Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jack Jack

Jack je offline (nepripojený) Jack

Poprosím o rady dve.
1, V 90tych rokoch som kúpil v meste rodinný dom. Spravil som v ňom servis a predaj elektroniky. Všetko zo súhlasom mesta. Po nejakom čase som k domu pristaval ďalšiu predajňu. Dal som spraviť geom. plán. Geodet rozdelil pôvodnú parcelu na dve xy/1 a xy/2, pod každou stavbou jednu a zakreslil prístavbu. Mesto mi pridelilo jedno súpisné číslo na obe stavby a na LV v časti " PARCELY " je zápis - parcela xy/1 /pôvodná stavba/ , spôsob využitia - 13100 - pozemok na ktorom je bytový dom.... . Parcela xy/2 / nová stavba/ , spôsob využitia - 13104 - pozemok na ktorom je dvor. Ale veď na tomto pozemku je aj stavba ?
V LV, časti stavby je zápis: Súp. č.: 333, na parcele č.: xy/1, druh stavby 700, popis stavby - dom, predajňa.
A tu sú zapísané obe stavby na jednej parcele, aj keď podľa geom. plánu je každá stavba na samostatnej parcele. Je to správne?
2, Jeden obchod som zavrel / hypermarkety nás dali do laty/ a chcem ho prerobiť na bývanie. Jedná sa pravdepodobne o zmenu užívania stavby. Čo k tomu všetko potrebujem?
Viete mi v tomto poradiť?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
gypsynka Pozri príspevok
U mamy v trojposchodovej bytovke sa rozhodli nájomníci, ktorí bývajú pod strechou, že urobia na povale vstavbu, aby si rozšírili byty. Jeden dokonca chce robiť na povale byt so samostatným vchodom. Ten, ktorý býva na prvom poschodí chce zase robiť prístavbu smerom do dvora tak, že bude mať vlastne z prvého poschodia vysunuté dve izby aj terasu nad garážami, ktoré sú vo dvore. Môže k takému niečomu vôbec dostať stavebné povolenie? (ostatní nájomníci sú dôchodcovia, takže na schôdzi im dali súhlas, lebo poriadne ani nevedeli, o čo ide)

Výňatok zo zákona č. 183/1992 Zb. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov



§ 21


(1) Vlastníctvo bytov a nebytových priestorov v dome môže vzniknúť na základe zmluvy o výstavbe, vstavbe alebo nadstavbe domu (ďalej len "zmluva") uzavretej medzi stavebníkmi alebo medzi doterajšími vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome a stavebníkmi. Stavebníkom môže byť právnická osoba alebo fyzická osoba.

(2) Zmluvou sa vymedzia vzájomné práva a povinnosti pri výstavbe medzi stavebníkmi alebo pri vstavbe alebo nadstavbe domu medzi stavebníkmi a vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

(3) Na účinnosť zmluvy a jej zmien je potrebný zápis do katastra nehnuteľností. 24f)
------------------------------------------------------------------
24f) § 6 ods. 1 písm. c) druhý bod a písm. d), § 28 a § 46 ods. 5 a 6 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov.


§ 22


(1) Zmluva obsahuje najmä

a) určenie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s vymedzením polohy a uvedením rozsahu podlahovej plochy bytu a nebytového priestoru v dome,
b) vymedzenie a výpočet spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov a príslušenstva a prípadne určenie, ktoré spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu alebo pozemok budú užívať len niektorí vlastníci,
c) vymedzenie spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných častiach domu, spoločných zariadeniach domu a spoločných nebytových priestorov, na príslušenstve a na pozemku, pričom veľkosť spoluvlastníckeho podielu je daná podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome,
d) úpravu práv k pozemku určenému na stavbu domu, identifikáciu pozemku a jeho výmeru,
e) určenie osoby oprávnenej zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
f) spôsob financovania stavebných nákladov, podiely a splatnosť príspevkov, prípadne rozsah ocenenia vlastnej práce stavebníkov.

(2) Ak vstavbou alebo nadstavbou vzniknú v dome nové byty alebo nebytové priestory, zmluvu so stavebníkom uzatvára vlastník domu alebo vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zmluva musí okrem náležitostí uvedených v odseku 1 obsahovať presné vymedzenie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu alebo spoločných nebytových priestorov, v ktorých sa bude uskutočňovať vstavba alebo nadstavba.

(3) Ak nie sú v dome prevedené byty do vlastníctva a vstavbou alebo nadstavbou vzniknú nové byty alebo nebytové priestory, musí byť obsahom zmluvy aj vymedzenie vlastníctva bytov a nebytových priestorov v dome a veľkosti spoluvlastníckych podielov podľa § 5 ods.1 písm. b).

(4) Ak stavebník domu, ktorého výstavba bola začatá na základe stavebného povolenia, odpredá počas výstavby byty alebo nebytové priestory, uzatvára s budúcim vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru zmluvu podľa odseku 1.

(5) Stavebník je povinný v zmluve vymedziť vzájomné práva a povinnosti aj pri stavebných úpravách, ktorými sa mení veľkosť bytu, nebytového priestoru alebo príslušenstva na úkor spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu; zmluvu uzatvára vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome (stavebník) s ostatnými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

(6) K zmluve sa musí na účely zápisu do katastra nehnuteľností predložiť dokumentácia, z ktorej je zrejmá plocha a poloha jednotlivých bytov, nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a príslušenstva.


__________________________________________________ ______________


Dostať stavebné povolenie môžu. Treba dodržať zákony, teda nie len stavebný.
Všetci vlastníci bytového domu a pozemku sú účastníci konania (§59 stavebného zákona).

Musia mať doklad podľa § 139 ods. 1 stavebného zákona, teda to čo som dal ako doklad podľa zákona č. 182/1993 Zb.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
VincentV Pozri príspevok
Dobrý deň,
mám prosbu ohľadne stavebného povolenia v chránenej krajinnej oblasti Poľana. Na pozemku je zrúcanina - má popisné číslo. Aká je šanca, že dostanem stavebné povolenie stavať na pozemku, ale o cca 10-12 m inde ako je zrúcanina s popisným číslom. Pozemok je lúky.
Vďaka
V
To, že je to CHKO nemá prakticky žiadny vplyv na výstavbu.
Treba postupovať podľa územného plánu. Pozemok vyňať z pôdneho fondu (obvodný pozemkový úrad). Treba k tomu jednoznačne súhlasné stanovisko obce (teda jeho stanovisko, že pozemok je určený na výstavbu) a ďalšie doklady, ktoré Vám uvedú na poz. fonde.
Minimálne aj geometrický plán na odčlenenie pozemku z poľn. fondu a pod.

Chýbajú ďalšie info, takže zatiaľ len toľko.

Dopĺňam : CHKO nemá s tým nič spoločné.


CIMOM
0 0
pistik8 pistik8

pistik8 je offline (nepripojený) pistik8

CIMON , dakujem za Tvoje rady v minulosti, momentalne riesim jedno tlacivo, alebo suhlas ..... strucne to rozpisem....

Obrazok KATASTER znazornuje moj pozemok ( modry) pristupovu cestu a pozemky (zelenym a cervenym, ktore patria DEVELOPERovi ), a existujucu miestnu komunikaciu (zltou).Minuly rok prebehol v obci cistopis Urbanistickej studie na tuto zonu , na blizsich pozemkoch k obci zacala uz vystavba rodinnych domov. vsade na okolo je orna poda stale.Na tuto novu pristupovu komunikaciu bude nadvazovat cca 2 ha novej obytnej oblasti, momentalne tam prebieha novy uzemny plan. .Obrazok STUDIA znazornuje situaciu aj s novou obsluznou komunikaciou , ktora je zapisana aj v Urbanistickej studii . Z tejto komunikacie bude pristup tak k pozemkom developera i k tomu mojmu. Z hladiska majetkovo-pravneho tato parcela (buduca pristupova cesta) patri developerovi, a na stretnuti s nim mi prislubili, ze cesta bude po dokonceni vystavby odovzdana obci, co mi potvrdili aj na obecnom urade. Mne prislubili pristup k mojmu pozemku cez ich parcelu ( buduca pristupova cesta).

Na svojom pozemku chcem zacat stavat. Potrebujem vsak pristupovu cestu k pozemku, DEVELOPER sa vyjadril, ze to bude bez problemov z jeho strany. Aky sposob ( SUHLAS , CESTNE PREHLASENIE ) , v horsom pripade ( VECNE BREMENO, SPOLUVLASTNICKY PODIEL) mam dat podpisat developerovi aby toto prehlasenie bolo platne k stavebnemu povoleniu???
kataster.jpg  
studia.JPG  
1/1
0 0
viliam.durina viliam.durina

viliam.durina je offline (nepripojený) viliam.durina

Na pozemku pri RD máme kôlňu so zastavanou plochou cca 15m2. Chcel by som ju rozšíriť prístavbou na cca 30m2. Stavba sa využíva ako sklad dreva, po rozšírení by tam bola ešte garáž a dielňa. Pôjde stále o drobnú stavbu alebo bude treba stavebné povolenie? S domom nie je spojená.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
pistik8 Pozri príspevok
CIMON , dakujem za Tvoje rady v minulosti, momentalne riesim jedno tlacivo, alebo suhlas ..... strucne to rozpisem....

Obrazok KATASTER znazornuje moj pozemok ( modry) pristupovu cestu a pozemky (zelenym a ........poda stale.Na tuto novu pristupovu ............, ze to bude bez problemov z jeho strany. Aky sposob ( SUHLAS , CESTNE PREHLASENIE ) , v horsom pripade ( VECNE BREMENO, SPOLUVLASTNICKY PODIEL) mam dat podpisat developerovi aby toto prehlasenie bolo platne k stavebnemu povoleniu???

Doporučujem zmluvu, konkrétne zmluvu o budúcej zmluve. Vecné bremeno netreba zriaďovať, teda aspoň pochybujem, že by s ním devel... súhlasil.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
viliam.durina Pozri príspevok
Na pozemku pri RD máme kôlňu so zastavanou plochou cca 15m2. Chcel by som ju rozšíriť prístavbou na cca 30m2. Stavba sa využíva ako sklad dreva, po rozšírení by tam bola ešte garáž a dielňa. Pôjde stále o drobnú stavbu alebo bude treba stavebné povolenie? S domom nie je spojená.
Jednoznačne stavebné konanie.

Drobná stavba to nie je, resp. nebude (mimo iných podmienok musí mať do 25 m2).


CIMOM
0 0
usko7 usko7

usko7 je offline (nepripojený) usko7

Zdravim Vás,
...........je pravda ze úrad nevyda stavebne povolenie na vystavbu RD, bez toho aby na pozemku bola pripojka elektriky? resp. čo všetko je potrebne mat zabezpecene čo sa tyka pozemku a sieti, pred vydanim stavebneho povolenia?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
usko7 Pozri príspevok
Zdravim Vás,
...........je pravda ze úrad nevyda stavebne povolenie na vystavbu RD, bez toho aby na pozemku bola pripojka elektriky? resp. čo všetko je potrebne mat zabezpecene čo sa tyka pozemku a sieti, pred vydanim stavebneho povolenia?
Jednoduché riešenie :
Súčasťou projektu RD bude aj prípojka -y.

CIMOM
0 0
viliam.durina viliam.durina

viliam.durina je offline (nepripojený) viliam.durina

CIMOM Pozri príspevok
Jednoznačne stavebné konanie.

Drobná stavba to nie je, resp. nebude (mimo iných podmienok musí mať do 25 m2).


CIMOM
Prístavba do 25m2 k akejkoľvek veľkej budove nie je drobná stavba?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
viliam.durina Pozri príspevok
Prístavba do 25m2 k akejkoľvek veľkej budove nie je drobná stavba?
NIE !

Prístavba je prístavba a samostatne stojaca stavba je niečo iné.

Aj keby sa k jestvujúcej budove pristavovalo napr. 5m2, aj tak to je na stavebné konanie.


CIMOM
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

ahojte ,,aj ja prosim o radu,,
mame starý dom a chceme pristavat šatnik cca1,5mx1,5m,,treba na to nejake papiere alebo možeme veselo stavat,,dik monikal
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
monikal Pozri príspevok
ahojte ,,aj ja prosim o radu,,
mame starý dom a chceme pristavat šatnik cca1,5mx1,5m,,treba na to nejake papiere alebo možeme veselo stavat,,dik monikal
Tejto otázky sa týkajú predchádzajúce príspevky, konkrétne hneď posledný pred touto otázkou.

CIMOM
0 0
KatkaMMM KatkaMMM

KatkaMMM je offline (nepripojený) KatkaMMM

Dobry den CIMOM,

chcela by som Vas poprosit o radu.

Mame vydane uzemne povolenie na stavbu. Teraz vramci stavebneho konania nam dali podmienku vybudovat na ceste "ostrovcek" pre bezpecnejsie odbocovanie k nasej stavbe. Cesta je vsak vybudovana na sukromnom pozemku (vlastnik je obchodne centrum), pouzivana je sirokou verejnostou na pristup do obch. centra.
Po nas teraz pozaduju suhlas od majitela cesty, ze mu tam mozme vybudovat ostrovcek a ze tadial mozme prechadzat. Postupuju spravne, ked ide o pozemnu komunikaciu?

A este jedna otazka, je mozne sa nejako dostat k cudziemu stavebnemu povoleniu, pripadne kolaudacnemu rozhodnutiu (v tomto pripade toho obchodneho centra, resp. predmetnej komunikacie), ze ci im tam nebola stavnovena nejaka podmienka, napr. povinnost umoznit prejazd po komunikacii k susednym parcelam?

Dakujem velmi pekne za odpoved.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
KatkaMMM Pozri príspevok
Dobry den CIMOM,

chcela by som Vas poprosit o radu.

1. Mame vydane uzemne povolenie na stavbu. Teraz vramci stavebneho konania nam dali podmienku vybudovat na ceste "ostrovcek" pre bezpecnejsie odbocovanie k nasej stavbe. Cesta je vsak vybudovana na sukromnom pozemku (vlastnik je obchodne centrum), pouzivana je sirokou verejnostou na pristup do obch. centra.
Po nas teraz pozaduju suhlas od majitela cesty, ze mu tam mozme vybudovat ostrovcek a ze tadial mozme prechadzat. Postupuju spravne, ked ide o pozemnu komunikaciu?

2. ---A este jedna otazka, je mozne sa nejako dostat k cudziemu stavebnemu povoleniu, pripadne kolaudacnemu rozhodnutiu (v tomto pripade toho obchodneho centra, resp. predmetnej komunikacie), ze ci im tam nebola stavnovena nejaka podmienka, napr. povinnost umoznit prejazd po komunikacii k susednym parcelam?

Dakujem velmi pekne za odpoved.
K jednotlivým bodom :

1.
Výňatky zo stavebného zákona :


§ 62


(1) V stavebnom konaní stavebný úrad preskúma najmä,

a) či dokumentácia spĺňa zastavovacie podmienky určené územným plánom zóny alebo podmienky územného rozhodnutia,


(bola v územnom rozhodnutí zmienka o ostrovčeku ? Asi nie.

§ 61


1. druhá veta : Na pripomienky a námietky, ktoré boli alebo mohli byť uplatnené v územnom pojednávaní alebo pri prerokúvaní územného plánu zóny, sa neprihliada.

(uvedené platí pre stavebné konanie a pre účastníkov konania. Je neprípustné, aby stavebný úrad teraz dával nové podmienky, ak takúto možnosť nemá ani účastník konania. )

2.
Požiadať stavebný úrad podľa zákona 211/2000 Z.z. o zaslanie xerokópie rozhodnutia, ktoré požadujete. Má na to 8 pracovných dní.


CIMOM
0 0
KatkaMMM KatkaMMM

KatkaMMM je offline (nepripojený) KatkaMMM

Dobry den CIMOM,
dakujem velmi pekne za odpoved.
Samozrejme v uzemku o ostrovcekoch ani zmienka...no ideme to nejako poriesit...
Katka
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

Zdravim,

ak mozem poprosit o radu opat,

povodne uzemne konanie bolo zrusene krajskym stav. uradom, nakolko parcela nebola urcena v uz. plane na zastavanie.
Kratko na to sa ale uz. plan obce zrusil, s tym ze v tomto roku sa vypracuje novy(podla nejakej zmeny vraj uz kazda obec musi mat uz. plan).
Podla vyjadrenia obce treba zaradit tuto parcelu do tohto noveho uz. planu na zastavanie, s tym, ze predtym ale treba poziadat o vyjadrenie obce k tejto stavbe.
To sa udialo, ale obecne zastupitelstvo uz v tomto bode stavbu zamietlo aj napriek tomu ze k stavbe(resp. k povodnemu zrusenemu uzemnemu konaniu) boli dodane vsetky podklady, kladne vyjadrenia, atd., tzn nie je v rozpore s akymkolvek zakonom...

Co dalej??

Ak by trebalo viacej (osobnych) informacii tak cez SS.

Vdaka!!
0 0
bababulka bababulka

bababulka je offline (nepripojený) bababulka

Dobry den prajem!
Chcel by som sa informovat ako kurator reformovanej cirkvi o miestnej zakladnej skole (predtym cirkevna zakladna skola), ktoru vlastní obec od roku 1997. Od minulého roku v tej budove zanikla skola, a teraz je prazdna. Cirkev chce ziskat budovu naspat. Obecne zastupitelstvo jednohlasne suhlasilo s darovacou zmluvou, aby to znova patrila pod cirkev. Chcel by som sa dozvediet, ci je potrebné znaleckym posudkom ohodnotit budovu, lebo predtym to preslo bez poplatku na obec.
Poradte Nám, ako by sme to mohli ziskat naspat najjednoduchsim a najlacnejsim sposobom.
Nebolo by realnejsie kupno-predajnou zmluvou za symbolicku cenu ziskat naspat bez ohodnotenia danu budovu?
Existuje na to nejaky zakon?

Dakujem
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
bababulka Pozri príspevok
Dobry den prajem!
Chcel by som sa informovat ako kurator reformovanej cirkvi o miestnej zakladnej skole (predtym cirkevna zakladna skola), ktoru vlastní obec od roku 1997. Od minulého roku v tej budove zanikla skola, a teraz je prazdna. Cirkev chce ziskat budovu naspat. Obecne zastupitelstvo jednohlasne suhlasilo s darovacou zmluvou, aby to znova patrila pod cirkev. Chcel by som sa dozvediet, ci je potrebné znaleckym posudkom ohodnotit budovu, lebo predtym to preslo bez poplatku na obec.
Poradte Nám, ako by sme to mohli ziskat naspat najjednoduchsim a najlacnejsim sposobom.
Nebolo by realnejsie kupno-predajnou zmluvou za symbolicku cenu ziskat naspat bez ohodnotenia danu budovu?
Existuje na to nejaky zakon?

Dakujem
Toto nie je moja parketa.
Na takúto vec treba postupovať spolu aj s advokátom.
Na obec sa vzťahuje zákon o nakladí s majetkom obce a množstvo ďalších, ako napr. rozpočtové pravidlá.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sulko Pozri príspevok
Zdravim,

ak mozem poprosit o radu opat,

povodne uzemne konanie bolo zrusene krajskym stav. uradom, nakolko parcela nebola urcena v uz. plane na zastavanie.
Kratko na to sa ale uz. plan obce zrusil, s tym ze v tomto roku sa vypracuje novy(podla nejakej zmeny vraj uz kazda obec musi mat uz. plan).
Podla vyjadrenia obce treba zaradit tuto parcelu do tohto noveho uz. planu na zastavanie, s tym, ze predtym ale treba poziadat o vyjadrenie obce k tejto stavbe.
To sa udialo, ale obecne zastupitelstvo uz v tomto bode stavbu zamietlo aj napriek tomu ze k stavbe(resp. k povodnemu zrusenemu uzemnemu konaniu) boli dodane vsetky podklady, kladne vyjadrenia, atd., tzn nie je v rozpore s akymkolvek zakonom...

Co dalej??

Ak by trebalo viacej (osobnych) informacii tak cez SS.

Vdaka!!
Ak už boli vydané nejaké rozhodnutia, tak sú v niektorých veciach záväzné, takže bez ich obsahu sa nedá.


CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať