Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
lusil329 lusil329

lusil329 je offline (nepripojený) lusil329

dakujem za rýchlu odpoved...
no zrejme ju nepoteším ale tak hádam sa so šéfkou nejako dohodne...
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Dobrý deň, neviem či som správne zaradila tému, ale chcem sa spýtať čo robiť v prípade, keď v septembri bol ukončený pracovný pomer so zamestnancom pričom výplata sa robila za september v októbri ale neboli mu vyplatené všetky náležitosti. Ide o dovolenku a možno niektoré sviatky. Ako to spraviť cez papiere dodatočne keďže už u nás nepracuje. Zamesntanec to dal na IP a žiada doplatiť. Ak sa niekto s takýmto niečím už stretol, budem rada keď pomôže. Ďakujem
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

mirčiak Pozri príspevok
Dobrý deň, neviem či som správne zaradila tému, ale chcem sa spýtať čo robiť v prípade, keď v septembri bol ukončený pracovný pomer so zamestnancom pričom výplata sa robila za september v októbri ale neboli mu vyplatené všetky náležitosti. Ide o dovolenku a možno niektoré sviatky. Ako to spraviť cez papiere dodatočne keďže už u nás nepracuje. Zamesntanec to dal na IP a žiada doplatiť. Ak sa niekto s takýmto niečím už stretol, budem rada keď pomôže. Ďakujem
Nikto sa s takýmto prípadom ešte nestretol?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ak ešte môžte tak mu urobte výplatu do 10/2009 a treba mu doplatiť, na čo mal nárok (napr. preplatenie nevyčerpanej dovolenky atď). Pozor na odvody (ani zamestnanec , ani zamestnávateľ žiadne odvody, lebo sa jedná o plnenie po ukončení PP.) Iba daň mu zrazíte zo mzdy.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Andyke Pozri príspevok
Ak ešte môžte tak mu urobte výplatu do 10/2009 a treba mu doplatiť, na čo mal nárok (napr. preplatenie nevyčerpanej dovolenky atď). Pozor na odvody (ani zamestnanec , ani zamestnávateľ žiadne odvody, lebo sa jedná o plnenie po ukončení PP.) Iba daň mu zrazíte zo mzdy.
No teraz som obvolávala sociálnu poisťovňu a zdravotnú tak mi povedali že to treba spraviť ešte za mesiac september lebo v 10/2009 nie je už nikde prihlásený. Tak som to teraz skúšala zakomponovať do pásky za 09/2009 a bude treba opravné výkazy mesačné a zistila som že aj nový štvrťročný prehľad. Tak super ale dúfam že to bude aspoň správne.
0 0
anee anee

anee je offline (nepripojený) anee

mladá dáma ktorá vie byt aj rebelka ...viac
dobré ráno prajem. potrebovala by som vediet na čo má nárok moj švagor. v robote dal výpoved na 1 mesiac ale šéf mu to neuznal a zvýšil mu na tri mesiace. posledný mesiac si odrobil a vyčerpal 10dni dovolenky. odišiel do zahraničia robit a tým ze sa už neukázal v robote šéf mu dal okamzitú vypoved pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. nevieme ako ale tem posledný mesiac čo tam robil uz nebol prihlásený ani v SP ani VšZP, nevieme ako je to s poslednou výplatou a s nevyčerpanou dovolenkou. uz mal tie peniaze dávno dostat ale neprislo mu na účet nič. neviem presne na čo má nárok alebo nie, ked takýmto sposobom ukončil pracovný pomer. Ďakujem
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

anee Pozri príspevok
dobré ráno prajem. potrebovala by som vediet na čo má nárok moj švagor. v robote dal výpoved na 1 mesiac ale šéf mu to neuznal a zvýšil mu na tri mesiace. posledný mesiac si odrobil a vyčerpal 10dni dovolenky. odišiel do zahraničia robit a tým ze sa už neukázal v robote šéf mu dal okamzitú vypoved pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. nevieme ako ale tem posledný mesiac čo tam robil uz nebol prihlásený ani v SP ani VšZP, nevieme ako je to s poslednou výplatou a s nevyčerpanou dovolenkou. uz mal tie peniaze dávno dostat ale neprislo mu na účet nič. neviem presne na čo má nárok alebo nie, ked takýmto sposobom ukončil pracovný pomer. Ďakujem
Nerozumiem dobre
zadaniu otázky, že švagor dal výpoveď na 1 mesiac. Vysvetli bližšie.
0 0
anee anee

anee je offline (nepripojený) anee

mladá dáma ktorá vie byt aj rebelka ...viac
pardon v zmluve má výpovednu dobu 1 mesiac. tak aj on napísal výpoved s 1 mesačnou výpovednou lehotou, šéf mu to nuznal a chcel ho prinutit aby tam ostal 3 mesiace. ani výpoved neprevzal. ani poštou ani osobne
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

anee Pozri príspevok
pardon v zmluve má výpovednu dobu 1 mesiac. tak aj on napísal výpoved s 1 mesačnou výpovednou lehotou, šéf mu to nuznal a chcel ho prinutit aby tam ostal 3 mesiace. ani výpoved neprevzal. ani poštou ani osobne
Ak si dal sám výpoveď , výpovedná doba mu začala plynúť prvým dňom nasledujúceho mesiaca a je najmenej dva mesiace.
Naposledy upravil VERONIKA6 : 16.11.09 at 12:53
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

VERONIKA6 Pozri príspevok
Ak si dal sám výpoveď , výpovedná doba mu začala plynúť prvým dňom nasledujúceho mesiaca a je najmenej dva mesiace. Ak zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov, výpovedná doba je najmenej 3 mesiace.
Nie, nie je to tak, ak výpoveď podá zamestnanec, VD je stále 2mesačná.
0 0
anee anee

anee je offline (nepripojený) anee

mladá dáma ktorá vie byt aj rebelka ...viac
Dakujem ale ja som sa pýtala na sankcie alebo čo má vyplatit šéf. ja viem ze výpovedná doba nie je splnená. preto dal šéf na posledné dni absenciu a tým prerusil pracovný pomer ako hrubé porušenie. či má nárok na nevyčerpanú dovolenku a poslednú mesačnú mzdu
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

anee Pozri príspevok
Dakujem ale ja som sa pýtala na sankcie alebo čo má vyplatit šéf. ja viem ze výpovedná doba nie je splnená. preto dal šéf na posledné dni absenciu a tým prerusil pracovný pomer ako hrubé porušenie. či má nárok na nevyčerpanú dovolenku a poslednú mesačnú mzdu
Pri opakovanej absencii moze byt pracovny pomer ukonceny okamzite zo strany zamestnavatela.

Ak ma v pracovnej zmluve podpisane, tak moze podla ZP pri nedodrzani vypovednej lehoty prist o 1 priemerny mesacny plat.

Kvoli 1 dnu absencie sa mu moze dovolenka skratit az o 2 dni. Takze sa kludne moze stat, ze dovolenku bude mat precerpanu a este ju bude vracat spat, ak bude mat viac dni absencie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

anee Pozri príspevok
dobré ráno prajem. potrebovala by som vediet na čo má nárok moj švagor. v robote dal výpoved na 1 mesiac ale šéf mu to neuznal a zvýšil mu na tri mesiace. posledný mesiac si odrobil a vyčerpal 10dni dovolenky. odišiel do zahraničia robit a tým ze sa už neukázal v robote šéf mu dal okamzitú vypoved pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. nevieme ako ale tem posledný mesiac čo tam robil uz nebol prihlásený ani v SP ani VšZP, nevieme ako je to s poslednou výplatou a s nevyčerpanou dovolenkou. uz mal tie peniaze dávno dostat ale neprislo mu na účet nič. neviem presne na čo má nárok alebo nie, ked takýmto sposobom ukončil pracovný pomer. Ďakujem
zamestnanec žiadal o skončenie pracovného pomeru dohodou (1-mesačná výpoveď neexistuje), s čím zamestnávatel zrejme nesúhlasil, preto pracovný pomer naďalej trval.
Zamestnanec nenastúpil do práce - čím hrubo porušil pracovnú disciplínu a zamestnávatel to riešil okamžitým zrušením pracovného pomeru.
Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel - ak zamestnancovi čerpanie dovolenky neurčil, vykázal mu absenciu za neospravedlnenú neprítomnosť v práci. Absencia prerušuje poistenie v sociálnej poisťovni a zamestnávatel za ňu môže krátiť zamestnancovi dovolenku.

Uveď prosím dokedy zamestnanec skutočne pracoval a podľa vášho zistenia, kedy bol odhlásený v zdravotnej a sociálnej poisťovni.

Ako píše Ivka v predch.príspevku, ak to má dohodnuté v pracovnej zmluve, za nedodržanie výpovednej doby môže zamestnávatel požadovať náhradu vo výške 1-mesačného platu - preto zrejme nedostal výplatu. Ale mal mu to oznámiť ...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anee Pozri príspevok
Dakujem ale ja som sa pýtala na sankcie alebo čo má vyplatit šéf. ja viem ze výpovedná doba nie je splnená. preto dal šéf na posledné dni absenciu a tým prerusil pracovný pomer ako hrubé porušenie. či má nárok na nevyčerpanú dovolenku a poslednú mesačnú mzdu
ZA Absenciu mu nepatrí mzda, naopak môže mu byť krátená dovolenka, nevyčerpaná dovolenka, na ktorú mu vznikol nárok, samozrejme po krátení za A mu musí byť vyplatená, a aj odpracovaný čas.
0 0
anee anee

anee je offline (nepripojený) anee

mladá dáma ktorá vie byt aj rebelka ...viac
absenciu má 2 dni a ná nevyčerpanú dovolenku (alikvotnu čast) na rok 2009 15dni a na rok 2008 4dni
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

anee Pozri príspevok
absenciu má 2 dni a ná nevyčerpanú dovolenku (alikvotnu čast) na rok 2009 15dni a na rok 2008 4dni
Za každú neospravedlnenú zameškanú zmenu môže zamestnávateľ krátiť dovolenku o jeden až dva dni.
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

Dobrý deň prajem.
Chcelaby som vás poprosiť o radu. Švagriná pracuje ako predavačka v jednom butiku. Od augusta to ide dole vodou, dostávajú min. mzdu. Keďže to finančne doma nezvládajú, našla si švagriná prácu v inom butiku. Tam však chcú, aby nastúpila najneskôr k 01.12.09. Chcela dať výpoveď dohodou, s tým však majiteľka nesúhlasila. Vraj len dvojmestačná výpovedná. Pritom sa im už dva mesiace vyhráža, že sa butik zavrie, lebo neprosperuje. Pokiaľ sa však nedohodnú do konca novembra, príde o šancu novej práce. Tam na ňu čakať nemôžu. Najhoršia verzia - do novej práce nenastúpi, lebo ju nepustia zo starej a v starej dostane do dvoch týždňov výpoveď. A bude úplne bez práce. Moja otázka - ak dá klasickú výpoveď s dvoj mesačnou výpovednou lehotou a počas tejto doby by nechodila do práce, môže ju zamestnávateľ nejako postihnúť? Alebo je nejaká iná možnosť, ako dať okamžitú výpoveď? Ďakujem
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

Dobrý deň prajem.
Chcelaby som vás poprosiť o radu. Švagriná pracuje ako predavačka v jednom butiku. Od augusta to ide dole vodou, dostávajú min. mzdu. Keďže to finančne doma nezvládajú, našla si švagriná prácu v inom butiku. Tam však chcú, aby nastúpila najneskôr k 01.12.09. Chcela dať výpoveď dohodou, s tým však majiteľka nesúhlasila. Vraj len dvojmestačná výpovedná. Pritom sa im už dva mesiace vyhráža, že sa butik zavrie, lebo neprosperuje. Pokiaľ sa však nedohodnú do konca novembra, príde o šancu novej práce. Tam na ňu čakať nemôžu. Najhoršia verzia - do novej práce nenastúpi, lebo ju nepustia zo starej a v starej dostane do dvoch týždňov výpoveď. A bude úplne bez práce. Moja otázka - ak dá klasickú výpoveď s dvoj mesačnou výpovednou lehotou a počas tejto doby by nechodila do práce, môže ju zamestnávateľ nejako postihnúť? Alebo je nejaká iná možnosť, ako dať okamžitú výpoveď? Ďakujem
0 0
adry adry

adry je offline (nepripojený) adry

Dobrý deň prajem.
Chcelaby som vás poprosiť o radu. Švagriná pracuje ako predavačka v jednom butiku. Od augusta to ide dole vodou, dostávajú min. mzdu. Keďže to finančne doma nezvládajú, našla si švagriná prácu v inom butiku. Tam však chcú, aby nastúpila najneskôr k 01.12.09. Chcela dať výpoveď dohodou, s tým však majiteľka nesúhlasila. Vraj len dvojmestačná výpovedná. Pritom sa im už dva mesiace vyhráža, že sa butik zavrie, lebo neprosperuje. Pokiaľ sa však nedohodnú do konca novembra, príde o šancu novej práce. Tam na ňu čakať nemôžu. Najhoršia verzia - do novej práce nenastúpi, lebo ju nepustia zo starej a v starej dostane do dvoch týždňov výpoveď. A bude úplne bez práce. Moja otázka - ak dá klasickú výpoveď s dvoj mesačnou výpovednou lehotou a počas tejto doby by nechodila do práce, môže ju zamestnávateľ nejako postihnúť? Alebo je nejaká iná možnosť, ako dať okamžitú výpoveď? Ďakujem
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

adry Pozri príspevok
Dobrý deň prajem.
Chcelaby som vás poprosiť o radu. Švagriná pracuje ako predavačka v jednom butiku. Od augusta to ide dole vodou, dostávajú min. mzdu. Keďže to finančne doma nezvládajú, našla si švagriná prácu v inom butiku. Tam však chcú, aby nastúpila najneskôr k 01.12.09. Chcela dať výpoveď dohodou, s tým však majiteľka nesúhlasila. Vraj len dvojmestačná výpovedná. Pritom sa im už dva mesiace vyhráža, že sa butik zavrie, lebo neprosperuje. Pokiaľ sa však nedohodnú do konca novembra, príde o šancu novej práce. Tam na ňu čakať nemôžu. Najhoršia verzia - do novej práce nenastúpi, lebo ju nepustia zo starej a v starej dostane do dvoch týždňov výpoveď. A bude úplne bez práce. Moja otázka - ak dá klasickú výpoveď s dvoj mesačnou výpovednou lehotou a počas tejto doby by nechodila do práce, môže ju zamestnávateľ nejako postihnúť? Alebo je nejaká iná možnosť, ako dať okamžitú výpoveď? Ďakujem
Je zbytočné zadávať jednu a tú istú otázku 3x, zneprehľadňuje sa tým porada.
Ale k veci: Ak zamestnanec nezotrvá počas výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ ho môže postihnúť sankciou priemernej mesačnej mzdy, ak je to v prac. zmluve písomne dohodnuté. Okamžitú výpoveď može dať len za podmienok stanovených v ZP a to: ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať