Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
lenka.bambulka Pozri príspevok
:-) no ved aj bolo stavebne konanie a namietka bola ze nesuhlasim s navysenim stavby...tak vypracoval stavebnik posudenie o preslneni stavby :-) co teda nebolo v moj prospech ani v najmensom...tak mi poslali rozhodnutie o stavebnom povoleni a mozem sa odvolat...len neviem na com mam zacat stavat v odvolani??ci to ma vlastne ma vyznam?
Odvolanie nemusí mať uvedené dôvody.
V tomto prípade je dôvod aj preslnenie Vášho domu.
Doporučujem dať si vypracovať kontra štúdiu, alebo lacnejšie osloviť projektanta, ktorý sa tým zaoberá a vo Vašom mene (plná moc) nahliadnuť do vypracovanej štúdie.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Memento1980 Pozri príspevok
Dobry den,

dnes sme dostali stavebne povolenie. Musime ale cakat, kedy nadobudne pravoplatnost (moznost pre ucastnikov odvolat sa do 15 dni od dorucenia). Da sa tento proces nejako urychlit? Ked si obehame ucastnikov a dame im podpisat nejake prehlasenie, ze sa zriekaju moznosti odvolania? Ak ano, ake nalezitosti by mal splnat tento dokument (prehlasenie), aby sme si zbytocne nevybijal baterky (resp. da sa niekde stiahnut vzor)?

Dalsia otazka. Je mozne legalne zacat pripravne prace (stiahnutie ornice, vytycenie stavby, vykop zakladov) bez pravoplatneho stavebneho povolenia? Ak hrozia za to nejake postihy, dokazete mi povedat hornu hranicu?

Ospravedlnujem sa za mnozstvo otazok a vopred dakujem za radu

PREHLÁSENIE



My dole podpísaný týmto prehlasujeme, že nám bolo doručené rozhodnutie - stavebné povolenie vydané Mestom (obcou) ....... dňa ................ pod č.s., ktorým bola povolená stavba .....(názov) pre stavebníka ............(meno).
Týmto sa zároveň vzdávame odvolania voči tomuto rozhodnutiu v zmysle ustanovení správneho nporiadku.






MENO . . DÁTUM . . PODPIS
.................... . . . ....................... .......................


Poznámka (meno dátum a podpis dať vedľa seba a pod to tie čiarky - nedá sa mi to spraviť)


CIMOM
1 0
stx stx

stx je offline (nepripojený) stx

Zdravim
Poprosim o radu ako postupovat pri takomto probleme. Kupili sme pozemok siroky 18,5 m. Vybrali sme si projekt RD, ktoreho sirka je 12,5m. Problem je v tom, ze ak dodrzim vzdialenost od jedneho suseda 2m, tak od druheho suseda by vychadzala vzdialenost medzi RD len 6m a nie 7m. (4m nas pozemok + 2m susedny). Rad by som sa teda opytal ci je vobec mozne umiestnit na takyto pozemok RD siroky 12,5m a ak ano ako postupovat aby bolo vydane stavebne povolenie (aby som projekt nekupoval zbytocne). Vopred vdaka za odpoved.
0 0
kamka2002 kamka2002

kamka2002 je offline (nepripojený) kamka2002

chcem sa spýtať, je to jednoduchá stavba? mám projekt rd so zastavanou plochou 150m2, je podpivničený, má 2nadzemné podlažia, to druhé je normálne poschodie a kedže máme valbovú strechu, steny nie sú zošikmené. dá sa to chápať ako podkrovie? v TS je uvedené: podlažia 3. chcem to vedieť kvôli tomu, že stavebný úrad si vyžiadal okrúhlu pečiatku, projektant ju nemá, nepatrí do SKSI. dal mi kópiu svojho živnostenského listu s tým, že nejde o vybrané činnosti, ale o §45 ods.6 písm.a. Mám šancu zajtra uspieť s týmto na stavebnom úrade, alebo mám "hľadať" a tlačiť na projektanta zohnať pečiatku?
ďakujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
stx Pozri príspevok
Zdravim
Poprosim o radu ako postupovat pri takomto probleme. Kupili sme pozemok siroky 18,5 m. Vybrali sme si projekt RD, ktoreho sirka je 12,5m. Problem je v tom, ze ak dodrzim vzdialenost od jedneho suseda 2m, tak od druheho suseda by vychadzala vzdialenost medzi RD len 6m a nie 7m. (4m nas pozemok + 2m susedny). Rad by som sa teda opytal ci je vobec mozne umiestnit na takyto pozemok RD siroky 12,5m a ak ano ako postupovat aby bolo vydane stavebne povolenie (aby som projekt nekupoval zbytocne). Vopred vdaka za odpoved.
Pri tej 7 m vzdialenosti je ešte dôležité, či sú okná z obytnej miestnosti v protiľahlej stene.

CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
kamka2002 Pozri príspevok
chcem sa spýtať, je to jednoduchá stavba? mám projekt rd so zastavanou plochou 150m2, je podpivničený, má 2nadzemné podlažia, to druhé je normálne poschodie a kedže máme valbovú strechu, steny nie sú zošikmené. dá sa to chápať ako podkrovie? v TS je uvedené: podlažia 3. chcem to vedieť kvôli tomu, že stavebný úrad si vyžiadal okrúhlu pečiatku, projektant ju nemá, nepatrí do SKSI. dal mi kópiu svojho živnostenského listu s tým, že nejde o vybrané činnosti, ale o §45 ods.6 písm.a. Mám šancu zajtra uspieť s týmto na stavebnom úrade, alebo mám "hľadať" a tlačiť na projektanta zohnať pečiatku?
ďakujem.
Mám za to, že je to jednoduchá stavba.
To 2. n.p. je vlastne v podkroví , aj keď je to manzadrdka.

Riešenie :
1. zmeniť PD
2. Keď to projektant tak nazval, nech si zoženie projektanta s pečiatkou.

CIMOM
0 0
stx stx

stx je offline (nepripojený) stx

Na tej strane (vpravo), kde by nam vychadzala vzdialenost 6m medzi RD, tak my mame okna resp. dvere obytnych miestnosti vid.
prodom.sk/?p=projekty&project=102 (cuber 2).
Ako je to u susedov neviem. Ak by nemali okna obytnych miestnosti na tu stranu oproti nam tak by to bolo ok?
0 0
richard33 richard33

richard33 je offline (nepripojený) richard33

CIMOM Pozri príspevok
Ak sa jedná o novú stavbu cesty, tak jej musí predbiehať územné konanie. V tomto konaní sa musia uplatniť všetky námietky k umiestneniu. Je možnosť podať aj odvolanie, vtedy vec preskúma nadriadený orgán.


CIMOM
K uzemnemu konaniu sme neboli prizvany a v case ked sa cesta robila sme boli mimo SR a tak sme uz prisli k hotovemu dielu. Momentalne je ukoncenie cesty, ktora ma prebiehat cez nas pozenok a rozdelit ho na dve casti vzdialene od bocnej hranice nasho pozemku cca 30m. Akym sposobom by bolo mozne dosiahnut odklon trasy cesty od nasej stavby, pripadne ci existuje v tomto pripade aj nejake usmernenie v zmysle stavebneho zakona?
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

ahoj cimon,

podla urbanistickej studie mam z pozemku uvolnit z dvoch stran cca 1m (60m2) kvoli ceste a chodniku. mesto samozrejme chce ziskat uvedenu cast zadarmo, pripadne za smiesnu sumu. co ked neposunem plot, ake to moze mat nasledky? moze byt problem pri naslednom schvalovani, stavbne atd.?

dakujem
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

day Pozri príspevok
ahoj cimon,

podla urbanistickej studie mam z pozemku uvolnit z dvoch stran cca 1m (60m2) kvoli ceste a chodniku. mesto samozrejme chce ziskat uvedenu cast zadarmo, pripadne za smiesnu sumu. co ked neposunem plot, ake to moze mat nasledky? moze byt problem pri naslednom schvalovani, stavbne atd.?

dakujem
Ahojky,

tak toto by konkretne zaujimalo i mna.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
richard33 Pozri príspevok
K uzemnemu konaniu sme neboli prizvany a v case ked sa cesta robila sme boli mimo SR a tak sme uz prisli k hotovemu dielu. Momentalne je ukoncenie cesty, ktora ma prebiehat cez nas pozenok a rozdelit ho na dve casti vzdialene od bocnej hranice nasho pozemku cca 30m. Akym sposobom by bolo mozne dosiahnut odklon trasy cesty od nasej stavby, pripadne ci existuje v tomto pripade aj nejake usmernenie v zmysle stavebneho zakona?
Toto nie je možné.
Ak sa realizovala cesta cez súkromný pozemok, tak muselo byť vyvlasťňovacie konanie.

POZN. : Treba dať podnet na prokuratúru.
do dvoch mesiacov možno podať žalobný návrh na súd- (ak bolo podanmé odvolanie)

CIMOM
1 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
VieraPopluharova Pozri príspevok
Ahojky,

tak toto by konkretne zaujimalo i mna.
Vyvlastniť možno len vtedy, ak je pozemok určený na zástavbu verejnoprospešnej stavby a ktorá je v záväznej časti územného plánu, teda vo VZN.


CIMOM
1 0
richard33 richard33

richard33 je offline (nepripojený) richard33

CIMOM Pozri príspevok
Toto nie je možné.
Ak sa realizovala cesta cez súkromný pozemok, tak muselo byť vyvlasťňovacie konanie.

POZN. : Treba dať podnet na prokuratúru.
do dvoch mesiacov možno podať žalobný návrh na súd- (ak bolo podanmé odvolanie)

CIMOM
Doposial je cesta realizovana len na pozemku ineho vlastnika a to s jeho suhlasom - a docasne ukoncenie cesty je od nas vzdialene cca 30m.
0 0
jpo76 jpo76

jpo76 je offline (nepripojený) jpo76

Dobrý deň. Prosím Vás o radu.
Ideme zbúrať starý dom, je prilepený na dom na susednom pozemku. Po zbúraní chceme stavať nový dom. Môžeme ho postaviť 3m od hranice pozemku ( teda od susedného domu)? Môže byť na tej strane okno z kuchyne a na poschodí okná z izieb? Alebo musí byť odstup väčší? Susedný dom ( teda je to len taký prístavok k domu) nemá na strane k nám žiadne okná, len časť steny ( susedný dom je o 1,5m nižšie položený) a priečelie strechy.
Ďakujem
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

jpo76 Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím Vás o radu.
Ideme zbúrať starý dom, je prilepený na dom na susednom pozemku. Po zbúraní chceme stavať nový dom. Môžeme ho postaviť 3m od hranice pozemku ( teda od susedného domu)? Môže byť na tej strane okno z kuchyne a na poschodí okná z izieb? Alebo musí byť odstup väčší? Susedný dom ( teda je to len taký prístavok k domu) nemá na strane k nám žiadne okná, len časť steny ( susedný dom je o 1,5m nižšie položený) a priečelie strechy.
Ďakujem
Vyhláška k stavebnému zákonu hovorí toto, musíš stavať podľa nej:

§ 6
Odstupy stavieb
(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.
1 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jpo76 Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím Vás o radu.
Ideme zbúrať starý dom, je prilepený na dom na susednom pozemku. Po zbúraní chceme stavať nový dom. Môžeme ho postaviť 3m od hranice pozemku ( teda od susedného domu)? Môže byť na tej strane okno z kuchyne a na poschodí okná z izieb? Alebo musí byť odstup väčší? Susedný dom ( teda je to len taký prístavok k domu) nemá na strane k nám žiadne okná, len časť steny ( susedný dom je o 1,5m nižšie položený) a priečelie strechy.
Ďakujem

Viem si predstaviť, že v stiesnených pomeroch môže byť vzdialenosť aj 3 m.
Vtedy by som doporučil aj vyjadrenie požiarnikov.
Ak budú situované okná z obytných miestností smerom k ďalšej stavbe RD, tak sa musí preukázať, že bude dostatočné ich preslnenie - svetelnotechnickou štúdiou.


CIMOM
0 0
jpo76 jpo76

jpo76 je offline (nepripojený) jpo76

Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu.
Ideme búrať starý dom, je prilepený na susedný dom, ktorý je úrovňovo o 1,5m nižšie ako náš, sused tam má len nejaký prístavok, bez okien na našu stranu a malé priečelie strechy nad prístavkom.
Po zbúraní domu chceme stavať nový dom. V akej vzdialenosti od ich domu ( vlastne od hranice pozemku) môžeme stavať? Chceli by sme 3m, na tú stranu bude okno z kúpeľne, komory a kuchyne a na poschodí 2 okná z izieb- tie už vlastne nad úrovňou vrcholu ich strechy.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
gabina85 gabina85

gabina85 je offline (nepripojený) gabina85

Dobry den, velmi pekne by som Vas chcela poprosit o radu.
Situacia je takato:
Kupujeme starsi dom, s tym, ze nie vsetky drobne stavby a upravy na dome boli zlegalizovane. Po dohode s majitelom, ktory uz bohuzial nema zdravotny stav na to aby to vsetko vybavoval, vybavujeme my, ako novy majitelia.
Problem je v tom, ze z banky nam neschvalili uver, lebo nesedi skutkovy stav s pravnym.
Povodny majitelia si pristavili k domu kotolnu a malu predsien. A nedali to zapisat do LV ani do katastr.mapy, podorys domu sa zmenil, ale nemaju k tomu ziadne papiere.
Prosim Vas ako postupovat? aby sme tieto pristavby mohli zapisat do LV a do mapy?bez toho aby sme museli vybavovat dodatocne stavebne povolenie, projekt, kolaudaciu, atd.

VOpred velmi pekne dakujem
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Ako ďaleko si možem od susedovho plota postaviť drevený altánok 3,5x3,5 m resp.budu na náradie 4x3 ?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jpo76 Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu.
Ideme búrať starý dom, je prilepený na susedný dom, ktorý je úrovňovo o 1,5m nižšie ako náš, sused tam má len nejaký prístavok, bez okien na našu stranu a malé priečelie strechy nad prístavkom.
Po zbúraní domu chceme stavať nový dom. V akej vzdialenosti od ich domu ( vlastne od hranice pozemku) môžeme stavať? Chceli by sme 3m, na tú stranu bude okno z kúpeľne, komory a kuchyne a na poschodí 2 okná z izieb- tie už vlastne nad úrovňou vrcholu ich strechy.
Ďakujem za odpoveď.

Nedá sa to takto len z popisu určiť. Treba vychádzať z toho, že obytné miestnosti musia spĺňať STN o presvetlení obytných miestností.


CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať