranici je od nej vzdialená 3,65m a od susedovho domu je vzdialená 11m. Sused nám stále hrozí, že keď to postavíme, dá nám stavbu odstrániť.
Moja otázka znie: je táto vzdialenosť dostatočná? Niekde som tu v tvojich príspevkoch videla, že stačí 7m, len si nie som istá. Na stene otočenej k susedovi nebude žiadne okno ale zimná záhrada bude celá presklená.
Ako dlho po ústnom konaní môže trvať vydanie stavebného povolenia?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
genred Pozri príspevok
Vazeni priatelia,
prosim Vas o radu v nasledujucom pripade, ktory sa tyka stavebneho zakona. Kupili sme stavebny pozemok a chceme na nom stavat. Vzhladom k tomu, ze je problem s pristupovou komunikaciou k pozemku zo strany obce, poradili nam, ze v legislative je zakomponovana cast zakona, ktora hovori o tom, ze kazdy pozemok musi mat pristupovu kominikaciu. Sme rozhodnuti cestu financovat z vlastnych zdrojov, tak nechapem, preco ma starosta problem.
Prosim, ak niekto z Vas ma moznost preverit tento zakon, napiste mi, prosim. Na zaver uvediem, ze niektore pozemky povolenie na komunikaciu maju (???) a k predmetnemu pozemku su privedene vsetky inzinierske siete.
Dakujem za odpoved... Prajem krasny den...

Treba vyšpecifikovať, či cesta bude na vlastnom, alebo nie ?


CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať