Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
simbata simbata

simbata je offline (nepripojený) simbata

JAJA11 Pozri príspevok
Ja osobne by som sa bavila najskôr so zamestnávateľom, aby som vedela čo ma čaká. Takto treba uvažovať rôzne možnosti a to je zbytočné.
Jaja, ak by sa dalo normálne komunikovať s mojím zamestnávateľom, určite tu o pomoc neprosím Vás... mne stačí iba odpoveď áno/nie, a vôbec to netreba rozpisovať.
*či zamestnávateľovi musím najprv odovzdať iba posudok od lekára a až po 15-tich dňoch aj výpoveď alebo to môžem urobiť súčasne
najprv posudok potom výpoveď / naraz posudok aj výpoveď / je to jedno
*Zamestnávateľ má lehotu 15 dní na preradenie na iné pracovné miesto (čo však týchto 15 dní bude so mnou, keďže už nebudem PN a túto prácu vykonávať nemôžem)
Neplatené volno/dovolenka/...?
*Či je možné posudok od lekára odovzdať ešte počas PN aby bola naplnená lehota 15 dní a pracovný pomer by som mohla tým pádom skončiť hneď ku dňu skončenia PN áno/nie
*Ak mi ponúkne prácu, ale táto bude trebárs mzdovo nevýhodnejšia ako predchádzajúca, môžem aj napriek tomu uplatniť paragraf 69??
áno/nie
0 0
karin vajdova karin vajdova

karin vajdova je offline (nepripojený) karin vajdova

Prosím Vás, viete mi poradiť?
Chcem napísať rozviazanie pracovného pomeru zamestnancovi, ale nie som si istá, či môžem použiť aj dohodou, ak je to v skúšobnej dobe. V takomto prípade môžem využiť len skúšobnú dobu? alebo aj dohodu? dakujem karin
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
simbata Pozri príspevok
Jaja, ak by sa dalo normálne komunikovať s mojím zamestnávateľom, určite tu o pomoc neprosím Vás... mne stačí iba odpoveď áno/nie, a vôbec to netreba rozpisovať.
*či zamestnávateľovi musím najprv odovzdať iba posudok od lekára a až po 15-tich dňoch aj výpoveď alebo to môžem urobiť súčasne
najprv posudok potom výpoveď / naraz posudok aj výpoveď / je to jedno
*Zamestnávateľ má lehotu 15 dní na preradenie na iné pracovné miesto (čo však týchto 15 dní bude so mnou, keďže už nebudem PN a túto prácu vykonávať nemôžem)
Neplatené volno/dovolenka/...?
*Či je možné posudok od lekára odovzdať ešte počas PN aby bola naplnená lehota 15 dní a pracovný pomer by som mohla tým pádom skončiť hneď ku dňu skončenia PN áno/nie
*Ak mi ponúkne prácu, ale táto bude trebárs mzdovo nevýhodnejšia ako predchádzajúca, môžem aj napriek tomu uplatniť paragraf 69??
áno/nie
Budeš mať zdravotnú správu od lekára, že nemôžeš vykonávať terajšiu prácu. Odovzdáš ju zamestnávateľovi a budeš chodiť do práce. Pôvodnú prácu vykonávať nebudeš a budeš čakať, kým Ťa preradí na prácu, ktorú vykonávať môžeš. Budeš trebárs sedieť a čakať. Pokiaľ tak neurobí, po 15 dňoch môžeš dať Okamžité skončenie pracovného pomeru, podľa § 69, ods.1, písm.a/ ZP. Budeš mať nárok na odstupné, podľa § 69, ods.4.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

karin vajdova Pozri príspevok
Prosím Vás, viete mi poradiť?
Chcem napísať rozviazanie pracovného pomeru zamestnancovi, ale nie som si istá, či môžem použiť aj dohodou, ak je to v skúšobnej dobe. V takomto prípade môžem využiť len skúšobnú dobu? alebo aj dohodu? dakujem karin
Aj počas skúš. doby je možné ukončiť PP iným spôsobom, než len ukončenie v SD. Takže kľudne môžeš uzatvoriť dohodu o skončení PP k určitému dátumu.
0 0
karin vajdova karin vajdova

karin vajdova je offline (nepripojený) karin vajdova

Chobot....ďakujem krásne Karin
0 0
simbata simbata

simbata je offline (nepripojený) simbata

terezamaria Pozri príspevok
Budeš mať zdravotnú správu od lekára, že nemôžeš vykonávať terajšiu prácu. Odovzdáš ju zamestnávateľovi a budeš chodiť do práce. Pôvodnú prácu vykonávať nebudeš a budeš čakať, kým Ťa preradí na prácu, ktorú vykonávať môžeš. Budeš trebárs sedieť a čakať. Pokiaľ tak neurobí, po 15 dňoch môžeš dať Okamžité skončenie pracovného pomeru, podľa § 69, ods.1, písm.a/ ZP. Budeš mať nárok na odstupné, podľa § 69, ods.4.
Teri, veeeľmi ďakujem, toto bolo vysvetlené fakt po lopate. Ja som mala obavy čo tie dni so mnou bude.
Ešte raz veľká vďaka.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

mne by nikto nepovedal,že nedám Ti vypoveď.

Z radosťou by sa ma rýchlo zbavili.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
simbata Pozri príspevok
Teri, veeeľmi ďakujem, toto bolo vysvetlené fakt po lopate. Ja som mala obavy čo tie dni so mnou bude.
Ešte raz veľká vďaka.
Nemusíš sa ničoho obávať, len riadne a načas chodiť do práce. Myslím, že aj zamestnávateľ pochopí, že treba neodkladne konať. Napíš si ten paragraf na papier a keď sa budete rozprávať a dôvodil by, že nemá pre Teba prácu, tak mu môžeš povedať, že po 15 dńoch dáš Okamžité skončenie pracovného pomeru. Do práce stále nastupuj, držím palce, ozvi sa, ako Ti to dopadlo.
1 0
jim_raynor jim_raynor

jim_raynor je offline (nepripojený) jim_raynor

Ahojte.

Chcel by som pomoct s konkretnym pripadom.

Zamestnanec chce odíst a zamestnavateľ nemá záujem o rozviazanie PP dohodou. Zamestnavatel pracuje ako obchodný zástupca a vypláca mzdy z uskutočnených obchodov. Zmluvne je teda mzda definovaná ako dajaký minimálny fix + variabilná zlozka podla výkonu zamestnanca.

Zamestnanec dostáva polročný bonus ktorý však nie je podchytený ani v pracovnej zmluve ani v mzdovom výmere.

Zamestnávateľ mu polročný bonus nevyplatil v 01/2010 ako mu prislúchalo podľa zmluvy o obchodnom zastúpení ktorú ma zamestnávateľ uzavretú so spoločnosťou pre ktorú pracuje. Zamestnávateľ mu však vyplatil štandardnú mzdu.

Moja otázky teda znejú:

Je možné aby zamestnanec uplatnil možnosť okamžitého zrušenia PP na základe § 69 Zákonníka práce ods. 1 písmeno b) ?

Bude musieť zamestnanec niečo dokladovať?
0 0
Daniela 7 Daniela 7

Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

Ahojte
Chcem sa opýtať,ak by som si dala výpoveď v zamestnaní práve teraz v pondelok,čo je 1.3.2010,začína mi plynúť výpovedná lehota už v marci-nakoľko je 1,alebo až od apríla?
Naposledy upravil Daniela 7 : 27.02.10 at 08:39
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Daniela 7 Pozri príspevok
Ahojte
Chcem sa opýtať,ak by som si dala výpoveď v zamestnaní práve teraz v pondelok,čo je 1.3.2010,začína mi plynúť výpovedná lehota už v marci-nakoľko je 1,alebo až od apríla?
Výpovedná doba ti začne plynúť až od apríla.
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Daniela 7 Pozri príspevok
Ahojte
Chcem sa opýtať,ak by som si dala výpoveď v zamestnaní práve teraz v pondelok,čo je 1.3.2010,začína mi plynúť výpovedná lehota už v marci-nakoľko je 1,alebo až od apríla?
vypovedna lehota zacne plynut od prveho dna nasledujuceho mesiaca
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Daniela 7 Pozri príspevok
Ahojte
Chcem sa opýtať,ak by som si dala výpoveď v zamestnaní práve teraz v pondelok,čo je 1.3.2010,začína mi plynúť výpovedná lehota už v marci-nakoľko je 1,alebo až od apríla?
VD bude dvojmesačná, začne 1.4. a skončí 31.5.2010.
0 0
Daniela 7 Daniela 7

Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

Ďakujem.Takže aj keby to mal môj zamestnávateľ doručené v ten deň 1.3 mi to moc nepomôže,však?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Daniela 7 Pozri príspevok
Ďakujem.Takže aj keby to mal môj zamestnávateľ doručené v ten deň 1.3 mi to moc nepomôže,však?
Ak by Ti veľmi chcel pomôcť a urýchliť o jeden mesiac, tak by tam muselo byť razítko doručenia 26.2.2010
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Daniela 7 Pozri príspevok
Ahojte
Chcem sa opýtať,ak by som si dala výpoveď v zamestnaní práve teraz v pondelok,čo je 1.3.2010,začína mi plynúť výpovedná lehota už v marci-nakoľko je 1,alebo až od apríla?
Odpoveď už máš,
ale ak chceš skončiť PP skôr, skús sa dohodnúť na ukončení pracovného pomeru dohodou. Ak bude z-teľ súhlasiť, môže byť skončenie PP k termínu na akom sa dohodnete. S touto formou však musia obidve strany súhlasiť.
Ak nie, zostáva ti iba výpoveď.
0 0
Daniela 7 Daniela 7

Daniela 7 je offline (nepripojený) Daniela 7

A ako je to ak by som priložila papier od obvodnej doktorky,že prácu už nemôžem vykonávať?Skončí mi PP hned?alebo sa dá vtedy skôr dohodnúť na určitom dátume.Viem,že náhradné miesto pre mňa nemá vedúca,lebo odtiaľ nedávno boli niektorí prepustení.
0 0
simbata simbata

simbata je offline (nepripojený) simbata

terezamaria Pozri príspevok
Nemusíš sa ničoho obávať, len riadne a načas chodiť do práce. Myslím, že aj zamestnávateľ pochopí, že treba neodkladne konať. Napíš si ten paragraf na papier a keď sa budete rozprávať a dôvodil by, že nemá pre Teba prácu, tak mu môžeš povedať, že po 15 dńoch dáš Okamžité skončenie pracovného pomeru. Do práce stále nastupuj, držím palce, ozvi sa, ako Ti to dopadlo.
Teri, už som bola v práci a rozprávala s riaditeľkou. Nakoľko už majú nového zamestnanca, tak súhlasila hneď s okamžitým skončením pracovného pomeru a že to nebudú naťahovať ani o tých 15 dní a navrhla mi, že to skončíme dohodou. Ja sa však teraz bojím aby som neprišla o 2-mesačné odstupné, na ktoré by som v prípade použitia par. 69. mala nárok. Mám teda trvať na tom aby toto bolo slovne zahrnuté v dohode?? Prípadne aj trvať na vyčíslení konkrétnej výšky, či tá je daná zákonom stále rovnako ako pri par. 69?
Vopred ďakujem ak si nájdeš čas na odpoveď. :-)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

simbata Pozri príspevok
Teri, už som bola v práci a rozprávala s riaditeľkou. Nakoľko už majú nového zamestnanca, tak súhlasila hneď s okamžitým skončením pracovného pomeru a že to nebudú naťahovať ani o tých 15 dní a navrhla mi, že to skončíme dohodou. Ja sa však teraz bojím aby som neprišla o 2-mesačné odstupné, na ktoré by som v prípade použitia par. 69. mala nárok. Mám teda trvať na tom aby toto bolo slovne zahrnuté v dohode?? Prípadne aj trvať na vyčíslení konkrétnej výšky, či tá je daná zákonom stále rovnako ako pri par. 69?
Vopred ďakujem ak si nájdeš čas na odpoveď. :-)
Aby si neprišla o odstupné, trvaj na tom, aby v dohode bolo uvedené, že PP končí dohodou z dôvodu organizačných zmien, na základe ktorých si sa stala nadbytočnou. Výška odstupného nemusí byť uvedená v dohode, ak je tam dôvod organizačných zmien, tak máš zo zákona nárok na odstupné.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
terezamaria Pozri príspevok
Budeš mať zdravotnú správu od lekára, že nemôžeš vykonávať terajšiu prácu. Odovzdáš ju zamestnávateľovi a budeš chodiť do práce. Pôvodnú prácu vykonávať nebudeš a budeš čakať, kým Ťa preradí na prácu, ktorú vykonávať môžeš. Budeš trebárs sedieť a čakať. Pokiaľ tak neurobí, po 15 dňoch môžeš dať Okamžité skončenie pracovného pomeru, podľa § 69, ods.1, písm.a/ ZP. Budeš mať nárok na odstupné, podľa § 69, ods.4.
Simbata dodrž toto, čo som Ti písala, nepristúp na "Dohodu". Pokiaľ pristúpiš, s odstupným sa môžeš rozlúčiť. Trvaj na Okamžitom skončení pracovného pomeru podľa § 69, ods.1, písm.a/ ZP. Budeš mať nárok na odstupné, podľa § 69, ods.4 ZP/ teda dvojmesačné/.

§69, ods.4 ZP -zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov. / teda skončíš a budú Ti vyplatené 2 mesiace odstupného, prípadne preplatená ešte nevyčerpaná dovolenka/
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať