Zavrieť

Porady

Vychovávateľky ŠKD

Dobrý deň.Chcela by som tak trochu rozdebatovať tému o našej práci, prípadne by sme si mohli navzájom radiť.Každá máme"more"skúseností a mohli by sme sa o ne deliť.Zaujíma ma viacero veci:
Ako vyberáte príspevky za ŠKD?Do koľkého v mesiaci+spôsob
Ako si plánujete činnosť? Na týždeň ?Na dva?
Ako riešite činnosť, keď vám každé dieťa odchádza v inom čase zo ŠKD?
Pozdravujem kolegov a kolegyne.
Usporiadat
janvan janvan

janvan je offline (nepripojený) janvan

flaniko Pozri príspevok
ale nemôžem pracovne "precestovať" 150km kvôli školeniu.....
nedajú sa organizovať takéto semináre " na objednávku" ?......
myslím na to, že by sme pozvali vychovávateľov z okolitých škôl a prednášajúceho priamo na našu školu......
..však to som tým myslela....s konkrétnou osobou sme sa dohodli na podmienkach, ako , kde a kedy zorganizujeme naše sedenia..naša úloha bola, zorganizovať a rozposlať oznámenia, či kolegyne z nášho regionu majú záujem o toto školenie a v prípade, že sa nás nazbiera okolo dvadsať, bude prednášajúca dochádzať k nám na školu...
0 0
aicha15 aicha15

aicha15 je offline (nepripojený) aicha15

Dobrý deň!

Našla som vo Vašich príspevkoch veľa zaujímavého. Sama v školstve nepracujem, ale to sa od januára zmení. Nastupujem do škd v ktorom funguje len jedno oddelenie pre všetky ročníky. Sama som zvedavá ako to zvládnem, keďže moja doterajšia prax zo školy nebola až taká ako by som si predstavovala.Všetko len narýchlo odbúchať, odovzdať správne napísané prípravy (to bolo hlavné). V niektorých veciach som sa ešte nevedela orientovať, ale myslím že do toho časom prídem. Vlastne ani neviem ako to funguje v takýchto zmiešaných oddeleniach, lebo doteraz som bola na praxi kde boli v triede maximálne dva ročníky. Pre ne bolo ľahké niečo pripraviť. Ale keď budú 4 ročníky dokopy, dúfam že sa mi bude dariť zaujať či 1. alebo 4.


S literatúrou je to fakt bieda... to som si vyskúšala na vlastnej koži keď som v knižnici našla toho kvantum o MŠ, ale o ŠKD to boli asi 4 knihy. 1 z nich bola najnovšia, tuším rok 2008 - J. Pávková a kolektív. Pedagogika voľného času, ale ostatné tri neboli mladšie ako 90 rok, všetko to boli stariny. Dokonca som naďabila aj na knihu staršiu ako ja sama a to z roku 1969 To by sa malo podľa mňa zmeniť a celkovo aj ľudia by mali pochopiť že škd nie je len zariadenie kde odložia dieťa ako nejakú vec... V tomto to laici nevedia pochopiť, ale keď dojde na platy učiteľov tak každý vie zanadávať že nič nerobia, pijú kávu a ešte im zato platia. Ja som si to tiež myslela, až keď som sama na vlastnej koži nepocítila, že to tak vôbec nie je a že je to náročná práca...

Prajem vám všetkým veľa sily a veľa úspechov, aby sa konečne niečo zmenilo a aby sa začali zaujímať o to že existuje také niečo ako škd a že tie vychovávateľky nie sú iba ,,vychošky" ale že je to niekto, kto nahrádza deťom domov.

na záver vám chcem odporučiť jednu stránku kde je toho plno o škd,
robte to nasledovne

kliknite na google, zadajte do vyhľadávacieho rámčeka škd, sabol, a kliknite na prvú stránku.
0 0
janka1710 janka1710

janka1710 je offline (nepripojený) janka1710

chcem sa opýtať na pár problémov a ako to riešite vy....
idú vianočné prázdniny je tam tohto roku 10 dní.... my si ich musíme odrábať zastupovaním.... koľko na jeden týždeň.... tak ako je uväzok, alebo ako je týždenný pracovný čas 37,5 hod.?...viem, že náhradne voľno sa dáva aký je úväzok a som si to aj prečítala vo vyhláške...
ďalsia otázka... ak vychovávateľka zastupuje učiteľku... koľko hodín sa jej započítava.... nie sú to hodiny do úväzku, ale hodiny na prázdniny ....2:3 ?... u nás je to 1:1...a preto si neviem predstaviť koľko hodín si budeme musieť odrobiť...
0 0
Eva Bistrická Eva Bistrická

Eva Bistrická je offline (nepripojený) Eva Bistrická

Náhradné voľno 5h 30´ na jeden deň ( 27:5= 5h 24´)- bez rozdielu, či v ten deň mám aký úväzok - na rozdiel od učiteľlov!
Pri zastupovaní učiteľky je pomer 1:1.
1 0
janka1710 janka1710

janka1710 je offline (nepripojený) janka1710

ďakujem
0 0
janamirka2 janamirka2

janamirka2 je offline (nepripojený) janamirka2

janka1710 Pozri príspevok
chcem sa opýtať na pár problémov a ako to riešite vy....
idú vianočné prázdniny je tam tohto roku 10 dní.... my si ich musíme odrábať zastupovaním.... koľko na jeden týždeň.... tak ako je uväzok, alebo ako je týždenný pracovný čas 37,5 hod.?...viem, že náhradne voľno sa dáva aký je úväzok a som si to aj prečítala vo vyhláške...
ďalsia otázka... ak vychovávateľka zastupuje učiteľku... koľko hodín sa jej započítava.... nie sú to hodiny do úväzku, ale hodiny na prázdniny ....2:3 ?... u nás je to 1:1...a preto si neviem predstaviť koľko hodín si budeme musieť odrobiť...
Ahoj u nás a aj podľa dajakého zákona/neviem presne/ je pri zastupovaní učiteľky 1:1,5. Takže keď odučím 3 hod. tak mám do úväzku 4,5.
0 0
555555 555555

555555 je offline (nepripojený) 555555

janamirka2 Pozri príspevok
Ahoj u nás a aj podľa dajakého zákona/neviem presne/ je pri zastupovaní učiteľky 1:1,5. Takže keď odučím 3 hod. tak mám do úväzku 4,5.
Tento prepočet už neplatí.Prepočet odučenej hodiny,k hodine vychovávateľa je 1:1.Možno pomôže
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Chcela by som spýtať aká je bežná prax v nasled.situácii:
dnes som si prevzala 6-ročnú dcéru z ŠKD cca o 15.hod. a dcéra mi vyklebetila, že deti boli vonku asi 1 hodinu na dvore/fakt bola
kosa!.../samozrejme boli oblečené, tak ako ich vychystajú rodičia, t.j. bežne pančuchy a nohavice, ale dnes bola fakt zima, čiže by bolo vhodné, keby mali deti zimné lyžiarske nohavice /samozrejme v tomto oblečení nebudem posielať dieťa ráno do školy, veď po 4 hodinách sedenia si zaparí r.ť, prezliekate v krutých zimách svoje deti v ŠKD predtým ako idete na dvor, tak ako sa to bežne robí v MŠ?
Naposledy upravil Ingrid Ondruskova : 10.12.10 at 21:27
0 0
555555 555555

555555 je offline (nepripojený) 555555

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Chcela by som spýtať aká je bežná prax v nasled.situácii:
dnes som si prevzala 6-ročnú dcéru z ŠKD cca o 15.hod. a dcéra mi vyklebetila, že deti boli vonku asi 1 hodinu na dvore/fakt bola
kosa!.../samozrejme boli oblečené, tak ako ich vychystajú rodičia, t.j. bežne pančuchy a nohavice, ale dnes bola fakt zima, čiže by bolo vhodné, keby mali deti zimné lyžiarske nohavice /samozrejme v tomto oblečení nebudem posielať dieťa ráno do školy, veď po 4 hodinách sedenia si zaparí r.ť, prezliekate v krutých zimách svoje deti v ŠKD predtým ako idete na dvor, tak ako sa to bežne robí v MŠ?
Včera fakt bola kosa Bežne ideme s deťmi von podľa počasia.Hodina v mraze je asi naozaj veľa.Keď je sneh,deti si prinesú otepľovačky a oblečú si ich.Chcela by som zdôrazniť,že 6 ročné dieťa by sa malo už vedieť obliecť .Pomôžem so zipsom na vetrovke,a pod.,ale obliekanie je na nich.A keď prídeme dnu tak mokré veci dám na radiátor a je to.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Ďakujem za odpoveď, v prezliekaní mojej dcéry nevidím žiadny problém, lebo je max.samostatná /to slovo "prezliekate", bolo myslené, či deti vôbec majú takú možnosť/...len mám zistené, že deti sa neprezliekajú a ani nemajú
v skrinkách uložené teplé veci na takéto príležitosti, ale pokiaľ ich budú hnať do zimy, budem jednoducho na tom trvať...
0 0
adriasee adriasee

adriasee je offline (nepripojený) adriasee

U nás je nepísané pravidlo aspoň 20 minút na dvor poobede cez zimu a cez leto, čo sa dá, síce je to proti predpisom. Keď je pekne,/ máme umelý trávnik / deti sa hrajú aj hodinu. Nech sa len pohybujú, aj tak doma sedia na zadnici.V zime neideme na dvor dovtedy pokiaľ každí nemá poriadne oblečenie, čapice, šále, rukavice, vetrovky, čiže sa prezliekajú .Pokiaľ je kosa a vietor ,tak sa snažíme aspoň trochu do telovcične. Deti aj cez leto na dvor sa prezliekajú, aby domov neišli zašpinení.Treba povedať vychovávateľke , že v takýchto prípadoch nech rozmýšľa ako mama, nie ako pedagóg-ktorý ide podľa na linajkovaného týždenného rozvrhu činnosti.
Naposledy upravil adriasee : 11.12.10 at 11:34
0 0
Eva Bistrická Eva Bistrická

Eva Bistrická je offline (nepripojený) Eva Bistrická

U mna sa deti prezliekaju - deti musia mat sportove oblecenie. Dokonca v zime aj nahradne - aspon ponozky (pancusky).
0 0
aicha15 aicha15

aicha15 je offline (nepripojený) aicha15

aj keď sú vianočné sviatky, ja by som sa chcela na niečo opýtať, čo sa týka ŠKD. Ide totiž o to, že 10 nastupujem a netuším ako mám písať plány, lebo samozrejme nás to na výške neučili. Našla som si na internete nejaký vyše 100 stranový súbor o tvorbe plánov, podľa toho by som to asi aj vedela, ale neviem asi koľko má byť hodín. Lebo to má byť iba plán na pol roka od januára do júna. Napr v tom pdf súbore sú aj zvlášť oddelenia napr.4, zatiaľ čo ja budem mať iba 1 oddelenie od 1 - do 4 ročníka. Doterajšia vychovávateľka mi vôbec nevedela pomôcť, a čo som videla jej plány tak to boli nejaké ciele na možno 5 strán, ale žiadne hodiny ani nič podobné. ak by mi niekto vedel poradiť bola by som vďačná.
0 0
xixix xixix

xixix je offline (nepripojený) xixix

Treba vychádzať zo Školského výchovného programu školského zariadenia - vypracovaný mal byť k 1.9.2009 a platný je 4 roky. Tam sú stanovené ciele, obsahové a výkonové štandardy podľa vrozového programu,spracované na vlastné podmienky. Predpokladám, že pôsobíš na malej škole/roč.1_4/ tak tvoríš plán na oddelenie/v ktorom môžu byť deti všetkých ročníkov. Ak budeš potrebovať viac informácií, môžme rozdiskutovať cez súkromné správy.
0 0
Eva Bistrická Eva Bistrická

Eva Bistrická je offline (nepripojený) Eva Bistrická

Vychádzať sa musí z Výchovného plánu, ktorý je súčasťou Výchovného programu. Týždenný plán je pre Tvoju potrebu. Veľmi dobré nápady sú na stránke zborovna.sk - samozrejme, keď to škola zakúpila - treba sa opýtať riaditeľa. Ja veľa čerpám z tejto stránky. Skús využiť aj Výchovný program v praxi - zase od riaditeľa - je tam pomôcka aj pre zmiešané oddelenia.
0 0
aicha15 aicha15

aicha15 je offline (nepripojený) aicha15

Eva Bistrická Pozri príspevok
Vychádzať sa musí z Výchovného plánu, ktorý je súčasťou Výchovného programu. Týždenný plán je pre Tvoju potrebu. Veľmi dobré nápady sú na stránke zborovna.sk - samozrejme, keď to škola zakúpila - treba sa opýtať riaditeľa. Ja veľa čerpám z tejto stránky. Skús využiť aj Výchovný program v praxi - zase od riaditeľa - je tam pomôcka aj pre zmiešané oddelenia.

problem je len v tom, ze ja si budem musiet asi ten vychovny plan sama vytvorit a nie som si ista, či nejaky vychovny program vychovavatelka napisala... o zborovni viem, budem sa musiet informovat u riaditela na meno a heslo. ďakujem za odpoveď
0 0
aicha15 aicha15

aicha15 je offline (nepripojený) aicha15

este reagujem o tom výchovnom programe v praxi som už počula ale taktiež viem že to stojí okolo 50 eur, a nemyslím že to škola má zakúpené. Zatiaľ som si ja na svoje náklady kúpila knihu z vydavateľstva portál rok v školní družine z roku 2007, to by mi na začiatok malo stačiť, tiež je to rozdelené na ročné obdobia a sú tam rôzne aktivity.
0 0
Eva Bistrická Eva Bistrická

Eva Bistrická je offline (nepripojený) Eva Bistrická

Na stránke minedu - regionálne školstvo- školské zariadenia je presný návod na tvorbu výchovného programu.
0 0
555555 555555

555555 je offline (nepripojený) 555555

Len taký malý postreh z praxe.Stále je nám v škd nejako podsúvané,že naša triedna kniha a stav detí v škole musí súhlasiť s neprítomnými deťmi v škole.Ale nie je to tak.Často krát dieťa v škole je, a odíde skôr alebo naopak , v škole nie je a rodič ho prinesie do škd.Toto sa u nás stáva,takže si myslím,že chýbajúci v triednej knihe v škole a v škd nemusia byť totožní.
0 0
adriasee adriasee

adriasee je offline (nepripojený) adriasee

Napíšem, ako je to u nás....keď dieťa v škole nie je , tak automaticky napíšem ako chýbajúceho. Ak rodič príde pre dieťa skoršie ako 15.00 h., tak ho už nenapíšem ako chýbajúceho.Ak dieťa príde, len do ŠKD a ráno nebolo v škole tak pridám poznámku o príchode a príčinu.Bola by som rady ,keby Ste napísali ako vediete triednu knihu na malotriedke,ked v jednej skupine sú všetky ročníky. Za pomoc ďakujem.....Adriasee
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať