Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Pracovala som vyše 20 rokov ako projektantka pozemných stavieb,najprv ako pomocný projektant,neskor ako projektant.15 rokov uz nepracujem vo svojom obore a nemam ani skusky odbornej sposobilosti.Zaujímalo,by ma,či by uznal stavebný úrad moj projekt rodinného domu pre syna,kedze nedisponujem ziadnou okruhlou peciatkou.Nevedela som o moznosti cestneho vyhlasenia,a tak mnou vypracovany projekt som nechala opeciatkovat mojmu byvalemu kolegovi,ktory ma skusky sp.,samozrejme za peniaze.Pri realizacii synovej dtavby doslo ku zmenam,ktore samozrejme,zakreslim do PD,...a tu nastava otazka:ked uz je tam raz okruhla peciatka mojho byvaleho kolegu,musi byt aj na projekte prilozenom ku ziadosti o zmenu stavby pred jej dokoncenim.._?.nestaci moje cestne vyhlasenie a v akom zneni by malo byt?...Dakujem za odpoved.



Môžete za dodržania nasledovného :

1. Musí to byť jednoduchá stavba /§ 139b ods. 1 pím. a) SZ/.
2. Zmenou sa nemôžu dotknúť autorské práva.
3. Ak ste na PD bola uvedená, že "prjekt vypracoval", tak by to malo byť OK. Projektant s okrúhlou pečiatkou to v tom prípade iba "kontroloval", tak ako sa uvádza v tabuľke projektu.

Neviem presne ako ste to mala uvedené, môžem uviesť iba toľko.


CIMOM
0 0
annamari annamari

annamari je offline (nepripojený) annamari

Ďakujem za opdpoveď,vo všetkých tabuľkách som bola uvedená ako :vypracoval,kolega ako:kontroloval
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Ja skúsim pridať v prílohe Stavebný zákon č.50 /1976 Z.z. aby ste swi nemuseli ho pracne hľadať na internete.
Ináč § 46 je už zrušený.-to k príspevku č.1 zakladateľa témy a k jeho bodu 1.
Cimom, verím, že sa neurazíš, mňa by to naozaj mrzelo, lebo Tvoja táto téma ja naozaj dobrá, to Ti neberiem.
Aj ja mám dotaz ktoré sú jednoduché stavby lebo v § 139 nie je uvedené a nenašla som to (vymedzenie-koľko má mať m2, podlaží a i.)a ešte hľadám vymedzenie alebo laicky popísané, že ktoré sú stavby drobné? Ďíky
Naposledy upravil Zitulda : 04.04.09 at 20:15
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

ak sa dobre pamatam jednoducha stavba nie je podpivnicena a ma jedno podlazie a podkrovie. zastavanou plochou som si neni isty ale zda sa mi ze je to dost vela - ak clovek nestavia velku vilu tak sa do toho zmesti
0 0
ninaclaudius ninaclaudius

ninaclaudius je offline (nepripojený) ninaclaudius

ahojte, a co novy stavebny zakon? neviete ako to s nim dopadlo, resp. dopadne? co sa zmeni pre nas malych stavebnikov v roku 2009 - ak by sme teda chceli ziadat o stavebne povolenie, dik za ochotu a vas cas
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Zitulda Pozri príspevok
Ja skúsim pridať v prílohe Stavebný zákon č.50 /1976 Z.z. aby ste swi nemuseli ho pracne hľadať na internete.
Ináč § 46 je už zrušený.-to k príspevku č.1 zakladateľa témy a k jeho bodu 1.
Cimom, verím, že sa neurazíš, mňa by to naozaj mrzelo, lebo Tvoja táto téma ja naozaj dobrá, to Ti neberiem.
Aj ja mám dotaz ktoré sú jednoduché stavby lebo v § 139 nie je uvedené a nenašla som to (vymedzenie-koľko má mať m2, podlaží a i.)a ešte hľadám vymedzenie alebo laicky popísané, že ktoré sú stavby drobné? Ďíky
Díky za ocenenie. Nemám sa čo urážať. Na konkrétne a presné otázky odpoveiem naďalej, len prosím aby neboli všeobecne, diskusné s možnosťou rozvíjania a "točenia" dookola.
V § 139 som nenapísal písmenko. Správne má byť "§ 139b", už som to opravil. PS.: Tú chybu som si všimol hneď ako som to uložil, ale vtedy som ešte nevedel, že sa to dá aj opraviť. Potom som na to už zabudol, resp. nik ma doteraz na to neupozornil.
V § 46 v stavebného zákona je, cit.
"§ 46
Projektant

Projektant vykonáva projektovú činnosť a zodpovedá za správnosť a úplnosť vypracovania dokumentácie podľa § 45 ods. 2. Projektant vypracovaného projektu stavby zodpovedá aj za jeho realizovateľnosť. Statický výpočet musí byť vypracovaný v takej forme, aby bol kontrolovateľný. Projektant je povinný prizvať na vypracovanie častí územnoplánovacích podkladov, návrhu územnoplánovacej dokumentácie alebo projektu stavby ďalších oprávnených projektantov, ak nie je oprávnený niektorú časť vypracovať sám."


Upravenie !-fu je aj odpoveď pre chandlera k jednoduchej stavbe. Mimochodom môže byť aj podpivničená.


CIMOM


PS . : Ten stavebný zákon treba stiahnuť, aby ostatných nemiatol. Od vtedy bol už veľakrát novelizovaný. Veľká novela v roku 2000. Pre mňa bolo otvorenie toho súboru so zákonom nostalgické, lebo posledná novela v ňom (229/2007 - priadala aj spomínaný § 139b) je novela, keď som začínal pracovať so stavebným zákonom podrobnejšie. Mimochodom ako perlička. Tou novelou bola do stavebného zákona vsunutá spodná hranica pokuty -za "čiernu" stavbu min 2 mil. Sk pre podnikateľa. Koľko bolo takých pokút uložených ? Vie niekto, prečo bol tak novelizovaný ?
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 09.02.09 at 19:09 Dôvod: - priadala aj spomínaný § 139b
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

CIMOM Pozri príspevok
Díky za ocenenie. Nemám sa čo urážať. Na konkrétne a presné otázky odpoveiem naďalej, len prosím aby neboli všeobecne, diskusné s možnosťou rozvíjania a "točenia" dookola.
V § 139 som nenapísal písmenko. Správne má byť "§ 139b", už som to opravil. PS.: Tú chybu som si všimol hneď ako som to uložil, ale vtedy som ešte nevedel, že sa to dá aj opraviť. Potom som na to už zabudol, resp. nik ma doteraz na to neupozornil.
V § 46 v stavebného zákona je, cit.
"§ 46
Projektant

Projektant vykonáva projektovú činnosť a zodpovedá za správnosť a úplnosť vypracovania dokumentácie podľa § 45 ods. 2. Projektant vypracovaného projektu stavby zodpovedá aj za jeho realizovateľnosť. Statický výpočet musí byť vypracovaný v takej forme, aby bol kontrolovateľný. Projektant je povinný prizvať na vypracovanie častí územnoplánovacích podkladov, návrhu územnoplánovacej dokumentácie alebo projektu stavby ďalších oprávnených projektantov, ak nie je oprávnený niektorú časť vypracovať sám."

Upravenie !-fu je aj odpoveď pre chandlera k jednoduchej stavbe. Mimochodom môže byť aj podpivničená.


CIMOM


PS . : Ten stavebný zákon treba stiahnuť, aby ostatných nemiatol. Od vtedy bol už veľakrát novelizovaný. Veľká novela v roku 2000. Pre mňa bolo otvorenie toho súboru so zákonom nostalgické, lebo posledná novela v ňom (229/2007 - priadala aj spomínaný § 139b) je novela, keď som začínal pracovať so stavebným zákonom podrobnejšie. Mimochodom ako perlička. Tou novelou bola do stavebného zákona vsunutá spodná hranica pokuty -za "čiernu" stavbu min 2 mil. Sk pre podnikateľa. Koľko bolo takých pokút uložených ? Vie niekto, prečo bol tak novelizovaný ?
Ja som náhodou pridala ten starý bez noviel ale díky upozorneniu Tvojmu ho zamenila aj s novelami, tak sa ospravedlňujem. Verím že je v poriadku.
0 0
timmo1 timmo1

timmo1 je offline (nepripojený) timmo1

chcem sa spýtať...ak predkladám žiadosť na obvodný úrad ŽP o vydanie povolenia na stavbu ČOV (ktoré potom predkladám na stavebný úrad spolu so žiadosťou o stavebné povolenie) ..potrebujem k tomu okrem iného aj list vlastníctva a snímok z katastrálnej mapy......tieto listiny majú byť aké staré a v akej kolkovej hodnote ????? 3 euro alebo 8 euro ???
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
timmo1 Pozri príspevok
chcem sa spýtať...ak predkladám žiadosť na obvodný úrad ŽP o vydanie povolenia na stavbu ČOV (ktoré potom predkladám na stavebný úrad spolu so žiadosťou o stavebné povolenie) ..potrebujem k tomu okrem iného aj list vlastníctva a snímok z katastrálnej mapy......tieto listiny majú byť aké staré a v akej kolkovej hodnote ????? 3 euro alebo 8 euro ???
1. Ak sa jedná o vodnú stavbu, ktorá podlieha povoleniu podľa § 26 vodného zákona (364/2004), tak stavebným úradom je špeciálny stavebný úrad (§ 120 SZ).
2. Stavebné povolenie na vodnú stavbu, ktoré vydáva špeciálny stavebný úrad sa nemusí predkladať ako príloha k žiadosti na všeobecný stavebný úrad. Žiadne povolenie špeciálneho stavebného úradu (vodného, cestného, ...) nie je predbežnou otázkou pre všeobecný stavebný úrad. Obe konani môžu "bežať" súčasne. Stavebný úrad (všeobecný) nemôže podmieniť vydanie svojho stavebného povolenia, vydaním povolenia špeciálneho stavebného úradu. Ak by tak konal, koná v rozpore so zákonom. Treba na to upozorniť. Pýtajte, aby Vám to dali písomne. Ak to máte písomne okamžite podajte sťažnosť (podanie) na príslušný krajský stavebný úrad.
3. Poznámka k bodu č. 2. V kolaudačnom konaní stavebný úrad (všeobecný) skúma, či stavba je užívania schopná ako celok, t.j. musí mať aj prípadné kolaudačné rozhodnutia špeciálnych stavebných úradov (§ 81b SZ).
4. K LV : Na toto je ťažké odpovedať. Zákon nepojednáva o forme preukázania vlastníctva. Niektorému stavebnému úradu postačuje aj výpis z katasterportálu, niektorí požaduje LV s kolkom, niektorí požaduje LV nie starší ako 3 mesiace.

Môj názor :
1. K preukázaniu vlastníctva pracovníkovi stavebného úradu postačuje k nahliadnutiu LV originál, overenie si xerokópie do spisu so záznamom, že originál mal k nahliadnutiu. V prípade akých koľvek pochybností môže využiť portál katastra.
2. K zduplovaniu predloženej xerokópie možno priložiť čestné vyhlásenie (§ 39 zák. č. 71/1967) o aktuálnosti predloženého LV.
3. Žiadny právny predpis nepojednáva o predložení LV v stavebnom konaní, nie starší ako 3 mesiace.
4. Upozorňujem na § 58 ods. 2, druhá veta SZ. Vtedy netreba dokladať žiadne LV (stavebné úrady nekonajú v niektorých prípadoch podľa tohoto ustanovenia, čím konajú v rozpore so zákonom, konkrétne s ich hmotnoprávnym predpisom).
5. LV s kolkom s 3 €, alebo 8 €, alebo aj bez kolku, ale s originál razítkom katastra je pre stavebný úrad rovnovcenné.


CIMOM
0 0
mkys mkys

mkys je offline (nepripojený) mkys

DODATOK !!! :
K žiadosti sa nikdy nemusí dokladať stanovisko vlastníka susednej nehnuteľnosti. Stavebný úrad to nemôže vyžadovať, ale určite to niekde pýtajú. Konajú protizákonne. Môžu to požadovať, iba ak by ste stavbou zasiahli na susedný pozemok, teda aj prípojkou. Vteda ale nemusí pýtať vyjadrenie suseda, ale doklad o inom práve podľa § 139 ods. 1 SZ.
Dodávam, že stavebný úrad nemôže požadovať súhlas suseda s povolením stavby ani v tom prípade, ak budete na výstavbu potrebovať ísť na jeho pozemok (napr. lešenie). Ak sa so susedom nedohodnete, môže sa na stavebnom úrade podať žiadosť o uloženie opatrenia na susednom pozemku (§ 135). Takéto rozhodnutie je prvostupňové, možno sa proti nemu odvolať, ale pri jeho kvalitnom (vecnom) a procesnom zvládnutí je na "svete" možnosť za podmienok uvedených v rozhodnutí vstúpiť na susedný pozemok. Samozrejme, že aj tak môže byť prekážka, sused nemusí súhlasiť (fyzicky nepustí nikoho). Potom je už len ísť spôsobom nariadenia výkonu rozhodnutia, ale to už idem do extrému.

Toľko v krátkosti. Ak pomôže, tak OK.


CIMOM[/QUOTE]



Čo ak na môj pozemok nezasiahne stavbou, ani iným pomocným zariadením (lešením), ale chce kopať a zeminu uskladniť na môj pozemok. Zemina z výkopu na mojom pozemku nie je bohviečo.
0 0
Macy32 Macy32

Macy32 je offline (nepripojený) Macy32

Ahoj CIMOM, prosím o pomoc ohľadne prípojok, máme už schválené stavebné povolenie na výstavbu rodinného domu aj s inžinierskymi sieťami. Tieto siete už máme osadené na pozemok (nemáme ich vybudované), ale potrebujeme ich posunúť asi o 1,5 m ďalej. Čo je k tomuto potrebné aby s tým na stavebnom úrade súhlasili? Treba nanovo žiadať plynárne, elektrárne a vodárne?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mkys Pozri príspevok


Čo ak na môj pozemok nezasiahne stavbou, ani iným pomocným zariadením (lešením), ale chce kopať a zeminu uskladniť na môj pozemok. Zemina z výkopu na mojom pozemku nie je bohviečo.


Ak sa jedná o akékoľvek používanie cudzieho pozemku pri výstavbe a nie je možné iné riešenie ako použiť susedný pozemok, tak ak nedôjde k dohode s vlastníkom tohoto pozemku, stavebný úrad môže nariadiť opatrenia na susesnom pozemku podľa § 135 SZ.

Už viac príspevkov som venoval tejto téme. Uvádzam adresu na judikatúru č. 59/1992 - (Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 27.9., 1990, 3 Cz 53/90).

http://jaspi.justice.gov.sk


postup : 1 judikatúra (vľavo). 2. vložiť číslo judikátu - 59/1992, 3. vyhladať, 4. otvoriť judikát

Myslím, že každému dá odpoveď.



CIMOM


PS (ak niekto nechce ísť ďalej)

Výňatok, citujem :
"Vybudovanie kanalizačnej žumpy a odpadu s prípojkou a s tým spojený vstup stavebníkov na susediaci pozemok a umožnenie prechodného uloženia hliny z výkopu na tomto susediacom pozemku treba posudzovať ako realizáciu stavby v zmysle ustanovenia § 135 ods. 1 zákona číslo 50/1976 Zb. (stavebného zákona) a o takomto právnom vzťahu rozhoduje stavebný úrad podľa citovaného ustanovenia stavebného zákona.

Nejde tu iba o vstup na susediaci pozemok nevyhnutne vyžadovaný údržbou a obhospodarovaním susedných pozemkov a stavieb, ktoré už existujú, a teda nejde o vzťah občianskoprávny, ale o vzťah stavebnoprávny."
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 12.02.09 at 20:53 Dôvod: musel som poopraviť prístup k adrese a doplnil som výňatok
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Macy32 Pozri príspevok
Ahoj CIMOM, prosím o pomoc ohľadne prípojok, máme už schválené stavebné povolenie na výstavbu rodinného domu aj s inžinierskymi sieťami. Tieto siete už máme osadené na pozemok (nemáme ich vybudované), ale potrebujeme ich posunúť asi o 1,5 m ďalej. Čo je k tomuto potrebné aby s tým na stavebnom úrade súhlasili? Treba nanovo žiadať plynárne, elektrárne a vodárne?
Ľutujem, ale nedá sa takto všeobecne odpovedať. 1,5 m môže byť zanedbateľný odklom od pôvodnej trasy, ale aj podstatný odklon.

Aspoň jedno. Minimálne netreba vyjadrenie tých, čo uviedli, že v danom území nemajú žiadne siete.


Aspoň tolko.


CIMOM
0 0
mkys mkys

mkys je offline (nepripojený) mkys

CIMOM tvoj výklad postupu podľa 135 stavebného zákona trochu mení môj pohľad na užívanie susedného pozemku počas výstavby.
0 0
jun2006 jun2006

jun2006 je offline (nepripojený) jun2006

CIMON,

mozno mierne od veci, ale rad by som pocul tvoj nazor.

1. majitel A uzival dom a pozemok cca 40 rokov. Uzival aj pozemok, ktory mu nepatril, ohradil si ho - nikto sa nestazoval, skutocny majitel pozemku zomrel, dedici sa o pozemok nezaujimali

2. majitel A zomrel. Jeho dedic B zdedil dom i pozemok a nasledneho ho uzival komplet viac ako 11 rokov. Uzival rovnako ako majitel A aj cudzi pozemok - nikto nenamietal

3. dedic B predal dom kupujucemu C, ktory kupil dom i s pozemkom, ktory predtym uzival majitel A i dedic B celkom cca 50 rokov. Pozemok kupil s domom, pricom si neoveril katastralnu mapu, kedze pozemok bol oploteny starym plotom (najmenej 20 rokov starym) a v case kupy nikto voci oploteniu a utivaniu pozemku nenamietal

4. sused D iniciativne vyhladal dedicov najpovodnejsieho pozemku a dosiahol, ze pozemok, ktory celkom 50 rokov uzival majitel A i dedic B sa dostali na LV suseda D.

5. na zaklade LV teraz sused D pozaduje, aby kupec C uvolnil tento pozemok. Ak kupec C toto urobi - strati moznost dostat sa autom k zahrade - pozemok sa zuzi na cca 1,5 m..

Zaver: Sused D vedel o tom, ze pozemok uzivaju ini ludia (majitel A, dedic B, i kupec C) - a nic nepovedal. Az ked pozemok ziskal od najpovodnejsich dedicov - zacal tlacit na kupca C.

Otazka: ako sa moze branit kupec C? Moze sused D vyhrat pripadny sudny spor? (Tento pozemok ma iba par m2, ktore sused D vobec nepotrebuje.. - len chce robit zle..)

viem, ze je to off topis - ale dik za nazor!
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jun2006 Pozri príspevok
CIMON,

mozno mierne od veci, ale rad by som pocul tvoj nazor.

1. majitel A uzival dom a pozemok cca 40 rokov. Uzival aj pozemok, ktory mu nepatril, ohradil si ho - nikto sa nestazoval, skutocny majitel pozemku zomrel, dedici sa o pozemok nezaujimali

2. majitel A zomrel. Jeho dedic B zdedil dom i pozemok a nasledneho ho uzival komplet viac ako 11 rokov. Uzival rovnako ako majitel A aj cudzi pozemok - nikto nenamietal

3. dedic B predal dom kupujucemu C, ktory kupil dom i s pozemkom, ktory predtym uzival majitel A i dedic B celkom cca 50 rokov. Pozemok kupil s domom, pricom si neoveril katastralnu mapu, kedze pozemok bol oploteny starym plotom (najmenej 20 rokov starym) a v case kupy nikto voci oploteniu a utivaniu pozemku nenamietal

4. sused D iniciativne vyhladal dedicov najpovodnejsieho pozemku a dosiahol, ze pozemok, ktory celkom 50 rokov uzival majitel A i dedic B sa dostali na LV suseda D.

5. na zaklade LV teraz sused D pozaduje, aby kupec C uvolnil tento pozemok. Ak kupec C toto urobi - strati moznost dostat sa autom k zahrade - pozemok sa zuzi na cca 1,5 m..

Zaver: Sused D vedel o tom, ze pozemok uzivaju ini ludia (majitel A, dedic B, i kupec C) - a nic nepovedal. Az ked pozemok ziskal od najpovodnejsich dedicov - zacal tlacit na kupca C.

Otazka: ako sa moze branit kupec C? Moze sused D vyhrat pripadny sudny spor? (Tento pozemok ma iba par m2, ktore sused D vobec nepotrebuje.. - len chce robit zle..)

viem, ze je to off topis - ale dik za nazor!

Tak ako si uviedol, je to pre mňa off topic.
Jednoznačne by som šiel cestou právnika a vydržaním.

Podľa môjho názoru, tak ako je to uvedené, nemal by byť problém. Uvediem ti len časť z § 134 Občianského zákonníka (zák. č. 40/1964) : cit.

"Vydržanie

(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť."

Dôkazy by mali byť nezvratné, myslím že úmysel v tom nie je, takže ....žaloba, súdne konanie a .....

Len toľko.

PS : moja parketa je stavebná legislatíva; veci, ktoré uvádzam mimo nej sú väčšinou z praxe, takže mám s nimi skúsenosti. Iné sa snažím pomôcť aspoň odkazom na zákon, stránku a pod.


CIMOM
0 0
jun2006 jun2006

jun2006 je offline (nepripojený) jun2006

hej, tiez som tak hovoril..

Vdaka za nazor!
0 0
mkys mkys

mkys je offline (nepripojený) mkys

CIMOM Pozri príspevok
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.

Vieš mi odpovedať aj na otázku,
aké doklady treba k vydaniu súpisného čísla a čo treba k zápisu do katastra, aspoň zo stavebného úradu.

ďakujem.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mkys Pozri príspevok
Vieš mi odpovedať aj na otázku,
aké doklady treba k vydaniu súpisného čísla a čo treba k zápisu do katastra, aspoň zo stavebného úradu.

ďakujem.

1. K žiadosti sa prikladá geometrický plán zamerania stavby na pozemku, výpis z katastra nehnuteľností - list vlastníctva a právoplatné kolaudačné rozhodnutie.
2. Po vydaní kolaudačného rozhodnutia pri novostavbe podať návrh na vklad stavby do katastra nehnuteľností. K návrhu sa prikladá právoplatné kolaudačné rozhodnutie, geometrický plán zamerania stavby, list vlastníctva a rozhodnutie o pridelení súpisného čísla. (§ 28 katastrálneho zákona)


PS : chystám taký jednoduchý celkový manuál pre stavebníkov s odpoveďami na otázky, čo odkladať počas výstavby, čo ku kolaudácii a čo po nej.


CIMOM
1 0
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

CYMOM, ja sa chcem opytat: stavebna uradnicka, ktora vydava stavebne povolenia: odmietne vydat stavbne povolenie, udajne "projekt nema vsetky nalezitosti", cize projektant to ma dopracovat: konkretne, dopisat do textovej casti odstup od hranice pozemku, ktore su aj tak zakreslene v grafickej casti. Avsak druhemu projektantovi, ktory je (zhodou okolnosti) jej byvaly kolega, odsuhlasi dokumentaciu so vsetkym, pricom jeho projekt takisto nema presne tie iste nalezitosti a aj dalsie. Moze projektant podat na uradnicku staznost? A komu? Moze projektant pozadovat pri preskumani ziadosti, aby sa nahliadlo aj do odsuhlasenej dokumentacie jej kolegu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať