Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
naturalstyle naturalstyle

naturalstyle je offline (nepripojený) naturalstyle

Chcem na pôvodnom oplotení, ktoré je z pevnej kovovej, ale priehľadnej konštrukcie výšky cca 170 cm zo strany ulice nahusto namontovať a zvýšiť nepriehľadné oplotenie z dreva na výšku 250 cm, potrebujem na to stavebné, alebo iné povolenie?
Za odpoveď ďakujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
naturalstyle Pozri príspevok
Chcem na pôvodnom oplotení, ktoré je z pevnej kovovej, ale priehľadnej konštrukcie výšky cca 170 cm zo strany ulice nahusto namontovať a zvýšiť nepriehľadné oplotenie z dreva na výšku 250 cm, potrebujem na to stavebné, alebo iné povolenie?
Za odpoveď ďakujem.

Výňatok zo stavebného zákona :


§ 139b


(15) Udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä

a) opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,



CIMOM
0 0
naturalstyle naturalstyle

naturalstyle je offline (nepripojený) naturalstyle

Ďakujem za odpoveď.
Peter.
0 0
mba mba

mba je offline (nepripojený) mba

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako postupovať pri ohlásení drobnej stavby. Ohlásili sme začatie drobnej stavby výstavba plota pred RD na hranici nášho pozemku, na obec.úrad som spolu s ohlásením dala situač.nákres a doklad o vlast.pozemku. Starosta obce ale chce keďže pred našim domom je cesta vyjadrenie,súhlas okres.správy ciest, že v takej vzdialenosti môžeme si plot postaviť. Podotýkam, že pri osádzaní (vodovo.šachty) sme dostali vyjadrenie , že šachta má byť osadená min. 1m od krajnice cesty, čo máme až 3m. Ale na hranici máme osadený el.hodiny a plyn.hodiny, ktoré chceme zabudovať do plota. Náš pozemok je vzdialený od krajnice cesty 1,5 m. Chcem sa opýtať či je takýto postup normálny, keď mi niekto určuje kde si mám postaviť plot na svojom pozemku. Ďakujem
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

Dostali sme stavebne povolenie, ktore nadobudlo pravoplatnost vcera, 13.10. Boli sme si prenho na mestskom stavebnom urade (byvame a staviame na dedine). Teraz mi neni jasne, chceme zacat bagrovat a pytali sme sa toho pana na stavebnom urade, ze ci nam neda aj ten papier, ktory sa vycapi niekde na plot (Stavba povolena), tak povedal,ze nepotrebujeme,ze mozeme stavat.
Je to o.k.? Lebo viem z minulosti aj od znamych,ze to mali vyvesene na plote (viditelnom mieste) a teraz nam povedal,ze netreba. Tak ako?
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
V žiadosti o stavebné povolenie je príloha "Súhlas na odňatie poľhohospodárskej pôdy z PPF".
Pozemok na ktorom plánujeme stavať je záhrada v intraviláne mesta plánovaný na výstavbu.
Moja otázka: Potrebujem stanovisko obvodného pozemkového úradu?
Z mesta ma totiž poslali na pozemkový úrad po stanovisko k odňatiu pôdy.
K žiadosti o odňatie pôdy je príloha "záväzné stanovisko k realizácii stavby od mesta. Mesto mi stanovisko nevydá, pretože bude zlúčené stavebné a územné konanie.
A ja mám teraz z toho guláš, lebo vlastne neviem, čo mám vybaviť.
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

mirpo Pozri príspevok
V žiadosti o stavebné povolenie je príloha "Súhlas na odňatie poľhohospodárskej pôdy z PPF".
Pozemok na ktorom plánujeme stavať je záhrada v intraviláne mesta plánovaný na výstavbu.
Moja otázka: Potrebujem stanovisko obvodného pozemkového úradu?
Z mesta ma totiž poslali na pozemkový úrad po stanovisko k odňatiu pôdy.
K žiadosti o odňatie pôdy je príloha "záväzné stanovisko k realizácii stavby od mesta. Mesto mi stanovisko nevydá, pretože bude zlúčené stavebné a územné konanie.
A ja mám teraz z toho guláš, lebo vlastne neviem, čo mám vybaviť.
Z vlastnej nedavnej skusenosti:tiez sme boli ziadat o vynatie, pritom pozemkovy urad vie, ze com je v intravilane, kde sa nachadza zastavbova cast-podla schvaleneho uzemneho planu. Dali sme ziadost, zaplatili 3e kolok a nakoniec nam prisla odpoved,ze vynatok nie je potrebny,pretoze pozemok sa nachadza v zastavanej casti obce. Tak sme zbytocne zaplatili
ani stanovisko mesta nam netrebalo, ale asi preto ze nestaviame v meste, ale v obci.
Naposledy upravil Erika686 : 14.10.09 at 15:33 Dôvod: ...
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

Zdravim opet,

ako ma vyzerat resp. co ma obsahovat "Vytycovaci protokol"-vyzaduje to stav. urad.

Vdaka
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mba Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako postupovať pri ohlásení drobnej stavby. Ohlásili sme začatie drobnej stavby výstavba plota pred RD na hranici nášho pozemku, na obec.úrad som spolu s ohlásením dala situač.nákres a doklad o vlast.pozemku. Starosta obce ale chce keďže pred našim domom je cesta vyjadrenie,súhlas okres.správy ciest, že v takej vzdialenosti môžeme si plot postaviť. Podotýkam, že pri osádzaní (vodovo.šachty) sme dostali vyjadrenie , že šachta má byť osadená min. 1m od krajnice cesty, čo máme až 3m. Ale na hranici máme osadený el.hodiny a plyn.hodiny, ktoré chceme zabudovať do plota. Náš pozemok je vzdialený od krajnice cesty 1,5 m. Chcem sa opýtať či je takýto postup normálny, keď mi niekto určuje kde si mám postaviť plot na svojom pozemku. Ďakujem


Stanovisko okresnej správy ciest je úplne irelevantné.
Ak je to štátna cesta požiadajte o stanovisko okresný úrad pre dopravu ....... . Tento je príslušný cestný správny orgán. Jeho stanovisko musí pre stavebný úrad postačovať.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Erika686 Pozri príspevok
Dostali sme stavebne povolenie, ktore nadobudlo pravoplatnost vcera, 13.10. Boli sme si prenho na mestskom stavebnom urade (byvame a staviame na dedine). Teraz mi neni jasne, chceme zacat bagrovat a pytali sme sa toho pana na stavebnom urade, ze ci nam neda aj ten papier, ktory sa vycapi niekde na plot (Stavba povolena), tak povedal,ze nepotrebujeme,ze mozeme stavat.
Je to o.k.? Lebo viem z minulosti aj od znamych,ze to mali vyvesene na plote (viditelnom mieste) a teraz nam povedal,ze netreba. Tak ako?


Treba si plniť iba povinnosti uvedené v § 43i stavebného zákona.

§ 43i
Stavenisko


(1) Stavenisko je priestor, ktorý je počas uskutočňovania stavby určený na vykonávanie stavebných prác na stavbe, na uskladňovanie stavebných výrobkov a dopravných a iných zariadení potrebných na uskutočňovanie stavby a na umiestnenie zariadenia staveniska; zahŕňa stavebný pozemok, prípadne v určenom rozsahu aj iné pozemky alebo ich časti.

(2) Zariadením staveniska sa rozumejú stavby a zariadenia, ktoré počas uskutočňovania stavby, zmeny stavby alebo udržiavacích prác slúžia prevádzkovým účelom, výrobným účelom, skladovacím účelom a sociálnym účelom; týmto účelom slúžia dočasne.

(3) Stavenisko musí

a) byť zabezpečené pred vstupom cudzích osôb na miesta, kde môže dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia, a to prípadne aj úplným ohradením,
b) byť označené ako stavenisko s uvedením potrebných údajov o stavbe a účastníkoch výstavby,
c) mať zriadený vjazd a výjazd z miestnej komunikácie alebo z účelovej komunikácie na prísun stavebných výrobkov, na odvoz zeminy a stavebného odpadu a na prístup vozidiel zdravotníckej pomoci a požiarnej ochrany, ktorý sa musí čistiť,
d) umožňovať bezpečné uloženie stavebných výrobkov a stavebných mechanizmov a umiestnenie zariadenia staveniska,
e) umožňovať bezpečný pohyb osôb vykonávajúcich stavebné práce,
f) mať zabezpečený odvoz alebo likvidáciu odpadu,
g) mať vybavenie potrebné na vykonávanie stavebných prác a na pobyt osôb vykonávajúcich stavebné práce,
h) byť zriadené a prevádzkované tak, aby bola zabezpečená ochrana zdravia ľudí na stavenisku a v jeho okolí, 1m) ako aj ochrana životného prostredia podľa osobitných predpisov. 1n)

(4) Ak ide o stavenisko v zastavanom území, stavenisko líniovej stavby alebo rozsiahle stavenisko inej inžinierskej stavby, stavebný úrad môže v stavebnom povolení upustiť od niektorých technických požiadaviek na stavenisko podľa odseku 3.

(5) Na stavenisku musí byť po celý čas výstavby projektová dokumentácia stavby overená stavebným úradom, potrebná na uskutočňovanie stavby a na výkon štátneho stavebného dohľadu.


Z praxe označenie stavby, konkrétne RD netreba.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mirpo Pozri príspevok
V žiadosti o stavebné povolenie je príloha "Súhlas na odňatie poľhohospodárskej pôdy z PPF".
Pozemok na ktorom plánujeme stavať je záhrada v intraviláne mesta plánovaný na výstavbu.
Moja otázka: Potrebujem stanovisko obvodného pozemkového úradu?
Z mesta ma totiž poslali na pozemkový úrad po stanovisko k odňatiu pôdy.
K žiadosti o odňatie pôdy je príloha "záväzné stanovisko k realizácii stavby od mesta. Mesto mi stanovisko nevydá, pretože bude zlúčené stavebné a územné konanie.
A ja mám teraz z toho guláš, lebo vlastne neviem, čo mám vybaviť.
Niektoré poz. úradu berú ako stanovisko mesta jeho oznámenie o začatí spojeného konania. Ak to nedosiahnete, tak požiadajte mesto o územnoplánovaciu informáciu, či Váš pozemok je podľa ÚPD určený na zastavanie a ak áno, tak na aké stavby. Takéto stanovisko Vám musia dať a budete to mať ako podklad pre poz. úrad.


CIMOM
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

chcel by som sa informovat, ako je to s odstupmi stavieb pokial sused suhlasi s mensim odstupom ako je dany zakonom. pokial by som normalne mohol ist na 2 metre a sused dovoli ist na dajme tomu pol metra lebo tak mozem stavat meter od hranic?
Naposledy upravil alltracboy : 19.10.09 at 09:47
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
alltracboy Pozri príspevok
chcel by som sa informovat, ako je to s odstupmi stavieb pokial sused suhlasi s mensim odstupom ako je dany zakonom. pokial by som normalne mohol ist na 2 metre a sused dovoli ist na dajme tomu pol metra lebo tak mozem stavat meter od hranic?

Súhlas suseda je úplne irelevantný.
Aj v prípade, ak s umiestnením súhlasí, stavebný úrad musí postupovať podľa § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z.
Tento § umožňuje rôzne umiestnenia, teda aj bližšie ako 2 m od hranice, ale pri splnení podmienok uvedených v ods. 1. Tie by mal vyhodnotiť projektant formou min. písomnou aspoň na 1 x A4, napr. dodatok k technickej správe a pod.
Ak sú stiesnené pomery na pozemku, tak to jednoznačne uviesť v doplnení od projektanta.

CIMOM
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

pise sa v zakone ze na hranicu je mozne postavit budovu ak nebude obmedzovat vo vyuzivani susednej nehnutelnosti, a ked tam sused nema dom a suhlasi, ze mozem stavat blizsie tak snad nebude problem. Inak ide o cca 10cm momentalne, lebo ked som od jedneho suseda 3,5m tak k nemu mi ostava cca 1,9m .Ako je to ked niekto ma v projekte stavbu s rozmermi napriklad 10x10 a da si osadit dom na 3,5m..ale pri stavbe sa to smykne o par cm? napriklad zateplenim sa hned rozsiri budova oproti projektu o cca 20cm
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

nechcem do toho cimomovi kafrat, ale z miernej praxe nedoporucujem-nikdy nevies komu sa to v buducnosti preda a co z toho vznikne, problemy napr. s padanim snehu na jeho pozemok, atd atd.. ja napriklad davam este raz premeriavat aj s protokolom, lebo sa este ani nic nezacalo a uz su vraj poposuvane koliky k susedovi...

CIMOM> neviem to najst, aka je presna formula resp. vyhlaska na osadzovanie el. skrin-pripojok? musi byt vyslovene na hranici pozemku, alebo staci ked bude umozneny pristup(nebude za plotom). uvedena cast pozemku je aj tak "zabremenena" vodovodom, takze plot bude nizsie, nie na hranici pozemku. Z praktickeho hladiska by bolo jednoduchsie dat rozvadzac nizsie(hranica pozemku je kopec). Co v pripade ak uz v projekte el. pripojky je rozvadzac zakresleny na hranici pozemku..?? Vdaka
Naposledy upravil sulko : 19.10.09 at 13:47
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sulko Pozri príspevok
.........neviem to najst, aka je presna formula resp. vyhlaska na osadzovanie el. skrin-pripojok? musi byt vyslovene na hranici pozemku, alebo staci ked bude umozneny pristup(nebude za plotom). uvedena cast pozemku je aj tak "zabremenena" vodovodom, takze plot bude nizsie, nie na hranici pozemku. Z praktickeho hladiska by bolo jednoduchsie dat rozvadzac nizsie(hranica pozemku je kopec). Co v pripade ak uz v projekte el. pripojky je rozvadzac zakresleny na hranici pozemku..?? Vdaka
Výňatok zo zákona 656/2004 Z.z. o energetike a o zmene niektorých zákonov



§ 30
Práva a povinnosti odberateľa elektriny v domácnosti



(1) Odberateľ elektriny v domácnosti má právo na ochranu podľa § 20.

(2) Odberateľ elektriny v domácnosti je povinný

a) umožniť prevádzkovateľovi distribučnej sústavy montáž určeného meradla a nevyhnutný prístup k meradlu,
b) udržiavať odberné elektrické zariadenie v zodpovedajúcom technickom stave,
c) spĺňať technické podmienky a obchodné podmienky pripojenia k sústave,
d) prijať zodpovedajúce technické opatrenia oznámené prevádzkovateľom distribučnej sústavy na zabránenie možnosti ovplyvniť kvalitu dodávanej elektriny.

(3) Vlastník nehnuteľnosti alebo správca nehnuteľnosti je povinný

a) umožniť prevádzkovateľovi distribučnej sústavy montáž určeného meradla a nevyhnutný prístup k meradlu,
b) umožniť dodávku elektriny odberateľovi elektriny v domácnosti, ktorý sa v nehnuteľnosti nachádza,
c) udržiavať odberné elektrické zariadenie, ktoré slúži na dodávku elektriny viacerým odberateľom elektriny v domácnosti v zodpovedajúcom technickom stave,
d) poskytovať technické údaje o technickom stave odberných elektrických zariadení, ktoré má vo vlastníctve alebo v správe, prevádzkovateľovi distribučnej sústavy,
e) umožniť v nevyhnutnom rozsahu prevádzkovateľovi distribučnej sústavy prístup k odbernému elektrickému zariadeniu, ktoré má vo vlastníctve alebo v správe.

(4) Akýkoľvek zásah do odberného elektrického zariadenia, ktorým prechádza nemeraná elektrina bez predchádzajúceho písomného súhlasu prevádzkovateľa distribučnej sústavy, je zakázaný.

(5) Odberateľ elektriny v domácnosti môže uzatvoriť zmluvu o pripojení vlastného zariadenia na výrobu elektriny s prevádzkovateľom distribučnej sústavy, ak splní technické a obchodné podmienky pripojenia.



Takže podmienky umiestnenia skrine určuje dodávateľ. Všetko je vec rokovania a dohody.

CIMOM
0 0
jmss jmss

jmss je offline (nepripojený) jmss

Pozdravujem, chcem sa aspoň takto poďakovať Cimonovi za jeho cenné rady. Obdivujem Vaše vedomosti a ochotu pomôcť. Nech sa darí.
0 0
sulko sulko

sulko je offline (nepripojený) sulko

jj ja podobne, dik. mas u mna poldeci :-)
0 0
janatde janatde

janatde je offline (nepripojený) janatde

Chcem sa opýtať, či je možné do stavebného povolenia, ak je už právoplatné, doplniť ďalšieho stavebníka. Jedná sa o to, že si berieme úver na nehnuteľnosť, kde sme vlastníkom ja s manželom a moja mama. Každý vlastníme 1/2 domu. Robíme prístavbu a nadstavbu domu, ale stavebné povolenie je vydané len na mňa s manželom. Kataster nám prerušil katastrálne konanie a požaduje buď doplniť stavebníka na stavebné povolenie alebo rozdeliť dom na dve bytové jednotky. Rýchlejšia cesta sa nám zdala doplnenie stavebníka na stavebné povolenie ale to nám odmietli, vraj je to možné až pri kolaudácií domu. Nevieme teda ako dalej postupovať. Ďakujem za radu.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
janatde Pozri príspevok
Chcem sa opýtať, . Nevieme teda ako dalej postupovať. Ďakujem za radu.
Zmenou stavby ešte pred jej dokončením. Zmena by sa týkala niečoho úplne iného. Napr. zmena v stavebnotechnickom vyhotovení (dispozícia vo vnútri), aby neboli účastníci konania aj susedia. Zmenou v termíne dokončenia stavby. Zmenou stavebného dozoru.
K žiadosti doložiť zmluvu o postúpení práv stavebníka, resp. o pristúpení.

Stavebný úrad vydá rozhodnutie vo veci žiadosti na všetkých stavebníkov a v rozhodnutí (odôvodnenie) spomenie, že došlo k zmene stavebníkov a na základe čoho.

POZN. : O zmene v stavebníkovi stavebný úrad nerozhoduje - § 70 SZ.


CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať