Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Podporu dostane, aj keď bude mať ukončený pracovný pomer dohodou § 60 ZP.Dohoda je o podpise obidvoch zmluvných strán, zamestnanca a zamestnávateľa, kľudne ukonči pracovný pomer k 31.3.2009, ale s dátumom, ktorý navrhuje Chobot,najskorší dátum 1.4.2009, v žiadnom prípade nie 27.3.2009.
0 0
babula12 babula12

babula12 je offline (nepripojený) babula12

začínajúci, snažiaci sa účtovník ...viac
Dobrý večer,
zamestnanec skončí pracovný pomer DOHODOU k 31.5.2009 aké povinnosti mám voči nemu a voči príslušným úradom
- odhláška SP
- odhláška ZP
..........
...........
Ďakujem
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

babula12 Pozri príspevok
Dobrý večer,
zamestnanec skončí pracovný pomer DOHODOU k 31.5.2009 aké povinnosti mám voči nemu a voči príslušným úradom
- odhláška SP
- odhláška ZP
..........
...........
Ďakujem
odhláška na SP, ZP, ELDP postúpiš na SP,
zamestnancovi vystavíš zápočtový list, potvrdenie o zdaniteľnej mzde.
0 0
ELAST ELAST

ELAST je offline (nepripojený) ELAST

Dobrý deň prajem,

prosím Vás, môžete mi poradiť v následovnom?

Na základe dohody budem mať ukončený pracovný pomer u súčasného zamestnávateľa 30.6.2009. Mám sa v novej práci zamestnať od 1.7.2009 alebo si mám radšej dohodnúť deň nástupu ešte 30.6.2009.

Radšej by som sa o tomto chcela s Vami poradiť, aby sa nestalo, že sa neskôr dozviem, že ak budem mať deň nástupu 1.7.2009, že tam mám určité obdobie (hodiny?!?), kedy som bola nezamestnaná....

Ďakujem pekne za Vaše rady!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ELAST Pozri príspevok
Dobrý deň prajem,

prosím Vás, môžete mi poradiť v následovnom?

Na základe dohody budem mať ukončený pracovný pomer u súčasného zamestnávateľa 30.6.2009. Tento deň je posledným pracovným dňom vo firme, takže nový PP môžeš začať 1.7.09. Mám sa v novej práci zamestnať od 1.7.2009 alebo si mám radšej dohodnúť deň nástupu ešte 30.6.2009.

Radšej by som sa o tomto chcela s Vami poradiť, aby sa nestalo, že sa neskôr dozviem, že ak budem mať deň nástupu 1.7.2009, že tam mám určité obdobie (hodiny?!?), kedy som bola nezamestnaná.... PP Ti bude nadväzovať na deň ukončenia, takže taký pproblém, ako uvádzaš nebudeš mať.
Ďakujem pekne za Vaše rady!
Odpovede v texte.
0 0
Ešli Ešli

Ešli je offline (nepripojený) Ešli

Dobrý deň, kto mi prosím môže poradiť ohľadom dobrovoľného dôchdkového poistenia.
Pracovný pomer končím k 30.6.09 dohodou. Keďže som krátko pred dôchodkom, zamestnanie tak ľahko nenajdem a preto uvažujem o dobrovoľnom dôchodkovom poistení, aby som nestratila veľa na dôchodku. Má niekto skusenosť s týmto, alebo mi vie niekto poradiť?
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ešli Pozri príspevok
Dobrý deň, kto mi prosím môže poradiť ohľadom dobrovoľného dôchdkového poistenia.
Pracovný pomer končím k 30.6.09 dohodou. Keďže som krátko pred dôchodkom, zamestnanie tak ľahko nenajdem a preto uvažujem o dobrovoľnom dôchodkovom poistení, aby som nestratila veľa na dôchodku. Má niekto skusenosť s týmto, alebo mi vie niekto poradiť?
Ďakujem
uveď prosím svoj vek, resp. kolko ti zostáva ešte do dôchodku a výšku príjmu.
Ak sa prihlásiš na dobrovolné dôchodkové poistenie /nedá sa len dôch.poistenie, musíš platiť aj do ostatných fondov, okrem dobr.nem.poistenia/ z min. mzdy a mala si vyšší príjem zo zamestnania "pokazíš" si osobný mzdový bod.
Niekedy je výhodnejšie dôchodkové poistenie určitý čas neplatiť ...
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Ešli Pozri príspevok
Dobrý deň, kto mi prosím môže poradiť ohľadom dobrovoľného dôchdkového poistenia.
Pracovný pomer končím k 30.6.09 dohodou. Keďže som krátko pred dôchodkom, zamestnanie tak ľahko nenajdem a preto uvažujem o dobrovoľnom dôchodkovom poistení, aby som nestratila veľa na dôchodku. Má niekto skusenosť s týmto, alebo mi vie niekto poradiť?
Ďakujem
Každopádne sa treba zaregistrovať na úrade práce ako nezamestnaná, aby sa mohlo započítať obdobie do dôchodku, v opačnom prípade sa za každý začatý neodpracovaný mesiac odpočíta 0,5% z vypočítaného dôchodku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

VERONIKA6 Pozri príspevok
Každopádne sa treba zaregistrovať na úrade práce ako nezamestnaná, aby sa mohlo započítať obdobie do dôchodku, v opačnom prípade sa za každý začatý neodpracovaný mesiac odpočíta 0,5% z vypočítaného dôchodku.
Za uchádzačov o zamestnanie štát neplatí dôchodkové poistenie
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

veronikasad Pozri príspevok
Za uchádzačov o zamestnanie štát neplatí dôchodkové poistenie
Ja momentále myslím na to, aby sa jej nekrátil dôchodok za každý neodpracovaný mesiac.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

VERONIKA6 Pozri príspevok
Ja momentále myslím na to, aby sa jej nekrátil dôchodok za každý neodpracovaný mesiac.
Veronika, ona nepíše, že chce žiadať o predčasný dôchodok, kedy by sa jej krátil. A evidencia na úrade práce nerieši dobu dôchodkového poistenia. Len bude mať za toto obdobie príjem - dávku v nezamestnanosti
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

veronikasad Pozri príspevok
Veronika, ona nepíše, že chce žiadať o predčasný dôchodok, kedy by sa jej krátil. A evidencia na úrade práce nerieši dobu dôchodkového poistenia. Len bude mať za toto obdobie príjem - dávku v nezamestnanosti
Ale obdobie registrácie na úrade práce sa počíta do odpracovaných rokov. Alebo už sa to nezarátava? Človek už v dnešnej dobe nevie ani čí je
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

JAJA11 Pozri príspevok
Ale obdobie registrácie na úrade práce sa počíta do odpracovaných rokov. Alebo už sa to nezarátava? Človek už v dnešnej dobe nevie ani čí je
Bohužial, len počítalo, myslím do roku 2003 ...
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

veronikasad Pozri príspevok
Bohužial, len počítalo, myslím do roku 2003 ...
Veronika možno sa mýlim, ale počula som, že sa to počíta v tom prípade keď sa nezamestnaný zriekne podpory a je iba v evidencii nezamestnaných.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

VERONIKA6 Pozri príspevok
Veronika možno sa mýlim, ale počula som, že sa to počíta v tom prípade keď sa nezamestnaný zriekne podpory a je iba v evidencii nezamestnaných.
Pozri § 128 Zákona o sociálnom poistení

(5) Štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzické osoby uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) až e) a za fyzickú osobu uvedenú v § 15 ods. 1 písm. a) a b) v období, v ktorom sa jej poskytuje materské.

§ 15
...c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len "dôchodkový vek") a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
d) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky najdlhšie do 18 rokov jeho veku, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) až c), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,
e) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorej sa poskytuje <STRIKE>peňažný príspevok za opatrovanie</STRIKE> peňažný príspevok na opatrovanie podľa osobitného predpisu35) a fyzická osoba, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím najmenej 140 hodín mesačne podľa osobitného predpisu35a)
v rozsahu najviac 12 rokov, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) až d), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tohto opatrovania alebo výkonu osobnej asistencie; do obdobia 12 rokov dôchodkového poistenia sa započítava aj obdobie dôchodkového poistenia získané z dôvodu uvedeného v písmene d),


štát nie je platitelom poistného, ale možno obdobie poberania dávky v nezamestnanosti sa do týchto "odpracovaných rokov" počíta.
Mám pred sebou Pokyny k spísaniu žiadosti o dôchodok zo SP, kde chcú aj potvrdenie z Úradu práce alebo Socialnej poisťovne o obdobiach poskytovania podpory v nezamestnanosti
Naposledy upravil veronikasad : 20.05.09 at 07:39
0 0
Ešli Ešli

Ešli je offline (nepripojený) Ešli

asi som dala málo informácií, skutočne rátam že pôjdem do predčasného dôchodku od 9/2010 ,som 54. ročník a mám 3 deti.
Viem, že tam sa mi percentá odrátajú, ale myslela som, že ak budem teraz platiť dobrovoľné poistenie nebude to také drastické.
Hrubý príjem mám 700,-Eur
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ešli Pozri príspevok
asi som dala málo informácií, skutočne rátam že pôjdem do predčasného dôchodku od 9/2010 ,som 54. ročník a mám 3 deti.
Viem, že tam sa mi percentá odrátajú, ale myslela som, že ak budem teraz platiť dobrovoľné poistenie nebude to také drastické.
Hrubý príjem mám 700,-Eur
Skús svoj dotaz presunúť do nejakej inej témy, aby sa k tomu vyjadril aj p. Mihál. Podľa príspevkov, ktoré som od neho čítala, platenie dobrovolného dôchodkového poistenia nie je pre budúceho dôchodcu výhodné pri vyššom príjme zo zamestnania. Ak budeš dobrovolné dôch.poistenie platiť z minim. vymer. základu, naozaj si pokazíš osobný mzdový bod a celkový dôchodok si nie zvýšiš ale ešte znížiš.
Výška dôchodku totiž závisí od doby poistenia, priemerného osobného bodu a aktuálnej dôchodkovej hodnoty v čase podania žiadosti o dôchodok.
0 0
sissike sissike

sissike je offline (nepripojený) sissike

Pro podani ziadosti na ukoncenie pracovneho pomeru, zamestnanec poda aj ziadost o zaplateny nevycerpanej dovolenky. Je zamestnavatel povinny to zaplatit, alebo moze to odmietnut na zaklade niecoho?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sissike Pozri príspevok
Pro podani ziadosti na ukoncenie pracovneho pomeru, zamestnanec poda aj ziadost o zaplateny nevycerpanej dovolenky. Je zamestnavatel povinny to zaplatit, alebo moze to odmietnut na zaklade niecoho?
Ak zamestnancovi ku dnu skončenia prac.pomeru ostáva ešte nejaká nevyčerpaná dovolenka, tak je automaticky povinný mu ju zamestnávatel preplatiť.
Takže bud sa dohodnete na vyčerpaní zostatku dovolenky (vyráta sa nárok podla dátumu skončenia PP) alebo ju musí zamestnávatel preplatiť pri ukončení PP.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

sissike Pozri príspevok
Pro podani ziadosti na ukoncenie pracovneho pomeru, zamestnanec poda aj ziadost o zaplateny nevycerpanej dovolenky. Je zamestnavatel povinny to zaplatit, alebo moze to odmietnut na zaklade niecoho?
Samozrejme, že je zamestnávateľ povinný pri ukončení PP preplatiť zostatok dovolenky, na ktorý vznikol zamestnancovi nárok. Odmietnuť preplatiť dovolenku ti zamestnávateľ nemôže, ale dovolenka sa môže krátiť z týchto dôvodov uvedených v Zákonníku práce.
§ 109
Krátenie dovolenky



(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.

(2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

(3) Pri krátení dovolenky podľa odseku 1 sa musí zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa trval počas celého kalendárneho roka, poskytnúť dovolenka aspoň v dĺžke jedného týždňa, mladistvému zamestnancovi v dĺžke dvoch týždňov.

(4) Zamestnancovi, ktorý nepracoval pre výkon trestu odňatia slobody, sa za každých 21 takto zameškaných pracovných dní kráti dovolenka za kalendárny rok o jednu dvanástinu. Rovnako sa kráti dovolenka za výkon väzby, ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený alebo ak bol zamestnanec spod obžaloby oslobodený, prípadne ak bolo proti nemu trestné stíhanie zastavené len preto, že nie je za spáchaný trestný čin trestne zodpovedný alebo že mu bola udelená milosť, alebo že trestný čin bol amnestovaný.

(5) Dovolenku za odpracované dni a dodatkovú dovolenku možno krátiť iba z dôvodov ustanovených v odseku 2.

(6) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať