Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
Ali36 Ali36

Ali36 je offline (nepripojený) Ali36

Zamestnanec žiada o okamžité zrušenie pracovného pomeru podľa 69 a/ zo zdravotných dôvodov na základe lekárskeho doporučenia. Má nárok na 2 mesačné odstupné? Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ali36 Pozri príspevok
Zamestnanec žiada o okamžité zrušenie pracovného pomeru podľa 69 a/ zo zdravotných dôvodov na základe lekárskeho doporučenia. Má nárok na 2 mesačné odstupné? Ďakujem.
Áno má nárok na náhradu, ale nie je to odstupné podľa § 76.
Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má podľa § 69 nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
<DT>
</DT>
0 0
badovka badovka

badovka je offline (nepripojený) badovka

stačí napísať na jeho žiadosť : nesúhlasím. Súhlasím s 2 mesač. výpoveďou v zmysle ZP
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

badovka Pozri príspevok
stačí napísať na jeho žiadosť : nesúhlasím. Súhlasím s 2 mesač. výpoveďou v zmysle ZP
To je reakcia na ktorý príspevok???

Ak na prvý, tak ten bol zadaný ešte 28.7.2005!
0 0
Uframufrag Uframufrag

Uframufrag je offline (nepripojený) Uframufrag

Zdravim Ludia

Potreboval by som poradit:

Ja (zamestnanec) som dal vypoved k 31.7.08 a teraz mi plynie 2 mesacna vypovedna lehota, Mam este 30 dni !!!! dovolenky a samozrejme ze by som si ju chcel este vycerpat, lenze zamestnavatel (personalna agentura)mi nechce dovolit (pritom mam dovolenku schvalenu priamo mojim nadriadenym), ba dokonca sa vyhraza ze cez tuto vypovednu lehotu nemam pravo na cerpanie dovolenky a ze pokial nenastupim do prace bude to riesit ako absenciu a strhavat mi 2000 za kazdy den mojej nepritomnosti v praci. Maju na zo zo zakona pravo ???? Prosim o radu. Voprad dakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Uframufrag Pozri príspevok
Zdravim Ludia

Potreboval by som poradit:

Ja (zamestnanec) som dal vypoved k 31.7.08 a teraz mi plynie 2 mesacna vypovedna lehota, Mam este 30 dni !!!! dovolenky a samozrejme ze by som si ju chcel este vycerpat, lenze zamestnavatel (personalna agentura)mi nechce dovolit (pritom mam dovolenku schvalenu priamo mojim nadriadenym), ba dokonca sa vyhraza ze cez tuto vypovednu lehotu nemam pravo na cerpanie dovolenky a ze pokial nenastupim do prace bude to riesit ako absenciu a strhavat mi 2000 za kazdy den mojej nepritomnosti v praci. Maju na zo zo zakona pravo ???? Prosim o radu. Voprad dakujem.
Nie, nemajú. Čerpanie D môže byť aj počas výpovednej doby. Nikde zákaz čerpania počas VD ZP nie je.
0 0
Uframufrag Uframufrag

Uframufrag je offline (nepripojený) Uframufrag

Dakujem za radu, Mohla by ste mi poradit ktory paragraf, alebo odsek Zakonnika prace to dako upravuje, alebo definuje. Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Uframufrag Pozri príspevok
Dakujem za radu, Mohla by ste mi poradit ktory paragraf, alebo odsek Zakonnika prace to dako upravuje, alebo definuje. Dakujem
Kedže som písala, že zákaz čerpania počas VD nikde v ZP nie je, tak to nenájdeš v žiadnom §.
0 0
Uframufrag Uframufrag

Uframufrag je offline (nepripojený) Uframufrag

Tweety Pozri príspevok
Kedže som písala, že zákaz čerpania počas VD nikde v ZP nie je, tak to nenájdeš v žiadnom §.
Takze ked to nemam nijako definovane ani v pracovnej zmluve tak v pripade ze by mi z takehoto nejakeho dovodu strhavali "penale" za to ze som nenastupil do zamestania tak by porusili Zakonnik prace oni ????
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Uframufrag Pozri príspevok
Zdravim Ludia

Potreboval by som poradit:

Ja (zamestnanec) som dal vypoved k 31.7.08 a teraz mi plynie 2 mesacna vypovedna lehota, Mam este 30 dni !!!! dovolenky a samozrejme ze by som si ju chcel este vycerpat, lenze zamestnavatel (personalna agentura)mi nechce dovolit (pritom mam dovolenku schvalenu priamo mojim nadriadenym), ba dokonca sa vyhraza ze cez tuto vypovednu lehotu nemam pravo na cerpanie dovolenky a ze pokial nenastupim do prace bude to riesit ako absenciu a strhavat mi 2000 za kazdy den mojej nepritomnosti v praci. Maju na zo zo zakona pravo ???? Prosim o radu. Voprad dakujem.
Zákazu síce nie je, ale pokiaľ ti ju zamestnávateľ neumožní čerpať, tak si ju nemôžeš čerpať svojvoľne. Pokiaľ by si svojvoľne neprišla do práce, tak by ti mohli písať absenciu. A okrem toho, že za absenciu nemáš nárok na mzdu, ti ešte môžu za každý deň takejto absencie strhnúť 2 dni dovolenky (tých 2000 SKK nemajú právo strhávať).

Otázne je, kto ti nedovolí čerpať dovolenku, ak ti ju nadriadený schválil. Nejaký vyšší nadriadený?
0 0
Uframufrag Uframufrag

Uframufrag je offline (nepripojený) Uframufrag

Uframufrag Pozri príspevok
Takze ked to nemam nijako definovane ani v pracovnej zmluve tak v pripade ze by mi z takehoto nejakeho dovodu strhavali "penale" za to ze som nenastupil do zamestania tak by porusili Zakonnik prace oni ????
Este aby som to upresnil, Ja som dal vypoved z dovodu lepsej pracovnej ponuky k 31.7.2008 a teraz mi plynie vypovedna lehota. Zamestnavatel mi teda musi povolit cerpanie mojej dovolenky a nemoze ma za to nijako sankcionovat???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Uframufrag Pozri príspevok
Takze ked to nemam nijako definovane ani v pracovnej zmluve tak v pripade ze by mi z takehoto nejakeho dovodu strhavali "penale" za to ze som nenastupil do zamestania tak by porusili Zakonnik prace oni ????
Nemôžme hovoriť o porušovaní ZP, ale tá "pokuta" 2000 za kažeý deň absencie nemá oporu v zákone, takže by ti to strhávali neoprávnene. Možno mysleli finančné vyjadrenie tých 2 dní dovolenky za každý deň absencie.

Ale tým, že ty by si nenastúpil do práce, tak práve ty by si porušil ustanovenia ZP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Na čerpanie dovolenky by si mal mať predchádzajúci súhlas zamestnávatela (§ 111 ZP). Ak ho nemáš, bude to považovať za tvoju absenciu.
Bohužial, na dovolenku máš síce nárok ale na jej čerpanie potrebuješ súhlas zametnávatela. A to aj bez ohladu na to, že si vo výpovednej lehote.
0 0
Uframufrag Uframufrag

Uframufrag je offline (nepripojený) Uframufrag

Chobot Pozri príspevok
Zákazu síce nie je, ale pokiaľ ti ju zamestnávateľ neumožní čerpať, tak si ju nemôžeš čerpať svojvoľne. Pokiaľ by si svojvoľne neprišla do práce, tak by ti mohli písať absenciu. A okrem toho, že za absenciu nemáš nárok na mzdu, ti ešte môžu za každý deň takejto absencie strhnúť 2 dni dovolenky (tých 2000 SKK nemajú právo strhávať).

Otázne je, kto ti nedovolí čerpať dovolenku, ak ti ju nadriadený schválil. Nejaký vyšší nadriadený?
No ja som zamestancom agentury prideleny na pracu k inemu zamestnavatelovi. Takze mam ako keby 2 nadriadenych. Samozrejme ze tym hlavnejsim (alebo dolezitejsim) je zamestnavatel kde fyzicky pracujem, s tym som riadne dohodnuty a s mojou dovolenkou suhlasil (kedze v predchadzajucich pripadoch ked som chcel ist na dovolenku musel s nou suhlasit tento moj nadriadeny) ale moj druhy nadriadeny (agentura) mi prave oznamila ze nemam pravo na cerpanie dovolenky pocas vypovednej lehoty a ze ked nanastupim do prace tak ma budu financne sankciovat...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Uframufrag Pozri príspevok
Este aby som to upresnil, Ja som dal vypoved z dovodu lepsej pracovnej ponuky k 31.7.2008 a teraz mi plynie vypovedna lehota. Zamestnavatel mi teda musi povolit cerpanie mojej dovolenky a nemoze ma za to nijako sankcionovat???
Nie, nemusí,ale môže, ak Ti ju nepovolí čerpať, nevyčerpanú Ti je povinný preplatiť pri skončení PP.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Uframufrag Pozri príspevok
No ja som zamestancom agentury prideleny na pracu k inemu zamestnavatelovi. Takze mam ako keby 2 nadriadenych. Samozrejme ze tym hlavnejsim (alebo dolezitejsim) je zamestnavatel kde fyzicky pracujem, s tym som riadne dohodnuty a s mojou dovolenkou suhlasil (kedze v predchadzajucich pripadoch ked som chcel ist na dovolenku musel s nou suhlasit tento moj nadriadeny) ale moj druhy nadriadeny (agentura) mi prave oznamila ze nemam pravo na cerpanie dovolenky pocas vypovednej lehoty a ze ked nanastupim do prace tak ma budu financne sankciovat...
Ak máš dovolenku schválenú nadriadeným, môžeš si ju teda čerpať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Uframufrag Pozri príspevok
Este aby som to upresnil, Ja som dal vypoved z dovodu lepsej pracovnej ponuky k 31.7.2008 a teraz mi plynie vypovedna lehota. Zamestnavatel mi teda musi povolit cerpanie mojej dovolenky a nemoze ma za to nijako sankcionovat???
Povedzme, že by mal povoliť čerpanie. V zákone nie je dané, že musí povoliť.

Podľa § 11 by mal určiť čerpanie:

"(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca."

ale v praxi sa stáva, že nepovolí čerpanie. Napriek tomu, že máš na ňu nárok, nemôžeš si ju sama nariadiť bez jeho súhlasu. Mohla by si sa so zamestnávateľom naťahovať cez inšpektorát práce - podnetom, že ti neumožnil čerpanie, ale výsledok by bol neistý a kým by to celé preverili, tvoj PP by už skončil. Navyše mohol by to zamestnávateľ obhájiť prevádzkovými dôvodmi (napr. že nemal kto robiť miesto teba).

Koniec koncov je to aj výhodnejšie nechať si dovolenku preplatiť pri skončení PP.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tweety Pozri príspevok
Ak máš dovolenku schválenú nadriadeným, môžeš si ju teda čerpať.
TO som sa ho pýtal - či tú schválenú dovolenku mu náhodou nezrušil nejaký vyšší nadriadený. AK áno, tak nemôže čerpať. Tu by som ale rád upozornil na § 112 ods. 1:
"(1) Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, že zamestnávateľ mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky."

Lebo tú dovolenku už mal schválenú a následne zrušenú. Keby si mal zaplatený nejaký zájazd, tak by ti zamestnávateľ musel uhradiť storno poplatok.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Takže PZ máš s personálnou agentúrou a aj mzdu ti vyplácajú oni? Nemám s tým skúsenosť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Uframufrag Pozri príspevok
No ja som zamestancom agentury prideleny na pracu k inemu zamestnavatelovi. Takze mam ako keby 2 nadriadenych. Samozrejme ze tym hlavnejsim (alebo dolezitejsim) je zamestnavatel kde fyzicky pracujem, s tym som riadne dohodnuty a s mojou dovolenkou suhlasil (kedze v predchadzajucich pripadoch ked som chcel ist na dovolenku musel s nou suhlasit tento moj nadriadeny) ale moj druhy nadriadeny (agentura) mi prave oznamila ze nemam pravo na cerpanie dovolenky pocas vypovednej lehoty a ze ked nanastupim do prace tak ma budu financne sankciovat...
Aha, tak pre teba bude dôležité, či ti dovolenku schváli ten nadriadený, kde si v pracovnom pomere (nie kde - či ku komu - si pridelený) - teda personálna agentúra.

A tú pokutu by asi tiež mohol za určitých okolností od teba vymáhať - možno s tou firmou, kde si pridelený, má agentúra dohodu, že pokiaľ nesplní nejaké podmienky pridelenia zamestnanca, tak agentúra musí platiť objednávajúcej firme nejakú sankciu. Ak by to bolo tak, tak agentúra v prípade svojvoľnej absencie má nárok na náhradu škodu, ktorú by si tým spôsobil a preto možno má pravdu s tými 2000 sKK. Ale isto ti neviem povedať, trebalo by vidieť zmluvu medzi agentúrou a objednávateľom
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať