Zavrieť

Porady

SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (zo strany zamestnanca)

Potrebujem poradiť: zamestnanec dal žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 1.10.2005 ale zamestnávateľ s touto nesúhlasí. Mám
napísať odpoveď že s jeho žiadosťou nesúhlasíme a nech dá novú
"Výpoveď" podľa §61, alebo len že zamestnávateľ so žiadosťou nesúhlasí.
Možno tu je už niečo také písané ale teraz nestačím čítať celú tému.
Ďakujem za Vaše rady
Eva
Usporiadat
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

hencik Pozri príspevok
ok vdaka za radu.. viac menej som si bol vedomy toho co si napisala, len som to chcel mat potvrdene od niekoho zbehlejsieho ako som povedal, vypoved im poslem az ked budem mat podpisanu novu zmluvu. tu este nemam, ale dufam, ze sa to tento tyzden poriesi.
Na Tvojom mieste by som neposielala výpoveď, ale ukončenie PP v skúšobnej dobe. V SD môže kedykoľvek a bez uvedenia dôvodov ukončiť PP tak z-ľ ako aj z-c.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

V § 62 ods.1 je napísané, že výpovedná doba je najmenej dva mesiace. Znamená to, že ak dá pracovník výpoveď, môže sa dohodnúť so zamestnávateľom na dlhšej výpovednej lehote? napr. 4 mesiace? Alebo sa tu už nedá použiť výpoveď, ale skončenie dohodou? Prosím o osvetlenie. ďakujem pekne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tonkat Pozri príspevok
V § 62 ods.1 je napísané, že výpovedná doba je najmenej dva mesiace. Znamená to, že ak dá pracovník výpoveď, môže sa dohodnúť so zamestnávateľom na dlhšej výpovednej lehote? napr. 4 mesiace? Alebo sa tu už nedá použiť výpoveď, ale skončenie dohodou? Prosím o osvetlenie. ďakujem pekne.
Nie, tu je VD stále dvojmesačná. To najmenej znamená, že ak dá výpoveď zamestnáv. VD je najmenej 2-mesačná, ak má odpracovaných aspoň 5 rokov, VD je trojmesačná.
0 0
diana17 diana17

diana17 je offline (nepripojený) diana17

som právnik-nováčik, ale zdokonaľujem sa ...viac
NÁHRADA ŠKODY
PROSÍM O PREPÁČENIE Ale neviem kde položiť otázku, žiadna téma tu na Porade nieje tak úplne ideálna (a novú tému mi to akosi nechce založiť?).
Ide o nasledujúcu skutočnosť.
A) Zamestnanec spôsobil škodu z nedbanlivosti. Vo výške ktorá pravdepodobne dosiahne niekoľko stotisíc korún. Jeho plat je však len okolo 14,000 korún mesačne v hrubom.
B) Ako s náhradou škody???

- podla Zákonníka práce §186 ods.2: Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti...nesmie presiahnuť sumu rovnajúcu sa 4-násobku jeho priemerného mesačného zárobku...
- podla Občianskeho zákonníka § 442 ods.1: Uhrádza sa skutočná škoda a to, čo poškodenému ušlo (ušlý zisk).

Teraz aká je prax, resp. skúsenosti z praxe? Má to zamestnávateľ vymáhať od zamestnanca podla Zák.Práce (tade do 4-násobku) alebo dôjde ku skončeniu prac.pomeru a dôjde na vymáhanie podla Obč.Zákonníka??? A ako je to s moderačným právom súdu podal § 450 Obč.Zákona????
0 0
5marian5 5marian5

5marian5 je offline (nepripojený) 5marian5

ahojte, chcem sa spytat, ak zamestnanec skoncil PP. je potrebne poslat ELDP na SP ak ano, musi byt aj podpisany zamestnancom?dakumej
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

5marian5 Pozri príspevok
ahojte, chcem sa spytat, ak zamestnanec skoncil PP. je potrebne poslat ELDP na SP ak ano, musi byt aj podpisany zamestnancom?dakumej
Po skončení pracovného pomeru zamestnávateľ odošle EL DP soc. poisťovni. Má byť podpísaný zamestnancom ale je ho možné poslať aj nepodpísaný od zamestnanca a v tom prípade zamestnávateľ dopíše do kolonky - nezastihnutý.
0 0
inci inci

inci je offline (nepripojený) inci

Prosím Vás mám takýto problém. Nakoľko mi nevyplatil zamestnávateľ mzdu podla platného dekrétu a neupozornil ma na to písomne a ani útne a až v deň výplaty 14.12. som zistil, že mi zmenil mzdu a poslal na účet len 50% pôvodnej. Neupozornil ma na žiadne porušenie alebo neplnenie pracovnej náplne počas trvania mojho pracovného pomeru. Nakoľko sa mi v tom čase stal pracovný úraz odišiel som na PN, pri odovzdaný PN a stretnutí s VP mi stále nevysvetlili, prečo mi zobrali časť mzdy a nepredložili nový pracovný dekrét, naopak snažili sa ma presvedčiť aby som prijal inú pracovnú pozíciu a platové zaradenie, počas rozhovoru bola ponuka tri krát zmenená. Nakoľko som v tom čase a hned na mieste nevedel odpovedať sám vedúci pracovník priznal, že som v ochrane počas PN a nemusím prijímať žiadne rozhopdnutia do ukoncenia PN. Dohodli sme sa že mi uvedenú čiastku doplatí v najbližšom termíne. Nakoľko slubov a nedodržaných termínov z jeho strany bolo viac a vieryhodnosť tvrdený nesitá podal som na základe zákonníka práce paragraf 69 okamžitú výpoved zo strany zamestnanca 31.12.2009, ktorú po predložení VP následne prevzala sekretárka. Medzitým mi poslali nový platový výmer podpísaný VP 30.11.2009 a platný od 1.11.2009 termín odoslania bol 18.12. a prevzatý na pošte 28.12.2009. Samozrejme v dalšom výplatnom termíne mi neboli poslané nedoplatky za mzdu, dokonca neodoslala mzdvá učtáreň hlásenie o úraze do poisťovne a teraz mi ani neuznali výpoved, lebo vraj na to majú právo. opať žiadna komunikácia z ich strany. Nakoľko tam mám 30 dní dovolenky 120 hodín nadčasu nedoplatok za dva mesiace a odstupné dalšie dva mesiace bránia sa tej vysokej sume a vyplatiť ju. zatial som nedostal žiadne písomné vyrozumenie. Som naozaj od 1.1.2010 nezamestaný? ako mám postupovať? tvrdia, že ked sa oni rozhodli, že je neplatná výpoveď okamžitá a neprináležia mi ostatné vyššie spomínané veci?
0 0
diana17 diana17

diana17 je offline (nepripojený) diana17

som právnik-nováčik, ale zdokonaľujem sa ...viac
Asi takto: Je veľmi podozrivé, že bez tvojho vedomia došlo k zníženiu tvojho platu. Podla mňa ťa mali každopádne informovať. Zmena platobného výmeru k 30.11.2009 - môže byť anti-datované (aspoň ja si tak myslím).
S tým skončením prac.pomeru podla § 69 ods.1 písm. b): pokiaľ si to poslal písomne a včas - pracovný pomer by mal byť skončený, mal by sis a zaragistrovať na UPSVaR ako si príslušní podla bydliska. Ale vymáhaniu dlžnej sumy a ďalších náležitostí sa asi nevyhneš.

PS. môžeš skúsiť stránku www.nip.sk (národný inšpektorát práce) zavolať tam a ďalej už uvidíš.
0 0
tanica1 tanica1

tanica1 je offline (nepripojený) tanica1

Zamestnavatel nemoze svojvolne zmenit platove podmienky. Tie su sucastou pracovnej zmluvy alebo mzdoveho dekretu a ten mozno menit len po dohode oboch stran. To dorucenie postou neznamena pre Teba ziadnu zmenu. Tak na peniaze narok mas, ale ako pisala diana bude ich treba pravdepodobne vymahat. Vela stastia.
0 0
maad maad

maad je offline (nepripojený) maad

Nevie mi niekto poradiť chcem sa spýtať ked som na PN 2 týždne vo výpovednej dobe po PN nastúpim do práce predlžuje sa mi výpovedná doba o tieto dva týždne?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
maad Pozri príspevok
Nevie mi niekto poradiť chcem sa spýtať ked som na PN 2 týždne vo výpovednej dobe po PN nastúpim do práce predlžuje sa mi výpovedná doba o tieto dva týždne?
O dĺžku PN sa predlžuje len skúšobná doba. Ide o to, kedy ti končí výpovedná lehota. Ak pred ukončením PN, tak PP bude ukončený dňom, kedy ti skončí PN. Ak po ukončení PN, tak PP bude ukončený posledným dňom výpovednej lehoty.
Ešte doplním, ak si dala výpoveď ty, tak PP bude ukončený posledným dňom výpovednej lehoty bez ohľadu, kedy ti končí PN.
Ak sa mýlim, prosím, opravte ma. Ďakujem.
Naposledy upravil rodina1 : 28.01.10 at 12:04 Dôvod: Doplnenie
0 0
Ivka 07 Ivka 07

Ivka 07 je offline (nepripojený) Ivka 07

Moj manžel je už od decembra 2009 na PN. Zamestnávateľ do konca februára 2010 chce ukončiť podnikateľskú činnosť, t.j. dal všetkým zamestnancom podpísať dohodu o ukončení pracovného pomeru, kde je uvedená výška mimoriadnej odmeny (nie odstupné), ktorú má vyplatiť v poslednej výplate za február 2010. Manžel bude pravdepodobne PN aj k 28.2.2010. Dohodu o ukončení prac.pomeru tiež podpísal. Aké má povinnosti v súvislosti s prihlásením sa na úrad práce a Soc.poisťovňou? Má sa ísť hlásiť na ÚP, aj ked PN bude naďalej trvať?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Ivka 07 Pozri príspevok
Moj manžel je už od decembra 2009 na PN. Zamestnávateľ do konca februára 2010 chce ukončiť podnikateľskú činnosť, t.j. dal všetkým zamestnancom podpísať dohodu o ukončení pracovného pomeru, kde je uvedená výška mimoriadnej odmeny (nie odstupné), ktorú má vyplatiť v poslednej výplate za február 2010. Manžel bude pravdepodobne PN aj k 28.2.2010. Dohodu o ukončení prac.pomeru tiež podpísal. Aké má povinnosti v súvislosti s prihlásením sa na úrad práce a Soc.poisťovňou? Má sa ísť hlásiť na ÚP, aj ked PN bude naďalej trvať?
Nie, ÚP ho nezaeviduje, kým je na PN. Na Úrad sa pôjde zaregistrovať až po skončení PN. AK to stihne do 7 dní po ukončení PN, tak ho zaevidujú od nasledujúceho dňa po skončení PN. Ak tam pôjde neskôr, tak ho zaevidujú od toho dňa, kedy sa prihlási.
0 0
Ivka 07 Ivka 07

Ivka 07 je offline (nepripojený) Ivka 07

Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

čo všetko tlačiť a odovzdať pri ukončení PP, mám:
-odhlášku zo SP, ZP-RL FO
-mzdový list, kartu zamestnanca
-potvrdenie o príjme
-zápočtový list
-evid.list dôch. poist.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
[QUOTE=sybila3;1291825]čo všetko tlačiť a odovzdať pri ukončení PP, mám:
-odhlášku zo SP, ZP-RL FO - odhláška zo SP - áno, zo ZP dávaš odhlásenie na tlačive Oznámenie zamestnávateľa ...
-mzdový list, kartu zamestnanca - mzdový list - áno, karta zamestnanca - neviem, čo tým myslíš
-potvrdenie o príjme - áno
-zápočtový list - áno
-evid.list dôch. poist áno, zasielaš so sprievodným listom do SP
- ja ešte zamestnancovi, ktorý končí PP vytlačím aj tlačivo pre ÚPSVaR - "Potvrdenie zamestnávateľa na účely dávok v nezamestnanosti" (pre prípad, že by neskôr zostal zamestnanec nezamestnaný.

odpoveď v texte
0 0
simbata simbata

simbata je offline (nepripojený) simbata

Dobrý deň,

mám na vás prosbu, ohľadne skončenia pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov tu bolo už veľa popísané, ale stále tomu postupu nejako nerozumiem, preto sa ospravedlňujem, že sa pýtam znova.
Mám závažné ochorenie ciev a pracujem ako predavačka, už 3 mesiace som PN a po skončení PN už nesmiem túto prácu vykonávať, teda môžem uplatniť paragraf 69 odst. 1 písmeno C o okamžitom skončení prac. pomeru. Ide však o toto:
*či zamestnávateľovi musím najprv odovzdať iba posudok od lekára a až po 15-tich dňoch aj výpveď alebo to môžem urobiť súčasne
*Zamestnávateľ má lehotu 15 dní na preradenie na iné pracovné miesto (čo však týchto 15 dní bude so mnou, keďže už nebudem PN a túto prácu vykonávať nemôžem)
*Či je možné posudok od lekára odovzdať ešte počas PN aby bola naplnená lehota 15 dní a pracovný pomer by som mohla tým pádom skončiť hneď ku dňu skončenia PN
*Ak mi ponúkne prácu, ale táto bude trebárs mzdovo nevýhodná ako predchádzajúca, môžem aj napriek tomu uplatniť paragraf 69?? Samozrejme ak mi ponúkne niečo normálne, rada zostanem zamestnaná. :-)
Veľmi pekne vám vopred ďakujem za vysvetlenie.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

viem, že zo ZP je odhláška, len som to tak v skratke napísala.
tlačivo Potvrdenie zamestnávateľa na účely dávok v nezamestnanosti nemám v programe.
0 0
simbata simbata

simbata je offline (nepripojený) simbata

Veľmi prosím, vedel by mi niekto vysvetliť postup v mojom príspevku "638"??
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

simbata Pozri príspevok
Veľmi prosím, vedel by mi niekto vysvetliť postup v mojom príspevku "638"??

Ja osobne by som sa bavila najskôr so zamestnávateľom, aby som vedela čo ma čaká. Takto treba uvažovať rôzne možnosti a to je zbytočné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať